c Vrijuit De Vlaeminck maakt einde aan loopbaan Jan Raas in leiderstrui Zit Hans Kraay nu op de goede plek? Muhren en Spelbos niet tegen IJsland In Ronde van Nederland Kopstukken blijven weg DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 Sport door Ruud Paauw De dramatische instorting van Feyenoord-trainer Hans Kraay was één van de eerste dingen die ik las in de stapel kranten die na de vakantie op me wachtte. Het is me toch wat met Kraay. Hij kan kennelijk niet zonder de nestgeur van het voetbal (tv-verslaggeving is hem ken nelijk een te afstandelijke be zigheid), maar eenmaal in het'wereldje beland krijgt hij het in de meest letterlijke zin benauwd. Het is warempel niet de eerste keer. Bij Sparta en FC Den Haag kampte hij met hetzelfde probleem. Het lijkt zo langzamerhand wel op een alleraie Niet rhet en niet zónder voetbal kunnen. Een akeliger positie is nauwelijks denkbaar. Feyenoord heeft zich in de nodi ge bochten gewrongen om Kraay te behouden. Dat is netjes, hoewel het eigen be lang natuurlijk ook een rol speelde, want waar haal je zo vlak voor het begin van het seizoen een trainer van naam vandaan. (Waarom Kraay zo hoog in aanzien staat, be grijp ik overigens niet hele maal. Bij Ajax en AZ ging hij de laan uit; bij Sparta en Den Haag kwam hij nauwelijks uit de startblokken). Maar goed, Kraay is nu van trainer manager geworden en, zo wordt gezegd, als hij nu maar niet in de dug-out plaatsneemt dan kan het heel lang goed gaan. Gezond lijkt me de toestand nog altijd niet en eerlijk gezegd vind ik het ook een beetje gek. Maar ja, wie weet wat er el ders achter de schermen plaatsgrijpt. Misschien mag meneer Jamin zijn eigen snoepgoed ook absoluut niet dichter naderen dan de 16- meterlijn. In een ochtendblad las ik dat Kraay in feite niets man keert, want de geraadpleegde artsen hebben niets kunnen vinden. Een dergelijke rede nering maakt mij altijd ze nuwachtig. Want dan denk ik: wat zou er in hemelsnaam met die man gebeuren als hem echt iets mankeert? Hongkong Het ziet er naar uit dat de Leid- se tweeling Marcel en Paul van der Blom (ex-UVS en ex- Feyenoord) in Hongkong gaat voetballen. Honderd procent zeker is het nog niet, de contracten moeten eerst even goed worden bestu deerd. Als het er inderdaad van komt, zou ik het een tikkie betreu ren. Financieel zal het stellig heel aantrekkelijk zijn dat Hongkongse avontuur, maar uit voetbaloogpunt stelt het weinig voor. Als jonge speler met ambitie zou je eigenlijk eerst in Europa, het wereld deel met de grootste voetbal- dichtheid, naam moeten ma ken. Hongkong hoort op zijn hoogst in het midden, nog lie ver aan het eind van een car rière te staan. Misschien een wat romantische opvatting dat moet dan maar even. Overigens heb ik me er over ver baasd dat die Hongkongse club aan Paul van der Blom "ongezien" een zeer lucratie ve aanbieding deed, nadat men alleen Marcel had getest. Ongezien. Het aantal ongerijmdheden in de voetballerij is groot en ge varieerd. Deze variant kende ik echter niet. Maar ach, in Afrika bestaan stammen waar men elkaar ongezien tróuwt en dat lijkt me nog heel wat krasser dan onge zien een voetballer kopen. Dus wat zeur ik eigenlijk? Rijnsburg Even heeft het er naar uitgezien dat de Van der Blommen naar Rijnsburgse Boys zou den gaan. Dat had dan op nieuw een oversteek van ex- betaalde voetballers naar het bloemendorp betekend. Dat gaf de redactie van het clubblad van Quick Boys (waar men het bloed van de Rijnsburgers wel kan drin ken sinds de Kat wij kers Rienks en Kuyt daar gingen spelen) de opmerking in de pen dat Rijnsburgse Boys zo langzamerhand wel een ex- betaald eerste elftal op de been kan brengen. Tja, hoe komt het toch dat RB als een magneet werkt op zo vele niet-Rijnsburgse voetbal lers? Betdien ze? Bij die vraag alleen al kun