Pieter Parlevliet is onverstoorbaar 53LÏ -r Aansprekend succes Makkenze Speerwerper Roggy dringt door tot top John van Loon (Spartaan) snelste in sprinttweekamp Rolstoel-etappewedstrijd heeft toekomst Ajax L. na zege in veiligheid Bassets baas in eigen huis McEnroe gaat aan zichzelf twijfelen Sterke winnaar toernooi Ri jnkanters Wereldrecord tienkamp Hingsen Sport Door een haag van belangstellenden spurï André Moedig op de tweede plaats af in de laatste etappe van de Bloemenmarathon. Han Bijland volgt (foto Holvast) ten voor die tocht. De organi satie bleek om verschillende, met name financiële reden onhaalbaar en toen werd ge opperd een tour door Neder land te houden. dit evenement mag worden beschouwd als een vervolg op de rit van Noordwijker Pe ter Werner, die vorig jaar zo mer per rolstoel vanuit Ma drid naar huis kwam rijden. Zijn idee om retour naar Spanje te gaan en in Barcelo na tijdens het WK voetbal te finishen, daar was menigeen enthousiast over en er meld den zich meerdere kandida- PAGINA 12 Door een ruime zege op het Haar- lemmerse Rood en Wit 2 heeft het Leidse Ajax zich verzekerd van het behoud van het over gangsklasseschap. Een verdiende overwinning waar aan door het gehele team is bijge dragen. Zo startte Ajax, eerst battend, zeer sterk dankzij uit stekend batten van Huib-Jan van Langevelde (44) en Danny Elde- ring (40). Een openingsstand van 100 voor 2 is gewoon goed en zorgt voor de nodige rust in het elftal. Ajax ging door met Mark Verbeek (13), en in het bijzonder Ray v.d. Berg (34) die de score opvoerden naar 176 voor 6. Een bijdrage van Peter van Rood bracht Ajax uiteindelijk na 50 overs op een totaal van 191 runs voor 9 wickets. Ajax trok daarna fieldend fel van leer. Al in zijn eerste over nam Fnts de Jongh het wicket van een topbat van Rood en Wit. Hoewel de Haarlemse gastheren zich niet zonder slag of stoot overgaven immers bij een ne derlaag degradeerde Rood en Wit - was men niet opgewassen tegen het sterkere Ajax. Het fiel den was goed verzorgd, getuige de 5 vastgehouden vangen. Van de bowlers was het met name routinier Frits de Jongh die met de cijfers 4 voor 35 weer eens zijn visitekaartje presenteerde. Met hem zorgden Danny Eldering (3- 23), Ton Eldering (1-22) en Peter van Rood (2-34) er voor dat Rood en Wit niet verder kwam dan 133 runs all out. Ajax handhaaft zich dus terecht in de Overgangsklasse en kan de laatste competitiewedstrijd (a.s. zaterdag 21 augustus tegen Rooo en Wit) vrijuit en ontspannen sDelen. VOC uit Rotterdam is kampioen van Nederland geworden. Door het verlies van Rood en Wit wer den de Rotterdammers onbe reikbaar. SASSENHEIM - De Sassenheimse rugbyclub de Bassets speelde gisteren voor het eerst in haar be staan een wedstrijd op het eigen terrein. De reserves van DIOK fungeerden als tegenstander en werden door de Sassenheimers van het veld gespeeld: 21-6. De Bassets komen in het aanstaande rugbyseizoen uit in de eerste klasse noord. DO/ST OEGSTGEEST - De gehandi capten-sporters kunnen een interessant evenement op de jaarlijkse kalender bij schrijven. Althans, die in druk lieten de zeventien deelnemers aan De Bloe menmarathon, een rolstoel tour van een week door een deel van Nederland, zater dagmiddag achter aan de Lange Voort in Oegstgeest. Dordtenaar Henk Makkenze mocht zich er laten huldigen als de winnaar van zowel de etappe als het eindklasse ment. Daar was de dagprijs, daar was de bos bloemen en daar was het applaus van het voltallig publiek. Die reactie, die