Drukwerk gaat door veel teveel handen! AEG-bedrijven Zanker en Neff gaan verdwijnen Particulieren tegen plan verzekering ziekenfonds Egypte laat 1900 gevangenen vrij Jlachmer kooijman HACHMER KOOPJES WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 Varia PAGINA 13 HAMBURG (DPA) De crisis bij het in betalingsmoeilijkheden verkerende Duitse elektrocon- RPF hekelt sex-leerstof op school DEN HAAG (ANP) - Het RPF- kamerlid Wagenaar heeft mi nister Deetman (onderwijs) gevraagd passende maatrege len te nemen tegen het ge bruik van de leerstof inzake sexualiteit, zoals die wordt gepresenteerd op de streek- muziekschool voor beroeps begeleidend onderwijs in Heerhugo waard Volgens Wagenaar is deze leer stof niet in overeenstemming met de eerbiediging van ie ders godsdienstige begrip pen, die van het openbaar on derwijs verwacht mag wor den. In schriftelijke vragen wijst Wagenaar erop, dat in dit les programma nergens aan dacht wordt geschonken aan het geestelijke aspect als we zenlijk element in de liefdes relatie tussen man en vrouw. Ook wijst hij erop, dat de be trokken leerlingen niet alleen worden geconfronteerd met schuttingtaai, maar ook wordt gevraagd in deze sfeer verslag te doen van eigen er varingen op dit punt. cern AEG-Telefunken heeft zich gisteren toegespitst doordat de dochterondernemingen Her mann Zanker Machinenfabnk GmbH und Co. KG in Tubingen en Carl Neff GmbH in Bretten bij daartoe bevoegde gerechtelijke instanties een liquidatieprocedu- re op gang hebben gebracht. Eer der op de dag was meegedeeld dat zij surséance van betaling zouden aanvragen. De moedermaatschappij AEG-Te- lefunken en de dochtermaat schappij Kuppersbusch AG (huishoudelijke apparaten en grote keukens) in Gelsenkirchen hebben uitstel van betaling aan gevraagd om een sanering te be werkstelligen. maar Zanker (wasmachines) en Neff (keuken- apparatuur) worden opgeheven, al blijven de verkoopbedrijven van die twee bestaan. Dat bete kent dat bij Zanker in Tübingen - zoals overigens al begin juni was meegedeeld - duizend ar beidsplaatsen in de produktie- sfeer verdwijnen en bij Neff in Bretten 1750 banen de mist in gaan. Kuppersbusch. Zanker en Neff maken deel uit van AEG-Tcle- funken Hausgerate AG. de AEG- maatschappij voor huishoudelij ke apparaten. Dat deel van het concern werkt in tegenstelling tot het kapitaalgoederenonder- deel met omvangrijke verliezen en overmatige produktiecapaci- teit. Hausgerate heeft dertien fa brieken, 19.300 man personeel in Duitsland en 1300 man daarbui ten. Haar omzet bedraagt 1,3 mil jard mark. Van de zijde van AEG-Hausgerate werd meegedeeld dat de sluiting van de produktiebedrijven van Zanker en Neff onvermijdelijk is. wil men slagen in de sanering van deze bedrijfstak. In het geval van Zanker is geen financiering te vinden voor tijdelijke sluiting (tot eind 1983) zoals oorspronke lijk in de bedoeling lag. In het geval van Neff is financie ring ten laste van de middelen voor 1982 onmogelijk geworden doordat het bedrijf op slechts zestig procent van zijn produk- tievermogen wrkt en het nog slechter zal krijgen Leimuidenaar aangehouden na doorrijden bij ongeval HAARLEMMERMEER - De politie heeft in Leimuiden de 20-jari- ge F.M. uit die plaats aangehouden die heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag een ongeluk te hebben veroorzaakt waarbij de 30-jange E. Zwolsman uit Schiedam om het leven kwam. Dat ongeluk gebeurde op de snelweg Amsterdam-Den Haag centrum. De bestuurder was na het ongeluk doorgereden. Door nog onbekende oorzaak botste de Leimuidenaar achterop de auto van het slachtoffer. Dat gebeurde met zo'n