LEIDSCH glk DAGBLAD Aanhoudende druk op Beiroet I E SER sterk verdeeld over matiging lonen Bij brand stralingsgevaar in Kema-Laboratorium meldt rond F alldand-eilanden Argentinië incidenten Amerikaanse onderhandelaar Habib "zeer optimistisch' Guatemala: acties tegen instellingen van Israël In '83 iets minder nieuwbouw Celstraffen voor brand stichting in Zuiderpark CHIPS '11 WERELD, 71 LAND, '11 STREEK Hoger resultaat KLM Esso: hogere prijs diesel LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36854 Direcieur G Koopman Butmu Wne 1 Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (GPD) - Het kernlaboratorium van de KEMA in Arnhem is brandgevaar lijk. De huidige brandbeveiligingsmaat regelen, die de KEMA heeft getroffen, zijn volgens brandweercommandant ing. J. Laven uiterst summier. In verband met de aanwezigheid van radioactieve stoffen acht hij het boven dien onverantwoord het gebouw door zijn mensen te laten betreden. De brand weercommandant vraagt zich af of be smetting via inhaleren en verwondingen kunnen worden vermeden. Ook bestaat bil brand gevaar voor verspreiding van radioactieve stoffen buiten het gebouw. Om de brandveiligheid van het kernlab te verhogen is de KEMA van plan op korte termijn te werken aan de aanleg van auto matische brandmelders in die ruimten waar met radioactieve stoffen wordt ge werkt. Op langere termijn wil de KEMA brandwerende scheidingen in het kernla boratorium aanbrengen. De gebrekkige brandveiligheid blijkt uit een onderzoek van de afdeling preventie van de Arnhemse brandweer. Op initia tief van PSP-raadslid W. Teering heeft het college van B en W de brandweer on langs opdracht gegeven de brandveilig heid van het bedrijf te onderzoeken. De brandweer is tot enkele opzienbarende conclusies gekomen. In het kernlab zijn geen brandwerende scheidingen tussen de verschillende ...orVoonhpden aanwezig. De trappenhui zen zijn open, waardoor volgens Laven het risico op uitbreiding van de brand groot is. „De gevolgen voor de kansen van verspreiding van radioactiviteit kun nen wij bij het ontbreken van deskundig heid niet overzien", aldus Laven. Volgens KEMA-directeur R. van Erbers Royaards bestaat de mogelijkheid dat bij een brand het lab zodanig wordt bescha digd dat radioactieve stoffen buiten het gebouw terechtkomen. GUATEMALA (UPI) - In de hoofdstad van Guatemala zijn aanslagen gepleegd op de Israëli sche ambassade en de synagoge. Vanuit een rijdende auto werd een bom gegooid naar de Israëli sche ambassade. De explosie richtte enige schade aan, maar er vielen geen slachtoffers. Bewa kers van de ambassade namen de auto onder vuur. Volgens oog getuigen werd zeker één van de inzittenden gewond. Tegelijkertijd gooiden elders in de stad mannen een bom tegen de muur van de enige synagoge in Guatemala-stad, maar de bom kwam niet tot ontploffing. Tot dusver heeft geen enkele groe pering zich voor de aanslagen verantwoordelijk gesteld. Gisteren publiceerde de nistisch georiënteerde partij van de arbeid een communiqué waarin de Israëlische steun aan het militaire regime van Guate mala werd gehekeld. De publica tie van het communiqué in de dagbladen geschiedde op kosten van de Guatemalteekse minister van binnenlandse zaken, kolonel Ricardo Mendez Ruiz, die daar mee een van de eisen inwilligde die deze partij heeft gesteld voor de vrijlating van de ontvoerde zoon van de minister. Nobelprijswinnares Moeder Teresa, de religieuze die in de sloppen van Calcutta werkt, brengt op het ogenblik een bezoek aan Libanon. In de haven van Jounieh, ongeveer 18 kilometer van Beiroet, stapte ze van boord van het schip dat haar van Cyprus naar Libanon bracht. DEN HAAG (GPD) - Meningsver schillen tussen werkgevers en werknemers omtrent loonmati ging hebben de opstelling van een SER-advies over het sociaal- economische beleid op de mid dellange termijn fors vertraagd. Het is de vraag of het nog een haalbaar streven is het advies uit te brengen voor de verkiezingen, nu de voorbereidende commis sie het Centraal Plan Bureau heeft gevraagd berekeningen te maken voor een nieuw (vierde) alternatief. De commissie ontwikkeling natio nale economie is reeds maanden Zonnig Een vrij diepe depressie tussen Noor wegen en