Gemis aan werk zet wao'ers vast Bonn bereid tot extra steun AEG Beurs Amsterdam Zweedse belastingdruk blijft veruit grootste "I Haags bedrijf denkt aan overname Gilda Spaaroverschot RPS en Postgiro: record Velen kunnen "passende baan" aan hort zakelijk marktberichten Nieuw protest tegen VS Beufsoverzicht BRUSSEL (AP) - De Franse en Zwitserse fiscus is relatief het mildst voor de topsalarissen, de Zweedse belastingbetaler le vert. ongeacht de hoogte van zijn inkomen, het meeste in. Dat is één van de conclusies uit een recente studie naar de situatie op het terrein van de inkomstenbelasting en sociale premies in West-Europa en de Verenigde Staten. In het onderzoek, dat werd uitgevoerd door Management Center Europe (MCE), een in Brussel gevestigd commercieel onder zoeksinstituut. werd de inkomstenbelasting en premiedruk in 18 landen onder de loep genomen. De inkomstenbelasting die de Zweden moeten betalen komt daarin als veruit de hoogste uit de bus. Het onderzoek gaat uit van een getrouwd echtpaar met twee kin deren. Bij een jaarlijks bruto-inkomen van 100.000 dollar blijft in Zweden na belasting en sociale premies 24.000 dollar over. In Frankrijk is dat 64.000 dollar en in Zwitserland en de Verenigde Staten 63.000 dollar. Ook Spanje (62.000 dollar) is vrij mild bij het belasten van topsalarissen. De Nederlander houdt 41.000 dollar over. Na Zweden wordt de belastingbetaler in Portugal en Denemarken het meest uitgeknepen. Nederland bevindt zich in de rangschik king van landen naar oplopende druk van premies en belastin gen in de subtop. In de aanbiedingsbrief bij het rapport merkte MCE op "zowel voor de minimumlonen als voor de topsalaris sen geldt, dat de mildste landen zijn de V.S., Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg, Spanje en Italië". Met uitzondering van Portugal stellen alle landen in de top van de ranglijst naar belastingdruk daar de beste sociale voorzieningen tegenover, aldus MCE. AMSTERDAM (ANP) De Postgio-RPS heeft in de eerste zeven maanden van dit jaar een record-spaaroverschot geboekt van 697 min. Dit is het hoogste spaarverschil. dat in enige overeen komstige periode sinds de oprichting van de RPS ruim honderd jaar geleden in 1881 werd behaald, zo heeft deze spaarinstelling laten weten. Dit voordelige spaarsaldo werd bereikt, omdat het publiek de afgelopen zeven maanden 3.908 min op spaarreke ningen bij de RPS stortte en slechts 3.211 min van de rekenin gen afhaalde. De RPS schrijft het goede spaarresultaat voor een groot gedeelte toe aan het succes van de eind 1981 nieuw inge voerde maandrentedeposito's. Bij de storting van een bedrag van minimaal 10.000 dat tien jaar vast blijft staan, wordt een rente vergoed van thans 10,25 pet, die maandelijks via een vast bedrag wordt uitgekeerd. "Het zijn voor het meerendeel mensen in de leeftijd van 50 tot 70 die van deze spaarvorm gebruik maken", aldus een woordvoerder van de RPS. De spaarbanken in ons land gaat het duidelijk minder naar den vleze. In de afgelopen maand juli boekte alle grote spaarbanken een negatief spaarresultaat, wat gedeeltelijk wordt verklaard door de vakanties. Traditiegetrouw neemt het publiek in juli geld op van de rekening voor de vakantie. Toch boekte de RPS in deze maand een spaaroverschot van 74 min tegen een spaartekort van 20 min in dezelfde maand van vorig jaar. Ook bij de meeste overige spaarbanken verbeterden de spaarre- sultaten iets, waarmee de trend van de eerste zes maanden van dit jaar wordt voortgezet. ZOETERMEER (GPD) Een behoorlijk deel van de werknemers die arbeidsonge schikt werden, kan in staat worden geacht „passend werk" te doen. Het is duidelijk dat veel minder mensen dan verwacht mocht worden op basis van de schattingen in de afgelopen jaren wegens herstel uit de Wet Arbeidsongeschiktheid (WAO) konden komen. Conclusie: er gaat inderdaad een grote hoeveelheid arbeidsvermogen in de WAO schuil. Voorzitter Wim Woudenberg (links) en bestuurslid Walther Engels van de Holland Duck Club tonen het model van de sticker, die de actie "Redt Holland Transportland" gaat begeleiden met de kreet "De vlam mag niet uit de pijp". PAGINA 16 Vermageringsthee De Reclame Code Commissie vindt dat de firma Santron te Susteren te ver over de schreef van de reclamemoraal is gegaan met de tekst van een reclamefol der, waarin gebruikers/sters van Lotos-vermageringsthee een zonnige toekomst wordt voorge spiegeld. "U kunt gegarandeerd dertig pond en meer