Reportage Antillen zijn verslaafd aan ontwikkelingshulp Vakmanschap herken je zo. C Hervormde steun voor IKV Te weinig afgestemd op de werkelijke behoefte WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 Als we wilden voorkomen dat Sa ra, net als dat elfjarige Neder landse jongetje op het San Marc- oplein, met een vergelijkbare op merking als 'Eigenlijk valt Vene tië me toch een beetje tegen' de doodsteek zou toebrengen aan onze goede bedoelingen haar met Venetië een schoonheids-shockbe handeling te geven waar ze de rest van haar leven plezier aan zou beleven, moesten we haar verwachtingen misschien niet te hoog spannen. We moesten haar dus niet bezweren dat ze nergens ter wereld een mooiere stad, een indrukwekkender kanaal of gracht te zien zou krijgen, want dan kon het alleen maar tegen vallen. Aan de andere kant leek het ons ook niet verstandig haar helemaal onvoorbereid met Vene tië te confronteren. Onbekend maakt onbemind. Toen we enkele dagen eerder in Chioggia het cir cus in opbouw van Moira Orfeu passeerden, moesten we wachten omdat toen net de acht olifanten en wat paarden en ponies uit de beestenwagen werden geladen. Als in een safaripark liepen de dieren rakelings voor onze auto langs het circusterrein op. De vol gende dag, toen we met nog 200 toeschouwers dit als „beste en grootste circus ter wereld" aan gekondigde circus bezochten (ook in Italië is het cirus blijkbaar geen vetpot meer), ging er blij kens de reacties van Sara en Jan na veel meer charme uit van de dieren die zij de dag tevoren 'in levenden lijve' aan zich voorbij hadden zien trekken ('kijk pap pa, dat grijze pony'tje dat we ge zien hebben!'), dan van de leeu wen, de krokodillen, de apen en de kangeroe die niet voor onze auto langs waren gelopen. De charme van het déja-vu! Dus heb ben we Sara en Janna eerst wat ansichtkaarten laten zien van Venetiës hoogtepunten, zodat ze bij het daadwerkelijke bezoek in elk geval een reeks Aha-Erlebnis- se zouden ondergaan. Ook heb ik nog even overwogen de krachtda dige therapie toe te passen die de vader van de befaamde beeld houwer en schrijver Benvenuto Cellini (1500-1571) in 1505 toe paste, toen Benvenuto als vijfja rig knaapje (iets ouder dus dan Janna, iets jonger dan Sara) in de gloeiende vlammen van een haardvuurtje van eikelblokken een hagedisachtig diertje zag dat zich met groot welbehagen in het vuur rondwentelde. Zijn vader gaf hem toen een flinke oorvijg, waarop het kereltje, onthutst, in huilen uitbarstte. Zijn vader troostte hem toen door te zeggen, dat hij hem alleen geslagen had in de hoop dat hij zich op die ma nier voorgoed het unieke schouw spel van een salamander in het vuur zou herinneren. Blijkbaar een Italiaans geheugensteuntje dus waarom zou ik Sara en Jan na niet elke keer een flinke mep verkopen zodra zij een gondel za gen, de Rialtobrug, en de campa nile? „Kijk Sara, dat is nou de Brug der Zuchten, pats, klede- rem, au, au!" Maar het is er niet van gekomen, want er stonden steeds honderd duizend mensen omheen... Als ik zou zeggen dat ze, bij de eer ste aanblik van die deinende gondels, of van het San Marcop- lein, ogenblikkelijk last van hy perventilatie kregen, overwel digd door al dit moois, dan zou ik de waarheid geweld aandoen. Maar welwillend waren ze wel. Sara, als oudste (en toch al een schoolvoorbeeld van 'positive thinking') voorop, terwijl Janne minder geimponeerd leek door de Rialtobrug zelf dan door de snuisterijen die daar in de win keltjes verkocht werden. Liever ook at ze met ogen en oren dicht een ijsje op het San Marcoplein. En terwijl Sara's diepste verlan gen tenminste nog uitging naar een Venetiaans waaiertje en een smaakvol Pierrot-popje, had Janna vanaf het eerste souver- niersstalletje haar zinnen gezet op een pluisachtig beerachtig ny lon beestje met hoedje en roei- spaantje waarop Ricordo Vene- zia stond. Als ouder met een hoogontwikkeld smaakgevoel ben je dan zo