Blik in de weekbladen AUTO HP deTijd Tal van nieuwe modellen op komst Binnenkort gekleurde autobanden ut0 célh*. KLSEVIERS i/n DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 Varia Samengesteld door Koos Post Van de zijde van de autofa brikanten is nogal wat nieuws te verwachten. Het is in de autowereld ech ter gebruikelijk dat de bij zonderheden van nieuwe en gewijzigde modellen worden vastgehouden tot na de zomervakanties. Die komen dus in de komen de weken en maanden los. - Citroèn stelt de autopers de zer dagen in staat kennis te maken met de BX, die het gat tussen de middenklasser GSA en de grote CX moet gaan opvullen. - Ford zit nog stevig op de de tails van de sterk gestroom lijnde Sierra, die - zoals ge meld in de voetsporen van de Taunus moet treden. - Opel komt volgende maand op de proppen met de bijzon derheden over de kleine Cor- sa, die in Spanje zal worden gebouwd. Het wagentje wordt even kleiner dan de Kadett. - Skoda heeft goede hoop dat de wedergeboorte van dit Tsjechische merk in ons land een extra stimulans zal krij gen door het verschijnen van een aardige coupé. - Mazda heeft een vernieuwd model achter de hand, waar van tot op heden weinig meer dan dat bekend is. De produktie van de nieuwe Audi 100 begint volgende week, na de zomervakantie van de fabriek. De bouwers zeggen een zeer zui nige auto te hebben gerealiseerd, die met zijn brandstoftank van 80 liter een afstand van 1000 kilometer zonder tanken kan over bruggen. Er zijn weer diverse motoren: één viercilinder van 1,8 liter (75 pk), twee vijfcilinders van 1,9 l (100 pk) en 2,2 1(136 pk) en een diesel motor van 2,0 l (70 pk). Het nieuwe Opeltje, de Corsa, gefotografeerd tijdens zijn laatste testritten. Dit najaar komt het in Zuid-Europa op de markt, in het voorjaar ook in Nederland. - Fiat staat op het punt de klei ne Uno "te water te laten". Het is niet moeilijk te raden dat dit wagentje zal gaan ope reren in de sector waarin de 500 en 600'tjes vroeger zo suc cesvol waren. - Nissan heeft officieel geen nieuw model, maar dezer da gen krijgen wij een "Cherry" te zien die in heel wat onder delen verschilt met het pro- dukt dat tot nu toe onder die naam aan de man werd ge bracht. - Dat Hyundai met een vijf- deurs Pony op de proppen komt zal geen aardverschui ving in de autobranche te weeg brengen, maar impor teur Greenib verwacht er zelf wel veel van. - Mitsubishi heeft al laten we ten met twee nieuwe model len te zullen komen, de Cor- dia-coupé voorop. Het is natuurlijk slechts een greep. Alle merken zullen wel het een en ander in petto hebben. De tijd zal het leren wat precies. Misschien rijden we binnen af zienbare tijd op veel lichtere en bont gekleurde autoban den. Rood, geel, groen of welke kleur ook wordt ge wenst. De bandenindustrie zit nu nog met handen en voeten ge bonden aan petroleum (voor het rubber) en roet (voor de weerstand). En dat roet zorgt voor het eeuwige zwart. Maar achter de scher men wordt natuurlijk allang geëxperimenteerd met ande re stoffen. Het feit dat Goodyear daar nu de aandacht op vestigt doet vermoeden dat deze grote Amerikaanse bandenmaat schappij verwacht spoedig met resultaten te kunnen ko- Joe Croston is een van de man nen die leiding geven aan het onderzoekingscentrum van Goodyear in Luxem burg. Van hem is de opmer king dat door het gebruik van zeer rekbaar staal het mogelijk moet worden het gewicht van de autobanden tot ongeveer de helft terug te brengen. En door kleurloos siliciumdio- xyde te gebruiken in plaats van dat somber zwarte roet zou de bandenfabrikant kleurstoffen kunnen toevoe gen waardoor in principe el ke gewenste kleur band mo- gelijk zou worden. Tot nu toe was de wat mindere weerstand van dergelijke banden het grote struikel blok, maar gezien deze pu blicatie zou het me niet ver bazen als er nu een oplossing voor dat probleem is gevon den zodat binnen afzienbare tijd de kleur van de band kan worden afgestemd