SDI 'Helmond Sport gaat voor niemand opzij'.. Twente: "De weg gaat weer omhoog Groningen wil Europa in Carlo de Leeuw: 'Via Excelsior terug naar Kuip' "Fortuna voor turbulent jaar BBI houdt NAC van versterking af Betaald voetbal floreert in het noorden ROTTERDAM (GPD) - Technische kwaliteiten kunnen hem bepaald niet worden ontzegd. Mentaal evenwel schort er nog wel het een en ander aan Carlo de Leeuw, 21 jaar inmiddels en door Excelsior voor een jaar geleend van Feyenoord, waar hij tot op heden geen basisplaats kon veroveren. Dit ondanks het feit. dat hij het af gelopen seizoen in totaal nog ze ven keer de kans kreeg om zijn naaste concurrent Pierre Ver meulen uit de hoofdmacht te spelen. Van een echte competitie tussen deze twee zuivere links poten kon echter geen sprake zijn. „omdat", zo beseft ook Car lo de Leeuw nu. „ik uiteindelijk toch te veel gevolgen ondervond van het feit dat ik tijdens de eer ste helft van de competitie vrij wel niets had gedaan". Dat laatste vond overigens zijn oor zaak in een hardnekkige enkel blessure en moeizaam verlopen contractbesprekingen met Feye noord, dat uiteindelijk pas na maanden een akkoord bereikte met Carlo de Leeuw. Intussen hadden zich weliswaar een paar clubs voor hem gemeld, maar die schrokken ofwel van de vraag prijs of verdwenen van het strijd toneel door zijn persoonlijke ei sen. Want die logen er toen zeker niet om. Ruim een half jaar later zou hij best L-ereid zijn geweest om wat zijn eigen verlangens be treft wat water in de wijn te doen, maar met uitzondering van het Belgische Harelbeke toonde geen enkele club de afgelopen maanden nog interresse voor hem. De reden laat zich achteraf be schouwd trouwens gemakkelijk raden. „Immers", zo verduide lijkt Carlo de Leeuw, „doordat ik ook in de tweede helft van de competitie weinig heb laten zien, nam de belangstelling voor mij vanzelfsprekend af. Goed, Harel beke heeft dan nog wel even naar mijn vraagprijs geinformeerd, maar men is toch kennelijk ge schrokken van die drie ton die Feyenoord nog altijd voor mij schijnt te vragen". Dat het voor hem een schier hope loze opgave was om in een mate loos falend Feyenoord op te val len, laat Carlo de Leeuw onbe sproken. „Als je in het eerste van Feyenoord wilt staan, moetje ge woon bewijzen dat je een plaats verdient. Wel, en aangezien me dat tot op heden nog steeds niet is gelukt, heb ik uiteindelijk maar gekozen voor een jaartje Excelsior, omdat ik voorzag dat ik anders toch niet aan de bak zou komen bij Feyenoord. Ze zeggen namelijk dat er iets man keert aan mijn instelling, maar bij Exceslior zal ik toch proberen aan te tonen dat ik wel thuis hoor in het eerste van Feyenoord". „Inderdaad, dat zal niet meevallen, vooral niet omdat Excelsior geen elftal heeft om aanvallend voet bal te spelen. Maar misschien kom ik daar op het middenveld toch beter tot mijn recht dan bij Feyenoord, waar ik meestal als linkervleugelspits werd ingezet. Want dat is geloof ik toch wel de bedoeling van Jacobs (de nieuwe trainer van Excelsior), dat ik ach ter de voorhoede ga opereren". Hoe die voorhoede van Excelsior er na het vertrek van Rinie Pias mans (naar FC Twente), Remco Boere (naar Roda JC) en Piet den Boer (naar Mechelen) uit zal zien, wordt vermoedelijk pas duide lijk op de eerste competitiedag als Excelsior in de Rotterdamse Kuip tegen Feyenoord aan een nieuw eredivisieavontuur be gint. Want bijna traditiegetrouw hebben de Rotterdammers weer de nodige problemen moeten overwinnen met spelers die niet wilden tekenen. Dat dit al met al ten koste is gegaan van de voor bereiding op de competitie zal waarschijnlijk wel blijken tij dens de eerste wedstrijden, waarin juist de basis voor een ge slaagd seizoen moet worden ge legd. Als de voortekenen dan ook niet bedriegen begint Excel sior - schuldenvrij weliswaar door de verkoop van bovenge noemd drietal - andermaal aan een kortstondig verblijf in de eredivisie. