Sterkte politie onbespreekbaar uiarneche CDA'er kiest voor WD Greenpeace volgt "dumpers ME maakte gebruik van 'transport-stok' Bonden hopen nu op Kamer Steeds meer Surinamers keren terug Minister: paar duizend banen weg bij universiteiten Uiiifillers zijn 't zat Modeshow in de Stads-, gehoorzaal te Leiden ECN spant kort geding aan DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 DEN HELDER/ROTTERDAM (ANP) De mobiele eenheid heeft bij het wegslepen van demonstranten tegen het ECN-transport het afgelopen weekeinde gebruik gemaakt van speciale °"trans- port"-stokjes, waarmee groepen demonstranten op "gemakke lijke wijze" uit elkaar kunnen worden getrokken. De Rotter damse politie heeft dit gisteren bevestigd. Het energiecomité Den Helder toonde gisteren een buitgemaakt exemplaar. Het gaat om een 37,5 centimeter langt vierkant hou ten stokje, waarvan elke zijde ongeveer twee centimeter breed is. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is inder daad door haar mobiele eenheid van deze stokjes gebruik ge maakt om demonstrant uit elkaar te wrikken. Dit nieuwe attir- buut is volgens hem pas sinds kort aan het Rotterdamse arse naal toegevoegd. Anders dan de gummiknuppels kan een politieman met deze stok jes zijn kracht op eenvoudige wijze vergroten en verdelen, aldus de woordvoerder. Er zijn geen speciale gebruiksmethoden aan het stokje verbonden. Volgens hem heeft een tak hetzelfde ef fect. Wanneer mensen gearmd een blokkade vormen kan deze bijvoor beeld worden gebroken door het stokje onder een oksel van een demonstrant te steken en dan met beide handen te trekken. Ook wanneer demonstranten zich aan elkaar hebben geketend, kun nen zij eenvoudig worden vervoerd door het stokje tussen de boeien te steken en dan te trekken, zei de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - De auteurs van het Boek van de Maand (september), getiteld "Politiek, mensen, macht en mogelijkheden", hebben gisteren het eerste exemplaar overhandigd aan de nationale ombudsman prof. dr. J.F. Rang (rechts). De schrijvers van het boek, v.l.n.r. Ton Planken, Fred Verbakel en Henk van Hoorn, vormden eertijds het team van "Den Haag Vandaag", het parlementaire tv-programma van de NOS. DEN HAAG (GPD) De politiebonden hebben gisteren vergeefs geprobeerd overleg te voeren met minister Rood (binnenlandse zaken) over de sterkte van de politiekorpsen in de vier grote steden. Rood weigert met de bonden te onderhandelen over zijn besluit de omvang van de politie in 1983 te bevriezen. De minister is slechts bereid zijn beleid uit te leggen, maar daarmee nemen de bonden geen genoegen. DEN HAAG (GPD) - Steeds meer Surinamers keren naar Surina me terug. Gegevens van de Di rectie Emigratie van het ministe rie van sociale zaken wijzen erop dat de belangstelling voor remi gratie naar Suriname blijft groeien. In de eerste helft van dit jaar keerden 612 mensen naar Suriname terug, ruim 33 procent meer dan in de eerste helft van 1981, toen het er 455 waren. Naar andere landen loopt de emi gratie sterk terug. Oorzaak: be perkende maatregelen die Au stralië en inmiddels ook Canada hebben genomen ten aanzien van de toelating van immigran ten. In beide landen worden vrij wel alleen nog vaklieden toegela ten aan wie aantoonbare behoef te bestaat, voorts ervaren zaken lieden met genoeg kapitaal om een eigen bedrijf op te zetten en familieleden in het kader van ge zinshereniging. In de vertrekcijfers zijn de maatre gelen nog niet zichtbaar, omdat die betrekking hebben op al in een eerder stadium geaccepteer de emigranten. Het aantal aan meldingen voor emigratie is ech ter al met 40 procent gezakt. Dit jaar vertrokken in het eerste haJf jaar 3428 emigranten, zelfs nog 35 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1981 (toen: 2537). Er hebben zich nu echter slechts 3874 mensen aangemeld. Vorig jaar waren het 6429 mensen die in de procedure met het ontvangende land al zover waren gevorderd dat ze zich voor de emigratie konden melden. Nederlanders mogen Polen niet verlaten DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse ambassade in de Poolse hoofdstad Warschau stelt een on derzoek