Beperk werk oudere vrijgezel Dodewaard boos over beperkte huizenbouw "Laagste inkomens te veel achteruit" C Meer winst Fokker Den Uyl: WD misleidend Kadaster kan strop bij aankoop huis voorkomen "Controle op euthanasie onmogelijk" SER wil arbeidsongeschiktheid voorkomen Sigaretten- fabrikanten in beroep Optimisme bijWestland-Utrecht Hans Kombrink wijst belastingvoorstel af ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 ROTTERDAM (ANP) - Iemand die een woning wil kopen kan een strop voorkomen door een gang naar het kadaster. Dat beschikt over de pre zen waarvoor de woning waarop het oog is gevallen in het verleden is verkocht. De meeste mensen weten dat helaas niet, aldus mr. ir. C.J. Remijnse, directeur van het kadaster Zuid-Holland, gisteren in Rotter dam tijdens een bijeenkomst over het 150-jarig bestaan van het kadas ter in Nederland. Remijnse vindt het jammer dat het publiek van de dienst van het kadas ter en de openbare registers, zoals deze oudste overheidsinstantie vol uit heet, eigenlijk alleen maar weet dat er de gegevens voor een hypo theekakte worden bewaard. Het kadaster rekent voor het inzien van een koopakte 7,50 gulden. Wie denkt over de aankoop van een woning waarvoor bijvoorbeeld 180.000 gulden wordt gevraagd, en bij het kadaster ziet dat hetzelfde huis twee jaar geleden voor 110.000 gulden van eigenaar is verwisseld, weet dan dat er iets niet in de haak is, aldus Remijnse. Voorwaarde is wel dat een woning geen ingrijpende verbouwing heeft ondergaan, die de waarde drastisch heeft doen stijgen. Een makelaar rekent voor een waardebe paling een procent van de taxatiewaarde. Op een huis van 180.000 gul den is dat nog altijd 1800 gulden. Remijnse wijst erop dat deze dienstverlening van het kadaster vooral van belang kan zijn voor mensen die een woning in een oude stadwijk willen kopen. Met name daar wordt veel gespeculeerd. Grondlegger van het kadaster in Nederland was Napoleon, die in 1811 (Franse bezetting) opdracht gaf de grond met bijbehorende eigenaren te registeren, zodat hij belasting kon heffen. Op het ogenblik is Neder land ingedeeld in zes miljoen stukken met 400.000 eigenaren. UTRECHT (ANP) De medische afdeling van de Rotterdamse po litie beoordeelt per jaar in ver band met crematie meer dan 4000 overlijdensgevallen. Hoe wel daar naar schatting honderd tot tweehonderd gevallen van euthanasie bij moeten zijn, ge ven huisartsen en specialisten nooit euthanasie aan als ingrij pen op het natuurlijk verloop. Ze schrijven een overlijdensverkla ring uit voor een natuurlijke dood en voorkomen zo justitiële bemoeienis, hoewel zo'n valse verklaring hun op maximaal zes maanden gevangenis kan komen te staan. In het artsenblad "Medisch Con tact" somt de Rotterdamse poli- tiearts H.Th.P. Cremers enkele mogelijke oorzaken op: de artsen willen geen gerechtelijke genees kundige pottenkijkers in hun praktijkvoering, ze menen te goeder trouw dat er sprake is van een natuurlijke dood omdat ze de natuur (de eigenlijke oorzaak van de op handen zijnde dood) alleen maar een handje hebben geholpen of de patiënt heeft hun geheimhouding opgelegd. In dat laatste geval staat de arts voor het blok. Want als hij erkent Binnenland dat er sprake is van een niet-na- tuurlijke dood door geen verkla ring van overlijden en geen nade re toelichting te geven, volgt er een gerechtelijk onderzoek dat de directe doodsoorzaak aan het licht brengt en het geheim open baart. Opdat vrijwel alle patiën ten. ook als ze daar niet nadruk kelijk om vragen, geheimhou ding zullen willen, is in het alge meen aan een feitelijk valse ver klaring niet te ontkomen, aldus Cremers. Dat de medicus zich als alleenheer ser, alleenrechter en dus alleen- weter buiten controle kan plaat sen zou eigenlijk beangstigend moeten zijn. Toch, zegt Cremers, is er in ons land eigenlijk een on begrensd vertrouwen in de arts als het gaat om de behandeling van de ziekte. "Is het dan met re delijk. dit vertrouwen op het eind van het leven ook te ge ven?". Alleen steekproefsgewijs compleet gerechtelijk geneeskundig on derzoek zou artsen volgens Cre mers tot openheid kunnen dwin gen. Maar dat zou grove gevol gen hebben voor het vertrouwen in de