Festival zonder wanklank WD gaat niet in op aanbod CDA en D'66 Volksdansen volwaardige hobby geworden Volksdansfeest voor jong en oud in Groenoordhallen MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 Tekst Henriëtte v.d. Hoeven Foto's Holvast Vrijdagavond: het kennismakingsbal De Finse meisjes aan de kosjere lunch, want toen bleek dat er Israëlische deelnemers waren die daar toch prijs op stelden, besloot de leiding van het restaurant dan "alles" maar om te schakelen. De Cambodjanen in het Folkcafé. LEIDEN- Aan een internationaal familiefeest kwam giste ren een sprankelend einde. In het bomvolle theater ga ven de groepen die het afgelopen weekeinde de Groenoordhallen hadden omgetoverd in een feestelijk dorpsplein, hun laatste voorstelling. De volksdans-min- nenden en dat blijken er in en om Leiden toch nog altijd een kleine 12.000 te zijn, moeten voorlopig weer tot 1984 wachten op een volgend festival. Maar," zegt een van de coördina toren Hans Kagie," wij - dat zijn de NEVO, de gemeente Leiden en de VW - zijn hard bezig om er een jaarlijkse gebeurtenis van te maken. In samenwerking met de televisie zou dat best eens goedkoper kunnen uitpak ken dan een tweejaarlijks eve nement". Hoewel het aantal van 12.000 bezoe kers verheugend groot is, bete kent dat niet dat zón festival or ganiseren nu ook een winstge vende zaak is. "Er zijn altijd te genvallers," zegt Hans Kagie." Neem nu die Roemenen. Als al les in kannen en kruiken is krijg je een telefoontje: we hebben maar geld tot Berlijn. Nou dan zit er niets anders op dan een bus te sturen om ze uit Duitsland op te halen. Dat kost toch mooi onge veer viereneenhalf duizend gul den want ze moeten nog terug ook. Daartegenover staat dan na tuurlijk weer dat de NOS het de cor voor het hele festival heeft verzorgd maar zo is er altijd wel iets." Het organiseren van zón festival blijft duidelijk een kwes tie van veel plussen en minnen ondanks de tachtig tot honderd vrijwilligers die elke keer weer staan te trappelen om te mogen meehelpen. Hans Kagie: "Dege nen die geholpen hebben vragen nu al of ze volgende keer weer van de partij mogen zijn. Je ziet ze ook "opschuiven" in de hele organisatie. De sjouwer van het ene festival kan de tolk van het volgende zijn". De kleurrijke gebeurtenis werd gistermiddag door de camerós geregistreerd en de KRO zal er op 6 september een uur zendtijd aan besteden. Hoewel dat na tuurlijk een aantrekkelijk uurtje zal worden, wie volksdansen echt wil beleven moet zich in de mensenmassa van de zaterdag en zondag storten. Volksdansen is echt een feest voor iedereen. Niet alleen voor de ech te beoefenaar maar ook voor de toeschouwer die graag eens met andere zeden en gewoonten ken nismaakt of degene die de sfeer van een plezierige buitenlandse vakantie op deze manier nog eens tevoorschijn wil toveren. Het terras gold als ontmoetings plaats voor dansers en niet-dan- sers en was dan ook nooit onbe zet. Op de zaterdagochtend trof fen we daar voor het folkcafé, Stefano Cabula, leider voor de groep uit Sardine. Een groep die via de wereldorganisatie naar Leiden was gehaald, in tegenstel ling tot alle andere groepen die via persoonlijke NEVO-contac- ten in Leiden terecht komen. Of hij iets over de groep wil vertel len? Via de tolk natuurlijk). Graag zelfs. "We zijn een echte familiegroep, echtgenoten, ver loofdes en kinderen. Al achttien jaar zijn we bij elkaar. Watje hier op het festival ziet zijn alleen de echte dansers. Thuis in Cargliari is het organiserende deel van de groep al weer bezig met het plan nen van een nieuwe toernee." Op de vraag of dit hun eerste buiten