Israël akkoord met plan Habib Optimisme over afloop Beiroet C Sombere toekomst ontwikkelingslanden Poolse VS-rente verlaagd primaat wil vrije boerenvakbond Westduitse ondernemer dood in bos Weer brand in joods gebouw Proces tegen Ghotbzadeh President Wereldbank vèrwacht nauwelijks economische groei V N-waarnemers mogen komen Betoging tegen dumping bij Nederlandse ambassade Madrid MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 Israël blijft echter vasthouden aan de eis dat nog voor het begin van de evacuatie de Israëlische piloot die door de PLO krijgsgevange ne is gemaakt, en negen stoffelij ke overschotten van Israëlische soldaten aan het Rode Kruis zul len worden uitgeleverd. Rege ringskringen in Jeruzalem bena drukten dat op dit punt geen dis cussie mogelijk is. PLO-leiders hadden eerder laten weten dat de Wilhelm' Brassel. BONN (AP) - In een bos nabij zijn woning in een voorstad van Bonn is zaterdag het lijk gevon den van de aan suikerziekte lij dende industrieel, de 62-jarige Wilhelm Brassel, die negen da gen geleden is ontvoerd en voor wiens vrijlating een losgeld van één miljoen mark was geëist. Brassel, de eigenaar van een jamfa- briek in Bad Honnef 16 kilome ter ten noord-oosten van Bonn, lag met zijn gezicht naar bene den onder enkele struiken. Zijn handen waren achter zijn rug met een touw samengebonden. Het was niet duidelijk ol Brassel door zijn ontvoerders was ge dood of om het leven was geko men tengevolge van gebrek aan insuline. Het lijk werd een dag gevonden na dat de politie een man had gear resteerd die wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering. De politiewoordvoerder zei dat de ondervraging van de verdach te moeilijk verliep en dat ver scheidene aspecten van de mis daad nog onopgehelderd waren. De ontvoerders hadden familiele den van Brassel geen teken van leven van hun slachtoffer gege ven, sinds deze op 5 augustus on derweg naar zijn werk werd ge grepen. Brassel's familieleden riepen de ontvoerders herhaalde lijk op om de lijder aan diabetes twee maal per dag een insuline- injectie te geven (Van onze correspondent Inez Polak) piloot vrijgelaten kon worden in ruil voor de Palestijnse strijders die in Israëlische handen zijn ge vallen. Dit aantal wordt op 7000 geschat. Habib heeft gisteren in zijn bespre kingen in Jeruzalem toegezegd dat het vertrek van de in Beiroet gelegerde Syrische troepen tege lijk met de evacuatie van de pro- Syrische Palestijnse organisaties niet langer een probleem is. Hij zou hierover een akkoord met Syrië bereikt hebben. Die Syri sche troepen kunnen worden ge hergroepeerd in Oost-Libanon. Israël zal niet langer aandringen op de ontvangst van een lijst met de namen van alle te evacueren Pa lestijnse strijders. In plaats daar van zal Habib Israël een lijst overhandigen met een indeling van het aantal Palestijnen vol gens de plaats van bestemming. Zoals het voorstel er nu uitziet, zou al bij het begin van de evacuatie een Franse eenheid, in het kader van de internationale troepen macht, West-Beiroet binnen trekken en postvatten bij de twee doorgangsposten waar langs de Palestijnse strijders de stad zullen verlaten. Israël heeft van Frankrijk een belofte gekre gen dat als mocht blijken dat de Palestijnen niet weggaan, de MADRID (DPA) - Negen milieu beschermers hebben zaterdag bij de Nederlandse ambassade in Madrid een protestactie van één uur gehouden tegen de storting van kernafval door Nederland, België, Engeland en Zwitserland voor de kust van het Spaanse Ga- licië. Volgens hen wordt het zee gebied daar tot een "mestvaalt" gemaakt. Met het oog op de aanwezigheid CZESTOCHOWA/GDANSK/WA- RSCHAU (AFP Reuter/DPA) - Het hoofd van de rooms-katho- Iieke kerk in Polen, aartsbis schop Jozef Glemp, heeft giste ren het recht op een eigen orga nisatie verdedigd voor de parti culiere boeren. Hij noemde het vakverbond Solidariteit niet met name in zijn preek, waarin hij de autoriteiten opriep tot hervatting van de dialoog en tot de verwij dering van onzichtbare haat. Voor meer dan 120.000 gelovigen die als pelgrim naar Czestocho- wa waren