Moeizaam verloor) evacuatie DIGROS Aanhoudende zorg om wereldeconomie MARGARINE IN PRÜS VERLAAGD! Ruzie op islamitische conferentie *IWW Radio-oorlog VS-Cuba uitgesteld 70 BLUE BAND BONA BECEL kuip 250 gram CROMA 200 gram J 'Unispace' eindigt in compromis Shultz blikt in toekomst van VS en Sowj et-Unie Israël houdt transport enige uren op Koning van Swaziland overleden: 100 weduwen /V HAAL HET BIJ MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 NIAMEY (Reuter) - De jaarlijkse conferentie van ministers van is lamitische landen in de Nigerse hoofdstad Niamey is gisteren stormachtig begonnen met een ruzie tussen Iran en Irak over hun al 23 maanden durende Golfoorlog. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Saadoun Hamma- di, aftredend voorzitter van de Is lamitische Conferentie Organisa tie (ICO), beschuldigde Iran er van met de oorlog te zijn begon nen. De Iraanse delegatie verliet de conferentiezaal, toen Hamma- di begon te spreken en keerde na zijn speech terug. Een Iraanse moellah, die het recht op repliek eiste, zei daarop dat juist Irak de oorlog had ontketend en stelde het land verantwoordelijk voor de 1,5 miljoen vluchtelingen die van Irak naar Iran kwamen. De nieuwe ICO-voorzitter, Nigers minister van buitenlandse zaken, Daouda Diallo, maakte een voor lopig einde aan de ruzie door een Iraaks antwoord uit te stellen. Afgevaardigden van ongeveer veertig landen zullen vandaag in verschillende commissies verga deren over de Golfoorlog, de Russische aanwezigheid in Af ghanistan en de Libanese cnsis. De president van Niger, Seyni Kountche opende de vergade ring en noemde de Israëlische in vasie in Libanon een "misdadige onderneming". De annexatie van oostelijk Jeruzalem bestempelde Kountche als "zionistische hei ligschennis". Secretaris-generaal van de ICO, Habib Chatti, ver oordeelde de Israëlische bom bardementen op Beiroet. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) werd een van de vice- voorzitters van de conferentie als "teken van respect voor het Pale stijnse volk en zijn eminente lei der, Jasser Arafat". Buitenland WENEN (DPA) De tweede conferentie van de Verenigde Naties over het vreedzaam onderzoek en gebruik van de ruimte, Unispace '82, is zater dag in Wenen geëindigd. Tot de laatste dag streden de on geveer duizend afgevaardig den uit meer dan negentig landen over enkele onderde len van de slotverklaring, die onder de aandacht van de al gemene vergadering van de volkerenorganisatie zal wor den gebracht. Een Algerijns voorstel werd tenslotte als compromis goedgekeurd. Hierin staat dat spionagekunstmanen worden beschouwd als "mis bruik van de ruimtevaart techniek in militaire conflic ten". De slotverklaring wijdt ook nog aandacht aan de ge beurtenissen in Libanon. De "agressie tegen Libanon en de barbaarse moord op de Palestijnse en Libanese bur gerbevolking" wordt als "een schending van de internatio nale moraal en het internatio nale recht" gebrandmerkt. De militarisering van de kos mos en vooral de toepassing van wapens tegen satellieten, bleef tot het laatst een van de belangrijkste onderwerpen van de discussies. Tenslotte werd men het eens over een tekst waarin "de wapenwed loop in de ruimte" als schade lijk voor de gehele mensheid werd veroordeeld. Alle staten dienen aktief bij te dragen om een dergelijke wa penwedloop te verhinderen en zich aan te sluiten bfj het ruimteverdrag. Bovendien moeten de bevoegde VN-or- ganisaties, de algemene ver gadering en de ontwape ningscommissie, zich zo spoedig mogelijk beraden over maatregelen om een ver dere militarisering te verhin deren. De Amerikaanse delegatie, die zich lang tegen de aanvaar ding van een aantal passages in de slotverklaring had ver zet, liet na afloop de pers we ten tevreden te zijn. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft een begin gemaakt met een volledige in ventarisering van het VS-beleid tegenover de Sowjet-Unie op de lange termijn. De politieke, eco nomische en militaire aspecten daarvan vormden zaterdag het onderwerp van een hele dag be raad van Shultz, met bewindslie den en adviseurs van vorige re geringen en onder meer de huidi ge minister van defensie Caspar Weinberger. Hoewel over dit overleg weinig in houdelijks is uitgelekt, geven zegslieden van het ministerie van buitenlandse zaken te ken nen, dat Shultz de Amerikaanse houding tegenover de Sowjet- Unie wil afstemmen op voorspel bare ontwikkelingen in de toe komst. Indien Leonid Bre^jpjev van het toneel zou verdwijnen, wil Shultz een beleid gereed heb ben dat rekening houdt met de ongewisheid die de wederzijdse betrekkingen zal kenmerken wanneer nieuwe Sowj et-leiders in het Kremlin de macht krijgen. Ten aanzien van de economische betrekkingen staat het Witte Huis al geruime tijd op het stand punt, dat de VS de Russen niet moeten bijstaan in hun economi sche problemen, die de interne structuur van het Sowjet-blok verzwakken. Het Amerikaans verzet tegen de aanleg van een aardgas-pijplijn van Siberië naar West-Europa, heeft de betrekkin gen met Europese bondgenoten ernstig verslechterd. De VS bera den zich nu over de stappen die zij kunnen nemen tegen de be drijven die het Amerikaanse ver bod om van Amerikaanse licen ties gebruik te maken bij de pro- duktie van onderdelen voor de pijplijn, naast zich neerleggen. Het Atlantisch Bondgenootschap moeten al te grote fricties be spaard blijven, zeker nu de ruzie over de Europese export van ge subsidieerd staal naar de VS toch al niet gunstig is voor de bondgenootschappelijke rela ties. Een van de taken waarvoor Shultz staat is het ontwerpen van een beleid, dat het verzet tegen de pijplijn even geloofwaardig maakt als de beslissing van Rea gan aan de Russen wèl graan te blijven verkopen. De kansen op een spoedige top conferentie van de presidenten Reagan en Brezjnjev worden in Washington niet hoog aangesla gen. De Amerikanen staan in no vember voor tussentijdse verkie zingen, die algemeen worden be schouwd als een soort referen dum voor Reagans optreden als president. Bovendien is in de on derhandelingen op het gebied van wapenvermindering met de Russen nergens sprake van dui delijke vooruitgang. Topconfe renties brengen doorgaans de ondertekening van een voorge kookte overeenkomst mee. De VS ontbreekt daarvoor de poli tieke ruimte. Amerika wil zich, gegeven de plannen voor nu cleaire herbewapening, zo vrij blijvend als maar mogelijk is op stellen binnen het raam van de bestaande afspraken. Tot degenen die Shultz om de tafel had genood behoorden onder meer Carters ministers van de fensie Harold Brown, de y (Van onze correspondent Inez Polak) BEIROET - De evacuatie van de Palestijnen uit Beiroet stuitte gisteren op grote moeilijkheden. De boot met 970 Palestijnse strijders, die zich al in de ochtenduren had den ingescheept, werd door de Israëlische marine tegen gehouden, omdat de Palestijnen 21 jeeps en Landrovers, kisten raketwerpers en enkele vrouwen en kinderen aan boord hadden meegenomen. je druk maken?", vroeg Kadoe- mi, die daar overigens aan toe voegde dat de PLO terreurdaden afwees. Volgens Israël was dit in strijd met de evacuatieovereenkomst, waarin vermeld staat dat de Pale stijnen alleen hun persoonlijke wapens mogen meenemen. Pas in de avonduren, na directe inter ventie van de Amerikanen, mocht de boot vertrekken met een Amerikaanse belofte aan Is raël dat de jeeps en Landrovers