c Hysterie in Wall Street Economie Extra Beperking renteaftrek: voorstel wéér veranderd 3- De veelbesproken ondertitels van Henry Kaufman Belastingen 'sjr Kf Amsterdam hield het hoofd koel ATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 Extra Als een postduif reisde hij vo rig jaar oktober de wereldste den af. Joseph Granville, geestelijk vader van de Gran ville Marketletter, waarin de ze beursgoeroe geabonneer de beleggers a raison van 270 per jaar zijn visie geeft op het beursgebeuren. Een man met een onwaarschijnlij ke invloed: als hij zegt ver koop, dan wordt er verkocht en zo kon het gebeuren dat op maandag 29 september 1981 de ineenstorting van de koersen in Wall Street een feit werd, om de simpele re den dat Granville rampspoed had voorspeld. Collega's heeft Granville in Ne derland nauwelijks, maar in de Verenigde Staten zoveel te meer. Wordt.in Nederlandse vakbladen aan de hand van bedrijfscijfers en aan zeker heid grenzende waarschijn lijkheden wel eens, met veel slagen om de arm, een voor spelling gedaan, in Amerika tonen beleggingsadviseurs zich in hun publicaties door gaans opmerkelijk zeker van de toekomst. Optimisme Zo bleek Henry Kaufman, een invloedrijke en nauw bij het beursgebeuren betrokken econoom, afgelopen dinsdag plotsklaps tot het optimisme bekeerd. Hij maakte wereld kundig dat de rente nu echt zou gaan dalen, terwijl hij maandenlang het tegendeel had beweerd. In Wall Street ontketende dat een storm loop op aandelen, die de actie van Granville zo mogelijk nog overschaduwde. Zo'n stormloop is veel minder een raadsel dan het lijkt. Het fenomeen is bekend uit die andere donkere periode in deze eeuw, de jaren dertig. Die tijd heeft de les geschre ven dat in een periode van economische teruggang, beurzen meer dan gewoon lijk labiele trekken vertonen. Het effectenbedrijf is veel menselijker dan menigeen vermoedt en langdurige on zekerheid is iets wat ook be leggers slecht kunnen ver dragen. Een zekere verlam ming treedt dan op en vast te stellen valt dat in zo'n kli maat, het minste of geringste reacties te weeg kan brengen. Schijn De barometer van de effec tenbeurs van Wall Street, de Dow-Jones-index (die aangeeft hoe de vlag er bij een aantal belangrij ke industriële aandelen voor staat) schoot afgelo pen dinsdag 39 punten omhoog. Een unicum in de geschiedenis van de belangrijkste effecten beurs ter wereld. Van daar vandaag een uitge breide "Beursweek" met achtergronden over het hoe een waarom van die stijging en een blik op de reacties in Amsterdam Henry Kaufman. Zowel ten tijde van de "baisse" onder Granville als nu met de "hausse" van Kaufman wordt de schijn gewekt dat één man zo'n complete reac tie op zijn naam heeft staan. Nu zijn zowel Granville als Kaufman natuurlijk geen domme jongens, maar hun belangrijkste rol is toch die van uitlegger en vertolker van een algemeen gevoelen. Vlak voor Granville's legen darische optreden, was er brede teleurstelling over een televisierede van president Reagan, die geheel tegen de verwachting in, niet dat pak ket van economische maatre gelen in het vooruitzicht stel de waarop Wall Street had ge hoopt. En het is ook geen toe val dat een dag vóór Kauf man deze week zijn verhaal deed, Reagan wederom de Amerkaanse huiskamers had toegesproken, ditmaal om belastingverhogingen aan te kondigen die een positief ef fect kunnen hebben op de rentestand. In beide gevallen valt nuchter vast te stellen dat Granville en Kaufman niet meer heb ben gedaan dan de redes van Reagan van verklarende on dertitels voorzien. Blijft over de vraag of de rente daling die zich op het ogen blik aftekent wat meer dan een tijdelijk karakter draagt. Daarover wordt druk gespe culeerd, maar alle deskundi