"Overal kennen ze Piet, die bolle met bril" Popfestival in park WD-fractie zwakt enkel programma af v* flCHÏÏHlUl Piet van Egmond 25 jaar bediende Minerva ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 LEIDEN - Toen ze Piet van Egmond in 1957 vroegen bij studentensociëteit Minerva te komen werken reageerde hij met: "Ik, bij die rotstudenten? Ik denk er niet aan". Hij ging toch maar en vanaf de eerste dag is het hem er zo goed bevallen dat hij vandaag zelfs zijn zilveren jubileum als 'zaalbediende' van de sociëteit kan vieren. Van twee tot vier is er receptie in de sociëteit. Inmiddels opgeklommen van de bediende die de vuile troep van de tafel moest ruimen tot oudste en commissiebediende, veront schuldigt Van Egmond zijn eer ste reactie nu: "Want ik kende de studenten toch ook niet anders dan van het platform waar ze met de glazen in de hand op zaten? Ik had dezelfde gevoelens als iedere Leidenaar zolang hij niets met het studentenwereldje te maken heeft. De eerste weken heb ik met zulke ogen zitten kijken, maar toen ging ik ook de serieu ze kanten van de studenten zien". Voor Piet van Egmond is de tijd snel gegaan. "Je zit altijd tussen de jonge mensen in. Het enige waaraan ik merk dat ik ouder wordt is wanneer zo'n meisje van de week naar me toe komt met de groeten van haar vader. Dat was nog een kale, zo noemden we die groenen ook wel". Ook nu staat de nieuwe lichting studen ten weer voor de deur. Wordt er nog ontgroend?: "Nee, dat ge beurt niet meer, ik vond het al tijd wel goed. Tot de Kerst had den die jongens altijd een zware tijd maar dan waren de rotte pe ren er wel uitgewerkt. Dan wa ren ze zelf opgestapt of wegge- plaagd, werden ze knorren, net als alle andere niet-Minervale- den". Band De kennismaking met nieuwe le den gebeurt bij Minerva nu op een heel andere manier. Piet: "Dat is toch niet te vergelijken met vroeger, toen moesten de groentjes meneer zeggen tegen de oudere leden en kwam er zo'n kale de sociëteit binnen dan was het "op je krent" en dan kreeg hij de hele avond niets te drinken. Dan zorgden wij wel eens dat zo'n jongen toch een glaasje wa ter kreeg. Nu is het alleen nog verboden tijdens de groentijd al cohol te drinken. En ze gaan op werkweek naar Noordwijk waar ze minstens honderd gulden moeten verdienen voor de socië teit. Dan moet je eens zien wat een band die kinderen daar met elkaar hebben gekregen.". De band onderling, dat is het grootste heil dat Piet van Eg mond ziet in het lidmaatschap van Minerva of welke studenten vereniging dan ook. "Jazeker zou ik zelf ook lid van Minerva worden. Als je ziet hoe die men sen met elkaar omgaan, ook vele jaren later nog, die laten elkaar nooit in de steek. Hoewel dat nu wel minder wordt. De tijd dat ze gingen solliciteren met hun Mi- nerva-das om, die is voorbij. Wat mij betreft ook, als ik tegenwoor dig bij een bepaalde club bedien, dan denk ik wel eens dat er wat hun betreft net zo goed een ande re vent met een snor had kunnen staan. Terwijl vroeger, dan moes ten ze Piet erbij hebben". Even goed zitten ze bij verjaardagen van Van Egmond altijd "tot in de keuken". "En ik krijg massa's brieven van oud-leden, van de week nog een uit Canada. Tot in Amerika kennen ze Piet, die bol le met die bril". De sfeer op Minerva is volgens van Egmond weinig veranderd de laatste 25 jaar. De mentaliteit wel: "Het is eigenlijk de hele we reld die anders is geworden, meer gehaast. Vroeger konden ze de hele nacht door debatteren over het een of andere onder werp, dat gebeurt nu niet meer. Ze komen even snel wat drinken, verschuiven een paar stoelen, gaan weer verderop. Vroeger was alles keurig hier, deftig. De meubels glommen toen, als je te genwoordig de deur opendoet komt de bierluchtje tegemoet en je kunt geen gordijn opzij doen of er staat wel een glas