Fusie instituten kost veel banen ESi®* PvdA-WD nog niet samen 'Emancipatie vrouw kan via open universiteit' Utrecht vraagt koningiii om hulp -C Abva/Kabo over plan ministerie: Vrouwen in wao anders behandeld dan mannen? Politie maakt eind aan kraakaetie Epe Senator Zoutendijk ziet te grote verschillen DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) -Op 8 septem ber, de dag van de kamerverkie zingen, zullen er nog ongeveer 150.000 Nederlanders op vakan tie zijn. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat dat er van hen ongeveer 65.000 in het bui tenland zullen verblijven. De afdeling vakantie-onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op grond van een steekproefonderzoek uit 1980 het aantal Nederlandse vakantiegan gers in het buitenland in de week van 6 tot en met 12 september van dat jaar geschat op ruim 332.000. Van hen is ongeveer vijf procent jonger dan 19 jaar. Aangezien het aantal buitenlandse vakanties in 1979, 1980 en 1981 stabiel was (5,3 miljoen) en de spreiding van vakanties in de tijd Invloed van vakantie op verkiezingen is beperkt doorgaans hetzelfde beeld te zien geeft, geven de cijfers uit 1980 een redelijk beeld van het aantal vakantiegangers dat zich dit jaar in de verkiezingsweek in het bui tenland zal bevinden. Ervan uitgaande dat de kiesdeler, het aantal uitgebrachte stemmen dat goed is voor een kamerzetel, dit jaar weer rond de 57.000 zal liggen (1981 57 924. 1977 55 471) zijn de potentiële kiezers met vakantie in het buitenland bij de komende kamerverkiezingen goed voor één zetel. Die kiezers moeten dan wel gebruik maken van de mogelijkheid om hun stem te laten uitbrengen door ie mand die wel in Nederland ver blijft. Kiezers die in eigen land hun vakantie doorbrengen, kunnen gebruik maken van een kiezers- legitimatiekaart. Zij kunnen dan terecht bij een ander stembureau dan op hun kaart is vermeld. Van die mogelijkheden - stemmen bij volmacht of met kiezerslegiti- matiekaart - wordt druk ge bruik gemaakt. UTRECHT (ANP) Een reorganisatie bij het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne zal volgens de FNV-bond Abva/Kabo waarschijnlijk enkele honderden ar beidsplaatsen kosten. Het gaat om een samenvoeging van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven, het Rijksinstituut van de Drinkwatervoorziening in Leidschendam en het instituut voor Afvalstoffen in Amersfoort. UTRECHT (ANP) - Burge meester en wethouders van Utrecht hebben zich tot ko ningin Beatrix gewend om aandacht te vragen voor de grote nood waarin de stad verkeert. Het college vraagt de koningin haar invloed aan te wenden om een oplossing te vinden voor de „bijna on oplosbare" problemen van de stad. In het request aan de koningin stelt het Utrechtse college, dat van decentralisatie van bevoegdheden aan de ge meenten nog „niets wezen lijks" is terechtgekomen. B en W betogen dat nieuwe wettelijke bevoegdheden voor de gemeenten nodig zijn op het gebied van stadsver nieuwing, specifiek welzijn, burgerrechten voor minder heden en effectieve bestrij ding van de drugsproblema tiek en van de verkeersover last. Binnen zekere kaders moet ruimte komen voor een eigen stedelijk beleid. Voor dat be leid is een ingrijpende her schikking van de financiële middelen vereist, aldus het college. De huidige koppe ling van uitkeringen aan ge meenten uit het gemeente fonds aan het inwonertal van alle grote gemeenten voort durend terugloopt. Voor de bevolking van Utrecht is de grens bereikt van wat aan las ten kan worden opgebracht, schrijven B en W. Het Utrechts college motiveert de nogal ongebruikelijke pro cedure van een request aan de koningin met het argu ment dat Utrecht er, in verge lijking met andere grote ge meenten, slechter aan toe is. Voor