„Heemtuin doet de mensen bewuster met natuur omgaan Geen besluit over schooladviesdienst Weidse agenda Leidingen in Vlietwijk krijgen opknapbeurt Beheerder schrijft boekje Concerten in Voorschotense dorpskerk Cursussen Leiderdorpse stichting PAGINA 2 Stad en rand WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 LEIDERDORP - De Leiderdorpse heemtuin, een onderdeel van het park de Houtkamp dat is gelegen aan de Persant Snoepweg, bestaat dit jaar een decennium. Toch wordt pas in 1983 het jubileumjaar gevierd. In 1983 is het namelijk tien jaar geleden dat de tuin voor het publiek toegankelijk werd. Vooruitlopend op een nieuwe serie informatiema teriaal over de heemtuin, die in het jubileumjaar zal verschijnen, heeft heemtuinverzor- ger W. Kanbier een zestig pagina's tellende gids uit zijn pen laten vloeien. Het werkje dient als een wegwijzer voor de bezoekers van de meest bijzondere tuin van Leider dorp. De heemtuingids is verschenen in een oplage van 500 exemplaren. In het boekje gaat Kanbier uitge breid in op de zeventien onder delen van de heemtuin. "Het boekje is het resultaat van vijf jaar inventariseren", vertelt hij. "Het verschil tussen de heem tuingids en soortgelijke lectuur is dat ik me niet heb blindge- staard op één plant maar dat ik een bepaalde plant en het gezel schap waarin ze verkeert als een geheel heb beschreven. Ik vind het samenspel tussen planten veel belangrijker. Mijn boekje is geen theoretische verhandeling maar vertelt over mijn persoon lijke ervaringen in deze tuin. Een theoretische verhandeling is aan vechtbaar; de heemtuingids is dat niet". Kanbiers opvattingen zijn terug te vinden in de wijze waarop hij de heemtuin beheert. Kanbier is geen genadeloze beschermer van bepaalde zeldzame en waarde volle planten. Wie in hem de on kruid bestrijdende lijfwacht van unieke planten ziet, heeft het verkeerd. In zijn boekje schrijft hij dan ook: "Beheren is het stu ren in ruimte en tijd. Dit bete kent dat het terrein op lange ter mijn gevarieerd en aantrekkelijk moet zijn en blijven. Zo is van de oorspronkelijke geplante houti ge gewassen nog maar weinig over. Andere struiken en bomen kwamen op en zijn uitgespaard. Uitgaande van het basisplan wordt ingespeeld op toevallige terreinontwikkkelingen". Kanbier speelt volgens eigen zeg gen een dynamisch spel met de natuur waarin het beeld voortdu rend aan verandering onderhe vig is. Zijn handelwijze wordt door ambtenaar Janssen, chef van de gemeentelijke groenvoor ziening in Leiderdorp, erg op prijs gesteld. Ook hij is ervan overtuigd dat "de natuur onge stoord haar gang moet kunnen gaan, ook al jeuken de handen van de mens nog zo erg om in te grijpen". Fotoreportage Het zijn juist de invloeden van bui tenaf die worden geweerd. In ne gen van de tien gevallen is het de mens die inbreuk maakt op de natuur. Dat begint al zodra de heemtuin bezoek krijgt. Om deze veelvuldige visites, in de week einden worden er zo'n 300 bezoe kers geteld, in goede banen te lei den er een aantal gedragsregels opgesteld. Hondenbezitters die nen hun viervoeters thuis te la ten, het is verplicht op de paden te blijven en er mag niets worden geplukt. Kanbier heeft zijn han den vol aan de naleving van deze - ï- regels. Hij vertelt over een bruidspaar dat een complete fo- toreportage wilde laten maken in de heemtuin en daarbij midde nin het groen ging staan. Over biologen die er met gevulde plas tic zakken vandoor gaan ("Dat zijn experts die drommels goed weten wat ze pakken") en over hondenbezitters die hem vragen of ze hun tackle de heemtuin mo gen innemen als ze het beestje zelf dragen. Kanbier: "Ik wil geen echte toezichthoudende ambtenaar zijn ook al ben ik dat wél. Ik sta op de grens. Als die wordt overschreden grijp ik in". Bij de aanleg lag de tuin nog in de rustige hoek van Leiderdorp. De doorgangsroute naar de kust en de bollenstreek liep via Leiden. Verlegging van deze route langs de Persant Snoepweg en de En- gelendaal bracht veel drukte te weeg. Door de bouw van nieuwe wijken is het park de Houtkamp "van lieverlee", aldus Kanbier, ontsloten. Hekken en dichte struwelen moeten de tuin on danks de toenemende drukte een besloten karakter geven. Dat neemt niet weg dat de invloe den op de heemtuin van buitenaf steeds