Kritiek op manier van bezuinigen aan Leidse universiteit PvdA-fractie heeft heel wat uit te leggen cfb Zaak tegen 'piratenbrein' aangehouden Wie maakt me los In kamervragen aan minister Waarom werd vrouwelijke kandidaat gepasseerd? 1CHTERGR0HDI VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 - Wessel-Tuinstra (D'66). LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid Wessel-Tuinstra (D'66) heeft scherpe kritiek op de wijze waar op de Leidse universiteit bezui nigingen wil doorvoeren, een methode die onder meer tot ge dwongen ontslagen kan leiden. Zij vreest dat de kwaliteit van het onderwijs in het gevaar kan komen. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die het kamerlid heeft ge steld aan minister Deetman (on derwijs en wetenschappen). Met het zogenaamde profilerings- beleid wil de universiteit de mo gelijkheid scheppen om tot reor ganisatie te komen, taken anders te verdelen en bepaalde onder zoeksprojecten stop te zetten. Dat laatste kan tot ontslagen lei den. "Zomaar" een ambtenaar ontslaan kan niet; gedwongen ontslagen is wel mogelijk bij de stopzetting van onderzoekspro jecten. Een methode die bij de subfaculteit biologie al tot het voorgenomen ontslag van negen tien mensen heeft geleid. Volgens Wessel-Tuinstra wordt over deze werkwijze door de uni versiteit "niet of nauwelijks overleg gepleegd met de betrok ken organen en leden van het wetenschappelijk personeel". Zij vraagt de minister of dit niet in strijd is met de wettelijke be voegdheden van deze organen en de leden daarvan. Het kamerlid wil van de minister weten wan neer de ambtenarenbonden bij dit beleid worden ingeschakeld. Bovendien, stelt Wessel-Tuinstra, wordt bij de beoordeling van de onderzoeksprojecten door de universiteit niet of nauwelijks het belang van het onderwijs en van de studenten betrokken. "Acht de minister door een der gelijk beleid niet de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs in gevaar komen?" Het kamerlid spreekt de vrees uit dat het beleid van de Leidse uni versiteit er uitsluitend op gericht is zoveel mogelijk financiële middelen te krijgen, "met alle ongewenste consequenties van dien voor het onderwijs". De werkzaamheden voor de volgen de maand te beginnen vieijarige eerste fase-opleiding zouden daardoor in het gedrang kunnen komen. Brit bestolen LEIDEN - Een 68-jange Brit, die gisteravond twintig minuten zijn hotelkamer in Holiday Inn ver liet om een vriend naar de bus halte te brengen, miste bij terug komst zijn paspoort, vliegtickets en chequeboek. De dader is vermoedelijk binnen gekomen via een raam boven de deur, dat kan worden openge klapt. LEIDEN - Een voetganger die gis termorgen naast de zebra de Rijnsburgerweg overstak, werd niet opgemerkt door een 56-jari- ge automobiliste uit Warmond. Zij raakte de man, een 27-jarige Haarlemmer die op zijn beurt de auto niet had zien aankomen, zo danig dat hij er een gekneusde bovenarm en op verschillende plaatsen schaafwonden aan over hield. PvdA-fractie: huizen bij spoorweg mogen blijven LEIDEN - De panden naast de spoorwegovergang aan de Haag- weg mogen wat de PvdA-fractie betreft blijven staan. De bewo ners van de huizen maakten er bezwaar tegen dat in het bestem mingsplan Vreewijk de panden niet zijn opgenomen. Volgens stedebouwkundigen van de gemeente misstaan de huizen er. vanwege de naastgelegen fiat. Een plantsoen zou op die plek meer op zijn plaats zijn, menen zij. Bovendien zouden de huizen te dicht op de spoorbaan liggen. Wethouder Waal (PvdA) zei gister avond tijdens een vergadering van zijn fractie, dat hij zelf vond dat de huizen beter niet in het plan kunnen worden opgeno men. "Het gaat dan niet om de bestaande panden, maar om de vraag of je er in de toekomst ooit nieuwbouw wilt toestaan". Vol gens de wethouder kan men ook geen kant op met de wet op de geluidhinder en maken de hui zen verder een zielige indruk. "Verpauperd", viel raadslid Ei kerbout bij. De fractie vond evenwel