op de kleur van de auto. Controle Overigens is Goodyear nogal teleurgesteld in de automo bilist in het algemeen. Goodyear voorspelt: "Wij geven elk jaar miljoenen uit om de autoband beter en nog beter te maken. Maar al die investeringen en inspan ningen zijn vergeefs als de automobilist te beroerd is om geregeld de spanning van zijn banden te controle ren", zo zou men de klacht van Goodyear kunnen for muleren. Te weinig spanning verhoogt namelijk de slijtage en zorgt bovendien voor een te hoog brandstofverbruik. De ban denproducent adviseert daarom dringend om de spanning elke week even na te kijken. Maar zeker als men op het punt staat een langere rit te gaan maken. De band is vandaag de dag kwalitatief zo goed dat men het nauwelijks merkt als de spanning iets terugloopt. Daarom moet men het aan de pomp controleren. Maar wel met koude banden. Tij dens het rijden zet de lucht door de warmte van de wrij ving uit en dat verhoogt de druk. Dus niet na maar vóór het rijden controleren. A illegaar *Q=-=st_ Tweemiljoenste in Autotron Zo'n tien jaar na de opening haalde Lips Autotron, het automu seum in Drunen, zijn tweemiljoenste bezoeker binnen. Het werd mevrouw Ligtnnk uit Nieuwegein die met echtgenoot en kinde ren danig in de bloemetjes werd gezel. Compleet met een rondrit in een Spijker, een van de troetelkinderen pan het Autotron. Dit museum haalde in hel eerste jaar van zijn bestaan 125.000 bezoekers. Dat aantal liep op tot meer dan een kwart miljoen in 1977. Daarna kwam er een beetje de klad in. In 1980 kwamen er zelfs maar 180.000 personen langs de loketten. Een ingrijpende reorganisatie en wat nieuwe attracties brachten nieuw leven in de brouwerij en vorig jaar boekte men alweer 212.000 bezoekers. Dit jaar hoopt men - ondanks het warme zo- r in de buurt uan de 230.000 te komen. Allerbeste maand van Opel Een bijna vreemd bericht in deze tijd vol crisissfeer Opel boerde in juni beter dan ooit. Opel exporteerde in die maand 52.434 auto's en dat heeft de Duitse GM-dochter nooit tevoren gehaald. Opel voert in drie Europese landen de ranglijst van de best ver kochte automobielen aan Zwitserland, Belgie en Nederland. In ons land stegen de Opel-verkopen m het eerste half jaar met bijna een kwart vergeleken bij vorig jaar. De Kadett was niet alleen de best verkochte aufb. de Ascona kwam op de tweede plaats. RIJ- IMPRESSIE "Elke gelijkenis met zijn voor ganger berust op puur toe val". Ik schreef dat drie jaar geleden na kennis te hebben gemaakt met de huidige Kadett. Opel had zijn populairste model opvallend grondig onderhan den genomen. "Ik ben benieuwd of dat totaal andere karretje op dezelfde wijze furore zal maken als de oude Kadett", vroeg ik mij in het verlengde daarvan af. Autorijdend Nederland gaf prompt en overtuigend ant woord. Er veranderde ge woon niets. Achter- of voor wielaandrijving, het maakte helemaal niets uit: de Opel Kadett bleef nummer één op de auto-hitlijst. Dat hij technisch anders in el kaar zat, dat hij er compleet anders uitzag, dat hij een to taal géwijzigde rijkarakteris- tiek had gekregen en dat hij ook aanzienlijk duurder was geworden, dat alles bracht geen ingrijpende wijziging in de houding van het koper- spubliek, de Kadett bleef fa voriet. Toch werd eeh Opel-dealer nogal boos toen ik later daar uit concludeerde dat het suc ces van de Kadett voor een fiks deel moest worden be paald door de omstandighe den erom heen. Zoals het wijdvertakte dealernet, de grote variatie in het aanbod en niet in het minst als ge volg van die populariteit - door de goede inruilwaarde. Met zulke opmerkingen be wees ik volgens die veront waardigde dealer niet vol doende eer aan de Opel Ka dett zelf. Aan dat incidentje moest ik de zer dagen nog eens denken toen ik een tijdje kon rondrij den in de jongste loot van de Kadett-familie: de dieselver sie. Want met de beste wil van de wereld kan ik niet zeg gen dat de Kadett een opval lende uitschieter is. •Dat zullen de constructeurs ook nooit voor ogen hebben gehad. Het zou niet passen in het concept van G.M.