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 99 Carlo de Leeuw lin duel met Hagenaar Rondberg, wil bewijzen dat hij in de Kuip thuishoort. SITTARD (GPD) - Twaalf jaar is Hans Zuidersma nu al semiprof. In die lange carrière mocht hij even aan de eredivisie proeven, bij Roda JC en Wageningen. Daarna was het zeven jaar knokken met Fortuna Sittard om in de hoogste voetbalklasse te komen. Hij start nu als de op een na oudste spits van de eredivisie. „En geloof maar niet dat ik me, nu ik eindelijk terug ben in de eredivisie, zomaar uit het elftal laat spelen". Twee weken voor de eerste officië le training van de kersverse ere- divisieploeg was Hans Zuidersma al in de Brunssum- merheide te vinden. „Ik ben al drieëndertig en zal er dus iets meer voor moeten doen dan de jongeren". Apetrots meldt hij dat hij vijfde werd tijdens een door trainer Frans Korver uitgezette bosloop. „Normaal zijn er wel zo'n tien tot twaalf spelers die me uit de rails lopen, maar deze keer ging ik niet aan de kant. Dat zal ook in Nieuwe clubs op avontuur in eredivisie SITTARD (GPD) - „Wij gaan voor niemand opzij". Met die lijfspreuk begint Jan Notermans (49), de Sit- tardse trainer van Helmond Sport, aan de competi tie. Toch beseft hij maar al te goed dat nieuwkomers het in de eredivisie veelal deksels moeilijk krijgen. De voorbeelden liggen wat dat betreft voor het opra pen: Volendam, Wageningen en Eindhoven. Niette min ziet Jan Notermans goede mogelijkheden voor zijn formatie. „Met Fortuna Sittard en Excelsior behoren wij tot een groep van zeker negen clubs die elkaar weinig ontlo pen. Bovendien wijs ik mijn spelers graag op Haar lem, dat het de vorige competitie geweldig heeft ge daan. Net als de Haarlemmers destijds stonden wij het hele seizoen bovenaan in de eerste divisie. Waar om zouden wij dan ook niet in de middenmoot kun nen eindigen?". Jan Notermans is zich er echter wel van bewust, dat hij enkele factoren die medebepalend zijn voor de uiteindelijke plaats op de ranglijst, niet in de hand heeft. „Vorig jaar hebben we het geluk gehad, dat we nauwelijks geplaagd werden door blessures en schorsingen. Liefst negen spelers konden alle wed strijden meedoen. Wat dat betreft kan het voor ons in de komende competitie alleen maar ongunstiger uitvallen. Van belang kan ook het programma wor den. Een ploeg weer opladen na bijvoorbeeld drie nederlagen op rij, is een heel moeilijk karwei". Spectaculaire aankopen heeft Helmond Sport zich niet kunnen permitteren. „De zaak staat er bij finan cieel gezond bij. Dat willen we graag zo houden. Op mijn verlanglijstje staat nog wel een middenvelder met veel loopvermogen, maar daar hebben we voor lopig maar van afgezien. We wachten af. Mogelijk komen we over een paar maanden toch voor zo ie mand op de markt". De Brabanders hebben zich verzekerd van de dien sten van twee voorhoedespelers, die bij PSV onder contract hebben gestaan: Dijkstra en Alkemade. De selectie is daarmee op zeventien man gebracht. Notermans is er vast van overtuigd, dat zijn jongens het menige tegenstander knap moeilijk zullen ma ken. „Helmond Sport zal het moeten hebben van veel tempo maken. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, ligt de snelheid in de eerste divisie meestal hoger dan in de eredivisie, waarin overigens uitgekiender wordt gespeeld. Goede voetballers lo pen nu eenmaal minder, hebben ook niet zoveel kansen nodig om te scoren. Maar met ons tempo uit de eerste divisie zullen we menige tegenstander het vuur aan de schenen leggen". De Helmondse aanhang rekent daar kennelijk op. Meteen na de start van de verkoop vlogen driedui zend seizoenkaarten de deur uit... Hans Zuidersma de competitie niet gebeuren. Ik wil me nog één keer in de kijker spelen. Fortuna heeft niet voor niets twee keer in de nacompeti- tie gezeten en drie periodetitels behaald. Ik ben er zeker van dat we mooi gaan meedraaien in de middenmoot van de eredivisie". Hans Zuidersma, die door zijn collega's schertsend, maar ook waarderend de Oleg Blochin van Fortuna wordt genoemd, is een optimist. Hans Zuidersma profiteert van ja renlange ervaring. Hij beleeft elk seizoen een periode waarin hij geen bal raakt. „Ik laat dat rustig over me heen gaan en trek me van het publiek niets aan. An ders kun je de rest van het sei zoen vergeten. Ik zweer bij Frans Korver. Hoe slecht je ook bent, hij laatje niet vallen". Frans Kor ver: „Hans is een gouwe ouwe. Wat die man opbrengt aan men taliteit is onvoorstelbaar. Menige jonge gast kan daaraan een voor beeld nemen". Fortuna in de eredivisie. Hans Zuidersma is er helemaal gek van. „We krijgen een hoop der by's. Tegen PSV, Helmond Sport en ook NAC worden het echte, zuidelijke prestigewedstrijden. Bij Fortuna-Roda JC zitten gega randeerd vijftienduizend men sen op de tribune. Misschien krijgt het voetbal in Limburg door Fortuna weer een kick in de goede richting". Het wordt ene hele klus voor Fortuna Sittard. Dat is zeker. Hans Zuidersma: „We staan voor een turbulent jaar". BREDA (GPD) Vorig seizoen verbaasde NAC tijdens de eerste helft van de competitie vriend en vijand. De Bredase eredivisieclub draaide im mers enkele maanden mee net onder de top. Toegege ven, uiteindelijk finishte de formatie van trainer Jo Jan sen toch weer in de onderste helft, maar ook ver nadien moet men in Breda nog ruim schoots boeten voor die pe riode waarin het publiek, dat de weg naar het stadion plot seling weer wist te vinden, met aantrekkelijk voetbal werd verwend. Door dat verrassende optreden in het begin werd namelijk van alle kanten getrokken aan de spelers. Martin Vrey- sen bijvoorbeeld vertrok al halverwege het seizoen naar FC Twente en aan het eind van het seizoen verhuisde middenvelder Ton Lokhoff naar PSV. Goed. Willy Jan sen kwam daarvoor terug, maar door de eerder genoem de verkopen en het uitlenen van doelman Van Eenen- naam aan de Belgische club St. Niklaas plus het feit dat Jac Beusenberg na een sei zoen vol ellende definitief werd afgekeurd voor het be drijven van betaald voetbal kan NAC het geld dat in de transferpot is overgebleven niet investeren in nieuwe spelers. Het BBI (Budget Be- wakings Instituut) steekt daar een stokje voor. Weliswaar kregen uit eigen ge lederen Guus van de Borgt, Ton Cornelissen en Ferry Kotta een contract aangebo den, de door trainer Jo Jan sen (hij begint al weer aan zijn tiende seizoen) zo vurig verlangde versterking kwam, even afgezien van de van PSV geleende doelman Quin- tus van der Meulen, (nog) niet. Hetgeen niet wil zeggen dat Ton van der Meer dit seizoen niet in de mogelijkheden van NAC