dat de huizen best in het bestemmings plan kunnen worden opgeno men om de bewoners zekerheid te verschaffen. Waai verzette zich hier niet tegen en noemde de kwestie 'geen halszaak'. Technische termen worden rechter te veel DEN HAAG, LEIDEN - Het proces tegen het vermeende technische brein achter de televisiepiraterij in Leiden en de regio, de 29-jarige L.A. van K. uit Zoetermeer, dreigt te verzanden in technisch-juridi- sche haarkloverij. Dat bleek gisteren tij dens een zitting van de politierechter in het Paleis van Justitie in Den Haag. Voor de derde keer probeerde officier van justitie mevrouw mr. Couzijn een vinger in de piratenpap te krijgen, maar ook de ze keer moest de zaak voor onbepaalde tijd worden aangehouden. Van K. lan ceerde zoveel technisch vuurwerk dat po litierechter mr. Borgart eerst een deskun dige van de PTT wil laten opdraven om die een mening over de zaak te laten ge- vrouw mr. Couzijn. "Maar de zaak wordt nu in ieder geval wel tot op de bodem uit gezocht", merkte politierechter mr. Bor gart op. Justitie kwam Van K., die als een groot des kundige op het gebied van zenders be kend staat, op het spoor nadat in de nacht van 8 op 9 mei vorig jaar de Piraten Tele visie Leiden (PTVj in een weiland bij Zoeterwoude werd opgerold. In de buurt van de gesnapte zender waren de 40-jari- ge Leidenaar J.P. en zijn 30-jarige plaats genoot P.T. De oudste van de twee kreeg een maand gevangenisstraf en T. kreeg een boete van vijfhonderd gulden. Hij zou de man zijn geweest, die bij het vooronderzoek de naam van de Zoetermeerder had laten vallen. Ook zou Van K. vaak in de buurt zijn gezien van piratenzenders, die net niet werden opgerold. De politie deed dus een inval in de flat van Van K. in Zoe termeer In de woning vond men onder andere een video-recorder en de nodige spullen waarmee een televisie-zender in elkaar zou kunnen worden gezet, die geschikt zou zijn voor het verzorgen van illegale televisie-uitzendingen. Volgens Van K. ligt het voor de hand dat hij dergelijke spullen thuis had liggen. "Ik heb immers een A-machtiging om te zen den". Waar het gisteren voor de politie rechter om draaide was de vraag of de man uit Zoetermeer de spullen op grond van zijn zendmachtiging in huis mocht hebben. Officier van justitie mevrouw mr. uouzyn vond van niet. Met de apparatuur kon im mers op een frequentie worden uitgezon den waarvoor Van K. geen machtiging had. Van K. zegt echter dat hij de spullen wel in bezit mocht hebben, maar er niet mee mocht zenden. Volgens hem had hij deze elektronica nodig om een zender te bouwen die voldeed aan de machtiging. "Dat daarmee ook een zender zou kunnen worden gebouwd die niet binnen de A-machtiging valt, doet er niet toe. Ik heb hem immers niet ge bouwd". Politierechter mr. Borgart noemde de zaak, na het technische verbale geweld van Van K. er één "die er niet duidelijker op wordt. De getuige-deskundige van de PTT moet er zelf maar bijkomen. De des kundigen moeten hier een volgende keer hun meningen met elkaar kruisen", zo vond hij. "Dan hopen we maar er ooit nog eens uit te komen". Door Jaap Visser LEIDEN - De Leidse waren markt: domein van de bood schappende gezelligheids mens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse waren markt: schepper van tiental len arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote sociale functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waar derhalve. Vandaag deel tien over 'De Poorter' die in Den Helder 'De Leidenaear' heette, z'n Chevrolet en niet over verse groente maar over hartstik ke verse groente. Zoon Christ noemde hem afge lopen dinsdag "een begrip in Leiden en omgeving wan neer het om koek ging". Die tijd is voorbij. Johan Ver- plancke (Jan Plancke voor de gemakzuchtige Leienaars), alias 'De Poorter', heeft het venten met koek en brood aan zijn zoon overgelaten. Maar bemoeienissen met de Leidse markt heeft hij nog immer. 