LFC: 75 jaar maar nog springlevend Eigen ruimte in Op Eigen Wieken voor Surinamers Commissie: geld voor Volkshuis Forse zege Quick Boys Advies raadscommissie: Om nieuwbouw op Driessenplein mogelijk te maken Endegeest vraagt om ombudsman DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 LEIDEN - De vergrijzing mag dan hebben toegeslagen in Leiden Zuid- West, invloed op het ledenbestand van LFC heeft deze ontwikkeling nauwelijks. Waar 'buren' als Unitas Leiden, Oranje Groen en VNA een beetje zijn uitgebloeid aan de Boshuizerkade, 'leeft' LFC na 75 jaar meer dan ooit. Althans, als je de woorden mag geloven van LFC-voorzitter Albert Klunder, die nu al weer een jaar de hamer hanteert bij de jubile rende vereniging. "Qua jeugdleden loopt het hier iets terug, maar ik ge loof dat dat bij veel verenigingen het geval is. In het geheel groeit de club nog". "Ach", mijmert hij, "als voorzitter heb je natuurlijk altijd je wen sen, maar momenteel gaat het LFC goed". En dan niet alleen wat betreft de kwantiteit van de geelzwarte club, maar vooral waar het de kwaliteit betreft. Niet zo zeer op het sportieve vlak, tenslotte zijn de kanaries afgegleden naar de derde klasse. Nee, Klunder doelt vooral op de zelfwerkzaamheid van 'zijn' le den, die in de jaren weliswaar is afgenomen, maar nog een be langrijke bijdrage levert aan het op poten houden van de deze maand 75-jaar bestaande vereni ging. De nieuwbouw van een kantine was financièel niet haalbaar, maar hadden de plannen doorge gaan, dan zouden de leden zon der mekkeren hun mouwen heb ben opgestroopt, wordt duidelijk uit de woorden van Klunder. "Wel zijn een ballenhok en de dug-outs tijdens mijn voorzitter schap in elkaar gezet". Een niet echt grootse onderneming, maar het geeft de betrokkenheid van de leden met 'hun' LFC enigs- kanaries betekent praten met Flip Massaar. LFC is Flip Mas- saar en andersom. Vorig jaar trad hij af als wedstrijdsecretaris, maar nog immer is hij 'niet weg te slaan' van het LFC-terrein, dat voor hem nog steeds zijn tweede thuis is. Elke zondag treedt hij bij de thuiswedstrijden van het eerste elftal op als gastheer en in deze periode houdt hij zich bezig met de voorbereiding van allerlei op stapel staande festiviteiten. Zoals de wedstrijd tussen Oud- LFC en een Oud Leids elftal, die morgenavond op het LFC-veld wordt gespeeld met aansluitend een reünie, waarvoor zo 'n 230 uitnodigingen zijn gestuurd aan bestuursleden van bevriende verenigingen. "Want", zegt Mas saar, "in de loop der jaren heb ben we goede contacten opge bouwd met veel clubs. Met Haag se verenigingen als HW en HBS bijvoorbeeld hebben we nog steeds heel goede banden". Op gebouwd in een lange periode, Die loopt overigens als een rode draad door de historie van de club, weet Flip Massaar, 52 jaar lid waarvan 32 als bestuurslid. Praten over het verleden van de die z'n zogenaamde ups en downs kende. Vorig jaar schrok de vereniging op door het plotse ling overlijden van voorzitter Henk van der Leek. "Ook de degradatie van het eerste elftal naar de derde klasse was een vervelende gebeurtenis", graaien Klunder en Massaar in het recente clubverleden. "Onze grootste wens in eigenlijk dat het eerste elftal terugkeert in de tweede klasse. Met Kees Ver meulen als trainer, die nu aan zijn tweede jaar begint, hebben we daar goede hoop op". Hoe is LFC nu eigenlijk ontstaan? "De club is in 1907 opgericht door vijf schooljongens onder de naam Excelsior", weet Massaar uit de boeken. "In 1912 is de naam toen