Beunhaas groot gevaar voor boeren in Frankrijl cont Weer Radboud-leerstoel in Leiden DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 Een Nederlandse krant meldde dat de toeristen in Venetië door mil joenen vliegen werden belaagd. Een Vlaamse krant van dezelfde dag meldde, dat Venetië door horden bijzonder agressieve muggen werd geteisterd. Omdat we toch maar 49 kilometer van Venetië af zaten besloten we door middel van empirisch onderzoek vast te stellen welke dagbladpers de betrouwbaarste was: de Ne derlandse of de Belgische. Een daglang wandelden we door Ve netië, of zaten we her en der te drinken of te eten. Al die tijd za gen we één insekt, dat zich korte tijd op een flesje mineraalwater verpoosde. Het was een vlieg. De rest van de vakantie hebben we alleen nog Nederlandse kranten gekocht. Die vlieg hoorde bij het terrasje langs het Canal Grande onder de rook van de Rialtobrug. Een jaar of tien geleden aten we daar eens een bijzonder smakelijke, knoes- perige sla, die ik zelfs lekker vond (ik behoor tot die 75 procent van de mannen die zich er op voor staan geen slaliefhebber te zijn). Tien jaar lang zeiden we.dus te gen elkaar dat de sla wel lekker was, of niets te wensen overliet, maar dat ze toch niet haalde bij de Rialtosla. De rialtosla kreeg in de loop der jaren een koninklijke allure, werd als soortnaam op den duur ook zonder hoofdletter door ons uitgesproken, dus wij weer eten op dat terrasje bij de Rialtobrug. Sla besteld, tja, wat zal ik zeggen, een bakje gewone sla, niks bijzonders, niet eens zo als thuisin de verste verte geen rialtosla. Waren dat nu tien ver loren of juist gewonnen jaren? We zaten daar dus sla te eten toen er een falanx van zeven gondels, zij aan zij, in de richting van de Rialtobrug opdreef. Op zichzelf, op dat punt, al een kunststukje, bij het drukke gemotoriseerde en gegondeliseerde verkeer in het Grote Kanaal. Een ingehuurde accordeonist speelde een gevoelig Italiaans lied, daarna stond een bejaarde dikbuikige kale Ita liaan op, die met forse stem „O sole mio" begon te zingen. Het had iets... potsierlijks. Een groepsreisje per zevenvoudige gondel in romantische toonzet ting op het middaguur terwijl het rondom gonst en knettert van watertaxi's en overvolle motor boten,- dan botsen traditie, romantiek, en de alledaagse rea liteit tot een kernfusie van mis verstand. Het is alsof je overdag met blauwfilters een tedere avondlijke liefdesscène tussen Romeo en Julia verfilmt, en dat verfilmen dan verfilmt en aan de omstanders voorschotelt. Die toe risten in die zeven gondels zaten voor aap, en aan hun schaapach tige glimlach zag je dat zij besef ten dat wij dat zo voelden. Wij rekenden af en liepen over de Rialtobrug in de richting van het San Marcoplein. Op een van de stoepen van de Rialtobrug zat een jongen van een jaar of veer tien met een T-shirt aan waarop reclame werd gemaakt voor de plaatselijke voetbalclub van BERCHTESGADEN. Berchtesga- denl, denk ik dan meteen. Dat is toch niet iets waarmee je te koop loopt! Toegegeven, Dachau zou erger zijn geweest, maar Berch- tesgaden waar Adolf Hitler zijn „adelaarsnest" had, daar ga je toch niet mee lopen geuren in het buitenland. Hoewel, in Italië... Terwijl we midden op de Rialto brug het Canal Grande afkeken om te zien of het vandaag Cana- letto of Guardi was (het was gro tendeels Guarnaletto), zagen we dat zich op de oever een menselij ke slang vormde van een vijftig tal jongelui, die met de handen op de schouders van hun voor ganger zich krachtdadig een weg baanden door de slenterende me nigte, waarbij zij opgewekte lie deren zongen. Op zichzelf kan zo'n massale samenwerksing van mensen wel eens iets vrolijks heb ben, ik denk bijvoorbeeld aan het plan waarover The Times deze maand schreef om in Zuid-Au- stralië bij het Faaker Meer de 10.000 plaatselijke inwoners een Japans record te laten breken waarbij 5810 Japanners betrok ken waren. Die 10.000 Austra liërs zullen rond het meer een on onderbroken cirkel vormen van mensen die allen zullen zitten, echter niet op