Diamantplein: Churchülbrug vóór zijn Hamer en beitel in de Camp en Maredorp spaarzaam gehanteerd KIL* 1 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 Lelden LEIDEN - "Het winkel- centrum aan het Dia mantplein dateert van de jaren zestig. Het is een verouderde opzet. Een winderig plein. Het vol doet niet aan de behoef ten van de hedendaagse consument". Zo omschrijft drs. P.J.H. van de Ven, adjunct-direc teur van verzekerings maatschappij Ennia, de huidige situatie van het winkelcentrum. Een cen trum dat al lang niet meer berekend is op de onge veer tienduizend consu menten die in de omge ving wonen. Met de bouw van de wijken Boek horst en Koppelstein nam de be hoefte aan een groter en beter winkelcentrum in het Morskwar- tier alleen maar toe. Het ontging de Ennia. eigenaresse van het winkelcentrum, niet dat het cen trum alles behalve floreerde. "Veel binding met de wijk is er niet. Het publiek gaat veelal er gens anders heen om boodschap pen te doen", aldus Van de Ven. En hij legt uit dat het slecht is voor zowel de consument, de winkeliers als voor de eigenares se, als het winkelcentrum niet goed functioneert. Begin dit jaar besloten B en W van Leiden om circa 1700 vierkante meter grond te verkopen aan de Ennia om de uitbreiding van het winkelcentrum mogelijk te ma ken. Het Leiderdorpse architec tenbureau Franso en Partners ontwierp hiervoor een bouw plan. Het bouwplan voorziet in de vesti ging van een tweede supermarkt en een stuk of tien nieuwe win kels. Het geheel wordt overlui- feld, maar het daglicht kan door middel van lichtkoepels tot de promenade doordringen. Digros De tweede supermarkt komt pal naast de bestaande en beslaat zeshonderd vierkante meter. Over de verhuur is overeenstem ming bereikt met Digros BV en alleen de door de gemeente inge stelde branche-commissie moet de komst van Digros nog goed keuren. Deze commissie ziet er onder meer op toe dat brancheverdeling zo goed mogelijk is en dat winke liers die uit stadsvernieuwings gebieden verhuizen met voor rang een plaats krijgen. "Het zoeken was naar twee super markten die elkaar niet bijten. De Centra en de Digros verschil len duidelijk van elkaar wat be treft assortiment, kwaliteit en prijzen", aldus Van de Ven. Hij wijst erop dat de buurtbewo ners tijdens de inspraakavond in 1981 zelf om een Digros-vesti- ging hebben gevraagd. "Dat heb ben wij opgepikt", aldus Van de Ven, die de supermarkt een be langrijke trekker noemt. "De le vensvatbaarheid van het winkel centrum wordt erdoor vergroot en dat staat bij ons voorop. Hij benadrukt verder dat het hier niet gaat om een Digros-vesti- ging zoals aan de Langegracht. De oppervlakte is veel minder en het is een zogeheten 'droge krui denier'. Dat wil zeggen dat er geen aparte warme bakker, verse slager en dergelijke is in de Di- gros-vestiging. Dagwinkels Dat soort dagwinkels, de bakker, de slager, de groenteman en de poulier worden juist nog gezocht om de nieuwe winkels te gaan drijven. Afhankelijk van de inte resse van de winkeliers zal eerst het binnengebied van het plein en bij voldoende belangstel ling - in een tweede fase ook de zuidzijde van het plein worden bebouwd. De exploitant van de viskraam heeft al laten weten graag een vaste stek te willen hebben. De viskraam wordt een viswinkel, maar blijft vrijwel op dezelfde plaats, min of meer aan de bui tenkant van het centrum. Zo wordt voorkomen dat de pene trante vislucht in het hele win kelcentrum te ruiken zal zijn. Ook de slijterij die nu grenst aan de supermarkt, zal worden uitge breid. De slijterij komt nu ruimte tekort. Restaurant De aan het plein gevestigde bank ziet Van de Ven het liefst verhui zen naar een andere plek. De nieuwbouw ten zuiden van de supermarkt zal als enige twee verdiepingen hebben. "Wij den ken daarbij aan een bank bene den en bijvoorbeeld een chinees restaurant boven". Het postkantoor annex sigaren- en snoepwinkel op de hoek valt min of meer buiten het uitbreidings plan en kan net als de overige winkels gewoon gehandhaafd blijven. "Winkelen is meer dan alleen maar inkopen doen", zegt