PvdA passeert kandidate Bouw brengt in Oude Morsch weer leven in brouwerij Rolstoelatleet pas thuis voor grootste toer Huren Stevenshof mogelijk lager dan vierhonderd gulden Straat blijkt opengebroken Rooie Vrouwen boos over wethouderskeuze DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 LEIDEN - Rolstoelatleet André Moedig wachtte een onplezierige verrassing toen hij het afgelopen weekeinde thuiskwam van een rolstoeltour van acht dagen. Moedig, die zilver haalde tijdens de zogenaamde Bloemenmara- thon, kon met geen mogelijkheid z'n woning in de Molenstraat (Noord) bereiken en moest door omwonenden vanaf de Konings traat tot z'n voordeur worden ge dragen. De gemeente bleek de Molenstraat in z'n geheel te heb ben opengegraven. Voor André Moedig is er in z'n rolstoel geen doorkomen meer aan. Vorige week, toen André Moedig in gezelschap van zijn vrouw An neke ergens door Nederland toerde, is er een begin gemaakt met de herbestrating van de Mo lenstraat. Het echtpaar Moedig is op 10 juli in de vervangende nieuwbouwwoning komen wo nen en heeft nooit een bewoners- brief over het opbreken van de straat gekregen. Een complete verassing dus, de mulle zandvlakte in de Molen straat. Bestratingsambtenaar Van der Meer houdt het op een ongelukkige samenloop van om standigheden dat André Moedig slechts met kunst en veel vlieg werk z'n woning in of uit kan. "En da's heel vervelend want ik moet er vaak uit om te trainen of om naar m'n werk te gaan". Inmiddels heeft de gemeente voor een noodoplossing gezorgd door aan de achterzijde van de aange paste woning van de familie Moedig een gémproviseerd te gelpad aan te leggen. "Het is niet ideaal want dat pad loopt heel schuin af maar het is in elk geval beter dan via de voorkant te moeten ploeteren want daar kom je er lopend al nauwelijks door heen", aldus Anneke Moedig. De familie Moedig beseft best dat het in een nieuwbouwwijk voor al in het begin nogal eens behel- André Moedig in de Molenstraat: "Dit is heel vervelend". pen is maar vindt dat de gemeen te wat meer rekening kan hou den met mensen die in een aan gepaste woning wonen. "Op het stadhuis zijn ze behoorlijk laks", weet Anneke Moedig, "daar is deze slechte planning een goed voorbeeld van. Een andei* voor beeld is dat het bord van onze in valideparkeerplaats nog steeds aan de Muiderkring staat, waar we eerst hebben gewoond. En dat terwijl ons was toegezegd dat we binnen twee dagen dat bord hier zouden hebben". Henriëtte van Dongen: wel ge schikt, niet gekozen. LEIDEN - De Rooie Vrouwen in de PvdA zijn ziedend op de PvdA-fractie in de gemeente raad vanwege het passeren van Henriètte van Dongen bij de keuze van een wethouders-kan didaat. De Rooie Vrouwen ver wijten de fractie het eigen ver kiezingsprogramma naast zich neer te leggen en zich zo volle dig ongeloofwaardig te maken. In het PvdA-programma staat dat bij sollicitaties geschikte vrou welijke kandidaten voorrang krijgen boven mannelijke kandi daten. Dit voorgestane beleid is eveneens in het college-program ma opgenomen, ondanks verzet van de WD. De fractie wees afgelopen dinsdag echter met de kleinst mogelijke meerderheid de mannelijke kan didaat voor de functie, fractielei der Peters, aan als opvolger van de scheidende wethouder van onderwijs. De wethouder van on derwijs gaat overigens ook emancipatiezaken beheren. gefundeerd. "Juist het gebrek aan argumenten was zo stui tend", aldus een woordvoerster. De Rooie Vrouwen wijzen erop dat Van Dongen als tweede geplaatst werd op de lijst bij de raadsver kiezingen en dat het afdelingsbe stuur haar noemde als geschikte wethouders-kandidaat. De le denvergadering sloot zich hierbij De Rooie Vrouwen vragen zich af hoe straks de wethouder van per soneelszaken de ambtenaren moet manen om de voorkeursbe handeling voor vrouwen toe te passen, terwijl de collegepartij die het initiatief nam tot dit be leid het zelf ook niet doet. "Welke machinaties bij dit besluit een rol hebben gespeeld per soonlijke voorkeuren, machts spelletjes, mislukte carièrreplan- mng enz - zal wel onduidelijk blijven. Eén ding wordt wel dui delijk: de plaatselijke PvdA geeft niet thuis wanneer zij gevraagd wordt het eigen emancipatiebe leid uit te voeren", aldus de Rooie Vrouwen. LEIDEN - De kans bestaat dat de huren van de toekomstige wo ningen in de Stevenshofjespol- der nog iets onder de vierhon derd gulden zullen uitvallen. Dit vertelde wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) gistermiddag nadat hij samen met zijn collega Waal (ruimtelijke ordening) het startsein had gegeven voor de bouw van deze Leidse nieuw bouwwijk aan de grens van Voorschoten. Dat de huren relatief zo laag uitko men, is te danken aan het feit dat aannemers door de nood ge dwongen (er is weinig werk voor veel gegadigden) voor een lage prijs werken. Zo laag dat Tesse laar deze kanttekerunng plaatste: "Waar ligt de ondergrens pre cies9 Je kunt als gemeente niet altijd ongestraft voor een dub beltje op de eerste rij zitten". Voor de gemeente Leiden zelf noemde de wethouder de bebou wing van de Stevenshof de ko mende jaren financieel "een ris kant avontuur". Het tempo zal in sterke mate bepalend zijn voor de vraag of de gemeente er gun stig uitspringt of niet. Hoe snel ler, hoe beter, wat de gemeente betreft. Maar dat tempo wordt voornamelijk bepaald door de mate waarin het rijk de gemeen te toestaat woningen te bouwen. Tesselaar toonde zich in dit ver band niet optimistisch, "als je hoort hoeveel woningen er vol gend jaar mogen worden ge bouwd". Concurrentie Met de lage huurprijs die voor de eerste woningen in de Stevens hof in het verschiet zit, toonde de wethouder van volkshuisvesting zich ook niet onverdeeld geluk kig. Hij vreesde een nadelige concurrentie voor de woning bouw in de binnenstad. "Bou wen in gaten is nu eenmaal duur der en dus worden de huren er hoger. Het gaat nog grotere pro blemen geven met de flats die in de jaren zestig en zeventig zijn gebouwd en die inmiddels op een huur van zeshonderd gulden zitten"(Morskwartier, Merenwijk red.). Met andere woorden: is het aan een bewoner van zo'n flat te 'verkopen' dat hij aanzienlijk meer moet betalen dan iemand in een nieuwe eengezinswoning, compleet met tuin? In elk geval is het de bedoeling nog dit jaar de eerste paal in de Ste- venshofpolder te slaan Het bouwrijk maken is inmiddels be gonnen Tesselaar sprak van een "krap schema, waar wel de nodi ge overlast door zal ontstaan" (met de aanvoer van zand bij voorbeeld) Die eerste paal zal het begin betekenen van de bouw van 379 woningwetwonin gen. maar ook van 150 premie koopwoningen. Hiervoor heb ben zich 360 serieuze gegadigden gemeld. Ook al vrijwel zeker worden begonnen met de bouw van premiehuurwoningen. Met een symbolische handeling maakten de wethouders Tesse laar en Waal gistermiddag duide lijk dat de bouwwerkzaamheden in de Stevenshofjespolder daad- werkelyk zijn begonnen. Beiden in een aparte hijskraan gezeten, lieten ze een stuk rioolbuis in de grond zakken. Dat ging in eerste instantie mis: de ene kraan liet de buis aanmerkelijk sneller da len dan de ander, alsof de ene wethouder veel meer haast had met liet bebouwen van de polder dan zijn collega Kettingbotsing onder viaduct: fikse schade LEIDEN - Fikse materiële schade was gistermiddag het gevolg van een kettingbotsing onder het Rijnsburgerviaduct. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet Een 59-jange automobilist uit Alk maar werd onder het viaduct af geleid door een passerende bus en botste op een auto die voorge sorteerd stond om rechtsaf het Stationsplein op te njden. Deze auto botste door de klap op een derde auto die voor het rode stoplicht stond te wachten. Meer Leids nieuws op pagina 11 Aantrekkelijk stukje binnenstad LEIDEN - In D' Oude Morsch, op het terrein waar vroeger de Mor- spoortkazerne stond, zal het de komende maanden bruisen van de bouwactiviteiten. Volgend jaar zal hier een stukje binnen stad zijn gerealiseerd dat op het Leidse stadsbouwhuis al de goudkust van Leiden wordt ge noemd. De nieuwbouw aan het Galgewater zal straks één van de meest aantrekkelijke plekjes zijn om te wonen. Het plan omvat niet alleen de bouw van 25 woningwetwonin gen rondom een binnenterrein, maar ook de aanleg van een fraai plantsoen met een achthoekig stenen bolwerk aan het water, een dubbele houten ophaalbrug over het Galgewater en de res tauratie van het oude wachtge- bouw dat onderdak gaat bieden aan verschillende sociaal-cultu rele instellingen. Op de hoek van de Morsstraat komt een koffie huis met terras. De plek tussen Morspoort en stadstimmerwerf zal eind 1983 dus veranderd zijn in een zeer aantrekkelijk geheel. De eerste paal voor de huurwonin gen gaat volgende maand de grond in. In totaal komen er zes tweekamerwoningen, negen driekamerwoningen en tien vier- kamerwoningen. Het zijn alle maal flatwoningen voornamelijk bestemd voor gezinnen en twee- Op open plekken In de Ijeidse binnenstad, of op pltuisen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de- se "gaten" heeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de Stevenshofjes polder. In een serie artikelen besteden we de somermaanden aan dacht aan de woningbouw - plannen die nog voor de bin nenstad op stapel slaan. Siet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten set ten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. persoonshuishoudens. De bega ne grond-woningen zijn bedoeld voor oudere alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De kleinere woningen op de derde verdieping zullen aan jongere één- en tweepersoonshuishou dens worden toegekend. De nieuwbouw in D' Oude Morsch past goed in de historische om geving. Aan de verlengde le Bin nenvestgracht wordt gebouwd in vier bouwlagen, inclusief de schuine kap, en aan het Kort Gal gewater zal de nieuwbouw be staan uit drie bouwlagen. De wo ningen komen rond een binnen- pleintje waar ruimte is voor par keren en voor groen. Alle bene- Het braakliggende terrein aan het Galgewater waar woningen en een pldntsoen zullen komen. denwoningen krijgen bovendien een klein achtertuintje en de bo venwoningen een balkon of een loggia (inpandig balcon). De wo ningen op de verdiepingen zijn bereikbaar via trappenhuizen. Bij elke woning komt een berging die zich deels binnen het ge bouw, deels op het binnenterrein bevinden. Die binnenplaats zal te bereiken zijn vanaf het Kort Galgewater. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van Leo de Jonge Architecten B.V. De nieuwe wo ningen komen in beheer bij de woningbouwvereniging Werk manswoningen. De huren zullen rond de 400 gulden komen te lig gen. Tussen de nieuwbouw en het wa ter, waar vroeger de verdedi- gingswal van de stad lag, zal een fraai plantsoen worden aange legd. Dit wordt een ideale plek om te spelen, van de zon te genie ten en om een hengeltje uit te werpen. Op de hoek van de Morssingel en het Galgewater, waar vorige week restanten zijn gevonden van de vroegere ko renmolen De Put, zal een acht kantig stenen bolwerk worden gebouwd waar vandaan men een goed uitzicht zal hebben over het Galgewater. Bij de gemeente denkt men er over om op deze plek wederom een Zuid-Hol landse korenmolen neer te zet ten. Het plantsoen dat wordt aan gelegd zal Park De Put gaan he ten. Door het plantsoen komen een voetpad en een fietspad te lopen. Auto's mogen er niet komen. Volgende maand begint de ge meente met de bouw van een dubbele houten ophaalbrug over het Galgewater die op het fiets en voetpad zal aansluiten De Rembrandtbrug. zoals het nieu we bruggetje gaat heten, zal aan de andere kant van het Galgewa ter aansluiten op de Weddesteeg en het Rembrandtplantsoen dat voor de voormalige Zeevaart school wordt aangelegd. Het zogenaamde wachtgebouw, naast de Morspoort, zal in de loop van volgend jaar worden ge restaureerd en een sociaal-cultu rele bestemming krijgen. De buurtvereniging D' Oude Morsch zal er onderdak worden gebracht en zal de diverse ruim tes in het gebouw onderverhuren aan de volksdansgroep Achalay, toneelvereniging Gruppo Trutto Dramatico, kindertheater Pluis je, dansgroep Espanol en de film groep Team. Een deel van het ge bouw is onlangs verbouwd tot kantoorruimte voor twee ambte naren van de gemeente die eige naar-bewoners zullen helpen met plannen om hun woningen op te knappen. In D' Oude Morsch wonen nog veel mensen die daar zijn geboren en getogen. Maar de wijk is met meer wat het geweest is. Vroeger was de wijk een saamhorig buur tje waar iedereen elkaar kende. De afgelopen jaren zijn veel van de oudste bewoners uit de buurt vertrokken omdat de verkrotting en verkeersoverlast de overhand kregen. De laatste tijd is men bezig het ver loren gegane terrein terug te win nen en D' Oude Morsch stukje bij beetje op te knappen. Er is een verbeteringsplan gemaakt en op dit moment is men druk bezig straten, rioleringen, ver lichting en kademuren te ver nieuwen De verplaatsing van het chemisch bednjf Blcgs uit de woonwijk naar een bedrijfster rein in de Merenwyk ondervindt nog steeds vertraging. Maar de eerste aanzet is gegeven om de wijk in ere te herstellen Een aan tal vroegere bewoners van D' Ou de Morsch wil weer graag terug naar hun buurtje en heeft van Bureau Huisvesting één van de nieuwe woningen op het Mors- poort-kazerneterrein toegewezen gekregen. Als straks de nieuw bouw klaar is en de vroegere be woners zijn teruggekeert komt er vast weer leven in de brouwerij. JAN RIJSDAV Eind 1983 zal het voormalige Morspoortkazemeterrein deze aanblik hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3