medische stand en voor ge heimhouding van persoonlijke omstandigheden van de patiënt Als dan de algemene opvatting schijnt te zijn dat euthanasie stervensbegeleiding is, ondanks het feitelijk gebeuren, dan zal - meent hij - die mening moeten worden aanvaard. Zijn conclusie: alles wijst erop dat de medicus euthanasie onder de noemer "natuurlijke dood" brengt en zodoende officiële con trole op zijn beslissing ontwijkt. Omdat er geen manier is om een aanvaardbare controle te verwe zenlijken, moet de opvatting dat bij euthanasie de dood door een natuurlijke oorzaak is ingetre den, als eerlijk gemeend of als ethische noodsprong worden aanvaard. DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de so ciaal economisch raad meent dat oudere ongehuwden twee uur per dag korter moeten kunnen werken als daar mee voorkomen kan worden dat ze door hun dubbele taak (baan en huishouden) arbeidsongeschikt worden. Deze taakverlichting moet uit de aaw-gelden (algemene arbeidsongeschiktheids wet) betaald worden. AMSTERDAM (ANP) Op de Floriade in Amsterdam waren gisteren 280 deelnemers bijeen voor de nationale kampioenschappen bloemschikken. Er was een groot aantal kunstwerken te zien Jong (20) en oud (80) deed mee. DEN HAAG (ANP) - De zes Nederlandse sigarettenfabri- kanten die door de EG-com- missie voor vier miljoen zijn beboet wegens overtreding van de concurrentieregels gaan in beroep bij het Europ- se Hof in Luxemburg. EG-commissaris Andriessen vond het niet juist dat de fa brikanten prijsafspraken maakten. De directies vinden het een rare zaak, omdat ze daartoe juist door de Neder landse ministerie van econo mische zaken en financien waren verzocht. Ook kan aan huishoudelijke hulp gedacht worden, gefinancierd via crm. Tijdens de raadsverga dering van gisteren waren alleen de kroonleden prof. Van Doorn en mevr. drs. Schoenmaker te gen en onthielden de kroonleden prof. Van den Beid en drs. Van Wijk hun stem aan het advies. Het advies wijkt sterk af van de ad viesaanvraag van de regering. Daarin werd gekozen voor een afgebakende groep in leeftijd (55-65 jaar) en inkomen (niet meer dan een en eenderde maal het minimumloon). De ruime SER-meerderheid kiest echter voor een individuele benadering, waarbij de bedrijfsvereniging, geadviseerd door de Gemeen schappelijke Medische Dienst, beoordeelt of men in aanmer king komt. W erknemers vertegen woordiger Van der Schalie (hoger perso neel) meende dat de beperkin gen uit de adviesaanvrage sugge reren dat werkenden onder de 55 of met een inkomen boven één en eenderde maal het minimum loon geen problemen kennen, hoewel hij toegaf dat bij het ou der worden de problemen van de dubbele belasting vaker zwaar der zullen wegen. AMSTERDAM (ANP) - Fokker heeft de omzet in de eerste zes maanden van dit jaar met 6 pro cent zien stijgen van 504 mil joen naar 546 miljoen. Ondanks de ongunstige marktomstandig heden bleef de nettowinst op peil en bedroge 6 miljoen tegen 5,8 miljoen over het eerste half jaar van 1981. De raad van bestuur zegt gematigd optimistisch te zijn over de resul taten voor geheel 1982, hoewel de situatie in de wereldlucht vaartindustrie in de eerste helft van 1982 nog geen opleving te zien gaf. De recente orders voor F-27 en F-28 vliegtuigen rechtvaardigen de verwachting voor iets hogere resultaten in het tweede halfjaar, aldus Fokker. In 1981 werd een nettowinst be haald van 10,8 miljoen. De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft in de eerste helft van dit jaar een nettoverlies geleden van 21,1 min. Over geheel 1981 bedroeg het verlies 122,7 min. Voor heel 1982 verwacht men een bescheiden positief resul taat. Het bedrijfsresultaat over het eer ste halfjaar daalde ten opzichte van dezelfde periode van 1981 van 10,2 min naar 3,9 min. Aan de Voorziening voor Alge mene Risico's wordt 25 min toegevoegd, de helft van de toe voeging over heel 1981. Werkgevers woord voerder Jonker memoreerde dat de individuele benadering van de GMD voor komt dat de collectieve uitgaven verder stijgen, zoals naar zijn op vatting in de adviesaanvrage wel het geval zou zijn. „Van die voor ziening zou ieder die tot deze groep behoort gebruik kunnen maken, ongeacht de