-doch- ter Opel, die altijd op zoek is naar het grootste gemiddelde van de publieke smaak. En die vindt men nooit in het uit zonderlijke. De roos wordt dan eerder ge raakt met een aardig ogend, gemakkelijk hanteerbaar en uiterst bruikbaar model als de Opel Kadett nu is. De ech te allemansvriend waarin geen enkele automobilisme) zich ontheemd zal voelen. Iedereen voelt er zich onmid dellijk in thuis en Opel heeft voldoende variaties in huis om er toch nog iets eigen in aan te kunnen brengen. Men kan kiezen uit 2, 3, 4 of 5 deu ren. Uit een Standaard, Spe cial, Luxus of Berlina. En tot nu toe was er ook keus uit vier benzinemotoren, iwee van 1,2 liter en twee van 1,3 liter. In totaal kon men uit zo'n ze ventig mogelijkheden kiezen. Nu zijn daar nog achttien bij gekomen. Voor het groeiend leger dieselaars. Want die kunnen ook het aantal deu ren en de mate van luxe in de uitvoering zelf bepalen. Al leen hebben die wat motor betreft geen keus: er is maar één 1,6 liter dieselmotor. Het is dezelfde krachtbron die ook in de Ascona is geplaatst. Geheel nieuw ontwikkeld uit de benzinemotor. Compacter en lichter dan de diesel die voorheen in de Ascona zat. Het bobbeltje op de neus is dan ook niet meer nodig. Was het aan één kant moedig van Opel om na een jaar of zes de handschoen op te ne men tegen de Golf diesel, aan de andere kant was er ook de noodzaak om iets te doen aan de populariteit van dit VW'tje, dat in Duitsland meer dan de helft van de markt be zet houdt. Merkwaardig genoeg is de po pulariteit van de kleinere die sels soms groter dan het fi nanciële voordeel zou kun nen rechtvaardigen. Kenne lijk zijn er tal van automobi listen die de voorkeur ge ven aan grotere bedragen in eens en wat minder aan de pomp, ook al kunnen ze daar het in eerste instantie meer betaalde niet helemaal meer terugverdienen. Opel zal het niet gemakkelijk krijgen in de strijd met de po pulaire Golfjes al kan de Ka dett wat meer ruimte bieden. Maar laat ik mij niet verdie pen in voor- en nadelen van de Kadett zelf. Na drie jaar is dat niet meer nodig. Het gaat nu om de dieselmotor en wat dat betreft hebben de mensen van Opel weer een knap stuk werk verricht. De motor die 54 paardekrach- ten kan leveren - heeft enke le technische details die nog niet eerder bij serie dieselmo- toren van die grootte werden toegepast. Namelijk de hy draulische regeling van de klepspeling en de automati sche ontluchting van het in- spuitsysteem. Mooi en aardig, zullen de min der technisch geschoolden onder ons denken, maar wat koop ik daarvoor? Onder meer dat de angst voor het leegrijden van de dieseltank tot het verleden behoort. Want voorheen was dat een grove "fout", die werd "be straft" met een tijdrovende ontluchting van het injectie systeem. Nu gebeurt dat au tomatisch, zodat men na het tanken gewoon weer kan ver der rijden. De voorgloeiperiode van deze dieselmotor is tot het mini male teruggebracht. Luttele seconden na het omdraaien van het sleuteltje kan men al op weg gaan. Men make zich overigens geen illusies, stationair draaiend kan men nog heel goed horen dan men in een diesel zit. Hij hakkepuft er lustig op los. Maar eenmaal op weg vergeet men dat alras. Om het heel simpel te zeggen: tot aan een snelheid van 100 kilometer is het net alsof men in een ben- zine-auto zit. Pittig genoeg en opvallend rustig. Maar boven die snelheid neemt snel toe en de reactie even snel af. Als men de ruimte heeft en men blijft flink aanhouden kan kan men de naald van de snel heidsmeter in de buurt van de 140 krijgen, maar dan is het geluidsvolume toch wel stevig aan de maat Bovendien, wie dat veelvuldig doet zal aan de dieselpomp (bah, wat stinkt en schuimt dat spul toch) beduidend be neden de één op dertien ble ven. Maar wie met wat meer beleid rijdt zal heel gemakke lijk een