Leiderdorpse brug vernieuwd Krakers willen in Clos blijven [Le/c/se agenda Kunstenaars maken dezelfde munten voor twee dorpen Burgerlij ke stand Verkeer straks niet meer via Molenlaan naar industrieterrein Leiderdorp wil regeling voor ophalen oud papier met een ooot aangevaren. LEIDERDORP - Het nieuwe brug- deel voor de Leiderdorpse brug is vanmorgen rond half tien in zijn behuizing gehesen. Twee grote kranen zorgden voor het hijswerk van de nieuwe verbrede brug die vanuit Alphen a/d Rijn was aangevaren. Het karwei ver liep voorspoedig. Nadat de kra nen de brug van de bok haddden getild, ,werd de bok er onder uit gevaren en konden de uiteinden van de brug in de machinekamer worden geschoven. De vernieuwing is een onderdeel van de totale reconstructie van het kruispunt Persant Snoepweg en de Acacialaan. Vanaf dit kruispunt is een vrije busbaan aangelegd, die vóór de brug weer samenkomt met de rijbaan. Om het openbaar vervoer daar voor rang te verlenen is een door bus sen te benvloeden verkeerslicht geplaatst. Het overige verkeer moet dan wachten. Het voordeel is met name belangrijk wanneer de brug heeft opengestaan. De bussen hoeven dan niet meer achter in de file aan te sluiten waardoor vertragingen kunnen worden beperkt. De werkzaamheden aan de brug zullen nog een week in beslag ne men. De wegenbouwers, die de toegangswegen onder handen nemen, zijn volop aan het werk op de Van der Valk Boumanweg. Daar worden de bushaltes en de weg aangepast. Het kruispunt is voorzien van een nieuwe ver keerslichteninstallatie en er zijn vrijliggende fietspaden geko men. Tot volgende week zater dag moet het autoverkeer ge bruik maken van de omleidings route over de rijksweg A4. Dit heeft in het begin van de week geleid tot vertragingen, maar die zijn nu grotendeels voorbij, zo verklaarde een woordvoerder van de Leiderdorpse politie. Het verkeer bij de aansluiting met de rijksweg wordt tijdens de spits door de politie geregeld. Overdag is het verkeersaanbod een stuk kleiner en dan regelt het zich vanzelf. Een weg die wel problemen geeft is de Lage Rijn dijk die door automobilisten als sluiproute wordt gebruikt. Met name als de Spanjaardsbrug heeft opengestaan, vormt zich een lint van auto's en bussen over deze niet al te brede weg. Dit leidt vooral voor het open baar vervoer, voor wie dit de ofi- ciële omleidingsroute is, tot ver tragingen. LEIDERDORP - De Hoge Rijndijk nabij de Leiderdorp- sebrug vertoont al enkele weken vele 'snelle' bochten. Door de werkzaamheden aan de brug en directe omgeving moet het verkeer veelvuldig sturen om rechtdoor te gaan. Voor een vrachtwagenbestuurder, die richting Zoeterwoude reed, werden de bochten vanochtend te veel. In één van de laatste bochten ter hoogte van de brug, begon zijn lading, bestaande uit kratten met frisdrank, te schuiven en kwam op het weg dek terecht. Dit zorgde uiter aard voor een ware chaos en ex tra verkeersbelemmering en. LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp overwegen een subsidieregeling voor de inzameling van oud pa pier in het leven te roepen. De regeling stelt door de gemeente erkende verenigingen en instel lingen, waaronder ook scholen, bij papierverkoop in staat de in zwang zijnde papierprijs per kilo van zes cent zoveel mogelijk te benaderen. Maandag buigt de raadscommissie bestuurszaken zich over het voorstel van het college. B en W willen maximaal vier cent per kilo bijleggen. Ook de te koop aangeboden hoeveelheid papier is aan grenzen gebonden. Per vereniging wordt per jaar maximaal 800 gulden uitge keerd. De garantiesubsidie is af geleid van het Voorschotense model. Verenigingen en instel lingen die meedoen mogen geen winstoogmerk voeren. De Blauwkras hield een wed vlucht uit Strombeek. Uit slag: 1,5 comb. De Wetering; 2 P. Gijsman zn.; 3 J. Rozier; 4 H. Koome; 6 F. v.d. Wetering; 7 P. Landensbergen; 8 R. v.d. Geer; 9 A. van Holst; 10 G. v.d. Blom. VOORSCHOTEN/HAZERSWOU- DE - De kop van Floris V op de