Alle partijen nog in de slag bij coüegevomiing c Weidse agenda Gemeente sloopt loods tegen zin van eigenaar Kroon: Wassenaar mag bunkercomplex niet kopen Leids Plein Festijn loopt uit op regelrecht succes Politiek Warmend manouvreert voorzichtig Leidse regio: tal van volksdansactiviteiten Voorschotens jacht afgebrand Twee vrouwen ternauwernood ontsnapt aan aanrijding Aalfuiken op Kagerplassen ontvreemd Zeilboten op Kagerplassen omgeslagen Stad en rand MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 MAANDAG WARMOND - De hevig veront waardigde Sassenheimse bollen- boer H. Broer moest vanochtend met lede ogen aanzien hoe zijn schuur in opdracht van de ge meente Warmond werd afgebro ken. Volgens de gemeente was Broer al een maand geleden op de hoogte gebracht van de voor genomen sloop. Broer daarente gen zegt dat pas afgelopen vrij dag om kwart over vijf de beslis sing tot sloop werd genomen. De schuur staat op de grens van Sassenheim en Warmond tegen over drukkerij Elburg. Volgens het daar geldende bestemmings plan 'Noord-Oost' dienen alle ge bouwen minstens 25 meter van de weg te liggen. De bewuste WARMOND - De Warmondse col lege-onderhandelingen lijken veel op de lancering van een ra ket naar de maan. Ruimschoots van tevoren begint de uiterst mi nutieus verrichte aftelling en worden de nodige voorbereidin gen getroffen. Voor de buiten staander lijkt er lange tijd niets aan de hand te zijn maar als het moment daar is begeeft het pro jectiel zich plbtsklaps met don derend geweld naar zijn doel. Zo gaat het in de ruimtevaart. Het Warmondse collegebootje ligt al lange tijd onbemand aan de kant. Wie erin gaan zitten is verre van duidelijk. Maar wél wordt ruimschoots van tevoren tot in de kleinste details besproken welke route het bootje moet gaan afleggen. Volgende week vrijdag wordt in Warmond de grote klap verwacht. Dan komt eindelijk vast te staan wie naast burge meester Hendrickx-Vlaar in het bootje mogen plaatsnemen. Uit gesprekken met kersverse raadsleden van de drie in War mond vertegenwoordigde partij-» en, de WD, het CDA en Progres sief Warmond, blijkt dat doelbe wust is gekozen voor een stap- voor-stap-werkwijze. Vlak na de verkiezingen wenste geen van drieën een voorkeur voor welke politieke samenwerking dan ook uit te spreken. Een uiterst voor zichtige benadering die voor een groot deel voortkomt uit de ver kiezingsuitslag. Zoals bekend verloor het CDA één zetel aan Progressief Warmond waardoor de christendemocraten en de progressieven, die de voorgaan de vier jaar de twee beschikbare wcthoudersstoelen bezetten, op gelijke voet kwamen met ieder vier zetels. De WD bleef, on danks stemmenwinst, steken op de drie zetels die ze al had. PW voelde zich na deze verrassende triomf sterker in de schoenen staan dan ooit tevoren en kon het zich veroorloven een voortzet ting van de PW/CDA-coalitie niet meteen als vanzelfbesprekend te beschouwen. De WD liet na de verkiezingen weten allesbehalve allergisch te zijn voor een college met daarin de eigen wethouderskandidaat De Vos aan de ene kant van bur gemeester Hendrickx-Vlaar en Dalhuisen-Polano (Progressief Warmond) aan de andere kant. Waarmee overigens niet was ge zegd dat de WD liever met PW dan met het CDA het college bootje in wilde stappen. Ondui delijkheid alom dus. Zeker toen niet lang daarna Dalhuisen (PW) verklaarde dat haar partij ook wel eens in de oppositiebanken kon terechtkomen. Op slot De stembussen zijn inmiddels al weer ruim twee maanden gele den opgeborgen maar uit ge sprekken met Van Kuyen (PW) en de dames Saris (WD) en Den Ouden (CDA) wordt niet meer duidelijk dan dat alle deuren voor iedereen