LEIDSCH DAGBLAD 'Politiek belooft teveel' Israël akkoord met evacuatieplan PLO Philips scoort beter door WK Beslissende week voor "Eminent" Kangoeroe op stap Kritiek ambtenaren op programma's grote partijen: Vlielanders moeten over stemmen WEER BOM IN PARIJS Rechtbank neemt tv- reportage in beslag FNV-N0TA DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36860 OrecieurG Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor let OfS wcotoion (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een uit Nieuw-Zeeland af komstige Wallaby-kangoeroe is ontsnapt uit het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. Ondanks intensieve speuracties hebben de dieren verzorgers van Avifauna de kangoeroe nog niet te pakken kunnen krijgen. "Hij is waarschijnlijk het afge lopen weekeinde over het hek gesprongen toen hij achterna werd gezeten door zijn soort genoten. Dan is geen hek hoog genoeg", aldus verzorger Ro land Pijper. Maandag werd het dier een paar keer gezien in het centrum van Alphen. De laatste melding komt van een automobilist die de kan goeroe gisteravond in sport park De Bijlen ontdekte. "La ten de mensen alsjeblieft niet proberen om het beestje te pakken. Eenmaal in het nauw gedreven kan de kan goeroe bijten", zegt Roland Pijper. Het is volgens de verzorger niet onmogelijk dat de kangoeroe zich buiten de gemeentegren zen bevindt. "Hij tippelt snel een eindje weg", aldus de ver zorger. (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN De industrie bond FNV verwacht deze week een oplossing voor de moeilijk heden bij de orgelfabriek Emi nent bv met vestigingen in Bo degraven en Waddinxveen. De orgelfabriek heeft de afgelopen vijf jaar ongeveer 25 miljoen gulden verloren. Voor een finan ciële reorganisatie is een be drag van rond vier miljoen gul den nodig. De orgelfabriek is in druk overleg met de overheid, banken en vakbonden om de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Zowel de bonden als de orgelfabriek stre ven er in principe naar om geen arbeidsplaatsen verloren te la ten gaan. Eminent telt 480 werknemers. Ad Voerman, districtshoofd van de industriebond FNV, sluit niet uit dat er mogelijk moet worden afgeslankt. "We probe ren beide vestigingen te behou den en zullen ons met hand en tand verzetten tegen sluiting van het hele bedrijf. Want er is geen teruggang in de markt. De sluiting zou dan te wijten zijn aan een falend management", aldus Voerman. R. Houthuijse, commercieel direc teur Eminent, zegt dat er vele reddingsplannen zijn, maar nog geen plan om werknemers te ontslaan. "Het gaat puur om een financiéle reorganisatie". Vol gens Voerman schetst Houthuij se een "te florissant beeld". De commercieel directeur zegt pas over veertien dagen een uit spraak te kunnen doen over een reddingsplan voor de fabriek. De moeilijkheden van de orgel fabriek zijn onder meer ont staan door de problemen met de kantoren en de fabriek van Emi nent in Waddinxveen. Een groot deel van de kantoren staat sinds geruime tijd leeg. Iets wat de fa briek veel rente kost zonder dat er inkomsten tegenover staan. Eminent probeert de kantoren al sinds jaren te verkopen. De fabriek in Waddinxveen wil zij behouden. DEN HAAG (ANP) - De Vlieland- se kiezers moeten binnenkort op herhaling. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft vanmorgen bepaald dat de gemeenteraad de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni terecht ongeldig heeft ver klaard. De beroepen die de PvdA en de WD tegen dit besluit had den ingediend zijn door de afde ling verworpen. De gemeenteraad was hiertoe over gegaan na een zeer onverkwikke lijke gang van zaken bij het tel len van de stemmen op 2 juni. Het stembureau had er zijn zin nen op gezet om nu eens als eer ste in het land de stemmen te hebben geteld, maar verloor bij deze spoed alle nauwkeurigheid uit het oog. Bij de WD ontstond toen gerede twijfel over toeken ning van een raadszetel aan de PvdA. Arrestaties in Nicaragua MANAGUA (Reuter) De Nicara guaanse regering heeft 81 perso nen gearresteerd en vijf buiten landse priesters aan hun ambas sades overgedragen nadat bij een