Habib werkt aan laatste details Waarschuwing voor Bonn Nieuwe actie Zuid-Afrika in Angola "Verkiezingen al in 1983 gewenst" Israël blijft bombarderen Senaat VS vóór zenden van troepen naar Midden-Amerika Italiaanse neofascist wurgt mede-gevangene Bomaanslag op Iraakse ambassade in Parijs Beiroet merkt niets van "hoopgevende" gesprekken Buitenland DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 PRETORIA (AFP/UPI) - Zuid- Afrika heeft gisteren officieel be kendgemaakt dat het op het ogenblik een nieuwe militaire ac tie tegen de bases van de Nabi- mische onafhankelijkheidsbe weging Swapo in het zuiden van Angola uitvoert. Er zijn tijdens de aanval al 314 guerrillastrijders van de organisatie van Sam Nu- joma gedood. Pretoria had eerder toegegeven dat een Zuidafrikaanse Puma-heli- kopter was neergehaald waarbij 15 militairen de dood vonden. Dat was een van de zwaarste ver liezen die Zuid-Afrika tijdens een enkele actie in zijn 16 jaar ou de oorlog tegen de vrijheidsstrij ders leed. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Zuidafrikaanse strijdkrachten in Pretoria zei gis teren dat de operatie voortduurt en dat grote hoeveelheden wa pens en munitie en ander militair materieel in schuilplaatsen zijn ondekt. Ruim een dozijn stuks luchtdoelgeschut van Russische makelij is vernietigd. "Dinsdag vielen de veiligheids troepen het Swapo-kampement aan nadat er vanaf Angolees ge bied geschoten was met Sam 7- raketten, bazooka's en luchtdoel geschut", aldus de woordvoer der. Hij zei voorts dat de operatie begonnen was na de "ontdek king kort geleden van geheime documenten van Swapo die het dubbele spel van Swapo tijdens de onderhandelingen over onaf- De nieuwe Zuidafrikaanse opera tie tegen bases van Swapo in An gola wordt uitgevoerd op een ogenblik dat een spoedige afkon diging van een bestand overwo gen werd. Het is de vierde actie van grote omvang van de troe pen van Pretoria sedert 24 augus tus 1981. Toen werden bases van Swapo diep in Angola aangeval len waarbij volgens Pretoria ruim duizend strijders van Sam Nujoma werden gedood. In november 1981 vielen bij een nieuw operatie, genaamd "Dai sy", 71 doden. Vier maanden la ter verloor Swapo tijdens de ope ratie "Super" 201 man. De woordvoerder zei dat sedert au gustus vorig jaar 1.629 terroris ten van Swapo zijn gedood. Swapo heeft steeds ontkend mili taire bases in Angola te hebben. Volgens de organisatie zijn er al leen Namibische vluchtelingen in dat land. In Namibië schreef het regerings gezinde dagblad Die Republi kein dat Angola met de Verenig de Staten en Frankrijk overeen stemming had bereikt over de te rugtrekking van Cubaanse troe pen uit het land. De VS en Zuid- Afrika hadden gezegd dat vrede in Namibië niet mogelijk is zo lang de naar schatting 20.000 Cu baanse militairen niet naar hun land zijn teruggekeerd. In de Namibische hoofdstad Wind hoek zei de leider van de voorlo pige regering, Dirk Mudge, op een economische conferentie: "Wij zijn in een stadium beland waarin wij dichtbij oplossingen zijn". Een contact-groep van vijf weste lijke landen, die onderhandelt over een pakket voor het verle nen van onafhankelijkheid voor Namibië, heeft al overeenstem ming bereikt over een reeks grondwettelijke beginselen voor het gebied. Zij bespreekt nu de samenstelling en de rol van een VN-macht die toezicht zal hou den op een bestand en op de gang van zaken op de weg naar de onafhankelijkheidsverkiezin gen. Frankriik zal op geen enkele wijze deelnemen aan de bilaterale on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en Angola over een eventuele terugtrekking van de Cubaanse troepen uit dat land. dit heeft de woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Hij zei dit in ant woord op vragen over het bericht in Die Republikein. Hij voegde eraan toe dat Frankrijk alleen maar deel uitmaakt