een stoel, maar op de knie van hun buurman. Daar zou ik graag bij tegenwoordig zijn, desnoods als kniezitter zelf. Maar die polonaise slang van jongens en meisjes die half in de looppas door het verbijsterde pu bliek heen over de Rialtobrug trok onder het zingen van Duitse liederen want het waren na tuurlijk Duitse middelbare scho lieren), wekte alleen maar mijn weerzin. Waarom? Omdat het Duitsers waren? Om het brutali serende karakter van die mense lijke slang? Die kinderen hadden zelf toch de grootste lol, moet je daar dan zo zwaar aan tillen? Misschien niet, mijn ergernis werd waarschijnlijk gevoed door het besef dat ze voor het eerst van hun leven in Venetië waren en zonder op of om te kijken, in de maat en met enige haast, de mooiste brug over het mooiste ka naal ter wereld overstaken. Zoiets doe je niet... Op een goede dag trok een Nederlandse boer naar Frankrijk omdat zijn vaderland hem niet meer aanstond. Hij dacht dat landbouwen overal wel zo'n beetje hetzelfde was en kocht een boerderij langs de Loire. Toen het winter werd en de eerste sneeuw viel. raakte de boer echter in razernij. Hij stampte met zijn voet van woede in de sneeuw en riep uit: „Ze hebben me bedrogen, ik dacht dat het hier altijd zomer was!" De goedgelovigheid van deze boer langs de Loire is een wel wat karikaturaal - maar waar - voorbeeld van de manier waarop Nederlandse landbouwers zich in de nes ten werken als ze naar Frankrijk gaan zonder zich vooraf goed te documenteren. Want wat te denken van de Nederlander die zijn 30.000 kippen verkocht om een nieuw landbouwersleven in Bretagne te beginnen, zonder Bretagne ooit van dicht bij te hebben gezien. Als het misgaat zoekt dit soort lichtvaardige avonturiers meteen een brede borst om uit te huilen. Maar dan is het onherroepelijk te laat. Advies In Frankrijk wonen heel wat Nederlandse boeren die het uitstekend hebben gedaan. Ze wonen er pas, of ze wonen er al een paar geslachten lang. Van hen hoort nooit ie mand iets. De eerste genera tie heeft het altijd moeilijk gehad. Hun kinderen weten al niet beter en zijn Frans met de Fransen. Dan is het groot ste gevaar - dat van het isole ment - al voorbij. De zekerste manier om ervoor te zorgen dat het misgaat is te sparen op de kosten voor goed advies. Nederlandse boeren zijn gewend aan ob jectieve en snelle voorlich ting, zoals door hun plaatse lijke bankman. Ze verwach ten dat hen in Frankrijk het zelfde overkomt. Dat is een misverstand, zeker als het - net als bij ons - gratis moet. Een boer met emigratieplan nen laat zich dan ook al gauw bij de arm nemen door een scharrelaar in onroerend goed, hij koopt een boerderij op het eerste gezicht en merkt dan dat hij de notaris niet verstaat en het koopcon tract niet kan lezen, omdat men in Frankrijk meestal Frans spreekt en schrijft. Er zijn boeren die deze omstan digheid over het hoofd had den gezien. Nu begint de ellende pas goed. De scharrelaar in onroerend goed en zijn cliënt zijn in het dorpshotel van een dorp met een onuitsprekelijke naam. De scharrelaar spreekt een woordje Frans mee en ver taalt de notaris, maar vergeet daarbij de onaangename clausules aan zijn klant over te brengen. In zijn meest sim pele vorm - maar er zijn tien tallen andere voorbeelden - leidt dit scenario er bijvoor beeld toe dat de Nederlander bij het opkomen van zijn eer ste wintertarwe de bulldozers zijn terrein ziet oprijden, die beginnen met de aanleg van een „autoroute" Modderbad Een ook veel voorkomende schrik is. dat de boer-in spé - ongelooflijk maar waar - zich niet behoorlijk op de hoogte heeft gesteld van de grondge- steldheid en dan toe moet zien hoe zijn land in de herfst verandert in een modderbad, waarin zijn koeien wegzin ken en stikken (ook al een waar gebeurd verhaal). In verband met het taalpro bleem staat ook dat van het krediet. Boeren in Frankrijk kunnen gebruik maken van de faciliteiten van het „Credit Agricole", een wereldwijde instelling die in het vader land het recht heeft boeren aan een goedkope lening te hankelijk is. Zijn veestapel