LEIDSCH DAGBLAD Massale blokkade omzeild 7& Belastingplan Reagan haalt de eindstreep Action Directe deels opgerold EI l=t'l'i'l FILIAAL ook in Leiden KRUYSSEN FNV: meer tijd voor 'Eminent' Extra lange vakantie Geheim transport kernafval verrast actievoerders In half uur 70 explosies op Corsica tijdelijk Kaper dreigt gegijzelden te doden Israëlische piloot komt vandaag vrij II II 01 FRAUDE VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 36861 Drecieur G Koopman Hoofdredacteur A.A.M Schuurmans Ad, -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W rvs w a**>n DEN HAAG, ZOETERWOU- DE - Rechercheurs die onder meer betrokken waren bij de oplossing van de roofoverval op een geldloper in Zoeter- woude, begin dit jaar, hebben doordat hun overuren niet meer worden uitbetaald, soms maandenlang vrij. Een van hen is zelfs al vanaf juli op vakantie en mag tot okto ber van zijn baas wegblijven. Dat bleek gisteren tijdens een rechtzaak voor de Haagse rechtbank waar onder meer de twee tipgevers voor de overval terecht moesten staan. Een Rotterdamse re chercheur, die speciaal voor het opsporen van de bende was vrijgemaakt, had ruim vierhonderd overuren ge maakt voordat de zaak was opgelost. Hij was gisteren speciaal van zijn vakantiebestemming aan de Adriatische kust naar het Haagse Paleis van Justitie ge komen om de finale van "zijn" zaak mee te maken. (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN De Industrie bond FNV wil op korte termijn een gesprek met het ministerie van economische zaken over een zogenoemd "overbruggingskre diet" voor de in moeilijkheden verkerende orgelfabriek Emi nent. Economische zaken moet een aantal toezeggingen tot fi nanciële steun langer gestand doen, meent FNV-woordvoerder Dick ter Wisscha. Op die i heeft de fabriek meer tijd i naar investeerders te zoeken. Eminent heeft trouwens al enkele serieuze gegadigden voor het overnemen van aandelenpakket ten. De fabriek, met vestigingen in Bodegraven en Waddinxveen, heeft vier miljoen gulden nodig om het hoofd boven water te kunnen houden. Een gedeelte van dit geld moet worden opge bracht door nieuwe aandeelhou ders. De rest van de vier miljoen gulden moet, zo is het plan, komen uit rijkssteun en uit de verkoop van het kantoor in Waddinxveen. De moeilijkheden van de fabriek worden onder meer veroorzaakt doordat het kantoor al geruime tijd leeg staat. De directie heeft vanmiddag de werknemers nader ingelicht over de problemen. De FNV heeft gis teravond haar leden op de hoog te gesteld van de stand van za ken. DEN HELDER Bij de poort van de losplaats allerijl opgetrommelde groep demonstranten. radio-actieve afvalstoffen stond vanochtend e WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging heeft president Reagans plan voor een belastingverho ging van 98,3 miljard dollar aan vaard. Reagan noemde het een 'belangrijke mijlpaal'. Politieke waarnemers schetsen het als de gewichtigste overwinning van zijn presidentschap, die bij ge ringe stemmenmeerderheid werd behaald dankzij een hoogst ongewone gelegenheidscoalitie Trein beroofd BARCELONA (AP) - In Spanje is vandaag de exprestrein van Ma drid naar Barcelona door twee mannen tot stilstand gedwongen en beroofd. De mannen wisten door een installatie kort te slui ten een sein op rood te zetten. Zij vluchtten met tien of twaalf postzakken met o.a. juwelen en cheques in wachtende auto's. Eén van de postbeambten aan boord van de trein raakte ge wond door een klap op zijn hoofd. Afnemend buiig Wisselend bewolkt en voornamelijk in de nacht en ochtend plaatselijk een bui, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 gra den. Middagtemperatuur rond 18 graden. Tot vrij krachtige afhemen- de westenwind. Vrijwel overal droog blijft het in Mid den-Frankrijk, Midden-Duitsland en de Alpenlanden bij wisselende be wolking. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. In de zuidelijke landen en de Balkan zonnig; alleen in Joegoslavië enkele buien. Temperaturen van 24 graden in het noorden van Spanje en Italië tot 36 graden in het zuiden van Spanje en Italië. In de Balkan 25 tot 30 graden. 21 augustus Zon op: 06.33 uur, onder: 20.53 uur. Maan op: 09.21 uur, onder: 22.20 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.27 en 17.59 uur, laagwater 01.27 en 13.45 uur. tussen Republikeinen en liberale Democraten. De belastingverhoging maakt siga retten, telefoneren en vliegen duurder, sluit mazen in de belas tingwet, ontneemt het bedrijfsle ven voordelen op het gebied van belastingaftrek en richt zich on der meer ook op inkomen uit rente op aandelen. Nadat de stemmen waren geteld (in het Huis 226-207 en vier uur later in de Senaat 52-47) en de twijfel die tot het laatste moment had bestaan over cje uitslag was geweken, gaf Reagkn te kennen niet te vrezen voor een blijvende breuk tussen conservatieven en meer gematigde krachten in zijn partij. Hij riep de tegenstemmers op de geschillen nu terzijde te stellen en onderstreepte dat geen vrees behoefde te bestaan voor een verandering in filosofie. AJACCIO (AFP) - In Ajaccio op Corsica hebben zich van morgen vroeg binnen een half uur 70 explosies voorge daan. Vooral openbare ge bouwen, banken en winkels zijn het doelwit geweest. De nieuwe golf van aanslagen had plaats kort voor de bij eenkomst van het op 8 augus tus gekozen regionale parle ment van Corsica dat van daag een voorzitter moest kiezen. Het FLNC (Nationaal Corsi- caans Bevrijdingsfront) stel de zich verantwoordelijk voor de reeks aanslagen, zo heeft het Franse persbureau AFP uit welingelichte bron vernomen. Twee personen werden licht gewond in een restaurant (noordwest-Corsica). De win kels die werden getroffen, waren eigendom van Fransen van het vasteland. standaard kleurenafdruk plusprint kleurenafdruk 25% groter tijdelijk DEN HELDER (GPD/ANP) - Actievoerders van de anti- kernenergiebeweging zijn vanochtend volkomen ver rast door een extra omvangrijk transport van radio actieve afvalstoffen. Het transport ging van het Ener gie Centrum Nederland (ECN) in Petten naar Den Hel der. De transporten zouden oorspronkelijk pas eind au gustus plaatsvinden. De vaten met radioactief afval worden begin september in de Atlantische Oceaan ge dumpt. VROOMS DREESM ANN In de loop van de nacht is na de ontdekking van de tranporten het eerste verzet op gang geko men door demonstranten uit Den Helder en omgeving. De Ko ninklijke Marechaussee heeft bij schermutselingen rond het mili taire Fort Harssens, waar de va ten voorlopig worden opgesla gen, enkele charges uitgevoerd. Verschillende demonstranten hadden zich aan de poort van het fort vastgeketend. Tenminste één vrouw is bij het optreden van de marechaussee dusdanig ge wond geraakt dat zij zich moest laten behandelen in het zieken huis. Het startsein is gisteravond gege ven door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R.J. Wit. Hij heeft de plaatsver vangend minister van binnen landse zaken, De Ruiter, vlak te voren in kennis gesteld van zijn plan. De Wit verklaarde vanmor gen zijn besluit te hebben geno men omdat "uit de berichtgeving de afgelopen tijd duidelijk is ge worden dat rekening gehouden moest worden met grote tegen stand van actievoerders". "De