Veis tra stuurt koel op titel aan iiCL wijst UVS terug LMHC derde in toernooi Lotto Werpers Oranje te licht voor het grote werk WK vierspannen PSV winnaar eigen toernooi MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 APELDOORN (ANP) De wereldtitelstrijd in de jongste tak van de paardensport, voor vier spannen, is voor Nederland in alle opzichten een grandioos succes geworden. Tjeerd Velstra (43) werd op de voor deze gelegenheid speciaal opengestel de kroondomeinen bij paleis Het Loo in Apeldoorn met grote voor sprong wereldkampioen, de nationale equipe, met verder IJsbrand Chardon en Sem Groenewoud, veroverde eveneens goud en de organi satoren wreven in hun handen met het recordaantal van ongeveer 75.000 toeschouwers over vijf dagen. Nog nooit kwamen bij een paardensportevenement in Nederland zoveel belangstellenden. De grote trekpleister daarbij was de marathon van zaterdag. Naar schatting 35.000 personen waren om uiteenlopende re denen (hang naar nostalgie (postkoetsen), sensatie bij de hindernissen met omgeslagen rijtuigen en op hol slaande paarden, een anders verbo den bezoek aan de koninklijke bossen) op het evenement afgekomen. In deze snel tot nervositeit leidende omstandigheden hield Tjeerd Velstra het hoofd opvallend koel. Na de marathon had Velstra maar liefst 36 strafpunten minder dan de tweevoudige Hongaarse wereldkampioen Gyoergy Bardos, waardoor hij gisteren in het kegeltjesrijden zelfs drie fouten mocht maken om toch de nieuwe titelhouder te worden. Het bleef bij één gevallen kegel, waardoor Velstra uit handen van Prinses Margriet (tijdens de wedstrijd net als koningin Beatrix, prins Claus en Pieter van Vollenhoven en kroost bij de toeschouwers, die ook de En gelse prins Philip - zesde - aan het werk zagen) de gouden medaille mocht ontvangen. De Hongaren Bardos en Juhasz werden tweede en derde, de Brit Bowman vierde en Ijsbrand Charoon werd vijfde. Voor Velstra, twee jaar geleden in Windsor derde, was de titel de bekro ning op een gedegen voorbereiding. Driemaal drie dagen was er ook een centrale training onder leiding van de eerste wereldkampioen vier spannen, de Zwitser Auguste Dubey (in Apeldoorn notabene technisch gedelegeerde). „De laatste drie weken heb ik steeds tegen paardenkonten aangekeken", lachte Velstra. „Maar het is de moeite meer dan waard geweest". Volgens Velstra in 1962 en 1964 nationaal kampioen bij de springruiters - zal de samengestelde mensport, normaal gesproken voor mensen met een kleine beurs niet op te brengen, door deze wereldstrijd een grote stimulans beleven. „De belangstelling was de laatste tijd al groeiend", aldus Velstra, „ik verwacht nu echter een enorme toeloop, vooral in de wedstrijden met minder kostbare een- en tweespannen. Ik heb me wel eens laten ontval len dat ik zou stoppen als ik wereldkampioen zou worden. Maar ik denk nu toch dat ik het applaus niet kan i Tjeerd. Velstra in actie tijdens de marathon WOLFSBURG (ANP) - De Ne derlander Eric van der Vleu ten heeft zaterdag in Wolfs burg op het paard Expo Visar de Europese spnngtitel voor junioren behaald. Sven Harmsen eindigde op Retiral als tweede. In twee barrages slaagde alleen de nieuwe Europese kam pioen er in foutloos rond te komen. Om vervolgens de overige combinaties in een klassement te rangschikken moesten de deelnemers nog maals een parkoers met zes hindernissen afleggen. Harmsen en Retiral hadden Dubbele winst jeugdruiters 37,85 seconden