Apothekers: schrap pil uit ziekenfonds ~y Bond boos over stemadvies 1 Evangelist komt spoedig voor rechter in Marokko Oranje meevallers bij wieier-WK onderwijs troef!! Mondelinge cursussen voor: meab bv Alternatief bezuinigingsvoorstel Varia DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 DEN HAAG (GPD) - De apothekersorganisatie KNMP gaat minister Gar deniers (volksgezondheid) alternatieve voorstellen doen om tot bezuiniging op geneesmiddelen te ko men. Zo willen zij dat de anti-conceptiepil uit het ziekenfondspakket wordt geschrapt. Dat geeft een besparing van 30 tot 35 miljoen per jaar en zo zijn er meer mogelijkheden te noemen. De apothekers gaan donderdag met de bewindsvrouw praten naar aanleiding van haar beslis sing om 1200 geneesmiddelen uit het ziekenfondspakket te schrappen. Zij zullen haar ook voorstellen om de beslissing tot invoering van de zogenaamde zwarte Ujst een maand op te schorten, zodat alle betrokkenen beter op de nieuwe situatie zou den kunnen inspelen. Argumentatie van de Koninklijke Nederlandse Mij. tot Bevorde ring der Pharmacie om het schrappen van de pil voor te stel len is dat dit gemakkelijker con troleerbaar is dan de nu afgekon digde lijsten van niet te vergoe den medicijnen en het gaat bo vendien om merendeels goed ge motiveerde vrouwen. Ongeveer 30 procent van de vrouwen tus sen de 15 en 44 jaar gebruikt de pil. De KNMP vindt het duidelijk dat de gebruiksters best vijf tot ze ven gulden per maand zelf zullen betalen. Op basis daarvan kan in de geneesmiddelenverstrekking van de ziekenfondsen een jaar lijkse besparing van tussen de 30 en 50 miljoen tot stand worden gebracht. Minister Gardeniers mikt met haar verbodsmaatregel op een jaarbedrag van 50 miljoen gulden. Mogelijkheden Om tot dat bedrag te komen zijn er nog wel meer voor de hand lig gende mogelijkheden, aldus KNMP-woordvoerder G. Voitu- ron. Bijvoorbeeld: een zieken fondsverzekerde, die voor vakantiedoeleinden naar Indo nesië gaat, krijgt van zijn huis arts anti-malariatabletten en di verse inentingen tegen tropen- ziekten. Zulke gratis verstrek kingen kunnen wel vervallen, dat soort maatregelen willen we met de minister bepraten. Ook als mevrouw Gardeniers niet voor deze suggesties voelt zal een maand uitstel worden ge vraagd. De KNMP vindt name lijk dat de geneesmiddelenmaat regel te abrupt wordt genomen. Precies in de vakantietijd is het plan bekendgemaakt en de voor lichting, zeker voor het publiek is minimaal. Daar moet meer tijd voor worden genomen. De apothekers gaan zelf ook al aan voorlichting doen. Als alles vol gens de planning verloopt liggen nu in alle apotheken folders in vijf talen (Nederlands, Turks, Arabisch, Joegoslavisch en Spaans) gereed waarin wordt uitgelegd wat de maatregel in houdt en hoe men dient te han delen. In samenwerking met de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen wordt aan alle apothe ken, ziekenhuizen artsen een poster verstuurd, ook om zieken fondsleden wegwijs te maken. Paul de Kloe: confrontatie. CAPELLE AAN DE IJS- SEL (GPD) - „Wij ver wachten eind deze week dat het proces begint te gen onze zoon. We denken dat daarbij het accent komt te liggen op het ver spreiden van godsdiensti ge lectuur zonder toe stemming van de autori teiten". Dit zegt de heer J. de Kloe uit Capelle aan de IJssel naar aanleiding van de arrestatie van zijn zoon Paul (24) in Marokko. Paul de Kloe werd eerder deze maand samen met vier vrienden aangehouden omdat ze boekjes uitdeelden met de evangeliën van Johannes en Marcus. De vier vrienden zijn in het weekeinde op Schiphol teruggekeerd. Paul bleef achter in de cel van een ge vangenis in de stad Fez. „Hij is aangebracht door een Marok kaan die drie keer naar de tent op de camping kwam waar Paul met zijn vrienden de tent hadden opgezet. Deze Marokkaan scheen interesse te hebben in het evangelie, de vierde keer kwam hij terug samen met