Mes in huizen Oranjegracht en Waardgracht Bouw nieuw Volkshuis: financiële meevaller CT 3 Zandschip loopt bij Wilhelminabrug vast Kosten ruim twee miljoen Dolle stier breekt los Miljoen gulden voor fabriekspand Clos: sloop volgt spoedig WD-Kamer naar Leiden Aanrijding op Europaweg Sterbus weer op zoek naar vrijwilligers DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 Lelden LEIDEN - Het zandschip de Spee Salutis heeft gistermiddag voor de nodi ge opschudding gezorgd op het Rijn- en Schiekanaaal ter hoogte van de Wilhelminabrug. Het schip, dat 603 ton zand vervoerde en daarmee te zwaar beladen was, stootte zichzelf lek op de drempel onder de Wilhelmi nabrug. De diepgang van de brug is daar twee meter vijftig, terwijl het schip op 279 centimeter lag. Boven alle verwachtingen lukte het gistermiddag wel om de verkeerstrem- mingen tot een minimum te beperken. Een drijvende bok, die het schip tegen zes uur zou bereiken, was niet eens meer nodig. Het schip werd namelijk omstreeks zes uur losgetrokken nadat men erin geslaagd was een zeil onder de boot door te trekken. Met het zeil werd het lek in het schip gedicht en daardoor nam ook de waterdruk af. Inmiddels lagen al wel een tiental vrachtschepen en een aantal plezierschepen te wachten Na het lostrekken van het schip werd het zo snel mogelijk naar de Room- burgerweg vervoerd om het te ontdoen van de lading zand. Daarna is het schip, dat een flink gat in de romp heeft, op eigen kracht richting Amster dam gevaren om daar gerepareerd te worden. De schipper kreeg een proces verbaal omdat hij zijn schip te zwaar beladen had en zal waar schijnlijk ook aansprakelijk worden gesteld voor de schade aan de Wil helminabrug en de vertraging die andere schepen hebben opgelopen. - Omstreeks zes uur lukte het om het jchip loj te trekken. Het werd m de rwhtingvan de Roomburgerweg getrokken en zette daarna op eiflen kracht koer» ru-htinfl A nu teraam. ue komst van een drijvende bok was niet nodig. LEIDEN - De gemeente begint over twee weken met een grootscheepse opknapbeurt van de 230 nieuwbouwwoningen in het gebied Waardgracht/Oranjegracht en omge ving. De aanvankelijk geraamde kosten van de werkzaamheden zijn met nog één miljoen gulden overschreden zodat met de opknapbeurt nu een bedrag gemoeid zal zijn van ruim twee miljoen gulden. De woningen aan, in dit geval, de Oranjegracht, toen ze nog in aanbouio t gemaakt, is nu gebleken. De bewoners van de 230 woningen zijn gisteravond in een bewo nersvergadering gênformeerd over de werkzaamheden die de komende maanden uitgevoerd gaan worden. Wethouder Tesse- laar was zelf aanwezig om de be woners nog eens te verzekeren dat zij op geen enkele manier zul len opdraaien voor de kosten van de verbeteringen en dat er een regeling zal komen voor de ver goeding van geleden schade als gevolg van de werkzaamheden. Een belangrijk deel van de verbe teringen wordt zo snel mogelijk, voor het stookzeizoen, uitge voerd. De resterende werkzaam heden worden in het voorjaar aangepakt. Vervanging van de centrale verwarming wordt deels voor het stookseizoen en voor een deel daarna uitgevoerd zodat de bewoners gedurende de win termaanden niet in_ de kou ko men te zitten. Een onderzoek naar de kwaliteit van de 230 woningen, uitgevoerd door het ingenieursbureau Vene- ma uit Voorschoten, leverde en kele maanden geleden een ont hutsend rapport op. De bouw kundige staat van de vijf jaar ou de huizen blijkt zeer slecht. Door constructiefouten zijn de wonin gen bovendien niet normaal en tegen een normale prijs te ver warmen. Bij het aanbrengen van de centrale verwarmingsinstalla tie zijn tal van fouten gemaakt. Werden de kosten om de wonin gen in goede staat te brengen en kele maanden geleden nog ge schat op 'éen miljoen gulden, thans blijkt het dubbele nodig te zijn om alle gebreken te verhel pen. Een werkgroep die zich de afgelo pen maanden heeft bezig gehou den met een voortgezet onder zoek naar de tekortkomingen in het centrale verwarmingssys teem, heeft aan het licht ge bracht dat de de c.v.