gekomen - velen van hen hadden de laatste anderhal ve kilometer naar het klooster op de Jasna Gora op de knieën afge legd - zei Glemp dat een hervat ting van de dialoog tussen de au toriteiten en de samenleving no dig is om de haat uit te schakelen "die soms onzichtbaar lijkt maar wel degelijk bestaat als mensen hun mond houden en de tanden knarsen". Hij sprak de hoop uit dat de ver dergaande normalisering in het land (door generaal Jaruzelski als voorwaarde gesteld voor de geleidelijke afschaffing van de staat van beleg) een heroptreden van boeren-solidariteit mogelijk Franse eenheid weer zal vertrek ken. Aan een tiental VN-waarnemers die zich al in de stad bevinden, zullen geen nieuwe VN-troepen worden toegevoegd. Het Israëli sche leger zal zich op enkele pun ten terugtrekken, onder anderen bij de hoofdweg Beiroet-Damas- cus waarlangs het overgrote deel van de Palestijnen Libanon zal moeten verlaten. In Jeruzalem toonde men zich gis teren zeer optimistisch over de kans van slagen van het voorstel van Habib. De verwachting was dat nog deze week de overeen komst in al zijn details kon wor den gesloten. Na de rumoerige kabinetszitting van afgelopen donderdag heeft premier Begin gisteren zijn mi nisters opgeroepen het geruzie te staken. Begin weigerde in te gaan op de geruchten dat enkele ministers het vertrek van de mi nister van defensie Ariel Sharon hadden geëist. „Het is nu niet de tijd om een interne strijd te be ginnen", aldus Begin. De uit komst van de kabinetszitting, die was gewijd aan de voorstellen van de Amerikaanse bemidde laar, wijst erop dat de verzoenen de lijn gisteren in het kabinet de overhand had. van talrijke Spaanse politieman nen zagen de betogers af van een dergelijke manifestatie voor de Britse ambassade. Engeland is dezer dagen begonnen met het storten van 2.700 ton atoomafvai in 4.000 verzegelde vaten voor de kust van Galicië. Het betrokken schip werd daarbij tot vrijdag ge hinderd door leden van de mi lieu-organisatie Greenpeace zal maken. Volgens de aartsbis schop is "een eigen vakbond voor boeren noodzakelijk om hen als producenten te verdedi gen tegen de staatscooperaties als kopers van hun waren". De katholieke kerk heeft zich bij monde van Glemps voorganger, wijlen kardinaal Stefan Wys- zynski, sterk gemaakt vor het recht van de particuliere boeren, zich in een eigen bond te organi seren. Boeren-solidariteit, dat naar eigen zeggen de meeste van de 3,5 mil joen particuliere boeren als lid had, is sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 decem ber vorig jaar verboden. Voorzit ter Jan Kulaj, de "Lech Walesa van de boeren" is vijf maanden geïnterneerd geweest. Hij is ech ter vrijgelaten nadat hij tijdens een vraaggesprek voor de televi sie zijn steun had uitgesproken aan de autoriteiten. Snelrecht Zaterdag al zijn in Polen mensen berecht die vrijdag hadden deel genomen aan straatbetogingen in vier Poolse steden. Volgens ra dio Warschau moeten in Nowa PARIJS (DPA/Reuter) - In het oostelijk deel van Parijs is zater dag grote schade aangericht aan een joods verenigingsgebouw. Volgens de politie was het vuur dat een zaal volledig vernielde,' vrijwel zeker aangestoken. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onder een nabij geparkeerde auto vond de politie een aan haar ge richte boodschap, voorzien van een hakenkruis en een David ster. De politie dacht aan de daad van een labiel persoon. Deze maand waren in de Franse Huta bij Krakow acht personen boetes betalen van tussen de 6.000 en 12.000 zloty (het door- sneeloon in Polen ligt rond de 10.000 zloty). hoofdstad al zes anti-joodse aan slagen gepleegd, waaronder af gelopen maandag de beschieting van een joods eethuis waarbij zes doden en 22 gewonden vielen. De politie vermoedt dat deze be schieting het werk was van een Palestijnse groep. Voor andere acties heeft de uiterst linkse Franse organisatie "Action Di- In één geval is een gevangenisstraf van drie maanden opgelegd, een proces is verdaagd. Een derde zaak is uitgesteld tot het open baar ministerie meer bewijs recte" zich verantwoordelijk ge