van de westelijke contact-groep voor Namibië (die verder de V.S. Groot-Brittannië, de Bondsrepu bliek en Canada omvat). De contact-groep zal vanaf morgen weer in New York bijeenkomen om te spreken over de toepas sing van resolutie 435 van de Vei ligheidsraad om te komen tot het houden van onafhankelijkheids- verkiezingen. In die resolutie is in het geheel geen sprake van het vertrek van de Cubaanse troe pen. (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM - De besprekingen tussen de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib en de Israëlische leiders in Jeruzalem zullen ook vandaag worden voortgezet nadat giste ren - volgens beide kanten - vooruitgang is geboekt. Na vier uur van overleg vertrok Habib gisteravond naar Beiroet om daar van de Libanese rege ring opheldering over enkele punten te krijgen. Regerings woordvoerders in Jeruzalem toonden zich optimistisch over de afloop van de besprekingen. Op twee belangrijke punten zijn nog meningsverschillen tussen Israël en Habib. Israël weigert toestemming te geven om waar nemers van de Verenigde Naties toezicht te laten houden op de evacuatie van de Palestijnen en is alleen bereid de internationale troepenmacht toegang tot West- Beiroet te verschaffen nadat het merendeel van de Palestijnen de stad heeft verlaten. Volgens waarnemers is het laatste punt op te lossen door in eerste instantie een Libanese eenheid in West-Beiroet te stationeren en daarna pas de Franse, Italiaanse en Amerikaanse troepen binnen te laten trekken. Een Franse een heid staat al klaar in Cyprus en de eerste Amerikaanse helikop ters zijn inmiddels in Jouniah, 15 kilometer ten noorden van Bei roet, geland. Nadat Syrië heeft verklaard toch bereid te zijn de Palestijnen op te nemen, is de Israëlische eis tot een lijst van de landen van be stemming geen probleem meer. Behalve Syrië worden in dit ver band ook Jordanië, Soedan, Tu nesië, Irak en Noord- en Zuid-Je- men genoemd. Alleen Egypte blijft nog weigeren mee te doen, als is het niet uitgesloten dat ook WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren een resolutie aangenomen die het zenden van troepen naar Midden-Amerika of het Cari- bisch gebied mogelijk maakt. De resolutie heeft geen kracht van wet, maar waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad wijzen erop dat het aanvaarden ervan een nieuwe houding aangeeft sinds de nederlaag van de Ver enigde Staten in Vietnam. Char les Percey, de Republikein uit Il linois, was sterk gekant tegen de resolutie die met 69 tegen 27 stemmen is aangenomen. Volgens de resolutie zijn de Ver enigde Staten vastbesloten "te verhinderen dat Cuba met steun van buitenaf een militaire macht opricht of gebruikt die de veilig heid van de staat kan bedrei gen". De tekst geeft aan dat de Verenigde Staten handelen in sa menwerking met de Organisatie van Amerikaanse Staten en "met de Cubanen in veiligheid" om zo bij te dragen aan de "zelfbeschik king van het Cubaanse volk". Weer kernproef WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben gis teren in de Nevada-woestijn een ondergrondse kernproef genomen, zo heeft het minis terie van energie bekendge maakt. De explosie had een kracht van 20.000 ton TNT. Het was de elfde Amerikaan se ondergrondse kernproef dit jaar. De laatste had vorige week woensdag plaats. Het ministerie maakte verder bekend, dat uit seismische gegevens blijkt, dat de Sow- jet-Unie dit jaar twee kern proeven heeft genomen. dit land uiteindelijk erin zal toe stemmen een deel van de Pale stijnse strijders onderdak te ver lenen. Bombardement Ondanks deze vorderingen op het politieke vlak ging Israël onver minderd door met de bombarde menten op Beiroet. Israël stelt zich op het standpunt dat dank zij de militaire druk de Palestijn se strijders nu bereid zijn te ver trekken en dat het voortzetten van