je het geknarsetand en gegrinnik tot ver achter de Amersfoortse Kei met het blo te oor horen. Een jaartje geleden heb ik het met de penningmeester van RB, die ik bij gemeenschap pelijk kennissen trof, eens ge had over de "naam" die zijn vereniging in een paar jaar tijd had gekregen. Hij zat daar niet mee. Onze handen zijn rein, zo zei hij ongeveer, onze boeken kloppen als een bus. Dat nam ik voetstoots aan, want dót soort dingen loopt meestal over andere schijven. Voor onnozel zie ik ze in Rijnburg beslist niet aan. Aan wat mensen buiten de club om deden, zo zei hij, had hij geen boodschap. Iemand die kort in de keuken van de Boys had gekeken, zei me eens: "Ze helpen je bij het verkrijgen van huisvesting of ze zoeken een baan voor je. Verder zijn de "randver schijnselen" bij die club heel plezierig. Maar geld, meer dan de KNVB-vergoedingen toestaan, daarvan heb (k in elk geval niets gemerkt". Is dit alles in strijd met de ama teurbepalingen? Als dat zo zou zijn dan vrees ik dat maar heel weinig clubs in de hogere regionen van het ama teurvoetbal zonder zonden zijn. Overal doet men wel wat om goede spelers aan zich te binden of om die terwille te zijn. Op zijn hoogst kun je vermoeden dat kringen sym pathiserend met RB wat fre quenter dan elders bepaalde faciliteiten kunnen aanbie den. Als dit zo zou zijn (bewij zen zijn er niet) dan ben ik daar niet verrukt over, be grijpt u mij goed. Maar aan de andere kant: we leven in 1982. Principe-amateurs (mensen die uit pure liefheb berij sport bedrijven en daar om betaling weigeren) be staan vrijwel niet meer; mis schien hebben ze ook wel nooit anders dan op papier be staan. Een amateur is tegen woordig iemand die niet goed genoeg is om prof te worden. Dat is heel wat anders dan gedreven idealisten ooit voor ogen stond. Daarmee zullen we moeten le ren leven. Feest Vrijdagavond naar het club huis van LFC getogen, waar de kanaries hun 75-jarig be staan vierden. Het was een zeer genoegelijke bijeen komst, maar ik verwachtte ook niet anders, want bij LFC zit de stemming er al gauw in, zeker als het blondschui- mend bier binnen handbereik is. Recept te gangers konden tevens een blik werpen op een attractieve expositie die een ruw overzicht gaf van drie kwart eeuw LFC-se bezighe den. Op één der foto's trof ik mijzelf aan, want een jaar of vijftien, twintig geleden opende LFC het seizoen stee vast met een viswedstrijd te gen de Leidse sportpers. Aan dat evenement bewaar ik voortreffelijke herinnerin gen. Niet aan dat vissen, hoor. Ik stond altijd doods angsten uit dat ik iets zou vangen. Ik had geen idee hoe je die dingen van de haak doet en bij dierenleed bloedt mijn hart nogal gauw. Nee, er waren andere genoegens. HANS KRAAY. Flip Massaar kwam in zijn roeibootje met grote regel maat langs of je nog een "ver snapering" wenste. En na af loop aten we gebakken paling bij Pijnakker of iets van dien aard en de toenmalige voor zitter Van Watteren zong aan de dis ferme, Zweedse liede ren. Dat wil zeggen: hij zei dat het Zweeds was en ik moet toegeven dat het na een aantal glazen port ook ver draaid Zweeds klonk. Terug naar de receptie. Aan vankelijk dobberde ik in een kringetje Roodenburg-vetera- nen: Isaac van Weerlee, Kee reweer. Den Os, Hens en. Zit man. Praten over de tijden van weleer toen we ze er ten minste in en niet naast scho ten. Wat me opviel was dat ze er allemaal nog zo patent uit zagen. Goeie sportjongens en ook bezig gebleven in hun sport Daarna werd ik aangeklampt door een aantal particulieren van uiteenlopende leeftijd die mij vriendelijk maar wel zeer nadrukkelijk meedeelden dat ik er in en ook buiten deze ru briek herhaaldelijk nóóst zit Zo n receptie is wat dat aan gaat reuze leerzaam. Onver biddelijk hoogtepunt was de kleine, oude man die mij voorhield dat ik in een