c Geen huurcontract bewoners Huize Nieuw Rijksdorp [Le/cfee agenda Raad Oegstgeest springt niet in voor pingpongers Stagiaire mag blijven bij gemeente Warmond Zes leden van gemeenteraad Zoeterwoude nemen afscheid Winst Rijnland over 1981 bijna 1 miljoen Hertelling Voorschoten van de baan "Sportlaan" afgewezen als naam toegangsweg Afscheid van wethouder Thorn (CDA) OEGSTGEEST De gemeente raad van Oegstgeest is niet be reid om rente en aflossing van een lening van tafeltennisvereni ging "Oegstgeest" te garanderen. Het gemeentebestuur deed dit voorstel gisteravond, maar dat werd rnet acht tegen zeven stem men verworpen. Behalve het overnemen van de garantie was ook een renteloze lening van 20.000 gulden aan het voorstel gekoppeld. Eerder was aange kondigd, dat de 20.000 gulden niet als nieuwe lening maar als subsidie zou worden uitgekeerd. Wethouder Kohlbeck (PvdA) draaide dit voor de behandeling van het agendapunt echter terug. Via het voorstel moest de in finan ciële moeilijkheden geraakte vereniging er weer bovenop kun nen komen. De fracties van de WD, PvdA en D'66 waren ech ter niet bereid het risico van de bank voor de geldlening over te nemen. In principe wilden de fracties wel meegaan met de ren teloze lening van de gemeente van 20.000 gulden, maar vonden dat het risico van de jaarlijkse 40.000 gulden aan rente en aflos sing van een tweede lening niet door de gemeente maar door de bank moest worden gedragen. De CD A-fractie was wel bereid het collegevoorstel te steunen. "We moeten de realiteit onder ogen zien. We hebben een tafeltennis vereniging met een nieuwe ac commodatie. Daar is een groot bedrag in geinvesteerd en er is veel particulier initiatief in gesto ken. Ik wil spelen als ik een kans zie te winnen", aldus fractielei der Van Veen. Dat kon er bij Wuisman (D'66) niet in, die vond dat de bank alleen maar op winst wilde spelen door het risico op de gemeente af te wentelen. Rei- lingh (WD) vond dat de bank vertrouwen moest tonen in het plan door zelf het finaciële risico te dragen. Wethouder Kohlbeck vond het on derdeel van de garantie essen tieel voor het hele voorstel en zei dat er niets van het plan zou overblijven als de raad niet ak- Stad en rand VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 Wethouder Kohlbeck slaagde er niet in de raad voor zijn standpunt te winnen. koord ging met dit onderdeel. De meerderheid was echter niet te vermurwen. Reilingh tenslotte zei, dat als de bank de lening niet zou willen verstrekken zonder gemeentelijke garantie, de finan ciële situatie van de tafeltennis vereniging waarschijnlijk toch ernstiger is dan eerst werd aan genomen. Het college van B en W zullen nu opnieuw moeten gaan praten met de bank. Als deze niet bereid is het risico te dragen ziet het er somber uit voor de toekomst, of zoals het college in haar raads stukken zelf zegt: "Afwijzing van het verzoek houdt in, dat een sterk groeiende vereniging, na anderhalfjaar ter ziele gaat". WARMOND - Na een zeer lang de bat waarin een opmerkelijke rol was weggelegd voor burgemees ter Hendrickx-Vlaar is er einde lijk een beslissing gevallen over: de stagiaire op de gemeentelijke afdeling sociale,- welzijnszaken en huisvesting: zij krijgt een vas te aanstelling. Hoe moeilijk poli tiek Warmond het met deze zaak heeft gehad bleek al uit de eerste woorden van CDA-raadslid Bon net: "Dat dit agendapunt tijdens de laatste vergadering van de raad in de oude samenstelling moet worden besproken, bewijst weer eens dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Ik beschouw deze zaak als de moeilijkste van de afgelopen vier jaar". Toch waren gisteravond zowel de raad als het college van B en W ervan overtuigd dat aan perso neelsuitbreiding van de afdeling sociale, welzijnszaken en huis vesting niet te ontkomen valt. Het ambtenarenkorps kampt met een stijging (60 