Libanon: geen verkiezingen Frankrijk verbiedt "Action Directe" De hardnekkige diplomatie van Philip Habib Veiligheid kerncentrales VS weer ter discussie Moslims boycotten presidentskeuze parlement Irak bombardeert olie-eiland Iran Muiterij op Seychellen neergeslagen PAGINA 6 Buitenland DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 Geen kernafval door Brugge BRUGGE (Belga) De burge meester van de Belgische stad Brugge, Frank van Ac ker, duldt met onmiddellijke ingang geen transporten meer van kernafval op het grondgebied van zijn ge meente. Hij heeft de politie opdracht gegeven dergelijke transporten per spoor, over de weg of via water tegen te houden. Op een persconferentie zei Van Acker gisteren dat hij hier mee uitvoering geeft aan een eerder genomen eenstemmig besluit van de gemeenteraad. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse na tionale commissie voor toezicht op kern energie NRC heeft in een geheim document te kennen gegeven dat tien van de 74 kern reactoren in de Verenigde Staten "bij lange na" niet voldoen aan de gemiddelde veilig heidsnormen. Van nog een twaalf andere reactoren werd gezegd dat zij "onder de ge middelde" veiligheid moeten worden geacht. Dit is gisteren bekend geworden bij een evaluatie van 4.060 ongelukken in kern centrales die over 1981 by de NRC zyn ge meld. De evaluatie werd uitgevoerd door "Critical Mass Energy Project", een onderdeel van Ralph Nader's "Public Citizen Inc.", een or ganisatie die in de Verenigde Staten doet aan onderzoek ten behoeve van de consu ment. Critical Mass meldde dat, terwijl duizenden van de ongelukken betrekking hadden op relatief kleine problemen, 140 door de NRC waren bestempeld als "van bijzonder be lang". In het rapport werd gezegd dat 62 procent van de ongelukken was veroorzaakt door gebre ken aan de uitrusting, 19 procent door men selijke fouten, 13 procent door het ontwerp of de produktie en 6 procent door andere oorzaken. "Het onderzoek toont duidelijk de onjuistheid aan van de verklaringen die door de indus trie zijn afgelegd, dat kernenergie voorziet in betrouwbare, veilige en overvloedige ener gie", aldus de schrijver van het rapport Ri chard Udell. "Het grote aantal ernstige veiligheidsproble men is een zeker teken dat zonder belangrij ke wijzigingen, het alleen maar een kwestie van tijd is voor een nieuw ernstig ongeluk gebeurt", zo voegde hij hier aan toe. De directeur van het NRC-bureau voor analy se en evaluatie van operationele gegevens, Carlyle Michelson, verklaarde dat hij het niet eens is met sommige conclusies in het rapport, maar noemde het werkstuk verder een "belangrijk document." (Van onze speciale verslaggever Taco Slagter) BEIROET - De presidentiële verkiezingen in Libanon gaan niet door. Radio Libanon heeft gisteravond aange kondigd dat de verkiezingen, die vandaag in het parle mentsgebouw zouden plaatshebben, zijn uitgesteld. Voorlopig tot maandag; politieke waarnemers in Beiroet geloven echter dat het geen uitstel maar afstel is. Moslimleiders in Beiroet kondig den gisteravond laat aan de ver kiezing van een nieuwe presi dent door het Libanese parle ment te zullen boycotten. Vol gens de Libanese radio menen de moslims dat de enige kandi daat voor het presidentschap, de falangistenleider Beshir Ge- mayel (34), een vazal van de Is raëli's is. De islamitische politie ke partyen willen de presidents verkiezingen uitstellen teneinde meer tijd te hebben om een kan didaat te zoeken die geen voor keur heeft voor de Israëlische politiek. In tegenstelling tot andere landen, kiest in Libanon het parlement om de vijfjaar een nieuwe presi dent. Volgens de grondwet moet dat een christen zijn. Libanon heeft een confessioneel politiek systeem, dat alle religieuze groe peringen evenredig over de func ties bij de overheid en andere pu blieke organen verdeelt. Israël Wie de nieuwe president wordt, is voor het in de grootste crisis sinds het bestaan van de staat ge dompelde Libanon van het aller grootste belang. Het bepaalt of Libanon de crisis zelf kan