gen bij elkaar komen niet veel verder dan de conclusie dat de tekenen wat gunstiger zijn dan een maand geleden, maar dat er weinig met zeker heid te zeggen valt. Oorzaak Belangrijkste oorzaak van de hoge rente in de VS is de scheefgetrokken verhouding tussen de vraag naar en het aanbod van dollars. De grote vraag komt vooral van de overheid die het begrotings tekort voor het volgend jaar tot tenminste 120 miljard dol lar heeft laten oplopen. Bo vendien hecht de Amerikaan se centrale bank, de Federal Reserve Board, groot belang aan een beperking van de groei van de geldhoeveel- heid, om zo de inflatie terug te dringen. Tot voor kort wees niets er op dat de rege ring erin zou slagen het te kort te beperken en was de FED ook niet van zins het be leid bij te stellen. Gevolg: krediet is schaars en alles wat schaars is, is ook duur.Een paar weken geleden echter kwam er wat verlichting aan het rentefront, toen de FED het ooficiële rente-tarief, het disconto, verlaagde. Over het waarom deden verschillende theorieën de ronde. De infla tie lijkt in de VS nu redelijk beteugeld en dat zou een aan leiding voor de bijstelling van het geldbeleid kunnen opleveren. Een andere moge lijke verklaring is dat de vraag naar krediet is afgeno men, omdat de luttele Ameri kaanse bedrijven die, on danks de zware recessie nog kans zagen te investeren, daar nu toch van afzien om dat de rentelasten onbetaal baar zijn geworden. Andere koers Deze week bleek dat ook de re gering Reagan, geheel tegen de verwachting in, een ande re koers uitzet. In plaats van de aangekondigde maatrege len om de belastingdruk nog verder te verminderen, zijn nu belastingverhogingen in het vooruitzicht gesteld. In drie jaar tijd hoopt president Reagan een kleine honderd miljard dollar extra te ont vangen om het begrotingste kort terug te dringen. Gevolg zal zijn dat ook de overheids- vraag naar krediet afneemt en dat is gunstig voor de ren te. Vandaar het optimisme van Kaufman van afgelopen dinsdag. Hoewel met name vanuit de kringen die Reagan in het Witte Huis hebben geholpen een luid protest tegen zijn be lastingverhoging is afgekon digd, ziet het er naar uit dat zijn voorstellen het bij de par lementaire behandeling wel zullen redden. Onduidelijker is het of Reagan de belasting baten werkelijk zal aanwen den om het tekort terug te dringen of er toch weer nieuw (defensie)beleid mee zal gaan financieren. Een tweede ongewisse factor is in welke mate de belastingop brengsten de komende jaren als gevolg van de slechte po sitie van het bedrijfsleven nog verder zullen teruglopen. Prognoses Dat laatste is zeker niet denk beeldig. Prognoses van inter nationale economische insti tuten wijzen voorzichtig in de richting van een herstel van de Europse economie, maar verwachten voor de Verenig de Staten (waar de recessie ook later dan hier merkbaar is geworden) voorlopig nog weinig goeds. Tegen die ach tergrond van die onzekere factoren is de reactie van Wall Street, zoals op de Am sterdamse effectenbeurs te recht werd opgemerkt, nogal overspannen. door J. Booij belastingadviseur Gedurende een reeks van jaren zijn de belastingbetalers gecon fronteerd met allerlei uiteenlopende voorstellen over de beper king van de rente-aftrek. Met een zekere regelmaat worden her zieningen van wetsontwerpen en nota's van wijziging inge diend. De inhoud van de voorgestelde veranderingen is mede afhankelijk van de politieke samenstelling van het kabinet. Zo kwam de minister van financiën Van der Stee, die - nu de vaca ture van staatssecretaris in dit tussenkabinet niet is vervuld - belastingzaken "erbij doet", op 22 juli j.l. als solist met afwijkin gen op een "nota van wijziging" van 19 maart 1982, nu naar aanleiding