dit jaar heeft de stad Utrecht een tekort van deng miljoen gulden. De financiële reserves zijn uitgeput. Dat kan remmend werken voor de groeimogelijkheden van het bedrijfsleven, aldus het college. „Een jaar na een gecombineer de openbare collegevergade ring van de vier grote ge meenten, met als uitkomst een in een resolutie neerge legde schreeuw om hulp. is er in feite nog geen enkele we zenlijke ontwikkeling ten goede waarneembaar". De beslissing om deze instituten - waarbij in totaal 1350 mensen werken - samen te voegen is het personeel en de vakbonden vol gens de Abva/Kabo gisteren meegedeeld zonder dat er ook maar enig vooroverleg is ge weest. Ook een toelichting die aangeeft waarop het besluit is ge baseerd, ontbreekt. "Ook over de gevolgen voor het personeel wordt officieel gezwe gen", aldus een Abva/Kabo-be- stuurder, die zei dat de bonden zich door deze stap van minister Gardeniers overvallen voelen. Hij verwacht dan ook weinig goeds van het nog komende overleg. Voornemen Een woordvoerder van het minis terie zei desgevraagd, dat het gaat om een voornemen en nog niet om een besluit om de drie instituten samen te voegen tot een "Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne". De minister denkt daardoor tot een doelmatiger opzet van het milieuhygiënisch onderzoek te kunnen komen. Overigens is het wel de bedoeling, dat de t tuele samenvoeging al in novem ber haar beslag krijgt. De eindbe slissing wordt in oktober geno men, na overleg met de vakbon den. Of de "fusie" arbeidsplaatsen gaat kosten, staat volgens de woord voerder van het ministerie nog niet vast. Hij kon ook nog niet zeggen of de drie nu nog in apar te gebouwen gehuisveste institu ten ook "geografisch" zullen worden samengevoegd. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven (RIV) houdt zich zowel met de volksge zondheid (ontwikkelen en toet sen van vaccins, nationaal vergif tigingencentrum etc.) bezig als met het milieu (onder meer me tingen van lucht- en water verontreiniging). Als de samen voeging van de drie instituten doorgaat wordt de directeur-ge neraal van het RIV. dr. H.H. Co- hen, directeur-generaal van het nieuwe instituut, terwijl de RIV- directeuren dr. E.J. Ruitenberg en prof. dr. E.H. Kampelmacher er, evenals de directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening ir. P. Santema, di recteur van worden. Ontkenning DEN HAAG (ANP) - De sociale verzekeringsraad moet op zo kort mogelijk termijn een onder zoek instellen naar de behande ling van vrouwen bij de toepas sing van de wao en de aaw. Mi nister Nypels, die tijdens de vakantie van zijn collega De Graaf de portefeuille van sociale zaken behartigt, heeft dit ver zoek overgebracht in een brief aan de raad. Aanleiding voor dit verzoek waren schriftelijke vragen van de ka merleden Van Es (PSP) „en der tien anderen". De vrouwelijke vragenstellers vroegen zich on der meer af of „klachten van vrouwen samenhangen met het feit dat keuringsartsen vaak van het mannelijk geslacht zijn". Dat aspect moet de Sociale Verzeke ringsraad in het onderzoek be trekken. De raad zal bij het onderzoek we tenschappelijke instituten waar vrouwenstudie wordt gepleegd, moeten raadplegen. De opzet van het onderzoek door de Socia le Verzekeringsraad zal met deze instituten moeten worden be sproken om te „waarborgen" dat de „specifieke deskundigheid" tot zijn recht komt. WEERRAPPORTEN Die instituten kunnen bij het on derzoek worden betrokken mits dat „wetenschappelijk en metho dologisch verantwoord is". „Be trouwbare, statistische informa tie" over de „kernvraag - wor den vrouwen bij de toepassing van de aaw/wao anders behan deld dan mannen? kan niet worden gemist, aldus de minis ter. RIV-directeur dr. Cohen ontkende gisteravond