oplos- Boerenleiders in Suriname weer vrij PARAMARIBO (ANP) - De tien bestuursleden van de Surinaam se boerenvakbond FAL (federa tie van arme landbouwers) zijn door het militaire gezag weer op vrye voeten gesteld. De tien wa ren maandag in Nickerie (West- Suriname) gearresteerd nadat enkele honderden rijstboeren met combines en tractoren we gen en het plaatselijke vliegveld hadden geblokkeerd om kracht bij te zetten aan de eis tot aan vaardbare minimum garantie prijzen voor rijst. Ook de Suri naamse journalist Bram Beer die bij de acties aanwezig was is weer op vrije voeten. Intussen is in Nickerie een samenscholings verbod ingesteld. Intussen is in Paramaribo het pro ces voor de krijgsraad begonnen tegen de officieren Birdja en Di- hal die ervan worden verdacht voorkennis te hebben gehad van de mislukte couppoging van 11 maart. Vorige week kwam het in Paramaribo tot scherpe protes ten toen legerleider Bouterse Birdja en Dihal eigenmachtig liet arresteren nadat de rechter-com- missaris hen had vrijgelaten om dat hij geen termen aanwezig achtte hen nog langer vast te houden. Gisteren zijn een aantal getuigen gehoord voor de krijgs raad onder wie coupleider Su- rendre Rambocus. Deze ontken de dat hij een staatsgreep had willen plegen. Hij zei slechts de bedoeling te hebben gehad de democratie in Suriname te her stellen. Een burgergetuige ver klaarde dat Dihal en Birdja bij de voorbereiding van het complot waren betrokken maar zich later hadden teruggetrokken. Werkonderbreking in Poolse Szczecin WARSCHAU (DPA/AFP) - Arbei ders van de Warski-werf in de Poolse havenstad Szczecin heb ben gisteren het werk voor een kwartier neegelegd om een de monstratie te houden voor het monument voor de slachtoffers van de onlusten in 1970. Volgens de televisie die een com muniqué van garnizoenscom mandant van Szczecin aanhaalde zullen de organisatoren en deel nemers aan deze manifestatie strafrechtelijk en arbeidsrechte lijk worden vervolgd. sen, of dat het in de tang blijft van Israël en Syrië. Presidents kandidaat Gemayel heeft aange kondigd dat hij zowel het vertrek van de Israëli's als de Syriërs uit zijn land zou eisen. Blijkbaar hebben de moslims op het aller laatste moment aan de belofte geen enkele waarde gehecht en vrezen zij dat Israël een blijvend stempel zal drukken op de Liba nese politiek. Beshir Gemayel is in Libanon ook op andere gronden omstreden. Hij is commandant van het grootste privé-leger van Liba non, de Kataar (Force Libanaise), een op de principes van de voor malige Spaanse dictator Franco gestoeld leger. De Force Libanai se is verantwoordelijk voor de vele bloedbaden in Libanon in de afgelopen jaren. Quorum Het geharrewar rond de presiden tiële verkiezingen begon al begin deze week. De vraag was, of het door de constitutie voorgeschre ven quorum wel zou worden ge haald. Tweederde van de 99 par lementsleden moet een stem uit brengen. Nu zyn er nog maar 92 volksvertegenwoordigers in le ven, want sinds 1971 zijn er in Li banon geen parlementsverkie zingen meer gehouden. Uitein delijk besloot de commissie, waarin alle stromingen zitting hadden, het quorum op de reste rende 92 leden van toepassing te laten zijn. Door het wegvallen van nog eens negen parlementariërs was de verkiezing van Gemayel zeker twijfelachtig geworden. Hij had tenminste 47 stemmen nodig om de hoogste politieke post te kun nen bereiken. Van 43 stemmen was de falangist vrijwel zeker. Vier parlementsleden, een maro niet (christen), twee moslims en een lid van de Druzenpartij (een moslimsekte) waren niet van plan op hem te stemmen. Nu de opvolging van president Sarkis voorlopig is uitgesteld, stellen politieke waarnemers in Beiroet zich de vraag, of de Israë lische bezetter er voor- of nadeel van heeft. In elk geval heeft het Israëlische leger gisteren de soe vereiniteit van Libanon met een symbolisch gebaar duidelijk wil len maken door de tanks rond het zwaar beschadigde parle mentsgebouw Villa Mansour in Beiroet enkele tientallen meters terug te trekken. Uit het ge zichtsveld echter