Bonden woedend op de Heidemij C FNV: inleveren voor arbeidstijdverkorting Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Meer winst bij Shell Arbeidstij dverkorting Hoogovens van de baan Twaalfhonderd man op straat Alleen FNV blijft tegen nieuwe cao voor banken Bedrijven: 1,2 miljard voor milieu Winstdaling Unilever Prof. Schouten teleurgesteld Beursovefzicht WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 Nieuwe postzegels De PTT zal volgend jaar achttien bijzondere postzegels uitgeven. Dit heeft het staatsbedrijf be kendgemaakt. In maart verschijnt een postzegel ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de ANWB. In april volgt een serie van vier zo- merpostzegels met bijslag ge wijd aan de Nederlandse schil derkunst. Een serie van twee Eu- ropese-cept-postzegels over de ruimtevaart en de betekenis van de pers wordt in mei uitgegeven. De rest van het uitgifteprogram ma ziet er als volgt uit: Juni: twee postzegels gewijd aan "de stijl" (ontwikkelingen van de moderne kunst, vormgeving en architectuur). Augustus: serie van vier postzegels van het Nederlandse Rode Kruis over de vier conventies van Ge- Oktober: postzegel gewijd aan Maarten Luther ter herdenking van zijn 500ste geboortedag. November: een serie van vier kin derpostzegels met bijslag en een velletje met het thema "Kind en Milieu". De juiste data van uitgifte en waar den zijn nog niet bekend. Uitkering De eenmalige uitkering tot behoud van de koopkracht in 1981 voor mensen met een minimuminko men (afhankelijk van grootte van huishouden en hoogte van inko men tussen de 50 en 450 gulden) is voor ruim negentig procent te rechtgekomen bij huishoudens met een sociale uitkering. Dat blijkt uit een CBS-steekproef die gisteren is gepubliceerd. De schatting is dat circa 315.000 huishoudens een eenmalige uit kering hebben ontvangen. Poolgas Europa lijkt de belangrijkste afne mer te zullen worden voor het aardgas dat Canada wij gaan winnen in het poolgebied. De Westduitse onderneming Ruhr- gas en het Franse staatsbedrijf Gaz de France zijn onderhande ling begonnen, zo is bekendge maakt door de directeur van het nu nog experimentele gasproject in de poolcirkel, Don Wolcott. LEIDEN Leidse groenteveiling. Van daag werd de eerste witlof aange voerd door witlofkwekerij Nibo uit Gouda. Koper was G. Collé uit Leiden in opdracht van C. Hogewoning voor de prijs van 10.50 per kilo. Prijsnote ringen: aardappelen 20-90; andijvie 40-74; pronkbonen 105-115; snijbonen 270-300; spekbonen 110; stambonen 110-130; Chinese kool 24-36; rode kool 21-37; spitskool 30-57; postelein 89-95; prei 105-125; rabarber 29-46; spinazie 73-111; spruiten A 130-165. B 160-180, C 35. D 35-100; uien 18-50; witlof 370- 1050; meloenen 120-290; bloemkool zes per bak 105-145, acht per bak 70- 125; knolselderij 45-58; sla 26-64; bleekselderij 92-94; bospeen 125-135; peterselie 27-58; radijs 38-56; selderij 36-50; paprika per kg 60, per struk 25- 71. DEN HAAG (ANP) - Het uiteinde lijke resultaat van de Kon. Shell- Groep is ih het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van de zelfde periode van 1981 gestegen van 238 min tot 294 min pond. In het eerste halfjaar trad daarmee een stijging op van 533 min tot 553 min pond, aldus de groep. De toeneming van de winst is te danken aan het effect (na belas tingen) van de toepassing van een andere methode van voor raad waardering. De "gewone" nettowinst daalde in het tweede kwartaal van 458 min tot 380 min pond en in het eerste halfjaar van 1007 tot 794 min pond. Economie IJMUIDEN (GPD) - De industrie bonden CNV en FNV verschillen met de Hoogovens-top van me ning over de vraag hoe, wanneer en in welke omvang bij het staal bedrijf in IJmuiden een arbeids tijdverkorting moet worden doorgevoerd. De beide bonden vinden dat uiterlijk in 1986 de 36- urige werkweek bij Hoogovens een feit dient te zijn. Tijdens het overleg, gisteren met de raad Van bestuur, bleek dat deze daar niets voor voelt. „Wij zijn niet in de positie om op dit gebied het voortouw te nemen, van sociale experimenten kan geen sprake