Politie bewaakt joden Brandwonden door gastankjes Meer privacy gedetineerden Aantal zelfdodingen in psychiatrie verdubbeld poggenpohl CDA: stemadvies ondermijnt Genève Toenemend antisemitisme in A dam Sexueel contact in cel? Bestrijding bacterievuur verplicht Minister gijzelt zakenman Jongetje geslagen en verdronken Conventionele raket vervangt atoomwapen Sinaasappel valt slecht in Kamer DEN HAAG (ANP) - Medewer- kers van de PPR-fractie in de Tweede Kamer hebben het ka merpresidium gevraagd niet lan ger Outspan-sinaasappels in te kopen voor het kamerrestaurant. "Tot onze grote schrik" - zo heb ben zij het presidium laten weten - "bemerkten wij vandaag dat een sinaasappel, gekocht in het restaurant, tot het merk Outspan behoorde". In de open brief wordt opgeroepen geen Zuid- afrikaans Outspan-fruit meer te kopen. BEVERWIJK (ANP) - Het ge bruik van wegwerp-gastank- jes op campings heeft deze zomer geleid tot ernstige brandwonden, die inmiddels aan één patiënt het leven hebben gekost. Een onderzoek van de Neder landse Brandwonden Stich ting in Beverwijk heeft uitge wezen, dat deze zomer in de drie gespecialiseerde brand wondencentra in ons land ze ker dertien mensen zijn opge nomen na een ongeluk met een wegwerptankje. In het centrum te Beverwijk wer den er negen opgenomen, in Rotterdam vier en in Gronin gen voor zover bekend geen. Drie van de patiënten liepen hun verwondingen op in het buitenland. Directeur W. Kruidenier van de Nederlandse Brandwonden Stichting zegt desgevraagd geen gegevens te hebben over opnames na dergelijke ongelukken in gewone zie kenhuizen. Aan de hand van gegevens van de Stichting Medische Registratie hoopt hij een beeld te krijgen van het aantal en de ernst van dergelijke ongelukken in voorgaande jaren. Het ministerie van binnenland se zaken (brandweerzaken) is inmiddels op de hoogte ge bracht van de kwestie. Vol gens een woordvoerder be kijkt dat ministerie de nu be kend geworden gegevens en moet nog worden beslist over een eventueel onderzoek naar de gevaren van weg- "•"T'tDnkies. Of de ongelukken met de gas tankjes beperkt zijn gebleven tot tankjes van bepaalde mer ken, is niet bekend. Ook de oorzak van de ongelukken is veelal niet duidelijk, aldus de directeur van de Nederlandse Brandwonden Stichting. Wel is gebleken, dat de brand wonden in ten minste één ge val ontstonden door het ver wisselen van een op het weg- werptankjes aangesloten ap paraat. VOORSCHOTEN (ANP) - De ker kelijke vredesbewegingen IKV en Pax Christi ondergraven de onderhandelingen in Genève over de kernbewapening Met hun advies op een van de linkse partijen te stemmen, bij de ver kiezingen op 8 september, omdat alleen zo'n partij zich zou verzet ten tegen plaatsing van nieuwe kernwapens op Nederlands grondgebied. AMSTERDAM (GPD) - De politie in Amsterdam stelt extra bewaking in bij bijeenkom sten op joodse feestdagen. Dat is besloten nadat begin deze week veel onrust was ontstaan in de joodse gemeenschap door twee gebeurtenissen. De eerste betrof het uitdelen van antisemitische pamfletten en de aanvankelijke weigering van de politie de verspreiders daarvan op te sporen. De tweede gebeurtenis die de onrust versterkte waren de uitlatingen van burgemeester Polak dat de veiligheid van joden in zijn stad nooit volledig is te garanderen. Al erkennen vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap dat honderd procent veiligheid in derdaad niet te garanderen is, ve len geloven toch dat de politie in het recente verleden te laks is ge weest met het reageren op het sterk toenemende antisemitisme in Nederland. Bij menigeen be staat de vrees dat de recente aan slag op het joodse restaurant in Parijs en de aanslag op joodse kinderen in