nodig. De Westduitser Jürgen Kern werd naar de derde plaats verwezen. Twintig combinaties hadden zich voor de finale geplaatst. Aan de titelstrijd waren al leen ruiters tot 21 jaar startge rechtigd, voor de leeftijd van de paarden tot 21 jaar startge rechtigd, voor de leeftijd van de paarden was geen beper king gesteld. Door de resultaten van de Ne derlandse jeugd krijgt de rui- tertoekomst weer enige kleur. Na het terugtreden van oud- Europese kampioen bij de se nioren Johan Heins en Henk Nooren door de verkoop van enkele toppaarden kunnen Van der Vleuten, Harmsen. maar ook Tops (vorig jaar winnaar nu vijfde) en Klum- pers in de nabije toekomst voor de broodnodige aanvul ling zorgen. Mits... zij kunnen blijven beschikken over goe de paarden. AMSTELVEEN - De LMHC Lei den is in het Wagenerstadion gis teren in een toernooi uitgeko men tegen de drie andere afde- lingskampioenen van het eerste klasse hockey De LMHC eindig de, na twee verliespartijen en een gewonnen wedstrijd, op de der de plaats. In het eerste duel tegen Groningen liep het wat stroef door een niet goed werkend viermans midden veld. Na de doelwisselmg kwam Leiden op 1—0 door Wouter Eyc- kenhout die een rebound benut te. Groningen strafte wat fouten in de verdediging af en kwam langszij: 1-1 Een doelpunt na een snel genomen Groningse vrije slag waar Leiden-doelman Rinus Henstra geen antwoord op had, bracht de zege bij de noor delingen. Tegen Leonid as werd door trainer/ coach Roelant Oltmans van Lei den zes man gewisseld uit de achttien spelers die hij kon inzet ten om mee te experimenteren. Een mooie aanval van linkerspits Bouwe Ledeboer werd teniet ge daan door onreglementair optre den van een L^onidas-verdedi- ger in de cirkel. De strafpush die daarmee werd verdiend, werd door Joan van Marwijk Kooy be nut en gaf Leiden de voorsprong na vijftien minuten. Vlak daarna maakte Leonidas gelijk. In de tweede helft werd door Leiden veel kansen gemist, waarna de Rotterdammers de winst opeis ten door nog eenmaal te scoren. Tegen Union uit Nijmegen werd weer een voorsprong verkregen, ditmaal uit een strafcorner die door Graddus Pot Hofstede werd ingeslagen. De angst voor een herhaling van de vorige verlies partijen, na de gelijkmaker van Union, bekroop de Leiden-for- matie die het toch wat moeilijk had op het Amstelveense kunst gras. Edwin Dekker schoot Lei den naar de verlossende 2-1, waarna goed combineren opeens mogelijk bleek. Eyckenhout scoorde in samenwerking met de van HGC overgekomen Martijn de Kempenaer 3-1 Tot slot be diende Eyckenhout op zijn beurt De Kempenaer die voor 4-1 zorgde Groningen kwam het best voor de dag met de eerste plaats. Leoni das werd tweede en Union moest Leiden voor zich dulden in de halve competitie waarin de nieu we overgangklas"fcers zich met el kaar konden meten. Zaterdag jl werd bu de LMHC Leiden de Voorschotense ploeg Forescate met 5-2 verslagen in een oefen duel. Hockeyjeugd start met nederlaag KOEALA LOEMPOER - Neder land is het tweede hockcytoer- nooi om de FIH-wereldbeker voor junioren (spelers tot en met 21 jaar) met de verwachte neder laag tegen Pakistan begonnen De titelverdediger (Nederland veroverde in 1979 in Versailles brons) won in Koela Loempoer met 6-3 na in de eerste helft al snel met 3-0 voorgekomen te znn SCHAKEN - De 19-jarige Joego slaaf Bruno Cvetanovski is zater dag winnaar geworden van het internationale jeugdschaaktoer nooi in Sas van Gent. VOETBAL