Van de Ven. Het heeft volgens hem ook te maken met recreatie, waarbij de gezelligheid een rol speelt. De toetreding van het daglicht via de lichtkoepels zal naar verwach ting belangrijk bijdragen aan die sfeer. Verder blijft er op het binnenter rein een klein pleintje. Op de plantekening staat daar 'schaak- veld' geschreven. Het is ver klaart Van de Ven idee voor het gebruik van dat pleintje. Een winkelier zou de schaakstukken kunnen beheren en liefhebbers van het spel zou den er 'in de open lucht' kunnen schaken. Het winkelen wordt er volgens de plannenmakers een stuk aange namer doordat het wind- en tochtvrij wordt, overdekt en toch met daglicht. Dat laatste is een belangrijk verschil met het win kelcentrum in de Merenwijk, dat overigens min of meer model staat voor een moderner opgezet winkelcentrum. Net als in de Merenwijk streeft men er met het oog op de veilig heid naar om het centrum 's avonds afsluitbaar te maken met hekken aan de ingangen. De drie ingangen, want in f^t plan is een doorgang gedacht van het plein naar de Opaalstraat. Dit in ver band met de bereikbaarheid van de daargelegèn parkeerplaatsen. Hoe deze doorgang gerealiseerd wordt, kan Ennia op dit moment nog niet zeggen. Parkeren Met de gemeente is de afspraak ge maakt dat ten behoeve van het winkelend pubhek rondom het winkelcentrum ten minste hon derdvijftig parkeerplaatsen in stand worden gehouden. Ennia betaalt hiervoor tien jaar lang een jaarlijks bedrag van 5000 gul den. De fietsen die nu op het plein ge stald worden moeten in de nieu we opzet buiten het centrum blij ven. Bij de ingangen zullen voor zieningen worden getroffen om de fiets te stallen en verder is er volgens Van de Van met de ge meente afgesproken, dat de poli tie in het centrum verbaliserend zal optreden. "De promenade heeft met zes me ter een optimale breedte, maar dan is er geen plaats voor de fiets", aldus de acfjunct-directeur van Ennia. Het bouwplan ligt sinds maandag voor iedereen ter inzage op het Stadsbouwhuis aan de Lange gracht. Men kan binnen veertien dagen bezwaar maken tegen het verlenen van de bouwvergun ning door de gemeente. Ook komt er nog een tweede in spraakavond voor de omwonen den. Van de Ven verwacht dat de hele procedure rond de bouwvergun ning in elk geval in februari afge rond zal zijn en dat dan de eerste spa de grond in kan. Wat Ennia betreft wordt er zo snel mogelijk gebouwd, want men wil het ge reedkomen van de Churchill brug vóór zijn. Van de Ven vreest dat anders de consument zijn weg naar de winkels aan het Vijf Meiplein heeft gevonden en daarvan een gewoonte heeft ge maakt. Zesduizend gulden uit flat gestolen LEIDEN - Uit een flat aan het Sta tionsplein is gisteravond tussen vgf en acht uur een geldbedrag van zesduizend gulden gestolen. De dader is vermoedelijk met een valse sleutel de flat binnen gekomen. Vierduizend gulden lagen verbor gen in een geldkistje, dat ter plekke werd opengebroken. Voorts werden deuren, die op slot zaten geforceerd en kasten doorzocht Daar werd nog eens tweeduizend gulden in aange troffen. Inbrekers hebben meer tankstations geplunderd LEIDEN - De twee mannen die gis ternacht in Leiden door de poli tie op heterdaad waren betrapt bij een inbraak in een tanksta tion langs rijksweg 4 en daarna voor een wilde achtervolging zorgden, blijken de afgelopen tijd nog meer tankautomaten te hebben geplunderd. Dezelfde nacht dat ze in Leiden waren, hadden ze een paar uur eerder geprobeerd in Amstel veen een tankautomaat open te breken. Deze poging mislukte. Een nacht daarvoor werd in Bos koop met succes een automaat opengebroken. Buit: ruim zes honderd gulden. Vorige week hadden ze ook al twee geslaagde pogingen ondernomen op een automaat bij een tankstation in de buurt Van Deil aan rijksweg 15. De mannen uit Waddinxveen en Boskoop zijn inmiddels van het politiebureau Den Bosch - zij konden gisternacht ter hoogte van Udenhout pas worden inge rekend - overgebracht naar het politiebureau in Leiden. Warmonder aangereden LEIDEN Een 63-jarige man uil Warmond die op de Sitterlaan reed