vuurgevecht in Masaya twee per sonen werden gedood en ten minste zeven gewónd. Volgens de regering openden "contra-revolutionairen" vanuit het college van de paters Salesia- nen het vuur op een vreedzame demonstratie. Volgens de lezing van tegenstan ders van de regering ging het om een botsing tussen voor- en te genstanders van de priester Bis marck Carballo. PARIJS (AFP/UPI) - Bij een bom aanslag in Parijs is vanochtend vroeg schade aangericht aan het bureau van het uiterst rechtse Franse weekblad „Mi nute". De bom richtte grote schade aan, maar niemand werd gewond. Het was de acht tiende bomaanslag deze maand in Parijs. De uiterst linkse anarchistische groepering „Action Directe" JERUZALEM. BEIROET (Reuter/ AFP/GPD) - De Israëlische rege ring heeft het plan van de Ameri kaanse afgezant, Philip Habib, voor de evacuatie van de Pale stijnse strijders uit West-Beiroet aanvaard. De Israëlische rege ring nam het besluit vanochtend in een speciale kabinetsvergade ring. Koel Af en toe zon, maar ook enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind. 20 augustus 1982 Zon op: 06.31 uur, zon onder: 20.55 uur. Maan op: 07.51 uur, maan onder: 21.59 Waterstanden Katwijk: hoogwater Oi.il en 17.09 uur. laagwater 00.36 en Aanvankelijk leek het erop dat op het laatste moment het akkoord niet zou doorgaan, toen Pale stijnse guerrillastrijders van nacht een Israëlische soldaat ontvoerden. Israëlische functionarissen zeiden toen dat de soldaat eerst moest worden vrijgelaten voordat de evacuatie kon beginpen. Een commentator van de legerradio noemde de ontvoering een 'etap pe extra' in het onderhandelings proces. Door de goedkeuring van Israël zouden zaterdag of zondag al de eerste Palestijnen per schip uit West-Beiroet kunnen vertrek ken. Premier Begin kreeg giste ren het uiteindelijke plan in han den, dat voldoet aan de laatste voorwaarden van Israël. Gisteravond is het staakt-het-vu- ren rond West-Beiroet herhaal delijk geschonden. In West-Bei roet ontploften twee van DEN HAAG (GPD) - Geen van de verkiezingsprogram ma's van de vier grote politieke partijen kunnen een reële basis zijn voor een kabinetsprogram, dat een vol doende bijdrage levert aan de gezondmaking van de overheidsfinanciën. Dit concluderen ambtenaren van het ministerie van finan ciën die een uitgebreid vergelijkend onderzoek hebben uitgevoerd van de vier programma's. 20 PAGINA'S De ambtenaren van het ministerie hebben berekend dat de komen de vier jaar 35 tot 40 miljard gul den zal moeten worden bezui nigd, als een kabinet het finan cieringstekort wil terugbrengen tot vier procent van het nationaal inkomen. Hierbij zijn zij uitge gaan van een economische groei van één procent per jaar waar door de overheid per jaar 5 tot 6 miljard gulden meer mag uitge- Volgens de ambtenaren is de „oogst met de vier verkiezings programma's bijzonder schraal en eentonig". „Ontdaan van alle franje blijkt dat de vier partijen in hoofdzaak dezelfde doelstel lingen hebben, namelijk econo misch herstel en bevordering van de werkgelegenheid. Ook in de te hanteren instrumenten is men eensgezind. Alle partijen pleiten voor loonmatiging en be perking van collectieve uitgaven en financieringstekort", schrij ven de ambtenaren. Het verschil zit hem in de nadruk die op het ene of het andere onderdeel van de doelstelling wordt gelegd. liet in een anonieme telefoni sche melding aan kranten we ten, dat zij verantwoordelijk was voor de actie. Nog geen dag tevoren had de Franse regering „Action Direc te" buiten de wet gesteld, om dat zij wordt beschouwd als een terroristische organisatie met contacten met buitenlandse ter roristische groeperingen. (Zie pagina 6). springladingen voorziene auto's. Daarbij werden vijf mensen ge wond. De presidentsverkiezingen, die vandaag in Libanon zouden wor den gehouden, zijn tot maandag uitgesteld. Hiertoe besloot de voorzitter van het Libanese par lement gisteravond, nadat links- islamitische groeperingen gister avond granaten op het parle mentsgebouw hadden afgescho ten. De verkiezingen zullen nu op een 'minder gevaarlijke' plaats wor den gehouden, bij Baabda, een heuvel in het