intenser werden. Opruk kende woonwijken en uitlaatgas van voorbijsnellend blik maak ten het noodzakelijk dat het wa- Heemtuinverzorger Kanbier (rechts): "De ter van de tuin moest worden geïsoleerd. Met behulp van dam men kon geselecteerd water toe gelaten of afgevoerd worden. Janssen: "Het water stroomt van noord naar zuid en komt via de Houtkamp naar de Rijn. Dat be tekent dat dit sterk vervuilde wa ter ook in de Heemtuin belandt. Vandaar dat we het hebben om geleid". De heemtuin is overigens van een eigen watervoorziening, een beekje. Onder een brug in het park is een pomp gemon teerd die het water in de tuin twee meter hoog oppompt. "De mensen zoeken zich altijd rot naar de oorsprong van het beek je", vertelt Kanbier tijdens de speurtocht naar een geschikt plekje voor de foto. Hoogtepunt Het beekje vervult een belangrijke rol in de heemtuin. Doordat het water op bepaalde plekken bui ten de oevers treedt, ontstaan er natte voedselrijke plekken die de groei van tal van beekplanten mogelijk maakt. Diep in zijn hart is Kanbier blij dat 'zijn' tuin niet dezelfde grote lan delijke bekendheid geniet als de Amstelveense heemtuin. "De Leiderdorpse heemtuin hoeft niet zo'n grote publiekstrekker te zijn", zegt hij onomwonden. Janssen en Kanbier hebben trou wens geen hoge hoed op van de collega's uit Amstelveen. De be- heerswijze van de Amstelveense heemtuin staat lijnrecht tegen over die van de Leiderdorpse. "Beenbreek is een heel zeldzame plant", weet Kanbier, "maar in Amstelveen komt dat helemaal niet uit de verf omdat er daar een heel veld mee vol staat. Ik zie lie ver één zo'n plant in zijn natuur lijke omgeving staan". Janssen en Kanbier richten dezelf de kritiek op de 'doorsnee huis tuintjes'. Janssen: "Als ik zo de huistuintjes in Leiderdorp be kijk dan valt het me op dat de mensen bijna altijd naar één hoogtepunt toe werken. In juni zie je even die kleurenpracht en dan stort het hele zaakje in één keer in. Dat komt omdat de ge middelde tuinbezitter geen ge duld heeft en er de tijd niet voor neemt". Is de Leiderdorpse heèmtuin dan in het najaar en in de winter wél de moeite van een bezoekje waard? Kanbier: "Natuurlijk. Er treedt elk jaargetijde een accent verschuiving op. Wie van kleu ren houdt komt 's-zomers aan zijn trekken. We staan nu voor de deur van de herfst, de tijd bij uit stek voor spinnen. Het is ook reuze-interessant om die beestjes hun rol in de natuur te zien ver vullen". "Het is niet mijn bedoeling om van alle mensen groenfanaten te ma ken", bekent Kanbier. "Het gaat mij erom dat de mensen bewus ter met de natuur omgaan. De heemtuin heeft die uitstraling wel degelijk. Het komt wel eens voor dat ik een jongen of een meisje hier op bezoek heb gehad met de klas en dat datzelfde kind het volgende weekeinde met zijn ouders terugkomt". Janssen is zich ervan bewust dat de bijna twee hectare grote heemtuin veel geld heeft gekost. "Maar dat is hij waard", meent de chef groenvoorzieningen. "Mijn afdeling profiteert van de hier opgedane kennis. Wij moe ten voor zestig mille bezuinigen. Kennis van zaken leidt tot een zuiniger beheer van het Leider dorpse groen. Bezuinigen op het groen hoeft geen afname van kwaliteit of kwantiteit te beteke nen". WIM KOEVOET WOENSDAG Kantine VTL. Voorschoterweg: start zo meravondwandeltocht w.s.v. Zuid- West. 18-19 uur Tomatenstraat 15: gespreksavond over borstvoeding, 20 uur. The Jam, 2e Binnenvestgracht: optre den groep Munk, 22.30 uur. Jongeren Advies Centrum. Caeclia- straat 67: meisjestelefoon, 16-22 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Stadhuis: raadscommissies onderwijs/ samenlevingsopbouw en financiën, 20 Meerpunt, Warmond - filmmiddag in 13.30 en 15.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer, 20 uur. Leiderdorp gemeentehuis, financiën, 20 uur. Sjelter, dagje uit, 10 uur. Houtkamp, spelletjes, 13.30 ui Voorschoten gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. DONDERDAG Volkshuis, Apothekersdyk 33: project groep Maredorp, 14 uur. Stadsbouwhuis, Langegracht 72: pro jectgroep Maredijk, 16 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies 20-21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten: spreekuur voor invali den. 19-20 uur, tel. 01717-3309. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-01 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur comité Gasprijsverhoging VRIJDAG Morswijk, Topaaslaan 19: gehandicap- tensoos. 10-15 uur, tel. 02522-14797. Leiderdorp - Sjelter, rommelmarkt, 10 APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 aug tot 20 aug door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - In de Voor schotense dorpskerk begint van af aanstaande maandag weer een serie orgel-beiaardconcerten. Deze nazomer zullen zeven van deze concerten plaatsvinden. Het is de vijftiende keer dat de gemeente Voorschoten dit orga niseert. In 1965 werd in de toren van de dorpskerk aan de Voorstraat het carrillon, bestaande uit 37 klok ken, opgehangen. Onmiddellijk rees het idee om deze aanwinst zo optimaal mogelijk te gebrui ken en een jaar later werd het eerste orgel-beiaardconcert ge houden. Sindsdien wordt er ie der jaar een, voor de liefhebber, aantrekkelijk concert program- ma samengesteld door dorpsor ganist Henk Walvaart, beiaardier Addie de Jong en cultureel amb tenaar Tim Bonhof. De geschiedenis van het orgel in de dorpskerk gaat terug tot het jaar 1720. Ongeveer 70 pijpen zijn meer dan 250 jaar oud. Een groot deel van de pijpen is geplaatst tij dens een ingrijpende restauratie in 1839. Daarna is ook een deel vernieuwd in 1956 en 1961. de wijk Vlietwijk t De concerten hebben een vast om lijnd programma. Begonnen wordt om acht uur's avonds met een kwartier beiaardmuziek. Zo wel buiten als binnen kunnen de bezoekers de klanken beluiste ren. Daarna wordt binnen in de kerk een orgelconcert gegeven. Na de pauze is het dan weer de beurt aan de beiaard. Rond half tien is het concert afgelopen. De concerten zijn zeer populair bij de Voorschotense bevolking. Dit blijkt uit het feit dat sinds 1966 het bezoekersaantal verdrievou digd is. Vorig jaar kwamen meer dan zeshonderd muziekliefheb bers naar de concerten. VOORSCHOTEN In het noord- -oostelijk gedeelte van de wijk Vlietwijk in Voorschoten zal het gehele gas-, water-, en elcctrici- teitsnet vervangen of verbeterd worden. De werkzaamheden be ginnen nog deze maand en zullen voor de bewoners wel enig over last veroorzaken. Het gaat hier om het gedeelte dat Dierenfoto's In het VVassenaarse dierenpark wordt tot zeven oktober in het gorillahuis een fototentoonstel ling gehouden. De foto's van ui teraard dieren, zijn gemaakt door de Haagsche v\matcur Fo tografen Vereniging. Een deel van de foto's werd in het dieren park zelf gemaakt. Waterspel Waterspelletjes worden morgen ochtend in de Leiderdorpse Sjelter gehouden. Vanaf tien uur kunnen de kinderen genie ten van het koele water en de leuke spellen. Het middagge- beuren staat ook in het teken van spelletjes, maar dan in de Houtkamp. De aanvang daar van is half twee. Rommelmarkt Vanaf tien uur wordt er vrijdag in de Sjelter een rommelmarkt ge houden. De markt duurt tot twaalf uur. begrensd wordt door het Jan van Goyenplantsoen, Nicolaas Maes- kade, Frans Halsplantsoen en Jan Steenlaan. De betreffende netten zijn door grondverzakkin gen zo diep komen te liggen, dat er geregeld breuk en lekkages optreden. Reparaties zijn niet meer mogelijk, juist omdat de leidingen zo diep liggen. In de Vlietwijk komt dit overigens va ker voor. De uitvoering van het werk zal voor de bewoners aan deze stra ten wel de nodige ongemakken veroorzaken. Niet alleen door het graafwerk in de straat, maar ook doordat de toevoer van gas, wa- ter en electriciteit op gezette tij den zal worden onderbroken. Het streven is wel dat de afslui ting zo kort mogelijk zal plaats vinden. In elk geval zal iedere avond, na beëindiging van de werkzaamheden, alle huizen weer worden aangesloten op de leidingnetten. Deze aansluiting kan dan wel provisorisch zijn. Verwacht wordt dat de werkzaam heden twee maanden zullen du ren. Aangezien een deel van de aansluitingen wordt vervangen, is het belangrijk dat alle huizen toegankelijk zijn voor de werk nemers. De gemeente Voorscho ten roept dan ook de bewoners op, die tijdens de werkzaamhe den of op vakantie zijn of werken, maatregelen te nemen, zodat de nodige werkzaamheden in hun huis uitgevoerd kunnen worden. Leiderdorp kan knoop niet doorhakken LEIDERDORP - De beslissing of Leiderdorp deel gaat nemen