Bezuinigiiigsrapport gekraakt "Man, was blijven zitten" C Dodelijke geelzucht onder drugverslaafden in Utrecht D Rood door Kamer op matje geroepen Abortus niet in ziekenfondspakket Partijen achten banenverlies onaanvaardbaar Kinderopvang wordt door erm ontzien WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 UTRECHT (GPD) De afgelopen week zijn in Utrecht opnieuw drie heroineverslaafden overle den aan geelzucht. Het aantal sterfgevallen sinds 24 april is in Utrecht thans opgelopen tot zes. Er liggen nog drie patiënten in het academisch ziekenhuis. Hun toestand is niet kritiek. Het ver loop van de ziekte is in de zes ge vallen met dodelijke afloop zeer snel geweest. Tussen de eerste verschijnselen en het overlijden zat minder dan een week. De ziekte heeft zich verspreid in een groep die van eikaars injec tienaalden gebruik maakte. Voor zover bekend, is er binnen een beperkte kring van mensen 'spuitcontact' geweest. Van deze groep hebben er zich inmiddels 36 gemeld om zich te laten inen ten met een vaccin. Binnenland Geelzucht heeft een incubatietijd van vier tot zes maanden. Aange nomen kan worden dat onder de 45 leden van de 'spuitcontact- groep' mensen zijn die een be smetting hebben opgelopen maar nog niets hebben gemerkt. Al jarenlang worden heroinespui- ters gewaarschuwd voor het ge vaar van geelzuchtbesmetting via geinfecteerde naalden. Om de kans op een epidemie te ver kleinen, zijn in Utrecht enige tijd gratis naalden en spuiten be schikbaar gesteld. De maatregel is later weer ongedaan gemaakt. Volgens het Utrechtse metha- donteam heeft het uitreiken van spuiten om infecties te voorko men weinig zin, omdat het onder veel verslaafden een soort ritueel is om van eikaars naalden ge bruik te maken. De geelzuchtvorm waaraan de zes patiënten zijn overleden, is hepa- titis-B. In 'normale' gevallen is de sterftekans bij deze ziekte hooguit een half procent Nog niet duidelijk is, wat de oorzaken zijn van het grote aantal slachtof fers onder de Utrechtse drugsverslaafden. In Utrecht zijn waarschijnlijk zo'n 200 tot 300 heroinespuiters. De groep waarin de geelzucht zich heeft geopenbaard, behoort tot de cliëntenkring van het metha- donteam. In verband met de schaarste van het vaccin is het inentingsprogramma beperkt tot de kring van het 'spuitcontact'. Junkiebond De Utrechtse geelzuchtexplosie bewyst volgens de Rotterdamse Junkiebond (RBJ) dat de moge lijkheden voor verslaafden om aan schone spuiten te komen, zouden moeten worden ver ruimd. De junkiebond ziet wat dit betreft een taak voor de ge meentelijke gezondheidsdien sten weggelegd. De RJB is inmiddels begonnen met het verspreiden van pamflet ten onder de Rotterdamse ver slaafden, waarin men hen erop wijst zoveel mogelijk schone at tributen te gebruiken. De junkie bond is hiertoe overgegaan naar aanleiding van de Utrechtse zes sterfgevallen. DEN HAAG (GPD/ANP) PvdA en D'66 reageren afwij zend op verregaande bezuinigingen op de rijksuitga ven, zoals voorgesteld in een gisteren gepubliceerd ambtelijk rapport. Het door de ambtenaren becijferde verlies van 75.000 arbeidsplaatsen bij een bezuiniging van 6 miljard gulden, achten de partijen niet aanvaard baar. In een eerste commentaar spreekt de PvdA-fractie in de Tweede ka mer over een „eenzijdige ombui gingsoperatie die veel arbeids plaatsen kost". De PvdA vindt in het rapport weinig bruikbare suggesties voor volgend jaar en mist een toetsing aan de werkge- legenheidsdoelstellingen. Bezui nigingen die meer arbeidsplaat sen kosten dan opleveren, wijst de partij af. Volgens financieel specialist Eng- wirda van D'66 toont het ambte lijk rapport aan, „dat de rek nu wel zo'n beetje uit de rijksbegro ting is". De noodzakelijke miljar den aan ombuigingen zullen dus uit inkomensmatiging en hervor mingen in de sociale zekerheid moeten komen, zegt hij. De dras tische bezuinigingsvoorstellen van de ambtenaren acht hij, ge zien de effecten, onaanvaard baar. Van Agt wil Mein Kampf verbieden DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt (buitenlandse zaken) heeft de Nederlandse ambas sadeur in België