Beste kans op titel nu voor Keke Rosberg 5DT D Dodelijk ongeval in zijspanraces jjjSaJ Van de Ven veruit beste motorcrosser -c GP van Finland laat gestaakt Zoetemelk specialist achter de dernies Seirawan bedreigt Adorj an Classe Royale. Pils van grote klasse. 1 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 KAMPEN (ANP) - Cees van de Ven heeft zaterdag op het cir cuit De Steur in Kampen op nieuw aangetoond momen teel veruit Nederlands beste motorcrosser te zijn. Voor 1.500 toeschóuwers zegevier de Van de Ven in de vijfde en voorlaatste wedstrijd om de nationale titel in de kwartli- terklasse voor Henk van Mierlo, die als tweede eindig de, en nummer drie, het jon ge talent Bert Kuipers. Van de Ven had zich vorige week al in Vlissingen verzekerd van het kampioenschap. Op 3 oktober wordt in Bergeyk de laatste race gehouden. Gerard Rond kon in Doetin- chem voor het eerst in dit sei zoen volledig fit aan een kam pioenscross in de 500 cc mee doen. Dat hebben de andere rijders gisteren dan ook ter dege ondervonden. Zowel in de eerste als in de tweede manche stuurde Rond zijn KTM als eerste over de eind streep. In de eerste manche profiteer de hij, en daarna ook Kars- makers, in de laatste ronde van een stuurfout van Frans Sigmans, die vanaf de start de kop had. In de tweede om loop probeerde Toon Kars- makers, in de eerste manche tweede achter Rond, zijn voorsprong als koploper in de stand om de nationale titel stevig vast te houden en met name Rond achter zich te houden. Zijn overmoed bracht hem in de eerste ron de al ten val, waarna Rond zijn verkregen koppositie niet meer af stond. De stand om het Nederlands kampioenschap 500 cc cross is: 1. Karsmakers 199, 2. Herlings 177, 3. Seppenwoolde 172. Sport IMATRA (ANP) - Een do delijk ongeval tijdens de zijspanrace heeft giste ren op het al jaren als ge vaarlijk bekend staande stratenparkoers van Ima tra geleid tot een voortij dig einde van de Finse Grote Prijs voor motor coureurs. In de derde ronde van de slotrace raakte de 29-jarige Schot Jock Taylor en zijn Zweedse bakke nist Bengt Johansson op de door een wolbreuk blank staande baan in een slip en botste tegen een lantaarnpaal. Aanvankelijk lieten de verwon dingen van Taylor zich niet zo ernstig aanzien. Met twee ge broken benen werd hij uit het wrak bevrijd en overgebracht naar het ziekenhuis in Imatra. Daar werd geconstateerd dat de uit Pecaitland afkomstige Schot zware inwendige verwon dingen had opgelopen, waaraan hij twee uur later tijdens de operatie overleed. Johansson zat in de bak geklemd. Hij moest met snijbranders bevrijd worden, met een gebroken been werd hij in het ziekenhuis voor verder onderzoek opgenomen. Het ongeval was voor de organisa toren geen reden de race te sta- GP-zege De Angelis, maar: ZELTWEG (ANP) - Met een half wiel voorsprong heeft ELio de Angelis gisteren op het circuit van Zeltweg de Formule I-race om de Grote Prijs van Oostenrijk gewonnen. De 24-jarige Italiaan hield in de Oos tenrijkse afvalrace (slechts acht wagens haalden het einde), zijn con ventionele Lotus intact en behaalde zijn eerste Grand Prix-zege. Keke Rosberg, de 33-jarige in Hei delberg wonende Fin, was in zijn Williams 12/100e seconde minder snel en eindigde als tweede. Door dat resultaat kroop Ros berg ook in het WK-klassement naar de tweede