is intussen verdubbeld. Aanpassingsproblemen heeft dit gezin van stralende Bra banders nauwelijks gekend De beste vrienden van de kinderen zijn de vee-arts en de olieman In de winkels ..gaat alles zo rustig en eer lijk. in Nederland moet het allemaal haastig", zegt me vrouw Van TM De belangrijkste raad van Van Tiel: „Kom. als het enigszins kan. eerst als vrijgezel Ken weg terug is er niet meer" De stoere Elsendorper leert Frans met een bandrecorder Een andere goede raad is ook: kom eerst eens een jaar of wat als knecht, neem dan een pachtboerdenj Kopen kan altyd nog. Op het ogenblik zijn er meer rampgevallen van Nederlandse boeren in Frankrijk dan ooit te voren Zo'n twintig boeren zullen het niet houden, dan wel ern stig moeten bezuinigen In vijftien van de gevalen ligt de bron van de ellende bij de beunhaas-makelaar die ze er in heeft laten lopen Toch is Frankrijk nog steeds voor Nederlandse boeren een aantrekkelijk emigratieland De grondprijzen blijven laag. de boer wordt hier gezien als de „leverancier van de groe ne olie" en er is nog veel mooie grond met goede op stallen te koop. Heidemij •i> i Herisson: dertig kilometer met de auto i helpen, als ze aan bepaalde voorwaarden voldoen. Deze rente is er voor Nederlandse boeren in principe net zo goed. Wie echter - half ver staan of verkeerd begrepen - na een gesprek met de plaat selijke bankdirecteur, en al dan niet door de beunhaas bijgestaan, meent dat het kre diet ook werkelijk is ver strekt komt nogal eens van een koude kermis thdis. Er zijn boeren die alvast begin nen met het opknappen van huis en stallen, die vee kopen en machines, en die dan op een zeker ogenblik merken dat het in het vooruitzicht ge stelde geld er niet is of ster ker nog: dat de boerderij bij uitblijven van de koopsom niet in hun handen is overge gaan. Een boer die niet van de voordelige rente wil profi teren en naar een „gewone" bank gaat, heeft deze proble men natuurlijk niet. Alles vragen Een voorbeeld van een Neder lands landbouwersgezin dat het goed heeft gedaan is te vinden in Herisson, even ten noorden van Montlucon. Henri Overzet had een vee boerderij van 30 hectare in de buurt van Appingedam. Ruim drie jaar geleden be sloot hij met vrouw en drie jongens onder de tien naar Frankrijk te gaan. In Gronin gen zijn niet al te veel toe komstverwachtingen meer voor een boer, vooral voor de kinderen, aldus Overzet, die eraan herinnert dat hij in Ne derland „geen boom kon kappen of geen sloot kon ver leggen zonder het eerst te moeten vragen". En hij wilde meer grond, voor zijn jon gens later. Overzet begon met naar de Hei demij te gaan, die in Limoges een bureau heeft, en die hem alle informatie keurig thuis leverde, met het adres van een gerenommeerde make laar erbij. Mevrouw Overzet had op school Frans geleerd, haar mar. sprak het aanvan kelijk niet. Vijftig procent van de grond is hier nog maar in lokale han den, de rest behoort nu aan Belgen, een Normandiër en een Hollander. Overzets boerderij kon dan ook 108 ha groot zijn, dat is iets boven de toegestane top. Daarboven moet toestemming worden aangevraagd om „cumulatie van landbouwgronden" te gen te gaan. De grond was er overigens enige malen goed koper dan in Groningen en Overzet schakelde van vee over op het verbouwen van Failliet De grond is er even goed ge schikt voor veeteelt, maar zijn voorganger had - wat in Frankrijk nog bijzonder is - al 80 ha gedraineerd. Overzet maakte dat af. Daarna was het hele terrein voor akker bouw geschikt. Terwijl Henri Overzet dat alle maal vertelt, komt zijn vrouw thuis met de kinderen. Ze is met ze naar catechisatie ge weest in Montlucon. dat is 30 kilometer met de auto. Daar gaat ook het gezin naar de kerk. De hervormde kerk is voor de Overzets een belang rijk steunpunt, ook voor het maken van vrienden en ken- Als Overzet uit Appingedam in zijn Franse dorp arriveert, is de coöperatie zojuist failliet gegaan en zit zijn directeur in het gevang. De Groninger be grijpt dan ook dat hij het zon der hulp uit die hoek zal moe ten stellen. Hij