procent) van het aantal aanvragen om een so ciale uitkering, de noodzaak van controle hierop en het vele werk dat vastzit aan het puntensys teem bij de toewijzing van woon ruimte. Om deze stapel werk het hoofd te kunnen bieden stelden B en W de raad voor de stagiaire die op deze afdeling twintig uur per week meedraait voor vast aan te stellen. Niet de aanstelling op zich maar hoe deze te financieren vergde veel woorden en schorsingen van de vergadering. Burgemees ter Hendrickx dacht de oplos sing gevonden te hebben in het laten vervallen van het voorlich tingsblad gemeentebegrotingen en dit te vervangen door een pu blicatie in het plaatselijke huis- aan-huisblad. Deze maatregel zou 4050 gulden opleveren van de 7500 gulden die nodig zijn om de stagiare de tweede helft van dit jaar aan een salaris te helpen. Het resterende deel moest ko men uit een 'toevallige' bespa ring. De gemeente heeft name lijk nog wat geld over doordat de nieuwe medewerker van de bui tendienst van gemeentewerken anderhalve maand later in dienst zal treden dan was gepland. Voor een structurele dekking beloofde Hendrickx te zullen zoeken naar mogelijkheden tot goedkoper onderhoud van gebouwen en bruggen. Haar bevindingen, zo zegde zij de raad toe, zouden worden neergelegd in de ge meentebegroting van volgend jaar. De raad was het er echter unaniem over eens dat voor het salaris van de stagaire in een eerder stadium WASSENAAR De bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar krijgen van de gemeente geen (voorlopig) huurcontract. Tevens zal de gemeente geen maatregelen nemen tegen de brandgevaarlijke situatie in het oude statige pand. Daarnaast zal nog maals aan de bewoners duidelijk worden gemaakt dat het pand in de toekomst zal worden ontruimd. Met deze voorstellen gaat het colle ge van burgemeester en wethou ders naar de commissie techni sche diensten en maatschappelij ke voorzieningen toe. In juni van dit jaar werd aan B en W ge vraagd om te bekijken of er iets gedaan kon worden aan de woonsituatie van de ruim dertig jongeren in Huize Nieuw Rijks dorp. Na het vertrek van de ou deren trokken zij in de vele ka mers van dit gebouw. Van de huurder van het pand, Hyize Nieuw Rijksdorp B.V., kregen zij een huurcontract. Dit bleek ech ter niet rechtsgeldig te zijn. De gemeente wilde dat zowel de bewoners als de huurder van het pand dat zouden verlaten. Een rechtsgeding werd door de ge meente gewonnen. Besloten werd toen dat de jongeren nog tot 1 januari zouden kunnen blij ven zitten. 'Huize Nieuw Rijks dorp B.V.' moest wel van de ge meente uit het pand en dit is nu onlangs gebeurd. Volgens de gemeente Wassenaar is het brandveilig maken van het gebouw een zeer kostbare aange legenheid. Uitgerekend is dat de kosten ongeveer 3'/2 ton zullen bedragen. De gemeente vindt de ze investering niet verantwoord, temeer er nog steeds niet is be sloten of het pand ingrijpend verbouwd wordt of gesloopt. Ook de mogelijkheid om de bewo ners een huurcontract te geven is op niets uitgelopen. Dit zou niet mogelijk zijn zonder verregaan de consequenties. "Indien een huurcontract, ook als dat voor beperkte tijd gebeurt, met de be woners wordt afgesloten, vloeit daaruit de plicht voort de boven aangehaalde voorzieningen (3V2 ton brandveilig maken - red) te treffen en het pand ook overi gens te onderhouden", aldus de gemeente Wassenaar. Nieuwbouw Ook een tijdelijk huurcontract zon der huurbescherming is niet haalbaar. Het ontvangen van huurpenningen door de gemeen te zou namelijk leiden tot huur bescherming voor de bewoners. "Zodra de bewoners voor het ge not van woonruimte een vergoe- Het statige Huize Nieuw Rijksdorp aan de Berkheistraat. De bewoners krijgen geen huurcontract i gemeente en er worden geen maatregelen getroffen tegen de brandgevaarlijke toestand. ding betalen zijn de bepalingen over huur van woonruimte van