T op-belastingen moeten omlaag IKV geeft CDA gelijk 4 y m TI4W iMuwt Celstraf geëist wegens "opruiende pamfletten Van der Stee pakt fraude aan: ggwm... 1 -J .V* \AüJoao: Greenpeace ook bij Nederlandse dumping? 9 Jonge kiezers vooral naar WD en PSP Inbreker steekt gezin Terlouw waarschuwt vakbonden "Stemadvies ondergraaft wapenoverleg in Genève DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 'Spaanplaatgas bedreigend voor gezondheid ambtenaren ARNHEM (ANP) - De regelmatige terugkerende hoofdpijn en keelklachten van ongeveer vijf tig ambtenaren van de Arnhem se diensten gemeentewerken en stedebouw worden mogelijk ver oorzaakt door hoge „spaanplaat- gas" concentraties (formaldehy- degas). Dat gas komt vrij uit de wanden van het semi-permanen- te kantoorgebouw op een Arn hems industrieterrein waarin beide gemeentelijke diensten sinds 1978 zijn gehuisvest. In het gebouw is rijkelijk spaanplaat verwerkt. TNO heeft gisteren uitgebreide metingen verricht. Spaanplaat- gas veroorzaakt in te hoge con centraties onder meer irritaties aan de ogen en aan de luchtwe gen. De ambtenaren sloegen alarm na dat hun de forse reeks ziekmel dingen was opgevallen. Een eer ste onderzoek in opdracht van de gemeente bracht de aanwezig heid van spaanplaatgas aan het licht. De ambtenaren hebben hun directie om maatregelen ge vraagd omdat zij vreesden dat het aantal ziekmeldingen in het najaar weer zal toenemen omdat ramen en deuren van het ge bouw dan vanwege de kou dicht- blijven en van ventilatie nauwe- lijks sprake zal zijn. DEN HAAG (ANP) De advocaat- fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof in Den haag, mr. H A. van Ee, heeft gisteren in hoger beroep tegen zeven dienstplich tige militairen in de leeftijd van 22 tot 26 jaar een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken gevorderd wegens het aanzetten tot krijgstuchtelijk vergrijp (opruiing) door „verbo den" pamfletten in voorraad te hebben of te verspreiden. De krijgsraad had eerder zes van hen veroordeeld tot vijf dagen zwaar arrest en de zevende mili tair, een WDM-bestuurder, tot twee weken militaire detentie. Het zevental had op 9 en 10 novem ber van het vorig jaar pamfletten in voorraad of verspreid waarin werd opgeroepen in uniform op 21 november in Amsterdam mee te doen aan de massale vredesde- Binnenland Oproep tot demonsteren in uniform monstratie tegen kernwapens. De tekst van het gewraakte pam flet was opgesteld door de WDM en het Komitee Soldaten tegen Kernwapens. Minister Van Mierlo (defensie) had evenwel kort tevoren een verbod laten uitgaan om althans in uni form tijdens deze manifestatie te demonstreren. De advocaat-fiscaal betoogde dat in Nederland de democratie ge lukkig zo ver is doorgevoerd dat zelfs militaire vakbonden tegen anti-kerndemonstraties kunnen oproepen. „Maar een oproep om in uniform mee te doen, terwijl de minister dit juist heeft verbo den, is strafbaar en betekent het aanzetten tot een krugstuchtelijk vergrijp. De betrokkenen wisten dat dit verbod was uitgegaan en er is voor hen dan ook geen enke le reden tot vrijspraak", zei hu. De beklaagden bleven gisteren te genover het HMG ontkennen dat hun handelingen een krugstucht ondermunend karakter hadden. De advocaat van beklaagden, mr. Th de Roos. vroeg vrijspraak omdat zgns inziens de knjgs- tucht-ondermunende strekking van het pamflet niet is bewezen en dit karakter ook niet had. „De WDM heeft geen enkel be lang gehad bü deze onverkwik kelijke zaak. Het ging er om op cfTectieve wuze te attenderen op de komende demonstratie. Het leger is op geen enkele manier in gevaar gebracht", aldus mr. De Roos, die