c Succes voor de 'ongebondenen Lwl 3 "AZ moet zich niet blindstaren op toemooisuccessen TV-beelden voetbal nu aanvullend bewijs bij strafzaken I "i-'K ■W- k 'WA I Tennistitels voor Suurbeek „onbegrijpelijk"en Van Boeckel NK: Flop voor bonds- pupillen Shirtreclamesponsor Vitesse al failliet MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 GRONINGEN (GPD) - Televi siebeelden kunnen in het nieuwe voetbalseizoen een rol gaan spelen bij de beoor deling van strafzaken. De tuchtcommissie betaald voet bal is door een wijziging in het reglement in de gelegen heid een zaak te openen, ook als de scheidsrechter of de waarnemer geen rapport heb ben ingediend. Verder kun nen tv-beelden bij de behan deling van een wel door de arbiter of de waarnemer ge melde strafzaak (gele of rode kaart) door de tuchtcommis sie worden gebruikt als aan vullend bewijs. Dit kregen de scheidsrechters en grens rechters van het profvoetbal zaterdag te horen op de jaar lijkse contactdag in het KNVB-sportcentrum in Zeist aan de vooravond van de competitie. Uitvoerig kwam daar de ver scherping van de spelregels voor de keeper ter sprake, overeenkomstig de uitleg die officieel via de internationale voetbalorganisatie FIFA is binnengekomen. De doel man mag hooguit vier passen maken met de bal in zijn han den en moet deze daarna uit schoppen, werpen of rollen. In elk geval mag hij de bal niet een tweede keer met de hand spelen of aanraken, voordat een medespeler of te genstander deze heeft ge speeld. De scheidsrechters hebben de zaak grondig doorgesproken. Daarbij kwam ook aan de or de dat een keeper de bal best dribbelend mag opbrengen, maar deze aan de rand van zijn strafschopgebied dan niet meer uit de hand mag Sport k4 AMSTERDAM (GPD) - De schade, die AZ'67 het Amsterdam-707- toernooi door zijn aanwezig heid zou hebben berokkend, werd het afgelopen weekeinde volledig teniet gedaan. De Alkmaarse club, die de laatste weken bekritiseerd door organi sator Jack van Zanten omdat niet de gecontracteerde kwali- teitsploeg werd afgevaardigd won niet alleen zeer verrassend na een uiterst spectaculaire en aantrekkelijke finale het toer nooi, maar bovendien bleek de gedevalueerde naam van AZ niet van negatieve invloed op de pu- uittrappen. Dit mag ook niet als hij eerder geen vier, maar bijvoorbeeld slechts twee stappen met de bal in zijn be zit heeft gedaan. De nieuwe regel gaat het ko mend competitieweekeinde in. Wel hield Leo van der Kroft als voorzitter van de scheidsrechterscommissie de heren voor om het voor schrift „met gezond verstand te hanteren, al mag dit niet leiden tot te soepel optre den". Hij drong er op aan, dat de scheidsrechters conse quent te werk gaan in de be teugeling van ruw en onbe suisd spel. Voor onbenullige overtredingen, of een onbe duidend geval van spelbederf moet men echter niet direct klaar staan met de gele kaart. Dit mede naar aanleiding van de wedstrijden tijdens het wereldkampioenschap in Spanje, waar de geloofwaar digheid van de scheidsrech ter in het centrum van de be langstelling is komen te staan. Aan het eind van het seizoen nemen Corver, Weerink en Gans afscheid (leeftijds grens) en in de beoordeling zal vooral de aankomende ca tegorie arbiters de aandacht krijgen. De scheidsrechters commissie is door het bedan ken van Gerard Jonker terug gebracht tot vier leden en be staat nu nog uit Van der Kroft, d'Ancona, De Bruin en Wallenburg, met Bertus Rijk- hoek als professioneel secre taris. De plaats van Jonker wordt niet opgevuld. blieke belangstelling. Ruim 75.000 toeschouwers verdeeld over twee avonden passeerden de poorten van het Olympisch stadion. Een aantal waarmee de organisatie er financieel ruim schoots uitspringt, want om quit te te spelen waren ongeveer 55.000 bezoekers nodig. Ondanks het financiële succes is Van Zanten van plan een andere formule te maken voor de laatste toernooi-avond. ..Het probleem blijft de wedstrijd om de derde en vierde plaats", aldus Van Zan ten, daarbij verwijzend naar de slaapverwekkende vertoning tussen FC Kóln en Tottenham Hotspur (0-0, na strafschoppen werd Kóln derde. „Ik denk er hard over de basisvergoeding voor de vier deelnemende clubs naar beneden te brengen en geld prijzen beschikbaar te stellen voor de nummers één, twee en drie. Wellicht kan dat de tweede toernooidag wat interessanter maken". De ex-begeleider van het Neder lands elftal, afgelopen zaterdag door de KNVB vanwege zijn ver diensten voor het voetbal voor zien van de gouden speld, zal bo vendien nog selectiever te werk gaan bij zijn deelnemerskeuze. Duitse ploegen hoeven niet meer op een invitatie te rekenen, want na Borussia Mönchengladbach. HSV en Bayem München liet nu ook FC Kóln het ondanks het be halen van de derde plaats afwe ten. „We moeten maar eens in Italië gaan kijken", opperde Van Zanten later. SCHEVENINGEN (GPD) - De Nederlandse kampioenschappen tennis op de Mets-banen in Scheveningen zijn een succes geworden voor de „onge- bondenen" en een flop voor de pupillen van de bondscoaches. Vooral de overwinning van de 35-jarige Astrid Suurbeek toont aan dat er veel zal moeten veranderen wil Nederland op internationaal niveau ooit nog wat voorstellen. Vijftien jaar nadat ze haar eerste nationale titel had gewonnen veroverde de in de Verenigde Staten wonende Suurbeek de hoofdprijs opnieuw en dat ter wijl ze ditmaal voor de gezellig heid meespeelde en het kam pioenschap vooral beschouwde als een aardige warming up" voor de clubcompetitie die het ko mende weekeinde van start gaat. Nadat Suurbeek de enige speelster van internationaal niv.eau, Mar- cella Mesker, had verslagen, bleek niemand van de jongere generatie in staat om de rol van de Haagse over te nemen en een geslaagde herhalingsoefening van Suurbeek te voorkomen. Na Mesker werden ook Karin Moos en Marianne van der Torre, die in de finale geen moment kon dui delijk maken dat ze toch 15 jaar jonger is, verslagen. Ook bij de heren ging de titel naar iemand die niet meer onder con tract staat van de bond. Huub van Boeckel kon gistermiddag vaststellen dat hij de samenwer king met de KNLTB vorig jaar niet voor niets heeft beëindigd. De nu 22-jarige Leidschendam- mer besloot in oktober 1980 om les te nemen in de tennisschool van het echtpaar Van Hulst in Brabant, trainde daarna ook nog enige tijd door onder leiding van bondscoach Fred Hemmes maar gaf ruim een half jaar geleden toch de voorkeur aan Van Hulst. „Die heeft vooral mijn techniek verbeterd waardoor ik nu meer ontspannen speel. Als ik een paar jaar geleden een dubbele fout sloeg durfde ik geen bal meer te slaan. Nu weet ik dat de service goed is. Omdat de tech niek vooruit is gegaan, hoef ik nu nog alleen aan de tactiek te den ken". Van Boeckel is niet de enige die zijn heil elders zoekt. Steeds meer spelers en speelsters stap pen over naar andere trainers of denken erover, zoals Eric Wil- borts van wie in dit toernooi weer is gebleken dat hij eerder achteruit dan vooruit gaat. Dat alles leidt ertoe dat het vertrou wen in de bondscoaches steeds verder daalt. In een poging om voor nieuwe impulsen te zorgen heeft het bestuur van de tennis- bond onder meer besloten om gedurende twee perioden van vier weken de Zuidafrikaan Frew McMillan aan te trekken als tijdelijke bondscoach. De spelers hebben echter al laten weten dat zij weinig of niets in dat initiatief zien. Ze nemen het de bond niet alleen kwalijk dat zij niet gekend zijn in de plannen maar vinden het ook zinloos dat iemand voor zo'n kort tijdsbe stek naar Nederland wordt ge haald. Wilborts: „Het heeft alleen zin als zo iemand voor een jaar Astrid Suurbeek: "Onbegrijpelijk". komt". En Louk Sanders: „Vier weken is veel tekort". Terwijl de meesten zich laatdun kend over de bond uitlaten en liever zelf willen bepalen hoe ze wat dichter bij de top kunnen ko nden, staat Ton Sie juist te sprin gen om bij de bond onder con tract te komen. De 26-jarige Zaandammer heeft tot nu toe dan ook alles alleen moeten op knappen en ook zelf moeten be talen. Hij heeft steeds zelf een baantje moeten huren en heeft ook naar eigen inzicht moeten handelen tijdens de trainingen. Vandaar