"Liefde onze enige hoop ~T( 'Boezemvriend' wordt professioneler dan 'Joep Meloen' Kiespijn van Paradise K1ÏC1 Van Duin en Frenkel Frank gouden combinatie? Bas van der Lecq, regisseur Sprong naar de Liefde: V9) r aw iimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 HOUTEN - Een roodhari ge, in nachthemd gesto ken 19e-eeuwer met een Schubert-bril verwijdert zich kokhalzend van een met gigantische stapels pannekoekenen schalen bloedworst gedekte ont bijttafel in de lommerrijke tuin van kasteel Heemste de. Een vinnig klein kerel tje, uitgemonsterd als Pruisisch officier, schreeuwt zijn verschrikte echtgenote toe: „Dat is toch ook geen ook geen ontbijt voor een heer uit Parijs! Waar is het stok brood, de oesters, de champagne, de Boursin?" De roodharige 19e-eeuwer met een zwakke maag, de heer uit Parijs, blijk André van Duin te wezen en hij is bezig de hoofdrol te spe len in "De Boezem vriend", een "Napoleonti sche komedie", die 8 de cember in première wordt gebracht. Alles rond en in kasteel Heemstede wyst er op dat deze nieuwe André van Duin-film aanmerkelijk verzorgder, professioneler gaat ogen dan het geval is geweest met Joep Meloen, een klucht die nochtans 1,2 miljoen bezoekers ge trokken heeft. "De Boe zemvriend" wordt gere gisseerd door Dimitri Frenkel Frank, de maker van "Hoge hakken, echte liefde", die andere filmko medie die vorig jaar de cember volle zalen trok. Frenkel Frank en André van Duin; het lijkt een gouden combinatie, die wel móet resulteren in een onweerstaanbare publiek- s klapper. Toch stelt Nederlands popu lairste komiek nuchter, zelfs een tikje zorgelijk, vast: „Maar mijn vorige film was gemaakt voor een slordige miljoen gul den. Deze gaat dus drie keer zoveel kosten en dat betekent dat die nog heel wat meer mensen zal moe ten trekken, willen die drie miljoen gulden wor den teruggespeeld. Een hoop geld! Jonge, jonge! Hoe ze zich dat allemaal voorstellen, ik weet dat niet. Maar ik vind het wel leuk dat deze film op een wat andere, grootsere ma nier wordt aangepakt, al is het wel de bedoeling dat het een echte André van Duin-film zal blijven. Ik heb nu eenmaal mijn ei gen publiek". Dit jaar in Cannes zou men proberen om Joep Meloen aan het buitenland te ver kopen. Is dat nog een beetje gelukt? André van Duin: „Daar weet ik eigenlijk weinig van. Ik meen dat er een veelbelo vend contact is met Enge land, en Joep schijnt ver kocht te zijn naar Japan. Nou, of hij daar al is uitge bracht, daar heb ik geen idee van... Nee, ik heb wei nig trek om voor zo'n gele genheid zelf naar Japan te gaan. Ik heb niet de min ste behoefte aan een car rière die wordt uitgebreid naar het buitenland. En ik heb een hekel aan vliegen". Het verhaal van "De Boe zemvriend" is in grote lij nen simpel. André speelt een rondreizende tand arts, een kwakzalver, die verzeild raakt op een kas teel waar Leen Jonge- waard als gouverneur van Napoleon bezig is de zaak stevig te flessen. In André meent men vol schrik een vermomde inspecteur van de keizer te herkennen en men stelt alles in het werk om hem mild te stemmen. Zelfs proberen Leen Jon- gewaard en diens gade, Geert de Jong, om de kwakzalver te koppelen aan Manouk van der Meu- len als hun dochter. Het doet eigenlijk nogal den ken aan Gogols Revisor, die in 1949 al eens aanlei ding gegeven heeft tot de Danny Kaye-komedie "De Inspecteur-generaal". Dimitri Frenkel Frank: „Daar heeft het inderdaad wel iets van