zijn", zo liet een Hoogovens-woordvoerder des gevraagd weten. De bonden vinden dat Hoogovens in onvoldoende mate een werk gelegenheidsbeleid voor de jaren tachtig heeft ontwikkeld. CNV- bestuurder Piet Swart: „De in vesteringsplannen en het econo misch beleid kunnen onze goed keuring wel weg dragen, maar op het sociaal-maatschappelijk ge bied mankeert er het nodige aan de plannen. Hoogovens beperkt zich nu tot het in stand houden van een sociaal opvangnet waar mee gedwongen ontslag moet worden voorkomen. Dat is niet genoeg" De bonden willen nu al voor de ko mende jaren principeafspraken maken en deze vervolgens ieder jaar verder invullen. Swart om schrijft de houding van de Hoog ovens-top als „een stuKje angstig conservatisme". Hij heeft de in druk dat de raad van bestuur on voldoende overtuigd is van het nut en de noodzaak van het tijdig doorvoeren van arbeidstijdver korting. Hoogovens weerlegt die bewering. In een na het overleg uitgegeven verklaring wordt ge zegd dat arbeidstijdverkorting een van de middelen kan zijn bij het oplossen van de werkloos heid. Maar, zo wordt gezegd, het algemeen doorvoeren van die ar beidstijdverkorting heeft ingrij pende gevolgen voor de inko menspositie van het personeel en de positie van het bedrijf op de arbeidsmarkt. Daarom stelt de raad van bestuur zich op het standpunt dat er eerst maar eens op landelijk niveau beslissingen moeten worden genomen. Wel wil Hoogovens nadenken over een aantal mogelijkheden om ar beidstijdverkorting op vrijwilli ge individuele basis door te voe- Verder denkt het bedrijf aan het omzetten van allerlei onregelma tigheidstoeslagen in vrije tijd, een eerder uit laten treden van oudere werknemers en het sti muleren van deeltijdarbeid. In het verleden werd Hoogovens door de overheid in staat gesteld werknemers van 57,5 jaar en ou der af te laten vloeien. Het betrof een eenmalige maatregel. Het be drijf hoopt dat dit opnieuw mo gelijk zal zijn. Komt het daar in derdaad van dan dient er van re geringswege financiële steun te worden verleend om de uitkerin gen van de betrokken werkne mers tot een aanvaardbaar ni veau aan te vullen. Volgens CNV-bestuurder Swart heeft de raad van bestuur door laten sche meren, dat wanneer de overheid het af laat weten de toezegging dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen, mogelijk geen gestand gedaan kan worden. De bonden hopen binnenkort een gesprek te hebben met minister Terlouw van economische zaken en diens collega De Graaf van so ciale zaken en werkgelegenheid over de Hoogovens-problema tiek. Doel van dat gesprek is te trachten de beide bewindslieden te doordringen van de noodzaak van een snelle en omvangrijke invoering van de arbeidstijdver korting bij Hoogovens. AMSTERDAM (GPD) - De Voedingsbonden FNV en CNV hebben met verbijstering gereageerd op het aanvragen van uitstel van betaling door de NV Heidemij Beheer. Hierdoor dreigen 1200 mensen te worden ontslagen; dat is een derde van het totale binnen- en buitenlandse personeelsbestand. UTRECHT (GPD) - Drie van de vier vakcentrales voor hoger personeel in het bankwezen zijn na een half jaar van on derhandelingen akkoord ge gaan met de cao voor 1982 Nadat al eerder de Unie BLHP en de Vereniging Ka derpersoneel Bank- en Verze keringswezen (VKBV) hun goedkeuring aan de nieuwe cao hadden gehecht, besloot het CNV deze week „na diep slikken" de cao-resultaten te aanvaarden De FNV heeft de cao al enige maanden gele den verworpen, omdat ar beidstijdverkorting per week niet kon worden gereali seerd In de nieuwe cao behoudt het hoger personeel de prijscom pensatie tot en met 1 januari 1983, komt er één procent ruimte voor verbetering van de pensioenregeling en wor den wcrkgelegcnheidsvoor- stellen van de bonden be trokken in een studie over ar beidstijdverkorting Boven dien is er voor het kaderper soneel een selectieve loons verhoging mogelijk. De Dienstenbond CNV had de grootste moeite met het cao- resultaat, omdat daarin een teruggave van de aftopping van de salarissen van middel baar en hoger personeel is ge realiseerd. CNV