vraag of in het individuele geval de dubbele belasting al dan niet draaglijk is", aldus Jonker. Kroonlid prof. Van den Beid (Cen traal Planbureau) waarschuwde echter dat de financiële gevolgen van alle sociale regelingen bij de aanvang „fantastisch" onder schat zijn. Hij stemde blanco. De CNV'er Molendijk waarschuwde er tegen dat door de bezuinigin gen bij crm in de sfeer van de ge zinshulp de opzet van het advies wel eens zou kunnen uitmonden in een financiële tegemoetko ming uit de aaw. Het kroonlid prof. Van Doorn had nogal wat bezwaren tegen het ad vies, dat hij „symptomatisch voor het te lijf gaan van de pro blemen in de verzorgingsstaat" noemde. Hij vond dat er weer een groep mensen aangewezen wordt op de „afhankelijkheid kwekende machine van de ver zorgingsstaat". Het resultaat van een onderzoek van de Sociale Verzekeringsraad dat er in de wao een forse arbeidscapaciteit verborgen zit, vond hij niet be paald een bevestiging van de thans gekozen SER-lijn. Voorzitter Opheikens van de com missie die het advies opstelde, zei begrip te hebben voor de be zwaren van organisaties van al leenstaanden en de ombuds vrouw. Die voelen niets voor de medische keuring. Zij vrezen de willekeur van artsen en zouden graag zien dat oudere ongehuw de werkende vrouwen boven de 55 zonder keuring voor de maat regel in aanmerking komen. Weer ontsnapte gevangene gepakt DEN HAAG (ANP) - Opnieuw is één van de zes ontvluchte gevan genen uit het Scheveningse huis van bewaring gepakt. Surveille rende agenten van de Haagse po litie herkenden bij een stoplicht een gezochte 23-jarige Hagenaar. De man werd zonder verweer aangehouden en overgebracht naar de gevangenis. Hij moest een gevangenisstraf van drie jaar uitzitten wegens poging tot doodslag. Er zijn nog drie crimi nelen voortvluchtig. Kerncentrale blokkeert uitbreiding DODEWAARD (ANP) - Burge meester en wethouders van Do dewaard vinden de normen voor de bevolkingsdichtheid rond kerncentrales, genoemd in het rapport „kerncentrales en wo ningbouw" van het ministerie van volkshuisvesting, volstrekt onaanvaardbaar. Toepassing van die normen bete kent dat in een straal van vijf ki lometer rond de kerncentrales niet gewoond mag worden. Daar door zullen de nu in het gebied rond de kerncentrale van Dode waard wonende mensen moeten verhuizen, terwijl de geplande bouw van 1100 woningen in Dru- ten en Dodewaard om de ver wachte groei met 2700 inwoners tot het jaar 2000 op te vangen, niet kan door gaan. B en W van Dodewaard schrijven dit in een brief aan de gemeente raad, waarin wordt voorgesteld om de minister van volkshuis vesting nadrukkelijk te wijzen op de vergaande consequenties voor de gemeente wanneer de re gering de conclusies uit het rap port „kerncentrales en woning bouw" overneemt. Naast het uitblijven van verdere woningbouw is dat volgens Do dewaard ook een forse waarde daling van onroerend goed als gevolg van de slechtere verkoop baarheid. Volgens het rapport „kerncentra les en woningbouw" voldoet de huidige en toekomstige situatie rond de kercentrale in Dode waard in geen enkel opzicht aan de selectiecriteria in de nota „energiebeleid". De Nederlandse normen zijn echter afgestemd op een centrale met een vermogen van 1000 megawatt bedraagt. In het rapport wordt er echter van uitgegaan dat de norm voor het gebied met een straal van vijf ki lometer rond de centrale zowel voor een reactor van 1000 als voor eentje van 54 megawatt geldt. LEIDEN - PvdA-lij sttrekker Den Uyl vindt de manier waarop zijn WD-collega Nij- pels campagne voert over de aow-kwestie „onwaarachtig". Den Uyl zei dit gisteren in Enschede, waar hij op verkie zingstournee was. „Het is misleidend om met veel bravoure te roepen, zoals Nij- pels doet, dat de aow op het huidige niveau moet worden gehandhaafd en tegelijkertijd mee te werken aan een daling van de koopkracht", aldus Den Uyl. Hij rekende voor, dat onder het kabinet-Van Agt-Wiegel de koopkracht van aow'ers 3,5 procent is ge daald en onder het huidige interimkabinet van CDA en D'66 nog eens 2 procent zakt. Het enige wat voor aow'ers echt van belang is, is de koopkracht van hun uitkerin gen, aldus Den Uyl. De 63-ja- rige lijsttrekker vond dat de