c Wall Street Koopgolf Opnieuw strijd om schipperstarieven AEG even uit financiële zorgen Beurs Amsterdam kort zakelijk PTTvijf kandidaten voor kanaal Eutelsat Daling rente in YS zorgt voor chaos Forse inkrimping bij Nijgh en Van Ditmar DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 Economie Bus-reclame De vereniging van Exploitanten van Streekvervoer-Ondernemin- gen (ESO) gaat de laatste maan den van dit jaar een landelijke proef nemen met reclame op streekbussen. Doel is te onder zoeken welke reclameresultaten met het landelijke net van streekbuslijnen te behalen zijn. Ongeveer vijf procent van het to tale bussenpark wordt bij de proef betrokken, aldus een pers bericht van de ESO. Reclame op bussen en trams in de grote steden wordt al lange tijd toegepast. Aangezien de streek- vervoerbedrijven zich in de ESO hebben verenigd, bestaat nu weer dan voorheen voor adver teerders de mogelijkheid op lan delijke schaal busreclame te ma ken. De bij de ESO aangesloten bijna het hele Nederlandse streekvervoer en het stadsver voer in 40 gemeenten met totaal meer dan 4000 bussen. Zeegroenteteelt De teelt van lamsoor, ook zee-astec of zulte genoemd, is commer cieel mogelijk in het Lauwers- meergebied. Twee economen, verbonden aan de wetenschaps winkel voor economie van de rijksuniversiteit Groningen, con cluderen dit in een rapport. Men moet deze zeegroente volgens hen wel binnendijks telen en af en toe met zou (zee-)water be sprenkelen. Buitendijks is het te drassig, maar binnendijks is wel een opbrengst van twintigdui zend kilo per hectare mogelijk. Zij schrijven dat fijnproevers voor al de buitendijks gegroeide lam soor waarderen vanwege de pi kante zilte smaak. Willem II De onderhandelingen tussen de Amerikaanse concerns Gulf and Western en MC Andrews and Forbes over de overname van vijftig procent van de aandelen van de sigarenfabriek Willem II in Valkenswaard zijn gisteren af gebroken. Volgens de directie van de Nederlandse sigarenfa briek zouden beiden partijen geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over een aantal contractuele afspraken. Het aandelenpakket van Willem II is in handen van Consulidated Sigar, een dochteronderneming van Gulf and Western. In okto ber vorig jaar deelde dit concern mee haar belangen Willem II te willen verminderen. Baksteen Baksteenfabrikant Terwindt en Arntz nv in Nijmegen heeft in 1981 een verlies geleden van meer dan twaalf miljoen gulden. Ondanks een ingrijpende reorga nisatie die ten koste ging van 110 van de totaal 523 arbeidsplaatsen verwacht de onderneming, die ondermeer bestaat uit negen steenfabrieken, ook in 1982 nog een groot verlies omdat kosten blijven stijgen en inkomsten blij ven dalen. De omzet van de on derneming daalde in 1981 met 27,8 miljoen gulden. In 1980 maakte Terwindt nog een winst van ruim 1,1 miljoen gulden. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van Terwindt en Arntz over 1981. Franse munt De Franse regering zal een nieuw zilverstuk met een waarde van 100 franc (39 gulden) laten aan- munten, zo heeft een adviseur van president Francois Mitter rand laten weten. De munt zal 90 procent zuiver zil ver bevatten, aldus Jacques Atta- li kabinetsberaad. De munt zal later dit jaar in omloop worden gebracht. Een paar jaar geleden introduceer de Frankrijk een zilveren munt van 50 franc, maar stopte de pro- duktie toen de prijzen van zilver omhoog vlogen. AMSTERDAM (GPD) - Bij de PTT hebben zich reeds vijf serieuze kandidaten aangediend die een kanaal willen huren op de Euro pese reservesatelliet ECS die be gin volgend jaar samen met de hoofdsatelliet de ruimte ingaat. Het zal echter moeilijk zijn voor de PTT al die organisaties en in stellingen tevreden te stemmen aangezien de interesse van de overige bij de overkoepelende organisatie Eutelsat aangesloten landen ook erg groot is. Er zijn slechts negen kanalen te verde len tussen alle Europese belang stellenden. Bovendien zijn er wat Nederland betreft enkele problemen. Ter wijl de PTT, die ons land in de internationale overkoepelende organisatie Eutelsat vertegen woordigt, de kanalen te huur heeft aangeboden, willen onze ministeries van CRM en verkeer en waterstaat geen toestemming verlenen aan de eventuele ge bruikers voor het gebruik van de satallietkanalen. Zo bestaat de mogelijkheid dat wanneer er op ministerieel niveau op korte ter mijn geen ander beleid, de be trokken gegadigden, die allen 300.000 gulden hebben moeten betalen voor het nemen van een optie op een dergelijk kanaal he lemaal niet aan bod komen. Dat zei ir. C. Wit, plaatsvervangend directeur-generaal van de PTT, gisteren op een in Amsterdam gehouden persconferentie ter ge legenheid van de komende Fira- to die volgende week vrijdag. 