het Burgerlijk Wetboek van toe passing. Beëindiging van de huur op grond van de wet is slechts in zeer beperkte gevallen mogelijk". De gemeente voelt hiervoor nu niets, omdat dit alles tot gerech- terlijke procedures tussen de ge meente en de bewoners kan lei den, met als gevolg vertragingen en onzekerheid voor de gemeen te. Zij wil namelijk in de nabije toekomst een definitief besluit nemen wat er nu met Huize Nieuw Rijksdorp moet gebeu ren. De bedoeling is dat in sep tember een voorstel omtrent ver bouw/nieuwbouw op tafel komt. Volgens een rapport van de ar chitect zou verbouw financieel niet haalbaar zijn. De gemeente Wassenaar zal overi- LEIDEN - Het streekenergiebe- drijf Rijnland heeft over 1981 een winst gemaakt van een kleine miljoen gulden. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers over dat jaar Volgens P. Heemskerk, wethou der van Noord wij kerhout en lid van het dagelijks bestuur van het energiebedrijf, heeft het bedrijf een verlies op gas van zes mil joen gulden. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten hoeft de stemmen die tijdens de raads verkiezing zijn uitgebracht niet te hertellen. Dit is de uitspraak van de Raad van State. D'66-cr Jan Schreurs had bij de Raad van State beroep aangete kend tegen de benoeming van CDA-er Franken als zevende raadslid in de Voorschotense ge meenteraad. Franken kreeg de tweede restzetel. Schreurs had die graag gekregen, maar kwam daarvoor zes stemmen te kort. Een verzoek bij het hoofdstem bureau om te hertellen werd al eerder afgewezen. Tijdens de zitting bij de Raad van State haalde Schreurs één stem aan die ten onrechte ongeldig zou zijn verklaard. Deze stem was op hem uitgebracht. De Raad van State vond echter de beslissing van de Voorschotense raad om niet te hertellen een juis te. De zetelverdeling blijft nu in Voorschoten zoals die op 8 juni werd gekozen; CDA zeven, VVD acht, PvdA/PPR drie en D'66 één. Daartegenover staat echter een winst van zo'n zeven miljoen op elektriciteit. Alles bij elkaar op geteld blijft nog een winst van een kleine miljoen gulden over want ook op stoom is een be perkt verlies geleden. De defini tieve cijfers worden binnekort in openbaarheid gebracht. Het energiebedrijf komt de ko mendejaren in financiële proble men als niet tijdig maatregelen worden genomen door de over heid. Volgens bestuurslid Heemskerk, die vorig jaar een dergelijke ontwikkeling al voor spelde, moet de energiebedrijf uit het keurslijf van de overheid worden gehaald. "Als niet meer winst mag worden gemaakt op gas en licht dan komt het bedrijf in financiële moeilijkheden. De eerste jaren kunnen de verliezen nog wel worden gedekt uit de reserves. Maar als die op zijn moeten we de verliezen verhalen op de deel nemende gemeenten", aldus Heemskerk. Die gemeenten heb ben trouwens jarenlang de vruchten geplukt van het bedrijf toen nog grote winsten werden gemaakt. In de loop van het jaar is op het energiebedrijf kritiek geuit in verband met de hoge aanslui- tingskosten. Als een persoon we gens wanbetaling wordt afgeslo ten moet soms 700 gulden wor den betaald om opnieuw tot wor den aangesloten. Volgens be stuurslid Heemskerk zijn de werkelijke aansluitingskosten veel hoger. Het bestuur van "Rijnland" ziet geen reden om mensen die wegens betalings problemen zijn afgesloten tegen lagere prijzen weer aan te slui ten De parallelweg naast de Burgemeester Detmersweg gaat Papeweg l ten. De Detmersweg wordt volgende week officieel geopend. ZOETERWOUDE - De toegangs weg naar de binnenkort te ope nen Klaverhal in Zoeterwoude zal niet de 'Sportlaan' gaan he ten. De fracties van PZ en CDA spraken zich gisteravond uit te gen dit voorstel. Van der Geest (CDA) zei dat deze naam verwarring zou stichten bij mensen die de Klaverhal zoeken. Hij verwacht dat de mensen uit eindelijk bij het gemeentelijk sportpark 