de 'renners' de afgelopen week in elke etappe-plaats ten deel viel, moet voor het organisatie-comité het sein zijn om spoedig de voorberei dende werkzaamheden te starten voor een gelijksoortig evenement in '83. André Moedig, met 47 jaar de oudste deelnemer, zegt dat het de deelnemers niet om dat handgeklap is te doen. "Ik rij deze wedstrijd niet omdat ik in een rolstoel zit, maar omdat ik wil sporten. Je weet dat ik ook meerij in prestatie-lopen voor vali den", geeft de gelouterde Leidse atleet aan. Hij werd derde en dat stelde hem te leur. "In twee etappes werd ik tweede, in de overige ritten derde", rekent hij voor, waar mee hij duidelijk wil maken hoezeer hij het recht had op toch zeker een tweede plaats in het slotklassement. Die TORONTO (ANP/Reuter) - De 22- jarige Tsjechoslowaak Ivan LendI heeft in de halve-eind- strijd van de open Canadese tenniskampioenschappen de Amerikaan John McEnroe vela- gen. LendI maakt door de over winning, die in twee sets (6-4, 6- 4) tot stand kwam, kans om voor de derde keer de Canadese tennistitel te veroveren. LendI ontmoet in de finale in To ronto tegen de Amerikaan Vitas Gerulaitis, die zonder spelen in de eindstrijd kwam. Gerulaitis' opponent Jimmy Connors moest zich wegens een rugblessure uit de strijd terugtrekken. "Extra" De als eerste geplaatste John McEnroe was na de nederlaag te gen service-kanon LendI zeer ge deprimeerd. De Amerikaanse Wimbledon-kampioen van 1981 won dit jaar nog maar twee toer nooien. „Op deze manier heb ik niet meer het recht mezelf als de nummer één van de wereld te be schouwen. Ik heb dit jaar de top pers nog niet verslagen. Ik kan de concentratie niet opbrengen was echter weggelegd voor Han Bijlard Dit tweetal moest alle eer aan Makkenze laten, die (en dat bewees hij in de laatste spurt van de koers) ongrijpbaar bleek. De Dordtenaar werd in de beginjaren '70 voor de keus gesteld tussen atletiek en basketbal. De balsport trok hem het meest en nu is Makkenze aanvoerder van het nationale team. Afgelo pen week bewees hij ook de kunst der atletiek nog te ver staan. Hij schreef alle etappes op zijn naam en deed daar mee de concurrentie, in de praktijk alleen Moedig en Bijlard, in hun lot berusten. "Ik ging sneller dan ik dacht", vertelde Makkenze nadat hij de laatste leiderstrui om de schouders had zitten. "Ik be schouwde het gewoon als een training voor het basketbal seizoen en ik hoopte eigenlijk alleen bij de eerste vier, vijf te kunnen eindigen". Idee Alle zeventien rijders die vori ge week zaterdag in Rijns burg de proloog reden, waren er ook in de slotkoers van de ze eerste Bloemenmarathon weer bij. De organisatie van om overwinningen af te dwin gen- De strijd tussen McEnroe en LendI, in Toronto als tweede ge plaatst, duurde 1 uur en 33 minu ten. De spelers waren tegen el kaar opgewassen. LendI sloeg en betere eerste service, terwijl McEnroe aan het net gevaarlijke volleys produceerde. Op beslis sende momenten, in beide sets in de negende game, waren de pas- seerslagen van LendI goed voor service-doorbraken. De risico's, die McEnroe nam, kostten hem beide sets de overwinning. Op de gisteren door de Bataven georganiseerde atletiekwedstrijd in de Leidse Hout waren niet al leen de prestaties van goed ni veau, ook de deelname was op merkelijk goed. Voor de sprint- tweekamp hadden zich een 100- tal atleten en atletes ingeschre ven. Ook op de overige techni sche loopnummers was sprake van een goede bezetting. On danks de spontane regenbuien kon