of fles. Maar er zijn nu natuurlijk ook veel meer leden terwijl het aantal bedienden minder is. Vroeger deden we altijd een wedstrijd wie het eerst alle namen van de eerstejaars kende, daar hoeven we nu niet meer aan te begin nen". Maar de mentaliteitsverandering ziet van Egmond niet alleen by de studenten. "Bij het personeel is het precies hetzelfde. Neem de personeelsreisjes maar eens, dan gaan alle oudgedienden ook al tijd mee. Dan zegt het jongere personeel: maar ik ga niet met die ouwe mensen in de bus zit ten. Ik zeg dan altijd maar dat ik hoop dat ze dat van hen ook eens zullen zeggen. Vroeger dééd je dat gewoon, en dan moest je nog achterin de bus zitten ook". 'Meneer' Als bewijs van zijn voorzitterschap van alle sportverenigingen van Een jonge Van Egmond voorziet een van de 'meneren' van een glaasje jenever. Piet van Egmond bedient tijdens een Romeins feest dat de studenten in 1963 hadden aangericht. De tafel overladen met voedsel en volgens Romeins gebruik lagen de heren ook wel op de grond te eten... Minerva en als bediende van tal rijke jaarclubs heeft Piet van Eg mond (59) maar liefst negentig stropdassen in de kast hangen. Bij reünies of feesten van de be treffende clubs strikt hij de bij passende das om: "Dat is het fij ne van het werken bij Minerva, naast het werk is er altijd wel de een of andere club die het leuk vindt als je komt kijken". Deson danks moet Van Egmond alle he ren studenten wel met 'meneer' aanspreken: "Maar ik zou het niet anders willen. Op het voet balveld zeggen ze wel eens dat ik gewoon Jan, Piet of Klaas mag zeggen, maar dan zou ik 's maan dags weer op de sociëteit toch dat gemeneer niet meer over mijn lippen kunnen krijgen. Het is wel de omgekeerde wereld ja, want die snotneusen noemen mij wel allemaal gewoon Piet. Maar ja, ik ben er aan gewend". Lastige studenten zijn er in het be gin altijd wel bij: "Die komen van het gymnasium of lyceum en denken dat ze al ik weet niet wat zijn. Die denken, daar staat Piet, die zullen we er even tussen ne men. Maar daar heb ik zo mijn remedies voor. Wie het hardst schreeuwt om een biertje kan er op rekenen dat hij als laatste wordt bediend. Maar als je het nagaat is het misschien één pro cent van alle leden die wel eens de baas wil spelen". Wanneer hij het over de meisjes-studenten heeft, krijgt Piet van Egmond echter wat vertedering in zijn stem. "Die noem ik wel bij de voornaam, gewoon Elisabeth. Maar dat is ook anders, bij de meisjes ga ik in het begin altijd een keertje thee drinken". "En de goede mensen zie je ook al tijd terug. Ik ken natuurlijk veel beroemde en bekende personen. Vroeger kon ik dat van te voren al zien ja, van die en die maken het later wel. Tegenwoordig is het daarvoor te massaal gewor den hier. Maar De Brauw bij voorbeeld. en Van Aardenne, Pe ters, Zonnevylle en Dnessen, die ken ik allemaal van de sociëteit. En Beatrix, die heb ik al zo vaak meegemaakt. Als ze hier terug komen zijn ze ook heel gewoon, de koningin, daar mag je alleen mevrouw tegen zeggen, niets van Koninklijke Hoogheid of zo. Je moet ook bedenken dat die men sen hier weer in hun eigen sfeer terugkomen". s oktober Na 25 jaar bediende te zijn geweest heeft Piet van Egmond natuur lijk de wildste studentenavontu- ren meegemaakt. Met name de drie oktoberfeesten van vroeger staan hem nog bij: Dat was mooi, de reünisten kwamen al heel vroeg en dan werd er tot tien uur gratis sherry geschonken, haring en wittebrood gegeten. Dan volg de de lunch en na de optocht haalden die jongens allemaal een meisje van de straat binnen de sociëteit. En als alles dan binnen was werd er de brandslang opge zet. Aan de brand in Minerva be waart Van Egmond minder pret tige herinneringen: "Ik was die nacht jammer genoeg in dienst Het was een samenloop van om standigheden. Omdat