de militaire strijd er ook nu toe zal leiden dat de Palestijnen aan de laatste Israëlische eisen zullen toegeven. De bombardementen waren vol gens Israëlische bronnen onder meer gericht tegen de Syrische eenheden. Behalve de naar schatting 9000 Palestijnse strij ders, zitten er namelijk nog onge veer 3000 Syrische soldaten in Beiroet. Israël eist ook hun ver trek, maar Syrië is tot nu toe niet op die eis ingegaan. Het toenemend aantal incidenten in Oost-Libanon, waar Syrië in de Bekaa-vallei zijn troepen heeft gestationeerd, is naar alle waarschijnlijkheid deel van deze Syrisch-Israëlische oorlog. Vol gens Israël zouden de Syriërs daar de afgelopen dagen verster kingen aanbrengen. Maar het kan niet worden uitgesloten dat nu de evacuatie van de Palestij nen lijkt te naderen, Israël zich al opmaakt voor het volgende sta dium: een regeling voor Libanon waarbij alle vreemde troepen zullen moeten verdwijnen, met andere woorden Syrië en Israël. Beide zijden zullen eerst het ver trek van de ander willen zien al vorens zelf de aftocht te blazen. NOVARA (Reuter) - Een Ita liaanse neo-fascist die levens lang gevangen zit wegens moord op een rechter, heeft een medegevangene ge wurgd in een gevangenis met streng regime. Dit hebben autoriteiten van de gevange nis gisteren bekendgemaakt. De dader, Pierluigi Concutel- li, had nog geen anderhalf jaar geleden ook al een mede gevangene gedood. Zijn jong ste slachtoffer, de 35-jarige Carmine Palladino, werd gearresteerd omdat hij be- trokken geweest zou zijn bij de bomaanslag op het station van Bologna, waarbij twee jaar geleden 85 mensen om kwamen. Men ontdekte de doodslag nadat Concutelli te gen een bewaker had gezegd dat hij "Palladino naar de an dere wereld had geholpen". Volgens Concutelli was deze verantwoordelijk voor de dood van Giorgio Vale, eën neo-fascist die in mei door de politie werd doodgeschoten in de buitenwijken van Ro me. Palladino werd gewurgd met een nylonkoord terwijl hij met andere gevangenen Concutelli werd in 1978 tot le venslang veroordeeld nadat hij schuldig was bevonden aan de moord (in 1976) op Vit- torio Occorsio, een vooraan staande Romeinse rechter die de gedragingen onder zocht van neo-fascistische leiders. In april 1981 wurgde Concutelli Ermanno Brezza, een neo-fascist die met de po litie was gaan samenwerken, ook tijdens het luchten. Van Brezjnjev en Honecker MOSKOU (DPA/UPI) - President Leonid Brezjnjev van de Sowjet- Unie en de Oostduitse leider Erich Honecker hebben gisteren hun teleurstelling uitgesproken over de tegen Oost-Europa ge- Enorme ravage ontstond toen gisteren bij de Iraakse ambassade in Parijs een autobom ontplofte. PARIJS (AFP/DPA) - Bij een bomaanslag op de Iraakse ambassade in Parijs hebben gisteren zeker vier personen verwondingen opgelopen. Naar ooggetuigen verklaarden ontplofte een vermoedelijk van een springlading voorziene auto kort na half zes voor de ingang van het gebouwencomplex in het zestiende arrondissement, waar de ambassa de en het consulaat van Irak ziin gehuisvest. Een andere auto met een bom kon door de politie uit de gevarenzone worden gebracht en de bom werd ontmanteld. In het consulaat brak een felle brand uit. Enorme rookwolken stegen uit het dak op. Een Sji'ititsche Iraakse oppositiegroep, de tot nu toe onbekende Iraakse beweging voor Islamitische actie, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op de Iraakse ambassade in Parijs. Ze deed dit in een anoniem telefoongesprek met het persbureau AFP. De aanslag werd, volgens het telefoontje, in Parijs gepleegd "om de Fran se autoriteiten te waarschuwen vanwege hun militaire hulp aan Irak". richte maatregelen van president Reagan van de Verenigde Staten. Tegelijk riepen zij West-Duits- land op tot het innemen van een onafhankelijke positie. "De toestand in de wereld blijft verontrustend en