'De Poorter' is nog al tijd actief als voorzitter van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Daar naast is hij vertegenwoordigd in verschillende commissies die met het marktgebeuren te maken hebben en helpt hy mee om reclamecampagnes op te zetten voor het markt wezen, een soort liefdewerk oud papier. Een druk baasje dus die Johan Verplancke, 59 jaar inmiddels en nog by lan ge na niet uitgekeken op de Leidse markt. Johan "De Poorter" Verplancke: "Winkeliers huilen twee keer. Eén keer wanneer de markt komt en één keer wanneer de markt weer verdwijnt". (polo hoIvmd Zelfstandig Op z'n zestiende, dat was in 1939, begon Verplancke voor zichzelf. "Thuis was ik één van de veertien. Van twee ou dere broers hoorde ik steeds maar weer dat het zo fijn was om zelfstandig te zijn. Van daar dat ik zo jong mogelijk voor mezelf ben begonnen". Verplancke "bakte zich in", wat zeggen wilde dat hij ge bruik maakte van de ovens van een bestaande bakkerij. Met zijn 'compagnon' bakte hij dan samen de hele brood- voorraad in ruil voor een bak- kersloon. Zo verdiende Ver plancke een extra centje, kon hij goedkoop z'n eigen brood bakken en maakte zijn 'com pagnon' een efficiënter ge bruik van zijn bakkerij. Jo han Verplancke deed al op jonge leeftijd zaken met grooheden als Koole en Nico la, een aan de Geregracht ge vestigd bakkersbedrijf met wel 25 lopers in dienst, De Zeeuw aan de Mare en de Rotterdamse Broodfabriek aan de Maresingel. Pas in 1950 belandde Verplanc ke op de markt. "Voor die tijd was ik veel te hoogmoedig voor de markt. Dat kwam omdat ik in mijn schooltijd wel eens een van m'n oudere broers hielp met het venten van groente. M'n klasge nootjes haalden daar de neus voor op en zo kreeg ik het idee dat venten en op de markt staan iets minderwaar digs was". Z'n eerste markt was in Den Helder. Niet bepaald naast de deur dus. Maar hij had twee redenen om naar het puntje van Noord-Holland ui te wij ken: "Ik wilde zo ver moge lijk van Leiden vandaan om dat ik me nog steeds een beetje schaamde en boven dien was het economisch ver standiger om niet in Leiden te gaan staan. Ik leverde na melijk ook koek aan bijna al le Leidse winkeliers en die zagen de markt als een be langrijke concurrent". Na een moeizaam begin wist Verplancke, die zich in Den Helder als 'De Leidenaer' presenteerde, een uitstekend lopende kraam op te zetten. "Óp zeker moment was het laden wat ik laden kon. Ik kwam altijd leeg terug". Het transport naar Den Helder gebeurde met een Chevrolet uit 1932 die hy voor het lutte le bedrag van 165 gulden op de kop had weten te tikken. "Daar heb ik een gouden kar retje aan gehad. Alleen zóóp dat ding olie. Elke week moest er weer een golf in. Ge lukkig had ik een vriendje bij het Motorhuis werken. Die stond aan de smeerput en flikkerde er elke week afge werkte olie in. 'Da's hartstik ke slecht zei iedereen' maar die bak bleef lopen als een trein. Je kon er bij wijze van spreken rooie kool ingooien en dan deed-ie het nog". Grote mond Een jaar of twintig geleden kreeg Verplancke een plaats je op de Leidse markt. Daar werd hij al snel een ver trouwd gezicht. Door z'n gro te mond en eigenwijze kop, althans dat vermoedt hij zelf, rolde Verplancke op zeker moment in het bestuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Een jaar of zes geleden werd hij voorzitter van in grootte de zesde afdeling van het land met op dit moment 235 leden. Verplancke en zijn vereniging vechten voor herstel van de oude marktsituatie in Lei den: dus een markt rond het water van de Nieuwe Rijn die zich uitstrekt van de Boter markt tot de Aalmarkt. Ver plancke: "Zo'n in tweeén ge hakte markt met een deel rond de Nieuwe Rijn en een deel op de Hooglandse Kerk- gracht, da's niks. Ik kom nü nog mensen tegen die zeg gen: 'goh, wat jammer dat die groentemarkt is verdwe nen...". Volgens Verplancke heeft wet houder Waal (ruimtelijke or dening) een jaar of twee gele den beweerd dat de oude si tuatie weer wordt hersteld. Maar als het aan de Kamer van