plaats. Hij heeft zes punten achterstand op Didier Pironi, die na zijn crash vorige week op het circuit van Hocken- heim in de resterende drie races van dit seizoen niet meer in actie zal komen. De turbo's verkeren nog altijd in het stadium van de kinderziek tes. Vooral bij extreme warmte, zoals op Zeltweg. Het werd giste ren in de 13e WK-race opnieuw duidelijk. De met een BMW-tur- bomotor uitgeruste Brabhams, die in de trainingen met over macht de snelste rondetijden hadden verwezenlijkt, namen na de start, waarbij de beide Alfa Romeo's caramboleerden, de lei ding. Voor de vierde keer waren Patrese en wereldkampioen Piquet met halfvolle tanks en zachte banden van start gegaan en moest de pit- struc uitgeprobeerd worden. In Zeltweg leek de stunt te lukken. In de 24ste van 53 ronden kwam Piquet de Pits binnen voor de noodzakelijke bandenwissel en tankstop. De Braziliaan was een ronde te vroeg, waardoor de in asbest-overalls gestoken mon teurs 35 seconden nodig hadden voor het karwei en Piquet terug- Thomas Fuchs verdrinkt tijdens rally van Brazilië SAO PAULO (ANP) - De Braziliaan van Westduitse afkomst Thomas Fuchs is op de slotdag van de rally van Brazilië verongelukt. Hij raakte met zijn Fiat van de weg, stortte vijftig meter lager in een meer en verdronk. Zijn co-équipier werd licht gewond. De voor het wereldkampioenschap meetellende rally werd gewonnen door de Frangaise Michele Mouton in een Audi-Quattro. Met bijrijdster Fabrizia Pons uit Italië passeerde zij in de vierde en laatste etappe de koplopers van het eerste uur, de Westduitse Röhrl en Geistdorfer (twee de). Röhrl heeft nog wel de leiding in de strijd om het wereldkampioen schap met 99 pnt. Mouton is tweede met 72 pnt. Van de 58 gestarte équipes in de 2.415 kilometer lange rally van Brazilië haalden slechts vier wagens de eindstreep. Voornaamste struikelblok vormden de slechte wegen en de chaotische organisatie, die V0I9P knoeide met de tijdwaarneming. Uitslag: 1. Mouton/Pons (Fra/Ita) Audi Quattro, 8 uur, 16 minuten en 24 seconden; 2. Röhrl/Geisendorfer (Wdl) Opel Ascona, 8.51.49; 3. De Vita/Muzzio (Uru) Ford Escort, 10.15.30; 4. Rodrigues/Mattos (Bra) VW Passat, 11.41.08. viel van de tweede naar de vierde plaats achter leider Patrese, Prost en De Angelis. Drie ronden later werd de manoeu vre aanmerkelijk rapper uitge voerd. In krap 15 seconden werd de Brabham van Patrese voor zien van vier nieuwe banden en benzine. Door dat heksenwerk behield Patrese de leiding, al was de achterstand van Alain Prost teruggelopen tot 2 seconden. De vreugde in de Brabham-stal over de voor het eerst geslaagde truc was van zeer korte duur. Nog in dezelfde ronde viel Patrese uit. Hij nam teveel risico om de Re nault van Prost van zich af te schudden en zette zijn wagen achterstevoren in de vanghek- ken. Vijf ronden later was het ook met Piquet gebeurd. Hij zette zijn bo lide langs de kant met motor- pech. Lachende derde was Alain Prost. De Fransman leek op een onbedreigde overwinning af te gaan. Mei elke ronde vergrootte hij zijn voorsprong op de Lotus van de Angelis en de Williams van Rosberg, de enige twee wa gens die nog in dezelfde ronde reden. Maar voor de negende keer in dit seizoen voltooide Prost de race niet. Kort voor het einde viel hij met een mechanisch defect uit en de strijd kreeg een ongemeen