de politie. Ze zijn toen gearresteerd. De vier anderen werden later vrijgela ten", aldus de vader van Paul. De heer De Kloe heeft gisteren met een advocaat een verklaring op gesteld die via de Marokkaanse ambassade in Den Haag naar Fez zal worden opgestuurd. Het pro ces zal ook een confrontatie wor den, zo meent de heer De Kloe, tussen het westerse denken en de islam. Hij en zijn vrouw over wegen om binnenkort naar Ma rokko te gaan om te proberen hun zoon in de gevangenis te be zoeken. Paul de Kloe is onderwijzer van be roep. Hij volgde een opleiding van een bijbelschool in Enge land. Hij was met zijn vrienden bezig aan een wereldreis van en kele maanden waarbij het ver spreiden van godsdienstige lec tuur voorop stond. „Daar gaat zijn hart naar uit", aldus vader De Kloe. Biljet van vijftig gulden AMSTERDAM (ANP) - De Ne- derlandsche Bank brengt op 7 sep tember een nieuw bankbiljet in om loop: het "vijftigje". Het model "Zonnebloem" voor dit biljet is ont worpen door prof. R.D.E. Oxenaar. Voor- en achterzijde zijn voorzien van een dunne laag kunststof. (Pu blicatie met toestemming van de Nederlandsche Bank). ÖC00900000 <"4iS OOOOfiOÖOOO Ondernemer zou medici voor 14 miljoen hebben opgelicht LAREN (ANP) - De Larense politie heeft gisteren een 58-jarige onderne mer uit die gemeente aangehouden op verdenking van verduistering en/of oplichting. Volgens een woordvoerder van de Larense politie is de man betrokken bij het opzetten van een wintersportcentrum in Ca nada, waarvoor hij tientallen artsen, tandartsen en apothekers heeft benaderd dit gezamenlijk ongeveer veertien miljoen gulden op tafel hebben gelegd teneinde dit project te financieren. Volgens de woordvoerder hebben 25 van die beleggers aangifte gedaan bij justitie, toen bleek dat het project wegens financiële problemen bij de bouw was stopgezet. Hun inleggeld, gemiddeld een halve ton per persoon, zou met rente worden terugbetaald door het bedrijf IBS ver mogensadviezen. Dit bedrijf, waarvan de verdachte directeur was, werd echter in mei failliet verklaard. De beleggers zijn bang dat ze van hun geld niets meer terugzien. Boven dien bestond het vermoeden, dat de directeur een gedeelte van het geld in eigen zak zou hebben gestoken. Volgens de politiewoordvoerder heeft de man die nog steeds directeur van enkele andere bv!s is, tijdens de verhoren ontkend dat hij van het geld ook maar iets ten eigen bate zou hebben gebruikt. LUZERN (ANP) - Nederland weet zich zeker van één fina leplaats na de eerste dag van de wereldkampioenschap pen roeien, waarop de dames en de lichte roeiers in actie kwamen. Die werd gisteren op de Rotsee bij Luzern ech ter niet veroverd dankzij ei gen kracht. De schrale aan melding bij de vier met stuur- vrouw slechts zes landen schreven in - maakt dat op dit onderdeel de eerste race die gevaren wordt meteen de laatste van dit boottype tij dens de titelwedstrijden is. Alle zes boten met de vier van Orca starten zaterdag middag in de eindstrijd. De Oranjedeelnemers bij het lichte roeien werden allen verwezen naar de herkansin gen. Greet en Nicolette Hellemans werden in de dubbeltwee vierde. Niet alleen de Sowjet- Unie (met Antonina Makhina uit de boot die wereldkam pioen werd) en Oost-Duits- land, (met Kerstin Kirst uit de zilveren ploeg van Mün- Matige start roeiploegen chen), waren te sterk voor het tweetal van de Hunze. De Roemeense dubbeltwee, die vrijwel de gehele race in der de positie roeide en met an derhalve lengte voorsprong op Greet en Nicolette Helle mans als derde door de finish ging, verwees het tweetal naar de herkansing. Ook Linda Luiting en Gerry Donkervoort zullen hun ge luk in de herkansingen moe ten zoeken. De twee zonder stuurvrouw van Nereus kwam in de series niet verder dan een vierde plaats. Veel mogelijkheden op een direct succes hadden de Nederland se dames niet. De favoriete Oostduitsen Marita Sandig en Sylvia