landse festival is grijnst Stefano breed. "Nee hoor, we zijn eigen lijk heel Europa door geweest, we hebben zelfs opgetreden in Syrië." Zeeuwse groep in actie tijdens de slotvoorstelling. Traditiegetrouw beet zij weer het spits af. In hun prachtige "zondagse kle ding" in de kleuren van de stad - de voetbalclub speelt ook in deze kleuren weet de tolk te vertellen - zijn ze toch een opvallend groepje op dit festival. Als hem wordt gevraagd wat hij van dit festival vindt of hij zich er thuis voelt, komt er een stortvloed van Italiaans waarin het woord polen valt op te vangen. De tolk glim lacht en verklaart de met een vriendelijke grijns besloten vol zinnen. Het komt er op neer dat hij zich prima thuisvoelt. Vol gens hem hoeven de volksdan sers in Nederland voor niemand onder te doen in warmte en vriendelijkheid. Het is niet: hoe dichter naar de polen, hoe "kou der" het volk. Over tolken gesproken, zij vormen een heel belangrijke groep vrij willigers tijdens zón festival. Zij zijn vaak de schakel tussen de verschillende groepen en ook tussen de groep het het publiek. Natuurlijk als je geen al te inge wikkelde vragen hebt, dan kun je het misschien wel met handen en voeten af, want direct contact is natuurlijk het leukst, maar als je iets wilt weten over bijvoor beeld de Turkse trom, dan zal er ioch een tolk aan te pas moeten komen. Riekie Dusink, die als tolk optreedt zou best willen dat er wat meer tijd overbleef om dat soort vragen te beantwoorden. Haar collega Murat Kucuksen is aan zijn eerste jaar als "schakel" bezig. Hij is de jongste van de vrijwiligers die op het festival rondliepen: 14 jaar. Op de vraag hoe hij zo bij het festival terecht is gekomen zegt het Leiderdor- pertje. "Mijn vader die vroeger tolk was, werd gebeld of hij nog iemand wist. Hij heeft toen ge zegd dat ik het wel wilde doen. En ik vind het hartstikke leuk. Ik ga ook met ze mee naar de jeugd herberg, zodat er altijd iemand bij de hand is. Problemen zijn er eigenlijk nog niet geweest. Er is maar een probleem zegt Riekie: "Iedereen op tijd naar de plaats waar ze moeten zijn brengen. Dat kost af en toe wel veel moeite". Vol De deelnemende groepen hadden dan ook een behoorlijk vol pro gramma af te werken. Het lesge ven binnen en buiten. Omdat het zulk lekker weer was geweest de afgelopen weken waagde de or ganisatie de gok om ook een bui- tengebeuren in te lassen. Op bui tenlandse festivals - Schoten bij Antwerpen bijvoorbeeld - wor den lessen altijd helemaal buiten gehouden en dat maakt het een stuk geanimeerder. Dat het ook in Leiden aansloeg bleek wel uit de enorme belangstelling voor de buitenlessen. Veel nieuwko mers gingen eerst eens even kij ken wat buiten, lekker in het zonnetje, te doen was voordat de hal met een bezoekje werd ver eerd. Zo werd het in de hal gezel lig druk maar niet overvol. De kostuumshow, waarin ook hele mooie Nederlandse klederdrach ten te zien waren, kon iedereen redelijk goed bekijken terwijl fo tografen in het theater terecht konden om al dat moois van alle kanten te kieken. Die fotosessie was een van de nieuwe elemen ten in het programma. De kos tuumshow kon daardoor wat vlotter lopen. Nog niet alle met fototoestellen gewapende bezoe kers schenen dit opgemerkt te hebben maar zoiets moet een beetje groeien. De ontmoeting met de groep was natuurlijk een happening voor de echte volksdansers. Daar kon den vragen over danspassen kos tuums muziek enz. worden ge steld. Het aardige was dat elke groep dat weer op een heel ande re wijze deed. In het folkcafé moesten de groepen zich muzikaal presenteren. Al met al een heel vermoeiend weekeinde voor