herdenkingsmunt die in Voor schoten is uitgegeven ter gele genheid van zevenhonderdjaar- marktrechten, is nagenoeg de zelfde als die op de herdenkings munt van Hazerswoude. Deze laatste munt werd vorig jaar ge slagen. De munten zijn door ver schillende kunstenaars ontwor pen, maar gemaakt door de Ko ninklijke Begeer B.V. in Voor schoten. Op de ene kant van beide herden- kingsmunten staat graaf Floris V, die volgens de geschiedschrij ving Hazerswoude in 1281 erken de als dorp, en Voorschoten in 1282 markrechten verleende. De munt voor Hazerswoude en uit gegeven in 1981, is gemodelleerd door de kunstenaar Willem Vis uit Hazerswoude. De Voorscho tense kunstenaar F. Shehata deed dat voor zijn woonplaats een jaar later. Beide kunstenaars werken free lance voor de Ko ninklijke Begeer B.V. Willem Vis zei desgevraagd dat niet te ontkennen viel dat het beeld van Floris op de Voorscho tense munt vrijwel gelijk is aan die van Hazerswoude. Vis heeft de afbeelding gemaakt naar een gravure. Nu zijn er van Floris V verscheidene afbeeldingen en daarom is het toch wel bijzonder dat beide kunstenaars dezelfde hebben gebruikt voor hun ont werp. Volgens Vis staat de Ko ninklijke Begeer volkomen bui ten deze 'plagiaat'-zaak. De fa briek verstrekt een opdracht en de kunstenaar heeft dan alle vrij heid om iets te ontwerpen, aldus Vis. Een woordvoerder van de Konink lijke Begeer wijst iedere vorm van plagiaat van de hand. "Het is puur toeval", aldus de woord voerder. Shehata heeft volgens hem van de fabriek een gravure gekregen, en die Floris kwam op de munt. Nu blijkt dat de Ko ninklijke Begeer maar één beel tenis heeft van Floris en daar door lijken op het oog de beelde naren op elkaar. De kunstenaar Shehata windt zich erg op over de veronderstelling dat hij gebruik zou hebben ge maakt van het beeld van Vis. Hij zegt aan de hand van een foto ge modelleerd te hebben, die was verstrekt door de fabriek. Iedere gedachte dat hij ook maar enige vorm van plagiaat gepleegd zou hebben, wordt door hem verwor pen. Een verder gesprek bleek onmogelijk, daar hij boos de Stad en rand De Voorschotense Floris V van kunstenaar Shehata (1982). hoorn op de telefoonhaak gooit. Blijft over het feit dat beide Floris- sen op de munten erg veel op el kaar lijken, zo niet identiek zijn. Vast staat in ieder geval dat bei de kunstenaars gewerkt hebben met dezelfde afbeelding. De vraag is of beide kunstenaars een fotografische weergave hebben gegeven van de gravure of dat de ene beeldenaar (Vis in dat geval) de inspiratiebron is geweest voor de andere. Kunstenaar Vis denkt er niet over om stappen te gaan ondernemen. "Ik ben de eerste en mijn werk stuk is in ieder geval origineel". Hij gelooft ook niet dat de Ko ninklijke Begeer in Voorschoten op een koopje uit is geweest en slechts een deelopdracht heeft gegeven aan Shehata. JOOP PEETERS Beroep op gemeente LEIDEN - De krakers van het fa briekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Lange- gracht doen een beroep op de ge meente om het complex te ko pen zonder de eis te stellen dat de krakers uit het pand weg moe ten. De curator van het bedrijf heeft overeenstemming bereikt met de gemeente Leiden over de ver koop van het fabrieksgebouw. De gemeente wil echter alleen tot koop overgaan als de krakers het pand hebben verlaten. De cu rator heeft daaror.i een kort ge ding aangespannen om de kra kers uit het pand te krijgen. Dit kort geding zal dienen voor de Haagse rechtbank op vrijdag 27 augustus. in een brief aan de gemeente vra gen de huidige gebruikers van de fabriek om de eis te laten vallen dat het complex leeg moet wor den opgeleverd. "De gemeente heeft voorlopig toch geen geld om de fabriek te slopen en nieuwbouw op het terrein neer te zetten. Totdat het zover is zou den wij het pand kunnen gebrui ken om er onze woon- en werk gemeenschap 'De Klos' op poten te zetten", aldus de krakers. De bedoeling van de gemeente is om in de toekomst een nieuw ar beidsbureau op de