Frühlich eisten de in de serie enige te plaats op. De Nederlandse deelnemers aan de FISA-kampioen- schappen voor lichte roeiers zyn gistermorgen allen ver wezen naar de herkansingen. Paul Paulssen en William Ap peldoorn werden derde in de tweede serie van de lichte dubbel-twee. Mare Emke ein digde als vijfde in de tweede serie b(j de skiffs en de lichte Laga/Asopos/Theta-acht ein digde als zesde en laatste in zijn serie. Alleen de winnaars van deze voorwedstrijden kwamen direct een ronde verder. Dat waren lichte roeiers Skiff: Eerste serie: 1. Gerd Naujoks (Wdl) 7.25,79. Tweede serie: 1. Scott Roop (Vst) 7.17,72. Dubbel twee: Eerste serie: 1. Rotz/Steiner (Zwi) 6.44,19. Tweede serie: 1. Fuchs/Bel- den (Vst) 6.37,69. Derde serie: 1. Verroca/Esposito (Ita) 6.39,88. Achten: Eerste serie: 1. Austra lië 5.52,89. Tweede serie: 1. Italië 5.55,61. Het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk wil graag de mening weten van het dagelijks bestuur (moderamen) van de hervormde synode over het stemadvies van onder andere het Interkerkelijk Vredesberaad ten gunstige van de vier linkse partijen en de Evangelische Volkspartij. De vredesbeweging adviseerde, straks op links te stemmen omdat dan de kans het grootst is dat hier geen kernra ketten worden neergezet. Het hoofdbestuur van de Bond wenst ook een antwoord op de vraag of dit stemadvies een lo gisch gevolg zou zijn van de 'Pas torale Brief van de synode over de kernbewapening (november 1980). De Gereformeerde Bond is ver baasd en verontwaardigd over dit stemadvies. "Veel mensen in de kerken, ook in de Hervormde Kerk, die van harte bezig zijn in confessionele partijen of uit over tuiging hierop stemmen, voelen zich gekrenkt door een dergelijke oproep van een interkerkelijk or gaan", schrijft het hoofdbestuur aan de synode. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Kloosterhaar kandidaat W. H. Everts Hooge- zand. Christelijke Gereformeer de Kerken: bedankt voor Vee- nendaal J. H. Carlier Amster- dam-Nieuwwest. Overleden: G. Leene te Breda, 74 jaar, was van 1954 tot 1962 gere formeerd predikant te Boskoop; A. van der Kooij te Den Haag, 62 jaar, was van 1958 tot 1962 gere formeerd predikant in Woerden. Geloofszaak De Westduitse theoloog Jürgen Moltmann heeft de leden van de Wereldbond van Hervormde Kerken - in Ottawa, Canada, bijeen - opgeroepen, zich zon der compromissen tot een vre- deskerk om te vormen. Hij schaarde zich voor honderd pro cent achter de verklaring van de Westduitse Hervormde Bond waarin een onvoorwaardelijk 'neen' tegen alle kernwapens wordt uitgesproken. "Het gaat bij deze zaak om een 'sta tus confessionis', dat wil zeggen, dat men op geloofsgronden een beslissing moet nemen", zei de theoloog uit Tübingen. De Westduitse Bond, die 2,5 mil joen van de 26 miljoen leden van de Evangelische Kerk Duitsland omvat, pleit in zijn verklaring voor eenzijdige stappen naar ont wapening, zoals eerder de Neder landse Hervormde Kerk heeft gedaan. De verklaring is een reactie op het herderlijk schrij ven van de Evangelische Kerk Duitsland, dat - volgens de Her vormde Bond - de kool en de geit spaart. De Westduitse her vormden dienden hun voorstel officieel in op de vergadering van de Wereldbond in Ottawa. De Duitse afgevaardigden stellen deze vergadering ook voor, dis criminatie op grond van ras on verenigbaar te verklaren met 'het verstaan van de Heilige Schrijft op basis van de hervormde belij denissen'. De vergadering in Ottawa telt ruim vierhonderd afgevaardigden uit heel de wereld. Ze zal ook een uitspraak moeten doen over een resolutie van de politieke com missie om de twee blanke Zuid- (heus, daar gaal echt nog niets boven!) Getuigschrift Bedrijfseconomische Basiskennis Ondernemersdiploma Detailhandel Ijzerwaren Ondernemersdiploma Detailhandel Sportartikelen Informaticacursus 'U en de computer' Talencursussen 'op maat' Middenstandsexamen Marketing