"Vredesbeweging bevoogdt kiezer" C Campagne D'66 lauw van start DSM dit jaar naar verlies Den Uyl kritiseert oppositie Israël Gist-Brocades mag met DNA aan slag Rijmpje hoogtepunt in toespraak Terlouw Raad van Kerken over stem-advies: SEP vreest hogere prijs stroom bij invloed rijk Ravage in tunnel bij Schiphol Pensionbraiid doodt vrouw Commissie Biesheuvel: eigen status voor Aruba Vier doden na botsing bij Alinere "Krachtiger stelling nemen tegen geweld in Beiroet MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 DEN HAAG (GPD) - D'66 is zater dag zonder veel ophef en ook zonder veel enthousiasme aan de campagne voor de verkiezingen van 8 september begonnen. Tij dens de zogeheten Haagse kun stendag in het Scheveningse Kurhaus zorgde alleen lijsttrek ker Jan Terlouw, die met zijn speech de dag besloot, voor een politieke tint aan de manifestatie die verder in het teken van de be zuinigingen op de kunsten stond. D'66 is de tweede van de grote vier die de campagne zijn begonnen. Vorige week al startte de WD. Vandaag volgt de PvdA met een manifestatie in Den Bosch, waar de partijprominenten aanwezig zullen zijn. Zaterdag sluit dan het CDA de rij met een groots op gezet gebeuren in Tiel, waar on der meer premier Van Agt van de partij zal zijn. Binnenland Er was zaterdag bij de Democraten geen opstijgende luchtbalon met de lijsttrekker en ook geen voet tocht achter een muziekband door de stad, zoals vorig jaar bij de campagnestart. Zelfs in Jan Terlouws speech ontbrak poli tiek vuurwerk om de aanwezige partijleden op te peppen. De spreker voelde blijkbaar aan dat op een dergelijke overwegend culturele manifestatie harde po litieke aanvallen op concurren ten niet pasten. Onmisbaar Terlouw volstond met een opsom ming van redenen waarom D'66 onmisbaar is in de ogen van Ter- louw. Volgens de lijsttrekker is D'66 „solidair met de zwakken in de samenleving, ondogmatisch en waarheidsgetrouw". Met dat laatste bedoelde Terlouw dat de Democraten doen wat zij belo ven ondanks een verlies aan macht. De verzorgingsstaat is niet meer te betalen, benadrukte Terlouw en het is niet meer de vraag óf, maar hoe we die verzorgingsstaat moe ten aanpassen aan de slechte economische omstandigheden. Anders betalen de zwakken in de samenleving het gelag, aldus Terlouw. Volgens Terlouw heeft de partij „vuile handen" gemaakt door deel te nemen aan het tussenka- binet van CDA en D'66. Dat is volgens hem de reden waarom de Democraten op zo'n verlies staan in de opiniepeilingen. Hij sprak het vertrouwen uit dat een deel van het verlies tijdens de verkiezingscampagne goed ge maakt zal kunnen worden. Enthousiasme In navolging van de poëtische voordrachten en de gespeelde muziek besloot Terlouw zyn toe spraak op rijm, overigens het enige gedeelte van zijn speech waarbij hij de aanwezige partijle den tot enthousiasme wist te brengen: „U, kunstenaars en publiek dat kunsten mint Voor ge ter stembus gaat, bezint eer ge begint Pas op. wordt niet met loze kreten opgepept Wordt niet alleen bemint omdat U stemrecht hebt Want in de politiek daar zie je het steeds vaker Men is geen kunstenaar maar een kunstenmaker Wel vaak maar niet altijd. Laat ons dus niet verliezen Dat hebt U in de hand door straks bewust te kiezen". HILVERSUM (ANP/GPD) - De secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken, dr. Fiolet "betreurt het dat de vredesbewegingen Pax Christi en het Interkerkelijk Vre desberaad aan stemadvies hebben gegeven. "Ik sta achter het standpunt van het IKV, maar de tijd dat kerken een stemadvies geven aan hun gelovigen is voorbij. Christenen zijn mondige mensen en hoeven niet te worden bevoogd door kerken, ook niet door het IKV". Fiolet zei dit gistermiddag voor de AVRO-radio. Beide vredesbewegingen gaven eind vorige week het advies om te stemmen op die partijen die tegen de plaatsing van nieuwe kruisraketten zijn. Volgens Pax Christi en het IKV zijn dat de PvdA, PPR, CPN, PSP en EVP. De fracties van het CDA en de WD zijn eveneens teleurgesteld over de