nadrukkelijk dat er arbeidsplaatsen in het geding zijn of dat zelfs maar een vacatu restop zou worden overwogen. "Dat zou onaanvaardbaar zijn dat omdat dat het einde zou bete kenen van onze instituten. Die hebben namelijk juist steeds jon ge wetenschappers nodig". Volgens dr. Cohen is een nauwere samenwerking tussen de drie in stituten nodig om "op adequate wijze problemen die uit de maat schappij en de wetenschap op ons afkomen, aan te kunnen". Hij zei dat het RIV-personeel buitengewoon positief op het heeft gereageerd. Voor 400.000 fraude met bv OMMEN (ANP) - De politie heeft acht verdachten aange houden in verband met frau de met een bv in Ommen. Voor ruim 400.000 gulden werden bij het bedrijf Roland Nederland bv. een groothan del in dakbedekkingen, valse facturen opgemaakt. Voor ze ker 250.000 gulden werden vlak vóór het bedrijf failliet ging, goederen aan het faillis sement onttrokken. De drie hoofdverdachten zijn de 42- jarige ex-directeur van Ro land Nederland bv, zijn vrouw en een 37-jarige direc tiemedewerker uit Ommen. Een speciaal rechercheteam van Overijsselse rijkspolitie- gemeenten heeft de fraude zaak eind juli afgesloten. On derzocht worden nog een mo gelijke oplichting van een bank in Ommen, het plegen van belastingfraude en ver duistering van 13.000 gulden. De politie van Epe leidt een van de vijftien krakers uit het voormalige bejaardentehuisdat uitbundig was aangekleed met spandoeken. EPE (ANP) - De politie in Epe heeft gisteren het sinds drie jaar door krakers bewoonde voorma lige bejaardentehuis in Epe ont ruimd. De actie verliep zonder geweld. De vijftien overgebleven krakers bespoten de agenten met een brandslang. Luid zingend wer den ze daarop naar buiten gedra gen. Het pand is verzegeld. Daar voor moest de politie echter wel een barricade van de krakers op de bovenverdieping opruimen. De ontruiming gebeurde nadat de Raad van State maandag een ver zoek van de krakers tot opschor- EINDHOVEN (ANP) - Een met een pistool gewapende jonge man met een integraal helm op heeft gistermorgen een geldlo- per van de PTT in het winkel centrum Kastelenplein in Eind hoven een geldzak met ruim 53.000 gulden afhandig ge maakt. De zak zat in de zwarte leren tas van de PTT'er. ting van hun dreigende uitzet ting had afgewezen. De gemeen te wilde de krakers uit het pand hebben omdat er geen enkele brandwerende voorziening was. Er was geen vluchtweg als er brand zou uitbreken. De brand weer noemde de situatie in het bejaardenhuis voor de bewoners „levensgevaarlijk". De krakers, voor het merendeel af komstig uit Epe, kregen van bur gemeester H.J. Beuke tot woens dagochtend negen uur de gele genheid het pand te verlaten. Ze staan nu op straat, aangezien de gemeente zegt geen woonruimte voor hen te hebben. De zendingsgemeenschap ..Jeugd met een Opdracht" JN'Ó) gaat de ontruimde vleugel, nadat die brandveilig is gemaakt, huren van de ds. Pnns-Stichting. Deze is eigenaar van het pand. De JNO heeft al een onderkomen in een andere, wel brandveilige, vleu gel. PvdA-kamerlid wil onderzoek Uniser-zaak DEN HAAG (GPD) - Het PvdA Tweede Kamerlid Meiny Epema- Brugman wil in tegenstelling tot milieu-staatssecretaris Ineke Lambers-Hacquebard dat er als nog een onderzoek wordt ver richt naar het bestuurlijke han delen in de Uniser-affaire. Door zon onderzoek te verwerpen lijkt het erop alsof de zaak wordt toegedekt, aldus het sociaal-de mocratische kamerlid gisteren, iets dat in dit ergste milieuschan daal tot nu toe móet worden voorkomen. Mevrouw Epema wil zo snel moge lijk als de Kamer van zomerreces terug is met staatssecretaris Lambers overleggen over de bnef die zy kort geleden aan de volksvertegenwoordiging heeft verzonden en waarin zy een on derzoek verwerpt. Volgens me vrouw