de goedlopende organisatie haar volledige programma op tijd afwerken. Winnaar van de sprinttweekamp bij de heren werd Spartaan-at leet John van Loon. Over de 100 en 200 meter had hij resp. 11.00 en 22.5 sec. nodig. Bovendien liep de Lissenaar de 110 m. hor den in 15.0 sec. Bij de meisjes A werd Holland atlete Yvonne v. Dorp winnares met 12.5 en 25.4 sec. Daarbij sprong zij ook nog 5.75 m. ver. Jek Persoons (AV Holland) trok er goed aan op de 1500 m. heren en finishte in 3-51.3. Zijn clubgenoot Jan Jan sen liep als A-junior een goede 500 m. in 15.17.1 Overige uitslagen: Sprinttweekamp 100 en 200 meter heren: Theo Dirkstra (Spartaan) 11.3 en 22.9; Alfred Verhoef (Holl) 11.4 en 24.6; Rene Verlaan (Bataven) 11.7 en 24.2; Roel Hendriksen (Holl) 12.0 en 24.1; Kees Tiele- man (Bat) 12.0 en 24.6; Frans Blom (Holl) 11.5 en 23.7; Ruud Eveleens (Holl) 11.6 en 24.5, Jan Groeneweg (Bat) 11.8 en 25.0; Gert Velthuyzen (Bat) 12.0 en 24.2. Dames: Thea Kouwenhoven 13.5 en 27.9; Femmy Jansen 13.9 en 28.9 (Bat). Jongens A: Peter Blokker (Spar taan) 11.5 en 23.1; Rico Vervoorn (Bataven) 12.3 en 24.7. Meisjes A: Hella v.d. Graaf (Bata ven) 13.8 en 28.8. Jongens B: Hans Baljet (Holl) 11.9 en 24.6; Luuk Jansen (Bat) 12.3 en 25.5. 110 meter Horden: Walter Botman (Holl) 16.3; Theo Brusche (Bat) 16.6; Chris Winkel (Holl) 17.1. 1500 M." heren: Jan Verloop (Bat) 3.58.2; Paul Grimbergen (Spar taan) 4.02.8; Kees v. Klink (Bat) 4.05.7; Peter Wezel 4.06.2; Kees v. Beelen 4.06.8; Ton v.d. Berg 4.07.0; Jaap Duivenvoorden 4.10.7; Jan Heemskerk 4.12.9 (al len Bataven); Michel Moll (Holl) 4.12.2 en P. Straathof (Spart) 4.16.3. 1500 M. dames: Corry Heemskerk (Bataven) 5.03.8. 5000 M. heren: Kees Verhoeven 15.38.3 en Ton Hoogeveen 16.08.2 (beiden Bat). MAANDAG 16 AUGUSTUS 198: De proloog was in Rijnsburg, de karavaan werd vervolgens met spoed verhuisd naar het Westduitse Aken, vanwaar de zeventien deelnemers via de start- en finishplaatsen Weert, Zeelst, Hulsberg, Waalwijk, Groot Ammers, Schoonhoven en Zoetermeer naar Oegstgeest opstoomden. In totaal ruim 300 kilometer. Elke dag nam de groep een aanloop van dertig kilometer en ging de klok lopen op het moment dat er nog zo'n kilo meter of tien was te gaan. Op gejut door tal van plaatsteUj- ke winkeliersverenigingen en andere instellingen trok de groep rolstoel-atleten steeds weer volop publieke belangstelling. Mede daardoor kon de Bloe menmarathon tot een succes worden bestempeld. Zo meenden ook de renners, die daarbij enkele schoonheids foutjes op de koop toe na- Inmiddels hebben ook West duitse rolstoelatleten belang stelling aan de dag gelegd voor deelname aan een vol gende etappekoers, waaruit mag blijken dat er toekomst zit in de rolstoel-etappewed strijd. Om met André Moedig en Henk Makkenze te spre ken: "Ook voor het organisa tiecomité was het de eerste keer. Er zaten nu en dan wel eens wat haken en ogen aan, daar moeten ze van leren. Als de laatste plooien worden gladgestreken, kan de Bloe menmarathon een heel grote en mooie wedstrijd worden". GERARD HAVERKAMP NK Meerkamp Tijdens de Nederlandse kampioen schappen meerkamp behaalden twee atletes uit de regio een ver dienstelijke klassering. Marian Goedhart van AAV'36 behaalde een 6e plaats. De in Amerika stu derende meerkampster kwam ondanks een langdurige blessu re-periode tot de volgende pres taties: 100 m. horden 14.83, kogel 9.94 mtr., hoogspringen 1.66 mtr. 200 mtr. 27.12, verspringen 5.54 mtr., speerwerpen 33.54 mtr. en de 800 mtr. 2.24.9 