Paris Saint Germain is het afgelopen weekeinde win naar geworden van het veertien de voetbaltoernooi van Palna de Mallorca. DEN HAAG - De resultaten van de di verse prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO 32: De winnende getallen zijn: 7-13-19-22 - 30 - 40, reserve 20 Aantal deelnemers: 498.585 Inleg: 2.774.752,00 Beschikbaar voor prijzen: 1.402.449,00 CIJFERSPEL 32: Het winnende ciifer is: 0 3 3 3 1 1 SUPERTRIO 33: De supertriokoers werd gelopen in de Meyendal-prijs, zondag op Duindigt in een ren over 2100 meter. De volgorde van aankomst: 8-7-2 1. Nr. 8: Madrias (T. Cain) 2. Nr. 7: Wallyfred (J.H. Smith) 3. Nr. 2: Dont't let Go (A. Proud) Trio: ƒ337,10 Omzet; 130.226,00. WESTDUITSE LOTTO De winnende getallen zijn: 2 - 8 -17 - 24 - 28 - 37, reserve: 14. SPEL '77 3 8 1 3 6 1 9. BELGISCHE LOTTO. De winnende getallen zijn; 12 - 15 - 17 - 25 - 29 - 34, Bijkomend: 26. De uitslagen van de gisteren op Duin digt gelopen koersen zijn: Eerste koers, 2040 m: 1. Unez Kandia (H. de Lange) 2.48.3 1.22.5 2. Unita Ossewaard, 3 Verawood du Bois. Toto winnend ƒ42.70, plaats ƒ3.00 - ƒ2.20 - ƒ1.50. koppel: ƒ37.00, Trio 993.00. Niet ge start: Verdi Kandia en Vonny Albio. Tweede koers, 2100 m l.Volo Rapid (C. Roodenrijs) 2.55 9 - 1.23.8, 2. Violoa Wit- tenstein, 3. Vifi Uithuizen. Toto: win nend: ƒ7.40, Plaats 1.80 - ƒ2.10 - 3.20. Koppel: 33.80, trio: 531.10 Derde koers: 2040 m l. Urban (L. Doop- er) 2.50.7 - 1.23.7, 2. Uglennes. 3. Trixv Lobell. Toto: winnend ƒ5.10, plaats 1.70 - 1 90 - 1.50. Koppel 26 60. Trio: 110.50. Vierde koers. Supertrio. 2100 m 1 Ma drias (T Cain) 2.15.2, 2. Wallyfred. 3 Do'nt let Go. Toto winnend ƒ5 10 - 190 - ƒ170 - ƒ2.40 Koppel ƒ9 40 ƒ337.10. Omzet Supertno 130 226.00 Uitkering: 366.80 Vijfde koers, 1609 m: 1 Ornatus Duke (R van Stam) 2.06.7 - 1.18.7. 2. Unpredic table. 3. Signora Fortuna Toto win nend ƒ1.80. Plaats 1 70 ƒ170 - 2.50. Koppel 5.10. Trio. 54.00 Zesde koers. 1000 m l Boxberger Os car (P. Robinson) 1.01.5,2. Wouter Raap horst, 3. Boxberger Melody. Toto win nend: ƒ1.80. Plaats: ƒ1.10 ƒ110 - 1.30 Koppel 1.50. Trio 14 70. Niet gestart: Cordales. Zevende koers 2100 m 1 Torpedo For tuna (J. van Dooyeweerd) 2.46 9 - 1 19 5, 2 Tanja Woldberg. 3 The Import Laren Toto winnend 1.80, Plaats 1 50. 1 40 - ƒ180. Koppel 3 30, Trio 23.40. Niet gestart Tyfoon Hazelaar Achtste koers. 2040 m 1 Urbanus (L. Dooper) 2 47 3 - 1.22 0. 2. Unca Marijke. 3 Upsalin H. Toto winnend 2 60. Plaats 1.50 - 2 00 - 1.50 Koppel ƒ2120. Tno ƒ99 50 Negende koers, 1900 m 1 Redress (M. Watlow) 2.02.8, 2. Harveysfield 3 Cocky Dundas. Toto winnend f 17 30. Plaats 3 10 5 00 - 4 40. Koppel 29 10 Trio; 1678 10 Totalisatoromzet. 632.267,00 LEIDEN Quick Boys kwam het afgelopen weekeinde in een oefenwed strijd tot een opmerkelijk resultaat. De Katwijkse formatie diende zondagderdeklasser WSB een 10-3 nederlaag toe. Lugdunum klopte UDO met 1-4, terwijl RCL UVS met 4-1 terugwees. De karakteristie ken van de wedstrijden van de KNVB-clubs uit de Leidse regio op een rijtje: Quick Boys - WSB 10-3 Het trainingskamp dat WSB vori ge week hield heeft niet de beoogde uitwerking gehad. AI- tans, tegen Quick Boys draaide de ploeg in het geheel niet. Dit in tegenstelling tot de thuisclub, die vooral voor de pauze prima speelde. De Katwijkse doelpun ten werden gescoord door Mar tin van der Plas (4x), Kees van Rooyen (2x), Fred Eysberg, Jo han Jonker, Leo van Delft en Huug Andewiel (penalty). Gert van der Burg en Nico Immerzeel maakten de doelpunten voor WSB 's-Gravenzande SV - Katwijk 1-5 De inbreng van een aantal jeugd spelers in de hoofdmacht van Katwijk heeft de ploeg duidelijk een 'kick' gegeven. Ook tegen de SV speelden de Katwijkërs weer een prima pot. Jan van Duyn, Mart van der Plas, Jan van Dijk, Aad Koele wijn en Ynze Koeke- bakker schoten raak voor de ploeg van trainer Huguenin. RBB - RCH 1-1 Rijnsburgse Boys, nog zonder Ni co Kuyt in de ploeg, en hoofd klasser RCH schotelden het pu bliek een aantrekkelijk duel voor. Na de pauze kwam de thuisclub op achterstand, maar Rob Gillissen maakte via een pe nalty (uitblinker Arie van Dijk was geveld) gelijk: 1-1. Ter Leede - Oegstgeest 4-1 Voor de rust kon Oegstgeest het al lemaal prima bijbenen. Nico Bakker zette de thuisclub welis waar op voorsprong, maar Frank Hogewoning zorgde voor de ge lijkmaker. In het tweede part sloeg Ter Leede via Frits Hoek stra en Hans Schalk (2x) toe. RCL - UVS 4-1 De thuisploeg kende weinig pro blemen met de Leidse twee deklasser. Tot de rust kon UVS nog volgen, maar in de tweede rondgang üep RCL weg van de Desór-equipe. Dick van der Bijl (2x), Peter Siera en René Kam- minga troffen de roos. Bert Kort scoorde voor UVS tegen. Eerder op de dag was UVS weinig succesvol op een toernooi van Bodegraven: 0-0 tegen Woerden en een 1-0 nederlaag tegen FC Den Haag C. FC Lisse (zat) - Amstelveen 4-1 Rob Suttorp, Ruud Bröring en Pe ter Schalk bezorgden FC Lisse de zege, die veel groter had moe ten uitvallen. Zondag UDO - Lugdunum 1-4 Anders dan de uitslag doet ver- Rob Sterk van RCL en UVS'er Leen de Goey duelleren om de bal. De Leiderdorpers zouden zegevieren moeden, bood UDO uitstekend tegenstand. Frans Sjardijn profi teerde vlak voor rust van slecht wegwerken van Jos Witteman: 0- 1. Henry van der Weyden maakte na de pauze 0-2 en 0-3. Koos Be- kooy bracht het aantal van Lug dunum via een magnifieke goal op 4. Wally van Haver scoorde hierna via een penalty tegen. ROAC - Roodenburg 2-4 Roodenburg was succesvol in Rijpwetering. Via Richard Klein, Henny Koet (2x) en Marco van Alphen werd een 2-4 zege be haald. SJC - Concordia H. 4-0 Onder leiding van Cees Zoetemelk presteert SJC in de oefenduels LEIDEN (ANP) - PSV heeft gisteren zijn eigen toer nooi gewonnen. In de finale versloeg de Einhovense ploeg Standard Luik met 3-1, na een 2-1 ruststand. Van Aerle en Koolhof (2x) zorgden voor de Neder landse treffers. Arie Haan redde de eer voor de Bel gen. Ipswich Town werd dankzij beter benutte straf schoppen derde, nadat het duel met Brighton in 1-1 was geëindigd. Den Haag verloor zaterdag in het Zuiderpark met 0-2 van West Ham United. Pas 7 minuten voor tijd raak te de Engelse eerstedivisieclub op drift. Pike en de Belg Francois Vanderelst scoorden. Bij de thuisclub speelde de Engelsman Billy Woof een proefwed- strijd. Woof is transfervrij en speelde vorig jaar bij Middlesbrough. KNVB-eersteklasser DHS zorgde zaterdag voor een verrassing door een volledig Excelsior met 2-1 te verslaan. De Rotterdamse eredivisionist deed het daags erna heel wat beter door de Belgische twee deklasser KV Mechelen met 3-1 terug te wijzen. Car lo de Leeuw en Carlo van Tour (2x) scoorden. Volendam wees FC Utrecht in een doelpuntrijk duel terug: 4-3. Sparta versloeg eersteklasser Hermes DVS met 1-5. Wout Holverda scoorde tweemaal. Tel star en Haarlem speelden gelijk. Haverkort (voor Telstar) en Böckling