dan ook sprak van een zeer overtrokken affaire Hu meende ook dat artikel 147 van het nieuwe wetboek van militair strafrecht (opruiing) door zijn cliënten niet is geschonden. Het HMG zal op 1 september uit spraak doen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) komt met voorstellen om de hoogste tarieven van de inkomstenbelasting te verlagen. Hij verwacht dat daardoor de fraude zal afnemen. Tegelijk wordt het aantal aftrekposten verminderd en zou de indi recte belasting (zoals btw) omhoog moeten. De minister kondigde gisteren bij de pre sentatie van een nota over bestrijding van belastingfraude aan, dat hij binnen een maand met concrete plannen zal komen. O. '^3 KifiOH veareufc Crsen-err 1 ft/05' r b*b u i r 4 De voormalige staatssecretaris van financiën Kombrink (PvdA), die de fraudenota nog heeft voorbe reid, verzette zich in een reactie meteen heftig tegen het voorne men van Van der Stee. Op dit punt wijkt de nota aanzienlijk af van wat hij zelf had bedacht. Kombrink vreest dat het argu ment van fraudebestrijding dient als dekmantel voor een gewone belastingverlaging voor de hoog ste inkomens. Van der Stee verwacht van een ver laging van de hogere tarieven een blijvende vermindering van de fraude. Als een van de oorza ken van belastingfraude geeft hij aan, dat velen de belastingen te hoog vinden en vooral de tarie ven met te grote sprongen vin den stijgen naarmate het inko men toeneemt Kombrink stelt daar tegenover dat in landen met lagere tarieven de fraude niet geringer is. De plan nen van Van der Stee leiden tot een vergroting van inkomensver schillen, in plaats van tot de door de PvdA gewenste nivellering. Volgens de socialist betekent een verhoging van de BTW, die nodig zou zijn om de verlaging van de inkomstenbelasting op te vangen, een aanslag op de koop kracht van de lagere inkomens. Boetes In zijn nota over de fraudebestrij ding in de directe belastingen en de omzetbelasting noemt Van der Stee de omvang van die frau de „aanzienlijk". Een schatting van het bedrag dat de staat daar door misloopt, durft hij echter niet te geven. Hij wil de controle verscherpen, de pakkans vergro ten en de boetes verhogen. Om beter te kunnen controleren zullen er de komende jaren enke le honderden ambtenaren bij moeten komen. De groei van het AMSTERDAM (ANP) De milieu organisatie Greenpeace "houdt er rekening mee" dat haar schip de "Sirius" aanwezig zal zijn bij de dumping van radio-actief af val uit Nederland, België en Zwitserland begin september in de Atlantische Oceaan. De be slissing hierover zal echter onder meer afhangen van de uitspraak in het kort geding dat de Engelse Atomic Energy Authority (AEA) tegen Greenpeace heeft aange spannen. Tijdens een persconferentie aan boord van de "Sirius" in Amster dam vertelde Greenpeace- woordvoerder Hans Guyt giste ren dat een eventueel toewijzen van de eis van de AEA, dat Greenpeace in de toekomst geen acties meer mag voeren tegen dumpingen in de internationale wateren, het uitvaren van de "Si rius" zou kunnen verhinderen. Volgens hem zal er dan ongetwij feld een dwangsom op overtre ding staan. "Wij willen niet dat het geld van onze sympathisan- WEERRAPPORTEN d 5 e g S c fc I c Amsterdam licht bew. 19 13 De Bilt onbew. 10 6 licht bew. 19 11 11 Eelde regenbui 19 12 16 Eindhoven onbew. 20 13 14 Den Helder regenbui 19 14 16 Rotterdam onbew. 20 11 6 Twente licht bew. 21 12 5 Vlissingen half bew. 20 15 7 Zd. Limburg licht bew. 21 13 12 Aberdeen licht bew. 16 7 6 34 24 0 Berlijn 25 19 01 Bordeaux 27 16 0 Brussel half bew. 20 12 14 Frankfort 27 17 5 Genève 28 13 0 Helsinki regenbui 19 12 01 Innsbruck half bew. 27 12 0 Klagenfurt onbew. 