in naar problemen die Nederlanders die in het bezit zijn van zowel het Poolse als het Ne derlandse paspoort, zouden on dervinden. Dit heeft een woord voerder van. het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag vanochtend meegedeeld. Volgens hem doen de moeilijkhe den zich voor bij die Nederlan ders van Poolse origine die niet op vertoon van hun Nederlands paspoort met het voor Polen be nodigde visum zijn binnenge- reisd, maar op hun Poolse pas poort. Op vertoon van dat pas poort mogen ze het land niet uit. WEERRAPPORTEN regenbui 19 12 04 mist 19 12 2 mist 19 11 02 mist 20 9 04 licht bew. 19 11 3 half bew. 18 11 0 regenbui 19 11 5 licht bew. 19 8 2 zwaar bew. 19 14 3 regen 20 13 02 zwaar bew. 18 10 0 licht bew. 31 22 0 half bew. - 17 17 half bew. 24 15 0 half bew. 25 13 0 geheel bew. 12 12 1 regen 23 13 5 zwaar bew 25 11 0 regenbui 19 7 0 regen 24 13 7 zwaar bew. 23 9 0 licht bew. 20 13 06 onbewolkt 27 0 0 licht bew. 24 12 0 zwaar bew. 20 10 0 half bew. 21 10 07 onbewolkt 31 16 5 geheel bew. 28 21 0 half bew. 32 21 0 zwaar bew. 23 11 0 regen 25 20 01 geheel bew. 15 11 33 geheel bew. 22 11 0 zwaar bew. 28 16 0 onbewolkt 27 14 h zwaar bew. 20 12 4 zwaar bew. 23 12 0 mist 22 11 08 zwaar bew. 24 18 0 onbewolkt 25 18 0 half bew 25 21 0 onbewolkt 31 23 0 DEN HAAG (ANP) - De universi teiten en hogescholen, inclusief de academische ziekenhuizen, moeten met ingang van 1987 blij vend voor 258 miljoen gulden per jaar besparen. Ze moeten dat doen door verdeling en concen tratie van taken. De instellingen mogen zelf het plan ervoor ont werpen. Is dit niet vóór 1 maart volgend jaar klaar, dan stelt de minister een plan vast. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft dit de in stellingen gisteravond op het de partement laten weten. Naar schatting zijn met deze ingreep een paar duizend arbeidsplaat sen gemoeid. Volgend jaar moet de besparing al 66 miljoen gulden belopen. De bewindsman noemde de te be zuinigen bedragen per jaar "randvoorwaarden waaraan niet te tornen valt". Verlies van ar beidsplaatsen is dan ook onver mijdelijk. De maatstaven voor de verdeling en concentratie zal Deetman rpnd 1 september bekend ma- ken. Dan komt hij met de be leidsnotitie die de vorige minis ter van Kemenade al voor het na jaar had aangekondigd. De noti tie verschijnt iets eerder om de resultaten van de ingreep te kun nen verwerken in de begroting voor 1984. Lager onderwijs De uitkering uit het gemeente fonds waarmee het lager onder wijs wordt betaald wordt voor volgend jaar met 121.8 miljoen gulden verminderd. Dit blijkt uit een brief van minister Rood (bin nenlandse zaken) aan de ge meentebesturen. Mede namens de minister van financiën en de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen worden daarin ombuigingen aangekondigd. In hun brief stellen de bewindslie den ook de bedragen vast van de lager-onderwijsuitkeringen voor de jaren '82 en '83. Ze bedragen voor dit jaar ruim 2,3 miljard gul den, waarvan voor volgend jaar 121,8 miljoen afgaat. Daarmee wordt dan voor '83 zeven tien miljoen bespaard door min der nieuwbouw of een strakker beleid voor de scholenbouw, en het niet langer vergoeden van kosten voor niet-noodzakelijke (nood)lokalen en dependances. Een bedrag van 18.5 miljoen wordt bezuinigd door de vergoe ding te beperken van de stich- tingskosten over het eerste jaar van alle les- en gymnastiekloka len. De vergoeding voor randvoorzie- ningen voor het gewoon lager onderwijs, waaronder school zwemmen, komt voor het ko mende jaar te vervallen. Deze maatregel levert 18 miljoen op. Rood wil de sterkte van de politie korpsen, na de uitbreidingen van dit jaar, bevriezen. De bonden dringen echter al geruime tijd aan op uitbreiding, ook in 1983. Nu Rood overleg hierover wei gert, wachten zij eerst een debat af dat wellicht al deze week in de Tweede Kamer over deze zaak zal worden gevoerd. Brengt ook de Kamer de minister niet tot an dere gedachten, dan stappen de vier bonden gezamenlijk naar de rechter, in een poging Rood te dwingen. De kans dat de Tweede Kamer de bewindsman tot andere gedach ten brengt, is zeker aanwezig. Zowel PvdA als WD - samen bijna de