alarmerend", zo stelden de twee vast tijdens besprekingen in het vakantiever blijf van de Sowjet-leider op de Krim. Ze spraken hun afkeuring uit over de Amerikaanse acties van ideologische ondermijning en "psychologische oorlogvoe ring", over sancties op het ge bied van de handel en een ver dere toeneming van de wapen wedloop. In juni riep president Reagan een "kruistocht voor de vrijheid" uit die het communis me zou verwijzen naar "de vuil nishoop van de geschiedenis". Brezjnjev en Honecker riepen de Bondsrepubliek ertoe op haar unieke positie te gebruiken om de ontspanning te redden. "West-Duitsland kan een tast baarder rol spelen bij de oplos sing van de problemen rond de Europese veiligheid", aldus de beide leiders. Zij waarschuwden dat de tot nu toe hartelijke be trekkingen tussen de bondsrepu bliek en Oost-Europa "in gevaar lijke mate bedreigd worden door de plannen om honderden nieu we Amerikaanse raketten te plaatsen op Westduits grondge bied". Bondskanselier Helmut Schmidt heeft kort geleden be vestigd, dat volgend jaar raket ten voor middellange afstand (Pershing-2 en kruisraketten) in de Bondsrepubliek komen, zoals de NAVO eind 1979 overeen kwam bij haar "dubbelbesluit". Volgens Brezjnjev en Honecker kan Europa, de bakermat van de ontspanning, nieuwe sterke en stabiele impulsen geven aan het proces van die ontspanning. De Oostduitse leider is officieel voor een "korte vakantie" in de Sowjet-Unie. Al jaren ontvangt Brezjnjev in de zomer, als hij en kele maanden op de Krim ver blijft, de leiders van de Oosteuro- pese staten voor politiek overleg. De eerste was dit jaar Gustav Hu- sak. Bijna twee weken geleden verbleef de Tsjechoslowaakse leider enkele dagen op de Krim. Het persbureau Tass deelde mee, dat aan Sowjet-zijde minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko en politburo-lid Kon- stantin Tsjernenko het overleg met Erich Honecker bijwoon den. De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev schudt de Oost duitse leider Erich Honecker hartelijk de hand. Honecker logeert bij Brezjnjev in diens vakantieverblijf op de Krim. Argentijnse partijen: BUENOS AIRES (Reuter) - De vijf belangrijkste politieke partij en van Argentinië hebben de mi litaire regering van president Reynaldo Bignone opgeroepen een datum vast te stellen voor verkiezingen in het komende jaar. De vijf partijen, die sinds vorige jaar in een gezamenlijke com missie vechten voor terugkeer n^ar de democratie, deden hun oproep in een verklaring die werd gepubliceerd na een ont moeting van de partijleiders. Nadat Argentinië de oorlog met Groot-Brittannië over de Falk- land-eilanden verloor, beloofden de strijdkrachten dat tegen maart 1984 een regering kan wor den gekozen. In de verklaring van de vijf politie ke partijen werd gevraagd om een verkiezingsdatum, niet later dan de tweede helft van het vol gend jaar. In kringen rond de ra dicale partij werd vernomen dat het redelijk zou zijn de verkiezin gen in juli te houden. Het verbod op politieke activitei ten in Argentinië, dat sinds de coup van 1976 gold, werd kort na zijn ambtsaanvaarding op 1 juli door president Bignone opgehe ven. De Argentijnse regering be reidt een wet voor die de politie ke partijen in het land wettelijke erkenning biedt. De "Multipartidaria", vijf deelnemende partijen bij de laatste verkiezingen in 1973 tach tig procent van de stemmen be haalden, eisen voorts opheffing van de staat van beleg, vrijlating van de politieke gevangenen en normalisatie van de vakbondsac tiviteit. Volgens de Argentijnse regering zijn er 475 politieke ge vangen, maar plaatselijk bewe gingen voor de mensenrechten geven veel hogere cijfers. De vijf politieke partijen hebben ook hun bezorgdheid geuit over de economische en sociale crisis die Argentinië teistert en be schuldigden de regering ervan geen oplossing op