steld. Morgen zal president Francois Mit terrand in een vraaggesprek voor de televisie een verklaring afleg gen over de kwestie van de bin nenlandse veiligheid en over zijn omstreden beleid ten aanzien van het Midden-Oosten. Vooral premier Menachem Begin heeft zich in uiterst scherpe bewoor dingen tegen deze politiek ge keerd, die volgens hem sterk pro-Palestijns zou zijn waardoor de anti-joodse acties in Frankrijk in de hand zou worden gewerkt. heeft verzameld. Hoeveel me - sen in totaal vrijdag in Gdansk, Warschau, Nowa Huta en Wro claw zijn aangehouden is niet be kend. vuilnisbelten waar omheen 24 uur per dag tienduizenden vliegen krioelen. Een poging van Unicef in Beiroet de mestvaalten door verbran dingen binnen 24 uur op te ruimen, is vooralsnog niet ge slaagd. Dat er nog steeds geen cholera- of tyfus-epide- mie is uitgebroken is volgens medici verbazingwekkend. Wel lijden veel kinderen aan diarree. Hoewel de Israëli's officieel nog steeds de blokkade niet hebben opgeheven was er in het westelijk stadsdeel zon dag op verschillende plaat sen verse groente en vers fruit te krijgen. Verschillende Libaneze kooplieden aan de doorlaatposten verklaarden dat de Israëli's voor smeer geld sommige vrachtauto's van Libanezen met Israëli sche produkten naar het wes ten doorgang verlenen. Vrou wen en kinderen stonden in de rij de verse spullen te be machtigen. Tegen hoge prij zen, want de zwarte markt tierde welig. Zo gretig waren sommige Pale stijnse groepen dat ze om een kistje druiven met elkaar slaags raakten. Over en weer werd er geschoten. Er vielen daarbij enkele gewonden. Aan alcohol en tabak is in West-Beiroet nog steeds geen gebrek. Torenhoog waren de sloffen sigaretten van de meeste bekende Amerikaan se merken op de hoeken van de straten opgetast. Tegen dumpprijzen, want voor bei de stadsdelen geldt dat er geen centimes belasting of accijns wordt betaald. Toch betekent het niet dat er in West-Beiroet geen gebrek is aan verse groente of vruch ten. De aangevoerde hoeveel heden zijn veel te klein om de naar schatting vijfhonderd duizend Libanezen en Pale stijnen die de stad niet zijn ontvlucht, te voeden. Boven dien moet je wel een pak Li baneze ponden in de achter zak hebben wil je het genot kunnen proeven van de onge kende luxe van een verse per zik. En veel Libanezen en Pa lestijnen zijn niet alleen dak loos, maar ook straatarm. Wat ze nog hadden hebben ze tij dens de verwoestende bom bardementen van de afgelo pen week verloren. Aan ben zine is in de westelijke sector nauwelijks meer te komen. Zondag steeg de prijs van een liter benzine naar negen gul den. TACO SLAGTER TEHERAN (DPA) - Met het voor lezen van de aanklacht is zater dag in de Evin-gevangenis van Teheran het proces begonnen te gen de 47-jarige Iraanse oud-mi nister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadeh. De aankla ger beschuldigde Ghotbzadeh voor de militaire rechtbank van het beramen van een staatsgreep tegen de Islamitische republiek. Ghotbzadeh zou een sabotage-or- ganisatie hebben opgebouwd, fi nanciële hulp uit het buitenland hebben gekregen en in verbin ding hebben gestaan met contra revolutionaire bewegingen. De oud-minister verklaarde tijdens de tot vandaag verdaagde behan deling dat hij wel de Islamitische republiek ten val heeft willen brengen, maar niet haar leider ajatollah Chomeini doden. Ghotbzadeh, die tijdens de bezet ting van de Amerikaanse ambas sade in Teheran in 180 enkele maanden minister van buiten landse zaken was, werd op 10 april 1982 gearresteerd. In een opzienbarend televisie-interview eind april had hij als arrestant in voorarrest ajatollah Kazem Sja- riat Madari beschuldigd van me deplichtigheid aan de staats greepvoornemens. Behalve Ghotbzadeh zijn drie geestelij ken, drie burgers en vijf hoge of ficieren in staat van beschuldi ging gesteld. In de dagen van de islamitische omwenteling gold Ghotbzadeh als een intiem vertrouweling van Chomeini. Hij was lid van de re- volutionaire raad en had als di recteur van radio en televisie de islamisering van de media op gang gebracht. Politieke