vér verleden LFC in een verslag eens zeer onheus heb bejegend door ze tegen HBS van te hard spel te betichten. "U dacht natuurlijkHBS, dat zijn nette lui. Nou, meneer, dat kan best wezen, maar het waren óók zuigers. En als eenvoudige jongen kun je dan weinig anders doen dan af en toe je handen eens laten wapperen". Ik heb hem alsnog mijn excuses aangeboden. Weliswaar kon ik het mij met de beste wil van de wereld niet meer her inneren. maar als iemand dat zo lang in zijn ziel mee torst dan hééft hij gelijk. Vervolgens trof ik mijzelf aan in een groepje met Bert Ani- ba, Wout Bergers en Albert Klunder. Men boog zich daar over de delicate vraag. "Als Coen Moulijn nü twintig was, zou hij dan in het hedendaag se voetbal kunnen meeko men?" Ik dacht: als ik me in die vraag stort, sta ik hier bij het och tendkrieken nóg Daarxrm heb ik mij kort daarop maar huiswaarts gespoed. Er zijn grenzen, nietwaar. ENTER (GPD) - De Belg Roger de Vlaeminck heeft het afgelopen weekeinde onverwacht een ein de gemaakt aan zijn wielercame- re op de weg. De Belgische ve dette uit de ploeg van Fred de Bruyne had bij zijn ploeg een contract tot en met de door Jan Raas gewonnen voorjaarsklas sieker Panjs-Roubaix. De Vlae minck werd echter toch opgeno men in de Belgische selectie voor het wereldkampioenschap. Zondagavond om elf uur liet De Vlaeminck directeur Willy van Doorne evenwel weten dat hij na uitvoerig overleg met zijn vrouw tot deze beslissing was gekomen. Niemand in de ploeg van DAF heeft deze verrassende ontwik keling zien aankomen. De Vlae minck reed na de Ronde van Frankrijk nog enkele criteriums. De Ronde van Nederland zou zijn laatste serieuze test zijn voor het wereldkampioenschap. Mare Dierickx werd door ploegleider Jose de Cauwer in de ploeg opge nomen om deze week voor De Vlaeminck te rijden. Door het wegvallen van De Vlae minck is DAF op het wereldkam pioenschap over anderhalve week met slechts een renner ver tegenwoordigd: Rene Martens. De plaats van De Vlaeminck wordt ingenomen door Ludo Peetors (uit de ploeg Post) die als eerste reserve was aangewezen. ..Als we dat allemaal hadden ge weten dan zouden we Guy Nu- lens meegenomen hebben naar het WK. Nu moeten we onver wacht een plaats inleveren", al dus Jose de Cauwer. Roy Schuiten Roy Schuiten is één van de kandi daten om het Serviceburo te gaan bemannen, waarmee de KNWU volgend seizoen van start wil gaan. De bedoeling is dat het bureau in de toekomst wordt be mand door twee personen, die o.a. het werk van SBB-coördina- tor Peter Bonthuis (het contrac teren van beroepsrenners voor criteriums) gaan overnemen. Pe ter Bonthuis heeft zich onder be paalde voorwaarden overigens ook kandidaat gesteld voor deze functie. ZEIST (GPD) - Bondscoach Kees Rijvers zal voor de EK- kwahficatiewedstrijd tegen IJsland op woensdag 1 sep tember in Reykjavik behalve over Johnny Metgod en Jan Peters ook niet kunnen be schikken over Arnold Muh ren en Ronald Spelbos. Bei den krijgen geen toestem ming van hun club in ver band met de competitiewed strijden die ze die avond moeten afwerken. Muhren kan volgens een telex van Manchester United aan de KNVB niet worden gemist in de uitwedstrijd tegen Not tingham Forest en Club Brugge zegt Spelbos nodig te hebben in de thuiswedstrijd tegen FC Antwerp. Wat de "buitenlanders" betreft kan Kees Rijvers zodoende nu alleen nog maar rekenen op Michel van de Korput van AC Torino, die Rijvers heeft verzekerd te zullen komen Simon Tahamata (Standard Luik) heeft de bondscoach weliswaar ook mondeling toegezegd beschikbaar te zijn. "maar", aldus Rijvers, „daar heb ik zo mijn twijfels over, omdat op 1 september in Belgiè een volledig compe titieprogramma wordt afge werkt". Om die reden kan hij waarschijnlijk ook geen be roep doen op Rene van der Gijp, die die dag normaal