gewijzigd in LFC. De club speelde op de velden van Pomona". Later werden die inge ruild voor het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse singel. Daar beleefde de club mooie tijden. "Bijvoorbeeld de beslissings wedstrijden tegen ASC in 1946, om het kampioenschap van de derde klasse", herinnert Massaar zich. "De laatste competitiewed strijd verloren we toen met 3-1. Het eerste beslissingsduel werd gespeeld op het ASC-terrein aan de Kempenaerstaat. Daar werd het 1-1. Later aan de Zoeter woudse singel won LFC met 1-0 dankzij een doelpunt van Barend Senteur. Of was het Sinteur?". Spelers die later het gezicht van LFC bepaalden waren Bouk Pij nakker en de gebroeders Aad en Henk Heymans". Bekende namen van Leidenaars, die nog altijd zijn verbonden aan de historie van de oudste club van Leiden. "Want dat zijn we", zegt Massaar niet zonder trots. "De mensen denken wel dat ASC de oudste club is, maar zij zijn een een keer gefuseerd. Wij zijn wel een keer van naam ver anderd, maar altijd op onszelf ge bleven". In de tijd van voorzitter Van der Leek is wel eens gedacht aan een samensmelting, maar bij het hui dige bestuur leeft die gedachte niet. "Want het gaat LFC nu goed", herhaalt het bestuur in koor. "Ook financièel", voegt penningmeester en oud eerste elftal-speler Rein Geerlof er aan toe. Één van de wensen waar praeses Klunder eerder over sprak betreft de ingebruikname van een derde veld. "Ook hopen we op nieuwe kleedkamers", al dus Klunder. "Die staan er al van 1953 en zijn aan vernieuwing toe. Daar moet op korte termijn iets mee gebeuren". Zoals ook een nieuwe kantine nog steeds op het verlanglijstje van het bestuur staat. "Gelukkig is alles van hout en kan de boel dus zo plat". In 1955 ging de kleedruimte aan de Boshuizerkade ook 'zo' plat, die werd door brand verwoest. Flip Massaar kent het LFC-geschie- denisboek uit zijn hoofd en ver haalt. "De brand in het kleedhuis was een zwarte dag. Maar in een LEIDEN - Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan wordt morgen avond op het LFC-terrein om 19.00 uur een wedstrijd ge speeld tussen tussen Oud-LFC en een Oud Leids elftal. Divere 'helden' uit het verleden zijn in dat duel van de partij. Na het duel vindt er een reünie plaats in de kantine van LFC. tijd van twee maanden stond er weer een nieuw kleedlokaal. Ik herinner me ook nog de bouw van de staantribunes en de inge bruikname van de lichtmasten. We hebben toen een wedstrijd gespeeld tegen UVS. Waren er 8000 toeschouwers". De plaatsing van de lichtmasten betekende tevens de start van de strijd om de Zilveren Molen. Vroeger een soort Europa Cup voor de regio, nu niet meer dan een 'verplicht nummer'. "We zouden het toernooi graag als voorbereiding op de competitie laten verspelen", valt secretaris Nieuwenburg in. "Dat kan jam mer genoeg niet. omdat de vel den dan nog gesloten zijn". Re den waarom de wedstrijden ook in de toekomst op de kille win teravonden zullen worden ge speeld. Hoe anders het er vroeger aan toe ging bij de strijd om de Zilveren Molen valt te bekijken op de fo to-expositie, die Flip Massaar in r als ixnrzitter heb je altijd je samenwerking met oud-be stuurslid Gé den Dubbelden ter gelegenheid van het 75-jarig be staan heeft opgezet. Als een her der waakt hij over zijn foto-col lectie, die nu nog in 'zijn' be stuurskamer ligt uitgestald, maar vanaf morgenavond in de kantine te bezichtigen is. Wan neer een bestuurslid een foto op pakt en deze op een andere plaats neerlegt wordt hij door 'Mister LFC' bestraffend toege sproken. "Laat leggen", steekt hij het vingertje op en laat de fo to 's de revue passeren. Van de voorzitters bijvoorbeeld. Van Langezaal. via Van Waveren, Holswilder en Van der Leek tot Klunder. "In plaats van eeq jubi leumboek houden we deze expo sitie. 