sec. AV Holland atlete Jenny v.d. Berg Litjens bezette na de 7-kamp de 8e plaats en scoorde als volgt: 100 H 15.56, kogel 9.05, hoog 1.72 mtr., 200 mtr. 26.68, ver 4.82, speer 26.64, 800 mtr. 2.29.0. RIJNSBURG - Pieter Parlevliet is winnaar geworden van het C-ten- nistoernooi van de Rijnkanters. Hij bleef in de finale, die vanwe ge hevige regenval zijn beslag kreeg in de Dekker-tennishal in Warmond, de baas over de onbe rekenbare Ed Hedeman: 6-3, 6-3. Pieter Parlevliet ging de laatste ronde in met een morele oppep per door zijn vrijwel foutloze hal ve finale-partij tegen de als num mer twee geplaatste Ton Crepin. Die gaf blijk erg veel last te heb ben gehad van het geroezemoes door kijkers op het aan baan 1 grenzend terras, maar erkende tevens grif dat "Piet erg goed speelde en ik geen kans kreeg om in mijn ritme te komen". Het werd dan ook een snelle zege voor de Katwijker: 6-2, 6-0. Te genstander Ed Hedeman bleef daarbij niet achter. Jaap Kuyt, die eerder de als nummer één ge plaatste Thomas de Mooy uit het parcours wipte, had zich in de andere halve finale met 3-6, 2-6 gewonnen moeten geven. Een finale derhalve tussen twee ongeplaatste spelers die bij een 3-2 stand in het voordeel van Parlevliet vanwege een enorme hoosbui werd afgebroken. Het tenniscircus verhuisde naar War mond en in de hal bleek Parle vliet ongenaakbaar: 6-3, 6—3. De damesfinale kon nog voor die bui worden afgewerkt. Liz Waere won van Simone den Hollander met 7-6 (8-6), na een 5-2 tus senstand, en 6-4. Liz Waere had, haar goede service uitgezonderd, geen goede wapens in haar baga ge. In tegenstelling tot Den Hol lander, die én met de forehand én met de tweehandige back hand vervaarlijke uitschieters produceerde. In duels die Waere op snelheid probeerde te ontlok ken, verdwenen de puntjes door gaans naar de 17-jarige Katwyk- se. Ontregelen, luidde het devies aan Waere en met verraderlijk korte backhands en dropshots slaagde zij in haar opzet. Ed Hedeman had twee kaarten ge trokken in het Rijnsburgse kans spel, waar de geplaatste spelers met de regelmaat van een klok uit het toernooi werden geknik kerd. In het gemengd dubbel in C met de jonge Esther van Zuu- ren (de appel valt niet ver van de boom). In de derde set (na 6-4, 0—6) van de eindstrijd tegen Cock Schouten en Eytel Homan, werkte Hedeman zich bij een 3-4 achterstand naar de 7-5 ze ge. Ook Parlevliet had nog op dit nummer ingeschreven maar moest met Van Duyvenvoorde in de halve finale afhaken. Homan was het aan zijn status als volleerd dubbelspeler verplicht om het herendubbel C te win nen. Zo geschiedde. Met Van Dinter aan z'n zijde klopte hij in de Dekker-tennishal het sterke duo Kuyt/Van Nierop in een sne- sationeel gevecht. De cijfers 6-7, 7-5, 7-5 spreken boekdelen. Liz Waere was behalve in het en kelspel ook succesvol in het dub bel met N. Bennink, een hecht koppel dat vooral mentaal niet stuk was te krijgen. Simone den Hollander bleef met Anneke van Overloop in de finale opnieuw aan de verkeerde kant van de score: 6-4, 6-3. Uitslagen in Rijnsburg: HED Spek-Le- feber 6-2, 6-2; DED Vd. Meer-Timmer 6-4, 6-1; HDD Vd. Water/Walenkamp- Den Otter/Vd. Berg 3-6, 1-6; DDD Dijkstra/Vink-Lacourt/Levy 6-1, 2-6, 1-6; GDD Vd.Meer/Vd.Berg-Renner/ Spruyt 7-5, 5-7, 6-3. Nieuw Vennep Herman van der Capellen damde in het toernooi in Nieuw Vennep de opzienbarende reeks overwin ningen van Henny Koemans in. De Forescate-speler speelde zo gevarieerd, zo geconcentreerd ook dat Koemans na een eerste