zijn de gepant serde legergroene monsters niet verdwenen, zoals alle Israëlische troepen en wapens niet uit Liba non zullen zyn teruggetrokken voordat er een sterke en Israël goed gezinde regering in Beiroet is geïnstalleerd. De Franse minister van binnenlandse zaken Gaston Deferre (links) verlaat met Joseph Franceschi het Elysée, waar gisteren de wekelijkse kabinetszitting werd gehouden. Franceschi zal zeer waarschijnlijk tot staatssecre taris, belast met de veiligheid, worden benoemd. PARIJS (AFP/DPA) - De Franse regering heeft gisteren in het ka der van haar strijd tegen het ter rorisme besloten de anarchisti sche organisatie "Action Direc te" te ontbinden. Na afloop van het wekelyks kabinetsberaad on der leiding van president Fran cois Mitterrand verklaarde diens adviseur Jacques Attali dat de groepering een "ondergrondse organisatie is die uit voorstan ders van geweldadige acties be staat en die contact houdt met bewegingen van buitenlandse extremisten". Volgens hem heeft de groepering zich uitgesproken voor "de gewapende strijd met terroristische middelen". "Action Directe" werd buiten de wet gesteld op een bijeenkomst waarop het kabinet zijn strategie MANAMA (AFP) - Irak heeft gis teren olieinstallaties op het Iraanse eiland Kharg gebombar deerd. Daarbij is vermeden olie tankers te treffen. Dit maakte een Iraakse militaire woordvoer der gisteren bekend. Volgens de woordvoerder is de aanval uitgevoerd om "buiten landse tankers die zich bij Kharg bevinden of die daarheen op weg zijn een laatste kans te geven". Hij zei dat deze schepen mis schien nog geen speciale instruc ties hebben gekregen van hun maatschappijen of regeringen na de jongste waarschuwing van Irak, dat het van plan is de be langrijke Iraanse olieterminal aan te vallen. Irak wel daarmee Iran dwingen zyn aanvallen op Iraakse grens plaatsen te staken, aldus de woordvoerder. President Sad dam Hoessein van Irak verklaar de zondag dat het Iraanse olie-ei land Kharg voortaan doelwit zal zyn van Iraakse aanvallen. Hij waarschuwde tankers van onver schillig welke nationaliteit Kharg te mijden omdat ze anders het risico lopen in de grond te worden geboord. Kharg, een eiland aan de kop van de Perzische Golf, fungeert als een groot overslagstation van ru we olie. Het ligt 250 km. ten zuid westen van Abadan. Voor de Iraanse revolutie had het over slagstation op Kharg een capaci teit van 5 miljoen vaten olie per dag. In het vooijaar van 1982 ex porteerde Iran vanaf Kharg per dag 2,2 miljoen vaten. In mei, nadat Iran als onderdeel van zijn tegen-offensief de stad Chorramshar had heroverd, ging de Iraakse luchtmacht over tot het bombarderen van Kharg. Maar de installaties liepen vol gens de vice-president van de Iraanse nationale petroleum- maatschappij, Issam al-Chalabi, geen noemenswaardige schade op bepaalde tegen de binnen- en buitenlandse terroristische orga nisaties die in Frankrijk opere ren. De groepering heeft ver klaard verantwoordelijk te zijn voor verscheidene anti-joodse aanslagen die de afgelopen we ken in Parijs zijn gepleegd. Zij heeft echter laten weten niets te maken te hebben gehad met de schietpartij in en bij het joodse restaurant Jo Goldenberg in de Parijse joodse wijk, waarbij vori ge week maandag zes doden en 22 gewonden vielen. De politie heeft tot dusver ook geen ver band gevonden tussen deze bloe dige aanslag en de nu buiten de wet gestelde organisatie. De groepering die contacten zou onderhouden met terroristische kringen in de Duitse bondsrepu bliek en andere landen, heeft sinds haar oprichting in het voor jaar van 1979 ongeveer 30 aansla gen gepleegd. Dinsdag had een rechter van in structie in Parijs al een aanhou dingsbevel uitgevaardigd tegen de oprichter van "Action Direc te", Jean-Marc Rouillan, nadat deze in een vraaggesprek met het linkse blad Libération had ver klaard, dat zijn organisatie de regering tegen "Action Directe" verschilt aanzienlijk van haar milde aanpak na de verkiezing van Mitterrand en het aan de macht komen van een coalitieka binet van