IJsland trekt verder noordwaarts, terwijl een hogedruk- gebied boven de Balkan langzaam weg trekt. Boven de Britse eilanden en de Noordzee ligt de scheidingslijn tussen de koelere oceaanlucht en de warme lucht boven het continent. Deze zone passeert vandaag ons land met als gevolg plaatselijke regen- en onweersbuien. Het zal echter over wegend zonnig en droog blijven met een maximumtemperatuur van om streeks de 25 graden. Er waait een matige zuidwesten wind. In Scandinavië veel bewolking en re gen afgewisseld met zonnige perio den, temperaturen rond de 20 gra den. Op de Britse eilanden eerst zon, later veel bewolking en regen, tem peratuur 15-20 graden. Denemarken, noord-Duitsland, Bene lux en noord-Frankrijk: eerst veel bewolking en buien, later op de dag zon. Temperatuur rond de 21 graden. In zuid-Frankrijk, het Alpengebied, Italië, Spanje, Portugal en de Bal kan heersen zeer zomerse tempera turen van 22 tot 33 graden. Zon op: 6.20, onder: 21.09 uur. Maan op: 0.32, onder: 16.06 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.53 en 22.21 uur, laagwater om 5.28 en 17.55 uur. met dit advies bezig. Bij de vak beweging, vooral de FNV, gaat het in sterke mate om de hoogte van de te adviseren loonmati ging. Daarmee houdt de hoogte van het te bereiken financie ringstekort van de overheid nauw verband. CPB-berekenin- gen wijzen erop dat dit tekort de komende jaren hoger blijft dan eerder verwacht. Ook doorvoering van het zoge naamde plan-Schouten (5 pro cent loonmatiging met 2 procent Hans Kraay hervat zijn werk ROTTERDAM - Hans Kraay her vat vanmiddag zijn werkzaamhe den als trainer bij Feyenoord. De uitslag van een aantal medische testen die hij gisteren onderging was zodanig dat de oud-voetbal ler vanochtend besloot door te gaan. Hij begint zijn werkzaam heden zonder restricties. "In die zin dat hij nu kijkt hoe het gaat en hoe het zich verder ontwik kelt", aldus bestuurslid Aad van der Laan. Kraay werd anderhalve week gele den in het Westduitse Kassei on wel omdat de spanning hem te veel werd en heeft tot vandaag rust gehouden. Of hij in het nieu we voetbalseizoen de beschik king heeft over Jan van Deinsen hangt af van de uitslag van een medische test die de middenvel der vandaag ondergaat. Van der Laan: "Want zijn buikblessure is toch erger dan we hadden ge dacht". TEL AVIV/BEIROET (AFP/Reuter/UPI) - Israëlische bommenwerpers bombarderen sinds vanmorgen zes uur Palestijnse doelen in West-Beiroet. Doelwit van de luchtaanvallen waren het vrijwel vernielde sportcen trum en de Palestijnse vluchtelingenkampen Bourj al Barajneh en Chatila in het zuiden van West-Beiroet. Ook de renbaan en het omlig gende beboste gebied, waar vorige week zware gevechten woedden, werden onder vuur genomen. De bombardementen volgden op een al onrustige nacht waarin Is raëlische troepen en Palestijnse strijders zware artillerie- en tank duels uitvochten bij de "frontli nies" in de Libanese hoofdstad. Gisteren hadden Israëlische luchtaanvallen plaats bij de be langrijke doorlaatpost tussen West- en Oost-Beiroet.Bij de aan vallen vannacht zijn ook grana ten in Oost-Beiroet terechtgeko men. Volgens radio-Beiroet heb ben de Israëlische troepen on danks de felle gevechten geen terreinwinst behaald. Optimisme Intussen heeft de Amerikaanse on derhandelaar Philip Habib zich "zeer optimistisch' uitgelaten over een "binnenkort" te ver wachten akkoord inzake de eva cuatie van de belegerde PLO- strijders in West-Beiroet. Habib heeft gisteravond, na zijn te rugkeer uit Israël, gesproken met het Libanese staatshoofd Elias Sarkis. Vandaag zou hij premier Wazzan en minister van buitenlandse zaken Boetros ver slag uitbrengen van zijn bespre kingen in Jeruzalem met de Is raëlische regering. Daarna zal hij opnieuw naar Israël vliegen, al dus de Libanese staatsradio. Vol gens hoge Amerikaanse ambte naren in het gevolg van Habib zou een definitief akkoord bin nen twee tot drie dagen rond zijn. belastingverlaging) zou de over heid weinig verlichting bieden. Het CPB komt na berekening nog altijd op een tekort van tus sen de 7 en de 8 procent (nu on geveer 9 procent). Wel zouden dan de loonkosten met een pro cent of 8 dalen en zou de werk loosheid na vier jaar