opdracht ge geven na te gaan welke stap pen in België worden onder nomen tegen de heruitgave in België van Hitler's "Mein Kampf'. Van Agt willigde daarmee een verzoek in van het CPN-kamerlid Gijs Schreuders. Over de voorgenomen Belgi sche heruitgave heeft Schreuders ook kontakt ge had met het Belgisch parle mentslid Louis van Geyt van de Belgische communisti sche partij. De Belgische communistische kamerfrac tie heeft aangekondigd op maatregelen te zullen aan dringen. In ons land werd in 1974 een herdruk van "Mein Kampf' op aandringen van het vroe gere CPN-kamerlid Joop Wolff in beslag genomen op grond van de strafwetbepa lingen tegen het propageren van rassenhaat. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder zwaar bew. 18 15 Rotterdam zwaar bew. 19 0 regen 13 bew. 19 14 bew. 19 13 bew. 19 13 bew. 20 14 regen 19 13 Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Engwirda betreurt dat het kabinet het ambtelijke rapport zonder meer naar de Tweede Kamer heeft doorgestuurd. Hij verlangt op korte termijn een kabinets standpunt. Over een eerder amb telijk heroverwegingsrapport, dat vooral over de sociale zeker heid ging, heeft de regering ove rigens nog altijd geen standpunt ingenomen. In het tweede rapport hebben de ambtenaren besparingen ge zocht tot twintig procent van de rijksbegroting, dat is ruim 6 mil jard gulden. Ze hebben die voor al gevonden in een vergroting van de schoolklassen (2,3 mil jard, 34.000 arbeidsplaatsen), be zuinigingen in de bejaardenzorg (1,3 miljard, 15.500 arbeidsplaat sen) en bij defensie-aankopen (1,3 miljard, 18.000 arbeidsplaat sen). Een andere suggestie van de amb tenaren is het overhevelen van rijkstaken naar de particuliere sector (zoals de staatsdrukkerij, het kadaster, de militaire hospi talen). Ook willen ze grote schoonmaak houden onder het grote aantal regels en voorschrif ten waarmee het bedrijfsleven te maken heeft. Vooral tegen de voorgestelde klas- senvergroting bij het onderwijs tekenen PvdA en D'66 meteen protest aan. De aantasting van de werkgelegenheid in het onder wijs en de verlaging van het on derwijsniveau die daarvan het gevolg zijn, achten die partijen niet toelaatbaar. De PvdA kritiseert voorts het amb telijke pleidooi voor invoering van het profijtbeginsel op lokaal niveau. De gemeenten zouden minder geld van het rijk nodig hebben als ze van hun inwoners meer vroegen voor verleende diensten. Volgens de PvdA mag het rijk de lagere overheden daartoe echter niet dwingen door de geldkraan dicht te draaien. De fractie van de WD wil niet rea geren op een rapport dat louter voor verantwoordelijkheid van ambtenaren komt. Pas als het ka binet een standpunt heeft inge nomen, wil de WD een stand punt bepalen. Onderwijs bew. 18 16 bew. 19 13 licht bew. 17 9 6 rwaar bew. 27 18 0 regen 21 14 0.1 mist 24 11 - rwaar bew. 25 13 5 regen 19 14 5 half bew. 22 10 0 rwaar bew. 16 12 8 rwaar bew. 21 11 0.5 rwaar bew 24 12 5 regen 20 12 0.7 licht bew. 30 18 0 half bew. 24 12 0 licht bew. 18 10 5 regen 18 12 2 onbewolkt 31 16 geheel bew. 28 22 - onbewolkt 30 17 0 onbewolkt 30 24 0 geheel bew. 22 8 3 Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tunis zwaar bew. 19 15 0.8 onbewolkt 27 14 0 onbewolkt 26 18 0 half bew. 20 10 0 licht bew. 24 15 0 zwaar bew. 18 12 0 zwaar bew. 24 18 0 licht bew. 25 17 0 onbewolkt 26 0 0 half bew. 34 21 0 Als de in het eindrapport "Her overwegingen tweede fase" op gevoerde bezuinigingen maxi maal worden uitgevoerd gaat dat het onderwijs 34.000 arbeids plaatsen kosten. De protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO) acht het onverantwoord in het voor uitzicht gestelde herzieningen van de onderwij ssalarissen, er nu opnieuw onrust wordt gezaaid door de manier van presenteren van de bezuinigingsplannen. Onaanvaardbaar is het bovendien om zelfs maar te durven overwe gen zoveel arbeidsplaatsen in de waagschaal te stellen, aldus de PCO, die verder van mening is dat aan de heroverwegingen ook geen onderwijskundige argu menten ten grondslag liggen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - In een extra