't Is wel zo leuk en spaart bovendien geld uit", aldus Klun der. die in 1970 de aanzet gaf tot de start van het inmiddels tradi- j tionele LFC-Nachttoemooi. "Ik was in die tijd penningmeester. Wy hadden hier op het veld licht en wilden iets nieuws brengen. Daar kwam nog bü dat het na tuurlük prima was voor de omzet in de kantine. Als prijs hadden we toen de Boshuizerbadcup. Dat ding was echter zó groot en zwaar dat de winnaar hem niet eens wilde hebben". Het Nachttoernooi. Het is één van de evenementen die in één adem worden genoemd met LFC. Een vereniging die leeft, dat mag dui delijk zijn. FRED SEGAAR LEIDEN - Ondanks de hevige re genval van gisteravond kwamen er diverse KNVB ploegen uit de Leidse regio in actie op de veelal doorweekte velden. Lugdunum ging in de Kikkerpol der met 2 5 ondennt tegen Quick Boys. Alleen Kees van Rooyen kwam voor de pauze tot scoren voor de formatie van Berry Jan- se. Na de rust zorgde Henri van der Weyden voor 1-1. Via Daan K ooimans kwam Lugdunum zelfs op voorsprong. Een benutte strafschop van Huug Aandewiel bracht Quick Boys weer op gelij ke hoogte: 2-2. Via Aandewiel en Mart van der Plas (2x) liepen de Katwijkers hierna uit naar 2-5. UVS behaalde een regelmatige overwinning op UW. Theo van Seggelen (2x), Will Henskens (2x). Cock van Weerlee en Hans van Leeuwen zorgden voor de treffers. SJC won met 2-1 van Schoten. Jaap Smit en Maarten Plug wa ren succesvol voor de ploeg van Cees Zoetemelk. WSB kreeg met 3-5 klop van het tweede elftal van SVV. Gerry v.d. Burg (2x) en Kees Nulkens brachten de Noordwijkerhouters op een 3-0 voorsprong, waarna S W in de slotfase alsnog vernie tigend toesloeg: 3-5. Docos boekte en knappe 2-1 over winning op zaterdagvierdeklas- ser Koudekerk. Sjaak Rietber gen en Kees Verburg scoorden voor de Crama-equipe. SJZ moest het hoofdbuigen voor het in de zaterdag afdeling uitko mende SV Voorschoten: 1-0. Noordwijk haalde uit tegen het Hillcgomse SIZO 1-5. Klaas Vink (2x). John Marut (2x) en Jan Willem Bogers troffen doel voor Noordwijk. Roel Staal scoorde voor SIZO tegen. UDO speelde gelijk tegen 'buur' Oegstgeest: 1-1. Dankzij een ei gen goal van Paul Mark kwam UDO op een 1-0 voorsprong. Frank Hogewomng bracht Oegstgeest evenwel op gelijke voet Na de rust drukte UDO wel stevig aan en kreeg ook de nodi ge kansen, maar Oegstgeest-kee- per Cock Bouwman toonde zich onpasseerbaar. Zelfs een penalty van Wally van Haaver maakte hu onschadelijk Feyenoord heeft gisteravond voor 2000 toeschouwers in Ber- kel uitgehaald tegen de zaterdag derdeklasser TOGR. 12-0. Bü de rust was de stand 7-0. Houtman was met vijf doelpunten topsco rer, Jeliazkov en Nielsen scoor den twee keer. Gullit. Hoekstra en Van Til troffen een keer doel. LEIDEN - De Stichting Surina mers Leiden (SSL) heeft voor haar activiteiten een eigen ac commodatie nodig. De twee vrij komende peuterspeelzalen in het buurthuis 'Op Eigen Wieken' in de Merenwijk kunnen daarvoor gaan dienen. Dit advies gaf de raadscommissie onderwijs en sa menlevingsopbouw gisteravond aan het college van B en W. Hièrmee hoopt men dat er een ein de komt aan een al enkele jaren durende vete tussen de Stichting Slaaghbuurt, welke verantwoor delijk is voor de