Lambers zyn er in de Uni ser-affaire weliswaar fouten ge maakt, maar dat zijn fouten die niet aan verschillende ambtena ren te verwijten zijn, maar fouten die voortkomen uit lacunes in de wetgeving en coördinatie tussen de betrokken overheden. Me vrouw Lambers spreekt in dat verband over meer structurele fouten. Mevrouw Epema wil dat er m elk geval een verdergaand onder zoek komt. al was het alleen maar om inderdaad, maar dan definitief, te constateren dat er door de betrokken ambtenaren geen fouten zijn gemaakt. Zy vindt de Uniser-affaire zo be langryk en ingrypend dat zo'n onderzoek volgens haar drin gend gewenst is. Zy vermoedt ook. op grond van de brief van Ineke Lambers, dat de staatsse cretaris zelf een onderzoek is be gonnen. maar het niet hoeft kun nen voltooien en er uiteindelijk van heeft afgezien. VELSEN (GPD) - De commissa ris van politie in Velsen heeft alle politiekorpsen in Nederland om medewerking verzocht bij de op sporing en aanhouding van vier Heli's Angels. Uit een onderzoek is komen vast te staan dat de ge zochte mannen in de nacht van vrijdag op zaterdag daadwerke- lyk hebben deelgenomen aan een massale vechtparty in Sant poort Daarbij overleed de 24-ja- nge IJmuidenaar G van der Plas t E neerslat afgel. 24 Amsterdam onbewolkt 24 16 0 De Bilt onbewolkt 25 14 0 Deelen onbewolkt 26 15 0 Eelde onbewolkt 25 13 0 Eindhoven onbewolkt 26 15 0 Den Helder onbewolkt 23 16 0 Rotterdam onbewolkt 25 17 0 Twente licht bew. 25 12 0 Vlissingen onbewolkt 24 18 0 Zuid Limburg 25 15 0 Aberdeen 20 12 0 Athene licht bew. 32 23 0 Barcelona onbewolkt 27 19 0 onbewolkt 23 14 0 Bordeaux onbewolkt 30 17 0 Brussel onbewolkt 25 17 0 Frankfort onbewolkt 27 15 0 Genéve onbewolkt 27 15 0 Helsinki onbewolkt 20 7 2 Innsbruck onbewolkt 27 14 0 Klagenfurt onbewolkt 29 12 0 Kopenhagen licht bew. 22 14 0 Lissabon 37 20 0 Locamo 28 19 0 Londen regenbui 25 14 02 Luxemburg onbewolkt 26 14 0 Madrid onbewolkt 33 17 0 Malaga onbewolkt 29 19 0 Mallorca onbewolkt 33 16 0 München onbewolkt 25 13 0 onbewolkt 30 23 0 Oslo geheel bew. 23 0 0 Parijs onbewolkt 27 17 0 Split onbewolkt 32 20 0 Stockholm licht bew. 22 12 0 onbewolkt 25 15 0 licht bew. 26 14 0 Casa Blanca zwaar bew. 26 21 0 Las Palmas zwaar bew. 26 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 30 0 0 DOESBURG (ANP) - Een omvangrijke brand heeft gisteren de houtgroothandel Aalbers in het Gelderse Doesburg vrijwel geheel in as gelegd. Door de grote droogte en de wind veranderde het bedrijfsterrein in korte tijd in een loeiende vuurzee, die door tal van brandweerkorpsen werd bestreden. De schade loopt in de miljoenen guldens. Ook een naburig transportbedrijf liep grote schade op. De hitte was zo groot dat de brandweer een 200 meter verderop gelegen benzinestation nat moest houden. DEN HAAG (ANP) - De open uni versiteit biedt vrouwen een mo gelijkheid om haar educatieve achterstand in te halen. Voor het al dan niet slagen van de nieuwe instelling in dit opzicht, is studie begeleiding een van de belang- njkse factoren. Er zijn voor vrou wen meer hindernissen te nemen om te latere leeftijd hoger onder wijs te volgen dan voor mannen. Daarom moet de studiebegelei ding intensiever en meer daarop afgestemd worden. Dit heeft de Emancipatieraad gis teren gesteld in zyn commentaar op het ontwerp van de Wet op de Open Universiteit. Hij herinnert eraan dat het met voorrang op- zetten van de open universiteit niet ten koste mag gaan van het verder uitbreiden van het twee- de-kansonderwys op middelbaar niveau. Helaas is dit niet syste matisch gebeurd, aldus de raad. Hy merkt op dat voldoende waar borgen moeten worden gescha pen om wederkerend onderwys niet te laten verworden tot on derwijs met een lagere maal- schappelyke status dan de