nog wagenwijd openstaan. Wat het CDA echter betreft moet er één deur op slot blijven en wel die waarvan de pers gebruik wenst te maken. "Nee, ik zeg liever niets", aldus Den Ouden. "We hebben afge sproken vóór 20 augustus niets naar buiten te zullen brengen", luidt haar opmerkelijke maar vooral aanvechtbare commen taar. Aanvechtbaar omdat dank zij de bemoeienissen van Pro gressief Warmond de college-on derhandelingen tot nu toe in alle openbaarheid hebben plaatsge vonden. Van het CDA mag de pers blijkbaar wel toekijken en luisteren maar niets vragen. Heel wat spraakzamer is mevrouw Saris (VVD). Volgens haar heb ben de besprekingen zich tot nu toe "in een prettige sfeer" afge speeld. Dat de collegevorming veel tijd in beslag neemt - War mond en Voorschoten zijn de enige gemeenten uit de regio waar nog geen beslissingen zijn gevallen - heeft volgens Saris te maken met "de uiterst gedetail leerde werkwijze" die in War mond wordt gehanteerd. Aan voorspellingen waagt ze zich niet. Na wat gereken komt Saris tot de conclusie dat de drie par tijen voor "33 1/3 percent" kans maken op een wethoudersstoel. De belangrijkste discussiepun ten zijn volgens de liberaal de zelfde als die in de verkiezings programma's opdoken: wel of geen pont naar Koudenhoorn zo lang de brug er nog niet is, de verhuizing van handelskwekerij Humako naar het agrarische deel van Plan Zuid zodat ruimte kan worden gemaakt voor woning bouw en de verkoopregulerende bepalingen: door de gemeente te stellen voorwaarden bij de ver koop van een huis, vooral be doeld om speculatie tegen te gaan. Volgens Van Kuyen (PW) ligt de WD vooral dwars bij de discus sie rond de verkoopregulerende bepalingen en die over de ver huizing van Humako. Saris (WD) vertelt dat haar partij er niets voor voelt reeds nu deze za ken tot in de finesses te regelen. "Wat Humako betreft willen wij eerst de volkshuisvestingsnota afwachten. Aan de hand daarvan kan de vraag naar woningen wor den bepaald. Verder moet eerst de bereidheid van Humako tot verhuizing worden getoetst. De WD vindt het te voorbarig om voordat al deze zaken zijn afge rond al een plaats voor Humako in Plan Zuid aan te wijzen". Emancipatie Een andere discussie spitst zich toe rond de vraag of en in hoever re bij sollicitaties van gemeente- personeel het principe van de po sitieve discriminatie moet wor den toegepast. PW zou daar vol gens Saris een felle voorstander van zijn. De WD wil in het geval van twee qua capaciteiten gelijk waardige maar qua geslacht ver schillende sollicitanten niet au tomatisch de vrouwelijke kandi daat aannemen. "De WD", al dus Saris, "wil in deze discussie eerst kijken naar wie van de twee de kostwinner is. PW daarente gen wenst in geen geval de emancipatiegedachte in het ge drang te laten komen". Ook Koudenhoorn veroorzaakt veel discussiestof. De VVD wil in afwachting van de brug naar het roemruchte eiland een van de scheepswerf Schottel gehuurde pont laten varen. Het CDA en PW staan echter op het stand punt dat dit WD-plannetje voor de gemeente "geen nadelige fi nanciële gevolgen mag hebben", aldus Saris. Van Kuyen tenslotte weet te mel den dat er een compromis is be reikt over het opslaan van kern raketten. "Dat lijkt een theoreti sche discussie maar het is juist een praktisch punt. In Warmond ging men vroeger van het stand punt uit dat de discussie over kernwapens niet op gemeente lijk niveau moest worden ge voerd maar nu is afgesproken dat adhesie zal worden betuigd aan alle gemeentelijke moties die een tweezijdige ontwapening be pleiten". WIM KOEVOET DEN HAAG/WASSENAAR De Kroon heeft de gemeente Wasse naar verboden het bunkercom plex bij Rijksdorp in het villa dorp te kopen „De koop moet in strijd worden geacht met het fi nanciële belang van de gemeen te", aldus de Kroon. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland had al eerder ge weigerd toestemming te geven voor de koop van de gronden bij Rijksdorp. Volgens het bestemmingsplan mo gen er geen woningen worden gebouwd en daarom is de tweee- neenhalf miljoen gulden die Wassenaar er voor wil betalen veel te veel, zo vinden nu de rounddanceclub, opent op 30 au gustus en 13 september de deu ren voor alle nieuwe leden. Plaats van handeling is de aula van de St Paulschool aan het Isabellaland 251 in Den Haag (Mariahoeve). Voor meer inlich tingen: tel. 070-463886. De Turkse dansgroep Folk-Tur halk oyunlari toplulugu treedt 18 augustus om acht uur's avonds op in de Leiderdorpse Muzenhof. VOORSCHOTEN - Een boot die afgemeerd lag in de jachthaven bi.i garage Kamsteeg in Voor schoten is gisternacht volledig uitgebrand. De oorzaak van de brand, die de brandweer in een half uur bluste, is nog niet be kend. De schade bedraagt 60.000 gulden. REGIO - In de Leidse regio zullen binnenkort weer volop de been tjes van de vloer gaan. Uit het danswereldje wordt melding ge maakt van nieuwe cursussen die geschikt zijn voor zowel begin ners als gevorderden. Uit Oegstgeest komt het bericht dat de volksdansgroep Krici Kri- ci Ticek op 3 september het start schot geeft voor een volksdans- cursus waar zowel beginners als gevorderden terecht kunnen. Gedanst zal worden in de M.T.S. 'M.S.G' aan de Leidse Dieper- poellaan. Geïnteresseerden kun nen terecht op telefoonnummer 071-310458. De square en rounddanceclub 'The Dancing Owls' in Voorschoten houdt op 31 augustus en de twee dinsdagen daarna open huis in het 'Wapen van Voorschoten" aan de Voorstraat. Op 21 septem ber begint bij deze dansclub de nieuwe cursus Ook hier biedt de dansvloer plauts aan zowel gevorderden als beginners. Voor meer informatie: tel. 071-763548 ol 071 767533. 'Do S' Do', de Haagse square en Kroon en de provincie. In het kort komt het hierop neer dat de gemeente Wassenaar het stuk grond wil aakopen, dat de bestemming natuurgebied en de fensie heeft. Volgens de provin cie voor een te hoge prijs. De ge meenteraad vindt de prijs alles behalve te hoog, omdat het de bestemming wil veranderen in woningbouw. De Provinciaal Planologische Dienst (PPD) een adviesorgaan van de provincie, wees de plan nen van de gemeente om er wo ningbouw te gaan plegen af. Doordat er nu geen woningen kun nen worden gebouwd is de grond veel te duur. LEIDEN - Twee vrouwen zijn gis teravond ternauwernood ont snapt aan de pogingen van een automobilist hen op het Sta tionsplein aan te rijden. De vrou wen staken juist het Stations plein over, op een zebra, toen de automobilist naderde. In plaats van te wachten reed de automo bilist rakelings langs beide vrou wen heen. Daarna reed hij bo vendien nog eens achteruit op de vrouwen in. Deze laatsten kon den nog op tijd aan de kant springen. De politie verwacht de automobilist snel aan te houden want zijn kentekennummer is genoteerd. Dierenpark De Leiderdorpse Sjelter gaat woensdag met iedereen die dat wil een dagje uit naar dieren park Wassenaar. Indien de weergoden geen medewerking verlenen zullen er spelletjes in de Sjelter worden gedaan. Filmmiddag In Warmond worden woensdag middag de laatste kindervakan tie-activiteiten afgewerkt. Van 13.30 tot 17.30 uur zal er in 't Meerpunt een filmmiddag wor den gehouden. Na de films wordt de uitslag van de loterij bekend gemaakt. WARMOND Vier splinternieuwe aalfuiken met een gezamenlijke waarde van tweeduizend gulden zijn vorige week