helft van de Kamer - vin den dat Rood de afspraken over uitbreiding, die nog door zijn PvdA-vporganger Van Thi n zijn gemaakt, moet nakomen. De ka merleden Stoffelen (PvdA) en Jacobse (WD), die het debat over deze zaak hebben aange vraagd, blijken op vrijwel alle punten achter de politiebonden te staan. Rood weigert overleg over de sterkte omdat dat volgens hem niet in het Georganiseerd Over leg - waarin hij met de bonden praat - thuis hoort. Het GO is er voor rechtspositionele zaken en niet voor het praten over werkge legenheid, meent hij. Grief Rood zei gisteren na het overleg dat de regering zich dat niet kan permitteren, omdat anders aller lei andere organisaties van over heidspersoneel hetzelfde willen. Het is echter juist de grief van de politiebonden dat de overheid dat ook doet. „Met diverse bon den wordt over de werkgelegen heid bij de overheid gesproken. Bovendien voert minister De Ruiter (justitie, ook gisteren aan wezig bij het gesprek) al geruime tijd overleg met ons over de sterkte bij de rijkspolitie", aldus Leen van der Linden, de voorzit ter van de Nederlandse Politie Bond gisteren. Op vragen daar over kreeg hij geen antwoord van De Ruiter en Rood. Bovendien is bij de discussie over de sterkte sprake van arbeidsom standigheden en dat heeft alles met de rechtspositie te maken, vindt Van der Linden. Bezuinigingen In een bnef aan de Tweede Kamer liet Rood gisteren nog eens we ten waarom hij tot bevriezing heeft besloten. Hij wijst erop dat ook zijn voorganger Van Thyn al vond dat de problemen waar de politie voor staat niet door steeds terugkerende sterkteverhogin gen kunnen worden opgelost. Daarvoor zijn fundamentele ver anderingen nodig en daaraan wordt nu hard gewerkt. Hoofdreden voor de bevriezing zijn de bezuinigingen. Het voor behoud dat Van Thijn bij de uit breiding maakte „is door de fi- nancieel-economische situatie van ons land geactiveerd", aldus Rood. Bovendien wil hij de aan bevelingen opvolgen van de Pro jectgroep Organisatie Politie Amsterdam om een deel van het geld dat bestemd was voor de uitbreiding van het Amsterdam se politiekorps te gebruiken voor het realiseren van een aantal lan- ge-termynmaatregelen Rood trekt daar nu anderhalf miljoen gulden (goed voor 22 politiemen sen) voor uit. LEIDEN - "Het CDA moet na de verkiezingen met de WD gaan regeren en niet met de PvdA. Die partij heeft ons na acht maanden als een bak steen laten vallen". Deze uit spraak deed CDA-minister Van Dijk (ontwikkelingssa menwerking) gisteren in Ede op een verkiezingsbijeen komst. De enige beperking die de mi nister aan samenwerking met de WD stelt, is dat de WD en CDA samen een voldoen de meerderheid in de Kamer halen. "We moeten niet af hankelijk worden van de loyalisten". CD A-lijsttrekker Van Agt gaat niet zover als zijn collega en partijgenoot, maar hij meent wel dat het moeilijk zal zijn straks opnieuw een coalitie te vormen met de PvdA. "Zij zijn immers weggelopen uit de vorige coalitie en het zal deksels moeilijk worden om weer met ze samen te gaan". Volgens Van Agt bestaat er bin nen het CDA geen principiële voorkeur voor een coalitiege noot. "Maar we hebben uit het kabinet-Van Agt/Wiegel het bewijs is handen dat er goed valt samen te werken met de WD", de CDA-leider zegt dit allemaal in het Vero nica tv-programma "Rem mers ontmoetdat mor genavond (Ned. 2 21.20 uur) wordt uitgezonden. Van Agt laat in dat'programma ook weten in de toekomst het liefst in aanmerking te ko men voor een post als com missaris van de koningin in een provincie. Zijn voorkeur gaat daarbij uit naar de gou verneurspost in Limburg. "Mijn vrouw is Maastricht- Limburg... dat zou ik prach tig vinden", aldus de pre mier. Hij betitelt dit overi gens voorlopig als "dagdro merij" want, zo zegt hij, "waarschijnlijk zal ik nog een hele tijd minister-president zijn". Terlouw in oppositie? Lijsttrekker Jan Terlouw acht de kans dat D'66 na de ver kiezingen in de oppositie bankjes terechtkomt „vrij aanzienlijk". Hij zei dit gister avond op een verkiezingsbij eenkomst in Amersfoort. Als CDA en WD het er in de formatie snel over eens wor den dat de PvdA buiten de deur van het Catshuis