vol waardige vormen van (jeugd- )educatie. Als gevolg van haar so ciaal-culturele en sociaal-econo mische situatie zijn vrouwen slechts gediend met een open universiteit als aan die waarbor gen is voldaan Studie in deeltijd bestaat al aan be staande instellingen. De open universiteit kent aangepaste pro gramma's en werkvormen. Hier- by is het niet reëel, dat de norm gelijkwaardigheid uit het zicht verdwynt, aldus de raad De Emancipatieraad dnngt in zijn advies aan de minister van on derwys en wetenschappen ook aan op spoedige uitbreiding van studierichtingen aan de open universiteit. Behalve rechten, economie en sociaal-culturele wetenschappen wil de raad ook studierichtingen uit de Beta-fa cultciten. Van de bestaande in stellingen is sprake van sexege bonden keuze van studierichtin gen. De nieuwe instelling biedt by uitstek de gelegenheid de deelname van vrouwen aan exac te studierichtingen gericht te sti muleren, aldus het advies. DEN HAAG (ANP) - Samenwer king tussen de PvdA en de WD in een regering is op korte ter mijn erg onwaarschijnlijk. Hoe wel er op tal van gebieden over eenstemming tussen deze partij en bereikt zou kunnen worden, zijn de verschillen van mening op het terrein van de plaatsing van nieuwe kernwapens zo fun damenteel, dat het.vrijwel uitge sloten is dat PvdA en WD op korte termijn samen in een kabi net kunnen zitten. Dit schrijft de voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer, Zoutendijk, in een aflevering van het blad Liberaal Reveil dat hele maal gewijd is aan mogelijke sa menwerking tussen PvdA en WD Het PvdA-Tweede-Kamerlid Pa- tijn komt in zijn bijdrage aan het blad tot vrijwel dezelfde conclu sie. Ook volgens hem bestaan er wezenlijke verschillen tussen de twee partijen op het gebied van de veiligheidspolitiek. De WD is namelijk voorstander van het plaatsen van nieuwe kruisraket ten op Nederlandse bodem, in dien de Sowjet-Unie de reeds ge plaatste SS-20 raketten niet ont mantelt, terwijl de PvdA in alle omstandigheden tegen plaatsing is. Sociaal-economisch Zoutendijk erkent ook dat er tus sen de socialisten en liberalen grote verschillen bestaan op het gebied van de sociaal-economi sche politiek. Hy verwacht ech ter dat de twee partijen wel tot overeenstemming zouden kun nen komen in een situatie van re- aelike economische groei. Hy wijst er in dat verband op dat er niet zoveel wezenlijke verschil len waren tussen het beleid dat liberaal-confessionele en socia- listisch-confessionele kabinetten na de Tweede Wereldoorlog heb ben gevoerd. Veel m oeilijker zal het zijn om tot overeenstemming te komen in de huidige omstandigheden van economische neergang, zo schrijft Zoutendijk. Als essentië le verschillen noemt Zoutendijk de "sterke nivelleringsdrang van de PvdA", iets waar de WD wei nig voor voelt en het streven van de PvdA naar extra arbeidsplaat sen in de k wartaire sector op kor te termijn. De WD gelooft veel minder in maatregelen die snel succes op leveren. Arbeidstijdverkorting ziet Zoutendijk als een van de ge bieden waarop wel overeenstem ming kan worden bereikt. Machtspositie Het naar elkaar toegroeien van PvdA en WD zal slechts gelei delijk kunnen gebeuren, meent Zoutendijk. "Na decennia van wederzijdse verkettering is er echter een psychologische bar rière ontstaan, die slechts lang zaam kan worden geslecht. De kiezers moeten het immers ook nog begrijpen "Zoutendijk blijft een fervent voorstander van het streven naar samenwerking om het CDA uit zyn huidige machtspositie te ver wijderen. een machtspositie "die ver uitstygt boven de numerieke sterkte in de Tweede Kamer", zo meent hy. Groem Betaalchiqi ls en Pt Groene Betaalpas. Gegarandeerd tor 1 li*).- per cheque Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7