Feyenoord moet binnen drie jaar weer topper zijn "Ook bij Ajax zal ik vaak extra spits zijn" Bestuurslid Aad van der Laan Vrije verdediger Leo van Veen: ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 Binnen drie jaar moet Feyenoord weer de voetbaltopper zijn die de club ooit was. „Teruggekeerd op de nullijn", na een in alle opzichten rampzalig seizoen, is dat het enige streven van de eredivisionist uit de Maasstad. Aad van der Laan, de man die nu bijna twee jaar de portefeuille technische zaken in zijn zak heeft, verwoordt het zó: „We willen Feyenoord weer zo snel mogelijk onder de mensen brengen". Hij bedoelt het zowel letterlijk als figuurlijk. Het spookbeeld van de lege tribunes en van de drama's die in die leegte werden opgevoerd, moet voorgoed worden verdreven. Feyenoord moet weer de club van het volk worden, aansprekende prestaties leveren en dus hoog meedraaien in de nationale competitie. „Ik verwacht in elk geval een plaats bij de eerste vier", voorziet Van der Laan voor de korte termijn. Voor de langere termijn heeft hij een complete verlanglijst: „We moeten door aantrekkelijker voetbal de goodwill van het publiek terugwinnen, de recettes op peil brengen, de schulden afbouwen en de reserves kweken die nodig zijn om in de toekomst te kunnen investeren als dat nodig is", stelt hij als dwingende eisen. „Feyenoord moet zo snel mogelijk weer worden wat het was". - Hans Kraay bij de training. Van links naar rechts Gullit, Van Til. Houtkamp, Been en Hoekstra Bestuurslid Van der Laan: "We hebben paniekvoetbal gespeeld, niet alleen in het veld maar ook in het bestuur". Het zal duidelijk zijn: de ambitie bruist weer verbaal door de Kuip bij de aanvang van een nieuw seizoen. Op zich niks nieuws, want soortgelijke verhalen en kreten werden de laatste ja ren steevast op de wereld losgelaten vanuit het vroe gere voetbalcentrum bij uit stek. Ditmaal is er echter wel degelijk een verschil. Destijds werden die woor den louter plichtmatig ge bruikt, terwijl de uitspra ken vah nu op de overtui ging stoelen „dat er van al les aan is gedaan om dat streven mogelijk te ma ken". Nieuw leven „Alles is aangepakt", geeft Van der Laan aan. En inderdaad, daar lijkt het op. Met de Gou den Gids werd een shirtrecla me-sponsor voor drie jaar bin nengehaald (motto: „De profes sionals hand in hand"); onder aanvoering van vooral Hans Kraay werd de vriendenclub nieuw leven ingeblazen (het le dental werd van 25 naar 40 ge bracht) en het bestuur heeft een fors aantal maatregelen ge nomen om Feyenoord een nieuw gezicht te geven. Hijzelf heeft er de aanzet toe ge geven. Van der Laan, tapijthan delaar in bonus, hanteerde het mes op het moment dat het ver val binnen Feyenoord echt des astreuze vorm spelers voerden louter x toningen op, de Kuip lag er op wedstrijddagen steeds zieliger verlaten bij en financieel en or ganisatorisch was er sprake van een chaos. Paniek „We hebben in die periode pa niekvoetbal gespeeld", moet Van der Laan beamen. „En niet alleen in het veld, maar ook in het bestuur. Maar dat was ook wel een beetje logisch. Zo'n achteruitgang als wij hebben meegemaakt, is maar moeilijk tussentijds te stoppen. Als iets zo hard naar beneden holt, komt er een soort lamheid. Tot het punt bereikt is dat het echt niet verder kan, en toen dat was bereikt, was er geen ander al ternatief dan de bezem er door heen te halen". Het resultaat van de grote schoonmaak is