set met wisselende kansen (7-6 winst voor Van der Capellen) in de tweede set geen vuist meer kon maken: 6—1. Xandra Weller moest zich tegen Miriam de Groot tevreden stellen met 6-1, 6-3 verlies. In een tweede finale, die in het ge mengd dubbel met Herman van der Capellen, klopte zij het even eens 'Leidse' duo Hans Tónjann/ Marijke Guyt: 6-4, 7-6 (7-2). In hel sterk bezette toernooi van Domburg (Zeeland) haalde Jos Koemans in het HEB de finale. Hij verloor van de Westduitser Eberling met tweemaal 2-6. Leidsch Hout In het toernooi van Leidsche Hout, dat aankomende week wordt af gewerkt, komen met uitzonde ring van Marco Winter alle deel nemers aan het Match-toernooi voor een laatste krachtmeting te gen elkaar op het gravel. Hans Tönjann voert de plaatsingslijst aan, gevolgd door Jos Koemans, Frans Grimbergen en Dick Bou- man. Niet geplaatst staan Bob van Overbeeke, Marinus Broos- hooft, de broers Arnold, Freek en Herman van der Capellen, Hen ny Koemans, Anne Jan van der Meer en good-old Jaap Tem- minck. Bij de dames zijn ge plaatst Rosemarie Verdegaal, Anette van der Mcij, Petra Wes- sels, Nancy Toole en Tine Lange- veld. In het toernooi van de KNLTV te Katwijk voeren Erik Jan Schreu- der en Roel Timmermans het veld van 24 deelnemers in het B- toernooi aan. Bij de dames staat een finale tussen M. van der Lin de en A. Arnoldus gepland. Pieter Parlevliet legde op het gravel al de basis voor zijn zege op Ed FRANK BONTE. Hedeman. De Katwijker maakte in de tennishal het karwei af. ULM (ANP) - De 24-jarige Jur- gen Hingsen heeft het wereld record tienkamp nog geen drie maanden nadat Daley Thompson (Eng) Guidö Kratschmer als Koning van de atleten" had onttroond, te ruggebracht naar West- Duitsland. Tijdens de West duitse meerkampkampioen schappen in Ulm kwam Jurgen Hingsen. Hingsen tot een totaal van 8723 punten, zestien meer dan Thompson op 22 en 23 mei in het Oostenrijkse Gotzis had vergaard. Hingsen dankte zijn nieuwe wereld- en Europees record aan een serie voortreffelijke prestaties maar vooral aan de krachtsinspanning, die hij leverde in het laatste num mer, de 1500 meter. Na 4 mi nuten en 15.14 seconden knielde Hingsen dodelijk ver moeid op het kunststof. Om het wereldrecord van Thomp son te kunnen verbeteren moest hij minimaal een tijd van 4.17.20 lopen. Mede dank zij de steun van 4000 enthou siaste toeschouwers slaagde de twee meter lange en 100 ki logram wegende model-atleet in zijn opzet. Tineke Hidding t Daventria) heeft de laatste kans om zich te kwalificeren voof de Euro pese alletiekkampioenschap- pen (6 Vm 12 september in Atheneaangegrepen. De at lete uit Deventer verbeterde in Veldhoven bij de nationale kampioenschappen meer kamp haar eigen record op de zevenkamp van 5907 tot 5932 punten. Zij bleef met dat nieuwe totaal weliswaar achttien punten onder de li miet van de KNAU voor uit zending naar Athene, maar toen zij een week geleden voorlopig werd aangewezen werd als voorwaarde voor uitzending gesteld dat Tineke Hidding haar vorm zou moe ten bewijzen. Dal deed zij in Veldhoven, waar de weersom standigheden zaterdag ide aal waren maar gisteren aan het begin van de wedstrijd door regen zeker niet, op dui delijke wijze. Tineke Hidding nam de titel over van Sylvia Barlag (ADA). Robert de Wit PSV)in 1981 tienkamp titelhouder bij de jeugd ensenioren. prolongeer de het seniorkampioenschap met een totaal van 7414 pun ten. DEN HAAG (ANP) - Bij internationale atletiekwedstrijden, die in het afgelopen weekeinde op