onverstandig je daartegen te verzetten ('kom mee, er komen nog veel meer stalletjes met allemaal mooie dingen!'), en hoewel dat op zichzelf niet on juist was bleken al die stalletjes ook die pluisbeertjes te verkopen, zodat de begeerte bij elke voet stap alleen maar aangewakkerd werd. Kinderen hebben geen goe de smaak maar een eigen smaak, en de kunstenaar die dat pluizi ge onding ontworpen heeft ver dient toch ons respect omdat hij zo feilloos de kinderziel wist te treffen. Dus om te voorkomen dat Janna de rest van haar leven bij het horen van de naam Venetië de associatie zou krijgen dat haar wrede ouders haar daar het liefste, aanminnigste en mooiste gele beertje niet gunden, hebben we er in vredesnaam dan toch maar eentje voor haar gekocht, in de hoop dat zij daardoor ook weer oog zou krijgen voor wat er naast die dingen nog meer van Venetië in haar blikveld oprees... Eenmaal terug in ons bungalowtje hebben we Sara gevraagd wat ze nu eigenlijk van Venetië vond: .Mooi", zei ze opbeurend. ,JMoar op den duur begon het me een beetje te vervelen omdat ik moei werd. De huizen vond ik mooi, vooral de vorm, en die grote pleinen, dat er wel drie van die grote pleinen waren, en de duifjes vond ik leuk, en de gondels ook. En natuurlijk ben ik heel erg blij met mijn pop petje". Dezer dagen brengt landbouwminister De Koning die nu ook Antilliaanse zaken erbij doet een ken nismakingsbezoek aan de Antillen. Vorig jaar ontstonden er grote problemen, toen Ne derland de stroom ontwikkelingsgelden tijdelijk stopzette. Reden hiervan was dat de Antillen te veel projecten hadden ingediend, zonder er reke ning mee te houden dat het maximumbedrag voor dat jaar al overschreden was. De lucht lijkt enigszins opgeklaard, nu in mei de belangrijkste projectaanvragen zijn goedge keurd. Over de besteding van de ontwikkelingshulp sprak onze correspondente in Willemstad, Ellie Wempe, onder anderen met de vice-voorzitter van de Tweede-Kamercommissie voor Antilliaanse za ken, Wijnie Jabaaij (PvdA). „Geef ons geen vis, maar leer ons vissen". Zo luidde het dringende verzoek van de demissionaire pre mier van de Nederlandse Antillen, ir. Don Marti na, aan een parlementaire delegatie uit Neder land. Martina's uitspraak is veelzeggend voor de manier waarop Nederland al twintig jaar hulp verleent aan de rijksdelen overzee. De hulp uit Nederland is veel te weinig afgestemd op de werkelijke behoeften van de Antillianen. Varia Zo is er bijvoorbeeld de voed selhulp, waarvoor in Den Haag jaarlijks negen ton op de begroting wordt uitge trokken. In het kader hiervan deelt 'Ayudo Soshial', een liefdadigheidsinstelling op Curaöao, elke week onder be hoeftige gezinnen een rant soen bonen, doperwten, ma gere melk, kaas en vis in blik, legerkoeken en andere etens waren uit. Een menu dat nu niet direct aansluit op de lo kale eetgewoonten. Wijnie Jabaaij, ondervoorzitter van de vaste Tweede-Kamer commissie voor Antilliaanse Zaken, komt met het voor beeld van een door de Antil len voorgesteld visserij pro ject. Nederlandse ambtena ren wezen de subsidie-aan vraag voor dit project af, om dat zij eraan twijfelen of er wel voldoende vis in de wate ren rond de Antillen zit om het project rendabel te ma ken. Betutteling „Letterlijk een voorbeeld van hoe het niet moet", vindt Ja baaij. „Wij sturen voedsel naar de Antillen maar ontne men die mensen de kans om zelf hun eigen voedsel te pro duceren. Dat vind ik nou schandelijk. De Antillianen kunnen toch beter zelf uitma ken of zij wat zien in dat vis serijproject. Een vorm van overdreven betutteling van uit Nederland". Jaren geleden al leverde de Na tionale Advies Raad (NAR), een adviesorgaan van de mi nister voor ontwikkelingssa menwerking, ernstige kritiek op de besteding van de ont wikkelingsgelden voor de Antillen. De NAR conclu deerde toen in een lijvig rap port dat de Antillen er niet veel wijzer van geworden zijn. Zij zijn in de loop van de jaren