opstelling van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) en Pax Christi. Ton Frinking, lid van de Tweede Kamer voor het CDA, noemt het stemadvies „voor ons uiterst te leurstellend" en „uiterst kort zichtig". Volgens het kamerlid wil zijn partij toewerken naar een vermindering van kernwa pens in de hele wereld en niet al leen in Nederland. „De slogan van het IKV leidt niet tot een dergelijke vermindering in de wereld, maar hoogstens tot een vereenvoudiging van de situatie in Nederland". Ook de WD is „teleurgesteld" door de uitspraak van IKV en Pax Christi, aldus een woord voerder. Volgens de woordvoer der verdraaien de vredesbewe gingen „bewust ons verkiezings programma". In dat nieuwe ur gentieprogramma van de WD, dat vandaag van de drukker komt, staat dat de WD „de zorg over de toenemende bewapening in de wereld deelt, zoals onder meer tot uitdrukking wordt ge bracht door diverse vredesbewe gingen, maar wijst eenzijdige stappen af'. ARNHEM (ANP) - Tussen de Ne derlandse elektriciteitsbedrijven en het ministerie van economi sche zaken is een groot verschil van inzicht ontstaan over de toe komstige structuur en organisa tie van de elektriciteitsvoorzie ning. Het ministerie wil tal van belang rijke kostenbepalende bevoegd heden naar zich toetrekken, ter wijl de elektriciteitsbedrijven, verenigd in de nv Samenwerken de Eleketriciteits Produktiebe- drijven (SEP) zelf de touwtjes in handen willen houden waar het gaat om de landelijke aanpak van de energievoorziening en het streven naar goedkopere pro- duktiemethoden en een landelijk tarief. Eén en ander werd zaterdag door SEP-woord voerder G. van Wijk bevestigd. Volgens hem wil de minister, zeer tegen de zin van de elektriciteitsbedrijven, een dik ke vinger in de pap hebben op het gebied van de energievoor ziening. "De bewindsman wil heel veel zelf bepalen, maar de economische zaken volledige zeggenschap over de exploitatie van kerncentrales wil hebben, de bevoegdheid om de tarieven voor grootverbruikers (zoals de industrie) vast te stellen, om te beslissen over stroomimport en over de brandstoffen die de ver schillende elektriciteitscentrales moeten gebruiken, de produktie- methoden en de aanleg van nieu we transportnetten. financiële gevolgen daarvan ko men niet in Den Haag terecht", Politiek aldus Van Wijk. Volgens hem zullen de stroomverbruikers daarvan uiteindelijk de dupe worden. Zeggenschap De toekomstige structuur van de Nederlandse energievoorziening was al herhaalde malen onder werp van gesprek tussen ambte naren van het ministerie van eco nomische zaken en vertegen woordigers van de SEP. Volgens Van Wijk is tijdens die gesprek ken onder meer gebleken dat Volgens Van Wijk zal de SEP zeker trachten de minister op andere gedachten te brengen en de lan delijke aanpak van de stroom voorziening zo veel mogelijk aan de elektriciteitsbedrijven (waar over provincie en gemeentebe sturen zeggenschap hebben) zelf over te laten. "De politiek moet zich daarmee volgens ons niet te veel bemoeien", aldus Van Wijk. "Politiek is een zaak van alle dag, terwijl de energievoorziening vraagt om een blik van 25 tot 40 jaar vooruit". HAARLEMMERMEER (ANP) - Een kettingbotsing, waarbij on geveer dertig personenauto's wa ren betrokken, heeft gisteren een ravage aangericht in het oostelij ke deel van de Schipholtunnel. waardoor tussen vijf en acht uur 's avonds een file van enkele ki lometers ontstond op rijksweg 4. De inzittenden van de auto's lie pen zeer lichte verwoningen op of kwamen met de schrik vrij. Niemand hoefde overgebracht te worden naar een ziekenhuis. Volgens de politie waren de auto- mibilisten bij het uitkomen van de tunnel verrast door regenval, waardoor slippartijen konden ontstaan. APELDOORN (ANP) - Een wo ning in Apeldoorn is in de nacht van zaterdag op zondag geheel door brand verwoest. De politie heeft inmiddels op verdenking van brandstichting de bewoner, P.L., aangehouden. Volgens de politie is de man al enige tijd overspannen. Ten tijde van de brandstichting was niemand in het huis aanwezig. HEERLEN (ANP) - De geconsoli deerde omzet van DSM heeft in de eerste helft van dit jaar een stijging te zien gegeven van ruim 10 procent ten opzichte van de zelfde periode van 1981. De om zet ging van 9380,4 miljoen naar WEERRAPPORTEN d d a g v 1 t i 1' Q E c Amsterdam zwaar bew 20 16 7 De BUt zwaar bew. 22 15 Deelen half bew. 21 14 7 Eelde geheel bew. 19 15 8 Eindhoven 21 13 3 Den Helder 20 17 4 Rotterdam regenbui 21 16 12 Twente 20 14 6 Vlissingen 21 15 2 Zd. Limburg half bew. 21 14 1 Aberdeen 16 11 02 Athene onbew. 