c Anti-rookcampagnes werken aanstekelijk Elke sigaret bekort het leven met 5,5 minuten Paffend Nederland bindt langzaam maar zeker in zaterdag 21 augustus 1982 Extra pagina iv Dr. Meinsma was in de ja ren zeventig een soort na tionaal geweten. Zijn ver schijning moest dreiging oproepen onder de ver slaafden. Maar al te vaak was het effect averechts. Er werd meesmuilend om hem gelachen: daar heb je dié zeur weer. De man be doelde het ongetwijfeld goed, maar de Nederlan ders pikten zoveel betut teling niet. De sigaret was een genotmiddel - nu pas écht goed ontdekt - en geen mens was van plan om dat zonder slag of stoot uit te drukken. Door Miep Hoenson Het tij is gekeerd. De medici, maar ook de anti-rookorgani- saties, hebben van Meinsma -hij leidt nu een teruggetrok ken bestaan- geleerd. Zij brengen hun preken tegen de gevaren van het roken de laatste paar jaar op aanzien lijk mildere toon. En zie: van af die tijd nemen de cijfers van het aantal Nederlanders dat rookt gestaag af. Schokeffect Woordvoerder Nelissen van de Stichting Gezondheid Ro ken wijt dat dalende aantal dan ook louter aan de recente campagne 'wie rookt is niet gezien'. Een campagne waar in niet over longkanker en andere ellende wordt gerept, maar slechts aangaande de overlast die de roker zijn om geving aandoet. "Het kén niet anders. In de af gelopen periode is er geen verhoging van de sigaretten- prijs geweest. Aan de om standigheden van het roken is dus niets veranderd. Het moet wel aan onze gerucht makende campagne hebben gelegen", zegt Nelissen niet zonder trots. Nelissen zegt dat de Stichting Gezondheid Roken bewust heeft getracht om schokef fecten voortaan te mijden. "Dat deden we in ons enthou siasme in de beginjaren, om streeks '75, niet. Toen hadden we het constant over allerlei kwalen die je van het roken kreeg. Maar de mensen we ten nu allemaal wel hoe slecht roken is. Bovendien willen ze niet betuttelend worden toegesproken. Ze zijn volwassen en maken zélf wel uit of ze al dan niet roken. Dus zijn we het over een an dere boeg gaan gooien. We propageren de voordelen van het niet-roken". (Onder de werknemers bij de Stichting is niemand die rookt. "We zouden onszelf ook erg ongeloofwaardig ma ken, denkt u niet? De men sen die hier op visite komen vinden een bordje op tafel met het verzoek om niet te ro ken. Wat ze buiten de deur doen is hun zaak, maar het is héérlijk hoor, een gebouw zonder rook en asbakken"). De Stichting mikt j melijk op de 20% van het aan tal rokers, dat (blijkens een NIPO-onderzoek) te kennen heeft gegeven op korte ter mijn de sigaret te willen af zweren. Maar even belangrijk is de categorie 'jongeren, toe komstige rokers'. Zij wordt bestookt met de slogan 'ik rook niet - ik sport'. Tachtig procent van de jeugd doet immers aan sport? Cijfers Longarts W. Bakker van het Academisch Ziekenhuis Lei den is in zijn dagelijks werk hoofdzakelijk met de gevol gen van het roken bezig: de tumoren en gezwellen in deze ademhalingsorganen. "Tach tig procent van het patiënten bestand ligt hier vanwege het roken", zegt Bakker. Waarbij hij aantekent dat long kanker niet de meest voorko mende rokersziekte is. "Het is en blijft een afschuwelijke ziekte, zonder meer, maar er zijn inderdaad ook niet-ro- kers die het krijgen". De longarts - ooit kwam hij "vrij gemakkelijk" zelf van het roken af - kent vele pa tiënten die in de recreatiezaal van het ziekenhuis blijven doorstomen. Aan verbieden doet hij niet. "Ik adviseer ze niét te roken, maar de men sen moeten het zelf uitma ken. Wel zeg ik tegen ontsla gen patiënten dat, als ze naar een sigaret grijpen, ze mij Röntgenfoto longtumor (de witte vlek links). Over het hoe en waarom van longkanker