LEIDSCH DAGBLAD Reagan verhoogt belasting Tekort van sociale fondsen 1.9 miljard Coup op de Seychellen Viswedstrijd parlement-pers verstoord Poging om enorm tekort in VS te verminderen Woedende schippers kapen graanboot DDR biedt werklozen baan aan als spion DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36858 Orecieur G Koopman Hoofdredacteur AAM ScNjurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paau* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BREDA (ANP) - De PvdA-frac- tie in de Bredase gemeente raad heeft B en W gevraagd een onderzoek in te stellen naar mogelijke discriminatie van homofielen door de bloedbank West-Brabant. De medisch-directeur A. Holdri- net zou onlangs een lesbische verpleegster als donor heb ben geweigerd. Volgens de verpleegster is zij vanwege haar sexuele ge aardheid van de lijst afge voerd en niet, zoals Holdrinet beweert, op grond van haar beroep. Zij voert aan dat haar beroep bij de aanmelding al bekend was en dat zij toch Discriminatie lesbiënne bij bloed bank Breda? voor de keuring werd opge roepen. Pas later werd zij af gewezen toen duidelijk werd dat zij lesbisch was. De keuringsarts stelde de me disch-directeur daarvan op de hoogte omdat homofielen volgens hem een verhoogde kans op hepatitis-b hebben. Dat is een vorm van geel zucht. Volgens andere artsen geldt dit echter alleen voor mannelijke homofielen en juist in mindere mate voor lesbiennes. Medisch-directeur Holdrinet ontkent dat er sprake zou zijn van discriminatie. Zijn lezing is dat de bloedbank geen bloed afneemt van mensen die in direct contact staan met patiënten in ziekenhui zen, laboratoria en dergelijke. Hij zal binnenkort een ge sprek hebben met de homo fielenvereniging COC in Bre da om zijn inzichten te ver duidelijken. DRONTEN-LOCHEM (GPD) - De viswedstrijd tussen parlementa riërs en de parlementaire pers, een jaarlijks terugkerend evene ment, is vanmorgen letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De in het Achterhoekse Lochem zetelende actiegroep Dierenbe vrijdingsfront Blue Peace had gisteravond namelijk danig huis gehouden op de zich in de Flevo- hof te Dronten bevindende vis- stek. Toen de volksvertegenwoordigers en de journalisten vanochtend hun hengels wilden uitgooien, troffen ze vernielde visstoeltjes en andere attributen aan die het bezoek van de actiegroep niet hadden overleefd. Later op de dag is de viswedstrijd alsnog ge houden. De actiegroep Blue Peace, die zich voor de vernielingen verant woordelijk stelt, is begin juni in het leven geroepen. De leden hebben het gemunt op druk be zochte viswateren, "we willen voorkomen dat er vissen worden gevangen", aldus de hoofddoel stelling van de actiegroep. "Een organisatie als Green Peace houdt zich bezig met activiteiten waar meer dan 90 procent van de bevolking zich in kan vinden. Als we tegelijkertijd niets doen aan de mishandeling van voorns en karpers, dan is er op zijn zachtst gezegd sprake van een dubbele moraal", aldus Blue Peace. De groep zal haar acties tegen hengelaars blijven voort zetten. IC PAGINA'S DEN HAAG (ANP) - Op paleis Huis ten Bosch poseerde de koninklijke familie vanoch tend voor de verzamelde Ne derlandse fotografen. Op de foto van links naar rechts prins Willem Alexan der, koningin Beatrix, prins Claus, prins Constantijn en prins Friso. ZOETERMEER (ANP) - Het tekort bij de sociale verzekeringsfondsen zal dit jaar in totaal oplopen tot 1,9 miljard gulden, ruim een miljard meer dan was voorzien. Het leeuwedeel daarvan komt voor rekening van het verplichte zie kenfonds (één miljard). Oorzaak Nu en dan regen Vannacht opklaringen, weinig wind en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Tot krach tig en aan de kust hard toenemende zuidwestenwind. Ten noorden van Schotland bevindt zich een diepe depressie. Om deze depressie heen trekken storingen van de Atlantische Oceaan naar West-Europa. Voor een deel van het continent leidt dit tot slecht weer. Op de Britse eilanden en in Schotland wisselvallig weer met veel wind en temperaturen van ongeveer 15 gra den tot 20 graden in Zuid-Engeland. Een soortgelijk weerbeeld wordt ver wacht voor de Benelux, Noord- Frankrijk en Noord-Duitsland met een middagtemperatuur van om streeks 20 graden. In het midden van Duitsland en Frankrijk iets warmer. Zonnig weer wordt voorspeld voor Zuid-Duitsland en Zuid-Frankrijk met een middagtemperatuur van on geveer 25 graden. Hetzelfde geldt voor Spanje, Portugal, Italië cn de Balkan-landen, waar dc temperaturen kunnen oplopen tot 35 graden. 