verleende, voordat hij de Van der Waalsstraat wilde inrij den. geen voorrang aan een tege moetkomende auto. Gevolg was dat een 20-jarige Leidenaar de auto van de Warmonder aan voor- en zijkant raakte. De beide bestuurders bleven ongedeerd. De auto's werden zwaar bescha digd LEIDEN - In De Camp, een gebied van hooguit 400 meter lang en 200 meter breed gelegen tussen de Rijn en de Oude Vest, heeft het eigenlijk nooit gedeugd. Of het zou heel vroeger moeten zijn toen het roomse leven nog rijk was en de Onze Lieve Vrouwe- kerk en enkele kloosters het middelpunt van de wijk vormden. Het Stevenshofje dat gerestaureerd zal worden. Achter het hofje zullen de nieuwe bejaardenwoninkjes gebouwd worden. Het zicht op het Sint- Elizabethgasthuishof zal door de nieuwbouw niet worden weggenomen. In de vorige eeuw kreeg de buurt echter een slechte naam en raak te in verval. De Camp, in de volksmond wellicht beter be kend als de buurt achter de Rex, werd de evenknie van de Am sterdamse walletjes. Onder verantwoordelijkheid van wethouder Kret werd in 1961 een plan gepresenteerd waarin De Camp zowat van de kaart van Leiden bleek weggevaagd. Veel zou wijken voor verkeer en par keren. Door de onbestemdheid van de buurt is het gebied in de loop der jaren sterk verkrot. De bewoners verlieten hun buurt en handelaren in lompen en oude metalen namen hun intrek in de ze binnenstadswijk. Een groot aantal krotten doet nu dienst als pakhuis of opslagplaats. In een gemeentelijke folder, van ja ren geleden, werd De Camp ver geleken met een verrotte appel met een vrij gave schil. Die schil is de bebouwing langs de rand van de wijk, aan de Haarlemmer straat, de Turfmarkt, de Oude Vest, en de Lange Mare. Maar binnen die schil is De Camp een grauwe verpauperde buurt, met nauwe straatjes en stegen waar een blaadje groen, zo het er al te vinden is, van een kropje sla moet zijn afgewaaid. Van de On ze Lieve Vrouwekerk zijn alleen nog de restanten over en andere monumentale gebouwen verke ren in zeer slechte staat. De Boer- haavezalen, in het hart van De Camp, waar de Leidse arts Boer- haave wereldgeschiedenis maak te, staan op instorten. Het geres taureerde Sint-Elizabethgast- huishof en het Sionshof zijn ei genlijk de enige oase in deze troosteloze omgeving. Onzekerheid Ten stadhuize worden al jaren plannen gemaakt om de wijk nieuw leven in te blazen. In 1975 presenteerde wethouder Waal (ruimtelijke ordening) een ont- werp-bestemmingsplan voor de buurt. In 1981 lag een definitief verbeteringsplan op tafel. Met de rijksgebouwendienst zijn afspra ken gemaakt over de restauratie van de Boerhaavezalen waar, na de opknapbeurt, het rijksmu seum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen kan in trekken. De restauratieplannen zijn echter keer op keer uitge steld. Volgens de laatste af spraak zou begin 1983 met het herstel worden begonnen maar bij de gemeente verkeert men nog steeds in onzekerheid over het tijdstip waarop de restauratie daadwerkelijk van start zal gaan. Toch is het niet alleen maar kom mer en kwel wat de klok slaat. Ook met hamer en beitel worden intussen de nodige werkzaamhe den verricht in De Camp. De res tanten van de vroegere Vrouwe kerk worden momenteel geres taureerd en tussen de muurres- ten komt een verhoogd plein, bij uitstek geschikt voor een terras. Het rijk heeft 6,8 miljoen gulden beschikbaar gesteld waarvoor op het moment kademuren, riole ringen en bestratingen worden vernieuwd. Het herstel van De Camp valt of staat echter met de restauratie van de Boerhaaveza len en een aantal nieuwbouw- plannetjes die in de pen zitten. De gemeente heeft een onteige ningplan voor De Camp gemaakt met de bedoeling pakhuizen en opslagplaatsen te laten wijken voor woningbouw. Volgens de werkgroep De Camp moet de ge meente snel beginnen met de voorbereiding van een ^antal bouwplannetjes. Zodra de grond is verworven zou dan een begin kunnen worden gemaakt de nieuwbouw. Nieuwbouw Tegenover het fraai gerestaureerde Sint-Elizabethgasthuishof aan de Caeciliastraat, waar vroeger de Eltax-garage stond, is een open