Akkoord bereikt over verdeling wethouderstaken Leidse stegen Janvossensteeg Werkloosheid weer gestegen Ombudsman hekelt Raad voor de Kinderbescherming Aantal WD-leden boos over overeenstemming met PvdA Politie pakt palingdieven Kruipers oefenen in Merenwijk WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 LEIDEN De WD-fractie heeft gisteravond het akkoord met de PvdA op het punt van de taakverdeling in het college goedgekeurd. De partijen zijn het nu eens over program ma, zetel- en taakverdeling. Alleen over de bezuinigingen moeten de partijen het nog eens worden voor er sprake is van een definitief akkoord. De taakverdeling in het college blijft in hoofdlijnen ongewijzigd. De nieuwe PvdA-wethouder Pe- ters (onderwijs en welzijn) krijgt er de portefeuilles emancipatie en etnische minderheden bij. De WD krijgt daarentegen ar chiefzaken (Schoute), juridische zaken, Leidse Duinwater Maat schappij en bouwzaken (Fase). In politieke kringen wordt vrij wel alleen aan de portefeuilles emancipatie en bouwzaken enig belang gehecht. In navolging van de landelijke ont wikkeling naar coördinerende of project-ministers zijn ook in Lei den twee nieuwe portefeuilles in gesteld. Wethouder Fase (WD) wordt coördinerend wethouder voor werkgelegenheid, terwijl Waal (PvdA) coördinerend wet houder voor stadsvernieuwing wordt. De overeenstemming tussen PvdA en WD is inmiddels zo ver dat vrijwel algemeen wordt aange nomen dat de collegevorming beklonken is, ook al ontkent fractieleider Kuijers dat zo veel mogelijk. Bijwagen Een groep WD-leden, voorname lijk afkomstig uit de Leidse mid denstand, heeft gisteravond ver gaderd over de situatie. Zij heb ben de secretaris van de WD-af- deling verzocht om zo spoedig mogelijk een ledenvergadering te beleggen om de college-onder- handelingen te bespreken. Men is verontrust omdat blijkens berichten in de pers door de frac tie wordt aangestuurd op een voortzetting van de coalitie met de PvdA. De zetelverdeling in het college zou van de WD een bijwagen van de socialisten heb ben gemaakt. De verontruste leden noemen het onbegrijpelijk dat fractieleider Kuijers nog niet is ingegaan op het aanbod van CDA en D'66, waardoor de WD een absolute meerderheid in het college zou kunnen krygen. Kuijers heeft volgens hen hiermee een unieke gelegenheid voorbij laten gaan om de WD aan meer invloed op het stadsbestuur te helpen. De uitslag van de verkiezingen, waarbij de WD fors won en de PvdA enigszins verloor zou een onveranderde voortzetting van het PvdA/WD-coUege geens zins rechtvaardigen. De groep liberalen vindt dat de fractie eerst de mogelijkheden van een afspiegelingscollege en van een rechts college nader moet bezien. Men wijst op het ei gen verkiezingsprogramma waarin het streven naar een col lege op zo breed mogelijke basis wordt verwoord. "Het is de PvdA die dit blokkeert om zodoende haar machtspositie in de Leidse gemeentepolitiek te kunnen behouden. Naar onze mening behoort het niet op de weg van de WD te liggen om dit machtsstreven van de socialisten te ondersteunen", aldus de verontruste leden, die vanwege hun zakelijke belangen hun na men niet in de krant willen heb ben. Zij zeggen binnenkort een storm achtige en drukbezochte afde lingsvergadering te verwachten, waar Kuijers het vuur na aan de schenen zal worden gelegd. Het verzoek om een extra ledenver- Open School In de eerste week van september begint Open School aan het nieuwe cursusjaar. Open School is bestemd voor men sen vanaf zeventien jaar die minimaal vijf jaar lagere school en niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs heb ben genoten. Bij Open School is bijscholing zowel in vakken als in algemene ontwikkeling mogelijk. In het Leids Eduka- tief Sentrum, Nieuwe Rijn 20b, wordt hierover morgen avond van zeven tot negen een voorlichtingsavond ge houden. Tel. 130701. Film De LVL, Lesbiese Vrouwen Lei den, draait elke derde vrij dagavond van de maand een film. Aanstaande vrijdag be gint het nieuwe seizoen met de bioscoopfilm "Een vrouw als