Antwerpen zich ook wel in Nederland zouden kun nen voordoen. Antwerpen en Pa rijs zijn tenslotte niet zover weg en niet zo verschillend van een stad als Amsterdam. Bauco van der Wal van de Anne Frankstichting zegt daarover: „Frankrijk heeft weliswaar een sterkere antisemitische traditie dan Nederland maar aan de an dere kant, we hebben in Neder land wel meer gedacht dat ge weld ons voorbij zou gaan. Tot dat de gijzelingen en kapingen zoals bijvoorbeeld de geschiede nis met de trein in Beilen ook hier gebeurden". Kritiek De joodse Gemeente, een van de drie joodse kerkgenootschap pen, waarbij in Amsterdam zes duizend joden zijn aangesloten, heeft burgemeester Polak giste ren sterk gekritiseerd om het ra dio-interview van maandag. Vooral omdat de burgemeester het afgelopen jaar elk gesprek over eventuele verscherpte be waking door de politie zou heb ben geweigerd. Iets wat overi gens door de politie worden ont kend. Secretaris H. M. Polak van de Joodse Gemeente zegt: „Indivi duele joodse inwoners hoeven zich niet meer of minder onveilig te voelen dan iedere andere Am sterdammer. Maar op bijeen komsten waar een paar honderd joden samenkomen staan wij bloot aan gevaren. Daartegen moeten wij beschermd worden". De Joodse Gemeente heeft aan gekondigd voortaan onderling de veiligheid te regelen. Pamfletten De politie in Amsterdam heeft in middels beloofd beter te zullen reageren op rechtstreekse antise mitische uitlatingen. Voortaan zullen aangiften van het ver spreiden van discriminerend ge schriften of andere antisemiti sche uitingen centraal worden behandeld en onderzocht door de afdeling drukpersmidrijven. Dat moet voorkomen dat de be schamende gebeurtenissen rond de uitdeling van antisemitische pamfletten nog langer voorko men. In enkele oude wijken van DEN HAAG (GPD) - De privacy van gedetineerden wordt ver groot. Maatregelen daartoe zijn neergelegd in de Nota Gevange niswezen die staatssecretaris Scheltema op korte termijn aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Het vergroten van de privacy zal vooral betrekking hebben op het bezoekrecht. De verwachting is dat in de voorstellen van Schelte ma is opgenomen dat gedetineer den onder bepaalde omstandig- WEERRAPPORTEN t 0 c 2 s i H i II Amsterdam geheel bew. 20 15 0 De Bilt half bew. 20 13 8 Deelen half bew. 20 13 11 Eelde 21 13 4 Eindhoven licht bew. 22 13 2 Den Helder 19 16 02 Rotterdam half bew. 20 15 6 Twente 20 13 6 Vlissingen 19 15 07 Zd.Limburg onbew. 23 13 5 Aberdeen 20 11 144 Athene onbew. 35 22 0 Barcelona half bew. 28 22 0 24 14 0 Bordeaux 24 14 3 Brussel onbew. 21 13 3 Frankfort onbew. 25 13 0 Genève onbew. 24 12 Helsinki 18 11 0 Innsbruck onbew. 21 11 02 Klagenfurt 23 12 01 Kopenhagen licht bew. 21 10 9 Lissabon onbew. 30 17 0 Locarno onbew. 26 13 0 Londen motregen 21 16 01 Luxemburg 20 10 1 Madrid onbew 34 16 0 Malaga onbew. 31 18 0 Mallorca half bew. 32 20 0 Malta 36 24 0 München 20 12 08 Nice onbew. 28 21 0 Oslo half bew. 9 Parijs half bew. 21 14 3 Rome onbew. 31 20 0 Stockholm regenbui 20 15 1 Wenen onbew. 24 15 2 Zurich onbew. 21 13 3 Casa Blanca 29 21 0 Istanbul licht bew. 28 18 0 Las Palmas half bew. 27 20 0 Tel-Aviv onbew. 29 22 0 Tunis onbew. 