bejaarden onder geen beding in de steek gelaten mogen worden. „Dat is één van de redenen waarom de PvdA zo hardnekkig vasthoudt aan de koppeling tussen het mini mumloon en de laagste uitke ringen". WD-leider Nijpels heeft de laatste tijd meermalen be toogd dat wat de WD betreft alle uitkeringen omlaag mo gen, behalve de aow. De dis cussie rond de aow is opge laaid door een recente brief van minister De Graaf (socia le zaken) waarin hij schrijft dat de groei van het aantal bejaarden de aow, die wordt opgebracht door de werkenden, de komende ja ren onbetaalbaar dreigt te maken. Dubbelspel in CDA De Evangelische Volkspartij verwijt de loyalisten in het CDA een „verwerpelijk dub belspel", waardoor mensen die zijn gaan twijfelen aan het CDA er toch weer toe worden gebracht op de christende mocratische partij te gaan stemmen. De EVP schrijft dit in een open brief aan de loya listen in de Tweede Kamer. De EVP is vorig jaar opgericht en bestaat voor het grootste deel uit teleurgestelde CDA- leden. In de open brief komt het bestuur van de EVP terug op de gebeurtenissen van die tijd. „Jullie hebben het op een beslissend moment volle dig laten afweten, of zelfs op een onthullende wijze pu bliek verzet geboden", schrijft het EVP. De kwestie van de kruisraket ten is in het CDA geheel ver loren, weet het EVP te mel den. De uitspraken van CDA- fractieleider Lubbers en pre mier Van Agt van de laatste weken maken dat duidelijk. Elke stem op het CDA bete kent daarom dat de gevaren die dreigen ten aanzien van de plaatsing van de kruisra ketten dichterbij komen. D'66 uit het dal De jongste opiniepeilingen la ten een licht herstel van D'66 zien. Ook de aanhang van de PvdA blijft iets groeien. WD en CDA zakken in de progno ses. Dit blijkt uit de meest recente onderzoeksgegevens waar over de politieke partijen be schikken. D'66 lijkt door het diepste dal heen te zijn. In plaats van 4 krijgt ze nu 6 pro cent van de stemmen. CDA en PvdA komen met 29,8 en 29,5 procent heel dicht bij el kaar. De WD is volgens de jongste cijfers van bureau In terview met 3 procent gezakt tot 20. De twijfel onder de li berale kiezers is gegroeid. Het dilemma ziet er bij de be lastingdienst al niet anders uit dan bij de politie. Het werk neemt jaarlijks in om vang en moeilijkheidsgraad toe. de personeelsbezetting wordt van tijd tot tijd aange past, maar het spanningsveld tussen wat moet en wat kan, wordt er niet minder door. Verantwoordelijke politici staan voor de keuze: door gaan met een beleid dat de gaten met de inspanningen van extra mankracht poogt te dichten óf het belastingstel sel aanpassen. De parlementaire behandeling van zowel de begroting van het verantwoordelijke depar tement van financiën, als van de reparatievoorstellen op basis van het werk van de on derzoekers Hofstra en Van Bijsterveld, hebben één ding duidelijk gemaakt, de Twee de Kamer is in ruime meer derheid vóór een ingrijpende herziening van de belasting wetgeving. Na de debatten kon de conclusie worden ge trokken, dat het gevoelen be staat dat een uitbreiding van de belastingdienst geen werkelijke oplossing meer biedt. De onuitvoerbaarheid van de bestaande, ruim twintig be lastingwetten leidt niet alleen tot overspanning van ambte naren; het heeft ook tot ge volg dat de overheid ernstig gehandicapt wordt in het voeren van haar beleid. Het heffen van belasting biedt ruwweg twee voordelen. Er komt geld binnen om uiteen lopende taken te financieren en het biedt een instrument om inkomenspolitiek te voe ren. Het behoeft geen toelich ting dat zeker in deze benar de tijden beide van het groot ste belang zijn. De deze week door minister Van der Stee van financiën gepubliceerde "Nota fraude bestrijding in directe belas tingen en de omzetbelasting" past in de al aangeven be- leidstraditie die hinkt op de twee gedachten van herzie ning en personeelsuitbrei ding. De nota behandelt de kwestie van fraude en houdt zich dus niet bezig met het wellicht omvangrijker pro bleem van het op legale wijze (via aanknopingspunten die Hans Kombrink de wetgeving daartoe ruim schoots biedt) ontwijken van belastingbetalingen. De financieel-specialist van de fractie van de Partij van de