is nog lang niet alles bekend. De roemruchte sigaret geeft al lang niet meer alleen haar verslaafden iets om handen. Ook de mensen met beduidend schonere longen, de niet-rokers, hebben het er maar druk mee. Zij zien hun kans schoon om tegen de sigaret te ageren - hun legioen groeit immers met de dag. De niet-rokers zijn in ons land zelfs in de meerderheid: Nederland telt nog 4,1 miljoen rokers. Want de anti-rookcampagnes waarmee paffend Nederland al jaren wordt bestookt gaan nu resultaat opleveren. Rookte in de jaren zestig nog 80 procent van de volwassen Nederlanders en in 1978 bijna 50 procent; momenteel kan nog 'slechts' 37 procent niet zonder zijn rokertje. De laatste jaren is het aantal rokers steevast met twee procent gedaald; het afgelopen jaar zelfs met vier procent. De anti-rookorganisaties bekijken deze ontwikkeling juichend vanaf de zijlijn, want 'roken is gewoon slecht, dat weet iedereen'. De sigarettenindustrie kucht van ongenoegen, want 'echt bewézen is er nog steeds niets'. De aanstaande prijsverhoging met een kwartje per pakje "geeft meer lucht", maar feitelijk houdt de industrie daar maar vijf cent aan over. De rest gaat in rook op, dat wil zeggen: naar de accijns. De overheid moet dubben. Óf de anti-rookcampagnes van harte steunen, óf zich afzijdig houden. De sigaret is immers een melkkoe, die aan accijnsopbrengsten dit jaar 1960 miljoen oplevert. De haken en ogen aan het inhaleren van teer, nicotine en 17 andere stofTen, die alle mogelijk kankerverwekkend heten te zijn. Bakker somt vervolgens de cij fers op, die uit de ontelbare onderzoeken naar de gevol gen van het roken tevoor schijn zijn gekomen. "Want vergist u zich niet, men weet eigenlijk al sinds het eind van de jaren vijftig hoe slecht ro ken is. Alleen: in die tijd rookten veel artsen zélf, dus ze stonden niet te trappelen om zich in die cijfers te ver diepen.." Die cijfers: niet-rokers hebben 0.07 promille kans om aan longkanker dood te gaan. Ie mand die 20 sigaretten per dag rookt heeft ook 20 keer zoveel kans om aan deze ge vreesde ziekte te overlijden. Het sterftecijfer gaat evenre dig omhoog met het aantal per dag gerookte sigaretten. In Nederland overlijden jaar lijks 10.000 mensen aan long kanker; 90 procent daarvan ten gevolge van het roken, met andere woorden: gemid deld één op de tien mensen die blijvend roken krijgen longkanker. Geen indruk De cijfers maken niet al te veel indruk, zegt dr. Bakker. "Omdat het een risico op lan ge termijn is dat je als roker loopt. Jongeren denken niet na over enge ziektes die ze op hun 60ste kunnen krijgen. Maar het gekke is: iedereen roept nu over de gevaren van de anti-conceptiepil, terwijl die pil op geen stukken na zo gevaarlijk is als het roken. En verder is het zo dat iedereen denkt: dat overkomt mij niet. Of men merkt op dat je toch érgens aan dood moet gaan Natuurlijk, dat is ook zo. Maar het gaat niet alleen om de Het gaat ook om de manier waarop je je oude dag moet slijten. Er zijn namelijk nog zoveel andere ziektes die je door het roken kunt krijgen. Chronische bronchitus bij voorbeeld, en longemfy- Laatstgenoemde ziekte is vol gens de longarts een kwaal die begint met het bekende rokershoestje. Uiteindelijk kan dat tot invaliditeit leiden. Ze ontstaat doordat de rek uit het longweefsel is. Daardoor kan de emfyseem-patiënt ernstige ademhalingsmoei lijkheden krijgen. Voor degenen die nog niet on der de indruk zijn: volgens dr. Bakker is het ook al lang bewezen dat het roken van een enkele sigaret het leven met gemiddeld 5,5 minuten verkort. Dat is een iets lange re tijd dan de roker nodig heefl om de peuk op te roken. Op voorhand hoeft de roker het met benauwd te krijgen Weet hg