Eva". Plaats van hande ling Caeciliastraat 18, aan vang acht uur. Avondwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor N atuurbescher- mingseudcatie (IVN) zet dins dagavond een zomeravond wandeling op touw door het park van Oud Poelgeest. Het begintpunt is bij het toe gangshek aan de Laan van Oud Poelgeest, aanvang ze ven uur. De wandeling staat onder leiding van natuurgid- sen van het IVN. Gespreksvoering De Leidse Vrijwilligerscentrale geeft in september een cursus gespreksvoering. De centrale omschrijft het doel van de cursus als "het bewustworden van je eigen functioneren in een tweegesprek". De cursus is vooral bestemd voor men sen die te maken hebben of krijgen met hulpverlenende gesprekken en daarbij nieu we vaardigheid willen ont wikkelen. Op zaterdag 11 en zondag 12 september wordt een basiscursus georgani seerd, als eventuele voorberei ding op een vervolgcursus die ongeveer twaalf bijeenkom sten zal duren (op maandag avond van acht tot tien uur). De eerste bijeenkomst hier van is op 27 september. Voor informatie enlof opgeven: Vrijwilligerscentrale, Lange- gracht 246a, tel. 149064 of bij een van de begeleidsters, Ine ke Helmich, tel. 216611. Cursussen In het Leids Vrijetijdscentrum beginnen binnenkort een aantal najaarscursussen, waar in principe iedereen aan kan meedoen. Op het pro gramma staan saxofoon, te kenen en schilderen, jazzbal- let, dansexpressie, zeefdruk ken, gitaar, elektronica-knut- selclub, mime en clowning. Er zijn in de meeste gevallen zo wel cursussen voor beinners als gevorderden. Inschrijven is mogelijk bij het LVC, Bree- straat 66, op werkdagen van half tien tot vijf uur en vol gende week ook 's avonds van zeven uur af. Voor meer in lichtingen. tel. 146449. Muziek In het Leids Vrijetijdscentrum treedt vrijdagavond weder om een Belgische groep op: Red Zebra. Deze groep bracht vorig jaar de mini-elpee Bas- togne uit, met vijf composi ties. Red Zebra bestaat uit Peter Slabbynck (zang), Ge rard Maertens gitaar), Peter Vreede (bas) en Johan Isseles (drums). In het voorprgram- ma treedt de Haagse groep Final Unit op, een vijfmans new-waveformatie. De zaal van het gebouw aan de Bree- straat 66 gaat om negen uur open. gadering is (reglementair voorge schreven) ondertekend door ten minste tien leden. De partij is eraan gehouden binnen veertien dagen de uitnodigingen voor de vergadering te versturen. De vergadering zelf moet binnen dan nog eens twee weken wor den belegd. De leden willen ech ter zo spoedig mogeUjk bijeen komen, om de kwestie niet als mosterd na de maaltijd te be spreken. Eind volgende week wordt het de finitieve akkoord tussen PvdA en WD verwacht Een woord voerder van de verontruste leden verklaarde vóór die tijd te willen vergaderen. "Anders kan het be stuur nog veel meer boze men sen verwachten", aldus de zegs man. Hoogste punt nieuwbouw Morssingel LEIDEN - Op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg werd gisteren het hoogste punt bereikt van het daar in aanbouw zijnde winkel- wo ning- en kantoorgebouw. Op de begane grond van de nieuwbouw komen vijf of zes winkels. Daarboven kantoor ruimte en op de tweede en derde etage 26 premiehuur woningen De kantoorruimte is inmiddels verhuurd aan Stenfert Kroese b.v., een on derdeel van het Kluwercon- cern. Voor de winkelruimte in het ge bouw zou ook veel belangstel ling bestaan. Verwacht wordt dat binnenkort alle winkel ruimte verhuurd zal zijn. Wie de gegadigden zijn wil men .op dit moment nog niet kwijt. Wel dat met name vanuit bankinstellingen de laatste tijd erg veel belangstelling bestaat voor de omgeving van het station. Volgens makelaardij Smitsloo hebben zich inmiddels ook veel gegadigden gemeld voor de woningen in het pand. Oorspronkelijk waren in het plan dure vrije sectorwonin gen opgenomen. Maar door de malaise in de woning markt heeft men van die plannen afgezien. De 26 drie- en vierkamerwoningen zul len nu worden verhuurd. Over de huurprijs valt nog vrijwel niets met zekerheid te zeggen. Vast staat dat de hu ren niet laag zullen