verbruik van één op veertien of zelfs aanzienlijk gunstiger noteren En dat tikt leuk aan. Toen ik de Opel Kadett diesel bij de importeur in Rotter dam haalde kreeg ik een wa gen van 21.606 gulden (vier deurs Luxus) mee, een week je later bracht ik MO Wim van 22.665 gulden lenig Dat prijsverschil was te wijten aan de wijziging van de bij zondere verbruiksbelasting. De goedkoopste Kadett die sel is door de verhoging van die bvb net boven de 20 mille uitgetild. Aan de top staat de 5-deurs Berlina van 24.356 gulden. De politie is ten prooi aan admini stratieve rompslomp, slechte communicatie en verstarde hiër archie. HP nam in Amsterdam een kijkje aan de basis en toetste de theorie aan de praktijk. Ook op de politie wordt bezuinigd. Minister Rood (binnenlandse za ken) trok de toegezegging voor vijfhonderd extra politiemensen in onder het mom dat de politie weer de straat op moet. Hij ver wees naar het zg. rapport-Frie- link waarin met zoveel woorden staat dat de organisatie van de politie (in Amsterdam) aan alle kanten rammelt. In de praktijk blijkt de politiefunctionaris slechts een kwart van zijn tijd aan werkelijke surveillance te kunnen besteden. De rest gaat verloren aan administratie en on doelmatigheid: "De ruimte op de formulieren waar je tijd en plaats moet intikken is te groot, maar de plaats voor de naam te klein. Wat ligt er nu meer voor de hand om die spaties aan de machine aan te passen?". Ton van Dijk wierp, onder strenge voorwaarden, een blik in de ge heime burelen van het Militant Autonomenfront. Een organisa tie die zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de bomexplo sies in juli bij de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting en het kantoor van de PvdA in Amster dam. Drie gemaskerde lieden staan hem te woord: "We hebben geen zin meer in matpartijen met een stelletje ME-robots, daarom zijn we overgegaan tot het aan pakken van mensen en institu ties die wel verantwoordelijkhe den dragen". De 81-jarige, voormalige PvdA- fractieleider jhr. M. van der Goes van Naters laat in HP nog eens zijn licht schijnen over het tijds gewricht rond de Tweede We reldoorlog en de cellist Anner Bijlsma schikt zich in zijn lot "Een cellist is dom, lui en dik". MACA7INF De moord op een politie agent in Amsterdam wordt door dit weekblad aangegrepen om een omvangrijk artikel te wijden aan het feit dat "Amsterdam dood eng begint te worden". Zelfs commissaris Toorenaar mijdt de Zeedijk 's avonds, terwijl hoofdcommissaris Valken con stateert dat "Nederland een lus toord voor buitenlandse misda digers is". Deze laatste klaagt zijn nood over de tolerantie in Nederland, waardoor "wij in dit land niemand voor een nader on derzoek mee naar het bureau kunnen nemen. Iemand die alle kenmerken van een stadsguerril- lero vertoont, mag pas naar het bureau worden gebracht als hij de eerste steen gegooid heeft". Columnist Hartog vergelijkt de huidige economische recessie met de crisis van de jaren dertig en constateert dat we de huidige malaise moeten bestrijden met de middelen van 1932. "Wil de nieuwe Colijn opstaan"? Het ministerie van buitenlandse zaken is niet te spreken over het 'pretperk voor spionnen' dat Ne derland zou zijn. "De Oosteuro- pese inlichtingendiensten hoe ven zich niet eens zo hard in te spannen om vitale gegevens uit de Lage Landen te verwerven". De oorlog in Afghanistan bloeit nog in alle hevigheid. Verslagge ver Gérard Chaland, net terug van een klandestien bezoek aan het land, zag met eigen ogen hoe de verzetsstrijders slaags zijn met Afghaanse en Russische mi litairen. Van Rosmalen vraagt zich af of het antisemitisme herleeft en EM voorspelt dat het fenomeen vrij willige kinderloosheid vérgaan de gevolgen zal hebben voor de verzorgingsstaat. Broos van Erp is lid van de Tweede Kamer voor de WD. Een van die onbekende "waterdragers" die vermoedelijk nooit kopman wor den: "Ik ben nu eerste woord voerder op het