zijn gewoonte af te zweren (veel water drinken, vruchten eten, sporten, druk bezig zijn etc.), dan verkleint hij de risico's zienderogen. de sigaret overal de schuld van te geven. Toet: "Dat is wel èrg gemakkelijk. Ooit werd van TB ook gezegd dat het van hqj roken kwam, tot dat ze de werkelijke oorzaak ontdekten". Uit de stortvloed van weten schappelijke onderzoeken is de oorzaak van longkanker nooit aangetoond, beweert Toet. "Goed, er zijn aanwij zingen dat onder rokers va ker longkanker voorkomt dan onder niet-rokers. Maar deze ziekte is onder niet-ro kers óók enorm toegeno men". slagen de schadelijke stoffen in de sigaret te isoleren. Dat is ondoenlijk, zegt hij, omdat er Uentallen stoffen in zitten. De sigaret is en blijft slecht. In de ontwikkeling van een 'veilige' sigaret heeft dr. Bak ker weirug vertrouwen. "Ik ben bang dat alles wat een mens aan verbrande stoffen binnenkrijgt kankerverwek kend is". Verslaving Dr. Bakker: "Het meest verve lende voor deze patiënten is dat zij het op latere leeftijd zo benauwd krijgen. Dan kun nen ze van hun pensioen gaan genieten, en dan héb ben ze niets meer aan de rest van him leven". Behalve longkanker loopt de roker kans op een hartinfarct, dat bij rokers twee maal zo vaak voorkomt als bij niet-ro kers. 5,5 Minuten En wat te denken van ziektes als mond- en stembandkan ker, die de menselijke stem goeddeels uitschakelen? Ver kalkte bloedvaten, waardoor het lopen pijnlijk wordt? Een maagzweer, misschien? Na tien jaar 'clean' leven is het verhoogde risico uitge werkt. De longen zijn dan nog wel zwart, maar dat kan geen kwaad: een mens kan overal zwarte longen van krij gen. van koolstof bijvoor beeld, zonder daardoor noe menswaardige problemen met de ademhaling te krij gen. Schuld Het is even letterlek en figuur lijk op adem komen bij voor zitter R Toet van de Stich ting Sigarettenindustrie. De stichting, een overkoepelend orgaan van de zes grootste ta baksfabrikanten in Neder land, vindt het niet eerlijk om Volgens de voorzitter zouden de tabaksfabrikanten nu ook wel eens willen weten hoe ge vaarlijk de sigaret precies is. Dat klinkt wat ridicuul, maar Toet heeft wel een reden voor deze stelling: "Kyk, zodra echt is bewezen dét de sigaret gevaarlijk is, kunnen we maatregelen gaan nemen. De fabrikanten proberen hun produkten trouwens toch al aan te passen. Je kunt de si garet van nu wat teer- en ni cotinegehalte betreft hele maal niet meer vergelijken met die van toén. Maar wat doet de wetenschap? De siga ret van twintig jaar geleden onderzoeken' Waarom is het nu precies zo moeilijk om van de sigaret af te blijven? Verslaving aan de stoffen, of verslaving aan het gebaar van roken? Dr. Bak ker gelooft in het eerste. Van daar dat hg dc zogenaamde lichtere, nicotine-arme siga retten niet als alternatief kan den "Wat deje? Dat mnm naar een lichtere sigaret gry- pen en daarvan binnen de kortste keren tweemaal zo veel roken. Die fysieke afhan kelijkheid van nicotine blijft toch" Slechts tien procent van het aantal stoppers komt op den duur echt van hun dure ver slaving af. Tips om de moei- lgke eerste dagen door te ko men zijn er legio, maar de longarts denkt dat in princi pe alles helpt "Als je er maar écht van af wilt Maar die ge talletjes op dat pakje, die hel pen geen fluit. Daar kijken rokers echt met naar, als ze dat soms dachten". Dr. Bakker doelt op de aandui dingen van het teer- en nico tinegehalte, dat sinds enige tgd op elk pakje sigaretten moet staan. Een uitvloeisel van het Warenbesluit. TNO nntroleert of de aanduidin gen inderdaad kloppen, maar hot resultaat van dat onder zoek is nog niet bekend De Stichting Sigarettenindus trie is overigens ook de rotste niet. Vandaar