37 24 0 heden binnen de gevangenis sex- sueel contact mogen hebben. In de Scheveningse gevangenis werd vorig jaar een proef geno men met een „sexcel". De staats secretaris maakte daar een eind aan. Een dergelijke ingrijpende verandering in het gevangenisre gime mocht, naar het oordeel van Scheltema, niet eigenmach tig worden doorgevoerd door de directeur van de Scheveningse strafinrichting. In AVRO's Televizier zei Schelte ma gisteravond het van groot be lang te achten dat gedetineerden zich optimaal kunnen voorberei den op een terugkeer in de maat schappij. Daarbij is het onder houden van goede contacten met de „buitenwereld" essentieel. „Daarom zullen bepaalde vor men van privacy mogelijk wor den gemaakt", aldus de bewinds Amsterdam werden pamfletten rondgedeeld waarin onver bloemd racistische en antisemiti sche uitspraken stonden. Een voorbeeld: de gruwelijke aanslag op het joodse restaurant in de Rue Copernic in Parijs werd „een stoutmoedig waagstuk van Franse vrijheidsstrijders" ge noemd. Enkele ontvangers probeerden volgens de Anne Frankstichting aangifte te doen op grond van discriminatie. Tevergeefs. Op het politiebureau Warmoesstraat werd dat geweigerd. Bauco van der Wal: „Er werd door de re chercheur zelfs gezegd tegen een vrouw die aangifte kwam doen dat ze zich niet beledigd kon voe len omdat ze zelf geen joodse Nadat de Volkskrant over deze zaak had gepublceerd kon de Anne Frankstichting alsnog aan gifte doen. De politie stelt nu dat de aangifte weliswaar in eerste instantie werd geweigerd maar dat de dienstdoende rechercheur had geadviseerd contact op te nemen met de officier van justi tie omdat die beter in staat zou zijn op het incident te reageren. Dergelijk organisatorisch onbe grip binnen het korps wordt nu voorkomen door de verplichte melding bij de centrale afdeling drukpersmidrijven. Bauco van der Wal zegt desge vraagd die regeling prima te vin den. „Zolang we maar weten waar we terecht kunnen". DEN HAAG (ANP) - In afwach ting van een definitief plan ter voorkoming en bestrijding van bacterievuur in de komende ja ren heeft minister De Koning (landbouw) het besluit genomen dat vanaf woensdag 18 augustus de bestaande bestrijdingsvoor- schriften voor het gehele land gelden met uitzondering van de Groninger en Friese Waddenei landen. Het departement heeft dit gisteren bekend gemaakt. Ook heeft De Koning de termijn waarbinnen de bestrijding moet plaatsvinden, verkort van drie weken tot tien dagen. Tot nu toe golden de voorschriften alleen voor gebieden met boomgaar den. Het "vuur" is een besmette lijke plantenziekte die vooral voorkomt in perebomen, dwerg mispels en meidoorns. De voor schriften bepalen dat binnen een straal van vijfhonderd meter rondom de bacterievuur-haard alle aangetaste bomen en plan ten moeten worden gerooid of verbrand. BIDDINGHUIZEN (ANP) In de jaarlijkse hengelontmoeting tussen pers en parlement hebben de journalis ten zich gisteren in de Flevohof opnieuw de beste hengelaars getoond. Zij vingen 214 vissen legen de parlementa riërs 202. Foto: v.l.n.r. oud-staatssecretaris Haars (CDA, justitie), minister Gardeniers (CDA. volkshuisvesting) en het WD-kamerlid Terpstra aan de stok. Dit staat in een gezamenlijke ver klaring die het dagelijks bestuur en de Tweede Kamer-fractie van deze parti) gisteravond hebben uitgegeven na een vergadering in Voorschoten. Het dagelijks bestuur van het CDA en de Tweede-Kamerfractie stel len met "bevreemding" te heb ben kennis genomen van het stemadvies. In de visie van deze partij ligt het niet voor de hand dat instellingen die aan de kerk verbonden zijn, in deze tijd van bewustwording en mondigheid stemadviezen uitbrengen Het stemadvies gaat ook uit boven de pastorale taak van de beide vre desbewegingen. Het CDA acht de onderhandelin gen in Genève tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten tot beheersing en beperking van de kernbewapening essentieel. Het CDA hoopt vurig dat die onder handelingen de plaatsing op Ne derlands grondgebied overbodig zullen maken, aldus de verkla ring "Zij die deze onderhandelingen door voorbarige uitspraken on dergraven, laden daarom een grote verantwoordelijkheid op zich, omdat zij het risico van een onvoldoende