18 augustus 1982 Zon op: 06.28 uur, zon onder: 20.59 uur. Maan op: 05.05 uur, maan onder: 21.05 is onder meer het niet doorgaan van de ziektewet-plannen, die re kening hielden met premie-hef fing over uitkeringen bij ziekte. Ook andere premies werden niet overeenkomstig het advies vast- igesteld. Dit blijkt uit cijfers uit een van daag in ontwerp gepubliceerde "verkenning financiële ontwik keling centrale verzekerings fondsen" van de Sociale verzeke ringsraad. Het gaat om zeer voor lopige cijfers, omdat nog weinig zekerheid bestaat over het kabi netsbeleid in de nabije toekomst. Om de tekorten in één jaar in te ha len zou een premie-opslag van in totaal 1,55 procent nodig zijn. Daarbij is rekening gehouden met het gegeven dat niet alle fondsen kampen met tekorten en er soms sprake is van overschot ten. Zo laten de volksverzekeringen een meevallende ontwikkeling zien bij de algemene arbeidson geschiktheidswet (aaw). Doordat minder mensen een beroep de den op dit fonds en een hogere premie werd vastgesteld dan was geadviseerd is er sprake van een dekkingsoverschotoverschot van 626 miljoen. Het dekkingstekort bij de aow aww (ouderdomspensioen, we duwen en wezen) blijft nagenoeg gelijk. Een verslechtering doet zich voor bij het kinderbyslag- fonds als gevolg van een lagere premie dan geadviseerd. Bij de drie volksverzekeringen te zamen neemt het tekort toe van 250 miljoen in 1981 tot 480 mil joen dit jaar. De benodigde dek king neemt dit jaar naar ver wachting toe met tien procent tot 7,5 miljard. Wat de werknemersverzekeringen betreft verwacht het algemeen werkloosheidsfonds (ww) eind dit jaar een dekkingskort van 425 miljoen. Door oplopende voor schotten en premiestijgingen ont staat bij dit fonds overigens een fors exploitatie-overschot van 1145 miljoen dit jaar. Vorig jaar was er sprake van een tekort van 815 miljoen. Bij het arbeidsongeschiktheids fonds (wao) verwacht men een dekkingstekort van 220 miljoen bij een exploitatietekort van 500 miljoen. Oorzaken zijn onder meer een tegenvallend aantal premieplichtigen en beperkende maatregelen in de aaw, waardoor een groter deel van de lasten voor arbeidsongeschiktheid voor rekening van het wao-fonds komt De gezamenlijke werknemersver zekeringen verwachten een be nodigde dekking voor 1982 van 2,75 miljard (een toename van 13 procent). Duizend banen weg bij Heidemij ARNHEM (GPD) - Door een opsplitsing in gezonde en ongezonde delen komen bij de Heidemij duizend banen op de tocht te staan. Het bedrijf lijdt al drie jaar miljoenenverliezen. De bijzonderheden van de dreigende ontslagen zijn vanmiddag door mr. Hellema, de voorzitter van de raad van bestuur van de Heidemij. be kend gemaakt. Het gaat om de divisies die voor opdrachten afhankelijk zijn van de overheid, zoals de bosbouw, sport en recreatie, wegenaanleg en stadsvernieuwing. WORMERVEER (GPD) - Wilde taferelen speelden zich gister avond af op de Zaan, waar een groot aantal wilde-vaart- schippers het graanschip Syl- ma uit Rotterdam beletten zijn lading te lossen bij Wes- sanens meelfabriek De Vlijt. De schippers dwongen schip per G. Zielstra van de Sylma terug te varen naar het Noordeinde en kaapten (ter wijl Zielstra met zijn baas te lefoneerde) het schip. De rijkspolitie te water dwong hen daarop weer naar de kant. De schippers verhinderden evenwel dat het schip, toen het voor de tweede keer bij De Vlijt arriveerde, werd ge lost. Toen de politie op het punt stond met de honden brigade in te grijpen, besloot schipper Zielstra weer terug te varen naar het Noordein de, om erger te voorkomen. De actie werd gevoerd omdat de schippers van mening zijn dat de Sylma, die met een beurtvaartvergunning vaart, zijn lading illegaal vervoerde. Men hoopt met de actie te be reiken dat de overheid paal en perk stelt aan het buiten de beurs om vervoeren van volledige ladingen met een beurtvaartvergunning. WASHINGTON (GPD) - President Reagan van de Ver enigde Staten heeft gisteravond in een televisie-uitzen ding vanuit het Witte Huis een dramatisch beroep ge daan op de Amerikaanse bevolking om zijn belasting verhogingen te accepteren. Het plan omvat zowel voorstellen om fraude tegen