plaats van Clos en Leembruggen neer te zetten en een ander deel van de grond te bestemmen voor wo ningbouw. De gemeente vindt de plannen van de krakers "eigen gereid" en eist dat zij het veld zullen ruimen. De krakers zijn inmiddels druk in de weer geweest om het oude fa brieksgebouw geschikt te maken voor bewoning en voor kleine bedrijfjes. "Enkele bedrijfjes, een timmerwerkplaats en een re- cyclingwinkel, zijn inmiddels be gonnen met voorbereidingen. Maar de gemeente moet inzien dat wij meer tijd en ruimte nodig hebben om onze plannen te reali seren", aldus de krakers. Vanavond komt de aankoop van Clos en Leembruggen aan de or de in een gezamenlijke vergade ring van enkele raadscommis- DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'L'attentat', Yves Boisset, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren - tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - Sjelter, waterspelletjes, 10 uur; levend ganzebord en stratego, 13.30 Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer en vervoer, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, jeugdvakan- tieland, 10 uur. Gemeentehuis - commissie openbare werken, 20 uur. Warmond - Lommerlust, tenten en hut ten bouwen, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 aug tot 13 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdc*p, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7. tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Zoeterwoude geboren: Richard Leonar- dus Henricus de Groot, Martijn de Bruijn, Mark Roijers, Leonardus van Eendenburg, Bernie Chnstiaan Maria Olsthoorn. Overleden: 15 juni 1982, Clazina Maria van der Meer, geb. van Geijlswijk, Leiden ondertrouwd: A.R. de Visser en W W. Claudemans, M.J Gravekamp en A.M. Lamboo, H. van Nierop en A.M. Glans. P. van der Heyden en H van Leeuwen, F.H.J.M. Omers en O.A. Smit, C P Ng en M C Man, G.G. Koree en B van Leeuwen, T A Lakenberg en I.T. Levarht, L.W. Kemp en M.J.M. van W. Moerkerk en M.H.I. Woudsma, Han- neke dv. W. Passchier en W. Algera, Sharron Alida Johanna Catarina dv. S. van der Zwart en A. Noest, Johannes Martijn zv, J, Wansink en M.G. Leget, Thea Dora Margaretha dv. G.J. Rak horst en Y.H.F. Havermans, Robert Jan zv. J.C. Willemse en G.J.J. Potijk, Reina Bertlne dv J.S. de Jongh en K R Hei mig, Philip Sandy Marvin zv. M.D. de Lima en A. Sapulete, Julia Mintje dv. K T V an Lier en CM. van de Velde, Eve line Miranda dv. W. Roest en A.G.M. Philippi, Susanna Margaretha dv. D.J van den Hoonaard en S.M. van Egmond, Reinate dv. J. Guijt en I. Messemaker, Danielle dv. H. Doesberg en A. Deurloo, Patricia Joanna dv. P. Ouwehand en J. van der Bent, Bike Charlotte dv. E.F.F van Schijndcl en I.M. van der Reijden, Olga Gijsberta dv. S.J. den Haan en C. van de Wetering, Maarten Michiel zv C L Wittemen i n T.M T ven d< i Poel. Ronnie zv LP. van Altena en Y.J M Nederstigt, Anna Adnana Maria dv. C A M. Bader en A.A.M. Aartman, Da niel Patrick zv D Leen en P J Pot, Nanne zv N. Valk en D H. Rcmmel- zwaal, Judith dv. R de Vries en Y. van Looij. Mandy Nadine dv. G.C. Hinne en L.E. Pluimgraaff, Loes Suzanne Christi ne dv H.P Levy en M.W.M. Schuite, Dirk zv J C.J van der Plas en M. van Klaveren, Hendrikus Johannes Maria zv. J N L M Aartman en A.M. van der Luit. Hendrik zv. H.J. de Mooij en J van den Oever, Angelique Stephanie dv, A. Maria dv. R.F, Blok Meij, Alexander zv. A. Kuyvenhoven en N.P. Brouwer, Willem Nicolaas zv. N.W. van den Haak en W.J. van der Niet, Mei vin Stefan zv. A.S.D. van den Assem en S. de Rooij, Ramona dv. A. Amersfoort en D. Bokhorst, Peter zv. J. Verkade en M. Heemskerk, Richard Cornelis Anto- nius zv. W.J.P. Groeneveld en G.A. Schrama, Johanna Jacoba dv. J. Krom hout en J.G van Tongeren, Sjoerd zv. A.J.M. Droogh en C.A.M. Warmerdam, Annique dv. H.G.J.M. Smeding en M.H.J. Daalmeijer, Savella dv. J.C. de Mooij en A.E. Schaart, Elisabeth Priscil- la dv A.J. van den Berg en C.J Colijn, Amal dv. A. Maachou en H El Fakih. Ranatus