commissievergadering zal de Tweede Kamer morgen mi nister Rood (binnenlandse za ken) alsnog aan de tand voelen over zijn beleid met betrekking tot de salarissen en de andere ar beidsvoorwaarden van de amb tenaren. Dat heeft de vaste ka mercommissie voor ambtenaren zaken gisteren besloten na een hoorzitting. Daarin kregen de ambtenarenbonden gelegenheid hun grieven te spuien over de gang Vein zaken bij het vaststel len van de arbeidsvoorwaarden. De bonden zijn er zeer verbolgen over dat zij met de minister die namens de regering als de werk gever van de ambtenaren op treedt geen overeenstemming konden bereiken. Zij verwijten de minister dat er geen echte on derhandelingen mogelijk waren, maar dat alles in het kader van de bezuinigingsoperatie vante- voren vaststond. Het gesprek in het centraal georga niseerd overleg liep eind juli vast, voornamelijk omdat men het niet eens kon worden over de besteding van het geld dat vry- komt door een extra korting van één procent op de salarissen. De bonden willen het geld ten volle besteden voor het aan de slag helpen van meer mensen. De re gering wil dat echter slechts zeer ten dele; voor de rest moet het echte bezuinigingen opleveren. De minister stelde na het misluk ken van het overleg de arbeids voorwaarden eenzijdig vast. Daarbij week hij tegelijkertijd duidelijk af van het trendbeled, het tot dusver gevoerde systeem dat onder meer regelt dat ambte narensalarissen omhoog (of om laag) gaan met eenzelfde percen tage als het gemiddelde in het bedrijfsleven. Politiekorps De Tweede Kamer zal morgen mi nister Rood eveneens interpelle- Feenstra blijft in cel DDR DEN HAAG (ANP) - Ondanks in zamelingsacties zal de 21-jarige Erik Feenstra uit Rijssen voorlo pig niet op vrije voeten komen. De Rijssenaar zit sinds juli ge vangen in de DDR nadat hij in Maagdenburg een auto-ongeluk had veroorzaakt waarbij zijn broer en schoonzuster om het le ven kwamen. Eind vorige week is het gerechtelijk vooronder zoek tegen hem afgerond. Feen stra zal dood door schuld ten las te worden gelegd. ren over zijn besluit de aange kondigde uitbreiding van de po litiekorpsen in de vier grote ste den met vijfhonderd man niet door te laten gaan. Zoals het er nu naar uitziet zal de minister weinig steun in de Kamer-krij gen voor zijn plan om de polities terkte te bevriezen. Na de PvdA en de WD heeft nu ook het CDA uitgesproken, dat de door Roods voorganger Van Thijn toegezeg de uitbreiding van de korpsen moet doorgaan. Het geld daarvoor wil het CDA vin den door een bevriezing van de vorming van gemeentelijke poli tiekorpsen. Een 'stop-wetje' moet het automatisme doorbre ken waarmee elke gemeente die de grens van 25.000 inwoners overschreidt een eigen korps krijgt. Per geval scheelt dat zes miljoen gulden, aldus het CDA. Minister De Boer (rechts) houdt een pop omhoog, aange boden tijdens het in ontvangst nemen van een petitie tegen be zuinigingen in de kinderop vang. Links naast de minister voorzitter Lurvink van de Werkgroep Kindercentra Ne derland. DEN HAAG (ANP) - Volgens minister De Boer (CRM) zal over een paar weken bij de indiening van de begroting blijken dat er op kinderop vang geen cent wordt bezui nigd. De Boer zei dit gisteren op het Haagse Binnenhof, waar hij een petitie van de Werkgroep Kindercentra Ne derland (WKN) in ontvangst nam. Ruim 400 demonstran ten en een dromedaris herin nerden de minister aan het feit dat de kinderopvang in Nederland door de bezuini gingen in de knel dreigt te komen. Stimezo laakt besluit raad DEN HAAG (GPD) - De Stimezo. samenwerkingsorgaan van de tien abortusklinieken, is boos op de Ziekenfondsraad (ZFR) van wege de weigering van de raad abortus in het ziekenfondspak ket op te nemen. Volgens Stime zo is er sprake van een misver stand. omdat de ZFR meent dat uitbreiding van het pakket niet mogelijk is uit kostenoogpunten. Behandeling in klinieken is goedkoper dan in ziekenhuizen. De commissie verstrekkingen van de Ziekenfondsraad is tot de conclusie gekomen dat gezien de financiële omstandigheden geen uitbreiding van het verzeke ringspakket toegelaten kan wor den. Zij