33 23 0 onbew. 26 16 10 Bordeaux 26 18 0 Brussel 21 14 5 Frankfort half bew. 28 15 0 Genève 17 Helsinki 17 10 3 Innsbruck zwaar bew. 31 15 3 Klagenfurt 29 17 01 Kopenhagen 21 13 10 Lissabon onbew. 27 0 0 Locamo licht bew. 17 Londen 23 16 1 Luxemburg licht bew. 24 0 05 Madrid onbew. 33 15 0 Malaga onbew. 29 19 0 Maiiorca half bew. 35 21 0 München 28 15 14 Nice onbew. 27 20 Oslo onbew. 21 7 0 Parijs 22 12 2 Rome onbew. 31 17 0 Split onbew. 33 0 0 Stockholm 18 7 02 regenbui 28 20 01 geheel bew. 16 Istanbul Licht bew. 18 Tel-Aviv onbew. 23 Tunis onbew. 34 24 0 10.324,9 miljoen. De toeneming is geheel toe te schrijven aan ho gere prijzen bij per saldo afgeno men hoeveelheden. Het bedrijfs resultaat was 52,1 miljoen nega tief tegen 195,4 miljoen positief in dezelfde periode van 1981. De nettowinst voor inflatiecorrectie was 22,2 miljoen negatief (v.j. 91,2 miljoen positief), aldus DSM. Vooral op grond van de verwachte verdere teruggang in de afze- thoeveelheden en door hogere rentelasten wordt ook voor het tweede haltjaar gerekend op een beperkt verlies. mest in de export viel praktisch weg door het prysdrukkende op treden van Oosteuropese produ centen en fabrikanten in het Midden-Oosten. De import van kunstmest in Nederland nam toe, onder meer als gevolg van valutaire ontwikkelingen. De interestlasten daalden in het eerste halfjaar van 26,9 miljoen tot 5,8 miljoen door de hogere liquiditeiten en door aflossingen op leningen. Buitengewone ba ten van 36 miljoen betreffen de gedeeltelijke vrijval van de voor ziening voor afloopkosten stam mende uit regelingen met be trekking tot de kolenmijnbouw. DSM investeerde in het eerste half jaar voor 190 miljoen tegen voor 213 miljoen in dezelfde pe riode van 1981. Eind juni had het concern 29.500 mensen in dienst tegen 30.000 eind vorig jaar. In Nederland werkten 20.500 men sen (ultimo 1981- 20.900) DELFT (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de staatssecretaris van milieuhygië ne hebben het Delftse bedrijf Gist-Brocades vergunningen verleend voor de bouw van een microbiologisch laboratorium waarin onder meer gebruik ge maakt gaat worden van recombi nant dna-technieken. Bezwaren ten aanzien van een toe nemende onveiligheid bij het be drijf door het gebruik van radio actieve stoffen en dna-technie ken. alsmede de huidige proble men omtrent het zich ontdoen van radio-actief afval zijn door de vergunningverlenende instan ties ongegrond verklaard Gedeputeerde staten hebben het bedrijf een hinderwetvergun ning verleend, terwijl tegen een vorige beroepen lopen. De staatssecretaris van milieuhygië ne verleende gisteren vergun ning ten gevolgde van de kerne nergiewet. Gist-Brocades kan op grond van bestaande vergunningen reeds bepaalde dna-werkzaam heden met behulp van isotopen verrich ten. De nu gewenste combinatie van experimenten waarbij ge bruik gemaakt wordt van radio actieve stoffen betekent volgens de staatssecretaris geen verho ging van het risico voor de werk nemers en de omgeving. Volgens de staatssecretaris kan het vloeibare afval na verloop van tijd door verval van de radio-ac tieve stoffen erin op het riool ge loosd worden. Het vast radio-ac tief afval wordt in vaten naar ECN in Petten vervoerd alwaar "verdere behandeling op milieu hygiënisch verantwoorde wijze zal plaatsvinden", aldus de staatssecretaris. Tegen de huidige vergunningaan vragen van Gist is door een groot aantal personen bezwaar ge maakt. De belangrijkste bezwa ren