Johannes zv. J.P.A. Lourier en G.C. van Haestregt, Leonie dv A.L. de Groot en C.A. Luijnenburg, Serkan zv O. Bilki en H. Telli, Quintus Gilbertus zv. G.J.P. Bosch en J.M.G. van Schagen, cobine Geessiene dv. J, A.H.A. Schriever, Wilhelmus Jacobus Cornelis zv. G.J. Mur en I Feringa, Mur- tine Simone Maria Isabella dv. J.W.M Overdevest en A.A.M.I. Vink. Leiden gehuwd: P.R. Apcar en A.M.A. Leiden overleden: W Neuteboom, (1898) vrl., A.M. Caspers (1909) vrl. geh. gew. met T. van den Berg, H.C. Snelder- waard, (1905) man, R.C.M. van Bommel. (1952) man, M. Hoogstad, (1905) man, J.G.M. Riske, (1920) vrl. echtg. van A.J. Poots, J.C. Visscher, (1904) vrl. geh. gew. met P.C. Damen, M.C. Kuip, (1934) vrl. echtg. van G.J, Sijts, M. van der Pompe (1905) man, M.J.A.E. Leurs, (1900) vrl. geh. gew. met M.A.I.M. Geurts, C.J M. van Vliet (1903) vrl. geh. gew. met J.L. van der Zwet, W.P. van der Hoeven. (1901) man, P.C. van Keste- ren. (1909) man, C. Regeer, f1888) man. W Stavleu, (1899) man, G Meyer. (1939) man, B.F. Klutman, (1923) man, A. Blan ker, (1914) man. D. van der Vis. (1910) man, J.H. Unland, (1896) vrl. geh. gew. met N.J. Westerbeek, P. Mechelse, (1914) man, A. Boer, (1942) vrl., J. de Wolf. (1923) man, A. van Veen. (1918) vrl echtg. van C. van Weeren, H. Paauw, (1914) vrl. echtg. van N. ten Donkelaar, C M van der Meij, (1901) vrl echtg. van G. van Egmond, N, Rosier, (1896) man, F, Sanders, (1940) man, F, Nievaart, (1903) man, E.J. Bossink, (1921) vrl. geh. gew. met F.T. Vermond. VOORSCHOTEN - De toegangs weg naar het industrieterrein aan de Molenlaan in Voorschoten, zal verplaatst worden naar de pro fessor Asserlaan. De oude, ge vaarlijke route via de Molenlaan komt daarmee te vervallen. Het desbetreffende industrieter rein in het centrum van Voor schoten, ligt min of meer inge klemd tussen de huizen aan de Molenlaan en de Christiaan Huy- gensstraat. Het terrein is op dit moment alleen bereikbaar via de Molenlaan. Deze straat is vrij smal, met aan de ene kant huizen en aan de andere kant de Kerk- sloot. De ontsluiting van het in dustrieterrein staat haaks op de Molenlaan. Door de aldaar geves tigde huizen op de hoek, is het zicht minimaal. Een spiegel aan de overkant van de kruising Bezemer overleden ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphenaar Thijs Bezemer, die op 23 mei van dit jaar bij een ver keersongeluk op de Herenweg zwaar gewond raakte, is deze week overleden. Na een ver blijf van enkele maanden in het ziekenhuis, is de 32-jarige Beze mer, wiens vrouw bij hetzelfde ongeval dodelijk verongelukte, alsnog aan zijn verwondingen bezweken. Hij laat een dochter tje na. moet dientengevolge aangeven of er verkeer aankomt. De gemeente is nu van plan de ont sluiting te verleggen naar de oostelijker gelegen professor As serlaan. Onlangs heeft de ge meente de benodigde gronden hiervoor gekocht. Om de nieuwe weg te realiseren zullen een muur, opstallen en funderingen gesioupt moeten worden. De in ritconstructie zal zo gebouwd worden dat het vrachtverkeer makkelijk het terrein op en af kan. De 'oude' weg zal met behulp van een hek afgesloten worden, zo dat er geen autoverkeer meer mogelijk is. Conflicten tussen voetgangers, kinderen, fietsers en het vrachtverkeer op de Mo lenlaan, moet dan tot de verleden gaan behoren. De reconstructie zal ruim 18-duizend gulden gaan kosten. De commissie openbare werken zal vanavond over het plan praten. i het café Landzicht is de huidige ingang van het industrieter- LEIDSCH DAGBLAD abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag v vooruitbetaling te voldoen Per post 307.30 Losse nummers 0,00 Directie G Koopman (geestelijk leven) Aangestoten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten os. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs Washinqloa Cpiro. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. Commentator W F J W.rtz I 071-144941 tst 222 «Pk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2