wil in dit verband geen overleg voeren met Stimezo niet horen naar aanleiding van de ad viesaanvraag over dit onder werp, van minister Gardeniers (volksgezondheid) heeft gedaan. Stimezo wijst erop dat de zieken fondsen al vele jaren abortusbe handeling vergoeden als die wordt gedaan m een erkende in stelling, zoals een ziekenhuis. Slechts een derde van de in Ne derland wonende vrouwen kan echter in een ziekenhuis terecht. Het merendeel ongeveer 10.000 per jaar) wordt zonder zieken fondsvergoeding in abortuskli nieken behandeld. Bovendien kan het kleine aantal vrouwen, dat in ziekenhuizen wordt behandeld, eigenlijk al leen maar terecht in ziekenhui zen in de Randstad en het noor den van het land. Dat is uit on derzoekingen gebleken. De nieu we abortuswet maakt, aldus Sti mezo. geen onderscheid tussen ziekenhuizen en abortusklinie ken die krachtens de wetvergun- ning hebben om ingrepen uit te voeren. De ziekenfondsen maken dit on derscheid juist wel. ondanks het feit dat de ziekenhuizen dezelfde groepen vrouwen behandelen als de klinieken en daarbij dezelfde indicatiestellingen hanteren. Juist om die reden heeft de Tweede Kamer bij de behande ling van het abortuswetsontwerp een PvdA-D'66-motie aangeno men waarin de regering wordt gevraagd om zwangerschapsaf breking in abortusklinieken te laten opnemen in het verstrek kingenpakket van de zieken fondsverzekering. Naar aanleiding van die motie ver klaarde de toenmalige minister (Ginjaar) dat het de bedoeling van de adviesaanvraag zou zijn om gelijkheid te verkrijgen. Vol gens Stimezo heeft h^ gezegd: ofwel alle abortusingrepen in het ziekenfondspakket of geen enke le. Als de ZFR niet op de zaak ingaat is dat een „ernstig misver stand" volgens Stimezo, want berekeningen hebben aan ge- Meer mensen in financiële nood UTRECHT (GPD) - Steeds meer mensen verkeren in een materie le noodtoestand. Dat blijkt uit het bijna verdubbelde beroep op de provincie om een voorlopige bijstandsuitkering. Aldus Com missaris van de Koningin in Utrecht, P. van Dijke gisteren bij de presentatie van de provincie- begroting 1983. Het aantal geval len waarin een nood be roep op de provincie Utrecht werd gedaan steeg in 1981 van 100 naar 191. toond dat een ingreep in een zie kenhuis tweemaal zoveel kost als in een kliniek. Stimezo wil een serieuze behande ling van het probleem. De ZFR zou volgens haar moeten nagaan hoeveel het zal kosten als steeds meer vrouwen een beroep doen op ziekenhuizen, omdat zy de be handeling in een abortuskliniek niet meer zelf kunnen betalen. Explosie van botulisme in Zuid-Holland DEN HAAG - Het botulisme slaat dit jaar hard toe. Dit maakte ge deputeerde J. Borgman van de provincie Zuid-Holland gisteren in Den Haag bekend. Alleen al tot en met de maand juli is het botulisme volgens hem in som mige gevallen verdrievoudigd ten opzichte van het hele vorige jaar Bij deze cijfers moet rekening wor den gehouden dat de piek in de sterfgevallen door botulisme doorgaans pas in augustus is. Ook dit jaar is dat volgens de Provinciale Waterstaat het geval. In totaal zijn er in de provincie tot augustus 3359 dode vogels ge meld. Vorig jaar waren dat er in totaal 1463. Het aantal vissen dat dit jaar tot augustus boven kwam drijven is 2138 stuks. Vo rig jaar waren dit er over twaalf maanden 684. Tot deze maand zijn er ook twee dode zoogdieren bij de provincie gemeld tegen vo rig jaar vier. De meeste dode vis werd dit jaar in Alphen aan den Rijn gevonden; ruim elfhonderd. Veel dode vo gels werden onder andere gevon den in Leiden (84), Hillegom (67) en Hazerswoude (94). In Katwyk werd naast drie dode vissen en 22 vogels één dood zoogdier aan getroffen. Artsen voor miljoenen opgelicht LAREN (GPD) - De 57-jange di recteur van het Laren se bedrijf IBS Vermogensadviezen BV is maandag door de plaatselijke po litie aangehouden op verdenking van oplichting en-of verduiste ring. Het bedrijf dat in mei fail liet is verklaard, adviseerde me dici voor het beleggen van geld. Nederlandse medici hebben ge zamenlijk ruim 22 miljoen gul den voor belegging aan het be drijf toevertrouwd. Het