het toen juist koorrouw was, waren de gordijnen gesloten. Daardoor werd de brand veel te laat ont dekt". En de capriolen die sommige stu denten moesten uithalen om hun laatste tentamen te halen. Piet van Egmond: "Ik weet nog hoe er een bij professor Wiersma moest komen op het Rapenburg, die zou het tentamen afnemen. Die jongen belt aan waarop Wiersma opendoet en zegt: ben je op de fiets, ik moet als de don der naar het station, ga maar achterop zitten dan vraag ik je onderweg wel het een en ander. Bij het station gekomen zei Wiersma ten slotte ga maar naar mijn secretaresse en laat haar maar een zeven opschrijven". Een andere student vierde feest omdat hij geslaagd was. De tram rails lagen nog in de Breestraat en met twee anderen had hij af gesproken vanaf het stadhuis een vat benzine de Breestraat af te laten rollen. Het vat werd in brand gestoken en bereikte de sociëteit in één vlammenzee. "Vroeger werd er dan ook nog wel een vat bier naar buiten ge rold voor de burgers. Maar dat opgeschoten volk dat enkele ja ren geleden is begonnen met die vechtpartijen by Minerva, dat heeft de zaak voor zichzelf ver pest". Naam Van Egmond zou iedereen aanra den in ieder geval lid te worden van een studentenvereniging: "Waarom mensen juist lid van Minerva worden? Nou ik denk om dezelfde reden als waarom ie mand donateur van Ajax wil worden. Het is gewoon de naam. Van veel waren de grootouders en ouders ook al lid en dan zijn ze thuis al gewend aan dat sfeer tje. Die ouders willen dan ook graag dat hun kind lid van Mi nerva wordt, dan denken ze dat ze hier wel op zullen letten of er goed gestudeerd wordt. Maar dat is natuurlijk helemaal niet waar. Of Jan hier nu wel of niet stu deert, dat interesseert niemand wat". CONNY SMITS LEIDEN - Na leden van de studen tenvereniging Minerva, zo'n drie jaar geleden, mogen nu binnen kort ook 'gewone' Leidse jonge ren een feestje bouwen in het Van der Werfpark. De gemeente, de Leidse Vereniging van pop muzikanten en het Leids Vrije tijdscentrum hebben daar voor zaterdag 28 augustus een gratis popfestival georganiseerd. Het festival duurt van twee uur 's middags tot ongeveer tien uur 's avonds en er doen vijf bands aan mee. Achtereenvolgens zullen de plaatselijke formatie Next Crisis, het Duitse ExKurs, Gallery of Non uit Wassenaar, de Div uit Delft en het Belgische 5 CV het podium bestijgen. Ook zal er op het festivalterrein een markt worden gehouden van Neder landse cassette-uitgevers. De organisatoren Frits Bruins (LVP), Klaas van der Struijs (LVC) en ambtenaar Arnold van de Ree (sociaal cultureel werk) hebben bij de gemeente een ge ring subsidiebedrag van vierdui zend gulden losgepeuterd. Een fooitje waar je tegenwoordig nauwelijks een installatie van kunt huren. Het drietal hoopt dan ook van harte dat de op brengst van de verkoop van bier en frisdranken voldoende zal zyn om de extra onkosten te dekken. Frits Bruins en Klaas van der Struijs hebben zich werkelijk in het zweet moeten werken om een acceptabel programma voor het festival in elkaar te timme ren: "Bijna iedereen is eind au gustus met vakantie", zo be merkte het tweetal. "Het was om gek van te worden. We hebben zo'n beetje de halve aarde afge beld. We hebben begrepen dat zelfs Paradiso voor de 28ste in eerste instantie niemand kon krijgen. Ze hebben daar nu ge loof ik een of andere onbekende Engelse band staan". Na tevergeefs bij buitenlandse at tracties als de Simpleminds, Pa lais Schaumburg en Theatre of Hate te hebben aangeklopt, con tracteerden de festival-organisa toren min of meer op goed geluk twee buitenlandse groepen: Ex- kurs en 5 CV. "Het is een beetje: God zegene de greep want van beide groepen weten we eigen lijk heel weinig. Van 5 CV heb ben we zelfs maar één nummer tje gehoord. Maar deze band is wel derde geëindigd