27 augustus, van start gaat. De heer Wit wilde overigens niet ingaan op de vraag wie die vijf gegadig den dan wel zouden zijn. Ir. Wit zei verder dat de PTT de plannen voor het landelijk aan- voernet voor 14 televisiestations, dat ruim twee jaar geleden met veel bombarie door de toenmali ge staatssecretaris van verkeer en waterstaat Smit-Kroes werd aangekondigd, op een laag pitje is gezet. Wit liet weten dat de streefdatum van 1 januari 1983 voor de besluitvorming er wel licht niet inzit Bovendien zal de bestudering en regeling van au teursrechten veel tijd vergen, wellicht te veel tijd. Kabelkijkers Daarnaast blijkt er weinig animo te zijn voor een dergelijk net van de zijde van de exploitanten, die met een steeds financieel kriti scher publiek te maken krijgen. Momenteel zijn de prijzen voor een kabelabonnement zo tussen de 15 en 20 gulden en dat is voor de kabelkijkers meer dan ge noeg. Door al deze factoren wordt het twijfelachtig dat nog tot een sluitende exploitatie van een dergelijk aanvoemet kan worden gekomen en heeft de PTT besloten dit plan een wat ir. Wit noemde, zeer lage prioriteit te geven. WASHINGTON (GPD/DPA/UPI) - Sterk dalende renteta rieven hebben de beurs van New York onverhoeds in de grootste koopgolf van zijn bestaan gestort. Nadat dins dag de prijzen al sterker dan ooit tevoren in één dag waren opgelopen, zette de handel zich gisteren in een bij tijden chaotisch tempo voort. Van de 1798 aandelen die in Wall Street werden verhandeld, gingen er 1447 omhoog en slechts 164 omlaag. De orders overrompelden de han del soms compleet: binnen twee uur na opening van de beurs wa ren al 65.630.000 aandelen in an dere handen overgegaan en dat was een nieuw record. Het oude stond op 43.050.000 en dateerde van 5 november 1980. Ook in To kio, Hong Kong en West-Europa was sprake van een plotselinge opleving. De computers konden al deze actie niet bijhouden, de beurstikker had een vertraging van een kwar tier. Economische deskundigen schreven de euforie ten dele toe aan een voorzichtig vertrouwen dat de economie eindelijk een wending ten goede heeft geno men. De rente voor korte-ter- mijnleningen was in de afgelo pen dagen scherp gezakt - de markt reageert op het vertrou wen dat die beweging zich nu ten langen leste heeft doorgezet naar de leningen op lange termijn. Een ander teken van economi sche opleving: in juli trok de wo ningbouw scherp aan, onder in vloed van gesubsidieerde bouw programma's. De daling van de rente - steeds meer banken hebben die woens dag bepaald op 14 procent voor hun belangrijkste klanten (zgn. prime rate) - wordt algemeen toe geschreven aan een verandering van het beleid van de nationale bank in de VS, de inspanningen van de regering om de enorme begrotingstekorten terug te brengen en een algemeen gevoe len dat de inflatie nu onder con trole is. VNO mild voor nota van FNV DEN HAAG (ANP) - De jongste FNV-nota over het sociaal-eco nomisch beleid dat de vakorga nisatie voorstaat ademt meer rea lisme dan vorige nota's, aldus de werkgeversorganisatie VNO gis teren in een reactie. Het verbond van Nederlandse On dernemingen constateert dat de FNV nu in zekere zin een keuze maakt: achterblijven van de koopkracht ten gunste van de collectieve voorzieningen. De gedachte om gebruik te maken van de prijscompensatie voor de financiering van arbeidstijdver korting, strookt naar het oordeel van het VNO echter niet met de huidige situatie. Zwakke economie Hoewel het Witte Huis onmiddel lijk gereed stond om de opleving op het conto te schrijven van