boeiend slot. Zij-aan-zij raasden De Angelis en Rosberg de laatste ronden over het circuit. De An gelis veroverde de dagprijs voor Lotus, de eerste in vier jaar voor stalbaas Chapman. Rosberg was eveneens tevreden. Hij passeer de de Ier Watson in het WK-klas sement en heeft nu de beste uit zichten op het wereldkampioen schap. UITSLAG: Elio de Angelis (Ita) Lotus, 314,947 km in 1 i 2,21 ken. Vier ronden later werden zij geconfronteerd met de gevolgen van deze lichtzinnige houding. De Finnen Nhnivaara/Bienek ne geerden alle vertragingssignalen, verloren de macht over het stuur en reden met hoge snelheid in op de naar Taylor toegesnelde hel pers. Bienek liep een enkelbreuk op en een baancommissaris brak een been. Het voorval was voor de organisatie nu wel aanleiding de race af te vlaggen. Racen op het circuit van Imatra al jaren te boek als een uiterst ha chelijke zaak. Wil Hartog (2x) en Boet van Duimen (lx) mogen er voor Nederlandse successen ge zorgd hebben, het neemt niet weg dat de bomen en lantaarnpa len langs de baan en de in het tra ject opgenomen spoorwegover gang de veiligheid van de cou reurs ernstig in gevaar brengen. De 500 cc rijders weigerden dit jaar de Finse GP in hun programma op te nemen en ook in de andere klassen bestond wrevel over de houding van de internationale motorsportfederatie (FIM) Ima tra toch op de kalender te plaat sen. Fabrieksbelangen prevale ren evenwel in deze snelheids- sport en dus gingen gisteren de coureurs in de 125, 250 en 350 cc en zijspannen van start Zij het schoorvoetend en niet nadat de Westduitser Mang en de Zwitser Biland hun collega's vergeefs hadden proberen aan te zetten tot een boycot De situatie werd helemaal levens gevaarlijk, toen na de 125 cc, waann wereldkampioen Nieto het zekere voor het onzekere nam en aan de kant bleef, een wolkbreuk de baan volledig blank zette. Tweevoudig wereld kampioen Mang vond het daarna onverantwoordelijk in de 350 cc van start te gaan Stalorders van Kawasaki deden hem echter alsnog op de motor de GP van Oostenrijk, heeft BRUSSEL - Joop Zoetemelk heeft gisteren in Brussel de grote prijs Eddv Merckx, een wegwedstrijd achter dernies over 75 kilometer gewonnen. De Italiaan Francesco Moser eindigde met veertig secon den achterstand op de twee de plaats. De Ier Sean Kelly werd derde. Op 35-jarige leeftijd won Zoete melk een sterk bezette koers, genoemd naar zijn generatie genoot, die hem jarenlang overheerste, maar inmiddels al vier jaar is uitgefietst. In Brussel straalde de zes-vou- dige tweede uit de Ronde van Frankrijk nog frisheid uit. Hij gaf blijk nog jaren mee te kunnen. Zoetemelk, twee keer winnaar van het criterium der Azen. is bezig de grootste specialist achter dernies op de weg te worden. Alleen Knetemann, in Brussel niet van de partij, lijkt zijn gelijke. De Grote Prijs Eddy Merckx beteken de Zoetemelks vijfde over winning van het seizoen. Peeters De ploeg van Peter Post blijft doorgaan met het behalen van successen. Vooral de Belg Ludo Peeters toonde in het afgelopen weekeinde een schitterende conditie. Een dag na zijn overwinning in de eeuwfeestwedstrijd van de Belgische wielerbond in Ou denaarde waar hij Kuiper in de sprint versloeg, trok Pee ters de gele trui aan in de Ronde van West-Duitsland, die gisteren in München van start ging. Peeters won