bij de be faamde Rockrally in België, dus dat moet haast wel goed zitten. Van ExKurs hebben we een hele elpee gehoord. Het is een band die is ontstaan uit de punkbewe ging en waarvan je kunt zeggen dat de muziek experimenteel en vernieuwend is". Van het Nederlandse trio dat tij dens 'Van der Werfpop' zal optre den, is de Div uit Delft in deze regionen het meest bekend. De groep speelt interessante new wave-muziek en heeft inmiddels een hele serie goed ontvangen optredens in de Randstad achter de rug. Hoe dan ook; het programma is ri sicovol van opzet. Maar voor Frits Bruins en Klaas van der Struijs is dat niet zo'n probleem: "Het is wel een beetje spannend. Gaat het goed dan heb je de kans dat het enorm aanslaat. Gebeurt dat niet dan weten we in elk ge val dat we het een volgende keer anders moeten doen". Of er een vervolg komt op 'Van der Werfpop' hangt af van het ver- De Duitse groep Exkurs, een van de bands die volgende week zaterdag in het Van der Werfpark zullen optreden. loop van het festival van 28 au gustus. "Wanneer we quitte draaien en er wordt niet gesloopt in het park dan hebben we een goeie kans dat we er een jaarlijks terugkerend festival van kunnen maken. Bij deze willen we het publiek dan ook bij voorbaat op roepen om zich netjes te gedra gen en de boel niet te verpesten. Om te voorkomen dat het park in een open riool verandert, hebben we in elk geval een toiletwagen gehuurd". By hevige regenval wordt het festi val verplaatst naar het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat. De WD heeft by de raadsver kiezingen drie zetels gewon nen Die winst moest ver taald worden WD-fractielei- der Kuyers hield zyn achter ban voor dat zulks op drie manieren kon: Meer wethou ders, zwaardere portefeuilles of meer invloed op het be- leids-programma. Meer wethouders krijgt de WD niet. In het akkoord met de PvdA blijven de libe ralen een minderheidspositie in het college bekleden. De portefeuille-verdeling heeft de WD ook nauwelyks eni ge winst opgeleverd. De liberalen voeren in feite de ruil uit die twee jaar geleden al was voorzien: Het voorzit terschap van de Leidse Duin water Maatschappij tegen de portefeuille emancipatieza- kenl Verder wordt etnische minder heden geruild tegen juridi sche zaken. Beide portefeuil les zijn van ondergeschikt be lang. De winst van de WD beperkt zich tot nota bene - archiefzaken en bouwza ken Archiefzaken is vol strekt a-politiek. Bouwzaken in feite ook. maar het beheren van deze porte feuille betekent dat de wet houder van economische za ken voortaan beter op de hoogte is van de bouwprojec ten die in de stad op stapel staan. Tot nu toe kwam het nogal eens voor dat Fase on kundig was van de plannetjes van PvdA-collega's Waal en Tesselaar. De winst van de WD is wat be treft de taakverdeling kortom terug te voeren op bouwza ken Allerlei andere ruilob jecten van veel groter belang, zoals grondzaken, milieu en voorlichting, zijn in socialisti sche handen gebleven. De verwachting is dan ge rechtvaardigd, dat de WD de winst binnen heeft ge sleept door het programma naar haar hand te zetten. De definitieve program-tekst rol de gistermiddag uit de com puter nadat de partyen het hierover deze week eens wer den. Ongewisse Wat blykt7 De liberalen heb ben in veel kwesties toegege ven. Op andere punten heeft de WD tenminste iets be reikt: De formuleringen zijn zo afgezwakt dat veel in het ongewisse wordt gelaten. Wordt er de komende jaren een rioolbelasting ingevoerd? Het definitieve programma laat zich er niet eenduidig over uit. Er komt een onder- zoekk naar de mogelijkheid van de invoering en/of verho ging van eventueel andere gemeentelijke belastingen. Wordt de Vismarkkt/Aalmarkt voor het autoverkeer afgeslo ten. Dat is nog zo zeker niet. Het enige dat zeker is, is dat B en W