onderhandelings resultaat vergroten. Het CDA stelt vertrouwen in een positief resultaat uit die onderhandelin gen" aldus de verklaring Een van de loyalisten in het CDA. het Tweede-Kamerlid Henk Cou- prie. wees het advies van het IKV en Pax Chnstie. eveneens van de hand. In een gesprek voor de AVRO-televisie met de secre taris van het IKV Micnt Jan Fa- ber zei hij het onzin te vinden om een voorkeurstem uit te brengen op atoompacifisten in het CDA "Een stem op mij. is uiteindelijk gewoon een stem op Van Agt, al dus Coupne. ALMELO (GPD) - Met een spe ciale machtiging van de mi nister van financiën Van der Stee wordt in een cel van het huis van bewaring in Assen een 37-jarige zakenman uit Bornerbroek (gemeente Bor ne) in gijzeling gehouden. Hij wordt ervan verdacht de be lastingdienst voor anderhalf miljoen gulden te hebben be nadeeld. De man heeft in de zelfde cel enige weken voor arrest achter de rug na aange houden te zijn geweest door de rijkspolitie van Borne, verdacht van oplichting in Nederland en Italië. Toen het politie onderzoek be gin vorige week voorbij was en hij uit de gevangenhou ding zou worden ontslagen, werd hij geconfronteerd met een bevel tot gijzeling. De fis cus wil hem op die manier dwingen zijn schuld te vol doen. Eenzame opsluiting in deze zin komt slechts zelden voor; het kan in Nederland alleen als er sprake is van voortdurende onwilligheid om een forse belastingschuld te voldoen, terwijl de belas tingdienst ervan overtuigd is en aanwijzingen heeft dat de betrokkene in staat is om te betalen. De man zou tot dusverre heb ben geweigerd verklaringen af te leggen over de zwendel en de belastingfraude die hem worden aangewreven. Hij wordt er onder meer van verdacht de douane te heb ben misleid bij het op grote schaal invoeren van meubels en keramiek uit Italië. AMSTERDAM (ANP) - De En gelse autoriteiten hebben Ne derland gisteren officieel ver zocht om uitlevering van de 31- jarige Engelse vriendin van de Brit die twee weken geleden een Amsterdamse agent dood schoot. De Britse autoriteiten willen haar ondervragen omdat zij ervan wordt verdacht haar vriend te hebben geholpen bij zijn ontsnapping uit een Britse gesloten inrichting. UTRECHT (ANP) - Het aantal zelfdodingen in de veertig alge mene psychiatrische ziekenhui zen in Nederland is van 1970 tot en met 1977 verdubbeld van 66 naar 132. In 1977 was de kans op een zelfdoding in de psychiatri sche ziekenhuizen 26 maal groter dan onder de Nederlandse bevol king buiten die ziekenhuizen rURMEREND (GPD) - Het 10-jan- ge Purmerende jongetje Peter Oort, die maandagmiddag dood werd aangetroffen in de Purmer- ringvaart, is door verdrinking om het leven gekomen. Dit heeft sectie door anatoom-patholoog J. Zeldenrust uitgewezen. De jongen is bewusteloos in het wa ter terecht is gekomen en daarna verdronken. De bewusteloos heid is vermoedelijk veroorzaakt door harde slagen met een stomp voorwerp op zijn hoofd. Dr. Zel denrust heeft niet kunnen vast stellen of er sprake is van een ze denmisdrijf. Een buschauffeur zag zondag avond rond kwart voor tien, niet ver van de plaats waar het stoffe lijk overschot werd gevonden, een jongen op het fietspad lig gen. Die jongen droeg net als het slachtoffer een wit truitje en een donkere broek. Er stonden twee jongens van ongeveer 18 jaar bij. De chauffeur dacht eerst aan een ongeval. Omdat hij echter geen (brom)fietsen zag, vermoedde hij dat er een grap werd uitgehaald. Na de berichten over het vinden van het stoffelijk overschot van het Purmerendse jongetje heefl de chauffeur de politie gewaar schuwd, in de veronderstelling dat het voorval ermee te maken kon hebben. De politie is met 20 man bezig aan het onderzoek. Dit meldt het Tijdschrift