weg. De film krijgt dan ook als officiële credit "Scenario: Dimitri Frenkel Frank, met dank aan zijn oude vriend Go gol". Deze film wordt veel beter dan die met Danny Kaye. Die was flauw en dom; een fantasieloze filmenscenering van het oorspronkelijke stuk. Maar "De Boezemvriend" krijgt stijl, grandeur". „Daarom wil ik deze film doen, omdat ik er registers mee kan opentrekken die bij mijn tv- of theaterwerk onmogelijk waren. Daar om zal ik nooit films ma ken over tegen elkaar pra tende mensen in een huis kamer. Kijk eens om je heen! Dit prachtige kas teel en al die mooie kos tuums! Kijk die Leen par mantig rondstappen als een valse SS'er avant la lettre. Schitterend toch? Het verhaal speelt in 1811, maar André is niet hele maal van 1811, hij raakt er in verzeild en maakt wel eens anachronistische grapjes". We meenden er al eentje ge hoord te hebben over Boursin in 1811of was dat een grapje voor de spon sor? De waarheid ligt pre cies andersom. Dimitri had in zijn tekst al meteen "Boursin" geschreven en daarna is uitvoerend pro ducent Gijsbert Versluys (namens Joop van den En- de) pas gaan proberen om de fabrikant van de smeuï ge kaasjes te verleiden tot een donatie. Maar Boursin had geen trek, Paturain trouwens ook niet. En on danks die krenterigheid blijft de oorspronkelijke tekst gehandhaafd. Zes weken draaien, een bud get van drie miljoen; "De Boezemvriend" is geen zuinige produktie. Cameraman Frans Bromet: „Het is inderdaad heel iets anders dan toen we 15 jaar geleden met Wim Verstap pen en Pim de la Parra ge woon waren een speelfilm op te nemen in elf dagen. Maar het is toch nog lang geen Hollywood. Ik kan met draaien niet wachten tot ik de zon heb waar ik hem hebben wil. Eigenlijk is "De Boezemvriend" nog het best te omschrij ven als een chique low budget-film". Behalve op het kasteel te Houten zal er nog worden gedraaid in onder meer de bossen bij Leusden en in het slot Zeist, dat wordt ingericht voor Jerome Reehuis als Napoleon. Gastrollen zullen er den gespeeld door pop idool Vanessa, André Ha zes (een herbergier), Cor- rie van Gorp (een dame van plezier), Ischa Meyer en Frans van Dusschoten. PIETER VAN LIEROP Sprong naar de Liefde is de eerste lange speelfilm in de carrière van Bas van der Lecq die tot nu toe korte films en bedrijfsdocumentaires maak te. Werkteater-acteur Kees Prins speelt in deze film Emile, een ervaren duiker die na een ongeluk in de wao èn in een persoonlijk vacuüm belandt. Hij beêndigt zijn verhouding met Monique. Het leven benauwt Emile en dat brengt hem al gauw op het criminele pad. Maar ook dat maakt Emile niet gelukkig en in een nieuwe relatie met een wat 'poene rig' meisje doet hij zijn eigen (zachte) persoonlijkheid geweld aan. En zo moet de liefde voor Monique toch weer uitkomst bieden. AMSTERDAM - Voor alles is Bas van der Lecq blij dat het er op zit. Zeven jaar heeft de Amsterdamse regisseur zitten broeden op Sprong naar de Liefde. Het resultaat is vanaf volgende week in de bioscopen te zien. "Ik ben blij dat het er op zit", verzucht de 55-jarige Van der Lecq. "De grootste zorgen zijn nu achter de rug en dat is een hele opluchting". Barrière na barrière zegt Van der Lecq sinds 1975 genomen te heb ben. Met een nog aangeslagen gezicht: "Je betaalt er als het wa re voor met je leven. Het is maar goed datje al die problemen niet voorziet, anders was ik er nooit aan begonnen. Zo slopend, zo'n hel, het is een voortdurend