met de ploeg van Post de proloog, een ploegen tijdrit over 7,5 kilometer. Tweede werd de ploeg van Godefroot met Gregor Braun. Het verschil tussen beide ploegen was acht se conden. Smit Theo Smit won gisteren de profronde van Dongen. Hij sprintte het snelst van de vier renners uit de kopgroep, die zich vijf kilometer voor het einde had gevormd uit een groep van twaalf. De voor sprong van de vier was ruim een minuut, maar de volg- groep joeg onder leiding van Hennie Kuiper in de slotfase hard op de koplopers. Smit en zijn drie kornuiten Adrie van der Poel (tweede), Fons van Katwijk (derde) en Johan van der Velde (vil Rfc hadden op de eindstreep nog slechts vijftien seconden voorsprong Priem Cees Priem zegevierde zater dag in Kamenk in een crite rium over 100 kilometer voor profs. Priem arriveerde met vijf seconden voorsprong aan de finish. Jos Schipper werd tweede, Gerrie van Gerwen derde en Joop Zoetemelk, die in 1981 in Kamenk zege vierde, werd daar vierde. Lammerts Johan Lammerts (Bergen op Zoom) was zaterdag de sterk ste in de Omloop van de Knmpenerwaard. een A-klas- siekcr voor amateurs. Na een levendige en snelle wedstrijd ontsnapte 25 kilometer voor de finish in Schoonhoven, waar het veld ook van start was gegaan, een kopgroep van tien renners. Dat groepje bleef tot in de straten van Schoonhoven bijeen en Jo han Lammerts bleek uitein delijk de snelste in de eind sprint. Gonnie van Koert uit Nieuw koop zegevierde bij de dames di«- in Zevenbergen 40 km re den. fiets klimmen. Niet voor lang. In de tiende ronde reed hij op kop liggend de pits binnen Druk ge sticulerend trachtte hu de orga nisatoren duidelijk te maken dat de omstandigheden te gevaarfijk waren. De Finnen gingen niet op zijn aanwijzingen in en de Japan se werkgever verplichtte Mang de race voort te zetten. Onder 3protest voldeed hu aan de op dracht en won de race Zowel in de 250 cc waann hu giste ren zesde werd als 350 cc heeft Mang kansen zijn wereldtitel te prolongeren In de 350 cc staat hij door zijn zege op gelijke hoogte met de Fransman Balde, die het einde niet haalde In de kwart-liters verkleinde hu rijn achterstand op leider Tournadre tot twee punten door een zesde plaats. Tournadre zelf eindigde na een verwoed duel als zevende De beslissing in beide klassen zal ongetwijfeld vallen in de laatste GP van dit seizoen, half septem ber op het circuit van Hocken- heim. waar vonge week Formule i coureur Pironi ternauwernood aan de dood ontsnapte. Van de Nederlandse coureurs ein digde Anton Straver in de 125 cc op de verdiensteluke zevende plaats. Op het moment dat de zu spannen werden afgevlagd. be zette Egbert Streuer de zesde po sitie. Juan Palazzese (Ven) won de 125 cc, Christian Sarron (Fra) zegevierde in de 250 cc. Wielrenner Alex Jansen uitgeschakeld door hond... LEIDEN - Amateurwielren ner Axel Hermans reed gisteren een uitstekende ronde van Zevenbergen, waarin hy tenslotte als tweede finishte. De Kat- wijker wist de uit het vluchtersgroepje van vier ontsnapte Toon van der Steen niet meer te achter halen. maar in de spurt om de tweede stek be toonde hij zich de rapste van het resterende drietal. Michel Meerc eindigde zaterdag in Kamenk als tweede In de kop groep van tien was alleen Pieters sneller dan de Alphenaar. Noord- wijker Martin Schalken» sleepte gisteren in MB