groepen, bege leiders en organisatie Het zal de groep van Cambodja Cedoreck Voorbereiding voor het televisie-optreden dan ook niet zijn meegvallen. "Dit is ons eerste echte volks- dansfestival", vertelt een van de leden van de groep Bean Boun- ho."We zijn wel opgetreden in Frankrijk en ook in Beige maar dan als groep alleen". Het was dus voor beide partijen, de groep en de festivalgangers, even wen nen maar zo te zien sloegen ze er zich goed doorheen. Een ge slaagd festjval dus. ook voor de Israëlische groep die gezien de politieke situatie in het midde noosten met op zón warm ont haal door het publiek hadden durven hopen. "Ze waren bang voor boe-geroep in de zaal, zegt hun leidster Elana Segev Dat is niet gebeurd en daardoor werd het letteryk en figuurlijk een fes tival zonder wanklanken. Nederland in de kostuumshow goed vertegenwoordigd. "Volksdansen is geen kwestie van pasjes leren, je moet je er hele maal in kunnen inleven." Aan het woord Ton Schenk, sinds drie jaar voorzitter van Nederlandse grootste volksdansvereniging (9.000-10.000 leden de NEVO. Ook de beste geoutilleerde vereni ging met een kantoorpand in Rotterdam en beroepskrachten die zorgen dat al die leden "goed bediend" worden. "Ik ben eigenlijk zelf helemaal geen volksdanser," bekent hij."Mijn vrouw danste en zo ben ik er ook bij betrokken geraakt. Vorig jaar heb ik pas echt gemerkt wat volksdansen is. Samen met mijn vrouw fungeerde ik toen als reis leider bij een volksdansreis naar Roemenië". Het is daar nog vaak. een spontaan gebeuren, heeft Ton Schenk ervaren. Er is een feest en er wordt gedanst. Het geeft dan niet of je de passen niet helemaal correct doet, meedoen is het aller belangrijkste. Volksdansen, hij kan er uren over praten. "Volksdansen is de laat ste jaren veranderd. Wij zijn een beetje het geiteharensokken-eti- ket kwijt geraakt. Dat komt waarschijnlijk door het betere opleidingsniveau van de volks- dansdocenten". Want wie nog in de veronderstelling verkeert dat volksdansen wat vrijblijvend ge- huppel rond de meiboom is, zit er goed naast. Ton Schenk "We heb ben een tweejarige kaderoplei ding die door de overkoepelende organisatie van NEVO, Spele vaart (zuid en oost Nederland 3000-4000 leden. NVS (200 leden die zich uitsluitend bezighouden met Engelse en Amerikaanse dansen), LCV (Landelijk cen trum voor volksdansen) wordt gegeven. Deze opleiding is een voorzichtige poging van CRM om alle volksdansers onder één dak te krijgen. Want ook bij het volks dansen moet worden bezuinigd. Docenten van deze kaderoplei ding zijn dan vaak weer mensen die aan de dans academie van Rotterdam of Tilburg zijn afge studeerd en volksdansen in hun pakket hebben. Je kunt dus welf spreken van een "professionele" aanpak van het volksdansen". En daarmee komt dan ook de er kenning van volksdansen als vol waardige hobby. Ging het vroe ger gewoon op gympies, tegen woordig heeft iedere volksdanser wel een paar echte dansschoenen en een speciaal kostuum om in te dansen. Al hoeft volksdansen geen dure hobby te worden, de organisatie van het festival kost een lieve duit: drie ton. is de ruu>e schat ting van Ton Schenk. "Maar ver geet niet", zegt hij, dat je de buitenlandse groepen veertien dagen te gast hebt. Je moet ze kle den, voeden en van zakgeld voor zien". Maar als we weer m het enorme fes- tivalgewoel stappen kijkt hij heel tevreden. LEIDEN - De WD gaat volgens welingelichte kringen niet in op het aanbod van CDA en D'66. De onderhandelaars van WD en PvdA bereikten zaterdag een ak koord en alleen als de PvdA-frac- tie alsnog zou gaan dwars liggen, komt een WD/CDA/D'66 combi natie in