lange termijn te bieden. De partijen eisen maatregelen teneinde het hoge werkloosheidcijfer omlaag te brengen, de koopkracht te hand haven eri ven in te blazen. (Van onze speciale verslaggever Taco Slagter) BEIROET - De spanning in zowel West- als Oost-Beiroet is te snij den. Niemand in Beiroet weet wat er staat te gebeuren. Zo he vig zijn de beschietingen woens dag rond het museum bij de groene lijn tussen de beide stads- helften en de hevige bombarde menten bij het internationale vliegveld, dat de wanhoop zich steeds verder opdringt. Zullen de Israëli's nu eindelijk de Pale stijnse strijders volgens de spel regels van het Habib-document naar Syrië en andere Arabische landen laten vertrekken, of zal op korte termijn voor de vernieti ging van de PLO en daarmee de dood van duizenden Libanese burgers worden gekozen? De laatste mogelijkheid lijkt hier meer realiteit te bevatten dan de eerste. Want wat de Israëli's met een verzachtende uitdrukking „militaire druk" noemen is in fei te een helse werkelijkheid die de inwoners van West- maar ook Oost-Beiroet dagelijks ervaren. Nu al zeven dagen onafgebro ken. De Israëli's lokken het Palestijnse vuur uit doordat zij met hun tanks in de nauwe straatjes posi tie kiezen om de andere kant te bestoken. Vooral in de wijk rond het Alexanderhotel wanen de Is raëlische militairen zich veilig voor de granaten en raketten van de tegenpartij. Voor de burgers daarentegen die niet de bescher ming hebben van kogelvrije ves ten of centimeters dik pantser- staal, wordt de situatie steeds ge vaarlijker. Zij moeten dekking zoeken achter halfsteense muur tjes of in een van de schaarse schuilkelders in deze wijk. Een enkeling en het Alexanderho tel beschikken over een redelijk veilige kelder. Protesteren bij de Israëli's tegen het feit dat zij op die manier de levens van on schuldige burgers onnodig in de waagschaal stellen, heeft geen zin. Ze zijn de bezetter en maken de dienst uit. Op de daken van het Alexanderho tel proberen met name journalis ten van de visuele pers hun werk te doen. Een riskante aangele genheid, vooral als de Palestij nen terugvuren. Tussen de came ramensen staan vaak Israëlische officieren te turen met verrekij kers naar de „hits" die hun colle ga's scoren. Af en toe levert een treffer een eenzaam applaus op dat tussen de zoemende came ra's nogal macaber klinkt. Dat de militairen met hun openlijke ver schijning op het dak, en dus voor de eveneens met verrekijkers tu rende Palestijnen zichtbaar, de journalisten nogeens extra in ge vaar brengen beseffen ze blijk baar niet. i Alles bij elkaar opgeteld wijst niets op een vreedzame regeling voor de omsingelde Palestijnen en honderdduizenden burgers in West-Beiroet. Dat de Israëli's het al nodig vinden tanks in de nau we straatjes te persen en de be schietingen en de bombarde menten gewoon doorgaan terwijl Begin en zijn ministers zich over een diplomatieke oplossing bui gen, worden hier als slechte voortekenen ervaren. Daar komt nog bij dat steeds meer pantservoertuigen en tanks zich in de buurt van de Oost-West-lijn opstellen. Zo staat op de Rue de Damas een aantal eenheden met mortiergeschut en zijn er con centraties tanks gesignaleerd op een grote hoofdweg in het zuidelijk deel van Oost-Beiroet. De voortdurende aanwezigheid van gevechtsvliegtuigen in het luchtruim boven Beiroet kan het gevoel voor een naderend onheil van een oprukkende pantserdivi sie ook niet wegnemen. Toegegeven dat het koffiedik kij- kerij blijft om dan ook maar wat te voorspellen over de afloop van deze dramatische oorlog in het Midden-Oosten. Maar als rond om dag-in dag-uit de granaten in de al half ingestorte huizen uit el kaar spatten, dan is daarmee ge lijktijdig hoop op een geweldloos opheffen van het beleg rond Bei roet ook de bodem ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6