moet worden gehouden, dan zal D'66 niet ingaan op een even tuele uitnodiging om wel mee te doen. Alleen als de PvdA een coalitie met CDA en D'66 zou blokkeren, wil Terlouw de kier naar CDA en WD die hij van zijn congres kreeg, benutten. Terlouw nam in Amersfoort vrij fors afstand van de WD, om te tonen dat hij „niet naar die partij toekruipt". Hij sig naleerde dat de WD wel om 27 miljard gulden bezuinigin gen roept voor de komende jaren, maar daarvan niet meer dan 8 miljard concreet aangeeft. Behalve de roep om bezuini gingen wil de WD de AOW op het huidige peil handha ven, de trend van ambtena rensalarissen vasthouden en meer politie hebben. Dat gaat volgens Terlouw niet samen. Daarom verweet hij de WD onduidelijkheid. CPN zoekt PvdA De ervaring van het tweede ka binet-Van Agt toont aan dat de PvdA de steun van de CPN nodig heeft. Ontbreekt deze, dan is de PvdA „kneed baar als was" in de handen van het CDA. Een herhaling hiervan valt alleen te voorko men door een gezamenlijke linkse inbreng bij de kabi netsformatie. Dit zei het CPN-Kamerlid Gijs Schreuders gisteravond in Silvolde. Hij verklaarde dat de politiek van Van Agt al leen verslagen kan worden door een versterking van de positie van heel links. Deze vraag is volgens Schreuders veel belangrijker dan de vraag of de PvdA wel of niet de grootste party wordt. Schreuders liet weten dat de PvdA een blanco chèque vraagt van de linkse kiezers. „De PvdA verlangt immers van de kiezers offers met een ongedekte wissel op de toe komst. Offers in loon, offers in werkgelegenheid, offers in atoomtaken, zonder dat er een werkelijke sanering van de crisis tegenover staat". De communisten wijzen deze politiek van offers zonder vooruitgang van de hand. PPR versus macht Kopstukken van de PPR heb ben zich gisteren bij de ope ning van de PPR-verkie- zingscampagne in Zaanstad gekeerd tegen het machts denken in de Nederlandse politiek en de militaire pro- duktie. PPR-lijsttrekker Ria Beckers hekelde in felle be woordingen het machtsden ken dat het kenmerk vormt van politiek bedrijven van de grote partijen in Nederland. Ook de PvdA maakt zich daaraan schuldig, betoogde zij De derde man op de kandida tenlijst van de PPR voor de komende kamerverkiezin gen, Henk Waltmans, memo reerde dat Nederland per jaar voor bijna vier miljard gul den aan wapentuig expor teert. Dat is twee procent van het bruto nationale produkt van Nederland, en dat lijkt niet zo veel, aldus Waltmans. "Maar ik kijk naar de hoge winsten in deze sector, de la ge afzetkosten en de verwer ving van hoogwaardige tech nologie waar Terlouw het al tijd over heeft, die beseft dat het belang van de militaire produktie in Nederland veel groter is". Waltmans hield zijn gehoor voor dat de PPR bereid is om overheidsgeld ter beschik king te stellen, opdat de Ne derlandse militaire industrie kan overschakelen op civiele produktie. In de loop van gis teren hebben Ria Beckers, Peter Lankhorst en Henk Waltmans een bezoek ge bracht aan het Nederlandse munitiebednjf Eurometaal in Zaanstad. Daar staan zo'n twee- tot driehonderd ar beidsplaatsen op de tocht, die kunnen worden behou den door Eurometaal te laten overschakelen op civiele pro duktie. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zyn gistermiddag twee Unifil- lers aangekomen die vorige week in het Nederlandse Unifil-ge- bied zijn aangehouden omdat ze in burgerkleding "op weg naar huis waren" Het tweetal werd afgelopen donderdagavond in de buurt van Scnbbin aangehouden, nadat ze daar door de radar waren ontdekt. Op dat moment was de avondklok van kracht zodat er geen burgers buiten mochten zijn. Maar een patrouille stond ook niet op het programma. Na hun aanhouding vertelden de twee dienstplichtige soldaten, een 19-jarige soldaat uit Zwijndrecht en een 21-jarige jongeman uit Nijmegen, dat ze schoon genoeg hadden van hun Unifil-tijd en via Israël naar huis wilden. Ze werden op hun wenken be diend. want na onder voorlopig arrest te zijn gesteld, werden ze vier dagen later op een toestel van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al richting huis gezet. Het tweetal was ingedeeld bij het genie-peloton