-installatie zo slecht is dat die niet meer op geknapt kan worden. De installa tie moet in alle 230 woningen ge heel worden vernieuwd. De aan wezige bewoners kozen gister avond voor een nieuw individu eel systeem waarbij in ieder huis een warmtemeter en thermostaat komt die wordt aangesloten op het centrale ketelhuis. De Amsterdamse Verwarmings Maatschappij (AVM), verant woordelijk voor de aanleg van het huidige slechte systeem, zal ook de nieuwe centrale verwar mingsinstallatie aanbrengen maar dan onder uitdrukkelijk toezicht van twee adviesbureaus die de gemeente ter zijde hebben gestaan bij onderzoeken van de problemen. De kosten die ge moeid zijn met de aanleg van een nieuwe installatie, overschrijden het bedrag van één miljoen gul den. Naar verluidt zou de AVM ruim drie ton moeten bijdragen aan de totale kosten van een nieuw systeem. Wethouder Tes- selaar zei te verwachten spoedig met de AVM tot overeenstem ming te kunnen komen over het precieze bedrag dat zij er op toe legt. Op die manier zou een pro ces vermeden kunnen worden. Tesselaar deelde desgevraagd mee dat ook voor de hoofdaanne mers, Panagro en Noorlander, geldt dat zij tenminste een kwart van de kosten voor hun rekening moeten nemen. De wethouder zei geen reden te hebben om aan te nemen dat bij beide bedrijven niet de bereidheid bestaat om fi nanciële concessies te doen. Zou dit niet het geval zijn dan beho ren sancties van de kant van de gemeente niet tot de onmogelijk heden. Gebreken De bewoners van de 230 woningen kregen gisteravond een lijst voorgelegd met 28 bouwkundige gebreken die vóór 15 november aanstaande verholpen zullen worden. De werkzaamheden hebben ondermeer betrekking op aanbrengen van isolatie, het afkitten van buitenkozijnen, het vernieuwen van dakbedekking, het herstellen van dakgoten, het waterdichtmaken van gevels en herstellen van voegwerk, het op nieuw ophangen of vervangen van kromgetrokken deuren, het vervangen van te smalle of te korte deuren en ramen, het aan brengen van draairamen in slaapkamers en het nazien van l Bij de bouw zijn grote fouten de mechanische ventilatie en de elektrische installatie. De bewo ners konden gisteravond zonder moeite nog een aantal tekortko mingen aan de lijst van 28 pun ten toevoegen. Het ingenieursbureau Venema on derzoekt nog wat de bewoners van de woningen als gevolg van de slechte verwarmingsinstalla tie in de afgelopen jaren te veel verstookt hebben. Het vermoe den bestaat dat vooral de bewo ners van de bovenwoningen te veel hebben betaald. Hiervoor wordt nog een regeling getrof fen. Schade die het gevolg is van reparaties, wordt vergoed. In uit zonderlijke gevallen wordt een aparte regeling getroffen voor de vergoeding van eventuele scha de aan door bewoners zelf aange brachte verbeteringen in de wo ningen. LEIDEN - De Leidse politie moest er gisterochtend aan te pas komen om een dolle stier bij de Groenoordhallcn de baas te worden. Het dier, dat vanuit Frankrijk naar de Leidse vee markt was vervoerd, was op het parkeerterrein van de hallen los gebroken en dol geworden De veeboeren waagden zich er niet aan het dier te vangen. Agenten moesten de stier met een geweer verdoven voordat het beest benaderd kon worden. In middels had het beest al wel kans gezien een politiewagen van achter te schampen. De auto Lep schade op aan de achterkant. LEIDEN Een grote vrachtauto, die 48 betonplaten van zo n 400 kilo per stuk vervoerde, is van ochtend vroeg een deel van zijn lading verloren op de Churchill- laan bij de kruising Voorschoter- weg. Van de wagen, bestuurd door een 34-jange inwoner van Woerden, vielen tien betonplaten op het wegdek. Het ongeluk was een gevolg van versleten nemen die de beton platen bij elkaar moesten hou den. Bovendien waren enkele betonplaten onderweg al gebro ken zodat de nemen weinig greep meer hadden op de lading. Aan het wegdek van de Chur- chilllaan werd verder geen scha de aangericht. LEIDEN - De gemeente koopt voor één miljoen gulden het fa