plek ontstaan waar volgen de maand al begonnen wordt met de bouw van 29 woninkjes, voor het merendeel bestemd voor bejaarden. De nieuwbouw zal bestaan uit twee bouwlagen met een schuine kap. Naast ze ventien bejaarden woningen zit ten in het plan tien Van-Dam eenheden voor oudere alleen staanden en twee rolstoelwonin gen. De woningen komen rond een pleintje dat via de Haarlem merstraat en het naastgelegen Stevenshof toegankelijk is. "Architect Walraad uit Bnelle heeft veel moeite gedaan om er iets leuks van te maken", zegt Wim Eggenkamp, van de afde ling binnenstad van de gemeen- Op open plekken In de Leidse binnenstad, of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de ze "gaten" heeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk In de Steven&boQes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de wonlngbouw- planncn die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even hard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. te. "Dat moet wel, want de nieuwbouw komt tegenover het gerestaureerde gasthuishof te liggen dus daar kun je niet van alles neerzetten. Nieuwbouw in De Camp moet zoveel mogelijk passen in de historische omge ving. Een ander uitgangspunt is dat de huren zo laag mogelijk moeten blijven" Een aantal van de nieuwe wonin gen komt aan de Ursulasteeg te liggen waar tegenover volgend jaar de bouw begint van een nieuwe binnenstadsschool voor rooms-katholick en protestants christelijk onderwijs. De bouw van de bejaardenwoningen gaat ongeveer een jaar duren. Direct daarna begint de aannemer met de restauratie van het Stevens hof aan de Haarlemmerstraat. De bejaarde bewoners van het hofje worden tijdelijk onderdak ge bracht in de nieuwe huizen Zo wel de nieuwbouw als de restau ratic van het hofje gebeurt in op dracht van de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra Over dc toekomstige huren valt nog niets met zekerheid te zeg gen Maredorp Voor de wijk Maredorp. net als De Camp gelegen tussen de Rijn en de Oude Vest. maar dan aan dc D ar. 0 O U iDfi ..nü - - oa - DEP ..nQDnödiP afiDD bÜ0° cd nb ad QÜD n cQD nt2Ü Dbn CD De bejaardenwoningen aan de Caeciliastraat. wc de bouw iHilgende maand begint andere kant van de Lange Mare. zijn in de loop der jaren ook heel wat plannen gemaakt. Net als De Camp maakt Maredorp aan spraak op de titel stadsvernieu wingsgebied. Beide hebben een bestemmingsplan en een goed gekeurd verbeteringsplan maar daadwerkelijk herstel komt ook in Maredorp slechts traag op n.»ru: Op het voormalig terrein van zwembad de Overdekte is vorig jaar de bouw van start gegaan van 24 woningwetwoningen In de Mirakelsteeg is begonnen met de bouw van 25 woningen voor gezinnen Vooral over de nieuw bouw in de Mirakelsteeg is veel te doen geweest. Dat er nog wo ningen komen wordt onderhand het mirakel van Leiden ge noemd. Dc procedures die aan elk nieuw bouwplannefje in de binnenstad voorafgaan duren jaren. Wim Eg genkamp noemt dc problemen waarmee de gemeente te maken heeft "gigantisch". "In Maredorp is nog niets tot stand gekomen zonder beroepsprocedures. Er zitten zoveel belangen op elke vierkante meter grond dat. watje ook doet, altijd wel belangen ge schaad worden". Als de Mirakelsteeg. De Overdekte en de woninkjes in de Ccacilia- straat en Mirakelsteeg volgend jaar bewoond zijn ziet het er naar uit dat voorlopig weinig of geen nieuwbouw meer tot stand zal komen in Maredorp of De Camp. Samengevat komt hel er op neer dat in beide binnenstadwijken ondanks alle plannenmakerij, hamer en beitel spaarzaam wor den gehanteerd. Pleinen, woningen en culturele complexen moeten straks het hart van De Camp worden Maar het zal nog wel even duren voor dat het zover is, als het zover komt JAN RIJSDAM Een tekening van een deel van het toekomstige Diamantplein. Links komt de Digrosvestiging, naast de be- Het winkelcentrum nu: winderig en verouderd Het heeft volgens Ennia weinig binding met het Morskwar- staande supermarkt. tier. Winkelcentrum wordt uitgebreid, overdekt en gemoderniseerd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3