ge sproken met Lokeren tegen RWDM moet aantreden. Tot uiterlijk woensdag heeft Kees Rijvers evenwel nog de tijd om daaromtrent wat meer zekerheid te krijgen. Nog diezelfde dag echter moet Jan Huybregts in zyn hoedanigheid als secretaris van het sectiebestuur betaald voetbal de lijst met namen in dienen bü de UEFA. De IJslandse bondscoach Gud- ni Kjartansson kampt intus sen met dezelfde problemen als Kees Rijvers Ook hij weet nog steeds niet zeker of hij wel kan beschikken over Jonsson en Gudjohnsson. die in Belgié hun brood verdie nen en over de "Westduit sers" Edvaldson, Sigurvms- son en Gudlaugsson. Ex- Feyenoorder Petur Peturs- son. die momenteel voor FC Antwerp uitkomt, heeft ech ter al afgezegd in verband met de competitiewedstrijd van FC Antwerp op 1 septem ber tegen Club Brugge Gud- mundsson van Waterschei ia daarentegen wel inzetbaar, omdat zijn club het competi tieduel met AA Gent naar 8 september heeft verschoven. ENTER (GPD) - Dick Groeneweg, de voorzitter van de WBW en de secretaris van de SBB, spande zich zich de afgelopen weken enorm in om een elfde ploeg bestaande uit renners uit kleinere Nederlandse ploegen en enkele individuelen, in de Ronde van Nederland van start te laten gaan. Jac. de Goede, de ploegleider van Beckers Snacks, voelde zich im mers tekort gedaan dat zijn ploeg niet mocht starten omdat zijn renners door de organisatie niet voor vol werden aangezien. Dat ENTER (GPD) - Vlak voor de proloog van de Ronde van Nederland kreeg de organisa tie nog een aantal flinke te leurstellingen te verwerken. Op het laatste moment ver schenen enkele belangrijke kopstukken niet aan de start van deze jubileumronde. Da niel Willems moest afzeggen nadat hij afgelopen zaterdag betrokken was bij een valpar tij in een criterium in Pijnac- ker. Verder kwam de Noor Jostein Willmann niet opda gen, nadat eerder al uit de zelfde ploeg Theo de Rooy (de winnaar van de Ronde van Duitsland) was afgeval len. Tot slot liet ploegleider Berten de Kimpe van Wickes zijn rappe sprinter Walter Planckaert thuis. Uit de op het laatste moment tot de Ronde toegelaten ploeg van Perrier bleef de Limburger Jo Maas weg, die onlangs weer met fietsen be gon. Maas, die eerder dit sei zoen ontslag nam bij Wickes Splendor en binnenkort voor La Redoute deelneemt aan de Kleine Tour, was bang dat de UCI geen genoegen zou nemen met zijn activiteiten, omdat hij anders in een sei zoen de belangen van drie sponsors zou verdedigen. er in de gecombineèrde ploeg van Groeneweg en De Goede, die deze week onder de naam Per rier door Nederland trekt, echter uiterst knullig en amateuristisch wordt gewerkt werd gisteren tij dens de door Jan Raas gewon nen proloog in Enter meteen be wezen. Dankzij een blunder van Groeneweg was de Ronde voor het Westbrabantse trio Mario van Vlimmeren, Jan Jonkers en Ad van Peer reeds verpest voordat zij in Enter ook maar een meter hadden gefietst. Terwijl de eerste renners zich in Enter opmaakten voor het korte ritje over 1800 meter lag de ploeg van Groeneweg en De Goede nog te slapen in het twintig kilo meter verderop gelegen Holten. Dick Groeneweg was er namelijk vanuit gegaan dat zijn (acht) ren ners achter elkaar zouden moe ten rijden en als laatsten moes ten vertrekken omdat zijn ploeg als elfde en laatste werd binnen gehaald. Rond vier uur, toen de 25e Ronde van Nederland reeds officieel was begonnen, klommen de ren ners zodoende pas op de fiets om zich een beetje los te rijden in de richting van startplaats Enter. Eerst onderweg toen ze nationaal kampioen Johan van de Velde, voor wie het eerste optreden er reeds opzat, passeerden, werd het hen duidelijk dat er iets mis was. Uiteindelijk konden toch nog vijf van de acht renners net op tijd vertrekken, maar het reeds eer der genoemde Westbrabantse trio reed in een