zijn verwoord door de werk groep "De Gist kan beter". Vrij wel alle bezwaren zijn onge grond verklaard. Tegen de ver gunningverleningen kan beroep bij de kroon worden aangete kend. Bij de bio-technologie gaat het er vooral om de werkwijze te per fectioneren waarbij met behulp van micro-organismen produk- ten gemaakt kunnen worden. De experimenten met het erfelijk heidsmolecuul dna met bacte riën en virussen zijn daarvan een onderdeel. Door verandering van het dna-molecuul kunnen deze organismen waardevolle stoffen produceren. Gist-Brocades ontvouwde in 1980 plannen om meer in deze rich ting te gaan werken. In 1981 werd daan-oor ook een samen werkingsverband aangegaan met een onderzoekslaborato rium van Shell in Engeland. "Gist hoopt de vooraanstaande positie in de farmaceutische in dustrie te behouden door vergro ting van de biotechnische ken nis", aldus woordvoerder Dc Witte ZANDVOORT (ANP) - Een uit slaande brand in een pension in Zandvoort heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven ge kost aan een vrouwelijke gast uit West-Duitsland. Enkele andere pensiongasten zyn gewond ge raakt, aldus de politie. De brand brak kort na drie uur's ochtends uit. Een uur later kon het sein brand meester worden gegeven Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. WILLEMSTAD DEN HAAG (ANP) - Dc gemengde commis sie Biesheuvel, die zich buigt over een mogclyke onafhanke- lijkhcid voor het Antilliaanse ei land Aruba, heeft een voorkeur voor een aparte status van Aruba binnen het koninkrijk als tussen- staion naar de onafhankelijkheid van dit eiland Als tweede mogelijkheid noemt de commissie een associatieover eenkomst tussen Aruba en het koninkrijk. De overgangsfase naar onafhankelijkheid voor Aruba zou van beperkte duur moeten zijn, in ieder geval korter dan tien jaar Een en ander staat in een commu niqué dat zaterdag op Bonaire werd uitgegeven na afloop van de derde bijeenkomst van de commissie. De uitkomsten van de commissie komen in overeen met de wensen van de voorvech ter van de Arubaanse onafhanke lijkheid, Betico Croes. Een "status aparte" is ook de wens van Betico Croes, leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, zo liet hij onlangs nog op een persconferentie in Neder land weten. Er zou dan wijziging van het koninkrijksstatuut nodig zijn, waarbij een aparte plaats wordt ingeruimd voor Aruba. Verder geldt ook voor Croes als tweede optie een associatiever* drag, waarin Nederland en Aru ba bilateraal een aantal zaken kunnen regelen. Volgens Croes moet de uittreding van Aruba uit het Antilliaans staatsverband binnen twee jaar worden gereali seerd. In een overgangsperiode van tien jaar moet Aruba dan de onafhankelijkheid voorbereiden, aldus de MEP-leider. De commissie heeft van dinsdag tot zaterdag uitvoerig vergaderd over nota's die door diverse des kundigen in opdracht van de commissie waren opgesteld over financiële en economische gevol gen van een Arubaanse onafhan kelijkheid en zaken als rechtsor de en nationaliteit Voorzitter Biesheuvel was wegens ziekte overigens nu t aanwezig De commissie was het eens over samenwerking tussen Aruba en de andere vijf Antilliaanse eilan den op onder meer monetair ge bied. Verder zal het afstoten van landstaken naar Aruba onmid dellijk en niet gefaseerd moeten geschieden na ingang van de overgangsfase, aldus de commis sie. In het verleden bleek de door Aruba gewenste decentralisatie van landstaken altijd een groot probleem. ALMERE (ANP) Een frontale botsing tussen twee personenau to's op dc N 6. Lcl> stad Almere. heeft aan zeker vier inzittenden het leven gekost Een vijfde inzit tende is ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Bussum Het ongeluk gebeurde gisteren rond vier uur op ongeveer twee kilometer afstand van Almere. Bij de botsing kwamen de 44-jange M. Cornelesen uit Haps, die een van de personenauto's bestuur de, om het leven, alsmede dc 37- jarige P de Haas uit die plaats en de 34-jarige mevrouw P Janssen uit Boxmeer, die beiden bij hem in de auto zaten Een inzittende van de andere per sonenauto. dc 21 tang.