gang van zaken in het buurthuis, en de SSL. Eni ge malen is door de gemeente ge poogd deze ruzie te beslechten; steeds zonder succes. De voorzitter van de Stichting Slaaghbuurt, B. Louer, verklaar de vanmorgen het een treurige zaak te vinden. "We zijn op weg om Afrikaanse toestanden te creëren. De ene helft van buurt huis voor de Surinamers, de an dere helft voor ons. Wij hebben ze niet tegengewerkt. U moet dat heel anders zien. Zij willen geen verantwoordelijkheid dragen voor het beheer van het buurt huis en laten de rommel gewoon achter. Met bejaarden, jongeren en gehandicapten hebben we toch ook geen problemen?" Volgens de Surinamers, die gister avond op uitnodiging van de co- missie hun zegje mochten doen, worden ze op allerlei manieren tegengewerkt. "De ene keer is er geen sleutel, de ander keer kan er niets worden gehuurd omdat alles zogenaamd vol is en als we dan eindelijk zijn toegelaten worden de bijeenkomsten ver stoord". Een klachtenlijst waar de raadsle den van schrokken. Gezien de voorgeschiedenis en de nalatige houding van de Stichting Slaaghbuurt door geen activitei ten te organiseren voor deze groep mensen, vonden raadslid Groos (PvdA) en Brands (CPN) dat er een eigen zelfstandige ruimte moet komen. D'66, PSP en de WD stemde ook in met dit voorstel. Het idee van de ambtelijke directie Sociaal Cultureel Werk om uit de SSL een werkgroep te laten vor men, die contact gaat onderhou den met de algehele buurthuisor ganisatie, vond bij geen van de raadsleden aftrek. Raadslid Van Dee (CDA): "Hoewel ik in alle ge vallen voor integratie ben, lijkt het mii in dit geval geen goed voorstel". Wel was van Dee van mening dat met een goed rooster en enig toezicht de problemen moeten kunnen worden opge lost. Iets waar de andere com missieleden weer weinig heil in zagen. Wethouder Van Dam legt het ad vies van de commissieleden voor aan het college van B en W die de uiteindelijke beslissing zal moe ten gaan nemen. Het advies van voorzitter Louer van de Stich ting Slaaghbuurt luidt: "Laat de Surinamers een aparte ruimte krijgen, dat willen ze tenslotte zelf, maar niet in ons buurthuis, dat gaat grote problemen opleve- Zo zal de nieuwbouw op het Doelenterrein er eind 1983 uitzien. Rechts de Faculteit der Letteren waar gisteren het hoogste punt werd bereikt. LEIDEN - Op het Doelenter rein werd gistermiddag het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw voor de Faculteit der Letteren van de rijksuni versiteit. Ter gelegenheid daarvan werd door Professor Dr. C.M.J. Sicking, oud-de caan van de letterenfaculteit en oud-lid van het College van Bestuur, de vlag in top gehesen. De Faculteit der Letteren is momenteel verspreid over de stad. De nieuwbouw zal in de tweede helft van 1983 gereed komen. Het gebouw is ont worpen door het architecten bureau Anrens, Kleijer en Hoogtepunt bij nieuwbouw universiteit Baller uit Oosterhout en wordt neergezet door door de IBC Bouwgroep Nederland De bouw van het nieuwe uni versiteitscomplex is inmid dels vergevorderd. De nieuw bouw op het Witte Singel/ Doelenterrein valt uiteen in vijf 'clusters'. Eén zo'n clus ter omvat de huisvesting van een aantal studierichtingen en/of collegezalen. De bouw van drie clusters langs de Witte Singel is op een oor na gevild en enkele maanden ge leden is de eerste paal de grond ingegaan voor de laat ste 'cluster' waarin de afde lingen Archeologie. Zuid- Oost Azië en het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde gehuisvest zul len worden. Verwacht