wandeltempo tussen de andere starts door het rondje plichtmatig uit, terwijl Jac. de Goede driftig naar excu ses zocht. „Dit is vreselijk voor de sponsor, maar vooral voor de renners. Hoe hebben we in vre desnaam toch zoiets stoms kun- Jan Raas ondergaat de zoveelst Nederland. nen doen. Vol goede moed zyn we vanmorgen vertrokken en nu is de ambitie natuurlijk bij ieder een meteen weg. Ik kan er nog niet over uit dat Groeneweg niet heeft begrepen hoe deze proloog gereden moest worden. Na deze blunder worden we natuurlijk helemaal voor een stelletje ama teurs aangezien'. Terwijl De Goede zijn emoties nog probeerde te verwerken trok Jan Raas de eerste oranje trui al om de schouders. De Zeeuw ging in Enter imponerend van start en hield specialisten als Bert Oos terbosch en Gerrie Knetemann achter zich. Laatstgenoemd tweetal moest zelfs nog twee ren ners uit de streek, Jos Lammer- tink en Hennie Stamsnijder, voor zich dulden. Vooral Jos Lammertink had een succes hard nodig. Ooit maakte hij als veelbelovend amateur de stap naar de beroepsrenners. Daar ging het hem tot nu toe be paald niet voor de wind. Nadat hij vorig seizoen vrijwel voortdu rend werd geplaagd door ziektes, hoopte Lammertink zich dit sei zoen in de kijker te rijden om zo doende eindelijk weer eens op hoger niveau te komen. Tot nu staan er zes overwinning in kermiskoersen achter zijn naam, huldiging. Ditmaal was hij maar op die resultaten kan de kopman uit de Elro-ploeg van Jos Elen natuurlijk niet teren. „Daarom is het zo jammer dat ik hier net twee seconden tekort ben gekomen', aldus Lammer tink. „Ik wilde hier voor eigen publiek niet afgaan. In de laatste bocht heb ik mijn kansen ver speeld. Daar durfde ik door de gladheid niet voluit te gaan, om dat ik pas twee keer onder soort gelijke omstandigheden ben ge vallen'. Maar erg druk hoeft Lammertink zich om deze nederlaag nu ook weer niet te maken, omdat ver liezen van Raas nu eenmaal geen schande is. De Zeeuw steekt in blakende vorm en werkt vol zelf- vertrouwmn naar het naderende wereldkampioenschap in Good wood toe. Daar wil hy een serieu ze gooi doen naar een tweede we reldtitel. Veel kansen voor een nieuwe regenboogtrui zullen er na Goodwood voor de Zeeuw niet meer komen. „Volgend jaar is het wereldkam pioenschap in het Zwitserse Sankt-Gallen op een parkoers dat ongeveer even zwaar is als dat van Sallanches twee jaar ge leden. Iedereen weet hoe moei lijk de Nederlandse ploeg het daar heeft gehad. En in 1984 gaat in de proloog van de Ronde van de leeftijd ongetwijfeld een be langrijke rol spelen". Voorlopig klampt Raas zich maar vast aan 1979, het jaar waarin hy in Valkenburg voor eigen pu bliek wereldkampioen werd, na dat hy in de voorbereiding op dat kampioenschap eerst de proloog en later de Ronde van Nederland won. „Toen heb ik me in de Ron de van Nederland optimaal kun nen voorbereiden en dat zal ook deze week zo zijn. De meeste starts zijn in de namiddag zodat we 's morgens nog wat kunnen bijtrainen. Het is in elk geval een verademing om na het criterium- circus weer eens een "echte wed strijd" te kunnen ryden. Ik be schouw het niet alleen als een goede voorbereiding, maar ik zal er ook alles aan doen om die oranje trui zo lang mogelijk te verdedigen'. De uitslag is: 1. Jan Raas (Post) 1800 m in 2.15.00 (gem. 56 km/u), 2. Jos Lammertink (Eh- len) 2.15.20, 3. Hennie Stamsnijder (De- bruyne) 2.16.17. 4. Bert Oosterbosch (DeBruyne) 2.16.18, 5. Gerrie Knete mann (Post) 2 16.82, 8 Cees Pnem (Post) 2.17.18, 7. Benny van Brabant (Bel, De Kimpe) 2.17.60. 8. Ad Wynands (Post) 2.18.58, 9 Eddy Planckaert (Bel, de Kimpe) 2 18 60. 10 Adn van der Poel (Debruyne) 2.18.73,11. Noel Segers (Bel. Driessens) 2.20.00, 12. Joop Zoetemelk (Danguillaume) 2.20.17. Suzr's

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9