gestolen uit het water van de Kagerplassen. Een beroepsvisser had de fuiken don derdag geplaatst. Diezelfde nacht zijn ze ontvreemd. schuur van Broer ligt vlak naast de weg. "Als ik die schuur 25 me ter van de weg moet neerzetten staat die midden in mijn land. Dan kan ik het niet meer bewer ken. Bovendien is het landschap pelijk gezien veel mooier om de schuur zo kort mogelijk onder de bomen te plaatsen die langs de kant van de Wasbeeklaan staan". De gemeente Warmond is niet ge voelig voor deze argumenten. De door Broer verzochte vrijstelling werd door het college van burge meester en wethouders afgewe zen. Ongeveer drie jaar geleden bouwde Broer zijn schuur, zon der de vereiste vergunning. Ge meentesecretaris Zoetemelk: "Broer heeft wel een bouwver gunning, maar deze verleent hem alleen het recht zijn schuur minstens 25 meter van de open bare weg af te realiseren. De ge meente heeft de plicht om tegen bouwwerken die zonder vergun ning opgericht zijn op te treden". Half juli was de maat vol voor de gemeente Warmond. In een brief aan Broer schreef de gemeente dat op 16 augustus 8.30 uur de schuur verdwenen moest zijn. Indien dit niet het geval zou zijn, zou de gemeente eigenhandig optreden, desnoods met politie- dwang. Vanaf hier beginnen de verklarin gen van de betrokkenen ver uit een te lopen. Volgens Broer is hij pas op het allerlaatste moment in kennis gesteld van het gemeen telijk voornemen. Broer had ei genlijk verwacht dat de gemeen te Warmond niet op zo'n korte termijn tot sloop zou overgaan. Afgelopen vrijdag deelde ambte naar De Jong aan Broer mede, dat de gemeente wel degelijk maandag (vanochtend) met de sloop zou beginnen. Bewust "We hebben altijd tegen hem ge zegd dat de schuur weg moest", aldus Zoetemelk, "daar kan geen twijfel over bestaan. De gemeen te heeft altijd het uiterste ge poogd om Broer ter wille te zijn". De datum van 15 augustus is door de gemeente gekozen, om dat dan de bollen van het veld zijn. Verplaatsing van de schuur naar het 'midden' van het veld zou dan mogelijk zijn. Broer zelf had aan de burgemeester Hen- drickx uitstel gevraagd tot 15 september. Broer blijft erbij dat de gemeente hem te laat heeft ingelicht. "Af gelopen vrijdag om 12.15 uur kreeg ik het eerste telefoontje van de gemeente dat de schuur afgebroken zou worden. Om kwart over drie hoorde ik dat ze in conclaaf zouden gaan. Twee uur later ketsten de onderhande lingen af'. Broer kon toen geen kant meer op. Overleg met zijn advocaat kon pas zaterdag plaatsvinden en deze constateer de dat het niet meer mogelijk was om een bezwaarschrift in te dienen. "De gemeente heeft be wust tot kwart over vijf gewacht met de mededeling", aldus Broer. Overeind blijft staan dat al op 15 juli de brief van de gemeente aan Broer was verstuurd. Dat De Jong vrijdag Broer nog opbelde is makkelijk te verklaren. Om tien uur belandde op het bureau van gemeentesecretaris Zoete melk een brief van Broer, waarin hij nogmaals bezwaren maakte tegen de sloop. Zoetemelk vond het niet meer dan 'fatsoenlijk' dat De Jong alsnog in contact met Broer zou treden. Bollenboer Broer gaat bij de ge meente Warmond in ieder geval een schadeclaim indienen. Vol gens hem stond er nog voor en kele tienduizenden guldens aan bollen en materialen onder het dak van de schuur. "Die bollen moet ik nu in mijn huis zetten, terwijl ik al zo klein behuisd ben". Zoetemelk ligt niet wakker van Broers voornemen. "Zo'n claim moet erg goed onder bouwd zijn. Broer zal zeer crea tief uit de hoek moeten komen, wil hij iets bereiken". tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547 Architektenwinkel - Oude Vest 163. kosteloos