Koophandel ligt met het grootwinkelbedrijf aan het hoofd dan gaat het feest niet door. Verplancke: "Het grootwinkelberijf moet kie zen tussen de markt en extra parkeerruimte en openbaar vervoer. Op dit moment valt de keus op het laatste. Da's dom, want laat ik je één ding zeggen: winkeliers huilen twee keer. Eén keer wanneer de markt by hun voor de deur komt en één keer wan neer de markt weer ver dwijnt De markt is een trek pleister die voor een gezellige ambiance en dus meer klan ten zorgt. Dat vergeten veel winkeliers". Politiek gezien lijken de mees te partyen in de Leidse ge meenteraad niet onwelwil lend tegenover een herstel van de oude marktsituatie te staan. Verplancke: "Alleen de WD met een groot deel van de middenstanders in z'n achterban is tegen ons". Of de vereniging van markt kooplui echt op steun vanuit de politiek kan rekenen, vraagt Verplancke zich af: "Politiek zijn wij namelijk helemaal niet interessant Óp de markt staan een heleboel kooplui die niet eens uit Lei den komen. Dat levert dus geen stemmen op. Daar komt nog bij dat een groot deel van onze leden niet op de Leidse markt staat en zich dus nau welijks sterk wil maken voor het gebeuren hier. Da's een flinke handicap". De toekomst van de Leidse markt ziet er ondanks de on zekerheid van al of niet ver huizen rooskleurig uit vol gens Verplancke. En wel om de eenvoudige reden dat op de markt goeie waar voor een lage prijs is te krijgen: "Op de markt haal je bijvoorbeeld geen verse groente maar hart stikke verse groente", is één van zijn reclamekreten. "En reken maar dat je gulden op de markt nog een daalder waard is. Soms zelfs aanzien lyk meer". We krijgen in Leiden roldoor- brekend onderwijs. Dat staat in het programma van het nieuwe college van B en W. Roldoorbrekend, dus om maar eens wat te noemen tij dens de muziekles geen stoe re mannenliedjes meer. Men kent ze wel. die liedjes. "Al die willen te Kape varen moeten mannen met baarden zijn. Jan, Pier, Jons en Cor- neel, die hebben baarden" enzovoort. Dat kan niet meer. De nieuwe wethouder van onderwijs zal erop toezien dat het onderwijs roldoorbre kend is. Het is natuurlijk niet toevallig dat de wethouder van onder wijs tevens wethouder voor emancipatie is. En hij gaat ook nog eens over de kinde ropvang. Kortom de wethou der heeft bijna het hele eman cipatie-terrein onder zich, met uitzondering van het per soneelsbeleid. Hij is prak tisch project-wethouder. De PvdA heeft voor deze wet houdersfunctie een kandi daat gekozen: Jit Peters, doc tor in het staatsrecht en auto riteit op het gebied van de persvrijheid. Peters is onge twijfeld een geschikte kandi daat voor het ambt van wet houder. Hij heeft zes jaar raadservaring en weet als fractievoorzitter heel goed hoe het in de vergaderingen van B en W toegaat. De frac tievoorzitters van PvdA en WD wonen immers het ge regeld overleg tussen de wet houders bij. Van onderwijs hoefje geen ver stand te hebben om wethou der in die sector te worden, zei scheidend wethouder Van Dam laatst in een interview. Dat komt mooi uit, want een onderwijs-specialist is Peters niet. Met het vertrek van Van Dam en Groos blijft in de PvdA-fractie maar één erva ren onderwys-specialist over: Henriëtte van Dongen. Mede dank zy Van Dongen heeft de PvdA een vooruit strevend verkiezingspro gramma op het gebied van de emancipatie. Zo heeft de par tij zich op het standpunt ge steld dat bij sollicitaties aan vrouwen, die voor de functie geschikt zijn, de voorkeur wordt gegeven, ook al zijn er betere mannelijke sollicitan ten voorhanden. Positieve discriminatie heet dat en het is de manier om maatschap pelijke achterstanden snel weg te werken. Van Dongen werd in de onder- handelingsdelegatie gekozen en niet zonder succes. Het standpunt over positieve dis criminatie werd onverkort in het college-programma opge nomen, ook al had de WD het aanvankelijk willen af zwakken. Daar is in de onder handelingen dus een hard punt van gemaakt, bevoch