afslanken" en "U heeft niets te verliezen, behalve uw overtollig gewicht. Wat u kunt winnen is een jeugdig slank fi guur en een heel nieuw levensge voel", aldus riep Santron in de folder allen toe die zonder moei te van hun teveel aan kilo's wil len afkomen. Moeilijke calorietabellen, uitput tende gymnastiekoefeningen en andere vervelende kanten van het afslanken behoorden niet tot de vermagenngsmethode van de op de vingers getikte firma. Santron had geen gevolg gegeven aan het verzoek van de commis sie om de juistheid van de garan tieaanspraken en de attesten aan te tonen. Winkels De omzet van de winkels en waren huizen is in mei verder gedaald. Uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) valt op te maken dat de omzet ten opzichte van mei vorig jaar is teruggelopen met één procent. Alleen in maart en april van dit jaar is de omzet wat gestegen met respectievelijk twee en één procent. De teruggang van de verkopen trof vooral de zogeheten duurzame consumptiegoederen zoals meu bels, huishoudelijke artikelen, foto-artikelen, die hun omzet met tien tot elf procent zagen da len. Een hogere omzet daarente gen hadden zaken in naai- en breimachines, bloemen en plan ten, schoeisel en muziekinstru menten. Levensverzekeringen In de eerste helft van dit jaar is vol gens becijferingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor 27,6 miljard aan nieuwe le vensverzekeringen afgesloten. Dat is een miljard meer dan in het eerste halfjaar van 1981. Van bijna alle soorten levensverzeke ringen werden er meer afgeslo ten, behalve vah de verzekerin gen die samengaan met het slui ten van een hypothecaire lening. Hier trad een daling op van 0,8 miljard. Ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar wisten de buiten landse verzekeringsmaatschap pijen hun aandeel in de totale produktie uit te breiden van 11,4 naar 12,9 procent. Noorwegen/Rusland Noorwegen heeft ermee ingestemd samen te werken met de Sowjet- Unie bij het winnen van olie en gas in het Russische deel van de Barentsz Zee. De regering van het land heeft de Noorse indus trie toestemming gegeven voor het tekenen van exploratie- en exploitatiecontracten, zo heeft de Noorse minister van handel, Arne Skauge, gisteren verklaard. Van welingelichte zijde is verno men dat de Sowjet-Unie over weegt in het oostelijk deel van de Barentsz Zee projecten te begin nen ter waarde van 1,5 tot 2,2 mil jard dollar. Daarvan zou de Noor se industrie een aanzienlijk deel voor haar rekening kunnen ne- De Sowjet-Unie zou al zes Noorse scheepswerven en constructie- bèdrijven hebben benaderd voor het verkrijgen van technische kennis voor exploratie op een diepte van 100 tot 240 meter in drie specifieke zeegebieden. Groenteveiling Katwijk aan den Ryn. 11 Augustus 1982. Andijvie per kg. 41-51. Snijbonen 85-1,50, Sperziebonen 60-1,10, Tuinbo nen II 0.18, Rode Kool 22-25, Spitskool II 22-25. Bospeen II 92-1,22, Waspeen A I per kist 6.40-9.20. A II 4.50-9.20. B I 5,80-8,20, B II 2,20, C I 3,90, C II 2,90, Rabarber 0.43, Uien per kg. 26-39, Pe terselie (krul) 0.02-0.31. Seldery 18-25, Bloemkool 6 per bak I 58-90,6 II 23-44, 8 I 75-90, 12 I 0,75. NUNSPEET (ANP) - Onder het motto "Holland prachtland, vrachtland... hou het zo" is de ruim zesduizend leden tellende chauffeursvereniging Holland Duck Club (HDC) een actie be gonnen voor lastenverlichting voor het wegvervoer. De organisatie van vrachtwagen chauffeurs, onder meer bekend van het omvangrijke hulpgoede rentransport naar Polen, wil een gedeeltelijke teruggave van ac cijns op brandstof, restitutie van wegenbelasting voor onderne mingen met wagens die veel en langdurig in het buitenland rij den en de beschikbaarstelling van de veel goedkopere - landbóuwolie voor vrachtauto's. De plannen voor de actie werden gisteren door HDC-voorzitter Wim Woudenberg toegelicht tij dens een persconferentie in Nun- DORTMUND (DPA) - De West- duitse minister van financiën, Manfred Lannstein, zegt in een interview dat vandaag in de "Westfalische Rundschau" (Dortmund) verschijnt dat de re gering van de Bondsrepubliek bereid is AEG-Telefunken meer kredietgarantie te verschaffen dan de 600 miljoen mark (660 miljoen gulden) die al is toege zegd. Over de omvang van de tweede garantie zegt hij nog niets te kunnen meedelen door dat AEG nog geen aanvraag heeft ingediend. Wel geeft de minister als zijn me ning dat de tweede kredietgaran tie niet zou moeten dienen voor financiering van de export van