'Haasbroek' de Sport laan zullen zoeken. Het CDA bleek echter niet creatief genoeg om een alternatief te bedenken ZOETERWOUDE - De gemeente raad van Zoeterwoude heeft gis teravond afscheid genomen van zes raadsleden. De CDA'ers Van der Poel, Roessen, Engelkes en Minekus keren evenals Lansber gen (PZ) en wethouder Maan (WD) de politiek de rug toe. Onder het toeziend oog van zeer veel burgers nam burgemeester Houdijk afscheid van de zes. Eén van hen, mevrouw Van der Poel, was door ziekte niet in de gele genheid de stortvloed van dank zeggingen te "ondergaan". Als onderstreping van de waarde van deze gemeenteraad noemde Houdijk de vele zaken die de af gelopen vier jaar zijn gereali seerd. Het woonwagenkampje, de Kalverweideschool, het ver beterde onderkomen van de bi bliotheek. de Klaverhal, de komst van het winkelcentum, de verbetering van Ons Huis en het Centrum en de opslagplaats voor de dienst gemeentewerken. Op bestuurlijk niveau waren hoog tepunten de deelname aan de werkgroep gemeentelijke herin deling (Houdijk: "Zoeterwoude kan de eigen boontjes best dop pen") en de bezwaren tegen het Zoetermeerse bestemmingsplan Noordhove. Door deze bezwaren kon de Geerpolder behouden blijven in de huidige staat. In hun laatste woorden tijdens de buitengewone raadsvergadering van gisteravond, hadden de meeste vertrekkende raadsleden nog wat op hun lever. Wethouder Maan (WD) sprak in zijn dankwoord de bescheiden woorden "ik heb mijn best ge daan". Hij ontving van de ge meente een kleurenets, de raads leden een tinnen bord met in scriptie. en vond dat de straatnamencom- missie maar weer eens rond de tafel moest gaan zitten. Ook Straver (PZ) was niet blij met de keuze. Hij stelde voor een naam te zoeken die aansluit bij de in het gebied van de Klaver hal gelegen Klaverweideschool. 'Klaverlaan' was dan ook zijn suggestie. Burgemeester Hou dijk zei het beter te vinden een tijdje zonder naam te zitten dan een lange tijd met een slechte naam. De parallelweg langs de Burge meester Detmersweg zal Pape weg gaan heten. De raad had met dit voorstel geen moeite. Deze benaming komt voor uit de lig ging nabij het Papemeer. De Burgemeester Detmersweg zal volgende week officieel worden geopend. Vanaf vrijdag drie sep tember vinden er allerlei festivi teiten plaats in Zoeterwoude— dorp. Politiek De WD-er Van Erp bezoekt op maandag 30 augustus het Je- roenhuis in Wassenaar. In het kader van de komende verkie zingen houdt Van Erp aldaar om 20.15 uur een toespraak. een structurele dekking moest worden gezocht. Zowel de CDA- fractie als die van Progressief Warmond en van de WD eisten van het college dat moest wor den gezocht naar mogelijkheden tot bezuinigingen in de perso neelslasten. Bonnet (CDA) en Slingerland (PW) waren fel ge kant tegen besparingen op de post voorlichting evenals de WD. Ondanks deze grote eens gezindheid van de raad bleef Hendricks onvermurwbaar. Zij wilde van de raad de toestem ming hebben ook te mogen zoe ken naar besparingen op andere posten. Wat volgens Van Der Zalm weer eens bewees dat het personeel op het Warmondse gemeentehuis "te veel als een heilige koe wordt beschouwd". Fractiegenoot Slin gerland probeerde burgemeester Hendrickx van enkele tips te voorzien. Volgens de progressief moeten zaken als studieverlof voor de ambtenaren en het in korten van "de te uitvoerige no tulen" nog eens onder de loep worden gelegd. Eindelijk gaf Hendrickx de strijd op. De raad ging akkoord met de vaste aan stelling van de stagiaire maar verbond hieraan de voorwaarde dat Hendrickx een nieuw perso neelsbeleid moet formuleren. VRIJDAG Leiden. Zwembaden De Vliet en De Zijl: slot zwem vierdaagse, 19-20.