ge vecht. Je pakt het op en je gooit het weer weg. Je denkt: nou heb ik het. En dan ben je het weer kwijt. Vandaar ook dat ik tussen door allerlei dingen heb aange pakt. Zoals de zwaarmoedige verhalen van Heeresma en dat drieluik van Peskens". Sprong naar de Liefde karakterise rend, noemt Van der Lecq de film "een waaghalzerig resul taat". Dat nader verklarend: "Ik heb bewust geen macho (sterk mannelijk gedrag, ryd.) in de film willen verwerken. De hoofdfi guur, Emile bijvoorbeeld, die is duidelijk niet macho. Hij houdt niet van dat soort kordaatheid. Maar ook...tja hoe moet ik dat zeggen...de tegenpool daarvan, een zekere tobberigheid, dat zit er toch ook niet in. De film houdt het midden, kiest niet echt partij. En dat verwart de mensen. Daar om ook dat de reacties totnutoe variëren van enthousiasme tot grote verachting". Generatie Van der Lecq noemt Sprong naar de Liefde "een referentie aan het dagelijkse leven". In het 'opwar mertje' dat nu al een paar maan den in de bioscopen het publiek lekker moet maken, wordt nogal wat gesuggereerd: een beeld van het leven in Amsterdam anno 1982, ja zelfs een beeld van een nieuwe generatie, zo wordt be loofd. Door Bart Jungmann Is Sprong naar de liefde dan meer dan een liefdesverhaaltje? "Nee, eigenlijk niet", geeft Van der Lecq toe. "Al dat andere komt pas op het tweede plan. Maar het één heeft natuurlijk wel met het ander te maken. Vroeger had je de angsten voor hel en verdoe menis, dat is nu vervangen door een soort ideaalloosheid. En ge loof me, dat is minstens zo nij pend. Liefde is dan onze enige hoop, biedt de enig concrete uit weg" Het gesprek belandt bij een thema - een generatie zonder idealen - waarbij Van der Lecq zijn aarze lingen laat varen. Het houdt hem duidelijk bezig. Voelt naar eigen zeggen ook meer verwantschap met jongeren dan met eigen ge neratiegenoten. "Vroeger, zo eind jaren zestig, was het simpe le jongeren-zijn al een prestatie. Nu is er niet zo'n massa meer als je toen had. Dat is verdeeld in verschillende persoonlijke voor keuren. De jeugd zoekt, maar zoekt niet naar een ideaal. Idea len zijn te gemakkelijk gewor den. Deze nieuwe generatie doorziet de dingen perfect. Is zich bewust van de problemen en kan die daarom ook ontlopen. Naviteit bestaat niet meer. Daar entegen komt er ook een hoop af op deze generatie. Ze nemen wei nig initiatief en gelukkig maar, want daar is ook helemaal geen behoefte aan. Meer behoefte aan voorzichtigheid". "Ik prefereer persoonlijk ook men sen met een zekere eigenheid, mensen die zich niet verstoppen achter een ideaal. Idealen wor den te gauw een kapstok voor bepaald gedrag. Je excuseert je zelf om niet meer te hoeven na denken". Paradise is het best te omschrijven als een mixture van de omfloer ste David Hamilton-romantiek en de heroiiek van Robinson Crusoë. Wie een jaar geleden The Blue Lagoon heeft gezien, weet dan wel wat voor suikerzoet drankje daar uit rolt. Ook nu weer een hartstochtelijke liefde tussen twee tieners, dit maal bij een paradijselijke (elk ander bijvoeglijk naamwoord doet onrecht aan deze kasteelro man) oase. Regisseur Gilard kon zich kennelijk moeilijk voorstel len dat zoiets nog in onze tijd mo gelijk is en situeerde het verhaal daarom halverwege de vorige eeuw. Een karavaan op weg van Bagdad naar Damascus wordt overvallen. Het hele zaakje wordt uitgeroeid behalve onze twee aspirant-geliefden David en Sarah, terwijl ook