Reagans plannen om de belas tingopbrengst te verhogen, zeg gen analysten van makelaarshui zen dat vooral de zwakke econo mie ermee te maken heeft. Ban ken waren zeer terughoudend bij het uitlenen van geld, omdat - bij een werkloosheidspercentage van bijna 10 - de faillissementen steeds meer begonnen voor te komen bij grote bedrijven, ban ken en handelaars in effecten. Een dalende industriële produk- tie was een andere factor die er toe bijdroeg dat de vraag naar geld uit de particuliere sector dramatisch verminderde. De federale bank heeft in de afge lopen weken de geldkraan ver der open gedraaid, er is meer krediet beschikbaar en belangrij ke voorspellers van de ontwikke lingen van de rentestand hebben hun aanvankelijke visie dat die zou blijven stijgen, dinsdag her zien. Dit leidde tot het volgens sommige woordvoerders 'kopen in paniek' van degenen die niet alleen willen blijven profiteren van de hoge opbrengst van in vesteringen, maar soms vrijwel blindelings reageren op het oor deel van sommige deskundigen. West Duitsland De jongste renteverlagingen in de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en andere landen hebben de speelruimte voor verzachting van de kredietvoorwaarden in West-Duitsland iets groter ge maakt, zo heeft de president van de Bundesbank, Karl Otto Poehl, gisteren verklaard. Ook op de daggeldmarkt in de Ver enigde Staten en op de markt voor kortlopend (tot drie maan den) geld is het renteverschil tus sen dollar en mark zeer gering geworden De tekorten van de overheid, die als gevolg van de economische ontwikkeling gro ter zijn geworden dan men enke le maanden geleden nog had ge dacht, beperken naar het oordeel van Poehl evenwel de mogelijk heden van een renteverlaging, al acht hij die niet geheel onmoge lijk. De sleutel naar een economi sche ommekeer is in handen van de Verenigde Staten. Als daar de rentedaling die nu al valt waar te nemen, kan worden versterkt en als de economie in de VS opleeft kan dat voor de Bundesbank het tijdstip van handelen inhouden. Over de prijsontwikkeling in Duitsland zei Poehl dat die "he laas niet bevredigend" is maar dat het hoogtepunt is gepas seerd. In Beverly Hills heeft de politie gisteren een robot opgepakt, die zonder begeleiding door de straten van deze Amerikaanse stad wandelde. De met kleurenscherm en camera uitgeruste ijzeren man zal op vrije voeten wor den gesteld als de eigenaar zich meldt. TERNEUZEN (GPD) - De schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid dreigt met nieuwe schippersacties als de tarieven voor de vaart vanuit België naar Nederland en Frankrijk niet snel wordt aangepast. De de valuatie van de Belgische franc speelt de schippers - de laatste maan den nogal erg karig bedeeld met werk - danig parten. In sommige geval len schiet de schipper er 40 procent bij in vergeleken met de situatie van voor de herwaardering van de verschillende valuta, t bestuur van Noord-Zuid heeft de Belgische tegenhanger, het kartel Ons Recht een brief op poten gestuurd waarin aanpassing van de tarieven wordt bepleit en dat moet op korte termijn gebeuren, zo niet dan vol gen er acties. Ons Recht heeft tot nu toe niet op de brief gereageerd. In afwachting van een reactie heeft Noord-Zuid alle overleg met de Belgen opgeschort. De schippers van spitsen (binnenschepen van omstreeks 300 ton) zijn op hun beurt nauwelijks te spreken over de nieuwe tarieven die Noord- Zuid heeft vastgesteld voor de vaart op Frankrijk. DEN HAAG (ANP) - De drukke- njgroep van Nijgh en Van Dit mar (drukkeryen. uitgeverij en reclamebureaus) heeft in 1981 een aanmerkelijk verlies gele den. De omzet van deze groep daalde van 37,9 min tot 31.5 min. Om het evenwicht tussen kosten en opbrengsten te herstellen is een verstrekkende reorganisatie van het grafische bedrijf noodza kelijk. zo meent de directie. Dit heeft tot gevolg dat het aantal personeelsleden met 90 zal wor den verminderd tot 177. Hierbij zullen 75 werknemers ontslagen worden, aldus het jaarverslag. Nijgh en Van Ditmar is sterk af hankelijk van de gang van zaken in de grafische sector Ongeveer de helft van de omzet van 54 min (vorig jaar 59 