verslaafd geraakt aan de ontwikkelingshulp en kunnen nu niet meer zonder. De Nederlandse steun werkte een kunstmatig hoog wel vaartspeil in de hand, nog steeds volgens het NAR-rap- port, zodat de Antillen in ze kere zin op te grote voet gin gen leven. De gemiddelde Antilliaan kon zich produk- ten veroorloven die hij zich anders niet zou hebben ge permitteerd. Die produkten moesten merendeels worden ingevoerd, waardoor er grote tekorten op de betalingsba lans ontstonden. Bij net departement van ont wikkelingssamenwerking in Willemstad geeft men toe dat ontwikkelingsgelden in het verleden herhaalde malen werden gebruikt om deze te korten weer recht te trekken. Wijnie Jabaaij zegt hierover: „Het heeft vooral versluie rend gewerkt. De Antillen kregen zomaar een paar hon derd miljoen per jaar toebe deeld. Voor Nederland is dat niet zoveel, maar voor de An tillen betekent zoiets een enorme injectie in de econo mie. Daardoor voelden de Antillianen niet aan den lijve hoe slecht het in feite ging" Bedelaar Ook op de* Antillen zelf neemt de kritiek op de huidige gang van zaken toe. Een ambte naar van het eilandelijk plan bureau op Curaöao, dat aan vragen voor ontwikkelings hulp begeleidt: „Toen er vo rig jaar stagnatie optrad in de stroom van gelden voor ont wikkelingsprojecten vanuit Nederland, bleek dat er best wel andere mogelijkheden zijn dan steeds maar onze hand op te houden in Den Haag. Die bedelaarsmentali teit moeten we afzweren, want via particuliere fondsen op de Antillen zelf kan ook veel tot stand komen". Wijnie Jabaaij schudt met groot gemak een aantal mo gelijke verbeteringen uit de mouw. „Nederland zou irri gatieprojecten kunnen opzet ten, want daar zijn we ten slotte sterk in. Op de Antillen kan men dan zijn eigen voed sel verbouwen, zodat het niet geimporteerd hoeft te wor den. Op Cura6ao moet eigen lijk de hele hotelsector gena tionaliseerd worden, waar door de winsten niet langer naar Amerika zouden vloeien. Er moet ook een ho telopleiding komen, zodat het toerisme bevorderd kan worden. Verder vindt het ka merlid dat er boeken in het Papiamento uitgegeven moe ten worden, zodat de eigen culturele waarden meer aan bod komen. Door kleine in dustrieën op te zetten, krijg je zeker werkgelegenheid zon der je afhankelijk te maken van buitenlands kapitaal dat de winst uit het land laat weggaan. En vrouwenprojec ten moeten de emancipatie bevorderen, zodat ook zij meer kansen krijgen". De afhankelijkheid van Neder- Dit jaar heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) van de Her vormde Kerk f. 40.880 gevraagd voor de campagne 'Help de kern wapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland'. Verder betaalt deze kerk f. 52.000 mee aan de secretariaatskosten van het IKV. Bij de oprichting van het IKV hebben negen kerken af gesproken de secretariaatskosten gezamenlijk voor hun rekening te ■nemen. Het dagelijks bestuur van de her vormde synode vraagt de her vormde kerkeraden in een brief, ook dit jaar weer voor het 'vre deswerk van de kerk' een collec te te houden. Uit die opbrengst worden onder meer de kosten van de IKV-campagne betaald. De synodale brief aan de kerkera den gaat ook in op de relatie tus sen de Hervormde Kerk en het IKV. "Het is ons bekend, dat de stand punten en publikaties van het IKV niet onbesproken zijn geble ven", schrijft het moderamen. "Dat hangt naar onze mening ook daarmee samen, dat er geen discussie kan ontstaan als ieder een het met de ander volkomen eens is. Belangrijk is, dat ieder een met kracht zoekt naar het juiste inzicht en standpunt in de ze benauwende en wereld-be dreigende vraagstukken. Dat er intensief wordt gezocht, hebben wij mede aan het IKV te danken. Daarom ondersteunen wij dit be raad van harte". De bedoelde collecte wordt, zo is de bedoeling, gehouden op een van de twee zondagen van de Vredesweek (19 tot 26 septem ber). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Dongen kandidaat A. P. Tack Hendrik Ido Ambacht. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bunschoten- Spakenburg H. Stolk Kampen. Ds. J. Stelwagen heeft afscheid genomen van de hervormde ge meente te Boskoop, waar hij van oktober 1974 af heeft gewerkt. Hij wordt nu predikant van de ScllGUren wijkgemeente Moerwijk-Mor- genstond in Den Haag. Voor het volgen ervan is een vooropleiding van mavo-niveau gewenst. Het Dagmaat-secretariaat (Fazant- straat 46,2162 GM Lisse, telefoon 02521-13321) kan nadere inlich tingen geven. Door Ellie Wempe n fruit uit Venezuela. De Antillen zouden hun eigen land wordt mede in stand ge houden doordat de hulp niet voldoende gericht is op ken nisoverdracht. Maar al te vaak komt het voor dat het werk van een Nederlandse specialist niet wordt voortge zet, omdat hij geen Antil liaanse opvolger heeft opge leid. Jabaaij hierover: „Tot nu toe hebben we te weinig gedaan om een geschoold ka der te vormen. Antillianen keren vaak na hun opleiding in Nederland niet terug". Vestzak Sommige Antillianen vragen zich af of de ontwikkelings hulp wel zo onbaatzuchtig is als men doet voorkomen. Volgens de Antilliaanse mi nister van ontwikkelingssa menwerking, Camille 'Papa' Statia, wordt in de praktijk 70 procent van de hulp recht streeks besteed bij Neder landse bedryven. Wat uit de vestzak komt. verdwijnt weer in de broekzak. Dit betekent dat projecten soms duurder uitvallen dan noodzakelijk is, omdat de materialen niet in de Caraibische regio worden gekocht, maar in het verre Nederland. Wijnie Jabaaij: „Er is ooit een plan geweest om de Antillen een ziekenhuis te schenken van honderd miljoen gulden. Maar dat zou dan wel ge bouwd moeten worden vol gens Nederlands model, met Nederlandse bouwmateria len en door een Nederlandse bouwmaatschappijDat maakt de bouw en de exploi tatie van zon ziekenhuis duurder dan nodig, zegt Ja baaij. die trouwens vindt dat beter gekozen kan worden voor een verbouwing van het oude ziekenhuis. Uiteindelijk moeten de arme Antillianen voor de kosten opdragen, want de ziektekosten njzen de pan uit, aldus Jabaaij De Nederlandse hulp is offi cieel niet gebonden, dat wil zeggen, de Antillen mogen zelf bepalen hoe zij de ont wikkelingsgelden willen be steden. Toch verwijten Antil liaanse ontwikkelingsdes kundigen de Nederlandse overheid dat plannen die niet aansluiten by Nederlandse belangen, soms jarenlang ge traineerd worden. Ze worden dan steeds weer terugge stuurd met het verzoek de tailkwesties nader toe te lich ten. Een gevolg daarvan is dat zy zich uit een zeker op portunisme oriënteren op Nederlandse ideeen en maat staven. Eigen ideeën Ook Wynie Jabaaij onderkent het probleem dat de ontwik kelingshulp in zo grote mate op Nederlandse leest is ge schoeid. Maar tot nu toe zyn de Antillianen zelf niet met andere ideeën gekomen. Vol gens het hoofd van het depar tement van ontwikkelingssa menwerking is planning ook niet goed mogelijk zolang er geen zekerheid bestaat over de staatkundige toekomst en de daarmee samenhangende decentralisatie. Wèl zyn zowel op Aruba als op Cura6ao dne jaar geleden planbureaus opgericht. De bedoeling is dat deze bureaus programma's opstellen, waann de Antillen de pnori- t> ïl. n vaststellen voor hun ontwikkeling. Afzonderlijke projecten worden dan achter af door Nederland getoetst aan de doelstellingen van die programma's. Hoewel het de bedoeling was reeds in 1980 met programmahulp te star ten, hebben de Antilliaanse planbureaus nog steeds geen plannen op tafel kunnen leg gen. De regering in Willemstad zou graag zien dat met ontwikke lingshulp kleine bedryven worden opgezet, en dat de projecten meer op Antilliaan se maat worden gesneden. Jabaaij vindt dat de Neder landse regering daarin ook een stimulerende rol kan spe len. „Juist die neiging om prestige-objecten te willen hebben, zou Nederland wat moeten afremmen We moe ten kijken of de hulp terecht komt by de mensen