betrokken gezagsdragers maakten zich mede gezien de er varingen uit voorgaande jaren ernstig bezorgd over mogehjke ongeregeldheden en een spiraal van geweld en tegengeweld die daarvan het gevolg zou kunnen zijn", aldus motiveert Wit zijn strategie. Onverwacht Ook voor de gemeentepolitie van Den Helder kwam het transport onverwacht. Woordvoerder De Leeuw: „Wij zijn er altijd vanuit gegaan dat het transport pas aan het einde van de maand zou be ginnen". Volgens De Leeuw wa ren er vanochtend 40 politieman nen van rijks- en gemeentepoli tie ingezet om de transporten te, begeleiden. Het aantal demon stranten was in de loop van de ochtend uitgegroeid tot onge veer 50 mensen. De fractievoorzitters in de gemeen teraad van Den Helder hebben in een telegram aan de ministers van volksgezondheid en milieu, justitie, defensie en binnenland se zaken inmiddels hun teleur stelling laten blijken over de gang van zaken. De voorzitters NIEUW DELHI (UPI/Reuter) - Een binnenlands lijnvliegtuig van de Indiase luchtvaartmaat schappij is vandaag gekaapt. Het toestel was op weg van Bom bay naar Nieuw Delhi. Het heeft 69 mensen aan boord. Het toestel landde vanmiddag in Amritsar, de heilige stad van de Sikh. De kaper, een zekere Mu- seebat Singh, heeft acht eisen ge steld en gedreigd ieder uur een passagier dood te schieten, in dien daaraan niet binnen zes uur wordt voldaan. De kaper eist on der meer overdracht van de macht in de deelstaat Punjab door de congrespartij van pre mier Gandhi aan een oppositie leider, overkomst van premier Gandhi naar de voor Sikhs heili ge stad Amritsar in Noord-India voor onderhandelingen met hem, de vrijlating van een aantal gevangen Sikhs en een losgeld van 90.000 dollar, aldus een func tionaris van Indian Airlines. van CDA, PvdA, D'66 en WD betreuren dat niet de openheid is betracht "waarop de gemeente raad heeft aangedrongen". Een woordvoerder van het ECN deelde vanochtend mee dat het de bedoeling is dat vandaag zo veel mogelijk afval naar Den Hel der wordt vervoerd. „Een tweede transport, later in de maand, is dan niet meer nodig". Uiteinde lijk moet er 4000 ton midden- en laag-radioactief afval, afkomstig uit ziekenhuizen, kerncentrales en bij de KEMA in Arnhem, in de oceaan worden gedumpt. Rond elf uur vanochtend hadden veertig vrachtwagencombinaties ongeveer de helft van de vierdui zend ton naar Den Helder ge bracht. 18 PAGINA'S Mr. H. Mellema raad v. bestuur Heide- mij. Onroerend goed "nekt" Heidemij PAGINA 13 Conflict gesust rond militairen Honkbalteam twee keer onderuit "Medicijnenstrijd" voor de rechter NICOSIA (AFP) - De PLO zal vandaag de gevangen Israëlische puoot en de twee dagen geleden ontvoerde Israëlische soldaat vrijlaten. Dat heeft de officiële Libanese radio gemeld. Het besluit van de PLO is volgens de radio gisteravond door de Libanese premier, Wazzan, over gebracht aan de Amerikaanse bemiddelaar, Philip Habib. De piloot zal, aldus de radio, worden overgedragen aan het internationale Rode Kruis. Vrijlating van de piloot en de ontvoerde soldaat was de laatste eis van Israël die moest worden vervuld om te kunnen overgaan tot de uitvoering van de evacuatie van de Palestijnse guerrillastrijders uit West-Beiroet. (Zie ook pagina 6) PARIJS (DPA/Reuter) - In Parijs en omgeving zijn vanochtend 12 personen opgepakt die ervan worden verdacht lid te zijn van de woensdag verboden groepe ring "Action Directe". Leider Rouillan, tegen wie een arresta tiebevel loopt was daar niet bij. In de nacht van woensdag op don derdag pleegde deze organisatie in Parijs een bomaanslag op het uiterst rechtse weekblad "Minu te", waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Volgens een boodschap was deze actie be- doeld als protest tegen een pro- dus- de grootste en goedkoopste bontspeciaalzaak binnenkort Israëlisch standpunt in het blad. Eerder had "Action Directe" la ten weten dat zij verantwoorde lijk was voor enige aanslagen op "zionistische ondernemingen". Bij één van die acties liep vorige week een voorbij gangster zware verwondingen op. "Action Directe" heeft echter steeds ontkend dat zij iets te ma ken zou hebben gehad met de schietpartij in en bij het joodse restaurant Jo Goldenberg, waar bij zes doden en 22 gewonden vielen. "Het is zeer de vraag of belastingverlaging (zo deze politiek ge- ILI zien al mogelijk zou zijn) veel verbetering zou geven. Te veel belasting plichtigen hebben de weg van het kwaad 'eren kennen en zullen die ook na verlaging van de tarieven blijven bewandelen Dat schreef de voormalige directeur-generaal voor de belastingen van het mi nisterie van financiën W. J van Bijsterveld in april 1979 na een diepgaand onderzoek naar be lastingfraude. Het citaat van Van Bijsterveld is niet zonder belang. Verlaging van de hoogste belastingtarieven (72 procent) is een van de maatrege len waarmee minister Van der Stee (financiën), blijkens een de ze week uitgebrachte nota, de belastingfraude wil aanpakken. Tegelijkertijd wil hij het aantal af trekposten beperken en het btw- tarief verhogen. Het is een goede zaak - dat voorop gesteld - dat er voortgang wordt gemaakt met de fraudebestnj- ding. Maar dat wil niet zeggen dat elk voorstel in deze richting moet worden toegejuicht. In één opzicht heeft de bewinds man de adviezen van eerderge noemde Van Bijsterveld ter harte genomen: de controle op belas tingplichtigen wordt verscherpt en de sanctiemogelijkheden voor de fiscus worden uitgebreid. Maar dat is niet voldoende. Van Bijsterveld vindt, met de fiscalist prof. Hofstra, dat een grondige herziening van het belastingstel sel uiteindelijk onvermijdelijk zal zijn. Alle betrokkenen zijn het erover eens dat de ingewikkelde belas tingwetgeving en de daaruit voortvloeiende bijzondere rege lingen de fraude hebben bevor derd. Het ligt dan ook voor de hand de bijl aan deze wortel te zetten en niet met halfslachtige maatregelen te komen, waarvan het eflect bovendien twijfelachtig is Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor de aangekondigde verhoging van het btw-tarief. Aangezien dit tarief voor alle inkomensgroepen gelijk is, zal deze maatregel de lagere inkomens waarschijnlijk harder treffen dan de hogere. De rechtvaardige inkomensverdeling die Van der Stee zegt voor te staan, wordt daarmee niet ge diend. Daarbij komt dat ook on duidelijk is waarom de minister een gedeeltelijke vermindering van het aantal aftrekposten als fi nancieringsbron wil gebruiken voor zijn maatregelen. Hij had er beter aan gedaan dit en de aangekondigde belastingver laging voorlopig achterwege te laten en te gaan werken aan een grondige herziening van ons be lastingstelsel Dat zou bijvoor beeld kunnen inhouden: afschaf fing van de aftrekmogelijkheden en bijzondere regelingen, een drastische verlaging van de (ho gere) tarieven en een verbreding van de heffingsgrondslag (waar bij ook de premies en toeslagen worden belast). Een dergelijk pakket van maatregelen, dat niets extra kost, vergt wel meer voorbereidend werk, maar maakt het notoire fraudeurs aanzienlijk lastiger. yv U WERELO/r) DM/0,71 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement r->r bontmode THEO opent binnenkort

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1