bediende George gespaard blijft. Op de vlucht voor de bende - leider 'Jakhals' wil Sarah aan zijn ha rem toevoegen sterft George alsnog. Daarmee wordt ruim baan gemaakt voor de beloofde romance die onder klaterende watervallen en weelderig lover inderdaad tot ontwikkeling komt. Paradise past in een genre, waar van iedereen eigenlijk dacht dat het allang niet meer kon. Maar zie: dit zwijmelgedoe trekt pu bliek als vanouds. De schuld van »l'. ''lil, "I Paradise; regie: Stuart Gi lard; hoofdrollen: William Aames en Phoebe Cates; theater: Studio, Leiden; alle leeftijden de crisis wordt gezegd en dat zal wel zo zijn. Niets op tegen ook, maar waarom moet dit suiker goed en marsepein dan altijd mank gaan aan zo'n gfoots ge brek aan originaliteit? BART JUNGMANN Over de vredesdemonstratie van 21 november, waarvan ook beelden in Sprong naar de Liefde: "Dat was niet alleen iets van de jeugd, dat was iets van het hele volk. Nu ben ik zelf ook ontzettend tegen die bewapening, maar die de monstratie had toch iets rich tingsloos. Kreten als Hollanditis, dat gaat te ver. Dat wordt koket terie. Het probleem ligt veel dieper. De hoofdrolspeler is ook bevangen door een soort toe komstloosheid. 'Het helpt toch niet', zegt hij. Zijn intelligentie fnuikt hem en h^j raakt tussen wal en schip". Om uiteindelijk weer bij zijn oude liefde te belan den. "Een soort dubbele verliefd heid, ja. Als een relatie stukloopt, heb je een investering die onaf is. Daarmee blijf je rondlopen. Een nadere oriëntatie leert dan vaak dat iemand die aanvankelijk niet-perfect leek toch perfect blijkt". Onbekenden Zeer bewust heeft Bas van der Lecq voor onbekende acteurs ge kozen. Om het zo waarheidsge trouw te laten overkomen, legt hij uit. "Een bekendheid aan vaard je alleen als bekendheid. Van der Lecq (tweede van rechts) kijkt door het oog van de camera naar actrice Manouk van der Meu ten. "Ik heb bewust voor onbekende acteurs gekozen. Die aanvaard je eerder als personage". Niet als personage. Van Agt als dokter, dat gelooft niemand. Dat geldt ook voor bekende acteurs, zy het natuurlijk in mindere ma te. Nee, een concessie aan de commercie is dat niet. Nieuwe gezichten, dat kan ook juist gun stig uitwerken. Kijk maar naar Spetters". Behalve nieuwe gezichten werd ook een nieuwe manier van fi nancieren gevonden. Aandelen voor de film werden op de Am sterdamse beurs gesleten, waar uit de Eerste Nederlandse Film maatschappij ontstond. Naast schrijver van het scenario en re gisseur was Van der Lecq daar mee ook nog eens producent van Sprong naar de Liefde Teveel van het goede, zegt hij achteraf "Volgende keer moet dat anders. Ik moet me zelf een beetje ont- De Belgische tv brengt de ko mende weken een serie films die geregiseerd werden door Elia Kazan. Woensdagavond bijt Baby Doll uit 1956 het spits af. Samen met toneel schrijver Tennessee Williams toont Kazan het leven van blanken in het zuiden van de Verenigde Staten. Karl Mal den woont als een rancuneu ze man samen met een jong meisje - Baby Doll - die hij pas op haar twintigste mag trouwen. En dat frusteert hem zeer. Vrijdagavond op Nederland 1 The heart is a lonely hunter met Alan Arkin in de hoofd rol. Ook deze film speelt in Amerikaans zuiden met Ar kin als de doofstomme John Singer. Ondanks die handi cap maakt Singer gemakke lijk kennis met anderen, zo als een negerarts die de pest heeft aan blanken. Singer vormt daar een uitzondering op. Om