Bedrijfseconomie Algemene ontwikkeling Beroepsgoederenvervoer Engcts Taki- Frans cursussen Dujts ook overdag! Spaans voor bedrijven Steno Praktijkdiploma boekhouden Moderne bedrijfsadministratie Staatspraktijkdiploma Examen Accountant- Administratieconsulent I Nederlands Engels Frans Duits Vanavond tussen 7 en 9 uur speciale inlichtingen avond in de technische school, Alkcmadelaan 17. Roelorarendsveen, waar u Middenstands-, Duitse Engelse cursussen kunt gaan volgen. „Mis niks!" De lessen beginnen binnenkortI afrikaanse kerken (Nederduitse Gereformeerde Kerk en Neder duits Hervormde Kerk) uit te sluiten van het volwaardige lid maatschap van de Wereldbond. Deze resolutie volgde op de bit tere kritiek van vele afgevaardig den op de steun van de beide kerken aan de apartheidspolitiek en hun weigering om in bepaalde gemeenten zwarte mensen tot de kerk toe te laten. De door de poli tieke commissie aanvaarde ont- werp-resolutie houdt in, dat de twee kerken hun stemrecht kwij traken. In conferentiekringen kon men ho ren, dat de resolutie misschien nog iets wordt afgezwakt. Alarm De voorzitter van de Evangeli sche Kerk in Duitsland, profes sor Eduard Lohse, is 'verwon derd' omdat de Hervormde Bond in zijn kerk de verklaring over de vredesopdracht (zie boven) nog steeds niet aan de kerkleiding heeft toegezonden. "Als de Hervormde Bond de kern wapenkwestie tot een geloofs zaak wil uitroepen, dan had hier over weieens met de leiding van de kerk overlegd kunnen wor den", zei Lohse. Hij noemde zo'n oproep 'het grootste alarm' dat de kerk kan slaan. De kritiek van de Bond op het her derlijk schrijven wees Lohse van de hand. "Dit stuk is be doeld om zo eerlijk mogelijk de standpunten binnen de kerk weer te geven en een discussie hierover op gang te brengen. Wij berokkenen ook onze vre desopdracht schade, als we ons door meningsverschillen laten uiteendrijven". De Sandinistische regering van Nicaragua zegt in een verkla ring, de godsdienstvrijheid te zullen eerbiedigen. "De vakanties beginnen op een eind te lopen. Aan de horizon ko men de donkere wolken op van vele vergaderingen. Ze eisen veel tijd. Niet zelden is hun lengte vormd kerkblad Bodegraven). LEICESTER (GPD/ANP) - De we reldkampioenschappen wielren nen op de baan in het Engelse Leicester zijn gisteren voor Ne derland begonnen met een paar bijzondere meevallers. Dat René Kos en Martin Venix zich bij de profstayers plaatsten voor de fi nale van morgenavond (ze wer den eerste en tweede in hun se ries achter de gangmakers Walra- ve en Koch) was normaal - dat ze daarin gezelschap krijgen van Martin Havik was verrasssend. Havik reed, achter Joop Zijlaard, pas zijn tweede stayerswedstrijd maar kwalificeerde zich in de se rie van Kos moeiteloos als twee de. Een nog grotere meevaller kreeg Nederland op het onderdeel ach tervolging voor amateurs, waarin de laatste jaren slechts werd gefi gureerd. Dick van Egmond en Peter Pieters reden zich daarin naar de achtste finales, Van Eg- mond drong zelfs door tot de laatste acht. Veel verder zal hij niet komen, nu hij stuit op de Oostduitser Mario Hernig. Het was niettemin reden tot tevre denheid in het Oranje-kamp in Leicester, waar de eerste titel werd gewonnen door Urs Freu- ler. De Zwitser bleef wereldkam pioen puntenkoers voor profs. Zelfs een valpartij kon hem niet afhouden van de regenboogtrui. Het zilver en brons waren voor de Australiër Gary Sutton en de Liechtensteiner Roman Her mann. Herman Ponsteen en Re ne Koppert konden zich voor Ne derland niet mengen in de strijd om de medailles. Op basis van het goede optreden van Van Egmond en Pieters re kent bondscoach René Pijnen wel op een behoorlijke prijs in de ploegachtervolging, waarvoor verder Groen en Harren worden ingezet. "Iedereen heeft gezien dat Nederland toch weer meetelt in de achtervolging", aldus Pij nen. "Ik had ook niets anders verwacht. "Pieters heeft een