waarne mers in Teheran hebben betwij feld of de oud-minister inder daad staatsgreeppogingen heeft voorbereid. Buitenland WASHINGTON (AFP/ANP) - De voortuit zichten voor de ontwikkelingslanden met een laag inkomen per hoofd van de bevol king, vooral voor die in Afrika zijn over het algemeen slecht en vormen een reden tot ernstige zorg. Dit heeft de president van de Wereldbank, A. Clausen, gezegd bij de presentatie van het vandaag ver schenen ontwikkelingsrapport 1982 van de bank. De vooruitgang van de landen die werkelijke armoede kennen hangt sterk af van de bereidheid en het initiatief van de hulpverlenende landen. Verwijzend naar het hoofdthema van het rapport, namelijk dat ontwikkeling van de landbouw in grote mate bijdraagt aan de ontwikkeling van de gehele economie, verklaarde Clausen dat de arme landen hun mogelijkheden op het terrein van de landbouw en de veeteelt ten volle moeten benutten. Hij gaf toe dat dat niet makke lijk zal zijn en dat dat grondige politieke veranderingen vereist. Clausen verwacht dat de ontwikkelingslan den tot 1990 een zeer kleine groei zullen doormaken als gevolg van de slechte si tuatie van de wereldeconomie. De landen met een middelhoog inkomen (in 1980 een bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking van 410 dollar per jaar) zullen evenwel succes boeken met hun aanpassing van de economie en zelfs ster ker groeien dan de industrielanden. Deze ontwikkeling kan worden bevorderd door een vermindering van handelsbe lemmeringen en door tegemoetkomingen op financieel terrein. In het ontwikke lingsrapport wordt er met nadruk op ge wezen dat de economische groei van de ontwikkelingslanden nadelig wordt beïn vloed door de hoge rentetarieven en het tekort aan middelen. Wil er sprake zijn van groei, dan moeten de ontwikkelings landen in elk geval proberen hun finan ciële positie te verbeteren. Volgens de Wereldbank zijn ongeveer vijf tig landen voor hun vooruitgang volledig aangewezen op officiële ontwikkelings hulp. Vijftig andere landen kunnen dank zij de ontwikkelingshulp hun afhanke lijkheid verkleinen. De landen met een middelhoog inkomen zullen een groei van ongeveer twee procent per jaar bele ven, maar dat is bij lange na niet voldoen de. Als die groei onder de twee procent blijft zal de werkloosheid groter worden, waar door er grote problemen ontstaan en zich politieke en sociale spanningen zullen voordoen. De ontwikkeling van de econo mie wordt dan alleen maar bemoeilijkt. De economische groei in de meeste landen met lage inkomens, behalve in India en China, zal te verwaarlozen zijn, aldus de Wereldbank. De perspectieven voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sa hara blijven slecht; deze landen verkeren in een nog wanhopiger situatie dan een jaar geleden. Ovpr Tnriia cohnift de Wereldbank dat het weliswaar op weg is naar onafhankelijk heid wat betreft de landbouw en veeteelt, maar dat een derde van de bevolking al twintig jaar geen enkele inkomensverbe tering heeft gekend. Voor de armen in dat land ziet de toekomst er duister uit als de opleving van de wereldeconomie op zich laat wachten. De landen die olie exporteren zullen een snelle vergroting van hun produktiecapa- citeit doormaken. Vooral andere produk ten dan olie zullen meer worden geprodu ceerd. Het rapport stelt voorts dat de armste ont wikkelingslanden zich moeten toeleggen op de ontwikkeling van de landbouw en veeteelt. De ervaring heeft geleerd dat in bijna alle ontwikkelingslanden waar de voorrang is gegeven aan de landbouw de economische groei in een snel tempo is verlopen. Veel landen hebben zo de erg ste armoede vrijwel kunnen uitbannen. JERUZALEM - De Israëlische regering gaat in grote lijnen akkoord met het stationneren van een internationale troepenmacht in West-Beiroet volgens een voorstel dat gisteren in Jeruzalem door de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib werd voorgelegd. Hier mee is een van de belangrijkste obstakels voor de evacuatie van de Palestijnse strijders uit Beiroet uit de weg geruimd. MILAAN (AP) Op het vliegveld van Milaan stonden