zuiden van Beiroet waar de presidentiële woning, de residenties van ambassadeurs en het Israëlische hoofdkwartier zijn gevestigd. Moslimleiders hadden gisteravond in Beiroet verklaard de presi dentsverkiezing te zullen boycot ten. (zie pagina 6). Van Stopera-actie HILVERSUM (GPD) - De Am sterdamse rechtbank heeft beslag laten leggen op 69 se conden filmmateriaal en een foto die in het bezit waren van de redactie van het NOS- journaal. Het betreft beelden van de rellen op het bouwter rein van het Amsterdamse stadhuis-annex-operage- bouw. de Stopera, waar op 3 juli door tegenstanders van dit project voor een miljoen gulden schade is aangericht. De Amsterdamse gemeentepo litie, die in opdracht van de officier van justitie een on derzoek heeft ingesteld naar de gebeurtenissen rond de Stopera, had eerder per brief de media verzocht materiaal dat voor het onderzoek van belang kan zijn, ter beschik king te stellen De NOS is op dit verzoek niet ingegaan, met de argumenta tie dat de taak van de journa listiek en die van de politie strikt gescheiden dienen te blijven. Men vreest bij de NOS tevens, dat de journalistieke werk zaamheden van de journaal- redactie in het bijzonder en van het medium televisie in het algemeen ernstig kunnen worden beperkt wanneer blijkt dat televisiebeelden al tijd door justitie kunnen wor den gebruikt in het kader van gerechtelijk onderzoek. In een eerder geval, na de onge regeldheden tijdens de inhul diging van koningin Beatrix in Amsterdam, had de NOS een dergelijk verzoek ook niet ingewilligd. Daar is toen geen beslaglegging op ge volgd. Een officieel commentaar van het NOS-bestuur was van morgen nog niet voorhanden. Het door het CDA voorgenomen beleid is slechts „in zeer beperk te mate een stimulans voor in vesteringsherstel en sanering van de overheidsfinanciën zal op korte termijn in zeer beperkte mate plaatsvinden", concludeert de groep ambtenaren. Over D'66 zeggen de ambtenaren dat door het voorgenomen beleid „enige ruimte voor herstel van het overige inkomen en daarmee van investerungen en economi sche groei" kan worden ver wacht. „Dit beleid wordt even wel niet onderbouwd door een stringent beleid ten aanzien van de overheidsfinanciën. Eventue le vergrotingen van het financie ringstekort en lastendrukstijging zullen een negatieve uitwerking hebben op het beoogde herstel en investeringsgroei". Volgens de ambtenaren is de titel van het PvdA-program Eerlijk Delen juist gekozen. „Het gaat bij de PvdA vooral om het vraag stuk van de verdeling en in veel mindere mate om de vraag hoe een economisch herstel kan wor den gerealiseerd en daarmee de mogelijkheid om daadwerkelijk iets te verdelen. In feite wordt geen beleid gericht op herstel van economische groei voorge steld". De WD tenslotte laat niets aan duidelijkheid te wensen over, menen de ambtenaren. Het pro gramma wekt de indruk dat de doelstellingen met zeer concrete maatregelen kunnen worden verwezenlijkt. „Nadere beschou wing van de VVD-voorsteilen le vert evenwel een ander beeld. Weliswaar biedt de voorgestane inkomensmatiging enige ruimte voor herstel van investeringen maar van de grote schoonmaak in de overheidsfinanciën lijkt niet teveel verwacht te moeten worden". Van der Stee in geweer tegen fiscale fraude "Hoogste belasting zal omlaag moeten De hardnekkigheid van Philip Habib PAGINA 6 Elly van Hulst loopt recordrace PAGINA 9 Chaos Wall Street na daling van rente PAGINA 17 VOORRUIT STUK...? 24 UURSSERVICE 071-12 02 48 1 DIREKTS£RV!C£ m De discussienota "Maak Werk die de FNV deze week heeft uitgebracht, be vat weinig nieuws maar vormt in het toenemende gewoel rondom de sociaal-eco nomische problemen een belang rijk document. Dat de FNV kiest voor arbeidstijd verkorting onder evenredige inle vering van loon was al bekend. De federatie wijst eenzijdige be zuinigingen in de sfeer van de lo nen en collectieve uitgaven te recht van de hand. omdat dit de neerwaartse spiraal (koopkracht verlies, afnemende bestedingen en besparingen) slechts ver sterkt. terwijl daar geen werkge legenheid tegenover staat. Sprei ding van werkgelegenheid in combinatie met