van het door de Raad van State uitgebracht advies. De ingangsdatum is verschoven naar 1 januari 1983. Het is gebleken, dat onze lezers in hoge mate geïnteresseerd zijn in de ontwikkelingen op dit gebied. Het raakt immers het con sumptief inkomen van velen. Vandaar, dat we de thans aan de Tweede Kamer gedane voorstellen de revue laten passeren. Allereerst dan de in de privé-sfeer betaalde rente, buiten die voor de eigen woning. Deze aftrekmogelijkheid wordt verruimd, dat wil dus zeggen: de aanvankelijk voorgestelde beperking van de aftrek wordt wat verzacht. Volledig aftrexbaar is te allen tijde: maximaal 7500,- per jaar; uiteraard, indien dit bedrag ook is betaald. Indien in de aangifte vermogens-inkomsten (b.v. 2000,-) zijn opgenomen, is het ma ximaal volledig aftrekbaar bedrag: 7500,- plus de vermogens inkomsten (in het voorbeeld 2000,-, dus aftrekbaar 9500,-). Al datgene, wat boven dat volledig af te trekken bedrag aan rente wordt betaald, is voor de helft aftrekbaar. Maar er is een over gangsmaatregel voor de jaren 1983 t/m 1986. Het bedrag aan rente, dat uitgaat boven datgene wat volledig aftrekbaar is, wordt in de genoemde jaren niet voor 50%, maar voor resp. 90%, 80%?, 70%c en 60% in aftrek toegelaten. Dat betekent dus, dat het percentage van 50 eerst met ingang van 1987 zal gelden. Hypotheekrente (rente van schulden voor de eigen, eerste, wo ning) zijn volledig aftrekbaar tot over een bedrag van 430.000,-. Dit bedrag zal met ingang van 1 januari 1984 jaarlijks worden geïndexeerd. Voor het bedrag aan rente over een hoger bedrag dan 430.000,- geldt de algemene rente-maatregel, zoals die zojuist is omschre ven (dus. aftrekbaar: maximaal 7500,- de vermogens-inkom sten etc.). Bij een percentage van 109fc vertegenwoordigt de rente van 7500,- een schuld van 75.000.- Mensen met alleen een hypotheek van 505.000,- 430.000,- 75.000,-) hebben dus geen centje pijn". Van belang is nog, welke schulden onder de rente-aftrek van hy potheek-schulden vallen en welke onder de "algemene rente maatregel". Die discussie is voor bestaande hypotheken amper aan de orde, nu aangenomen wordt, dat de op 19 maart 1982 bestaande schulden, die door hypotheek op de woning verze kerd zijn, zonder verder bewijs worden geacht te zijn aangegaan voor de verwerving van de eigen woning, óók als de hypotheek Nieuw is de regeling rond de erfpachtscanons, welke ook tot op heden aftrekbaar zijn gebleven. Deze erfpachtscanons worden in het wetsvoorstel met rente gelijk gesteld door deze te be schouwen "als rente van geldleningen" en de daarbij behorende schuld te fixeren op 8 x de jaarlijkse canon. De uitkomst daar van maakt dus de aftrek tot maximaal 430.000,- kleiner, het geen niet onredelijk is, omdat betalers van erfpachtcanons niet in de grond hebben geïnvesteerd en dus slechts een hypothecai re lening, opgeroepen door de bouw, hebben behoeven te ne men. Ten aanzien van "vooruitbetaalde renten" is de zaak sterk vereen voudigd. Voor "hypothecaire leningen" geldt een aftrekbaar heid tot 6 maanden rente-vooruitbetaling Bij emigratie geldt bovendien een beperking rond met-hypothecaire leningen Wat het de schatkist oplevert Slechts tien miljoen door beper king van de hypotheekrente. De beperking van de algemene rente-aftrek levert in 1983 15 miljoen op tot 55 miljoen in 1986 Hoe belangrijk deze bedragen ook zijn. m het kader van de rijks-miljarden begroting zyn deze van weinig betekenis De vraag mag dan worden gesteld of deze geringe positieve finan ciële effecten voor de overheid de vele jaren van onrust bij de belastingbetalers wel rechtvaardigt. Een handreiking aan de ja loezie? Het grootste spektakel i: Will Street met recordomzetten en koersstijgingen, deed de afbrokkeling