schoten raak.De coach van het Poolse elftal, Antoni Piechniczek, heeft vrijdag j.l. zijn ontslag ingediend. De trainer, die op het WK nog een verrassende derde plaats behaalde met zijn ploeg, wordt opgevolgd door de 47-jarige Zientara. Aangenomen wordt dat de weinig florissante om standigheden waaronder het Poolse elftal in Spanje moest werken, aanleiding van het ontslag van Piechniczek is geweest. NEC veroverde gisteravond de Gelderland-cup na een finale tegen Vitesse. optimaal. Ditmaal was Concor dia het slachtoffer van de Noord- wijkers. De ploeg miste nog scherpte in de afwerking maar kwam desondanks tot een ruime overwinning. Jaap Smit, Maar ten Plug (2x) en Jos Alders zorg den voor de treffers. SJZ - LFC 0-1 De ploeg van Cees Vermeulen toonde zich wel sterker dan de Zoeterwoudse vierdeklasser, maar kon dit in de score nauwe lijks tot uitdrukking brengen. Jan Kromwijk scoorde vlak voor het einde uit een strafschop de winnende treffer. Stompwijkse Boys - Docos 2-3 Na een kwartier in de tweede helft moest dit duel wegens de hevige regenval worden gestaakt. Dank zij drie treffers van Sjaak Riet bergen kon de Morsclub toen bo gen op een voorsprong. ESTO - Meerburg 1-0 De formatie van ex-Lugdunum- speler Hennie de Klerk speelde een leerzame oefenwedstrijd, die evenwel met een nederlaag werd afgesloten. De verdienstelijk spelende Piet de Koning en Mark Kuyt lieten een paar kans jes onbenut. Randstad Sport - UVS 1-4 De thuisclub speelde een goede wedstrijd maar moest uiteinde lijk het onderspit delven tegen UVS, dat opnieuw in actie kwam. Hans Verkuylen zorgde via twee doelpunten voor een 0-2 ruststand. Harm de Vos bouwde de score daarna uit tot vier. Hans de Kruyff scoorde tegen voor de Zoetemelk-equipe. Teylingen - Pancratius 2-2 Wil Brokx zette zijn ploeg na een snelle achterstand op 1-1. Een ei gen goal van keeper Albert Vink bracht Teylingen echter weer op achterstand. Aad Witteman be zorgde zijn ploeg hierna alsnog een gelijkspel. KRV (zaterdag) ging met 1-4 ten onder tegen vierdeklasser Sem per Altius. Ralph Mulder scoor de het enige doelpunt voor de ploeg van Wim Visser. Hillegom speelde met 0-0 gelijk te gen Schellingerwoude^ terwijl Wassenaar met 2-2 gelijkspeelde tegen Oranje Groen. Eddy Wis- kamp en Gerard de Leeuw doel puntten voor Wassenaar. Russische jeugdpoloërs wereldkampioen PUERTO DE LA CRUZ (ANP) - De jeugdwaterpoloploeg van Rusland heeft op de voorlaatste dag van het WK voor junioren de overwinning al op zijn naam ge schreven. De Nederlandse for matie boekte tot nu toe twee punten uit vier wedstrijden. Gis teren werd tegen Italië gelijkge speeld. HAARLEM (ANP) - Het eerste weekeinde van de twaalfde Haarlemse honkbalweek heeft de zwakte van de Nederlandse werpersstaf aan het licht gebracht. Die 'achillespeesblessure' kan het Nederlandse team volgende maand tijdens het ioernooi om het wereldkampioenschap in Zuid-Korea wel eens noodlottig worden. In Haarlem wist Nederland tegen de studentenploeg van Mississippi die zwakke plek te maskeren (winst met 9-8), maar gisteren was de nationale amateurploeg van de Verenigde Staten daarvoor veel te sterk (verlies met 4 11) De geringe diepte van de werpersstaf moet het duo Herkemij-Stoeckel aan het denken hebben gezet. Mississippi had zaterdag wat aanpassingsproblemen en leek ongeïnspi reerd. Net toen op de tribunes de eerste weddenschappen voor een duel over zeven innings werden afgesloten, krabbelde