vindt deze denivellering - in tegenstel ling tot Unie BLHP en VKBV - verwerpelijk. Niette min ging de bond uiteinde lijk schoorvoetend akkoord, omdat het niet totstandko men van de cao een verlies zou betekenen voor alle be trokken werknemers in deze branche. De Voedingsbond FNV noemt de handelwijze van de Heidemij-di- rectie „ongelooflijk" en is niet van plan aan deze reddingsope ratie deel te nemen zolang niet alle andere wegen uitputtend zijn bewandeld. Volgens voorzitter mr. H. J. Helle- ma van de raad van bestuur is de aangevraagde surséance van be taling het enig overgebleven al ternatief om te redden wat er te redden valt. Deze zwaarwegende beslissing is, aldus deelde hij gis teren tijdens een persconferentie DEN HAAG (ANP) - Beperking van de milieuverontreiniging door bedrijven in Nederland heeft in 1979 ruim 1,2 miljard gulden gekost. Dit komt overeen met 0,6 procent van de omzet- waarde van deze bedrijven. Dat blijkt uit een eerste onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft verricht in de industrie, de delfstoffenwin ning en de openbare nutsbedrij ven, voor zover het bedrijven met 20 of meer werkzame perso nen betrof. De resultaten zijn gis teren gepubliceerd. Het gaat om de netto kosten. Even tuele opbrengsten of besparin gen als gevolg van de milieu voorzieningen zijn hierop al in mindering gebracht. Als ze zo hoog waren, dat de kosten geheel werden terugverdiend, zijn de voorzieningen die er aan ten grondslag lagen niet als milieu- voorzieningen beschouwd. in Amsterdam mee, genomen om het bedrijf voor een totale finan ciële ondergang te behoeden. Van het op zes „poten" stoelende Heidemij Beheer worden twee bedrijfstakken buiten de sur séance gehouden. Dat geldt voor Heidemij Nederland BV en Hei- deco, dat buiten Europa en Noord-Amerika opereert onder de naam Euro Consult. Volgens de begroting zouden de groepsresultaten in de eerste helft van dit jaar moeten uitko men op een negatief saldo van 5,9 miljoen gulden maar in werkelijkheid werd dit een ver lies van 11,4 miljoen. De ingreep die als een bom zowel binnen als buiten het Heidemij-concern is ingeslagen betekent in concreto dat de werkgelegenheid voor 2400 man waarschijnlijk behou den kan blijven. Bij de Heidemij Groep werken in totaal 3600 mensen. Over de mogelijkheden voor de overigen zal de bewind voerder van Heidemij Beheer be slissen. Heidemij lijdt al drie jaar lang mil- joenenverliezen. Het verlies over 1981 bedraagt alleen al 15 mil joen. In het kader van een al eer der ingezette saneringsoperatie zijn vorig jaar duizend perso neelsleden afgevloeid. De Heidemij-directie heeft volgens mr. Hellema besloten tot het aan vragen van uitstel van betaling omdat gebleken is dat die sane ringsoperatie geen haalbare kaart was. „Een geleidelijke bij stelling van het beleid helpt niet, aangezien we in een neergaande spiraalbeweging terecht waren gekomen die ons alleen maar verder de financiële afgrond in dreigde te sleuren. Bovendien bereikten ons signalen dat het vertrouwen in de Heidemij krachtig aan het afnemen we ervan overtuigd dit tanend vertrouwen van medewerkers en opdrachtgevers te herwinnen", aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur. De laatste strohalm waaraan de Heidemij zich nu vastklampt ziet er in het kort als volgt uit: Heidemij Nederland en Heideco (Euro Consult) worden gesplitst van Heidemij Beheer. In Heide mij Beheer, waar de surséance van betaling voor is aange vraagd, blijven zitten; Lareco (aannemingsbedrijven in Neder land, België en Frankrijk), Fore- co (internationale houthandel), Buiten-Stee (binnen- en buiten landse vastgoedactiviteiten), als mede Imlo (overige activiteiten van zeer uiteenlopende aard). Onder Heidemij Nederland met verreweg de meeste personeels leden vallen de grondwerkzaam heden, beheer van landschap en stadsontwikkeling, riolerings werkzaamheden en advieswerk. Het aanvragen van uitstel van betaling door Heidemij Beheer te Arnhem is ook voor het perso neel gekomen als een donderslag bij heldere hemel. De perso neelsleden moesten het