gelooft. „Want", zo stelt de Bredase manager, „na het vertrek van Vreysen hebben we dan misschien wel niet meer zo spectaculair ge speeld dan in de eerste helft van de compëtitie, we heb ben wel evenveel punten be haald dan in de periode dat Vreysen nog bij ons speelde. En het publiek is toch blijven komen. Over het gehele sei zoen genomen hebben we ge middeld 1500 toeschouwers meer per wedstrijd getrok ken dan het jaar daarvoor". ENSCHEDE(GPD) - Voor trainer Rob Groener staat het vast, dat FC Twente met de twaalfde plaats op de seizoenrang lijst het dieptepunt ach ter de rug heeft. „Vanaf nu gaat de weg weer om hoog, maar hoe dat pro ces precies zal "erlopen valt moeilijk te v oorspel len", oppert de trainer van de Enschedest eredi visieclub. „Op papier staat er best ee» aardig elftal, dat voor aantrt kkelijk voetbal kan zorgen. Maar ergeet niet dat dit elftal nog geen inge speeld team is. De ene week zijn ze in staat de sterren van de he mel te spelen, terwijl ze in de wedstrijd daarop mogelijk hope loos kunnen falen. Dat risico zit er in en ik hoop dat het publiek daar begrip voor heeft". „Twente moet weer een eigen speelstijl krijgen. Iets herken baars, waarmee het publiek zich kan identificeren. Dat is in het verleden altijd zo geweest. In de tijd van Drost. Achterberg, Pahl- platz, Van der Vall, Thijssen, Muhren en Jeuring had FC Twente een elftal waar het pu bliek achter stond. De ploeg was herkenbaar en de spelers waren klantenbinders. Goed, op het laatst kwam er wel wat kritiek, maar er zijn met die manier van spelen grote successsen bereikt. Dat wil niet zeggen dat ik weer dezelfde kant op wil. Er zijn an dere spelers, die om een ander concept vragen. Maar de herken baarheid moet terug komen". De entree van Rob Groener als trai ner van FC Twente was vorig sei zoen verre van ideaal. Na het plotselinge vertrek van Hennie Hollink werd hij geconfronteerd met een selectie, waarop hij geen enkele invloed had kunnen uit oefenen. „Eigenlijk ben ik het hele seizoen aan het schuiven ge weest", meent Groener. „Denk maar aan de tussentijdse verko pen van Jol en Zondervan, de schorsingen van Kila en Gritter op ongelukkige momenten, bles sures op vitale plaatsen, kortom elke week moest ik weer een an der elftal opstellen. Vandaar vind ik de prestaties, die wij vo rig seizoen hebben geleverd, niet eens zo slecht. Het was naar mijn idee het maximaal haalbare met die groep". Voor het komende seizoen heeft Groener wel zijn stempel kun nen drukken op het aankoopbe leid, al is die invloed in zekere zin betrekkelijk. Zo had hij dol graag het Utrechtse talent Jan Monster aan zijn groep toege voegd. „Daar had ik echt mijn zinnen op gezet. Maar als het be stuur dan niet bereid blijkt de ge wenste transfersom op tafel te leggen, dan houdt alles op. Is het dan zo vreemd dat ik dan op zul ke momenten goed de pest in heb?". Na eerder al Martin Vreysen en Jan van Gestel te hebben aangetrok ken, strikte FC Twente ook nog de spitsen Rinie Piasmans en de Engelsman Billy Ashcroft alsme de verdediger Martin Koopman voor een contract met de En- schedese club. „Ik heb bewust gezocht naar wat ervaring in de ploeg, want in zijn totaliteit was onze selectie aan de jonge kant. Het lijkt een ploeg met perspectief, maar hoe snel groeit het teamverband? Een team in opbouw speelt niet ge lijkmatig. Dat vergt tijd. Aan de andere kant ben ik een pure prestatietrainer. Ik wil ook resul taat zien, dus veel tijd hebben we niet, zeker niet als we willen meedingen