lich te verkoudheid opgelopen, an ders had hij ook in de kwartfina les gezeten". De hand van Pijnen was merkbaar in het amateurhoekje van de Ne derlandse afvaardiging. Ter ver gelijking: in het Tsjechoslowaak- se Brno kregen de achtervolgers Pieters en Van Asten vorig jaar een afstraffing in de kwalifica ties. In Leicester sprak Neder land weer mee, temidden van het Oosteuropese geweld met West duitse toevoeging. Pieters klopte de Italiaan Bonanzi (4.52.97), maar verloor later van de Oost duitser Wolf (4.52.00 om 4.58.66), Van Egmond maakte na twee Titel voor Van der Berg LEIDEN - Leidenaar Gerard v.d. Berg is het afgelopen weekeinde in Esbjerg open-Deens Tae- kwondo-kampioen geworden in de gewichtsklasse van 73 tot 78 KG. Door de voorrondes kwam V.d. Berg moeiteloos, waarna hy het in de finale moest opnemen tegen de Westduitser Andreas Scheffer. Op het WK in Equador verloor v.d. Berg nog van Schef fer, maar ditmaal moest de Duit ser het onderspit delven. On danks blessures aan een arm en een been pakte de Leidenaar de gouden plak. jaar een perfecte rentree op de baan en reed langs de Bulgaar Bontchev in 4.50.13 en de Ameri kaan Nitz in 4.51.76 naar de laat ste acht. De Westduitser Rolf Gölz baarde opzien met de beste tijd van 4.44.94 over de vier km. Verder gingen: Macha, Hernig en Wolf (Odl); Gölz en Marx (Wdl), ..Liepiensj (Sow), Dawidowicz (Pol) en Van Egmond. Na de meevaller bij de achtervol ging van de amateurs waren er op de eerste dag de tegenvallen de resultaten van de sprintende dames. Nationaal kampioene Eria Oomen uit Schijndel haalde twee maal via de herkansingen de kwartfinales. Dat was het ma ximum haalbare. In de herkan singen trof zij telkens de zwakste tegenstandsters. In de kwart-eindstrijd was Oomen kansloos tegen Connie Paraske- vin, de Amerikaanse kampioene. "Ik heb gewoon te weinig prak tijk-ervaring", zei Eria Oomen, die wel blijk gaf genoeg kracht te bezitten, maar het moest doen met een zwak acceleratievermo gen, een onontbeerlijk onderdeel op de sprint. Connie Meijer, de 19-jarige debu tante op wereldniveau, kon haar kansen niet verdedigen. In de se ries trof ze in Sheila Young de ongenaakbare titelverdedigster. In de herkansing kwam ze onge lukkig ten val. Ze moest met een bloeduitstorting in haar kuit- been aan de kant blijven. Van Offeren favoriet in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Tweeëndertig spelers treden in het tennistoer nooi van Zoeterwoude aan in het HEC, 50 in het HED. Bij de da mes is de verhouding: 16 deel neemsters in het DEC en 32 in het DED. Dat betekent dat er op het kleine park van de Zoeter- woudse T.V. (met maar 4 banen) 260 partijen zullen moeten wor den gespeeld. Rekening hou dend met de wisselvallige weers omstandigheden is de wedstrijd leiding dus op een stevig dag schema van 40 partijen per dag gaan zitten. Tot gisteren was de wedstrijdlei ding 6 partijen achter op het ge plande schema. Met inbegrip van de 77 partijen, die in het week einde al werden afgewerkt. De eerste schifting liep volgens plan. De verrassing die in de maak leek, het HDC van Van Dilst/Salman tegen Liem/Kees van Velzen, ging toch niet door. Van Dilst/Salman wisten zich te gen het D-koppel net te redden, 6-4, 4-6, 7-5. In het HEC is de winnaar van vorig jaar, Harold van Offeren, weer als no 1 geplaatst met als no 2 Rob van Marwijk. Margot van Overloop en Tine van Velzen voeren in deze volgorde de lijst aan in het DEC. In het HED zijn geplaatst Marco Stals (Forescate), Marcel Dassen, (Fo- rescate), Marcel Lolling (Meer burg) en Kees van Velzen (Zoe terwoude). Een unicum is dat bij de dames in D niemand werd geplaatst. "Er is geen speelster by de deelneem sters die er wat sterkte betreft uitspringt. We hebben dus maar op nummer van inschrijving ge loot". onderwijs instituut herengracht 4 leiden telefoon 071 130660

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10