26 10 0 Kopenhagen regen 19 14 3 Lissabon onbew. 29 17 0 Locarno licht bew. 27 14 0 Londen onbew. 20 9 6 Luxemburg 23 12 10 Malta 33 22 0 MCinchen 25 14 0 Nice onbew. 28 21 Oslo 19 13 Parijs half bew. 25 12 3 Rome onbew. HU 0 0 Split onbew. 31 18 0 Stockholm 19 15 04 25 13 0 Zurich zwaar bew. 25 14 0 Casa Blanco zwaar bew. 32 21 0 Istanbul onbew. 19 Las Palmas onbew. 27 22 0 Tel-Aviv half bew. - 23 0 ten in de zakken van de AEA of ECN terecht komt", aldus Guyt. Hij zei wel dat dan niet alles op houdt maar de hele zaak wel een stuk ingewikkelder wordt. "Wij zullen ons bij een dergelijke uit spraak beslist niet neerleggen en alle juridische en politieke mid delen uitbuiten", zei hij. De gecombineerde Nederlands/ Belgisch/Zwitserse dumpings operatie zal naar alle waarschijn lijkheid begin september plaats hebben. Nederlands radio-actief afval wordt dan per vrachtauto naar Den Helder vervoerd en in een Nederlands schip overgela den. Tegelijkertijd zal afval uit Zwitserland per trein naar de Belgische haven Zeebrugge wor den vervoerd en samen met Bel gisch afval in weer een Neder lands schip worden geladen. Ons land heeft ook toestemming voor de operatie gegeven. Guyt zei dat Greenpeace geen actie zal voeren tegen het laden van de schepen of de transporten. "Wij zijn een organisatie die actie voert in internationale wateren en bovendien zijn er voldoende anderen die op het land actief zijn", aldus Guyt. Volgens hem wil de milieu-organisatie ook duidelijkheid over de medede ling van de regering, dat de ko mende dumping de laatste van Nederland zal zijn. De afgelopen actie van de "Sirius" tegen het Engelse dumpschip "Gem" werd stopgezet nadat de AEA vorige week donderdag een kort geding was begonnen. Er waren daarbij twee eisen: stop zetting van die actie en verbod op verdere acties in de toekomst. In een verklaring zegt Greenpea ce de actie gestopt te hebben om dat anders onvoldoende tijd ge boden werd aan de vice-presi dent van de Amsterdamse recht bank om een vonnis over deze complexe materie te formuleren. AMSTERDAM (ANP) - Een dinsdag uit een psychiatrische kliniek in Zweden ontsnapte man heeft zich gistermiddag bij de Amsterdamse politie aange geven, omdat hij even.tevoren in de hoofdstad van al zijn baga ge was beroofd. Volgens een woordvoerder van de politie zat de Zweed, een 32-ja- rige man, in de kliniek omdat hij iemand had vermoord. Hij verklaarde tegenover de Am sterdamse politie na de bero ving nog maar twee mogelijkhe den gezien te hebben: een mis drijf plegen of zich aangeven. aantal controleurs is de afgelo pen jaren overtroffen door de toename van het aantal belastin gaangiften, waardoor de „contro le-dichtheid" uiteindelijk gerin ger is geworden. Van der Stee noemt dit een „verontrustende ontwikkeling". Behalve nieuwe controleurs aan trekken, wil de minister ook mensen vrij maken door eenvou dige aangiften voortaan door la gere ambtenaren te laten afhan delen. Een verregaande automa tisering en de invoering van een „financiënnummer" voor iedere Nederlander kunnen de verwer king van de aangiften aanzienlijk versimpelen. Daardoor kunnen meer mensen zich bezighouden met fraudebestrijding. De invoering van het financiën nummer zal op zijn vroegst in 1986 werkelijkheid kunnen zijn. Het aantal controleurs zal pas over vijf jaar zo groot zijn, dat de controledichtheid op het gewen ste peil is, zei Van der Stee. In tussen werkt hij aan een betere selectie van aangiften die voor controle in aanmerking komen. Ter bestrijding van fraude heeft Van der Stee voorts een boek- houdverplichting voor