Mississippi evenwel terug Volkerijk begon tekenen van vermoeidheid te vertonen De Hagenaar heeft in de nationale competitie vrijwel geen volledige wedstrijd ge gooid. In vier innings had de ADO-werper slechts vijf honkslagen moe ten toestaan, maar vervolgens raakte de opponent de bal wel goed Drie tikken resulteerden in twee runs, waardoor Mississippi terug was in de wedstrijd. Even herstelde Volkerijk zich, maar dat bleek schijn. Coach Stoeckel verving de Hagenaar pas in de negende slagbeurt toen het al te laat was Twee fouten van eerste honkman Charles Urbanus werden bijna fataal Bij de stand 8-7 in het voordeel van Nederland, bracht Stoeckel Bertil Haage als nieuwe werper in het veld Een honkslag van Dan Zelmer zorgde voor de gelijkmakende run. Charles Urbanus maakte zijn mis ser goed door via een honkslag Hickinson over de thuisplaat te bren gen. Door een drie-honkslag was Hickinson op de kussens gekomen Het tweede treffen, tegen de ploeg van de Verenigde Staten, verliep min der vlekkeloos. Jan Hijzelendoorn mocht als heuvelbewaker het spits afbijten. Hij faalde in alle opzichten en verdween na nog geen twee innings naar de dug-out. Toen leidden de Amerikanen reeds met 4-0 Een vooralsnog kansloze situatie voor Nederland Ron Giroldi, in de competitie spelend in de eerste klasse, kreeg de op dracht de honger naar punten van de Verenigde Staten af te remmen Evenmin als Hijzelendoorn was Giroldi daartoe in staat Na twee achtereenvolende home-runs va Sabo en Steinbach haalde Stoeckel ook hem van de plaat. Ene de Vries moest proberen het werk over te nemen en af te maken De Bussummer deed meer dan van hem werd verwacht. De Vries rees, de moeilijke situatie in ogenschouw genomen - een gedemoraliseerde ploeg, een grote achterstand naar een acccpta bel peil. Niet dat de achterstand kleiner werd Er werden door de Ame nkanen nog vier runs gemaakt, maar mede door zijn krachtig en fel optreden haalde hij Oranje enigszins uit de ellende. Zelfs zo ver, dat een smadelijke innings nederlaag werd ontlopen KltU 9-0 in de zesde innings stond Oranje voor een roemloos einde in deze wedstrijd. De Vries, die de tol van zware inspanning voelde, werd in de laatste slagbeurt vervangen door Eddie Tromp, die de elfde Amen kaanse run tegen zich zag gescoord maar toch een goede indruk maak te. Frank Bos ontpopte zich tot een uiterst waardevol en vooral mentaal sterke speler Met zijn twee honkslagen kon hij, evenals De Vries, zich onttrekken aan de algehele malaise Hij scoorde dan ook de Nederland se run en gaf daarmee de stoot tot beter slagwerk Er volgden nog drie honkslagen, waaronder opnieuw één van Bos zelf In de ontmoeting tussen de Sullivans terug van weggeweest- en Tokio trok de Amerikaanse formatie aan het langste einde De start van de Japanners bleek verrassend (een voorsprong van 3 0). maar tevens in spirerend voor de tegenstander De achterstand werd door de Sullivans snel weggewerkt, waarna ze met degelijk slagwerk het karwei klaar den. In de laatste wedstrijd van het weekeinde verloren Sullivans echter Voor 4500 toeschouwers won Mississippi met 7-6 Sullivans nam in de twee de innings een voorsprong van 5-0. maar zag die grote marge langzaam wegsmelten. In de zesde innings kwam Sullivans wederom met 6-5 voor te staan Homeruns van Mike Yakstremski en Chris Malloney in de achtste innings deden de winst bij Mississippi belanden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13