koopt twee trekkers, een combine en drie zaaimachines en slaat daarmee de fase van de loon- dorser over, die niet komt op dagen als de zon schijnt. En omdat voor de machines on derdelen en technici einde loos op zich laten wachten. werkt Inj met zijn Normandi- sche buurman samen en re pareren ze eikaars machines in eendracht. Mevrouw Over zet bemant de trekkers en ze ploegt. In het hoogseizoen komt haar vader over om te helpen. Advertentie Een ander voorbeeld van hoe het goed kan gaan is de fami lie Van Tiel uit Elsendorp in de Peel. Jan van Tiel en zijn vrouw hebben drie meisjes en een jongen van tussen de zes en elf jaar Ze hadden 17 ha in Holland en nu 65 ha in een prachtig heuvelland ten zuiden van Autun. De oude boerderij in Elsendorp lag ongelukkig, er was veel heen en weer gesleep en uitbrei ding viel niet te betalen. Het jongvee stond uit plaatsge brek ook in de zomer op stal. De halve familie Van Tiel woonde al in Frankrijk. Een neef in Limoges plaatste een advertentie en iedereen hielp mee met het vinden van een betrouwbaar object. Van Tiel is voornamelijk veeboer en hij produceert zelf zoveel voer dat hy van niemand af- De beste manier om ongeluk ken te voorkomen is naar de adviseurs van de Heidemij te gaan. De staat verleent offi cieel geen hulp. want Frank rijk is anders dan bijvoor beeld Canada of Nieuw-Zee- land - g< en rn.L:;I landbouwafdeling van de Ne derlandse ambassade in Pa rijs kan dan ook niet verder gaan dan het geven van alge mene adviezen. De Heidemij heeft zich in de materie ge specialiseerd. is echter geen charitatieve instelling en vraagt in de meeste gevalen drie procent van de koopsom aan honorarium Nu verkeert de Heidemij zelf in conjuncturele moeilijkheden en wordt het kantoor in Li moges geleid door mg I' J de Roos, tel M-S04M5) coil Stuit met opheffing be dreigd. Een waardevolle kracht werd er al sfjgsloPSH maart ontslagen, terwijl ing. De Roos zich als een eenzame brandweerman inzet voor rampgevallen, die het kan toor financieel allerminst op de been houden. Nog steeds zyn er daarnaast te weinig boeren die inzien dat het de moeite waard is hun goeie geld aan goeie raad uit te ge ven. Als de Heidemij uitvalt zal de staat toch de verantwoorde lijkheid van het advies moe- tin overnemen Dr land bouwafdeling van een am bassade is daar echter niet op berekend. De voor de hand liggende oplossing lijkt dan ook dat de staat de Heidemij in dit voorlichtingswerk voortaan financieel bijstaat Voor een eerste advies heeft de Heidemij een kantoor in Arn hem ine H A van lkowiik. tel 85 778500. die tot nu toe voor de begeleidmg in Frank rijk zelf naar het bureau in Li moges kon verwijzen. Het dagelijks bestuur (modera- men) van de hervormde synode beeft het Hervormd Beraad Vre desvraagstukken uitgenodigd om op 2 november het eerder af gebroken gesprek met deze groepering voort te zetten. Se cretaris-penningmeester mr. G. A. Hamel te Enschede vindt dat een goede zaak, al moet worden afgewacht hoe dit gesprek zal verlopen. Volgende maand houdt het Her vormd Beraad in de Vredesweek een congres in Den Haag. Mr. Hamel: "Wij willen de proble men die er liggen objectief schet sen, en de kerk duidelijk maken, dat er méér vredesbewegingen zijn dan het Interkerkelijk Vre desberaad". "Het IKV is door zijn politieke keuze en zijn cel vorming niet langer een beraad van kerken", meent mr. Hamel, "maar een zelfstandige organisa tie buiten de kerken". Het Hervormd Beraad beschouwt de kernwapenbrief van de syno de niet als een incident maar als een symptoom van een bepaalde koers, en daartegen verzet het Beraad zich. Balans 'Met hart en ziel' is het motto van de actie 'Kerkbalans 1983', die begin volgend jaar wordt gehou den en waaraan hervormden, ge reformeerden, lutheranen, re monstranten, doopsgezinden, rooms-katholieken en oud-katho lieken meedoen. Dat heeft de com missie Geldwerving van de Her vormde Kerk meegedeeld aan de colleges van kerkvoogden. Te verwachten valt, dat op op brengst van 'Kerkbalans 1982' wat betreft de hervormde ge meenten 