voor de Psychiatrie. Het aantal zelfdodingen in de psy chiatrische ziekenhuizen ver toonde in de periode 1970-1977 een veel sterkere stijging dan on der de Nederlandse bevolking Ten opzichte van 1970 is in 1977 het aantal zelfdodingen in de psychiatrische ziekenhuizen met 85 procent gestegen tegenover een toeneming van vier procent onder het overige deel van de Nederlandse bevolking. Het aantal zelfdodingen is niet al leen in absolute zin verdubbeld: ook gekoppeld aan de bestands- cijfers en rekening houdend met de mate van doorstroming heeft in de onderzoeksperiode bijna een verdubbeling plaatsgehad, aldus het Tijdschrift voor de Psy chiatrie. Het aantal zelfdodingen per zie kenhuis blijkt niet samen te han gen met de grootte van het zie kenhuis. het aantal patiënten met een verblijfsduur langer dan een jaar of het aantal opnemin gen in verhouding tot het be stand. Volgens het tijdschrift noemen buitenlandse onderzoeken als mogelijke oorzaken voor het toe genomen aantal zelfdodingen dat er tegenwoordig meer patiën ten worden opgenomen met nei gingen tot zelfdoding dan voor heen en dat er, meer dan vroeger, druk op de patiént wordt uit geoefend "normaal" te zijn Ook zou de toepassing van moder ne therapeutische methoden de patiènt onzeker maken en het ri sico van zelfdoding vergroten. Het Patriot-raketsysteem (foto) moet uiterlijk in 1986 het nucleaire Nike-systeem hebben vervangen. De Nike- rakelten woraen volgend jaar uit West-Duitsland weggehaald. Poggenpohl-badkamcrs zijn centimeter-nauwkeurig van wand tot wand in te bouwen en samen met de doordachte hoekoplossingen ontstaat er op deze manier nooit ruimtcverlies. De indeling van de kasten is speciaal ontwikkeld voor badkamers en de wastafels zijn naad loos in het blad ingebouwd. Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl-badkamcr z'n geld meer dan waard is. U ben! welkom bij de Poggenpohl-specialist b v Gcbr. RollTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tol. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308 Bad 2000, CH60 bloesem wit DEN HAAG (ANP) - Het in hal Westduitse Borgholzhausen ge stationeerde squadron dat is uit gerust met nucleaire Nike-lucht- verdedigingsraketten kan mid den 1983 worden opgeheven. Mi nister Van Mierlo (defensie) schrijft dit in een gisteren gepu bliceerde brief aan de vaste ka mercommissie voor defensie van de Tweede Kamer. De bewindsman geeft hiermee uit voering aan zijn beleidsvoorne men om volgend jaar over la gaan tot opheffing van één in West-Duitsland gelegerd squa dron van de 12 groep geleide wa pens (GGW) van de Koninklijke Luchtmacht. Die opheffing is volgens de bewindsman noodza kelijk om de invoering van het vervangende conventionele Pa triot-raketsysteem in een zo vroeg mogelijk stadium mogelijk te maken. De Patriot-raketten moeten uiter lijk in 1986 de Nike's hebben ver vangen. De vervroeging van die invoenng past in het Nederland se beleid dat gericht is op minde re afhankelijkheid van kernwa pens, aldus de bewindsman. De sterkte van het in Borgholzhau sen gelegerde squadron omvat ruim 300 man, 140 dicnstplichti gen en 160 beroepsmilitairen ter wijl er 16 burgers werken Dt dienstplichtigen worden na hun diensttijd niet vervangen terwijl het beroepspersoncel een andere functie binnen de krijgsmacht krijgt aangeboden De voorbereidingen voor de ophef fing worden getroffen, maar tot daadwerkelijke ontbinding van het squadron wordt pas overge gaan na overleg met bood ten en personeelsorganisaties alsmede na de afsluiting van de behandeling van de defensiebe groting in kabinet en Kamer. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 Binnenland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7