advies, 17-18 uur Leiderdorp - Sjelter, muziekochtend, 10 Sjelter - sportmiddag, 13.30 uur. Muzenhof - ruilbeurs, 19 uur. Gemeentehuis - commissie bestuursza ken en ruimtelijke ordening, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 aug tot 20 aug door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid Rosmolen 13. tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND - Tijdens een zware bui gistermiddag rond 17.00 uur zijn op de Kager plassen enkele zeilboten omgeslagen. De rijks politie te water heeft handenvol werk gehad met het redden van zeilers en het vlot trekken van de zeilboten. Verschillende boten werden beschadigd. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren Fokko Versloot, Wouter Adrianus Maria Vree burg, Robby Petrus Franciscus van der Krogt, Martinus Johannes van Es. LEIDEN - Alom tevreden gezich ten zaterdag op en rond het Stad huisplein waar deel twee van het derde Leids Plein Festijn uitliep op een regelrecht succes. Deel nemers, publiek en organisato ren beleefden zichtbaar plezier aan dit drukbezochte volksfes tijn. Het tien uur durende volle dig Leidse amusementsprogram ma, dat alles bij elkaar een paar duizend belangstellenden heeft getrokken, was zo breed opgezet dat liefhebbers van sterk ver schillende muzieksoorten aan hun trekken kwamen. De 'Flairck-imitators' van Bries mochten rond het middaguur het spits afbijten met hun elek trische folk-barokmuziek. Daar na zorgde Gruppe Trutto Drama- tico met het absurdistische thea terstuk 'De trein' deels voor en thousiaste reacties en deels voor afgrijzen bij het talrijke publiek. Na de nogal trieste klanken van de in Leiden opererende Turkse muziekgroep Gurbetciler klonk de zogenaamde bluegrass-mu- ziek van Jerrycan. Trio Ricosa bracht in de loop van de middag afwisselend komisch en diep se rieus muziektheater. De Leidse bands Decent People en WW en de Steunzolen gingen vooraf aan de 'slotact': Ritmico Especial. Met hun Carabische en Surinaamse klanken wisten de vijf muzikanten een beetje Brazi liaans sfeertje te kweken op het inmiddels sterk afgekoelde Stad huisplein. Tien uur gratis onderhoudend amusement voor zo'n driedui zend subsidieguldens. "Voor dat bedrag kunnen we natuurlijk geen internationale toppers aan trekken", beseft gemeentevoor- lichter Leo Meijer, een van de grondleggers van het pleinfes tijn. "Maar dat is ook de bedoe ling niet. Dit is een puur Leidse aangelegenheid en gelukkig vin den veel Leidse muzikanten en artiesten het nog leuk om tegen een zeer schappelijke prijs op de planken te gaan staan". Het door de gemeente, K&O en jongerenvereniging Augustinus georganiseerde pleinfestijn krijgt binnenkort een vervolg in de vorm van een popfestival in het Van der Werfpark, georgani seerd door het Leids Vrijetijds centrum. "Initiatieven als het or ganiseren van zo'n festival als het pleinfestijn vinden dus na volging en dat is een zeer plezie rige zaak", constateert Leo Meij- Over een plezierige zaak sprak ook ijsventer Constant Belfi die het zaterdag op het Stadhuisplein zo druk als een klein baasje had. "Ik heb vandaag prima zaken ge daan", verklapte hij, "maar zo'n festival hoeft van mij niet elke week want dan zou ik gek wor den". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur); zaterdag van 1&.3O-10 00 uui Abonnementsgelden brj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur J Ruygrok-Hoogeveen R D Paauw (buitenland) Alg redactiechef A. A van Brussel Ptv Alg redactiechef Directie G Koopman Aangesloten b»| de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parits Washington. Quid. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2