ook dat hij op steun van de bond ging hopen toen hij in dit kampioenschap achtereen volgens Albert, Wilborts en San ders uitschakelde. De achtvoudi ge kampioen Sanders die in dit toernooi het record van Hein Timmer had kunnen evenaren, ging zaterdag volkomen onver wacht onderuit. „Ik was moe in mijn hoofd, ik kon niet gelijkma tig spelen. Er waren te veel pie ken en dalen in mijn spel", zo be schouwde de Leidenaar zijn te leurstellende partij na. Voor Sie, die in de nationale titel strijd nooit verder was gekomen dan de laatste 16, betekende het een verrassende doorbraak die hij met aantrekkelijk, sierlijk spel en een goed tactisch inzicht (hij lokte Sanders regelmatig naar het net en telde hem met lobs of passeerslagen uit) had weten te forceren. Sie won met 6-4, 2-6, 6-4, 6-4 en hield daaraan de toezegging over van bonds coach Hemmes om de selectie- trainingen bij te mogen wonen. Een dag later brak Sie, die tot voor deze „nationale" alleen kon bo gen op een overwinning tijdens de open Leidse kampioenschap pen onbewust veel af van wat hij de dagen ervoor had opge bouwd. In een door de regen viermaal onderbroken finale die om tien over twaalf begon en om kwart voor vijf eindigde, was Sie kansloos tegen Van Boeckel, 3-6, 1-6, 0-6. Sie schreef dat tot aan een mindere vorm, het verschil met zaterdag was echter ook dat Sanders in fouten grossierde en Van Boec kel bijna net zo sterk te voor schijn kwam als een dag eerder tegen het talent Menno Oosting dat in drie sets maar zes games werden gegund (6-3, 6-0, 6-3). Van Boeckel leidde vooral uit die twee inmaakpartijen af dat hij in staat moet zijn om de 300e posi tie op de wereldranglijst in te rui len voor een heel wat hogere no tering. Toen hij in 1979 indoorkampioen van Nederland werd, werd al het nodige van hem verwacht maar Huub van Boeckel: "Meer ontspannen In de samenstelling van het deel nemersveld komt geen verande ring. Van Zanten ..Ik wil door gaan met twee buitenlandse en twee Nederlandse elflallen met daarbij in elk geval Ajax". AZ hoeft ondanks de toernooi winst van gisteravond met meer op een uitnodiging te rekenen, hoewel Van Zanten fair na afloop nog opmerkte dat ,.AZ door de wijze waarop de ploeg zich had gemanifesteerd het toernooi toch min of meer had gered" Lang zal de Alkmaarse vereniging er niet van wakker liggen, want voor de komende twee jaar heeft men zich al verzekerd van deelname aan het sterk bezette internatio nale toernooi van het Franse Pa ris St. Germain, de nieuwe werk gever van Kees Kist. AZ nam in vele opzichten waardig afscheid van het gerenommeer de evenement in Amsterdam Na de eliminatie van FC Koln vrij dagavond kwam de equipe van trainer Hans Eykenbroek ook te gen landskampioen Ajax na een verlenging en strafschoppen als winnaar uit de strijd. Daarmee werd het tweede aansprekende succes in tien dagen geboekt, want eerder legden de Alkmaar - ders - toen nog met Kees Kist - beslag op de eerste plaats in het Italiaanse Rimini. Opvallende re sultaten, gelet op het vertrek van v\jf prominente spelers (Metgod. Kist Peters, Nygaard en Spel bos) en de absentie van de ge blesseerde routiniers Jonker en Hovenkamp. Tegen Ajax stonden nog maar drie spelers van het vorig seizoen in het veld, omdat - volgens af spraak - doelman Eddy Treytel plaats had moeten maken voor de jeugdige Hans de Koning Gisteravond werd duidelijk waarom het nieuwe AZ zover kon komen. De volgelingen van Eijkenbroek toonden aan dat werklust en inzet het verlies aan kwaliteit moet gaan compense ren en niet zonder resultaat. „Toch", zo stelde Hans Eijken broek later vast. „moeten we nuchter blijven onder deze suc cessen. We mogen ons r nfcflr niet op blindstaren. In deze toer nooien stond niets op het spel". In de prestigeslag tegen Ajax bleek daar overigens niets van. De Alk maarse formatie stond op scherp, maar kreeg ook mede werking van én scheidsrechter Gerard Geurds, die drie Amster damse treffers afkeurde, en Ajax-doelman Hans Galjé, die de voorkeur had gekregen boven Piet Schryvers. Zo deponeerde de 25-jarige