met ruim 200.000 kunnen dalen. Er is ook een variant, die adviseert tot een loonmatiging van 2,5 pro cent met een belastingverlich ting van ongeveer l procent. Daarbij zou de werkloosheid in 1985 ruim 100.000 lager kunnen zijn en het financieringstekort op ongeveer 6 procent kunnen ko men. De werkgevers zijn het meest geporteerd voor een loon matiging van 1 procent, verbon den met een belastingverlaging van een half procent en een ver laging van de sociale premies voor de bedrijven met een half procent. Met name de FNV wil nu dat er een vierde mogelijkheid wordt bere kend. Hierbij gaat het om een ar beidstijdverkorting van 2 tot 3 procent, maar daar zit wel inleve ren van loon aan vast. Dit inleve ren zou dan eventueel in de plaats moeten komen van ander soortige loonmatiging, die in de overige alternatieven voorkomt. De werknemers willen eerst zien welke gevolgen deze variant heeft voor zaken als werkgele genheid en koopkracht. DEN HAAG (ANP) - De minis ters Van der Stee (financiën) en Nypels (volkshuisvesting) hebben overeenstemming bereikt over de bouw van 105.000 gesubsidieerde wo ningen volgend jaar. Een woordvoeder van het minis terie van financien heeft dit vandaag verklaard. Volgens hem staat echter nog niet vast of het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening dit aantal nieuw te bouwen woningen op haar begroting voor vol gend jaar mag zetten. Eerst zal de ministerraad deze maand een besluit hierover moeten nemen. Volgens het ministerie van fi nanciën zijn ook de meeste andere knelpunten over de begroting van minister Ny pels opgeruimd. De woord voerder kon hierover geen nadere uitleg geven. Als de ministerraad het ak koord van Nypels en Van der Stee goedkeurt, dan zullen er volgend jaar in de gesubsi dieerde sector 10.000 wonin gen minder worden gebouwd dan dit jaar. Oud-minister Van Dam van volkshuisvesting had voor dit jaar aanvankelijk 110.000 woningen in de sociale sector op zijn programma staan. Dat werd later op aandringen van de Tweede Kamer aangevuld met nog eens 5000 woningen. Israëlische troepen zijn gisteren ook opgetrokken naar het Liba nese berggebied ten noordoos ten en zuidoosten van Beiroet om de Syrische troepen in de Be- ka'a-vallei in de tang te nemen. Premier Wazzan waarschuwde dat stationering van Israëlische troepen in het berggebied "ern stige gevolgen" kan hebben voor het conflict in Libanon. De com mandant van de logistieke dienst van het Israëlische leger heeft la ten doorschemeren een lang ver blijf in Libanon te overwegen: hij bestelde een winteruitrusting voor zijn manschappen. Naar mi nister van defensie Sharon giste ren nog eens stelde, beoogt de Is raëlische invasie in Libanon de evacuatie van de PLO-strijders, maar ook terugtrekking van de "vreemde troepen" uit Libanon, eerst de Syrische dan de Israëli sche. (zie ook pagina 6) 18 PAGINA'S Kees Kist toch naar Frankrijk PAGINA 9 Fusie instituten kost vele banen Politiek denkt te licht over pensioen PAGINA 10 Menig wao'er zou nog kunnen werken PAGINA 15 BUENOS AIRES (Reuter/UPI) - De Argentijnse marine heeft woensdag gemeld dat zich vorige week bij de Falkland-eilanden drie incidenten hebben voorge daan tussen Argentijnse visser boten en Britse oorlogsschepen. DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft de aan stichters van de brand in het Zuiderparkstadion in begin april van dit jaar gevangenisstraffen van negen tot veertien maanden opgelegd. De officier van justitie had twee weken geleden straffen van vier maal vijftien en eenmaal zestien maanden geëist De hoogste straf, veertien maan den was voor een man die nog terecht stond wegens diefstal. Drie anderen (23. 24 en 25 jaar) werden veroordeeld tot twaalf maanden. De jongste van het stel (19) kwam eraf met negen maanden waar van drie voorwaardelijk. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij net als de andere vier ook nog betrokken was geweest bij het gooien van stenen naar de be stuurskamer en het in brand ste- ken van een bouwkeet in het sta dion. Londen heeft een van de drie cidenten bevestigd. Volgens de Argentijnse werden in alle gevallen Argen tijnse vissersboten onderschept door Britse oorlogsschepen. Dat zou gebeurd zijn binnen de zone van 150 mijl rond de Falkland-ei landen, die Argentijnse schepen en vliegtuigen niet mogen bin nenvaren of -vliegen zonder daarvoor speciale toestemming van de Britten te hebben gekre gen. Het eerste incident zou vorige week donderdag zijn voorgeval len. Twee andere Argentijnse vissers boten werden maandag op onge veer 100 mijl ten westen van de Falklands onderschept door Britse oorlogsschepen. In Lon den werden deze twee inciden ten echter niet bevestigd. Verdergaande invoe ring van de micro- ^*"5^ elektronica (de chip) Jfl/Cw/ betekent tot het jaar j 1990 een stijging van het aantal werklozen met 300 000 Dat meldde de zg com missie- Rathenau »n januari 1980 na een uitgebreid onderzoek naar de maatschappelijke gevol gen van de chip. Gisteren werd innovatief Nederland met weer een ander cijfer ver blijd: de Raad voor de Arbeids markt, een commissie van de So ciaal-Economische Raad, schat de gevolgen op een verlies van zo n 100.000 banen tot 1990. De raad houdt daarbij wel een ste vige slag om de arm. want cijfers houden geen rekening met on verwachte ontwikkelingen die een verdergaande ontwikkeling en invoering van de cpip tot ge volg kunnen hebben Toch kan men zich. ondanks deze zelfbeperking, afvragen waartoe onderzoeken als dat van de Raad voor de Arbeidsmarkt dienen. Dat de chip op den duur de economi sche groei positief kan beïnvloe den. de dienstensector een stevi ge impuls kan geven, kleine be- dnjven toekomst biedt en om ho ger gekwalificeerde krachten vraagt, wisten we al. Dat heeft de commissie-Rathenau al twee jaar geleden aangetoond. Voorspelde gevolgen op basis van cijfermateriaal zijn bovendien, zo als gezegd, uiterst betrekkelijk. Dat bleek ook prompt nadat de commissie-Rathenau haar rap port had uitgebracht. Prof. dr. H. van Dongen, die binnen de commissie gold als een soort dissident, noemde het becijferde aantal werklozen van 300 000 een slag in de lucht en zei dat deze voorspelling was aange houden om de buitenwacht niet al te zeer te verontrusten. Zelf kwam hij - bij wijze van waar schuwing - tot een schatting van 600 000. maar hij maakte daarbij de kanttekening dat dit evenmin door feiten werd gestaafd. Er zijn goede gronden om. met de sociaal-psycholoog Van Dongen, verontrust te zijn over een verder gaande invoering van de chip De ontwikkeling van de micro-elek- tronica heeft ongetwijfeld nuttige kanten en het zou van neo- preutsheid getuigen om die ont wikkeling een halt toe te roepen. Maar wat in de tot nu toe ver schenen rapporten sterk is veron achtzaamd zijn de sociale en culturele gevolgen die de chip kan hebben. De tot dusver voorspelde gevolgen gaan alle uit van economische grootheden en dringen de nieuwe samenleving die de micro-elek- tronica zal opleveren naar het tweede plan. Een dergelijke ont wikkeling kan grote gevaren met zich meebrengen voor het welzijn van de mens, van wie straks ook het denken door machines wordt overgenomen. Daarom zou het goed zijn als dit aspect meer in de aandacht zou komen te staan en bij nieuwe on derzoeken meer m verband zou worden gebracht met de econo mische gevolgen van de micro- elektronica. De ontwikkeling van de chip gaat razendsnel en dat kan tot een totale sociale desinte gratie leiden. W. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. AMSTELVEEN (ANP) - Het resultaat van de KLM in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar (april-juni) heeft 32,5 min bedragen tegen 20,9 min in dezelfde periode van het voorgaande jaar, aldus de maat schappij. De totale bedrijfsinkomsten gaven een toeneming te zien van 9 pet van 1114,6 min tot 1209,9 min en de bedrijfskosten van 11 pet van 1058 min tot 1172,7 min. ROTTERDAM (ANP) - Esso ver hoogt vrijdag de literprijs voor diesel met 2,8 cent tot 1,18. Dit vooral door de sterk gestegen dollarkoers. Benzine en Ipg wor den bij Esso nog niet duurder. Volgens een woordvoerder van de Shell zullen prijscorrecties bij deze maatschappij nog wel enke le dagen op zich laten wachten. Bij het vrijlaten van de brandstof prijzen (op 1 augustus) verlaagde Esso de dieselprijs met 1,6 cent Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57.35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1