geweldige klap dat de auto waarin de Schiedammer zat in het water terecht kwam. De heer Zwolsman kon met op tijd worden gered en verdronk. De Haarlemmermeerse politie kon de dader aanhouden na een tip van een Alphense taxichauffeur. Deze meldde zich gisteroch tend met de mededeling dat de auto waarschijnlijk uit de omge ving van Leimuiden kwam. Daar werd inderdaad een auto ge vonden. een grote Amerikaanse automobiel, die bij het ongeluk betrokken zou kunnen zijn. Toen later de eigenaar werd ge hoord over de schade aan de auto bekende deze de veroorzaker te zijn van het ongeluk. De dader zei in paniek te zyn doorgere den. Onverwacht verhes Koemans UTRECHT (ANP) "Ik heb de indruk, dat De Vries een oplossing aan het zoeken is voor zijn problemen in het ziekenfondswezen, maar het stelsel dat hij wil, zou alleen maar nieuwe problemen veroorzaken". De voorzitter van de Kontaktcom- missie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ). Th. F. Kok. zei dit giste ren in een eerste reactie op de voorstellen van de algemeen s zijn met een bureaucratisch sys teem. Dat sturen (bijvoorbeeld van de vestiging van huisartsen) kan volgens hem uitstekend ge beuren via de overeenkomsten met de huisartsen. cretaris van de Vereniging van Het opnemen van de huisarten- CAIRO (UPI) - De Egyptische re gering zal voor oktober ongeveer 1.900 personen in vrijheid stellen die "de overgrote meerderheid" vormen van hen die na de moord op president Anwar Al-Sadat ge vangen werden gezet. De meesten gedetineerden zijn moslim fundamentalisten die kort voor of na de moord achter de tralies verdwenen. Ook enke le Kopten en mensen met linkse sympathieën werden toen gear resteerd. Toen Moebarak de plaats innam van Sadat schatte men het aantal gearresteerden op ruim 6.000. Tussen de 3.000 en 3.500 gevan genen hebben sindsdien hun vrijheid herkregen. De vrijlatin gen vormen een onderdeel van Moebaraks pogingen een poli tiek van nationale verzoening te Nederlandse Ziekenfondsen, de Vries, voor een herziening van het huidige stelsel van ziekekos- tenverzekeringen. De Vries blijft volgens Kok aan koersen op een volksverzeke ring: "Met het opheffen van de loongrens, zoals hij suggereert, ben je al een eind op die weg". Kok wijst deze gedachte van De Vries 'categorisch' af. Hij zei, dat je er de problemen van de zie kenfondsen niet mee oplost en evenmin een verlichting van de collectieve lasten bereikt. In dit verband merkte hij op, dat de particulier verzekerden 40 procent minder 'consumeren' dan ziekenfondsverzekerden. Hij vreest dat dit verschil snel zou verdwijnen als ook de mensen boven de loongrens aanspraak kunnen maken op 'verstrekkin gen in natura'. Voor uitbreiding van de algemene wet bijzondere ziektekosten (een volksverzekering) met de huisartsenhulp voelt Kok al evenmin iets. Hij gelooft niet dat deze hulp beter te 'sturen' zou hulp in de AWBZ zou ook forse verhoging van de AWBZ- premie noodzakelijk maken. Van de particulier verzekerden is nu 40 procent niet tegen de kosten van hulp door de huisarts verze kerd. Men heeft er de hogere pre mie niet voor over en of men vindt dit een risico dat best zelf te dragen is. "Je moet het pakket niet gedwongen uitbreiden met een dekking die niet gevraagd wordt", aldus Kok. Ierse premier denkt niet aan aftreden DUBLIN (UPI) - De Ierse pre mier, Charles Haughey, heeft gis teren gezegd niet te zullen aftre den, ondanks de banden van zijn oud-procureur-generaal en naas te vriend Patrick Connolly met een van twee moorden verdachte man. Tijdens een persconferen tie zei Haughey dat Connolly ge heel onschuldig was onschoon de