doelverdediger uit Delfl, die na zijn optreden van gisteravond nauwelijks meer op een basisplaats hoeft te rekenen, in het eerste kwartier tot twee maal toe de bal voor de voeten van eerst Franz Oberacher en vervolgens van Anema. Toen Oberacher de marge - in bui tcnspelpositie overigens - naar 3- 0 uitbouwde, leek Ajax. dat met de tot beste speler van het toer nooi uitgeroepen Jesper Olsen de wedstrijd domineerde, defini tief uit de rails getild. „Op zo'n moment missen we Johan Cruijff, benadrukte Ajax-trainer Aad de Mos „Hij kan de zaak op het veld recht zetten. Nu moes ten we wachten tot de rust om de benodigde correcties aan te brengen". Een treffer van Frank Rijkaard vlak voor en Dick Schoenaker direct na de rust bracht de Am sterdamse formatie terug in het goede spoor met de gelijkmaker van Olsen in de slotfase als nieuw vertrekpunt. „Ik ben blij dat we hebben laten zien dat we ook tegenslagen kunnen opvan gen", aldus De Mos „Ajax M niet gewend tegen een achterstand op te boksen. Dat is nieuw voor Ondanks het herstel trokken de Ajacieden toch aan het kortste eind toen zelfs in de verlenging de beslissing niet kon worden geforceerd. Daarvoor waren strafschoppen nodig en in het nemen daarvan toonde AZ zich het meest trefzeker stonden technische tekortko mingen de vooruitgang in de weg. Nu die uit de weg zijn ge ruimd en hij bovendien in de cember uit militaire dienst komt zegt hij: „Ik wil straks continu gaan spelen, vooral in het buiten land. Waarschijnlijk op eigen ge legenheid omdat ik geen ver plichtingen meer wil hebben aan de bond". Biedt het succes van Van Boeckel nog enig perspectief voor het Ne derlandse tennis, de overwin ning van de 35-jarige, 1.60 meter lange Astrid Suurbeek. die m de Verenigde Staten al in vetera- nentoernooien uitkomt, is vrij wel uitsluitend leuk voor haar zelf. Hoewel zij nog altijd iedere dag minstens twee uur traint zegt het genoeg over het peil van het Nederlandse damestennis nu dat zij 15 jaar geleden in de finale „meer moeite had met Marijke Jansen (Schaar) dan nu met Van der Torre „Natuurlijk is het on begrijpelijk dat ik hier nog win. Vergeet echter niet dat ik niets te verliezen had en mijn tegen standsters juist onder druk ston den omdat ze niet van zoiets als ik wilden verliezen" Dat laatste ontkende Van der Torre die in de eerste set een achter stand van 3-0 wegwerkte maar daarna alsnog met 6-4 en 6-3 werd geklopt „Ik was juist hele maal niet gespannen. Als ik weer een gemakkelijke bal had uitge slagen dacht ik. er komt nog wel een kans maar die instelling kun je je tegen Astrid niet permitte ren. Die vecht voor ieder punt". Astrid Suurbeek en Tine Zwaan ver overden de titel in het dames dubbel spel Zu wonnen in twee sets (7-6. 6-2) van Marcella Mesker en Karin Moos. Marcella Mesker en Hubb van Boeckel werden kampioen in het gemengd dub belspel door een gemakkelijke overwin ning op Elly Vessies en Kolf Thung: 6-0, 6-1 Met Marc Albert greep Van Boeckel zijn derde titel in het herendubbel De com binatie Thung'Gorter werd geklopt met 2-6, 3-6, 6-3. 6-2, 6-4 GRONINGEN (GPD) De eer- stc shirtrcclamesponsor in het profvoetbal is failliet. De Arnhemse eerste-divisicver- eniging Vitesse is daar de du pe van geworden. Nauwelijks had de Gelderse club een contract met Silver, een im- porteursbedr\jf van Japanse hi-fi-apparatuur uit Veendam afgesloten, of de firma ging op de fles. De afgelopen week werd het bedrijf gesloten en het faillissement aange vraagd, nadat de grootste schuldeiser, de NMB. de zaak had leeggehaald. Silver had met Vitesse een con tract voor een jaar voor een bedrag van 70 000 gulden af gesloten. Het bednjf had nog een optie op de twee daarop volgende seizoenen Het Vitesse-bestuur is officieel nog niet op de hoogte van de sluiting van het bedrijf Se cretaris L. Sipma van de Arn hemse club verwacht echter dat de sponsoring niet zoveel gevaar loopt, omdat hij denkt dat het moederbedrijf in Ja pan wel weer een nieuw im porteurschap in Nederland op poten zal zetten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9