de Amerikaanse cultuur te 'vervolmaken', zendt België 1 dezelfde avond Convoy uit. Een film waar de 'Willem Woudenbergen' onder ons warm voor zullen lopen. Kris Kristofferson treedt als vrachtwagenchauffeur op on der het koosnaampje 'Rub ber Duck'. Samen met een aantal collega's probeert hij uit de handen te blijven van de lokale sheriff. Ali Mac- Graw moet daarbij behulp zaam zijn. Als tegenwicht voor al dat VS- geweld op Duitsland 2 dins dagavond Dryrygent, een vrij onbekende film van Andrzej Wiyda. John Gielgud speelt een dirigent van Poolse kom af die nu successen viert in New York. Nadat hij de doch ter heeft ontmoet van de vrouw op wie hij in zijn Pool se tijd verliefd was, besluit hij voor eventjes terug te ke ren naar zijn geboorteplaats om daar Beethovens vijfde op te voeren. Het programma: ZATERDAG: That uncertain feeling; 15.30 uur; Dtsl. 1 (re gie: Ernst Lubitsch met Mer le Oberon. Amerikaanse film uit 1941). The Philadelphia Story, 20.15 uur; Dtsl. 2 (re gie: George Cukor met Cary Grant. Amerikaanse film uit 1940) There was a crooked man; 22.20 uur; Dtsl. 1 (regie: Joseph Mankiewicz met Kirk Douglas. Amerikaanse film uit 1969). Punt, punt, kom ma, streep; 22.20 uur; Ned. 1 (regie: Thornstein Josnson. IJslandse film uit 1981). MAANDAG: My brilliant ca reer; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Gil Armstrong met Sam Neil. Australische film uit 1979). Una breva vacanza; 21.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Vittorio de Sica. Italiaans-Spaanse film uit 1973) Sumako; 23 00 uur; Dtsl. 1 (regie: Keryi Mizogu- chi. Japanse film uit 1947). DINSDAG: Dyrygent; 22.05 uur; Dtsl. 2. WOENSDAG Baby Doll; 20.15 uur; Bel. 2. Travels with my aunt; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: George Cukor met Maggie Smith. Amerikaanse film uit 1972). DONDERDAG: Napoleon 1st an allem Schuld; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Curt Goetz. Duitse film uit 1938). VRIJDAG: The heart is a lone ly hunter; 19.30 uur; Ned. 1. Convoy; 20 15 uur; Bel. 1. Morgens um siebcn 1st die Welt noch in Ordnung; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Kurt Hoff mann. Westduitse film uit 1968). Goodbye pork pie; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Geoff Murphy. Nieuwzcelandse film uit 1980). BLIJVERS "Porky'» pikante pretpark" - Amu sant amusement. Lido 1, Leiden, Euro 2. Alphen. "The Border" Actiefilm, maar mét een boodschap. Lido 4. Leiden. "Visiting hours" - Gnezelen ui het ziekenhuis. Lido 3. Leiden "Le professionel" -Jean-Paul Bel- mondo in actie. Tnanon. Leiden. "Papillon - Ontsnapping van een gevangeniseiland. Euro 3, Alphen. "Hot bubble gum. deel 2" - Variant op American Grafitty. maar niet zo geslaagd. Euro 4. Alphen. "Stripes" - Het leger met een korrel tje zout. City 1. Katwijk 'Conan, koning der barbaren" - Heeft niet veel om het lyf. City 2, Katwijk. (OP)NIEUW "Hair" - In jaren zestig geruchtma kende musical verfilmd. Lido 2. Lei- "Thunderball" - Nog een echte, ou de James Bond, Euro 1. Alphen. "Amenca, deel 2" - Bizarre kanten van de VS, City 3. Katwijk. "The Blues brothers" Plezierige en muzikale film. City 4, Katwijk SEXFILMS "Safijnzachte lusten" - Rex. Leiden. 'Tirolers' vrolijke vluggertjes" - Ci ty 4. Katwijk NACHTFILMS "Verpleegsters all-in" Hex, Leiden. "Thunderball" -Euro 1. Alphen. "Porky'» pikante pretpark" - Euro 2. Alphen. "Er zijn nog drie smachtenden voor u" - Euro 3. Alphen. "Outland" - Euro 4. Alphen. DEN HAAG "Star Trek 2, de wraak van Khan" - ApoUo 1 (460340). al "Butterfly" - Apollo 2, 16 jr "I the jury" - Asta (463500). 