aan de nieuwe regionale schoolad viesdienst, is gisteravond door de commissie onderwijs weder om uitgesteld. De commissie kon weer niet tot een eindoor deel komen, daar de financiële gevolgen van de overstap van de eigen dienst naar de regionale dienst nog niet duidelijk zijn. In Leiderdorp bestaat een grote te vredenheid over het werk van het Onderwijs Advies Centrum (OAC) van Leiderdorp. Deson danks is het college van burge meester en wethouders van me ning dat de gemeente moet toe treden tot een regionale dienst. De reden daarvoor is dat bij toe treding de gemeente jaarlijks kan rekenen op een vrij grote subsidie van de overheid. Voor dit jaar zou dit 67.000 gulden be dragen en de komende jaren nog flink groeien. Als Leiderdorp zijn eigen dienst wil houden, loopt de gemeente deze subsidie mis. Alle kosten voor de plaatselijke onderwijs dienst zullen dan zelf opgebracht moeten worden. Het ministerie van onderwijs stelt namelijk voor het toekennen van een sub sidie aan schoolbegeleidings diensten, de voorwaarde dat een dergelijke dienst een gebied moet bestrijken waar tenminste twintigduizend leerlingen van het kleuter- en lageronderwijs wonen. De commissieleden konden gister avond, door het ontbreken van het financiële plaatje,- weinig meer doen dat het plaatsen van een aantal opmerkingen bij de achtste versie van de voorlopige statuten voor de op te richten re gionale dienst. De commissie wilde een duidelijker omschrij ving van de taakstelling en van het dienstenpakket. Dit omdat anders na de toetreding proble men zouden kunnen ontstaan. Zoals het er nu naar uit ziet, zal in het najaar de definitieve beslis sing in de commissie genomen worden. Als de gemeenteraad dan in december een eventuele overstap goedkeurt, kan de nieu we schoolbegeleidingsdienst midden volgend jaar echt aan de LEIDERDORP - De stichting 'De Hollandsche Tuyn' gaat vanaf september cursussen organise ren in Leiderdorp. In het nieuwe gebouw aan de Hoofdstraat kun nen dan cursussen als schilde ren, tekenen, aquarellen, grafiek en ruimtelijke vormen gevolgd worden. Het is voor het eerst dat de stich ting in Leiderdorp haar cursus sen kan geven. Het gebouw aan de Hoofdstraat 24 wordt op dit moment hiervoor opgeknapt. In het gebouw worden twee lokalen gerealiseerd, alwaar het geheel zal afspelen. Daarnaast is het de bedoeling van de stichting om in de toekomst het voorste gedeelte aan de Hoofdstraat te gaan ge bruiken als centrum voor jazz avonden en andere culturele ma nifestaties. Op de zaterdagmor gen zal er tevens een open atelier zijn. Liefhebbers van de uitoefe ning van de verschillende soor ten kunstvormen, kunnen dan zelfstandig aan het werk. Er zijn zes verschillende cursussen waaraan deelgenomen kan wor den. Voor de begeleiding zijn door de stichting professionele kunstenaars aangetrokken. De docenten zijn Bert Marskamp, Rob Schouten, Fred van der Lin den, Ger Huisman Willem Kind en Rien van der Nat. Op de maandagavond en dinsdagmor gen wordt een cursus schilderen en tekenen van stillevens en ver bale waarneming gegeven. Dins dagavond en donderdagmorgen staan in het teken van het schil deren en tekenen van modellen en portretten. Het leren van verschillende grafi sche technieken komt op de woensdagavond aan de orde en het boetseren van ruimtelijke vormen met klei en waspapier donderdags. Daarnaast wordt op de donderdagavond een speciale oriëntatiecursus gehouden. Deze cursus is vooral bestemd voor leerlingen van de middelbare school, die meer willen weten over de kunst. Het cursusjaar begint op twintig september. Meer informatie is verkrijgbaar bij kunstenaar Rien van der Nat, telefoon 071-893035. Alleen tussen 19 en 20 uur bellen. LEIDSCH aa DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqei LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 07M23143 tussen 10 00-19 30 uur (nabpzorgmg na 19 30 uur); zaterdag ven abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post f 79.70 BG Dtreclie G Koopman Rubriekchefs; J. Kroon (stad) B W.T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Ruygrok-Hoogeveen W. C. H. Schrama (nieuwsdienst en teature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washinoloa Cpiro. L 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2