Arbeid, Hans Kombrink, heeft als staatssecretaris van belastingzaken een belang rijk aandeel gehad in de voor bereiding van deze nota. Zijn bezwaren tegen de uiteinde lijke versie spitsen zich toe op de veronderstelling van Van der Stee dat een verla ging van de tarieven van in komstenbelasting een ver mindering van fraude tot ge volg zal hebben en op het in komenspolitieke deel ervan. Kombrink: "Ik ben geneigd die veelgehoorde stelling dat er een relatie bestaat tussen de hoogte van tarieven en de mate van fraude, nogal te re lativeren. Dat verband is nooit aangetoond en ik geef meteen toe dat dat misschien ook moeilijk aan te tonen valt, maar ik ben er van over tuigd dat ook een lager tarief mensen er niet van zal weer houden om belasting te ont duiken. Als je het hebt over ontwijken, dan geloof ik wel in verlaging van tarieven in combinatie met een vermin dering van aftrekposten, maar dat is een heel andere zaak. Daar gaat het in deze nota niet om". 'Tweede bezwaar dat ik heb is de financiering van de zaak. De gederfde belastingbaten in geval van verlaging van het toptarief, worden goed gemaakt door vermindering van aftrekposten en door ver hoging van de btw. Dat wijs ik zonder meer af. Over die aftrekposten straks nog, eerst even de btw. Dat is een indi recte belasting, die geen re kening houdt met de inko menspositie van mensen. Je kunt, wat Lubbers wel heeft bepleit, een soort super btw gaan invoeren op luxe goede ren, maar zelfs dan is het de vraag of je lage- en middenin komens ontziet Van der Stee heeft het trouwens niet over super btw, maar over gewone btw". - Met andere woorden een ver laging van de belastingdruk voor de hogere inkomens, wordt gefinancierd door de indirecte) belastingdruk voor alle inkomens te laten toenemen. Die suggestie werd vorxg jaar zomer al gedaan in het belastingplan van het wetenschappelijk bureau van het CDA. "Dat is waar, hoewel ik me uit dat stuk kan herinneren dat daarin in elk geval de aftrek baarheid van sociale premies nog ter discussie kwam. wat in de nota van Van der Stee niet gebeurt. Maar om terug te komen op die btw. als het gaat om verhogingen in de sfeer van primaire levensbe hoeften, dan krijg je prijsef- fecten die een koopkracht verlies opleveren voor de laagste inkomens, die nu juist niet profiteren van een verlaging van de belastingta rieven". - Van der Stee stelt een vermin dering van aftrekposten voor. Dat kan ook tot een andere inkomensverdeling leiden, bijxxxyrbeeld als het gaat om reiskosten woon-werkverkeer, beroepskosten e.d. "Uit het oogpunt van bestrij ding van belastingontwij king, dus in de sfeer van re paratiewetgeving, is een ver mindering van aftrekposten noodzakelijk en ook goed te verdedigen. De vraag is al leen: waar ga je het doen? Als je de aftrekposten ter discus sie stelt, dan ook allemaal. Dan wil ik niet alleen over be roepskosten praten, want daar zitten inderdaad gevaar lijke kanten aan. Dan wil ik ook de aftrekbaarheid van hypotheekrente weer op tafel en de giften, maar ik heb niet de indruk dat Van der Stee dat bedoelt Wat dat betreft maak ik me grote zorgen Dat geldt ook als je het hebt over een nieuwe verhoging van de onroerend-goed be lasting. Als dat gebeurt hou ik mijn hart vast voor de bouw. De vorige minister van volks huisvesting Van Dam heeft daar destijds niet voor niets tegen geprotesteerd". - Minister Van der Stee heeft op zijn persconferentie gezegd haast te hebben met zijn voor stellen. Hij wil nog voor Prinsjesdag met een defini tieve nota komen. Haalt hij dat? "Dat lijkt mij eigenlijk uitgeslo ten. Juist vanwege de effec ten op inkomens. Ik heb be grepen dat deze nota nog geen onderwerp van gesprek in de ministerraad is geweest Als dat binnenkort gebeurt, ben ik heel benieuwd hoe de ministers van sociale zaken en volkshuisvesting zullen reageren. Ik kan me slecht voorstellen dat die deze voor stellen zullen laten passe ren". Als dat gebeurt, wordt het al gauw een zaak voor het vol gende kabinet. "Die kans is groot ia. Ik geef onmiddellijk toe dat maatre gelen hard nodig zijn, maar als dit allemaal op het spel staat, mag je wel even de tijd nemen". TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7