nieuws van het betalingsgevaar verke rend bedrijf gisteravond via de televisie horen. Dat kwam omdat de raad van beheer pas vandaag de werkgevers heeft ingelicht, nadat gistermiddag in aller ijl een persconferentie te Amster dam was belegd. Die overhaaste persconferentie was een gevolg van het uitlekken van het DEN HAAG (GPD) - Unilever heeft in het eerste halfjaar van 1982 een winstgeboekt van 910 miljoen gulden. Ten opzichte van dezelfde perio de van het vorig jaar betekent dat een daling van tien procent. Vergele ken met de eerste helft van 1980 is het resultaat 225 miljoen gulden beter. Volgens de Raad van bestuur is het verschil met vorig jaar voor het groot ste deel toe te schrijven aan een belastingvoordeel dat Unilever in het tweede kwartaal van 1981 in Engeland had. Verder zijn de rentelasten dit jaar zo'n 17 miljoen gulden lager. In volume gemeten was er weinig verandering. De omzet steeg in het tweede kwartaal met vijf procent tot 14,8 miljard gulden. Het personeel reageerde gister avond na het vernemen van de onheilsbode onthutst. „We heb ben het eigenlijk wel zien aanko men, maar dat het zo erg was ver moedde niemand", aldus de eer ste reacties. de Heidemij kostbaar vastgoed zal afstoten en de top van het be drijf zou saneren. „Geconsta teerd moet worden dat dit slechts op beperkte schaal is ge beurd", luidt het verbeten com mentaar van de bond. De Voe dingsbond CNV noemt het red dingsplan een „wankele zaak". De bonden praten op 1 septem ber verder met de Heidemij-di rectie. De ABN en RABO-bank hebben zich in de nieuwe constellatie ak koord bevonden, dat geldt ook voor de Nationale Investerings bank. Mr. H.J. Hellema voorzitter van de raad van bestuur en zijn collega F.H. Schreve rechts) deden gisteren tijdens een persconferentie de gang van zaken bij Heidemij uit de doeken AMSTERDAM (GPD) Zonder herverdeling van arbeid zal het niet lukken om de werkloosheid de baas te worden. De verschil lende vormen van arbeidstijd verkorting zullen in de meeste bedrijven niet kunnen worden gerealiseerd zonder dat degenen die nu nog werk hebben in koop kracht achteruit gaan. Het ruilen van prijscompensatie voor maat regelen op het gebied van ar beidstijdverkorting worden niet uitgesloten. Dat stelt de Federa tie Nederlandse Vakbeweging in de discussienota „Maak Werk", die gisteren is gepresenteerd. Sa men met de Europese vakbewe ging zet de FNV zich de komen de jaren in voor een arbeidstijd verkorting van 10 procent. FNV-woord voerder Herman Bode: „Wij beseffen dat een betere ver deling van het werk geld kost, het zal offers vragen van de le den, maar we weten ook dat als het lukt om tot een betere werk verdeling te komen, het geld zal opbrengen. Een toenemend aan tal werklozen oefent nu een grote druk uit op de collectieve voor zieningen. En dat heeft een las tenverzwaring tot gevolg gehad die ook de koopkracht van de werknemers heeft aangevreten" De vakbeweging concludeert dat in een jaar tijd de economische crisis een stuk grimmiger is ge worden. De werkloosheid is in sneltreinvaart opgelopen tot meer dan een half miljoen en dat peil was door het Centraal Plan Bureau pas voor 1985 voorzien Verwacht wordt dat ons land in 1985 700.000 tot 800.000 werklo zen zal tellen waarbij grote aan tallen verborgen werklozen niet zijn meegerekend. Bovendien heeft Nederland" tegen die tijd een miljoen arbeidsongeschik ten. De FNV voorspelt dat het tekort van de overheid, dat nu al bijna dertig miljard bedraagt over drie jaar zal zijn opgelopen tot 50 mil jard gulden; dat is 15 procent van het nationaal inkomen. Bij onge wijzigd beleid is het perspectief uitzichtloos. Die conclusie staat voor de FNV als een paal boven water. De nieuwe discussienota van de vakbeweging, die de komende maand binnen de aangesloten bonden zal worden besproken, wordt op 4 oktober definitief vastgesteld. Daarna zal de nota als basis dienen voor het arbeids voorwaardenbeleid van 1983. De FNV heeft in 1981 ook een nota uitgebracht die onder de opwek kende titel „Aan de slag" ideeen lanceerde om de economische