in Al Yatun De Zwijndrechtenaar was daar sinds maart gedetacheerd en zyn maat sinds juli. Gisteren zijn ze op transport gesteld naar Arnhem. Daar zouden ze worden voorgeleid aan de auditeur-militair. Een woordvoerder van het ministerie van defensie kon niet zeggen wat hunt en laste wordt gelegd, maar vond het wel duidelyk dat ze zich aan hun dienst hadden onttrokken. ADVERTENTIE Welkom op hel feestelijke modegebeuren van Wamcckc Op dinsdag 7 september a s. ontvangen wij u gaarne in de grote zaal van de Stads- gehoorzaal aan de Breestraat in Leiden, waar wij met een speciale presentatie de nieuwe damesmode en lingene kollektie lonen Mannequins, in de maten 18 tot en met 4b. laten u zien. wat de mode 1482/83 alle maal voor u aan errassingen brengt, in kleuren en lijnen ifjj) De aanvang van de/c bi|/ondere Wamecke Modeshow is om 20 00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 10.-, inclusief koffic- complèt. Plaatskaarten /i|n in onze zaak verkrijgbaar Breestraat 151 153, Leiden. Telefoon 071 -1245S6 (110960) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zünch Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis Binnenland DEN HELDER-AMSTERDAM (GPD) - Het vrachtschip Schel- deborg dat vrijdag, zaterdag en zondag in Den Helder werd gela den met radioactief afval afkom stig van het Energie Centrum in Petten, is pas gisteravond van de rede van Den Helder vertrokken naar de Atlantische Oceaan, om 700 km ten noordwesten van Spanje haar besmette lading in zee te dumpen. Het actieschip Si nus van de milieuorganisatie Greenpeace verliet gistermiddag de haven van Amsterdam om de vrachtvaarder te schaduwen. De milieuorganisatie laat het van de omstandigheden afhangen wel ke acties in het dumpgebied wor den genomen om de afvalstor- ting te verstoren. Het Energie Centrum in Petten, vanwaar het radioactieve afval uit Nederlandse kerncentrales, laboratoria en ziekenhuizen naar Den Helder werd vervoerd en dat de dumpingen regelt, zal morgen een kort geding aan spannen tegen de milieuorgani satie. Op die manier wil het centrum be reiken dat het Greenpeace wordt verboden de dumping te hinde ren, te vertragen of te beletten Bij overtreding van het verbod wil het ECN de milieuorganisatie een dwangsom van 250.000 gul den per dag opleggen. Met het storten van het radioactie ve afval in zee zal op zijn vroegst aan het eind van deze week wor den begonnen, zo verwacht het Energie Centrum in Petten. Vol gende week zullen nog eens twee Nederlandse schepen met 7000 ton radioactief afval afkomstig uit Zwitserland en België naar de dumpplaats in de Atlantische Oceaan varen om daar hun la ding te storten. De twee schepen zullen hun radioactieve afval in nemen in Zeebrugge Deze gezamenlijke Nederlands- Belgisch-Zwitserse dumpings operatie. waarbij de drie Neder landse schepen in totaal 10.000 ton radio-actief afval in zee zul len storten, is volgens de milieu organisatie Greenpeace de groot ste aller tijden. „De onderne ming komt op een moment dat het wereldwijde protest tegen de zeedumpingen een piek be reikt", aldus Greenpeace-woord- voerder Hans Guyt. Inmiddels hebben volgens de milieuorgani satie 250.000 mensen in België en Nederland hun handtekening ge zet onder een petitie die oproept de dumpingsoperaties stop te zetten. Aan boord van de Sirius bevindt zich een bemanning van 18 vrij willigers uit acht landen, onder wie de burgemeester van de Noordspaanse stad Moana. In Spanje zelf bereiden gemeenten, politieke partijen, visserij-orga nisaties en milieugroepen acties voor tegen het dumpen van het afval. Met schepen zal naar de dumpplaats worden gevaren om ter plekke actie te voeren tegen de Scheldeborg. Nadat het laden van de Schelde borg het afgelopen weekeinde was voltooid, verliet het schip zondagavond Den Helder. Een paar kilometer buiten de kust i Greenpeace gisteren de Amsterdam- ging het schip voor anker, waar na het gisteren werd bevoorraad. Anders dan voorgaande jaren vaart het schip rechtstreeks naar de dumpingsplaats. De vorige keren werd. met grotere boten, eerst nog de Belgische haven Zeebrugge aangedaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7