2,8 procent hoger zal zijn dan in 1981. Dit percentage blijft wel achter bij de kostenstij ging. Aan de actie van vorig jaar namen 725 hervormde gemeen ten deel, ongeveer 80 procent. De hervormde commissie schenkt in haar overzicht ook aandacht aan het teruglopend ledenbe stand van de kerk. De plaatselij ke organisatie, de gebouwen, de personeelsbezetting, het admini stratieve apparaat en de predi kantsplaatsen zijn in feite inge steld op een veel groter aantal le den, meent de commissie. Dat vraagt om een duidelijk omlijnd beleidsplan op langere termijn, waarbij de toekomstige ontwik keling van het ledenbestand en de daarmee samenhangende draagkracht van de gemeenten tijdig moeten worden onder kend. De commissie pleit ook voor een intensieve samenwer king met andere kerken, met me de gereformeerde kerken, op basis van een 'rationele bednjfs voering'. In 24 van de 395 plaatselijke ge meenten die een vragenlijst van de commissie Geldwerving in vulden en terugstuurden worden de uitspraken van de synode over de kernbewapening en de campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad genoemd als oor zaak van het teruglopen van de bijdragen. "Het omgekeerde is niet meetbaar", voegt de com missie daaraan toe. Er zijn ook gemeenteleden die hierdoor juist worden bemoedigd en dat finan cieel tot uitdrukking brengen. "Overigens moeten leden die hun bijdrage inhouden wel weten, dat zij met deze instelling het voortbestaan van de gemeente in gevaar brengen. En dat kan toch hun bedoeling niet zijn". Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad K. R. Cuperus Rinsu- mageest-Sybrandahuis, te Maar tensdijk (U.) S. de Jong Katwijk aan Zee. Radbout Dr. P. G. J. Leenhouwers (53) te Tilburg is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte met betrekking tot de christelij ke levensbeschouwing aan de Technische Hogeschool in Eind hoven. Hij is nu wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de theologische faculteit in Tilburg voor onderwijs in de geschiede nis van de wijsbegeerte. De Eindhovense leerstoel, waarop dr. Leenhouwers nu als eerste plaats neemt, is ingesteld door de Radboudstichting in Den Bosch. Deze heeft ten doel, de katholieke levensbeschouwing bij de vorming van academici tot haar recht te laten komen. In Amsterdam, Delft en Maastricht heeft de stichting ook een leer stoel. De vacante leerstoelen (wijsbegeerte) in Leiden, Utrecht en Wageningen wil de stichting spoedig weer bezetten. Een bij zondere leerstoel in de theologie aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam wordt overwogen. V redesopdracht Het voorkomen van oorlog is de eerste en dringendste taak die voortvloeit uit de vredesop- dracht van de kerken. Geen doel of waarde kan het uitbreken van een oorlog rechtvaardigen. De voorwaarden voor een mens waardig bestaan worden door Dat staat in een gemeenschappelij ke verklaring van de Bond van Evangelische Kerken in Oost- Duitsland (DDR) en van de Evangelische Kerken in (West- )Duitsland. Sinds 1980 hebben de Duitse kerken een gezamen lijke commissie voor de bestude ring van vredesvraagstukken. De verklaring adviseert de kerken in Oost- en West Duitsland door te gaan met hun gezamenlijke li turgie voor de vrede. 'Toch kun nen getuigenis en gebed geen verontschuldiging zyn om zich aan politieke verantwoordelijk heid te onttrekken. Zy dienen daartoe juist aan te sporen". De kerken moeten aandringen op politieke oplossingen, b6vn rui litaire verdediging Veiligheid is alleen nog maar denkbaar bin nen een systeem dat de belangen van beide partijen respecteert en dat is gcncht op vreedzame op lossingen De Duitse kerken roe pen op. een vredesregeling in Europa te baseren op de slotak koorden van Helsinki. Zelf moe ten zy door eigen programma's opvoeden tot vrede op alle maat schappelijke terreinen, de over heid hinderlyk volgen en steun verlenen aan daarvoor geschikte acties ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 58 leiden 071-140148 lidAN\)C

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15