in Napels zouden achterblijven en de vrouwen niet zouden wor den meegeteld. De PLO-strijders werden, evenals de 400 die zaterdag al waren ver trokken, met vrachtwagens uit West-Beiroet naar de haven ge bracht. Langs de weg werden ze uitgeleide gedaan door Palestij nen en Libanezen. Het kwam vaak tot dramatische afscheids- taferelen tussen de strijders en hun achterblijvende familiele den. Gedurende de evacuatie viel in West-Beiroet onophoude lijk het geratel van mitrailleurs te horen, eveneens een afscheids groet. In de haven zelf hebben 350 solda ten van het Franse vreemdelin genlegioen de controle op zich genomen en in een iets ruimere cirkel daar omheen stond het Li banese leger opgesteld. De eerste groep Palestijnen die zaterdag vertrok, kwam gistermorgen in Cyprus aan, waar ze werden toe gesproken door Faroek Kadoe- mi, het hoofd van de politieke af deling van de PLO. Kadoemi stelde dat de Palestijnse strijd voortgezet zou worden, maar werd kwaad over de vraag van een journalist of de Palestijnen nu hun toevlucht zullen nemen tot terreurdaden in Europa. „Is dat nu het eniee waarover jullie Later op de dag vlogen 265 Pale stijnen door naar Jordanië, waar ze ontvangen werden door ko ning Hoessein. Hoessein riep op de familieruzies tussen de PLO en Jordanië te vergeten en de strijd nu gezamenlijk voort te zetten. De overige ruim 130 Pale stijnen vlogen naar Irak. Daar aangekomen verklaarden ze be reid te zijn nu de Iraanse vijand met evenveel overgave te bestrij den als de zionistische vijand. Israel heeft Syrië gewaarschuwd de evacuatie niet te misbruiken om nu het bestand in Oost-Liba- non te schenden. De afgelopen dagen kwam het daar opnieuw tot ernstige incidenten tussen Palestijnse strijders, die vanuit door Syrië gecontroleerd gebied opereren, en Israëlische stellin gen. Israël heeft gesteld dat het zulke acties niet langer zal dul den. In diplomatieke kringen wijst men nu op de noodzaak zo snel mogelijk met de tweede fa se, het terugtrekken van alle vreemde strijdkrachten uit Liba non te beginnen. Dit vraagstuk hangt nauw samen met de presi dentsverkiezingen die afgelopen donderdag werden uitgesteld en vandaag moeten beginnen. Syrië heeft de parlementsleden ge waarschuwd niet voor de leider van de christelijke falangisten, Beshir Gemayel, te stemmen. Gemayel is Israëls belangrijkste bondgenoot in Libanon en tot nu toe de enige kandidaat voor het presidentschap. Trucks met Palestijnen kwamen gisteren in de haven van Beiroet c het Cypriotische schip "Sol Georgios" gingen. De eerste etappe va Libanon was daarmee begonnen. i Beiroet langs de weg om de PLO- WASHINGTON (AFP) - De eco nomische situatie in de wereld blijft zorgelijk, maar de moeilijke strijd tegen de inflatie, waarin al een zekere vooruitgang is ge boekt, moet vastberaden worden voortgezet. Dit schrijft het inter nationale monetaire fonds (IMF) in zijn jaarverslag over het op 30 april afgesloten boekjaar. Volgens het IMF is de inflatie in de meeste landen nog steeds te hoog. Het fonds waarschuwt de 146 aangesloten landen voor de verleiding hun toevlucht te ne men tot bescherming van de ei gen handel en industrie. Er moet zowel in de industrielanden als in de ontwikkelingslanden een politiek van aanpassing worden gevoerd ondanks de druk die wordt veroorzaakt door de socia le en politieke spanningen als ge volg van de grote werkloosheid. Een andere oplossing lijkt er niet te zijn, aldus het jaarverslag. Het IMF wijst op de ingrijpende gevolgen van de recessie in de in dustrielanden voor de Derde We reld en toont zich voorzichtig wat betreft de vooruitzichten voor economisch herstel. In de tweede helft van dit jaar zou een bescheiden