geleidelijke be zuinigingen is dan ook meer voor de hand liggend. Belangnjk in de FNV-nota.die voor lopig nog theone is. het besef dat de arbeidstijdverkorting binnen de beschikbare loonruimte ge stalte moet krijgen. Anders ge zegd: herverdeling van arbeid mag de loonkosten per eenheid produkt niet opjagen omdat dit de Nederlandse concurrentiepositie op de buitenlandse markten ge weld kan aandoen. De FNV geeft in dit opzicht blijk van een realisti sche koers: als de werktijdverkor ting voor de bedrijven extra las ten met zich meebrengt, moet zij worden betaald uit de lonen; slechts als de winstpositie dat toelaat betaalt het bedrijf eraan mee Daarmee stelt de federatie de auto matische prijscompensatie impli ciet ter discussie Zij zal dit instru ment inzetten aan de onderhan delingstafel om de arbeidstijdver korting ingevoerd te krijgen. Daarom wil de FNV de pnjscom- pensatie ook met al op voorhand weggeven en dat is logisch. De prijscompensatie is een van de laatste verworvenheden die de vakbeweging nog in handen heeft. Als zij die, zoals veel politi ci willen, blindelings op het offer blok zou leggen, heeft de vakbe weging geen enkel drukmiddel meer om garanties te verkrijgen ten behoeve van de werkgele genheid. De principiële bereidheid van de FNV om althans een deel van de prijscompensatie in te leveren in ruil voor werk. getuigt al in vol doende mate van een zekere of fervaardigheid. De werknemer le vert hierdoor weliswaar een stuk je koopkracht in, maar daar staat tegenover dat daarmee de werk loze aan een baan kan worden geholpen. Het valt te hopen dat werknemers deze soiidanteit wil len opbrengen. Of het voorstel van de FNV een ba tig saldo zal opleveren, valt overi gens nog te bezien De "inverdien effecten" (een kleiner beslag op de sociale zekerheid doordat meer mensen aan het werk kun nen) zullen op de langere termijn ongetwijfeld zichtbaar worden Maar er zal zich ook een nieuw potentieel op de arbeidsmarkt aandienen (vrouwen, schoolver laters) dat voordien nooit een baan heeft gehad Het is jammer dat de FNV dit aspect in de nota onvoldoende heeft uitgewerkt W 71 WERELD, 7) LAND, H STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement EINDHOVEN (ANP) - Philips heefl in het tweede kwartaal van dit jaar een netto-winst behaald van 134 miljoen gulden, ruim 70 miljoen meer dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar toen er sprake was van een zeer tegen vallend resultaat. Onder invloed van de wereldkam pioenschappen voetbal was er met name een groei in de ver koop van kleurentelevisies en vi deo-recorders. Ook de verkoop van wordprocessors (compu ters) lag boven het concern-ge middelde. In de Verenigde Sta ten ontwikkelde de verkoop van medische apparaten zich gun stig. Philips noemt verder her structureringen, vooral in West- Europa, als oorzaak van de bete re resultaten. Ondanks het uitblijven van econo misch herstel toont het Philips- bestuur zich dan ook tevreden met de huidige resultaten en blgft de verwachting gehand haafd dat 1982 wat meer winst bij een 5 6 procent grotere omzet zal opleveren. Over het eerste halfjaar is nu een netto-winst ge boekt van 250 miljoen gulden te gen 197 miljoen in 1981 De omzet in guldens steeg over de zelfde periode van 19445 tot 20.446 miljoen bg een omzetstij ging in volume van 6 procent. Koersdalingen van enkele be langrijke Westeuropese valuta waren onder meer oorzaak van de relatief kleine groei in het om- zetbedrag. Voor het overige trad in vrijwel alle gebiedsdelen een vrijwel even grote groei op. Het is voor het eerst na jaren dat in Nederland een lichte groei in de omzet wordt bereikt Het bedrijfsresultaat nam in het tweede kwartaal met 10 procent toe tot 1152 miljoen gulden. Die verbetering werd bereikt in Eu ropa; in de Verenigde Staten, Ca nada, Aziè en Afrika trad een lichte daling op Tegenover deze verbetering stonden nog steeds hoge financieringslasten Het aantal werknemers bij Philips bedroeg eind juni 343 700 tegen 347 400 op 1 januari In Neder land waren op 1 januari 76.300 in dienst en op 30 juni 75.100.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1