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 1: verkie-j zingsbijeenkomst RPF met M. Leerling, 20 uur. In de Bierdeghel II, Nieuwe Rijn 52: le denvergadering PvdA. 20 uur. Terrein Groenoordhallen: circus Salta- rino, 20 uur. NVSH-centrum, Rapenburg 48: open laatste dag avondwandeldriedaagse, 18.30-19 uur. Voorschoten. Gemeenteraad, 20 uur ge meentehuis. ZATERDAG Leiden. Stadhuisplein: onderwijsmarkt, 10-16 uur. Van der Werfpark (bij slecht weer Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66): pop- ARTSEN Leiden - De weekeinddienst begint z terdag om 8 uur en eindigt zondag o 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnensta d—Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tele foon 213546. Spreekuur volgens af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, telefoon 123752. Spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, telefoon 122522. Spreekuur volgens afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, telefoon 122538. Spreekuur volgens afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, telefoon 120347. Spreekuur volgens afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tele foon 768918. Spreekuur 12 en 1 Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za en zo: J. Reinders, Gerard Brandt- straat 29, telefoon 760947. Spreekuur van 11 tot 11.30 uur aan huis. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, Leiderdorp, telefoon 891037. Za en zo van 12.30 tot 13 uur spreekuur op 152, telefoon 173994. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, telefoon 01717-2493. zo, J. Vrijenhoek, Bachlaan 1, telefoon 01717-2356. APOTHEKEN De avond-, nacht en zondagsdienst v de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 augustus tot 3 september door de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, telefoon 123553; Apotheek Van Breest Smallen-1* burg, Loevestein 6, Leiderdorp, telt.-- 1 gens nogmaals aan de bewoners kenbaar maken dat "het pand zal worden ontruimd, maar dat deze ontruiming niet vóór 1 januari 1983 zal plaatsvinden". De ge meente verwacht dat de bewo ners vrijwillig het pand dan zul len verlaten. "Zoals genoegzaam bekend geschiedt de bewoning zonder toestemming van de ge meente en is geheel voor risico en kosten van de bewoners". TANDARTSEN De weekeinddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest wordt waargeno men door A.C. Smaal, Dalkruidzoom 12a, Leiderdorp, telefoon 893568. WIJKVERPLEGING telefoon tèn zuiden yan de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur ma Vm do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum Van der Waalslaan, telefoon 01717-4641. OEGSTGEEST - Wethouder Thorn van Oegstgeest kreeg gis teravond uit handen van burg meester Scheenstra de 'ere-pen- ning van de gemeente Oegst- geest'. Na achttien jaar verlaat Thorn de raad. "Het heeft veel weg van een verzil verd-gouden-tientje", zei I Thorn na de overhandiging. Van de gemeenteraad kreeg hij een enveloppe met de nodige inhoud j om "lekker op vakantie te gaan". Van de achttien jaar dat Thorn in de raad heeft gezeten, heeft hij er zestien doorgebracht als wethou der. Laatstelijk als wethouder van openbare werken. Burgemeester Scheenstra zei in zijn rede dat hij "de grote door stroming in de raad betreurd". Maar tien van de 17 raadsleden b^jven zitten. "Ik hoop dat de nieuw gekozenen hun ambtster mijn blijven uitzitten. Ze zijn daarvoor gekozen door de kie- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sioqei 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-l23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorgmg na 19 30 u Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te vokJoer Bi| automatische overschnivmg geen administratie- en incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) Directie G Koopman W. C. H Schrama (nieuwsdienst en f P C Rosier (radio, televisie, ki S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washinqioa Cpiro Redactie stad en randgemeenten M 071-144941 tal 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2