opleving kunnen be ginnen, maar over geheel 1982 zal de toeneming van het bruto nationaal produkt (BNP) van de industrielanden toch kleiner uit vallen dan de 1,1 procent in het afgelopen jaar. Het IMF verwacht dat het geza menlijke tekort op de betalings balans van de industrielanden. dat is verminderd van 66 miljard dollar in 1980 tot 25 miljard dol lar in 1981, dit jaar opnieuw sterk zal afnemen. Deze verwachting is gebaseerd op de stabiliteit van de olieprijzen, het lage niveau van de grondstoffenprijzen en de stagnering van de import. Olie Het fonds voorziet dat het BNP van de olieproducerende ontwik kelingslanden dit jaar opnieuw zal afnemen als gevolg van de vermindering van de vraag naar olie. Vorig jaar was er verminde ring van 4,5 procent. Als gevolg van de negatieve economische groei zal het overschot op de be talingsbalans van de olielanden dit jaar vermoedelijk niet groter zijn dan 25 miljard dollar na 69 miljard dollar in 1981 en 116 mil jard dollar in 1980. Het volume van de import van de olielanden zal dit jaar toch nog met vijf pro cent toenemen, maar dat is aan zienlijk minder dan de vijftien procent in 1981. De ontwikkelingslanden zonder olie hebben het afgelopen jaar te maken gehad met een nieuwe, belangrijke vertraging van hun economische groei. Hun reële produktie is in 1981 met slechts 2,5 procent toegenomen na een groei van vijf procent in elk van de twee voorgaande jaren. Deze ontwikkeling is te wijten aan de verslechtering van de ruilvoet, de recessie in de industrielan den, maar in bepaalde gevallen ook aan een te expansionistisch MBABANE (Reuter/UPI) - Ko ning Sobhuza van Swaziland is gisteravond op 83-jarige leeftijd overleden. Sobhuza, bekend als de "leeuw van Swaziland", was de oudste regerende monarch in de wereld. Hij vierde afgelopen september zijn diamanten jubi leum en was hiermee de eerste monarch die na, koningin Victo ria van Groot-Brittannië zestig jaar op de troon zat. Wie de opvolger wordt van de po pulaire koning is nog niet be kend. Aangenomen wordt dat Sobhuza meer dan honderd vrouwen, 600 kinderen en een niet te tellen aantal kleinkinde ren en achterkleinkinderen had. Premier Mabandla Fres Diamini, een van Sobhuza's zonen, ver klaarde onlangs erop te vertrou wen dat de monarchie in Swazi land, dat tussen Mozambique en Zuid-Afrika ligt, behouden zal blijven. Geen enkele zoon van Sobhuza wordt beschouwd als onomstre den opvolger. De familienaam Diamini maakt 20 procent uit van de een half miljoen zielen tel lende bevolking. Verwacht wordt dat in plaats van eei kend politicus een tamelijk on bekend persoon troonopvolge zal worden. Maar volgens waar nemers staat vast dat wie ook ko ning mag worden, hij niet op het zelfde respect en dezelfde popu lariteit als Sobhuza kan rekenen. De bebaarde Sobhuza zelf had de vrees uitgesproken dat er na zijn dood onrust kon ontstaan die de broodnodige buitenlandse inves teerders zou afschrikken. Koning Sobhuza. financieel beleid, zo meent het IMF. De geschetste situatie heeft er vol gens het IMF toe geleid dat de reële groei van de import van de ontwikkelingslanden zonder olie vrijwel tot staan is gekomen en dat hun gezamenlijke tekort op de betalingsbalans in 1981 met dertien miljard dollar is getegen tot 100 miljard dollar. Het valt nauwelijks te verwachten dat het tekort dit jaar noemenswaardig zal afnemen. Wat betreft zijn eigen activiteiten wijst het IMF erop dat de hulp aan de ontwikkelingslanden zon der olie is toegenomen. Explosie in Japan TOKIO (UPI) Een zware ontplof fing in een fabriek voor syntheti sche hars nabij Osaka heeft za terdagavond aan vier arbeiders het'leven gekost. Zestig arbei ders werden gewond. Vijfdui