zicht. In liberale kringen wordt erop ge wezen dat met name de positie van D'66 onzeker blijft, zelfs al is men nu bereid om garanties te geven. Bovendien - zo wordt ge zegd - waren de besprekingen met de PvdA al vergevorderd, terwijl CDA en D'66 nog geen en kel programma op tafel konden leggen. D'66 en CDA hebben gistermiddag de WD gegarandeerd dat hun aanbod gestand blijft, ook al zou de PvdA alsnog bij hen aanklop pen. Democraten en christen-de mocraten besloten vrijdagavond om de WD drie wethoudersze tels aan te bieden in een college van WTD/CDA/D'66. Gistermiddag hebben de fractielei ders Hoekema en Walenkamp van D'66 en CDA dit aanbod offi cieel gedaan. Zij gaven Kuijers (WD) zwart op wit de garantie, dat "CDA en D'66 niet ingaan op uitnodigingen van de PvdA en andere partijen totdat gebleken is dat de combinatie WD, CDA en D'66 niet mogelijk is". Hoekema en Walenkamp verkla ren tevens te verwachten dat het te ontwerpen collegeprogram ma, waaronder de bezuinigin gen, geen beletselen zullen op werpen om dit college te vor men. Zij beloven ten slotte een dergelijk akkoord in hun leden vergadering te zullen verdedi gen. CDA-er Walenkamp bleek al aan te voelen dat Kuijers niet op zijn aanbod zal willen ingaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft Walenkamp persoonlijk de betreffende brief bij de WD-lei- der in de bus gedaan, om te voor komen dat het aanbod als 'te laat' van de hand kon worden gewe zen. WD en PvdA onderhandelden za terdagochtend en Kuijers moest toen al van het aanbod op de hoogte zijn. Temeer omdat PvdA-onderhandelaar Tesselaar heeft gevraagd hoe de WD op het aanbod zou reageren. De WD heeft daarop geantwoord dat er maar met één partij tege lijk wordt onderhandeld. De fracties van PvdA en WD be slissen vanavond of het tussen de delegaties bereikte akkoord voor hen aanvaardbaar is. Drs. Wilstra In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. treedt van avond de Leidse groep Drs. Wilstra en het Losgeslagen Ei op, een formatie die uit der tien mensen bestaat Hun mu ziek varieert van folkrock tot new wave. De opbrengst van het concert is bestemd voor een blinden- en dovenhuis in Columbia. Aan het optreden gaat een carillonconcert vooraf- Beiaardier Peter "Quasimodo" Bremer be speelt om negen uur het caril lon van het stadhuis. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt vandaag in het speeltumgebouw een bingo-avond voor de liefheb bers. Wandelsport Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert woensdag haar derde zomeravondwan deltocht. De start is by de kantine van voetbalvereni' ging VTL aan de Voorscho- terweg, tussen zes en zeven uur Inlichtingen; teL 071 132596. Borstvoeding De maandelijkse gespreksavon- den over borstvoeding wor den woensdag voortgezet bij Anneke Kroon, Tomaten- straat 15 in Leiden. Onder werp: werken en borstvoe ding. De daarop volgende avond is 15 september bij Lies v.d. Erf, Gerberaduin 11 in Leiden met als onderwerp overgang op vaste voeding. Aanvang beide avonden om acht uur Inlichtingen 213417. Hengelsport Hengelsportvereniging Zaal berg viste een wedstrijd m het Noordzeekanaal. Uitslag: 1 W. Hillebrand 9810 gram-22 stuks. 2 J van Zeist 8530-36, 3 P v.d. Vaart 6030-37, 4 J van Went 5130-23, 5 B del Prado 4700-29, 6 H. v.d. Linden 1400-11, 7 W Dekker 520-4. 8 W Roest 180-1 Vrijwilligers De Onderwijswinkel en bet Leids Edukatief Sentrum zijn op zoek naar vrijwilligers voor huiswerkhulp aan vol wassenen. Gezocht wordt naar mensen die een middag of een avond in de week ande ren willen helpen een tweede-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3