uitvallen. De nieuwbouw Zal in januari van het wigend jaar gereed zijn. LEIDEN - De Leidse politie heeft, in samenwerking met de rijkspolitie te water, vier Leidenaren aangehouden die in de nacht van twaalf op der tien augustus op de Kagerplassen dertien fuiken van een beroepsvisser hebben gelicht. De mannen, in de leeftijd van rond de 21 jaar, zouden zo'n twintig pond paling uit de fuiken hebben meegenomen die zij, gerookt, voor 12,50 gulden per pond hebben verkocht. Het viertal had bovendien vier van de fuiken meegenomen die bij één van de mannen thuis werden aange troffen. Zeker zes fuiken zijn niet goed terug gezet en naar de bodem van de Kaag gezonken. De fuiken hebben een waarde van 500 gulden per stuk. De rijkspolitie te water zal nog naar de fuiken zoeken omdat de beroepsvissers niet zijn verzekerd. Janvossensteeg vroeger. LEIDEN - Het teloorgaan van het kloosterleven - de chris ten die de moeite neemt om de geschiedenis van de Jan vossensteeg te bestuderen wordt zich daar weer eens pijnlijk van bewust. Wat bleef er van het rijke Roomse leven, zal hij ongetwijfeld vertwijfeld uitroepen Aan de Janvossensteeg waren er twee gesitueerd, gevestigd omstreeks 1447: het klooster Abcou en het klooster St. Ca- tharina, genaamd Schagen. Na de hervorming verviel de grond van de kloosters aan de stad; de opstallen werd ge sloopt. Het terrein van het klooster Schagen werd nog een tijd als Beestenmarkt gebruikt; vandaar dat de Janvossen steeg ook wel Beestenmarkt werd genoemd. Aan het eind van de steeg stond op de Vestwal de Janvossentoren. Met de stadsuitbreiding van 1611 werd de toren gesloopt. De St. Jeronimussusterensteg- he - een woord waarmee je stotteraars de stuipen op het Leidenaar Herman van Hooidonk laaf in het boek "Steech in, Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tientallen Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke his torie van stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In de serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in, Steeg uit" voorkomen. lijf kunt jagen - was een zy- steeg van de Janvossensteeg. Vermoedelijk heeft deze steeg achter het klooster St. Jeronimus gelopen. Dit klooster was gelegen aan de Vestwal en de Janvossen steeg. Omstreeks de eeuwwisseling kreeg deze gewijde omgeving een meer profane bestem ming: voor de middenstan ders was het goed zaken doen in deze steeg, waar het win kelend pubhek graag flaneer de. De Janvossensteeg samen met de Haarlemmerstraat be horend tot de oude woonkern van Maredorp - is overigens genoemd naar Jan Vos, hij was schout van 1348 - 1351. LEIDEN - Bij de Leidse politie kwam vannacht, omstreeks kwart over twaalf, een mel ding binnen dat er in de Dop heide (Merenwyk) mensen over straat kropen. In de Merenwyk aangekomen troffen twee agenten inder daad een aantal driftig voort- kruipende mensen aan. Het bleek te gaan om een kruip- wedstryd. Er moest nog één roncfje worden gegaan dat onder toezicht van de Leidse politie werd afgelegd. Ver moedelijk ging het om een oefenwedstryd voor de we reldkampioenschappen krui pen die binnenkort in Noord- wyk worden georganiseerd. Moeder had reden tot klagen DEN HAAG. LEIDEN - De Raad voor de Kinderbescherming, en instellingen handelen soms on zorgvuldig. Dit is de kern van een uitspraak van de Nationale Ombudsman dr. J.F. Rang. Hij hekelt deze instanties naar aan leiding van een klacht van een vrouw uit Leiden van wie de zoon in een pleeggezin is onder gebracht. „Hoewel ik my grotendeels van een uitspraak over haar klacht moet onthouden, meen ik toch te kunnen stellen dat de natuurlij ke moeder van de jongen reden had tot klagen", aldus de om budsman. Dr. Rang: ..De beslissingen die in de loop der tijd zijn genomen en die geacht worden in het belang van het kind te zyn, hebben de moeder de indruk gegeven vol komen rechteloos te zyn ten aan zien van haar kind". Deze indruk is volgens de ombudsman niet onbegrijpelijk en heeft bijgedra gen aan de „betreurenswaardige escalatie der gebeurtenissen". Dr. Rang