terrein van het midden- en kleinbedrijf. Ik denk dat ik langzamerhand toch wel een helper ben geworden. Maar kopman, nee, dat zit er voor mij niet in". Van Erp praat onder meer over de territoriumdrift onder de kamer leden en over de frustraties: "Dat is toch wel het meest frustreren de: je kunt zo ontzettend weinig bereiken en het duurt allemaal zo lang. Als je pas kamerlid bent val je in zo'n geweldig gat. Zeker een doe-vent als ik" Reneé Soutendijk is een van de meestbelovende Nederlandse ac trices "Ik kan heel moeilijk pra ten over een rol, uitleggen wat ik voel. wat ik wil doen. Ik kan het eigenlijk alleen maar laten zien door het te doen. Ik houd heel van mijn vak". Op de vraag of goede recensies haar zelfvertrou wen bevorderen: "Die lof schept juist een enorme druk. Mensen verwachten steeds meer van je en het is heel moeilijk om dat waar te maken. Ik ben trouwens iemand die altijd probeert alles in balans te krijgen. Dus als er iets positiefs wordt gezegd rea geer ik juist andersom". Het omslagartikel gaat over de komst van de robots: "Arbeiders die nooit ziek zijn en nooit moe worden", het met bloed en tra nen doorweekte werk van dokter Aletrino wordt doorgelicht en er wordt gesproken met een schrijf ster van 'Het romantische boek'. hervormd nederland HN geeft uitvoerig commentaar op de oproep van IKV en Pax Chris- ti om bij de komende verkiezin gen te stemmen op een partu die de plaatsing van kernwapens af wijst. Stemadviezen vindt het blad een "verouderd, betutte lend gebaar", maar "daarmee is de oproep niet veroordeeld Het blad vindt het juist dat een pro gramvergelijking is gemaakt en dat de resultaten daarvan in de publiciteit worden gebracht met conclusies. Het is "wat van een vredesbeweging in deze omstan digheden mag worden ver langd". Dick Houwaart gaat in op de rol v^n de media in het "opbloeiend anti-semitisme". Hy gaat er van uit dat er een directe relatie is tussen het optreden van de rege ring Begin en het toenemen van jodenhaat. De media gaan daarin niet vrijuit, schrijft hij, want 'ik denk niet ver van de waarheid af te zijn, als ik opmerk, dat in som mige gevallen zeker anti-Semiti sche elementen in de berichtge ving een rol spelen" Marcel Bullinga schrijft over het vergeten wetsartikel 540. dat de rechter de mogelijkheid biedt om in geval van vrees voor her haling, actievoerders de toegang tot bepaalde gebieden voor de deur van acties te ontzeggen Gaat dat artikel een nieuwe toe komst tegemoet in de strijd om actievoerders de mond te snoe ren? Voorts in HN gesprekken met de uitgever van Wereldvenster. Ivo Gay, met de gepensioneerde hoogleraar ethiek Krijn Strn.i en een artikel over de "theologie van het kapitalisme". VRIJ NEDERLAND Sjimon Peres, leider van de Israëli sche arbeiderspartij was het af gelopen weekeinde in Nederland en Jan Stoof sprak met hem. Pe res gelooft niet dat Europa ooit enige invloed in het Midden-Oos ten zal krijgen, tenzy het invloed krijgt in Israel maar dan zal het eerst naar Israel moeten luiste ren, zo zegt hij. Igor Cornelissen portretteert CPN- lljsttrekker Ina Brouwers, telg uit een VVD-nest. dochter van een politiecnmriii ari ik ge loof dat ze nu wel bewondering v<mr me hehb» n /.e .,11. I halve cynisch over de mogelijk heden van linkse politiek. Eén van haar idealen dat een man en een vrouw niet per definitie in een bepaalde hoek zitten Ook het duo Van Tyn/Van Weezei vat het verkiezings/formatiewerk weer op met MB gllptlk mat Den Uyl. Het blad brengt voorts een portret van de gebroeders Hunt, enig.- tijd gl ll H D lil I nieuws vanwege speculaties op de zilvermarkt. De broers uit Dallas beschreven door de Ame rikaanse journalist Stephen Fay Het echte Dallas is nog waanzin niger dan dat van de televisie, zo blijkt Het kleurkatern bevat een voor treffelijk wrhMl om kwki i pa ti- nt.-n an hufl bm dl ii n ciale behandeling m Nederland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13