naar een van de Eu ropa Cup-plaatsen. Want dat blijft toch het doel, waar ik naar wil streven. Als iedereen er van doordrongen is dat er hard ge werkt moet worden kunnen we een heel eind komen". GRONINGEN (GPD) - Hoog van de (Martini-)toren blazen is de Groninger vreemd. „Het ziet er op papier aardig uit, maar het moet nog allemaal" luidt de algehele tendens wanneer de plotseling erg ambitieus geworden plaatselijke eredivisie club ter sprake komt. Achter die terughou dendheid gaat echter een groot, onuitgesproken, optimisme schuil. FC Groningen, dat tot dus ver al tevreden was met bescheiden meemarche- ren in de eredivisie, streeft nu naar een hoge positie en heeft zijn zin nen gezet op wat de vori ge competitie op het nip pertje mislukte: Euro pees voetbal. Het betaalde voetbal in Groningen floreert, in volstrekte tegenstel ling tot elders, als nooit tevoren. Het Oosterpark raakte met een gemiddelde van 12.000 toeschou wers weer iets voller dan een jaar eerder en het elftal klom voor Groninger begrippen naar onver wachte hoogte (zevende) op de eindranglijst. Accommodatie Hoezeer het voetbal in de noorde lijke provinciehoofdstad en wij de omgeving leeft blijkt uit de voortvarendheid waarmee de ac commodatie is uitgebreid. Een kleine duizend zitplaatsen op on overdekte tribunes zijn in allerijl bijgebouwd toen bleek dat de vraag naar seizoenkaarten de voorverkoop van het vorig jaar al weer overtrof. De ruim 5000 zit plaatsen zijn praktisch allemaal reeds verkocht, waardoor het Oosterpark voor de competitie wedstrijden alleen nog staan plaatsen in de aanbieding heeft. De leiding van FC Groningen, on der aanvoering van de Drentse varkenshandelaar Renze de Vries, heeft de supporters niet lang laten treuren over het ver trek van Peter Houtman, de po pulaire hoogspringende topsco rer, die voor de tweede maal is teruggehaald door Feyenoord. Zes ton werden de Groningers er financieel wyzer van, maar het geld is even snel weer uitgege ven. Rustiek Ron Jans werd onder de handen van FC Twente bij PEC Zwolle weggehaald voor vijf ton en om helemaal tegemoet te komen aan de wensen van het publiek kwam er bovendien een echte opvolger van Houtman. Rob McDonald, die het als Willem Il'er tot de derde plaats schopte op de topscorerslijst, komt in het centrum van de aanval te.staan. De transfer van de Engelsman, die eerder voor SC Cambuur en Wageningen speelde, kwam me de tot stand dankzij behulpzame zakenlieden die FC Groningen de ontbrekende 275.000 gulden renteloos leenden. Een goede beurt bij zijn fans maak te FC Groningen ook door Erwin Koeman van PSV te verlossen, zij het dat dat gebeurde op huur- basis met het eerste recht van koop. De 700.000 gulden die PSV als transfersom voor de oudste van de beide Koeman-broers vraagt is de Groningers nog te gortig. De hereniging van Erwin en Ro nald Koeman, die met Jan van Dijk het middenveld gaat be mannen en het aanvalstrio Steve Goble, Rob McDonald en Ron Jans hebben het elftal onmisken baar versterkt. Nooit hadden de Groningers de beschikking over zo'n dure ploeg, maar diverse Nederlandse topclubs kunnen er momenteel met een lege porte monnee van getuigen dat flinke investeringen alles behalve zalig makend zijn. Zolang het publiek het Oosterpark weet te vinden maakt FC Groningen zich echter geen zorgen. "Haagse" Theo (Verlangen) is blij met de hereniging van Erwin en Ronald Koemen. De broers moeten Groningen aan Europees voetbal helpen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10