socialisten en commu nisten ruim een jaar geleden. Toen liet minister van justitie Robert Badinter Rouillan en an dere leiders van de anarchisti sche groepering, die in voorar rest zaken op beschuldiging van het plegen van terroristische ac ties, vrij en ontbond hij het spe ciale hof voor de staatsveilig heid, dat destijds was ingesteld om tegen de staat gerichte activi teit te beoordelen. De nieuwe strategie die Mitterrand dinsdagavond in een vraagge sprek voor de televisie ontvouw de, houdt onder meer in dat er een staatssecretaris komt die zich speciaal met de openbare veiligheid zal bezighouden, en dat alle maatregelen tegen de misdaad worden gecoördineerd door het hoofd van een speciale paramilitaire eenheid van scherpschutters, de 38-jarige Christian Prouteau. Op last van de president gaat de politie proberen te voorkomen dat er wapenzendingen gaan naar buitenlandse ambassades. iaatste tijd drie aanslagen heeft Verscheidene politie organisaties gepleegd op "zionistische bedrij ven". Bij een daarvan liep vorige week een voorbijgangster ernsti ge verwondingen op. Verschil Het straffe optreden van de Franse hebben hun instemming betuigd met Mitterrands toezegging dat het terrorisme zal worden bestre den. Zij stellen echter dat dit streven alleen succes kan heb ben, als de regering de toelating van vreemdelingen doeltreffend controleert. reik ligt, is in niet onbelang rijke mate tot stand gekomen door de bemiddeling van de Amerikaanse diplomaat, Phi lip Habib. Deze man, van Li banese afkomst, verscheen als een duveltje uit een doos je plotseling op het wereldto neel. Voor het eerst was dat vorig jaar, toen Israël en Syfe in een groot conflict dreigden te raken, nadat Israël de Russi sche Sam-raketten van Syrië had vernietigd. Toen Israel in juni van dit jaar zijn actie "Vrede in Galilea" begon, dook de naam Habib opnieuw op in de pers, om er voorlopig niet meer uit te ver dwijnen. Habib heeft al een lange staat van dienst in de Amerikaanse diplomatie achter de rug. Zijn loopbaan begon, zoals gewoonlijk met enkele onbe langrijke baantjes op ambas sades. Zo was hij derde secre taris cp de Amerikaanse am bassade in Canada, klom op tot tweede secretaris op de ambassade in Nieuw-Zee- land en werd vervolgens as sistent op de research-afde- ling van het ministerie van buitenlandse zaken. Geen in het oog springend begin dus. Zijn carrière kreeg echter een andere wending toen hij in 1962 als raadsman voor poli tieke zaken in Zuid-Korea werd benoemd. Drie jaar la ter was hij de belangrijkste adviseur van de toenmalige VS-ambassadeur in Vietnam, Henry Cabot Lodge. Als zo danig stond hij aan het hoofd van een speciale groep die uiteindelijk president Lyn don B. Johnson deed beslui ten de bombardementen op Noord-Vietnam aan banden te leggen en vredesonderhan delingen te beginnen. Hierop volgden gesprekken in Parijs, waarbij Habib als lid van de onderhandelingsdele gatie betrokken was onder Johnson en later onder Ni xon. Deze onderhandelingen resulteerden in 1973 in de Ak koorden van Parijs, waardoor Noord- en Zuid-Vietnam werden verenigd. Inmiddels was Habib ambassa deur geworden in Zuid-Ko rea (in 1971), om in 1974 terug te keren naar de VS als hoofd van het bureau voor Oosta- ziatische zaken. Habib werd in 1920 geboren in de Newyorkse wijk Brook lyn, als zoon van Libanese emigranten. Hij werkte een tydje als expeditieklerk alvo rens hij zich inschreef aan de universiteit van Idaho. Tij dens de Tweede Wereldoor log diende hij driejaar lang in het Amerikaanse leger, en kwam in 1949 in buitenland se dienst. In die tijd voltooide hij zyn studie aan de Berke- ley-universiteit in Californië met een doctoraal-scriptie over de economische aspec ten van de houtindustrie. Midden-Oosten Hoewel zijn start in de diplo matie weinig spectaculair is geweest, is zyn ster aan het politieke firmament snel ge rezen. Vooral toen hij in 1978 zijn interesse verlegde naar het Midden-Oosten. Habib is geen diplomaat van het grijze-streepjes-pak. Zijn onderhandelingstechnieken worden, aldus