- R COVM lissen uit Lelystad, kwam even eens om het leven De bestuurder van deze auto. een 22 jarige man uit Lelystad, is ern stig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Bussum. maar verkeert niet in levensgevaar Het afzetvolume van de chemische werkgebieden vertoonden een kleine stijging, terwijl de op brengsten in het eerste halfjaar wat hoger waren. Het aantal af- bii stagend ^ptTrengst- prijzen. De dalende tendens in de bedrijfs resultaten heeft zich ook in het tweede halfjaar voortgezet. De verslechtering in de eerste zes maanden betrof nagenoeg alle divisies, waarbij de divisie mest stoffen de grootste teruggang vertoonde. De voornaamste oor zaak van de verslechtering voor het staatsconcer als geheel is de verkrapping van de brutomar ges. De prijsstijgingen van grondstof fen en energie konden slechts ge deeltelijk worden doorberekend, door de prijsdruk door de be staande overcapaciteiten. Dit ef fect werd nog versterkt door de voor export uit Nederland on gunstige wisselkoersaanpassin gen en door de lage vraag door de recessie. De afzet van kunst- der Den Uyl vindt dat de Israëli sche Arbeiderspartij van Shimon Peres niet krachtig genoeg stel ling heeft genomen tegen de Is raëlische militaire acties in Liba non. De bombardementen op Beiroet en de belegering en blok kade van het westelijk deel van de Libanese hoofdstad vormen Shimon Peres (links) en Den Uyl: politieke oplossing. volgens Den Uyl „een zwarte bladzijde" in de geschiedenis van Israël. De PvdA veroordeelt de wijze waarop de regering-Be gin is opgetreden in Libanon. „Wij hopen ook de stem van de Israëlische Arbeiderspartij hier tegen luid te horen", aldus Den Uyl zaterdag op een persconfe rentie in Amsterdam, na een ge sprek met Shimon Peres De Israëlische oppositieleider bracht na een tiendaags bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij sprak met president Reagan en minister van buitenlandse za ken Shultz. een bliksembezoek aan ons land. Hij heeft met Den Uyl de actuele situatie in Liba non besproken Peres en Den Uyl gaven op de persconferentie in Amsterdam toe, dat de PvdA en haar Israëli sche zusterpartij verschillend denken over het Israëlische op treden in Libanon. Peres onder streepte, dat de Israëlische inva sie „noodzakelijk was omdat de PLO door haar optreden een vijf de van de Israëlische bevolking in de schuilkelders had gedre ven". De evacuatie van de PLO- strijders uit West-Beiroet is vol gens hem nodig omdat de Liba nese hoofdstad een centrum van terrorisme was geworden en om het Libanese volk de kans te ge ven over zijn eigen toekomst te beslissen Gaza-strook Peres zei verheugd te zijn over de diplomatieke oplossing die nu in zicht is Na het vertrek van de PLO uit Beiroet en de volledige terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Libanon, moet Israel volgens hem gaan praten met Jordanië en met ver tegenwoordigers van de westelij ke J o rd aan oever en de Gaza- strook Een oplossing voor het Palestijnse vluchtelingenpro bleem in Libanon moet worden gezocht in het kader van een al gehele vredesregenng, aldus de Israëlische oppositieleider. „De Arbeiderspartij is bereid daarbij naar compromissen, ook in terri toriaal opzicht, te zoeken" Ovengens verwerpt Peres' party, evenals de regenng-Begin, het idee van de stichting van een Pa lestijnse staat De Israëlische Ar beiderspartij en de Israëlische regenng zyn ook tegen recht strcckso onderhandelingen met de PLO Concessies PvdA-leider Den Uyl onderstreep te van zyn kant eveneens, dat ter- ntonale concessies nodig zyn om het recht van de Palcstijnen op zelfbeschikking te realiseren. „Tydens myn gesprek met Peres is gebleken, dat de PvdA en de Israëlische Arbeiders party het erover eens zyn dat er geen ruim te bestaat voor de gedachte dat Israël kan volstaan met een mili taire oplossing voor het Pale stynse vraagstuk Nodig is een politieke oplossing".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7