in Amsterdam dinsdag maar even onderbre ken Al spoedig hervatte onze beurs zijn koersdaling, nadat ook maandag, zowel voor de banken als voor het alge meen gemiddelde zonder de vyf internationals, nieuwe dieptepunten van het jaar werden aangeslagen. De hernieuwde stijging op don derdag van Wall Street kon een te grote afbrokkeling voorkomen. Maar met een enorme koerssprong van bij na 40 punten op de index- schaal van Dow Jones voor dertig hoofdfondsen van de Newyorkse effectenbeurs, sa men met een recordomzet van bijna 100 miljoen aande len, gaf Wall Street een dui delijk sein naar een beter beursklimaaL Positief bij de opleving is het feit dat de enorme beursom- zetten en koersstijgingen voornamelijk gedragen wer den door de beroepsbeleg gers, die door de beursbaisse van de afgelopen zomer met omvangrijke liquide midde len aan de kant kwamen te zitten. Het feit dal de topom- zet van dinsdag van even be neden de 100 miljoen aande len gevolgd werd door een nieuwe, onvoorstelbare top van 125 miljoen op woens dag. spreekt in dit verband boekdelen. Nuchter als wij Nederlanders zijn, reageerde Amsterdam vrij koel op het wilde spekta kel in Wall Street Weliswaar nam de beursomzet woens dag fors toe, maar velen maakten gebruik van de ver hoogde belangstelling om hun stukken kwijt te raken Van krachtig koersherstel was derhalve geen sprake. Nu is het Amsterdamse beursmoreel de laatste tijd ook wel zwaar onder druk ge raakt. Geen week gaat voor bij of een of meer ernstige ge vallen van bedrijfsmoeilijk- heden komen in de open baarheid. Zo heeft Vihamij-Buttinger, het zoveelste bedrijf op de lijst van de aangeslagen on dernemingen, de faillisse- mentsstaat moeten aanvaar den. Betalingsmoeilijkheden bij de grote Heidemaatschap pij. hoewel niet op de beurs vertegenwoordigd, maakten eveneens grote indruk. Daar naast meldden vele vooraan staande ondernemingen kwartaal- en halfjaarcijfers die nogal gemengd van ka rakter waren. Amro-bank bij voorbeeld viel door de forse toevoeging aan de zogeheten 'stroppenpot' - dat zijn voor zieningen algemene risico's - tegen. Maar de ABN en de NMB vielen mee. Laatstge noemde liet overigens wel sombere geluiden horen over de coi|junctuurverwachUng voor de rest van dit jaar. Van de internationals boekte Akzo meer winst, dank zij la gere rentelasten. Maar Unile ver en Koninklijke Petro leum moesten in het tweede kwartaal rond 25 procent van de winst van vorig jaar in het zelfde tijdvak afstaan. Alleen Philips wist flink vooruit te komen en de winst in het tweede kwartaal 1982 zelfs te verdubbelen. Dit kon niet verhinderen dat over een breed front de Am sterdam beurs donderdag de koersdalingen hervatte. Ook de banken, die zich aanvan kelijk in opwaartse richting van het dieptepunt van maandag verwijderden, lie ten hierdoor alle winst weer vallen. Zelfs de kans op een verdere rentedaling ook in ons land werd hierdoor vrij wel genegeerd, ondanks het feit dat de obligatie-index een vol punt steeg cent daalde. Sommige beurshandelaren za gen reeds een verdere discon toverlaging van de Nedcr- landsche Bank, nu ook de president van de Westduitse centrale bank zich voor een discontoverlaging in de Bondsrepubliek uitsprak. Dit nam niet weg dat aandelen Buhrmann Tetterode. maar vooral Van Dorp en Drukke rij De Boer op steeds lagere dieptekoersen terecht kwa men Ook de Nedlloyd werd zeer flauw, uit angst voor de halfjaarcijfers en bereikte de 100 gulden, na nog 110 gul den een week geleden Philips steeg één gulden, maar de ovenge internationals ble ven op het slot van de vonge week hangen Er was ten slot te een flink herstel wegge legd voor Holec en IHC-Inter.% C WAGENAAR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23