briekscomplex Clos en Leem bruggen aan de Langegracht. De gebouwen zullen zo spoedig mo gelijk worden gesloopt om een deel van de grond nog dit jaar door te verkopen aan de rijksge bouwendienst in verband met de mogelijkheid van een nieuw ar beidsbureau. Het terrein zal ver volgens een tijdlang braak lig gen, want geld voor nieuwbouw is er nog niet. De gemeenteraad ging gisteravond in ruime meerderheid akkoord met de aankoop en zwichtte voor de eis van de rijksgebouwen dienst dat de grond bouwrijp moet worden opgeleverd. Alleen de kleine linkse partijen waren tegen een onmiddellijke sloop. "Ik zal niet ontkennen dat de voorwaarde van het rijk stomp zinnig en idioot is", aldus wet houder Waal (PvdA), "maar ik wil niet het risico lopen van een exploitatieverlies van een ton per jaar". PPR-raadslid Van Oosten stelde voor het voormalige fabrieks complex pas te slopen als de de finitieve bouwplannen voor wo ningen of voor het nieuwe ar beidsbureau gereed zijn. De LEIDEN - De zeven meter lange vrachtwagen van de WD, met daarop nagebootst het decor van de Tweede Kamer, bezoekt mor genochtend Leiden. De wagen staat van tien tot twaalf uur op* het Stadhuisplein. De WD-ka- merleden Van Eekelen, De Korte I en Smit-Kroes en het kandidaat- kamerlid Korthals nemen op de groene bankjes plaats om de dis cussie met het publiek aan te gaan. groep werkloze jongeren, die het pand hebben gekraakt om er te wonen en te werken, zouden er zo lang kunnen blijven op basis van een tijdelijke huurovereen komst. Het raadslid wees erop dat de rijks gebouwendienst op haar meeija- renbegroting nog geen geld heeft gereserveerd voor nieuwbouw van het arbeidsbureau. De ge meente heeft op zijn vroegst in 1984 geld voor de bouw van twaalf woningen op het terrein, zo liet wethouder Waal weten. Van Oosten noemde de aankoop prima, maar de sloop onzinnig. Hij zei "geen tweede Zoutkeet te willen" (gesloopte fabriek in de zelfde wijk Noordvest; het ge bied ligt al jarenlang braak). Vol gens de PPR was de eis van de rijksgebouwendienst niet meer dan een gewoonte. Wethouder Waal wees er nog eens op dat de koopprijs voor de ge meente aantrekkelijk is en dat het veel moeite heeft gekost om een plek te vinden voor nieuw bouw van het arbeidsbureau. Wat betreft het slopen was het volgens de wethouder een kwes tie van slikken. Waal zei verder te verwachten dat als de krakers voorlopig onge moeid werden gelaten in de toe komst een discussie zou ont staan over het aanbieden van vervangende ruimte. Ten slotte wees Waal op de mogelijkheden van het Olga-complex om er ex perimenteel nieuwe bedrijfjes op te zetten. De krakers van Clos en Leembrug gen hebben tot nu toe steeds af wijzend gereageerd op dit aan bod van de gemeente, met name omdat zij willen wonen en werken in hetzelfde gebouw. Dat is in het Olga-complex niet de bedoeling. Ook de voorwaarden die de gemeente stelt aan de op zet van de projecten zijn volgens de jongeren te strikt. LEIDEN Bij een aanrijding op de Europaweg is gistermiddag de personenauto van een 62—ja rige Amsterdammer totaal ver nield. De man had op de kruising met Rijksweg 4 geen voorrang verleend aan de auto van een 43-jarige vrouw uit Zoeterwou- de. Haar auto werd aan de linker voorkant beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich bij de aanrijding niet voor. LEIDEN Het VW-kantoor aan het Stationsplein is teruggegaan naar de 'normale' openingstij den: maandag tot en met vrijdag van negen tot zes uur en zaterdag van tien tot drie uur. Deze tijden gelden tot 1 april 1983. LEIDEN - De-Stichting Ster bus Leiden is weer op zoek naar vrijwilligers die de aan gepaste bus van de stichting in hun vrije uren kunnen be mannen. Ook zoekt de stich ting naar mensen die een of meer ochtenden op het dien stencentrum willen zitten om aanmeldingen voor de ster bus te kunnen opnemen. De Stichting Sterbus verzorgt het vervoer van bejaarden die, doordat ze slecht ter been zijn, met van het open baar vervoer gebruik kunnen maken. Deze mensen kunnen dan, wanneer