dat ze ijverig meehelpt met het vervaardi gen van posters en dergelij ke. die de roker erop wgzen dat hij rekening met een an der moet houden Toet: "Maar dan wel op een vrede lievende wijze. Krjk, die actie 'wie rookt is niet gezien', die roept polarisatie op De ver houding tussen rokers en met-rokers is daar alleen maar slechter door gewor den. Het gaat om een stukje wellevendheid, met om een totale oorlog tussen beide groepen" Een mini-oorlogje ontketende de advertentie campagne zelf al. De campagne, gesubsi dieerd door het Ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. werd door velen provocerend bevonden. Niet de campagne werd veroor deeld. maar wel een kreet er uit: 'En ongezond is passief roken altijd'. Passief Ir. Bakker zegt dat het zg. pas sief roken "by lange na" met zo slecht is als het roken op zich. Die opmerking heeft iets wonderlyks: een roker kiést tenslotte voor de even tuele consequenties van zyn gewoonte, de met-roker heeft het allemaal maar te slikken. De niet-roker lijkt des te meer op een martelaarsfiguur zo dra de longarts gaat opnoe men welke gevolgen het pas sief roken kan hebben. In ge zinnen. waar de ouders ro ken. hebben kinderen meer kans op onstekingen aan de luchtwegen (bronchitus, longontsteking). Door het on gewild meeroken gaat de longfunctie achteruit. Dr Bakker: "Maar de belang rijkste vraag van nu: is het zo dat passief roken longkanker veroorzaakt, daarop is in Ne derland nog geen antwoord gevonden. Er zijn wel onder zoeken naar deze materie ge weest in Griekenland en Ja pan. Daaruit bleek dat vrou wen van mannen die roken in die landen tweemaal zoveel kans hebben op het krijgen van longkanker". De longarts benadrukt dat er met grote behoedzaamheid moet worden gepraat over de vermeende gevolgen van pas sief roken, omdat er nog mets is bewezen. Hij wil über haupt liever geen afschrik wekkende cijfers van de ge volgen van het roken geven "omdat je mensen er niet mee moet doodslaan, dat schrikt teveel af' Deson danks is hij blij dat er van daag de dag meer ruchtbaar heid over de schadelyke ge volgen wordt gegeven. "Maar dat komt ook omdat artsen minder gaan roken. Uit het Engelse onderzoek van Doll en Hill blykt dat niet langer 50, maar slechts 20 procent van de artsen rookt. En het komt natuurlyk door de golf beweging van de niet-rokers. die het niet langer pikken" Verplicht De medici zullen zich in de toe komst, zo zegt dr. Bakker, meer dan ooit gaan richten op de niet-roker Nu men de gevolgen van het roken kent moet de wetenschap zich werpen op het passief roken. Dr Bakker is ook bang dat een wereld, waarin geen mens meer rookt, nog heel ver van ons bed staat. "Of het roken totaal wordt uitgebannen hangt grotendeels af van de vraag of er genoeg pressie vanuit de overheid komt. Maar de regering zal dat voor lopig nog niet doen Ze zit tenslotte dringend om geld verlegen. Desondanks doet de overheid gverig haar best om de roker zo veel mogdyk te plagen Er is begin dit jaar een reclame code ingevoerd op een groot aantal plaatsen mogen geen advertenties voor sigaretten of shag meer worden gezien. Roken mag in een adverten tie ook niet in verband ge bracht worden met één of an dere sportieve bezigheid. De roker zal in een trein tegen woordig lang moeten zoeken naar een wagon waann MB sigaret mag worden opgesto ken. Volgens dr. Bakker is de tyd met ver meer dat het roken van een sigaret wordt veroor deeld als een smenge ge woonte Een gewoonte die in openbare gebouwen zonder meer verboden zal zgn "Dat maakt het roken op een gege ven moment tot een stiekeme bezigheid, die je alleen maar verricht als je alleen bent" 4

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17