verdachte in zijn huis was gearresteerd. Connolly trad van daag in verband met de zaak af. Connolly's rol verwekte een schandaal in Ierland. Verdachte is Malcolm MacArthur die vrij dagavond werd gearresteerd op verdenking van twee moorden. De arrestatie vond plaats in het huis van Connolly waar MacAr thur logeerde, in aanwezigheid van Connolly, de politie trof er verder een wapen aan. Connolly vertrok zaterdag on danks alles voor een vakantie naar de Verenigde Staten. Maar op last van premier Haughey keerde hij maandag terug om op helding te verschaffen Zijn ont slag was onvermijdelijk gezien zijn politieke functie, aldus Haughey. Haughey benoemde Connolly in maart van dit jaar tot procureur- generaal, kort na de verkiezings overwinning van zijn Fianna Failpartij. Het heette een politieke benoe ming te zijn. Connolly is een naaste vriend van Haughey die in 1972 een van de advocaten was die Haughey verdedigde toen de ze ervan werd beschuldigd be trokken te zijn bij wapenleveran ties aan de IRA. LEIDEN - Hoe moeilijk het ts om een goede vorm vast te houden, werd gisteren in het tennistoer nooi van de Leidsche Hout weer eens gedemonstreerd. Anne Jan van der Meer klopte in het HEB Henny Koemans en tekende daarmee meteen voor de grote verrassing van de dag. Henny Koemans immers leek op weg naar een come back in het VOOT ste gelid van de Leidse tennisge- meenschap In het sterke beattt toernooi van Nieuw Vennep wist h(j de no. 1 geplaatste Zand- voortse hoofdklasser Brugge- man in twee sets aan de kant te zetten en sneuvelde hij pas in de finale tegen Herman van der Ca- pellen (op de Leidsche Hout niet geplaatst). Anne Jan van der Meer daarente gen had tot dusver in de toer- nooienreeks nog maar weinig la ten zien. Gewapend met een grootbladracket trok hij gisteren echter tegen Henny Koemans onvervaard ten aanval. Bij de stand 6-3, 5-1 en 40-15 op de service van Van der Meer leek Henny Koemans ineens wakker te worden. Hij deed de twee matchpunten teniet en kwam te rug tot 5-4. Anne Jan van der Meer hield het hoofd in de opko mende storm echter koel en won na vele deuces de set en de partij Evenals Henny Koemans stak ook Herman van der Capellen niet in zijn beste vorm. maar hij kon te gen Leon Daamen verlies nog net in de derde set voorkomen (6-2. 2-6. 6—3) Rob van Overbeeke domineerde in de eerste set van zijn partij tegen Mark Nye. 6-1maar moest in de tweede alle zeilen bijzetten om zich te handhaven. 7-6. Bij de dames plaatsten Marijke Guyt en Henny Fehling zich al voor de kwartfinales. Guyt be dwong Margot van Overloop (6-4, 6-3). Die nederlaag moet voor de no. 2 geplaatste Van Overloop in het DEC. een opkik ker zijn voor haar strijd in dit nummer. Henny Fehling was te vast en ontspon teveel vaart voor Leontine Poots 6-3. 6-1 Mar cel van Rijn en Waldo Jansen boekten in het HDB een knappe winst op het duo Leon Daamen' Frans Grimbergen (6—4, 4-6, 6—3), dankzij vooral een serie goede lobs in de derde set. Lode wijk Kallenberg, no. 3 geplaatst in het HËC, zag zijn gevreesde linkse topspinforehands telkens weer geretourneerd door Olaf ten Bosch. Tenslotte ging hij in het drie uur vergend duel de fou ten maken: 7-5, 0-6. 6-3 voor Ten Bosch, die in dit nummer als eerste de kwartfinale bereikte. In het DEC schakelde Eveline Krul in drie sets de geroutineerde An neke van Overloop uit (6-4, 2-6, 6-4) en was Margot van Over loop te sterk voor Jetty Goud ■mat 6—1,6—3 In het GDC lijkt Esther van Zuuren zich in het dubbelspel goed te ontwikkelen Afgelopen zondag won zij met Ed Hedeman het GDC in het toernooi van de Rijnkanters en gisteren bleef zij met Frans Klumpe in drie sets overeind te gen het geroutineerde koppel Piet Guvt Kli t van Baal' n f—6 4-6. 