zeer natte ronde van Oostzaan een achtste stek m de wacht. Karei Teeuwen miste zaterdag de slag voor de eerste kopgroep in de sterk bezette ron de van Sint Pancras, maar wist zich vanuit de tweede groep nog als tiende te klasseren Alex Jan sen, woensdag nog een goede zesde in De Lier, knalde zaterdag tegen een overstekende hond op en is daardoor voorlopig uit com petitie. Swift-junior Gert-Jan Zwaan finishte in Nieuwendgk als zesde. De eerste wedstrijd uit de n^jaarse- ditie van de Rijn- en Bollen- streekcompetitie kende vanwege de talrijke open koersen een ma tige opkomst. In Gouda won Rijnsburger Joris Zandbergen bu de amateurs voor Pieter Eve- lem en Ton Saveur Martin Ovcr- devest was de snelste junior. Op het Swi ft-parkoers zegevierde Bollenstreker Ruud Onos bu de liefhbeers. Swifter Hans Kolen brander bu de nieuwelingen en Lissenaar Nico Slingerland bu de veteranen. VOETBAL Dynamo Kiev heeft verrassend het voetbaltoernooi van La Coruna gewonnen In de finale versloegen de Sowjetrus- sen het favoriet geachte FC Bar celona met duideluk verschil 4- HONKBAL - De Nederlandse B- ploeg heeft het honkbaltoernooi om de Northern-cup gewonnen BOKSEN - De Argentijnse prof bokser Santos Laciar heeft zater dag in Maracaibo zijn wereldtitel in het lichtgewicht (WBA versie) met succes verdedigd ADVERTENTIE den, 2. Keke Rosberg (Fin) Williams op 0.12 seconden, 3. Jacques Laffite (Fra) Talbot-Ligier op 1 ronde, 4. Patrick Tambay (Fra) Ferrari op 1 ronde. 5. Niki Lauda (Oos) McLaren op 1 ronde, 6 Mauro Baldi (Ita) Arrows op 1 ronde, 7 Chico Serra (Bra) Fittipaldi op 2 ronden, 8. Alain Prost (Fra) Renault op 5 ronden De overige coureurs haalden het einde Stand om het wereldkampioenschap na 13 van de 16 races 1. Didier Pironi (Fra) 39 punten, 2. Keke Rosberg (F'in) 33 punten, 3 John Wat son (Ier) 30 punten, 4. Niki Lauda (Oos) 26 punten. 5. Alain Prost (Fra) 25 pun ten, 6. Elio de Angelis (Ita) 22 punten TOLUCA (ANP) De vierde ronde van het interzonale schaaktoernooi van Toluca werd gekenmerkt door remises tussen de grootmeesters uit de Sowjet-Unie. Poloegajvcski en Spasski kwamen een puntdeling overeen na 35 zetten. Joeri Balasjov en Arthur Joesoepov verwezenlijk ten hetzelfde resultaat na 21 zetten. De derde remise in Toluca kwam op naam van de Argentijn Rubinetti en de Cubaan Rodriguez. De belangrijkste partij van de dag. tussen de Hongaarse ranglijstaanvoer der Adorjan en de Amerikaan Yasser Seirawan werd na 41 zetten afge broken. De afgebroken stelling biedt Seirawan grote kansen op winst. De resultaten van de vierde ronde. Poloegajevski (Sow) - Spasski (Sow) "A - 'A; Rubinetti (Argl - Rodnguez (Cub) 'A 'A; Balasjov (Sow) - Joesoepov (Sow) 'A - 12; Seirawan (VSt) - Adorjan (Hon) afgebroken. Portisoh (Hon) - Kuoatly (Lib) afgebroken. Ivanov (Can) - Torre (Phi) afgebroken, Hulak (Joe) Nunn (GBr) afgebroken. Deze advertentie is een hulde iC;'-'] aan de nieuwe klanten, die we deze week mochten begroeten. A 'ril Gefeliciteerd met uw goede smaak en uw financieel inzicht, Door een simpel zinnetje af te maken hebt u kans dat u het bedrag dat u voor uw Union fiets met Basta-slot uitgaf, terug wint UNKN cLx 'i pat fietsen! Haal een deelnameformulier bij uw Union winkelier en wie weet kost uw Union fiets u niets

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11