onderne mingen in petto. Ock is er een wet op komst die stichtingen, verenigingen en overheidsinstel lingen verplicht om gegevens aan de belastingdienst te ver schaffen. Uit preventief oogpunt moeten fraudegevallen minder vaak administratief worden afge handeld, en vaker strafrechtelijk. Voor een aantal overtredingen wil Van der Stee de boetes ver hogen. Zwolse ambtenaar hekelt zijn secretaris ZWOLLE (ANP) - De Zwolse hoofdambtenaar H. Komduur (41) heeft een klacht ingediend tegen gemeentesecretaris N.H. Meiman, wegens verduistering van een nota met belangrijke ge gevens over gevoerde procedu res voor het ambtenarengerecht en de centrale Raad van Beroep. Volgens Komduur heeft de ge meentesecretaris er een andere, valse nota van gemaakt. Hij schrijft dat in een brief aan de Zwolse gemeenteraad. De hoofdambtenaar kwam in 1972 van de gemeentesecretarie in Emmen naar Zwolle waar hij waarnemend chef stadsontwik keling werd en hij te zijner tijd chef zou worden. In 1974 kreeg een uit de boot gevallen kandi daat-wethouder van de PvdA echter dat baantje. Sindsdien is volgens Komduur geprobeerd hem een andere functie op te dringen. Hij protesteerde en werd door B en W disciplinair gestraft. Na jaren lange procedures rehabiliteerde de Centrale Raad van beroep hem begin 1980. Hij accepteerde een functie op de gemeentese cretarie, maar vond ook dat er beslissingen genomen moesten worden over ingediende ver zoekschriften over schadever goeding en bevordering. Men werd het hierover niet eens. Komduur werkt weliswaar nog in gemeentedienst, maar zit in feite nu twee jaar zonder werk. Een wachtgeldregeling gaat de ge meente ongeveer twee miljoen gulden kosten en het gemeente bestuur vraagt zich af of een der gelijke financiële last in een tijd van bezuinigingen verantwoord Komduur stelt in de brief aan de gemeenteraad voor een onafhan kelijk commissie van bemidde ling samen te stellen. MAASTRICHT Kinderen en hun ouders bezetten gisteren een drukke doorgaande weg in de woonwijk De Heeg uit protest tegen het uitblijven van een trottoir of rijwielpad. Zij vinden dit gevaarlijk voor schoolgaande kinderen. "Uniek'" bureau echtscheidingen in Groningen GRONINGEN (ANP) - In Gro ningen is deze week een ad vies- en hulpverleningsbu reau op het "gebied van echt scheidingen van start gegaan. Gescheiden mensen of diege nen die van plan zijn te schei den, kunnen daar gratis te recht voor advies en informa tie. Dat geldt ook voor kinde ren van gescheiden ouders, die er ook een kortlopende begeleiding kunnen krijgen. Ernstige gevallen worden doorverwezen. Het "Buro Echtscheidingen" is volgens de initiatiefnemers uniek in Europa. Alleen in Californië bestaat volgens hen een soortgelijke instel ling. Het bureau is het resultaat van jarenlange discussies tussen verschillende sociaal-maat schappelijke instellingen die vonden dat ze zelf in de hulp verlening te kort schoten. Het bureau, dat onder toe zicht staat van een werk groep met vertegenwoordi gers uit nagenoeg alle hulp verlenende instellingen op dit gebied uit Groningen, draait een jaar op proef. Er zijn een psycholoog, een maatschappelijk werkster, een jurist en een pedagoge aan verbonden, die op twee plaatsen in de stad Gronin gen spreekuur houden. In het werkgebied dat de provincie Groningen en de kop van Drente omvat, worden jaar lijks naar schatting tussen de 700 en 800 echtscheidingen uitgesproken. DEN HAAG (GPD) - De jongste kiezers zullen op 8 september de voor keur geven aan de WD en de PSP, terwijl ook CPN en PPR meer dan gemiddelde aantrekkingskracht op de jongeren hebben. Dat blijkt uit onderzoek onder 1000 