zij een dokters verklaring hebben, tegen een gennge maandelijkse vergoe ding gebruik maken van de aangepaste bus van de stich ting Zij worden, nadat ze de bus telefonisch besteld heb ben. van huis gehaald en weer teruggebracht Als chauffeur worden vrijwilli gers gezocht die in het bezit zyn van een (gewoon) rijbe wijs Belangstellenden kun nen zich melden bg het dien stencentrum voor bejaarden. Hooglandse Kerkgracht tele foon 123744 De voormalige fabriekshal van Clos en Leembruggen aan de Langegracht. Het complex zal, ondanks het protest van de gebruikers en enkele politieke partijen, spoedig worden gesloopt. LEIDEN - De meuwbouw van het Volkshuis op het Ir.Driessen- plein kan wellicht voor een deel betaald worden uit meevallende subsidies van het rijk voor het gebied Herengracht-Zijlsingel. Dat deelde wethouder Van Dam gisteravond mee tijdens de ver gadering van de gemeenteraad. De kosten van de nieuwbouw be dragen ongeveer 2.5 miljoen gul den. Het grootste deel hiervan wordt door het rijk betaald, maar de gemeente zou zelf toch nog een aanzienlijk bedrag op tafel moeten leggen. De nieuwbouw van het Volkshuis zou dan ten koste gaan van het club- en buurthuiswerk en hierop een ex tra bezuiniging van zestigdui zend gulden noodzakelijk ma ken. Van Dam wees er gisteravond op dat de subsidies van het rijk voor het gebied Herengracht-Zglsin- gel hoger uitvallen dan was ge raamd De meevaller zou be stemd kunnen worden voor zo geheten "bovenwykse voorzie ningen", zoals het nieuwe Volks huis. Over het handhaven van het jonge renwerk voor buitenlanders (Stats) in het centrum van de stad (leeg komende school aan de Aalmarkt) deed de raad nog geen uitspraak. De wethouder wees erop dat voor zo'n beslis sing opnieuw een krediet nodig zal zijn en dat de raad dus in een later stadium hierover kan be slissen. Van Dam wilde eerst de gebruikers van het Volkshuis de tijd geven om te bepalen wat men zelf wil. Op aandrang van raadslid Hoeke- ma (D'66) deed het college de toezegging dat de monumenten commissie een oordeel zal vellen over de monumentale waarde van het huidige pand van het Volkshuis (Haarlemmerstraat; Apothekersdijk). Mogelijk wordt het pand op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst Matilo In dub- en buurthuis Matilo, Zaanstraat 126 tn de wijk Meerburg, beginnen maan dag de activiteiten van het komend seizoen: een peuter speelzaal, kinderclubs, jazz- dansen, tieneravonden. gymnastiek (o.a voor bejaar den), taalcursussen, gitaar lessen, stijldansen, een kaart club, enzovoorts. Voor nieuwe deelnemers is er donderdag een tnschnjfdag, van negen tot vijf uur en van zeven tof neaen uur. Taalcursus In vormingscentrum Troef, Noor deinde 2a, wordt don derdag een informatie-aiond gegeven over een nieuwe taal cursus. De cursus u bedoeld die ooit van plan zijn een administratief beroep te nemen of voor men sen die met het oog op hun huidige activiteiten hun taalvaardigheid willen ver groten. Bij voldoende belang stelling wordt er ook een type cursus gehouden. De taalcur sus wordt op donderdagmid dagen gegeven, vaan half twee tot half vier. De infor matie-avond van donderdag is van acht tot negen uur, tij dens kantooruren is ook tele fonische informatie mogelijk. 130494. Hengelsport Viscollege De Ruisvoom nietd zijn vierde competitiewed strijd vanuit bootjes in de Zijl Uitslag 1 J Nieuwen- burg jr. 2125 gram-33 stuks, 2 A Sinteur 1800 30, 3 Th Vos-' kuil 1475-17. 4 Th van Dea len 1325-16,5 A Bal 1300-14.6 M Riemens 1325-12, 7 W van Weizen 1000 15,8 J Nteuwen- burg sr. 1100-12, 9 L. van De venter 775-14,'10 J. v.d Berg 1000-10 Duivensport Postduivenvereniging Colum- ba hield een wedvlucht uit Duffel Uitslag 1. 2. 3. 4. 5. 9 C. v.d. Nieuwendijk, 6, 7 H. Ket ten is. 10 J. de Jonge tiet zandschip Spee Salutis, dat te zwaar beladen is, heeft zichzelf lek gestoten op de drempel van de Wilhelminabrug. De brandweer is hier bezig water weg te pompen, om de boot drijvend te houden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3