min) moet in deze markt worden verworven en dan nog bijna geheel in Ne derland. Als gevolg van acquisi ties in deze sector en de verliezen in 1980 en 1981 is het eigen ver mogen sterk aangetast. Dat heeft ertoe geleid dat de onder neming slechts met grote moeite een kredietfaciliteit ontving. Pas nadat het ministerie van Econo mische Zaken een 'premier ris que' garantie van 1 min be schikbaar stelde en er duidelijke reorganisatieplannen op tafel kwamen, waren de banken be reid tot het verlenen van kredie ten. De drukkerijgroep omvat de on derdelen Nijgh Offset en Nijgh Formulieren, beide in Den Haag. en Drukkerijen Roelants-Schic- dam. In ieder van deze bedrijven zal het personeel verminderd worden. Bankgeheim Zwitserland buiten schot? BERN (DPA/AFP) - De Zwitserse regering wil geen enkele veran dering aanbrengen in de huidige regeling die banken in Zwitser land de gelegenheid biedt gehei me nummerrekeningen beschik baar te stellen. Dat heeft de rege ring gisteren meegedeeld aan de twee kamers van het parlement. Zij doet de aanbeveling aan de volksvertegenwoordiging het voorstel van de sociaal-democra tische partij SPS van oktober 1979 voor het houden van een volksraadpleging "tegen het mis bruik van het bankgeheim en de macht van de banken" af te wij- Ten behoeve van het referendum heeft de SPS 121.882 geldige handtekeningen verzameld, aan zienlijk meer dus dan de 100.000 die voor het houden van een refe rendum nodig zijn. Het voorstel behelst een tenminste gedeelte lijke opheffing van het bankge heim, uitbreiding van de voor schriften inzake publiciteit, be perking van de bindingen van banken met andere ondernemin gen en de invoering van een ver zekering van bij banken ingeleg de gelden. De regering in Bern is van oordeel dat daarmee de vrijheid van han delen bij de banken verregaand zou worden beperkt. Het SPS- voorstel is aldus "in strijd met de beginselen van de liberale Zwit serse economische instelling. Zwitserland heeft besloten toe te treden tot het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank, zo is w oensdag na afloop van de wekelijkse bijeen komst van de regering verno men uit officiële bron. De uitgeversgroep voldeed aan de verwachting. Alle dne onderde len. Nijgh Educatief, Nijgh Belle- tne en Nijgh Periodieken, be haalden een hogere omzet en een betere bijdrage aan het resultaat van de groep De totale omzet nam toe van 13 min tot 14.8 min. Begin 1982 is begonnen met een nieuwe serie Nijgh Poëzie. De waardering van de eerste vier bundels was hoog. De kinder- en jeugdboeken blgven een goede ontwikkeling doormaken. De omzet van de twee reclamebu reaus. die deel uitmaken van Nijgh en Van Ditmar. is in 1981 gedaald van 12.3 min naar 11 min. Eén van de bureaus leed verlies. Een verbetering van de mark tomstandigheden is vooralsnog niet te verwachten. Terlouw richt technologe op behoefte bedrijfsleven DEN HAAG (GPD) Een betere af stemming van technische en we tenschappelijke ontwikkelingen op de behoeften van samenle ving en bedrijfsleven. Met deze woorden omschreef minister Terlouw (economische zaken) gisteren het belangrijkste doel van het technologiebeleid in ons land. Terlouw. die al jarenlang de ver nieuwing van het nooddruftige Nederlands bedrijfsleven hoog in zijn vaandel heeft staan, instal leerde woensdag twee belangrij ke organen in het kader van dat technologiebeleid: de Overleg groep Project Technologiebeleid en de Werkgroep Technologiebe leid. Beide organen krijgen een belang rijke taak bij het tot stand bren gen van een technologiebeleid in ons land. een zaak die van groot belang is voor het oplossen van de structurele problemen waar het bedrijfsleven ook in ons land mee te kampen heeft. De twee nieuwe organen zullen er voor moeten gaan zorgen dat overheid, wetenschappelijke in stellingen en bedrijfsleven meer op elkaar afgestemd gaan werken aan een vernieuwing van onze industrie. Dat wil zeggen een industrie die sneller dan nu het geval is. kan inspelen op de behoeften van de samenleving. Behoeften niet alleen in de zin van noodzakelijk geachte produkten, maar ook. en Terlouw noemde het speciaal, behoeften in