die on der de armoedegrens zitten. De projecten hebben tot nu toe versterkend gewerkt voor de gevestigde klasse en voor degenen die het vaak al goed hebben. Bijvoorbeeld op Aruba, daar heb je de 'Villa- ge' en 'Esso-heights', dat zyn afschuwelijke krottenwyken. Aruba had als hoogste priori teit staan dat er een nieuwe boulevard moest komen en een radar. Die krottcnwijkm kwamen pas op de derde plaats, maar ik heb erop aan gedrongen dat die eerst gesa neerd worden". ADVERTENTIE Advies De Basisbeweging van Kritische Groepen en Gemeenten in Ne derland en de beweging 'Christe nen voor het Socialisme' advise ren in een gezamenlijke werk map de kiezers, straks op 'Klein Links' te stemmen (PPR, PSP of Het aartsbisdom geeft tot dusver Volgens een bouwkundig blad in Engeland staat de vijftien jaar oude rooms-katholieke kathe draal van Liverpool - de mo dernste kerk van Engeland - op instorten. Bij de bouw zouden ernstige fouten zijn gemaakt. In het dak zitten scheuren en ook de klokketoren vertoont gebreken. CPN). Zij doen dat op grond van een vergelijking van de verkie zingsprogramma's inzake Derde- Wereld-politiek, ontwapening, vrouwenbelangen en de strijd van de buitenlandse werkne mers tegen de 1 november-wet. "De kleine linkse partyen geven op deze punten ondubbelzinnig parlementaire steun", aldus de werkmap. Cursus. In september beginnen twee nieuwe cursussen van het 'Dagmaat-leerhuis' in Lisse, een over het 'verstaan van de bijbel' (zestien donderdagavonden in Lisse) en een over 'bijbels He breeuws voor beginners' (een maal in de veertien dagen op woensdagavond in het Hendrik Kraemer-instituut te Oegst- geest). De cursus 'verstaan van de bijbel' is hoofdzakelijk gewijd aan ver klaring van bijbelgedeelten. Die over 'bijbels Hebreeuws' is be doeld voor hen die de taal van het Oude Testament willen leren. geen commentaar op deze bewe ringen. Wel worden de scheuren in het dak toegegeven. Voor de bouw van deze kerk brach ten de rooms-katholieken van het aartsbisdom Liverpool destijds ruim 18 miljoen gulden bijeen. In de hoofdstad van Canada, Ot tawa, is gisteren met 300 af gevaardigden uit een kleine 150 lid-kerken de algemene vergade ring geopend van de Wereldbond van Hervormde Kerken (Engelse afkorting: WARC - World Asso ciation of Reformed Churches). Deze vergadering duurt tot 27 augustus. Thema is: 'Van U is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid' (uit het 'Onze Va der'). Vraagstukken van oorlog en vrede, mensenrechten, racis me en onderdrukking van ker ken nemen een grote plaats in op de agenda. In zijn preek tijdens de openings- dienst zei de Westduitse theo loog Jürgen Moltmann, dat de moderne maatschappij is geba seerd op uitbuiting van de na tuur, van de menselijke arbeid en van de zwakste volkeren. "Al leen wanneer de mens erkent, dat van God het rijk en de macht en de heerlijkheid zyn, zal hij de menselijkheid herontdekken. Door deze erkenning wordt het mogelijk, tegenspel te bieden aan de arrogantie van de macht en de daarmee verbonden schen ding van natuur en menselijke waardigheid". Drie Nederlandse delegaties wo nen de algemene vergadering in Ottawa bij. Ze vertegenwoordi gen de Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerken en de Re monstrantse Broederschap. Bijbel. De verkoop van bijbels en van godsdienstige lectuur in de Verenigde Staten neemt vooral toe op plaatsen tvaar het met de economie niet zo best gaat. De omzet van de christelijke boek handels in de veelgeplaagde autostad Detroit steeg vorig jaar met 20 procent. De totale omzet van godsdienstige lectuur beliep tn 1981 bijna 900 miljoen dollar (dat is ongeveer 2J5 miljard gul den). Een en ander werd meegedeeld op de jaarvergadering van de Ame rikaanse vereniging van christe lijke boekhandels, die deze week in Dallas werd gehouden. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wi|ze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11