wordt dat ook dit gedeelte van de nieuwbouw in het najaar van 1983 gereed komt. Het nieu we universiteitscomplex zal in de loop van 1984 geheel zijn voltooid. LEIDEN - De commissie onder wijs en samenlevingsopbouw is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel aan de gemeente raad om een krediet van 2,5 mil joen beschikbaar te stellen voor het Leidse Volkshuis. Waar die 2,5 miljoen nu precies voor gebruikt gaat worden is nog een open zaak. Zoals de plannen nu liggen, maar daar kunnen nog verschuivingen in komen, komt er een nieuw volkshuis op het Ir. Driessenplein voor het stedelijk volwassenwerk en buurthuis werk. Voor het stedelijk jonge renwerk wordt gestreefd naar onderbrenging in de binnenkort vrijkomende school aan de Aal markt. Wethouder van Dam rekende gis teravond gelijk af met het ver zoek van enkele buurtverenigin gen uit het noordelijk en ooste lijk deel van de binnenstad om het Volkshuis in combinatie te bouwen met de binnenstad- school. "Het levert beslist geen kostenbesparing en ik heb nog nimmer gemerkt dat het Volk huis zo graag met projecten voor het lager onderwijs bezig is. Ook heb je kans als twee projecten aan elkaar worden gekoppeld, dat beide niet doorgaan", aldus Van Dam. Het kredietbedrag van 2,5 miljoen zal niet helemaal ten laste komen van de gemeente. De overheid zal een bijdrage leveren door een investeringssubsidie van 1.650.000 gulden beschikbaar te stellen. Voorts wordt de netto opbrengst van het oude volks huis geraamd op 3 ton (na aftrek van een op dit pand rustende hy pothecaire geldlening van 100 000 gulden) Het resterende deel. ruim een half miljoen, zal de gemeente op tafel moeten leggen Dit bedrag staat op de begrotingspost: subsidie jeugd-, buurt- en clubhuiswerk. LEIDEN - Bü de Leidse politie kwam gisterochtend een telefo nische melding binnen dat er menselüke resten waren gevon den langs het Zwarte Pad Het bleek dat een daar spelende jongetje onder meer een schedel had aangetroffen. Op de bewuste plek is onlangs een hoeveelheid grond gestort die uit de binnen stad afkomstig is, vermoedelük van een eeuwenoud kerkhofje. LEIDEN - Uit handen van burge meester Goekoop heeft de heer H.D. Lens gistermiddag de ere- medialle in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau ont vangen. De heer Lens kreeg deze onderscheiding ter gelegenheid van zijn pensionering als direc teur van de overhemdenfabnek Elmi aan de Lammenschansweg. De heer Lens zwaaide meer dan 45 jaar de scepter over dit bedruf. LEIDEN - Het Psychiatrisch Zie kenhuis Endegeest heeft zich de ze week aangemeld bu de Stich ting Vertrouwenspersoon GeesteUjke Gezondheidszorg. Via deze stichting wü Endegeest een ombudsflinctionans binnen de muren halen, die als onpartü- dig persoon de belangen van be woners kan vertegenwoordigen. De ombudsfunctionans kan on- partudig bluven omdat hjj altud In dienst van de stichting blijft- Hoe snel Endegest inderdaad een ombudsman heefl, is nog niet be kend. De Stichting Vertrouwen spersoon is weliswaar bezig vier nieuwe ombudsfunctionarissen te werven, maar daarvoor zjjn al acht ziekenhuizen gegadigde. In zun bnef heeft Endegeest echter gevraagd om prioriteit omdat de aanmeldingsprocedure zoveel U)d heeft gekost Endegeest heeft overigens goede hoop aan de eisen te voldoen die de stich ting stelt bü toewuzmg van een ombudsman of - vrouw. "Uit ons beleidsplan biukt dat we de de mocratie hoog in het vaandel hebben staan".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11