16 jr. "Missing" - Bijou (461177), 16 jr. "Prom Russia with love" - Calypso (463502). 12 jr. "Les uns et les autre»" - Babylon 1 (471656), al. "Caddyshack" Babylon 2, al. "On golden pond" - Babylon 3, al. "Sharky's machine" - Cineac 1 (630637). 16 jr. "De kanonnen van Navarone" - Ci neac 2, 16 jr. "Stripes" - Cineac 3. al. "For your eye» only" - Du Midi (855770). 12 jr "The sound of music" - Euro, al. "Poltergeist" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Raiders of the lost ark" - Metropole 2.12 jr. "Paradise" - Metropole 3, 12 jr. "Partners" - Metropole 4. 16 jr. "West Side story" - Metropole 5. 12 jr "Porky's pikante pretpark" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "The servant" - Odeon 2,16 jr. "Britannia hospital" Odeon 3,16 jr. "Heibel op de hoofdweg" - Odeon 4, al. *"n Soepzootje" - Odeon 5, al. "Snoepjes die vreugde brengen"- Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Een ondeugende zomer" - Le Paris 2. 18 jr. "Blue magic" - Le Paris 3, 18 jr. "De kille wraak" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM "Les uns et les autres" - Alfa 1 (278806). al. "On golden pond" - Alfa 2, al. "Goldfinger" - Alfa 3, 12 Jr. "Cheech Chong's nice dreams" - Alfa 4. 16 jr. "Butterfly" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Houdt de dief' Alhambra 2. aL "Ben Hur"- Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "1 the jury" - Calypso 1 (266227/ 234876), 16 jr "'n Soepzootje" - Calypso 2, aL "Paradise" - Calypso 3, 12 jr. "Sexamen deel 2" Centraal (248933), 18 jr. "The New York ripper" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Caligula en Messalina" Cineac Damrak 2, 16 jr. "Raiders of the lost ark" - Cineac (243639), 12 jr. "Once upon a time in the West" - Cinecenter (236615), 12 jr. "Die Sehnsucht der Veronika Vo*s" - Cinecenter. 16 jr. "Kamikaze 1989" - Cinecenter, 16 jr. "Stalker" - Cinecenter, 16 Jr "Poltergeist" - Cinema 1 (151243), 16 Jr "Spartacus" - Cinema 2. aL "Porky'» pikante pretpark" - City 1 (234579), 16 jr. "Britannia hospital" - City 2, 16 jr. "Monty Python en de heilige gr gr graal" City 3, 12 jr "Heibel op de hoofdweg" - City 4 al. "The border" - City 5 (34579), 16 jr. "The Blues brother»" - City 6 (234579), al. "The empire strikes back" - City 7 (234579), al. "De amoureuze orgiën van Mr. O." - Climax Cinema (244152), 18 jr. "The Nightporter" Cine 'D (226551), 16 jr. "The dcerhunter" - Desmet (226551), 12 jr. 'The sound of music" - Du Midi (723653). al "Missing" Leidseplein theater (235909). 16 jr. Eye of the tiger" - Nóggera- th( 248933), 16 jr. "Meisjes om van te smuDen" - Pari- sien (248933), 18 jr. "Kille wraak" - Rem brandt plein theater 1 (223545). 16 jr. "Star Trek 2, de wraak van Khan" - Rem brand l pk-in theater 2 (223545), al. "Battle creek Brawl" - Rex (266132), 16 jr. "Veel liefs uit Moskou" - Roxy (232809), 12 jr "Morgan, a suitable case for treat ment". 'Tell me a riddle", "1900", deel 1 en 2, "Mephisto" The Movies (245790), 16 jr. "Poltergeist" - Tuschinaki 1 (262633). 16 jr "Sharky's machine" - Tuschinaki 2 (262633). 16 jr "De kanonnen van Navarone" Tti- achinski 3 (262633). 12 jr "Partner»" Tuschinaki 4 (262633), 16 jr. lefmM Uitkyk (237460), aL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11