de zin van werkgelegenheid. In dat kader sprak de minister ook nog zgn verwondering uit over het onlangs gepubliceerde rap port van de Raad voor de Ar beidsmarkt over de gevolgen van het op grote schaal invoeren van de chips op de werkgelegenheid. De raad sprak daarin over een verlies van 12.000 arbeidsplaat sen per jaar (Terlouw „Dat viel mij eigenlijk nog mee") tot een totaal van ongeveer 95.000 ar beidsplaatsen Terlouw miste in het rapport voor al een becgfenng van het verbes aan werkgelegenheid als de chips niet op grote schaal geïn troduceerd worden in het ar beidsproces. „Naar mgn mening zal dat nog veel meer arbeids plaatsen kosten". FRANKFORT AFP/DPA) - De 24 banken die zich bekommeren om het financiële wel en wee van het in surséane van betaling ver kerende Westduitse elektrocon- cern AEG-Telefunken hebben de curator van de onderneming een krediet beschikbaar gesteld van 1,1 miljard mark. Na zes uur van besprekingen hebben de banken het besluit genomen, zodit AEG voorlopig kan voldoen aan de fi nanciële verplichtingen. Een en ander is bekendgemaakt door AEG-topman Heinz Dürr. Het krediet loopt tot eind juni 1986 Van de 1,1 miljard mark wordt 700 miljoen mark direct beschikbaar gesteld als gedeeltelijk voor schot De resterende 400 miljoen mark komen vrij als de Westduit se overheid zich garant stelt voor een tweede krediet van nog eens 1,1 miljard mark. De banken zijn er bij hun beslis sing van uitgegaan dat het perso neel en de bonden de noodzake lijke saneringsmaatregelen voor het op een na grootste elektro- concern in de Bondsrepubliek niet in de weg staan. Verder heb ben zij aangenomen dat de over heid geen voor hen onaanvaard bare voorwaarden stelt als zg zich garant stelt voor het tweede krediet AEG-Telefunken heeft schulden van ongeveer vijf miljard mark en is nu voorlopig van een faillis sement gered. DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN 91.50 91,0» 25.60 25.20 256.50 253.00 88.00 86,50 37,70 37.10 36.80 78.00 76.20 76.50 75,20 152.80 152.20 127.00 124.00 35.20 31.50 Hrineken Hold 85.30 85.50 84.60 83.40 U6.80 115.60 107.50 101.00 103.50 101.00 22.50 21.60 37,00 36.50 Volker Stevln 124.40 124.60 194.00 194.50 162,50 163.90 150.70 150.40 55.00 54.80 25.00 25.50 BINNENLANDSE AANDELEN A»d. Rubber 135.00 132.00 315.00b 315.00b 190.00a 188.00a 59.20 58.50 21.50 21.00 94.00e 92.00 id.cert Breevast Bredero VB ld eert Buhrm. Telt Galand Holl Calvé eert ld 6% eert Dell MIJ Dessau* Dorp en co. 105.00 101.00 104,00 101.00 151.50 150.50 151.50 150.50 29.30 29.00 26.20 25.60 206.00b 204,30 39.70 39.00 24.00 23.80 46.00 46.60 Hoek's Mach. HVA-Myen eert. 130.00 127.00 940.00 940.00 605.00 600.00a 295.00 295.00 M.S0 56.20 50.50 30.50 119.20 li 8.50 Schlunberfer Smit Intern. Telegraaf Textiel Tw. Tllb Hyp Bk Tw Kabel H Twljnstra en C. lak C.lasnb 287,00 285.00c 58.00 57.50 Ibblnk Verw. Gli VMF Verto Yihamij Bul BELEGGINGS INSTITUTEN W.«0 96.00 95 00 93.00b 92! 00e GOUD EN ZILVER Gou.1 onbewerkt 30650 - 31150 Vonje t 570 - 040 Vong» 530 - 000 BUITENLANDS GELD Amerikaan** doUar tui DuiUe mark 1100) Ital lire 110 000) Portugese t+c (100) Deen»e kroon 1001 Ooit «hilling(IOO) Spaante prwta 1100) G nek drachme 10C Beufsovealcht AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs is de note ring van Nedlloyd donderdag scherp gedaald. Het scheepvaart- fonds verloor rond het midda guur ruim 6 op 99 Beurshan delaren verwachten de resulta ten over het eerste halfiaar van Nedlloyd veel lager zullen zgn De omzet werd nam genoemd. Van Ommeren werd meegezo gen naar een 50 cent lagere koen van 21.60 bg de internationals ging de be langstelling uit naar Philips in verband met de bekendmaking van de kwartaalcgfcrs. Op de vloer vond men dat wat flauwtjes werd gereageerd op de forse winststgging Philip» werd 30 cent duurder op 24.30 De ovenge internationals stonden enigszins onder druk. Kon Olie verloor 7 dubbeltje» op 83 40 en KLM 80 cent op 85 20. Akzo. Hoogovens en Unilever hielden het verlies beperkt Ook de fi nancicle waarden moesten een flinke veer laten. De banken wa ren zelfs zwak

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17