diverse plaatsea in Europa werden gehou den, zijn enkele zeer goede prestaties geleverd. Bij de open Finse kampioenschappen in Kouvola won de Amerikaan, Bob Roggy het speerwerpen met een afstand van 94,46 meter. Roggy verbeterde daarmee niet alleen het Amerikaanse record, dat sedert 17 april (San José) met 93,72 meter reeds op zijn naam stond, maar hij benaderde ook de beste wereldseizoenprestatie van de Oost duitser Deltev Michel (94,52 m.) Een dag eerder had de Fin Pentti Sinersaari, die met 88,96 meter vierde op de wereldranglijst van dit seizoen stond, zich verbeterd tot 89,04 meter. Bij internationale wedstrijden in Nice, de Nikaia, deed de West duitse Ulrike Meyfarth, met 2,00 meter eerste op de wereldsei- zoenranglijst, een vergeefse po ging het wereldrecord hoog springen op 2,02 meter te bren gen. De Olympische kampioene van 1972 (München) won de wed strijd met 1,95 meter voor de Amerikaanse Coleen Rienstra (1,91 m) en de Hongaarse Katalin 6terk (1,89 m). Een uitstekend nummer in Nice was ook de 800 meter heren. De Amerikaanse kampioen James Robinson zegevierde in 1.45.31 voor de Westduitse 400 meter hordenspecialist Harald Schmidt, die in 1.45.52 tweede werd voor de Engelsman Gary Cooke (1.46.57). De 100 en 200 meter leverden zowel bij de da mes als heren een dubbele over winning op voor respectievelijk Evelyn Ashford en Calvin Smith. De sprintnummers leden overi gens onder tegenwind. Ashford liep de 100 meter met 1,19 m/sec tegenwind in 11,24 en de 200 me ter in 22.10 seconden. De 200 me ter-tijd van de Amerikaanse is de tweede dit seizoen gelopen. Sneller was alleen de Oostduitse wereldrecordhoudster op de 400 meter, Marita Koch met 21.76 se conden. Het was de eerste maal dit seizoen dat Evelyn Ashford op de 200 meter uitkwam. Calvin Smith (Vst) werd eerste op de 100 meter in 10.20 seconden en won later ook de dubbele afstand in 20.35 seconden. Bij wedstrijden in Minsk werd Joe- ri Tarassjoek de achtste kogels lingeraar, die de grens van 80 me ter passeerde. Hij won met 80,72 meter en klom daarmee naar de vijfde plaats op de wereldrang lijst aller tijden achter wereldre cordhouder Litvinov (Sow, 83,88 m), Sedyk (Sow, 81,80 m), Nikoe- lin (Sow, 81,08) en Riehm (Wdl, 80,80 m). Marathon De 27-jarige Rus Joeri Laptev heeft zaterdag de tweede internationa le marathon van Moskou gewon nen. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter op het Olympische parkoers af in 2 uur 19 minuten en 1 seconde. De wedstrijd werd gehouden bij een temperatuur van boven de dertig graden. De tweede en derde plaats waren eveneens voor lopers uit de Sow- jet-Unie. Valeri Riazantsjev werd tweede in 2.19.32 en Joeri Novos- jinski derde in 2.20.09. De West duitser Reinhard Bussmann was als 53e de beste buitenlander in 2.43.18 de snelste. Tatjana Loene- gova en Alexandra Tarasova, bei den uit de Sowjet-Unie, werden tweede en derde in resp. 2.47.51 en 2.48.43. Er waren 700 deelne mers. Carla Beurskens (Festina), die op 12 september met Annie van Sti phout (HAC) Nederland zal ver tegenwoordigen in de strijd om het Europees kampioenschap marathon in Athene, heeft giste ren in Best voor de beste tijd ooit door een dame in Nederland op de 15 kilometer gelopen gezorgd. De Limburgse legde de afstand af in 50 minuten en 8 seconden. Zij was daarmee minder dan vier minuten langzamer dan de En gelsman Bill Caine (Afcent), die bij de heren zegevierde in 46 mi nuten en 21 seconden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12