bekend. Eerst moest directeur Peter Stephan het veld ruimen en voor hem kwam en komt voorlopig geen vervanger. Het bestuur heeft de uitvoerende taken overgeno men. „Dat is niet de beste ma nier om een club te leiden", be seft Van der Laan, „maar het moet uit het oogpunt van be zuinigingen. Op langere ter mijn is het echter wel degelijk de bedoeling dat er weer een komt". Vervolgens konden de trainers Jezek en Westerhof vertrekken, en hun opvolgers stonden ui teraard wèl klaar. Met Ab Fafie, die veel meer bij de training van het eerste is betrokken dan aanvankelijk de bedoeling was. en Hans Kraay. Vooral dank zij Hans Kraay („hij heeft een enorme uitstraling naar buiten toe", zegt Van der Laan is de face lift aardig gelukt. Met de spe lersaanwinsten Gullit. Valke en Houtman, een weer fitte Jeliaz- kov en de oude kern Van Hane- gem, Wijnstekers, Nielsen, zijn er in elk geval meer perspectie ven dan in voorgaande jaren. „Het is nog niet het ideaal dat we voor ogen hadden", zegt Van der Laan, maar binnen de mogelijkheden die er waren, is het tekenen van dat nieuwe ge zicht aardig gelukt. Niet vol doende om direct een topper te worden, want daarvoor is de achterstand op Ajax te groot geworden, maar de vooruit zichten zijn goed. Belangrijk is dat er met Been, Snoei, Hoek stra en Duut talentvolle jonge ren klaarstaan. Die zullen we op rustige wijze inpassen". Creativiteit Nu al staat er een elftal waar van het een en ander wordt ver wacht, sterker nog. alle ogen zijn gericht op „het nieuwe Feyenoord". Zakenman Aad van der Laan voorziet niet al leen een plaats bij de eerste vier. maar verwacht ook en vooral „meer creativiteit, waar zo'n gebrek aan was. Meer aan trekkingskracht". En daar is het Feyenoord in dit stadium uiteraard allemaal om begon nen. Het publiek moet hoe dan ook terugkomen. ..Voor de club, het stadion, de horeca, het bedrijfsleven". Om de terugkeer van de consu menten te bewerkstelligen, heeft Feyenoord een opmerke lijke koerswijziging aange bracht. om niet te zeggen een knieval gemaakt. De vroegere geslotenheid heeft in elk geval plaats gemaakt voor verrassen de openheid. Met de trouwe, vaste supporters die in opstand waren gekomen, is de vrede ge tekend in een aantal openharti ge gesprekken; naar de gunst van potentiële klanten gaat Feyenoord opzichtig dingen. Met die open dag voor iedereen bijvoorbeeld (in augustus), maar ook met een correctie op de voorheen zo stroeve com municatie naar buiten toe. Rampjaar Feyenoord heeft dus duidelijk geleerd van „het rampjaar 1981 - '82". waann het verlies het mil joen moet zijn overschreden, omdat ook de (tussentijdse) in grepen een extra nadelig saldo opleverden. Van de zeven con tractspelers die werden 'wegge daan'. bracht tot op heden al leen de naar Den Haag ver kochte Karei Bouwens geld in het laatje. „De operatie is dus niet helemaal geslaagd", erkent Van der Laan. Het indirecte verlies van vorig seizoen is nog groter als daarbij de gemiste inkomsten uit EC- duels worden opgeteld. „In de afgelopen jaren moest er wel geld bij met de tegenstanders die wij troffen, maar Europa Cup-voetbal blijft voor ons toch een must", constateert Van der Laan. ..Speel je dat niet, zoals in het nieuwe sei zoen. dan zakt de interesse om Feyenoord uit te nodigen en dan moet ook onze vraagprijs zakken. De bedragen die Ajax kan vragen zyn voor ons lang niet haalbaar, daar moeten wij in de toekomst weer