ten op de liberalen. Een nog groter succes was het dat de PvdA de politiek ge voelige portefeuille emanci patie-zaken binnen sleepte. De voorvechtster van eman cipatie kon aan de slag, leek het. Maar de fractie besliste anders. De specialiste op het gebied van onderwijs, sa menlevingsopbouw en eman cipatie werd gepasseerd. Uitleg De fractie heeft heel wat uit te leggen aan haar leden. Vond de fractie Van Dongen geen geschikte wethouderskandi daat of vond de fractie het ei gen emancipatie-standpunt niet op zichzelf van toepas sing? Als de fractie Van Dongen niet geschikt vond. had men daar wel eens eerder mee voor de dag kunnen komen. Name lijk toen het bestuur de lyst vaststelde by de raadsverkie zingen. Van Dongen werd als tweede geplaatst en genoemd als wethouderskandidaat. Er is toen niemand geweest die daar bezwaar tegen maakte. Van Dongen vertolkte in de verkiezingstijd het standpunt van de PvdA in forums over welzij nspolitiek Daar was zij kennelyk geschikt voor. Zy kreeg bij de verkiezingen meer dan duizend voorkeur stemmen, de meeste van alle kandidaten. Als stemmen- trekker was zy blijkbaar ook geschikt De fractie koos haar in de on derhandelingsdelegatie. Ook daarvoor vond men haar en bleek zij geschikt De zaken die speciaal op haar terrein lagen bleven in de onderhan delingen met de WD over eind. Nu het op het uitvoeren van het beleid aan komt is zij plotse ling niet geschikt? Dat zal een gecompliceerde uitleg vergen. Of (de meerderheid van) de fractie moet de me ning toegedaan zijn dat in het algemeen vrouwen niet ge schikt zijn voor een baan als wethouder. Met enig kunst- en vliegwerk zal de fractie hooguit aanne melijk kunnen maken, dat Peters zo'n uitstekende kan didaat is voor deze post. Maar dat is geen afdoende verkla ring voor haar keuze. Het ei gen standpunt over positieve discriminatie is dan verlaten. Dat kan men hypocriet noemen of gewoon kiezersbedrog. Het gevolg is in elk geval - en de Rooie Vrouwen vrezen dat ook - dat de onwillige ambtelijke top, die nog altijd de beste man op de beste plaats wil hebben, zich ge sterkt weet in zyn afwyzende houding. Uitweg Maar gelukkig voor de fractie is er nog een uitweg: de proce dure. Men gebruikt de be langrijkste truc uit de goed gevulde doos van Waal. De inhoudelijke discussie komt niet meer aan bod als de dis cussie over de procedure zo veel mogelijk wordt aange wakkerd. De fractie begint te verklaren dat de keuze van een wethou der een zaak is van de fractie en niet van de ledenvergade ring. Dan is men eigenlyk al uitgepraat Maar dit zou iets te hard aankomen, dus moet er nog enig poetstoerk wor den verricht. Vervolgens verklaart de fractie dat de beslissing in een beslo ten vergadering is gevallen en dat er dus een zwygplicht bestaat Degenen die de dis cussie aanzwengelen klap pen uit de school (en dat is een doodzonde in een party die alleen besluiten openbaar maakt maar de besluitvor ming angstvallig geheim houdt). Met deze opmerking zijn de op posanten al in discrediet ge bracht en in feite uitgescha keld. Kritiek op de fractie staat dan gelijk aan onfat- soenlyke schending van de zwygplicht. Ten slotte de doodsteek voor de discussie: de fractie wijst erop dat het hier over perso nen gaat Ter bescherming van de persoonlyke levens sfeer kan daar in een openba re ledenvergadering niet over worden gesproken. Men is buiten de orde. Tegelijk wordt daarmee de sug gestie gedaan dat er pnvé-re denen zijn om Van Dongen te diskwalificeren. De discussie dreigt dan een gevaarlyke richting uit te gaan en de voorzitter ziet zich genood zaakt om in te grypen. De dis cussie is gesloten. Jit Peters kan op het pluche plaats nemen naast Paul Bor- dewyk, Dick Tesselaar en Cees Waal. En de wethouder van roldoorbrekend onder wijs. kinderopvang en eman cipatie voert een nieuw kin derliedje in Jit, Paul. Dikkie en Corn eel. zij hebben baar den, zij varen mee. LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3