zyn medewer kers, niet gekenmerkt door fijnzinnige diplomatie, maar eerder door stug volhouden. Een van zijn collega's ant woordde indertijd op de vraag hoe het Habib zou luk ken een oorlog tussen Israël en Syrië te voorkomen: "Hy zal wel net zolang schreeu wen tot beide partyen het maar opgeven". Wellicht heeft deze eigenschap er mede toe bijgedragen dat de Amerikaanse bemiddelaar het huidige hoog oplopende conflict tussen Israël en de PLO voorlopig heeft kunnen In elk geval hebben het door zettingsvermogen van Habib en zijn afkomst - als zoon van Libanese christenen, die op groeide in een wijk van New York waar veel joden zijn ge huisvest - hem tot een onbe vooroordeeld onderhande laar gemaakt voor alle party en in het Midden-Oosten: Is raëli's, Palestijnen, Syriërs, Libanezen en moslims. Neem daarbij het feit dat hij even eens een hand heeft gehad in de Camp David-akkoorden die onder president Carter leidden tot het vredesverdrag tussen Israël en Egypte, en het is voor de hand liggend dat Ronald Reagan hem de aangewezen persoon achtte om de gemoederen in het Midden-Oosten tot bedaren te brengen. Habib, die wegens twee hart aanvallen tijdelijk uit de rou latie was, werd van stal ge haald en voerde vervolgens een diplomatie die aan de beste dagen van Kissinger deed denken. Maar daarmee houdt de vergelijking op. Kissingers pendelmissie in het Midden-Oosten spraakmakender: als minis ter van buitenlandse zaken had hy niet alleen de primeur op dit gebied, hy placht zijn wapenfeiten, anders dan Ha bib, uitvoerig te etaleren in de pers. Even leek het erop dat de Ame rikaanse diplomaat toch in opspraak zou komen: toen bekend werd dat hy, evenals o.a. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz, een (advise rende) functie had by het Bechtel-concern. Deze Ame rikaanse -bouwgigant heeft nauwe banden met de Ara bieren en vooral met Saoedi- Arabië, waar het concern be zig is met de bouw van een miljoenenstad in de woestyn. Voor Israël had dit, in de ge voelige sfeer waarin Habib zyn onderhandelingen moest voeren, aanleiding kunnen zijn om te twijfelen aan de onpartijdigheid van de Ame rikaan. Maar toen de betrok kenheid van Habib bij het Bechtel-concern bekend werd, sprak de joodse lobby in de VS snel en uitdrukke lijk haar vertrouwen uit in Habib. Daarmee koos zij eie ren voor haar geld, want als Habib op dat moment had moeten afhaken,was er een enorme leemte ontstaan in de onderhandelingen. En dat gat hadden de Verenigde Sta ten niet direct kunnen opvul len. ANNEMIEK RUYGOK NAIROBI (Reuter) - President Albert René van de Seychellen heeft voor de radio beves tigd dat een muiterij van ontevreden lege reenheden die 36 uur duurde is neegeslagen. Hij waarschuwde echter dat nog enkele mili tairen op vrije voeten waren en riep zyn 60.000 onderdanen op waakzaam te zijn. Over het lot van de gijzelaars liet de presi dent niets los. Er werd evenmin gerept over slachtoffers. De militairen kwamen dinsdagmorgen vroeg in opstand. Zy bezetten het radiostation in de hoofdstad Victoria en klaagden hogere officieren aan die hen als "varkens" zouden hebben behandeld. Regeringsgetrouwe troe pen maakten gisteren een einde aan de mui terij. Volgens eerste verklaringen zouden en kele rebellen met gijzelaars er vandoor zijn. Maar daar werd naderhand niets meer over gemeld. De president zei dat de toestand morgen weer normaal zou zijn. Hij zei verder in de in Kenia opgevangen uit zending dat de muiters de haven, het radio station, het PTT-kantoor en het politiebu reau in handen hadden, en officieren in de grootste kazerne gevangen hielden. Zij trok ken op naar het internationale vliegveld waar het leger ze naar zyn zeggen tegen hield. Tot nog toe nam men aan dat de mui ters alleen het radiostation in handen had den vanwaar ze verklaringen uitzonden. President René zei dat hij met de rebellen had onderhandeld totdat duidelijk werd dat ze enkel maar een verslechtering wilden en hoopten de sympathie van de bevolking te

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6