crisis te bestrijden. De FNV geeft in de nota „Maak Werk" drie kernpunten aan voor een herstelbeleid van de over heid. Het gaat om de spreiding van de werkloosheid, het veilig stellen van sociale en collectieve voorzieningen en het op peil houden van de koopkracht, ook voor de laagstbetaalden. „Maar niet meer alles tegelijk. We zul len pas-op-de-plaats moeten ma ken", aldus Herman Bode. Wat de financiering van de arbeids tijdverkorting betreft merkt de vakbeweging op dat het over het algemeen een zogenaamde kos tenneutrale operatie moet zijn. Alleen in goed renderende be drijven zou de herverdeling van werk tot kostenverhogingen mo gen leiden. De herverdeling van arbeid zal overigens ook beteke nen dat er minder geld moet wor den vrijgemaakt aan sociale uit keringen omdat werkzoekenden aan een baan kunnen worden ge holpen. De FNV verzet zich krachtig tegen de invoering van het draagkrachtbeginsel in de werknemersverzekeringen en meent dat het draagkrachtbegin sel via de belastingen per indivi du moet worden toegepast. (Van één onzer verslaggever) HILVERSUM/EINDHOVEN - Als mijn plan om de prijscompensa tie te laten vervallen, in ruil voor belastingverlaging niet wordt uitgevoerd zal de werkloosheid de komende jaren verdubbelen tot één mijjoen. De Tilburgse hoogleraar prof. Dirk Schouten heeft dat gisteren voor de NOS- televisie gezegd Schouten toonde zich teleurge steld over de afwijzende reacties op zijn ideeën om de crisis te Ujf te gaan en bleek met overtuigd van de kritiek van werkgevers en regering. In die kring wordt ge vreesd dat de lastenverlichting voor bedrijven, verloren zal gaan omdat het plan een verhoging van het financieringstekort me' zich mee brengt. Schouten, die behalve hoogleraar ook kroonlid is van de SER en het voorzitter schap bekleedt van de commis sie van economische deskundi gen van de SER. wees die sug gestie van de hand. "De verho ging van het tekort zal zeer tijde lijk zijn Uiteindelijk, als de re- r. ri in di- bedrijven zich her stellen. neemt de belastingop brengst toe en daalt het financie ringstekort van de overheid weer zo zei hl) Volgens Schouten was het voor de vakbeweging niet meer mogelijk om positief op zijn plannen te reageren, omdat de werkgevers en het ministerie van financien deze al meteen krachtig afwezen WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN wliH 25,50 25.00 BINNENLANDSE AANDELEN 76.50 76.50 1.75 1.75 136.00 135.00 315,00b 315.00b 22.50 22.50 Belindo BcrkcIP BlydrnM 22.00 21.50 715.00 725.00c 72.00 72.00 Dell MIJ Dcssaui Dorp t» ci Gamma H ld. 5% PW Gel. Delft. Cert. 1399.00 1398,00 156.00 157.00 107.50 108,00 130.50 130.00 36.00b 41.00 25.20 25.70 200.00 203.00 295.00 23.00 234 140.00b 21.50 22 00 2.00 1.90 152.00 152.00 27.30 27.80 1080.00 1070.00 186.50 188.00b 3060,00 3050.00 5.10 - 55.li 55.50 56 51.50 51.80 62.50 62.00 65,50 65.50 197.00 196.50 Ibblnl VMF V 34.00 32.50 73.50 73.50 23.00 24.00 BELEGGINGS INSTITUTEN ni( fondseob. 42.20 42.20 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Belf franc (100) DuiUe mark 1100) /wrredtc kroon (100) Spaanse pe»eta(100i Griekse drarhmc(lOO) 38 25 4125 3000 3300 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ging vandaag opgewekt van start. De record-stijging in Wall Street was voor de beurs hier dan ook een enorme stimulans Vooral de staatsfondsen werden meegezo gen naar hogere koersen De hoogrentende staatsfondsen wa ren circa 0 6 punt beter, terwijl de staatsleningen die beneden pan noteerden een vol punt ho ger waren Verwacht werd door de handela ren, dat de omzetten vandaag erg goed zouden worden. Bovendien werd er al druk gespeculeerd over een mogelijke discontover laging door de Nederlandsche Bank Ook voor de internationale aandc len was de stijging van Wall Street een forse meevaller. De dollar, die ruim 2.5 cent lager was. deed het voordeel echter weer een beetje teniet In ieder geval putte de beurs in Amster dam hieruit weer een beetje moed Unilever was vast met een stijging van ƒ3.20 op 150,70.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17