spreekt in zyn uit spraak de verwachting uit dat de betrokken instellingen bereid zullen zyn ook op voor de vrouw „invoelbaar menswaardige wijze op te treden en er mede rekening mee houden dat de natuurlijke moeder móeder is". De Leidse vrouw had zich er bij de ombudsman beklaagd over de regelingen die getroffen waren met betrekking tot haar zoon. Al lereerst is zij van mening dat de door de Raad voor de Kinderbe scherming verrichte rapportage onzorgvuldigheden bevat. Ten tweede heeft zii kritiek op het "Bouw school op Driessenplein" LEIDEN Buurtverenigingen, buurtcomite's en bewonersorga nisaties uit het oostelijk en noor delijk deel van Leiden pleiten voor een binnenstadsschool op het Ir. Driessenplein. Dit in com binatie met de nieuwbouw van het Leidse Volkshuis. In een brief aan de gemeenteraad schrijven de buurtverenigingen Maredorp en Pancras West; de buurtcomité's Noord vest, Pan- cras-oost en Noord-ryne-vest dat een school voor het woongebied, gelegen in de noordelyke en oostelyke binnenstad heel hard nodig is. Daarnaast menen de verschillende groeperingen dat een combinatie school en club- en buurthuis werk zo zyn voordelen heeft: zo als het op gang brengen van sa menwerkingsprojecten tussen school en buurthuis. optreden van de gezinsvoogdes en ten derde meent zij dat onvol doende aandacht wordt besteed aan de wederopbouw van de ver stoorde relatie tussen haar en haar zoon. Ten slotte heeft zij twyfels over de geschikheid van de pleegouders. Over het eerste punt zegt de om budsman onder meer dat de Raad behoorlijk is opgetreden. Op de inhoud van het rapport mag de ombudsman echter niet ingaan..Het is aan de rechter om die inhoud op de juiste waarde te schatten Ook zegt de ombuds man niet bevoegd te zyn te oor delen over het tweede punt, de gezinsvoogdes. Over de onvol doende aandacht die de vrouw zou hebben gekregen by het her stellen van de relatie tussen haar en haar zoon zegt dr. Rang onder meer dat de gang van zaken rond de opbouw van de relatie „onbe vredigend is te noemen". De ombudsman: „Daarbij denk ik vooral aan het feit dat een in bre de knng erkend adviesbureau (Marnixhove in Alphen aan den Rijn) wordt ingeschakeld". Het advies van het bureau om de jon gen uiteindelyk zelf te laten kie zen waar hij naar toe wil, wordt niet opgevolgd Geen van de be trokkenen (kinderrechter, huis arts. psycholoog, directeur van een socio-therapeutisch insti tuut, directeur Pro Juventute en gezinsvoogdes) stelt echter de moeder op de hoogte van de re denen waarom van het advies van dat bureau wordt afgewe ken. Over de geschikheid van de pleeg ouders zegt dr. Rang met te mo gen oordelen. ADVERTENTIE toonzalen LeHJerdofp rietschans 67 oeba gebouw bedrijfsterrein de baander (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 u vrijdags tot 15 30 u LEIDEN - De werkloosheid in het district van het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden is in juli opnieuw gestegen: by de mannen van 5157 naar 5417 (stijging 260) en by de vrouwen van 1924 tot 2166 (stijging 242). Vooral de jongeren tot en met 22 jaar hadden een aandeel in de groei van de werkloosheid, maar ook in de leeftydscategoneén daarboven was een styging waar te nemen. In het geval van mannen ging de werkloos heid omhoog bij bouwvakkers, metaalarbeiders, het handels-, kantoor- en onderwijspersoneel en ongeschoolde arbeiders. Ook by vrouwen steeg de werkloosheid met name in het onderwijl en by het handels- cn kantoorpersoneel. Het aantal ingeschreven werklozen bedroeg per juli 1982 7583. een jaar eerder lag dit getal op 5518. Een vergelijkend staatje per gemeente ziet er als volgt uit: mannen vrouwen juni 1982 Juli 1982 juni 1982 juli 1982 Alkemade 160 173 63 73 Katwyk 497 560 153 175 Leiden 3484 3599 1288 1404 Leiderdorp 303 325 128 148 Oegstgeest 162 173 68 89 Rynsburg 111 111 36 57 Valkenburg 27 32 U 13 Voorschoten 247 267 95 116 Warmond 53 54 33 32 Zoete rwoude 90 97 42 50 Overige 23 26 7 9 5157 5417 1924 2166

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3