zend personen die rond het che misch complex wonen, werden geëvacueerd uit vrees voor nog meer ontploffingen. De brand die ontstond kon gisterochtend worden bedwongen. ADVERTENTIE 250 gram lige adviseurs van Kissinger Hy- land en Sonnenfeldt, Nixons mi nister van handel Peterson en Fords bewindsman op het Penta gon Donald Rumsfeld. Diplomaat aan aanslag ontsnapt PARIJS (UPI) - Een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Parijs is zaterdag op het nip pertje aan een moordaanslag ont snapt. Een bom, die onder zijn geparkeerde auto was gelegd, ontplofle niet toen de diplomaat wegreed. Later kwam een bo- mexpert van de politie om het le ven toen het apparaat explodeer de terwijl h(j bezig was het te de monteren. Een collega, die hem assisteerde, werd zeer zwaar ge wond. Wie voor de bom verant woordelijk zijn, is nog niet be kend. kuip 500 gram 1.69 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De propaganda-oorlog die Ronald Reagan per radio tegen Cuba wil ontketenen, is voorlopig blijven steken in de reglementen van de Amerikaanse Senaat. Commissies mogen niet langer dan twee uur nadat de Senaat bijeen is gekomen vergade ren en met die regel slaagde de Democraat Zorinski erin het twijfelachtig te maken of Amenka's nieuwste propaganda-zender dit jaar nog wel in werking kan komen. De Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen heeft de kwestie voorlopig ter zijde moeten leggen, na twee dagen van ove rigens teveigeefs beraad, waarvan de uitslag wat onzeker leek, zelfs zonder het reglemen tair ingrijpen. De radio-oorlog mag dan nog even zijn uitge steld, de zenuwoorlog met de golflengten en zender-sterkte als inzet, is al volop aan de gang. Vele Amerikaanse commerciële radio stations worden in Havana uitstekend ont vangen en Cuba heeft gedreigd VS-propa- ganda-uitzendingen te zullen beantwoorden met eigen programma's, uitgedragen via sterke, nieuwe zenders. Castro's propagandisten beschikken over nieuwe zenders, met een kracht van 500 kilo- Watt: tienmaal meer dan voor Amerikaanse commerciële stations is geoorloofd. Als Cu ba daarmee gaat zenden kunnen zo'n 200 Amerikaanse stations uit hun eigen, zo zorg vuldig verdedigde luchtruim worden gebla zen. Deze overwegingen liggen dan ook ten grondslag aan de praktische bezwaren die tegen Reagans radioplannen worden inge bracht. Radio Marti (vernoemd naar een 19e- eeuwse Cubaanse onafhankelijkheidsstrij der) zou gaan uitzenden op dezelfde golf lengte (1040 khz) als het radiostation WHO in Iowa, waar Ronald Reagan in een ver verle den als sportverslaggever werkte. Juist op die golflengte zouden de Cubanen hun te genmaatregelen richten en dus zou, zo vreest men te Iowa, vooral 'WHO' gedupeerd worden. De Cubanen hebben al grote behendigheid in het storen op plaatselijke schaal van 'The Voice of America', ook een regeringszender van de VS, maar met een gedegen reputatie van objectiviteit. Wat zij zullen gaan doen als Radio Marti, die al de zegen heeft gekregen van het Huis van Afgevaardigden, in de lucht komt is ook de Amerikanen nog niet duidelijk. De regering Reagan heeft zich wat zijn propa ganda betreft (men herinnert zich nog het Polen-programma) niet befaamd gemaakt door zijn subtiliteit en het lijkt ietwat pot sierlijk Castro's politieke ineenstorting per radio te willen bewerkstelligen. Dit zal de Cubanen zeker niet het idee geven dat hun zodoende betrouwbare informatie bereikt. KATWIJK aan ZEE: Vissergkade 2 SASSENHEIM Hoofdstraat 284 NOORDWIJK Kerkstraat 20 OUDE WETERING: Meerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 LEIDERDORP: Winkelhof 70 WASSENAAR .Starrenburglaan 47

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6