bedrag dat met de oplichting dan wel verduistering gemoeid is. is nog niet bekend. Vast staat wel dat de 185 artsen hun in breng zeer waarschijnlijk niet te rug zullen zien. Het geld werd gebruikt voor het opzetten van het wintersportcen trum Morin Heights in Canada, 45 mijl van Montreal. Een Cana dese projectontwikkelaar begon daar enkele jaren geleden de bouw van skipistes en een hotel- restaurant LEIDEN - Minister van der Stee wil liever niet opnieuw met de PvdA regeren. Hij geeft de voorkeur aan samen werking met de WD. De er varingen van het afgelopen jaar nopen niet tot een herha ling, zei Van der Stee tijdens een spreekbeurt in Oss. Van der Stee gelooft dat de huidi ge problemen niet op te los sen zijn in een coalitie met de PvdA. „Als ik Den Uyl nu zo hoor, dan zeg ik, man was toch blijven zitten. Regeren doe je vanuit een ministerie en niet vanaf het spreekgestoelte". Hij noemde het overigens op merkelijk dat de PvdA-aan- hang pas weer terug kwam na de val van het kabinet. „Wil de achterban wel een coalitie met het CDA?" Ondanks zijn voorkeur voor een coalitie met de WD waarschuwde Van der Stee toch voor het gegroeide ver trouwen in de liberalen. Nog pas tien jaar geleden stemde bijna geen katholiek op de WD. Nu is al eenderde van de liberale aanhang katho liek, zei hij. Van der Stee riep deze groep op om de weg weer terug te vinden naar het CDA Van Agt "We mogen de verkiezingen niet ingaan met de gedachte dat de PvdA sowieso niet aan de bak komt, ongeacht welke standpunten ze zou innemen. Maar het zal aanzienlijk moeilijker zijn om met de PvdA tot een akkoord te ko men dam met de WD, na de voorgeschiedenis waaruit de ze verkiezingen zijn gebo- Dat zegt CDA-lijsttrekker Van Agt in een interview in het partijblad CDA-actueel. Hy bestrijdt een principele voor keur te hebben voor de WD. "Maar, kijk, ik ben ook maar een mens. Ik heb nu enkele kabinetsperioden achter de rug. Daarin was er een vierja rige periode met de WD Het was toen goed werken met die ploeg" D'66 De PvdA moet volgens ons in het volgende kabinet meere- geren maar niet tot elke prys, aldus gisteravond minister Terlouw (economische za ken) op een verkiezingsbij eenkomst van D'66 in Assen. Volgens Terlouw staat het so ciaal-economisch beleid van D'66 dichter bij het CDA dan bij de Partij van de Arbeid. Het is absoluut onvermijde lijk dat in Nederland de koopkracht wordt verlaagd en ook de lage en laagste in komensgroepen zullen een bydrage moeten leveren, al dus de minister. Terlouw deed een beroep op de PvdA om een realistisch pro gram in te leveren D'66 is te gen de plaatsing van kruisra ketten in ons land maar het "nee" moet men operationeel maken in binnen- en buiten land. Ofschoon Terlouw het stand punt van de PvdA ten aan zien van de kruisraketten res pectabel noemde, meende hij toch dat de socialisten daar door vermoedelijk buiten het kabinet zullen blyven. En dan komen de kruisraketten er vermoedelijk toch door al dus Terlouw. Formatie-spel Mopperen op de politiek is één. maar eens zelf een keer een kabinet in elkaar zetten, dat is heel andere koek. De Stich ting Burgerschapskunde biedt die gelegenheid met het spel 'Formatie', dat deze week is uitgekomen. „Leerzaam, amusant en span nend", belooft de Stichting Burgerschapskunde degenen die het spel gaan spelen Het is meer bedoeld als een speel se manier om meer inzicht in de politiek te krijgen, dan als een spelletje om op aangena me wijze een lange winter avond door te komen. De be denkers mikken vooral op scholen en vormingscentra. Zes tot dertig personen kunnen 'Formatie' spelen. Een spel leider, die ongeveer de rol heeft van de koningin tijdens een werkelijke kabinetsfor matie, ziet toe op de onder- handehngen tussen zes poli tieke partijen: Lekker Links, Vrouwen Rechten. Werkne mers Partij, Groep Christen Democraten. Liberaal Ver bond en Reuze Rechts. Goedkoop is 'Formatie' met Wie het hebben wil. kan het voor f59 bestellen by de Stichting Burgerschapskun de. Postbus 349. 2300 AH Lei den. Het wordt dan opge stuurd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7