een voorstel in die richting zullen doen. In het programma staat niet dat de WD zo'n voorstel zal steu nen. Tesselaar beweert dan wel dat de intentie door de liberalen gesteund zal worden, maar dat wordt in liberale knng weer ontkend. Interpretatie verschillen te over. En des te meer, hoe vager de tekst wordt. Wordt het emancipatiewerk uitgebreid met anderhalve formatieplaats? Volgens het programma wel. maar de li beralen merken daarby op dat het een en ander afhanke lijk is van de bezuinigings voorstellen. Of de uitbreiding doorgaat is daarom op dit moment niet zeker. Behalve vaagheden zyn er ook een aantal duidelyke com promissen gesloten. Wat be treft de parkeergarages by- voorbeeld heeft de WD het uitgangspunt geaccepteerd dat parkeren kostendekkend moet zyn. Alleen door middel van het goedkoop uitgeven van grond mag de gemeente financieel bijdragen in de bouw van parkeergarages. Socialisten en liberalen hebben elkaar gevonden op het aan tal van twee garages De Di- gros garage aan de Lange- gracht en nog één (Sanders'). Van een startsubsidie in de aanloopverliezen is geen sprake meer Zwaksten Het uitgangspunt dat de zwaar ste lasten door de sterkste schouders moeten worden gedragen is door de WD ver anderd in: De zwaksten wor den ontzien. Een subtiel on derscheid. waarby het de vraag is welke party aan het langste eind trekt Een gevecht om woorden vond ook plaats wat betreft de wo ningbouw. Uitsluitend voor Leidse behoefte, meende de PvdA Door de inbreng van de WD is het geworden: Wo ningbouw zal plaatsvinden voor de Leidse behoefte. Over het bouwen van vrije sectorwoningen wordt geen woord gerept, maar beide partyen zyn het daarover ei- genlyk niet zo oneens. Zelfs op het punt van de kern energie is een compromis be reikt Niet dat de kerncentra les een beetje worden geslo ten. Nee. een deel van de WD-fractie zal zich daarvoor beijveren. Alleen de wethou ders van de WD zijn eraan gehouden in organen van energiebedryven te streven naar sluiting van de centra les. De partygenoten in de besturen mogen gewoon hun eigen mening volgen. De uitbreiding van de toepas sing van stadsverwarming is door de WD geaccepteerd, zij het dat eraan is toege voegd dat dit moet passen binnen het milieubeleid van de gemeente en mits dit fi- nancieel-techmsch mogelyk is. Volgens Kuyers heeft de WD-fractie zich altyd op dit standpunt gesteld Wat betreft de internationale solidariteit heeft de PvdA overeind gehouden dat hier op niet bezuinigd mag wor den Het stopzetten van de ju- melages zal door toedoen van de WD iets gelydelyker gaan dan de PvdA voorstaat. Ook hier dus een kwestie van geven en nemen, waarby een matigende, remmende in vloed uitging van de WD. Ten slotte heeft de WD ook enkele zaken zonder meer ge slikt Het bouwen van de bin nenstad sschool op de Garen- markt by voorbeeld. Kuyers zegt zich ervan te hebben la ten overtuigen dat een school aan de Gerestraat met zo'n beste keus is. Het is natuur lijk ook mogelyk, dat de VVD ervan uitgegaan is. dat het PvdA-plan toch niet bin nen een redelyke termijn te verwezenlijken is. Het standpunt van de positieve discriminatie hebben de libe ralen ook geslikte Vrouwen krygen voortaan voorrang by sollicitaties, ook al zyn er be tere mannelyke kandidaten. Een sterk punt m het voor deel van de PvdA. Alles by elkaar tellend is de in vloed van de WD hoofdza- kelyk beperkt gebleven tot het programma. Dat pro gramma is op enkele punten afgezwakt of vager gewor den Of zoals een liberaal raadslid het uitdrukte: "Een aantal stelligheden zyn min der stellig geworden" De vraag welke party het meest tevreden kan zyn over het on derhandelingsresultaat is echter moeilyk te beantwoor den. al lykt de PvdA op het eerste gezicht zwaar in het voordeel. LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3