naartoe' „Daarom is het ook zo belang rijk dat die jeugd zich nu waar maakt. We hebben misschien wel de beste jeugd van Neder land, maar zitten daar uitschie ters by zoals Vanenburg en Van Basten? Tot nu toe niet. De potentie is er wel. die moet nu bewezen worden. In het tweede team staan nu in elk geval alle maal jongens uit onze eigen jeugd" De spelers van het eerste team moeten nu de basis funderen waarop Feyenoord straks ver der kan bouwen Zy moeten de goodwill herstellen, zodat al het andere (publiek terug, re cettes op peil, schulden afbou wen en reserves kweken voor investeringen als de jeugd niet doorbreekt) automatisch volgt. Vooruit Van der Laan heeft er vertrou wen in. „De kwaliteit is toch zo danig aangevuld dat er een goed voetballend elftal klaar moet staan. En we denken met deze voetballers de clubs onder Ajax ook goed partij te kunnen geven. Van binnenuit voelen we ons in elk geval weer sterk genoeg. Maar het zal zwaar zyn, want er zal wel enige tyd voor nodig zyn om af te rekenen met de naweeen van het vorig sei zoen We beginnen gewoon weer op de nullyn, met de blik vooruit" Van Veen in actie tijdens een wedstrijd in Noordwijk geen punt om te verdedigen". vrije verdediger immers acht doelpunten, twee keer zoveel als Frank Rijkaard, met wie hij straks het centrale duo bij Ajax moet gaan vormen en die ook al niet bekend staat als een honkvast type. De landskampioen loopt dan ook het risico dat de vergelij king met het Braziliaanse elf tal nog verder zal worden doorgetrokken en er alleen nog maar zal worden aange vallen. Remmen „Het zal mijn taak zijn om het centrum van de verdediging af te remmen, zodat niet de hele achterhoede op een ge geven moment voor staat", aldus trainer Aad de Mos, die voor Van Veen als vervanger van de met voetballen ge stopte Wim Jansen heeft ge kozen. „omdat hy lengte heeft, geroutineerd is en lei ding kan geven" "Als het moet vind ik het (Foto Jan Holvast) In tegenstelling tot Jansen, die nauwelijks op avontuur ging, is Van Veen echter op het veld het prototype van de „stapper". „Ik zal meer pres sie uitoefenen dan Jansen en regelmatig als extra spits op treden. Dat wil ik ook. Ik ben geen pure verdediger Ik wil erbij betrokken zyn. Volgens mij kan dat bij Ajax ook. om dat we vaak maar twee spit sen of zelfs maar een tegen over ons zullen krijgen In zulke gevallen Kunnen Ry- kaard en ik afwisselend naar voren. Krijgen we sterke te genstanders, ja, dan zal ik ui teraard niet zomaar naar vo ren vliegen". „Als het moet vind ik het geen punt om te verdedigen. Als ik er op z'n tijd maar tussenuit kan. Dat zit nou eenmaal in mijn aard. Ik ben niet iemand die op één plaats kan blijven staan. Als spits was ik ook al tyd een zwerver. Dat ik by Utrecht het vorig jaar in de verdediging ben gezet, zal er wel mee te maken hebben dat ik weet hoe aanvallers te werk gaan en het zal ook wel gedaan zyn om mijn tactisch inzicht. Ik heb het nooit jam mer gevonden dat ik verdedi ger ben worden. Voor mij als aanvallend ingestelde speler heeft het wel degelijk voorde len. Sta je in de voorhoede, dan moet je ieder actie in de hoogste versnelling uitvoe ren wil je een tegenstander verrassen. Als laatste man hoeft dat niet. Je bent ook meer aan de bal en je kan zelf het tempo bepalen. Natuur lijk moet je dan óók vaak ge noeg erg snel handelen" Niet de kans Dat Ajax, dat zo graag pronkt met zijn „eigen kweek" by hem moest aankloppen