gisteren 31 leden van de paramilitaire politiede carabinieri, klaar voor vertrek naar Bei roet. De Italianen gaan deel uit maken van de VN-vredesmacht in de Libanon. WASHINGTON/NEW YORK (UPI/Reuter) - Met ingang van vandaag heeft de Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, het officiële disconto met een half pro cent verlaagd tot 10,5 procent. Naar aanleiding daarvan hebben grote banken zoals Chase Manhattan en Manufacturers Hanover Trust hun "prime rate" (het rentetarief dat zij hun beste cliënten in rekening bren gen) met een half procent verlaagd tot 14,5 procent, eveneens met in gang van vandaag. De "Fed" deelde mee dat de discontomaatregel evenals bij vorige gele genheden is genomen tegen de achtergrond van matige groei van de geldomloop, enkele aanwijzingen voor vermindering van de vraag naar krediet bij de banken en dalingen van de rentetarieven op de markt. Op 19 juli verlaagde de "Fed" het disconto voor het eerst dit jaar, tot 11,5 procent. Sedert 4 december 1981 stond het op 12,0 procent. Op 30 juli ging er opnieuw een half procent vanaf. De "prime rate" bereikte zijn hoogtepunt met 21,5 procent in 1980 om daarna te dalen en vervolgens weer te stijgen tot 20,5 procent verleden jaar zomer. PLO-leider Jasser Arafat blijft weigeren voor de exodus van zijn soldaten een lijst met na men van alle strijders aan de Israëli's te geven. Ook zal de PLO nimmer de omsingelde stad verlaten door een haag van Israëlische militairen. Om de levens van tienduizen den burgers te sparen is de PLO bereid zodra de condi ties voor haar redelijk zijn, onmiddellijk naar de Arabi sche landen te vertrekken. Dat verklaarde gistermiddag de officiële PLO-woordvoer- der Abdu Labedi, die nog steeds kantoor houdt in de grotendeels verwoeste wijk waar de Arabische universi teit is gelegen. Een voorspel ling of er nog deze week over eenstemming zal worden be reikt over een acceptabele af tocht van de PLO, wilde de Palestijn onder geen beding geven. „Vraagt u dat maar eerst aan de Israëlische rege^ ring", aldus Labedi. In Beiroet heerst optimisme over een goede afloop op kor te termijn. Dit ondanks het feit dat het bestand tussen het Israëlische leger en de PLO dat nu al bijna tachtig uur duurt, dit weekeinde op verschillende plaatsen is ge schonden. Zo maakten Israë lische vliegtuigen verken ningsvluchten boven de stad en waren er korte artillerie beschietingen over en weer in het zuidelijk deel van West-Beiroet. Van de vuurpauze maakten sommige Palestijnse strijders gebruik, om het wapen op een vreedzamer manier te be proeven. Op de boulevard langs de Middellandsezee kust knalden zij zondag voortdurend op voorwerpen die in zee dreven of hielpen zij hun makkers die de hen gels hadden uitgegooid, een handje door op de vislijnen te mikken. Op de Israëlische eis, die nu overigens is ingetrokken, dat alle namen van PLO-strijders die de stad verlaten op een lijst gezet moeten worden, is hier schouderophalend ge reageerd. Het moet toch in Jeruzalem bekend zijn dat praktisch alle Palestijnse vechters een oorlogsnaam hebben. Dwalend door West- Beiroet kom je al gauw tot de ontdekking dat de PLO'ers die je aanspreekt of Abdu of Samir heten. Soortgelijke pseudoniemen kom je in heel West-Beiroet tegen. Het staat vrijwel vast dat de PLO wat dat betreft, al lang voor de eis van Jeruzalem de sporen die naar de personalia van de PLO'ers leiden, heb ben uitgewist. Althans voor de buitenstaander. Want zijn de namen bij de Israëli's be kend dan lopen niet alleen de PLO'ers zelf gevaar voor re- pressailles, maar ook hun fa milies die na de evacuatie on getwijfeld nog voor lange tijd in Libanon moeten achter blijven, zijn dan niet meer veilig voor de Israëlische ge heime dienst. Het straatbeeld in West-Beiroet was het afgelopen weekeinde gemoedelijk. In het centrum van de stad waren veel win kels weer open, de handel was weer op straat uitgestald. Een wonderlijk beeld tussen de steeds groter wordende De Poolse aartsbisschop Jozef Glemp, gisteren tijdens zijn mis in Czestochowa.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6