jongeren van 18 tot en met 24 jaar dat is verricht door Inter-View en bewerkt door Maurice de Hond. Van de jonge kiezers noemde 70 procent een voorkeurspartij. WD, CDA en PvdA zullen vermoedelijk elk 20 tot 25 pet van de jonge stemmen trekken. De PSP trekt 10 pet van de jonge stemmen en D'66 7 pet. CPN en PPR trekken allebei 5 procent. De rest van de kleine partijen trekt 5 procent van de jonge stemmers. Het CDA en de PvdA blijken gemiddeld minder jongeren te trekken dan de WD. D'66, PSP en PPR trekken gemiddeld meer jonge stemmen, vergeleken bij de score onder alle kiezers De PSP trekt verhoudings gewijs de meeste jonge stemmen. Terwijl Nederland plusminus voor 3 procent die partij kiest, is de jeugd het drie keer zo vaak eens met de PSP. D'66 is in de cijfers uit de peilingen enorm teruggevallen. De Democraten scoorden meestal 20 tot 30 procent onder jonge kiezers. Volgens Mauri ce de Hond trekt het beeld bij de PvdA weer bij als de groep kiezers van 24 tot en met 29 jaar worden beschouwd. In die leeftijdsgroep trekt de PvdA 30 procent van de jonge kiezers. Ze worden weggehaald bij de kleine linkse partijen, die daardoor in de groep 25-29 jaar lager scoren. CDA scoort lager onder deze leeftijdsgroep en de WD behoudt onge veer de aanhang. De prognoses op basis van deze peiling zijn gisteren gepresenteerd nadat het onderzoek tot en met maandag was verwerkt GOIRLE (ANP) Een nog onbekende inbreker heeft in de nacht van dinsdag op woensdag vier mensen die wakker waren geworden, met een mes verwondingen toegebracht. Alle vier, vader, moeder en twee kinderen, zijn opgenomen in een ziekenhuis. De toestand van de 44- jarige moeder was gisteravond nog kritiek. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteravond meegedeeld. Om ongeveer twee uur 's nachts werd de zestienjarige zoon van de familie wakker van het geluid dat de inbreker bij het doorzoeken van de wo ning maakte. Volgens de politie bewerkte de inbreker de jongen daarop met een mes. Daarna ontstond een vechtpartij met de drie andere ge zinsleden, die inmiddels wakker waren geworden. Van de dader ontbreekt elk spoor. NUENEN (GPD) - Als de vakbewe ging vasthoudt aan handhaving van de pruscompensatie. is het onvermijdelijk dat de laagste so ciale uitkeringen beneden het minimumloon worden gebracht. Die waarschuwing liet D'66-lijst- trekker Jan Terlouw (minister van economische zaken) gister avond horen op een verkiezings- bueenkomst in Nuenen. Terlouw zei dat D'66 sterk gekant is tegen een ontkoppeling van de laagste uitkeringen en het mini mumloon. Door de weigering van de vakbeweging om met de werkgevers de prijscompensatie ter discussie te stellen wordt de door haar beleden solidariteit van de werkenden met de niet- werken volgens Terlouw echter een loze kreet. „De politiek moet de verantwoor delijkheid nemen en werkne mers en werkgevers wijzen op de maatschappeluke onaanvaard baarheid van een miljoen werk lozen", zei Terlouw. Zun partij is er voorstander van de lonen voor vier jaar te bevriezen waardoor het bedrijfsleven meer lucht krijgt voor investeringen om nieuwe werkgelegenheid te scheppen Met zun speech in Nuenen. waar mee hij de verantwoordelukheid voor een eventuele ontkoppeling van sociale uitkeringen en mini mumloon bij de vakbonden leg de, reageerde de aanvoerder van D'66 op een verwijt van PvdA- leider Den Uyl eerder deze week. Den Uyl beschuldigde D'66 er van, samen met het CDA „de grote ontkoppeling" voor te be reiden. Th. van Boven (ex-VIS) nn hoogleraar DEN HAAG (ANP) - Dr Theo van Boven (48) is benoemd tot hoog leraar aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht Hij zal werkzaam zijn in de studierich ting Nederlands recht van de al gemene faculteit Dr Van Boven was voorheen directeur van de afdeling rechten van de mens van de Verenigde Naties in Ge- nëve. Zijn contract werd begin 1982 op verzoek van enkele landen niet verlengd De Nederlander zou te veel kritiek hebben gehad op Zuidamerikaanse dictaturen Theo van Boven studeerde rechten in Leiden en in het Amerikaanse Dallas, Texas. Hij promoveerde in '67 in Leiden op "De volken rechtelijke bescherming Vin godsdienstvrijheid". Hu werkte bij het ministerie van buiten landse zaken, en doceerde aan de Universiteit van Amsterdam. DEN HAAG (GPD) - „Dat heeft het CDA goed gezien". Met deze kernachtige uitspraak reageerde Mient Jan Faber, secretaris van het IKV, gisteren op de door be stuur en fractie van het CDA geuite beschuldiging dat de vre desbewegingen door hun advies om bij de verkiezingen links te stemmen de ontwapeningson derhandelingen in Genève heb ben ondermijnd. Het bewuste stemadvies speelde een centrale rol bij de persconfe rentie die het IKV gaf naar aan leiding van de presentatie van het materiaal van de Vredesweek 1982. Van 19 tot 26 september zullen de verschillende vredes bewegingen in ons land zich dit jaar vanuit het thema „blokden- ken in Europa" bezighouden met de vrede. De Vredeskrant, het visitekaartje van de vredesbewegingen tij dens de Vredesweek, bevat zoals gebruikelijk een bondige samen vatting van de moeilijkheden die een oplossing van het probleem van oorlog en vrede in de weg staan. Afwijzing Laurens Jan Hogebrink, bestuurs lid van het IKV namens de Her vormde Kerk, gaf in een toelich ting op de thema's aan dat het IKV helemaal niets ziet in de ont wapeningsonderhandelingen die op dit moment bezig zijn in Ge nève. Hogebrink: „Vroeger wilde men plaatsing van kernwapens om onderhandelingen mogelijk te maken, nu is dat omgedraaid en wordt er onderhandeld om plaatsing van kernwapens moge lijk te maken. Het resultaat van beide uitgangspunten is hetzelf de: plaatsing van kernwapens en dat wijzen wij af'. Hogebrink onderstreepte verder dat de theologie niet misbruikt mag worden in de discussies rond kernontwapening. „De bij bel geeft geen tijdloze recepten en mag nooit een wapen zijn om het eigen gelijk te bevechten. De bijbel geeft een bemoediging in moeilijke tijden". Mient Jan Faber gaf een toelich ting op het internationale karak ter van de vredesbeweging. „Het gaat er de komende anderhalf jaar om een zo breed mogelijk maatschappelijk draagvlak te vinden in Europa voor het niet plaatsen van die kernwapens." "Geen CDA-WD" Op de vraag of door het stemadvies van het IKV juist de IKV-sympa- thisanten binnen het CDA niet in een moeilijke positie zijn ge bracht, antwoordde Faber „Ook voor de IKV-mensen binnen het L&gj |GA 6TIKI4I GA STEMWEN Voorzitter Ter Veer (rechts) van het IKV en secretaris Faber. CDA is het belangnjk dat in het belang van het niet plaatsen van kernwapens er geen CDA-WD kabinet komt. Het gaat erom dat iedereen ervan overtuigd wordt dat kiezen op een partij ook bete kent ook dat je kiest voor iets dat door die keuze mogelük gemaakt wordt". Ben ter Veer. voorzitter van IKV. bevestigde de moeilijke positie waann dc zogenaamde loyalisten op het ogenblik binnen het CDA verkeren „Als er een CDA WD kabinet komt. is de zaak voor ons nog niet verloren. De maatschap peluke tegen beweging bluft be staan en we kunnen altijd nog de individuele leden van parUjen gaan benaderen In die zin hoeft stemmen voor het CDA nog geen stemmen voor dc kernwapens te zijn".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7