te gaan als accijnsverhoging op sigaretten en tariefsverhogingen bij de telefoondienst. In drie jaar tijd moeten die maatre gelen 93,8 miljard dollar opleveren. Reagan hoopt dat van de maatregelen een gunstig effect op de rentestand uitgaat. In de afgelopen dagen hebben de Republikeinen en Democraten daarover compromissen bereikt, maar de machtige rechtervleugel van de Republikeinse Partij be ticht Reagan ervan de beginselen te hebben verraden, waarmee hij in het Witte Huis zijn intrede deed. Gegeven de enorme begrotingste korten (tenminste 120 miljard dollar in 1983), die met name worden veroorzaakt door de de fensie-uitgaven, is het onvermij delijk dat wordt gezorgd voor vergroting van het overheidsin- komen. Ruwweg 80 procent van de nieuwe belastingopbrengst komt vol gens Reagan uit betere toepas sing van bestaande voorschrif ten, maar voor de volksvertegen woordigers die in november moeten worden herkozen is het goedkeuren van wat sommigen bestempelen als de grootste be lastingverhoging in de Ameri kaanse historie, een moeilijk ge geven. Alle leden van het Huis van Af gevaardigden en een derde van de senatoren zijn zodoende be trokken bij de strijd die zich thans afspeelt tussen president Reagan en de conservatieven, die van geen wijken willen weten bij hun pleiten voor verminde ring van de belastingdruk. De belastingvoorstellen komen op een moment dat volgens opinie peilingen voor het eerst iets meer dan de helft van de Amerikanen het vertrouwen in de economi sche politiek van de regering Reagan kwijt blijkt te zijn. Lubbers hekelt CDA-kamerlid Politie breekt oproer in Polen PAGINA 6 Jeugdherberg is nu jongerenhotel Wens NCW: laat loonvorming vrij Volgens Bonn BONN (AFP) - De Oost- duitse spionagedienst probeert profijt te trekken van de toenemende werk loosheid in de Bondsrepu bliek door onder de werk lozen spionnen aan te wer ven, zo heeft de Westduit- se minister van binnen landse zaken gisteren ver klaard. Dc Oostduitse militaire inlichtin gendienst gebruikt de adverten ties in de Westduitse kranten waarin werk gevraagd wordt door mensen die bij de Bundes- wehr gewerkt hebben, aldus het ministeriële document. De Oost duitsers zoeken ook onder de be roepen die met bewapening in verband staan en onder studen ten die belangrijk kunnen zijn. De uitgezochte werkzoekenden krijgen per brief of via de tele foon het verzoek, voor een on derhoud naar Oost-Berlyn te ko men. NAIROBI (UPI) - Militairen op de Seychellen zouden een staats* greep hebben gepleegd tegen de socialistische regering van presi dent Albert Rene. Dat is vanoch tend van Westerse diplomaten vernomen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade, die telefo nisch vanuit Nairobi werd ge raadpleegd. zei dat de militairen een radiostation in handen heb ben en van bepaalde militaire commandanten eisen dat zij te rugtreden. Hy zei dat zwaar wordt gevochten tussen het leger en bepaalde politie-eenheden op de Seychellen. Volgens Radio Seychellen is de coup niet tegen president Albert Rene gericht. Het is dan ook niet duidelijk of het om een staats greep gaat of om muitenj van een deel van het leger van de Seychellen. Rene, die zeifin 1977 via een coup aan de macht kwam, is in elk geval niet verdre- De president bezoekt momenteel de eilanden Amirantes op ver scheidene honderden kilometers van de hoofdstad Victoria. De woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat de re bellerende troepen een uitgaans verbod van 24 uur hebben inge steld op de natie van eilanden, die 2.300 km oostelijk van dc Afrikaanse kust ligt. Het internationale vliegveld is ge sloten en blokkades zyn opge richt op de wegen op het belang rijkste eiland Mahe. De bewo ners blijven thuis. Over slachtof fers is nog niets bekend Er zyn eerder twee pogingen ge daan het bewind van Rene om ver te werpen. In 1978 liet Rene ruim twintig inwoners van de ei landengroep arresteren die en poging tot een staatsgreep wil den doen. In november 1981 eidigde een door Zuid-Afrika gesteunde couppo ging van huurlingen op het inter nationale vliegveld toen wapens werden aangetroffen in de baga ge van één van de huurlingen, die met een vliegtuig uit Zuid- Afnka arriveerden Tl WERELD, 7! IAND, 11 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement n s L-2"* itr-<

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1