om tn de vacature Jansen te voor zien, schryft Van Veen toe aan het feit dat de jeugd- teams van de Amsterdamse club over het algemeen supe rieur zijn aan hun tegenstan ders: „Ik heb gehoord dat de verdedigingen daardoor niet onder druk worden ge/et. waardoor verdedigers ook niet de kans krijgen om zich te ontwikkelen" Hoewel Van Veen vorig jaar by FC Utrecht voor dnc jaar by tekende, bleek hy voor Ajax beschikbaar. Utrecht, dat nog altyd in financiële moei lykheden verkeert, had Im mers geen kans gezien om doelman Van Breukelen in de verkoop te doen en was al lang blij dat het door het ver trek van Van Veen, die over twee jaar jeugdtrainer in Am sterdam wordt, wat meer armslag kreeg „Het doet me echt wel wat dat ik na zoveel jaar weg ben gegaan uit Utrecht, zeker nu de ploeg dit seizoen in een nieuw stadion gaat spelen. Ik heb er prettig gewerkt. De sfeer was altijd leuk Ik zal nog wel de nodige keren bij die jongens langs gaan Die binding hou je Dat gooi je niet zomaar weg" „Toen bekend werd dat ik weg zou gaan heb ik een hoop reacties gehad Brieven, kaar ten, telefoontjes en zelfs bloemstukken van suppor ters. Ze vonden het allemaal erg rot dat ik wegging, maar ze accepteerden het wel Het laatste jaar heb ik by Utrecht ook erg veel gedaan Ik zat in de spelersraad, in de raad van advies, en steeds waren er wel wat klusjes op te knap pen. Deze vakantie heb ik nog reclameborden verkocht voor Utrecht Geen punt. ik deed het graag Ik was toch niet op vakantie Ik had hele maal niets gepland" Nuchter „Het is wel zo dat al dat extra werk de aandacht afleidt Bij Ajax zal ik van nu af aan al leen met voetballen bezig zyn. Ook dat spreekt me aan Ik ben immers gek van voet bal Ook nu nog heb ik er nog altyd veel plezier in Goed. ik heb een hekel aan loopoofe- ningen. maar daar staat te genover dat ik die trainingen met de bal erg fijn vind Zo- kn by Ajn vooi my I In I de enige club die ik na Utrecht als een promotie be schouw. vooral nu Cruyff er by is. Die geeft een aparte di mensie aan het spel Ook daarom zeg ik. ik heb bij Utrecht altyd lekker ge werkt, maar ik heb er geen probleem mee om afstand te nemen van die periode In die dingen kan ik nuchter zyn. hoezeer ik er ook by betrok ken ben geweest Door Jan Preenen Ajax heeft met Leo van Veen twee spelers in één persoon aangetrok ken. De aanvaller, die hij achttien jaar als profvoetballer bij DOS, FC Utrecht en de Los Angeles Aztecs is ge weest, maar ook de ver dediger, die hij sinds een jaar probeert te zijn. „Voor Ajax is het toch prettig om te we ten dat wanneer Kieft en Van Basten niet be schikbaar mochten zijn er altijd nog een Van Veen is, die zo in de spits kan worden ge zet", zo wijst de 36-jari- ge nieuwkomer bij Ajax op de extra moge lijkheid die hij te bie den heeft. De vraag is dan ook of hij als een verdedigende aanvaller of als een aanvallende verde diger moet worden aange duid. „In het afgelopen sei zoen was het opvallend dat veel tegenstanders me nog al tijd als een gevaarlijke aan valler zagen, ook al was ik voor het eerst libero. Als laat- ste man had ik vrijwel steeds een vaste man bij me Toch gek eigenlijk. Toen ik naar achteren ging dacht ik einde lijk van die bewaking af te zijn". Van Veen heeft het er overi gens ook zelf naar gemaakt dat hij ook in zijn nieuwe rol steeds is begeleid In de vori ge competitie scoorde hij als

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21