7-5 FRANK BONTE Discusrecord Erik de Bruin SEOEL (ANP) - Enk de Bruin (Typhoon) heeft bij Internationa le jeugdwedstrijden in Seoel het Nederlandse jeugdrecord discus werpen verbeterd en gebracht op 62.92 meter. Het oude record stond sedert 21 juni 1981 (Nijme gen) met 59.86 meter reeds op naam van de 19-jange atleet Het was de achtste maal dat Erik de Bruin het record met de 1.5 kilo gram wegende discus scherper stelde Naast de eerste plaats op het dis cuswerpen zegevierde De Bruin ook bij het kogelstoten met een afstand van 18.82 meter Roodenburg verslaat RCL LEIDEN - Roodenburg zorgde gis teravond voor een verrassing door RCL op de Bloemerd met 2-0 te verslaan In de eer t. helft draaide de Kooiclub prima, maar na de rust moest de ploeg het ini tiatief aan RCL laten. Toch scoorden de blauwzwarten in het tweede part via Boudy Pi mak ker. Voor de rust was Marco van Alphen succesvol voor Rooden burg Rijnsburgse Boys diende Blauw Zwart een 5-1 nederlaag toe Jan Hogewoning bepaalde de rust stand op 1-0 waarna Ton Arroyo er 2-0 van maakte Blauw Zwart kwam toen even terug in de race. maar dankzij ven hattrick van Rob Gillissen liep RBB uit tot 5- Foreholte behaalde een monster zege op KRV (zat 8-3. Loek van Kesteren (2x). John van Dijk, Henk v.d. Berg. Piet Ruigrok (2x). Kees Zwetsloot en een ei gen goal van Jaap van Duyn brachten het totaal van de Voor- houters op acht Dick Hoek, Ge rard van Beelen en Piet van Bee len scoorden tegen voor de ploeg van Wim Visser. Hebt u echt reden tot klagen over uw druk werk? Dan bent u vast geen klant van Beugelsdijk. Want die komt nooit handen tekort voor u. Daar weet de linkerhand precies wat de rechter doet. Beugelsdijk Leiden BV Offsetdrukkerij Fotozetterij Sneldrukkerij Hooigracht 69-77, 2312 KP Leiden Wilt u een goed geldadvies? Vraag ons de op maat gesneden financiële rege ling welke precies bij u past. Ook voor 1e ed 2e hypotheken. Onderstaand enke le voorbeelden met onbeperkt boetevrij aflossen en opnemen. Voor elk doel te gebruiken, zoals aankoop auto, boot, caravan, woonhuis of woningverbetering PLANKREDIET (doorlopende lenin 3) PLANPOTEEK* (doorlopende hypothecaire lening) in handen ï«?mndg PKSL Theor loop- lijd In mainden' JEL sS P.rrnd Thaor loop lijd f 5.000. f 7.500, f 10.000, f 15.000, f 20.000,- f 25.000,- 100,- 150,- 200,- 300,- 400,- 500,- 1,705% 1,548% 1,496% 1,426% 1,391% 1,370% 113 97 94 88 87 86 f 15.000, f 20.000. f 25.000,- f 30.000, f 40.000, f 50.000, 84,- 112,- 139,- 167,- 223,- 278, 1,20% 1,20% 1,20% 1,20% 1,20% 1,20% 180 180 180 180 180 180 *totale huidige r ooptijd bij opname ineens, ante en maandelijkse gelijke betalingen Men dient hierbij een eigen huis te hebben. Notariskosten voor eigen rekening. Wij staan dagelijks voor u klaar voor alle informatie r verzekeren en finan- Hoge Rijndijk 264 Leiden Tel. 071-89.54.00 Badmat van badstof mot kleine schoonheids foutjes keuze uit ve le kleuren 6.95 maar 4.95 2 aanrechtdoekjes 2 stofdoeken 3 vaatdoekjes 2 werkdoekjes 2 vaatdoekjes badstof 1e kwaliteit uitzoeken 1.98 3 kop en schotels bruin aardewerk 7.95 ECHTE ZEMEN!! kwaliteit voor weinig geld! 42x28cm maar 5 95 52x38 cm maar 12.50 56x42 cm topkwaliteit maar 16.75 Fotolijsten eiken, noten, nikkel, verzilverd in heel veel formaten al vanaf 3.95 Wasemkapfilters 2 stuks 2.95 Aardewerk mok, met Indisch i> blauw decor l.'Xlr - maar 2.25 Porseleinen kindermok slechts 1.00 5 Meiplein 96 Haarlemmerstraat 48 Goed en voordelig

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13