het concern maar de uitvoering van de reorganisatieplannen zou moeten vergemakkelijken. De minister zegt dat de Westduitse Holland Duck wil minder lasten voor weg-vervoer speet. Volgens hem moet er heel snel iets gebeuren om aan de pe nibele situatie in het wegvervoer een einde te maken. "De lasten zijn veel te hoog opgelopen", al dus Woudenberg. "Vrijwel weke lijks verdwijnen er ondernemin gen omdat het niet langer te bol werken is". Volgens de NDC- voorzitter moet voorkomen wor den dat "de vlam voorgoed uit de pijp gaat". "Chauffeurs horen op regering niets voelt voor over- heidsdeelneming in een "nieu we" AEG, zoals de voorzitter van de vakbond IG Metall, Eugen Loderer, heeft geëist. De bewindvoerder die bij AEG-Te- lefunken is aangesteld nadat het concern surséance van betaling had aangevraagd, mr. Wilhelm A. BRUSSEL (DPA) - De Europese Gemeenschap eist opnieuw van de regering in Washington dat zij het verbod voor Amerikaanse bedrijven alsmede hun buiten landse dochterondernemingen en licentiehouders om mee te werken aan de aanleg van de aardgasleiding van de Sowjet- Economie DEN HAAG (ANP) - Het Haagse onroerend-goed bedrijf Stevers is in de markt voor de failliete Rotterdamse dropfabriek Gilda. Directeur G.H. Stevers, die te vens eigenaar is van een fabriek voor diamantbewerkingsgereed schap. heeft gisteren laten weten dat wordt bekeken of overne ming van Gilda de moeite waard is. Na een eerste gesprek hier over met de curator van Gilda in het afgelopen weekeinde, zijn er contacten geweest met de voe dingsbonden van FNV en CNV en met Gilda-medewerkers. Stevers hoopt eind deze week vol doende zicht op de levensvat baarheid van de dropfabriek te hebben om een beslissing te kunnen nemen over aankoop van het bedrijf. Dat in dit geval wel een flink deel ("hoeveel pre cies weet ik nog niet") van de honderdtachtig personeelsleden zal moeten worden ontslagen, is volgens hem onvermijdelijk. de bok, niet in de ww", aldus Woudenberg. Een lastenverlichting voor het wegvervoer, waarom HDC de ministers van financiën, verkeer en waterstaat, CRM en sociale za ken per open brief wil vragen, zal volgens de Holland Duck Club de werkgelegenheid en de veilig heid in het wegverkeer ten goede komen. Zo kan het meergeld be steedt worden aan onderhoud, betere opleidingen voor chauf feurs, nieuw materieel en aan brandstofbesparing, terwijl de bestaande werkgelegenheid vol gens HDC kan worden gegaran deerd en zelfs nieuwe banen kunnen worden geschapen. "Nu lopen anderen weg met onze vracht, maar na een lastenver lichting is Nederland zeer wel in staat zijn concurrentiepostie in Europa te heroveren", aldus Woudenberg, iscnaai, acht de voorstellen die de maatschappij heeft gedaan om haar financiën op orde te brengen aanvaardbaar. Hij zei de afgelopen dagen al een goed in zicht te hebben gekregen in de financiële perikelen van het op één na grootste bedrijf in de elek- trobranche in West-Duitslarid. Unie naar West-Europa opheft. Dit is de strekking van een nota waarover de permanente verte genwoordigers van de tien rege ringen in Brussel het gisteren eens zijn geworden en die nog in de loop van de dag in Washing ton zou worden aangeboden. Naast Stevers is de Rotterdamse Snoepfabriek van Van Melle geinteresseerd in Gilda. Dok Van Melle is deze week aan de hand van gesprekken en cijfermate riaal bezig zich een oordeel te vormen over de mogelijkheden van de dropfabriek. Vorige week haakte de eerste belangstellende voor Gilda, het zoetwarencon- cern Jamin, af na slechts een kort oriënterend contact. Vol gens de bonden kwam dit afha ken vooral door de negatieve op stelling van Gilda-eigenaar Gil let, wat overigens door Jamin werd ontkend. Zowel Stevers als Van Melle zeg gen bij hun onderzoekingen naar de stand van zaken bij Gilda, geen problemen te hebben ge had. De Voedingsbond had di recteur Gillet maandag gewaar schuwd dat hij met een kort ge ding geconfronteerd zou worden als hij niet alle medewerking zou geven. Dit zijn bevindingen uit een onder zoek van de Sociale Verzeke ringsraad. Het blijkt dat de stel ling dat een deel van de WAO'ers in staat was tot werken opgaat voor 29 tot 49 procent van de 75.000 mensen die in 1980 in de WAO kwamen. Zij zouden eigen of ander geschikt werk hebben kunnen doen als dat voorhanden zou zijn geweest. Het onderzoek werd uitgevoerd in samenwerking tussen de SVR en het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Publie ke Sector der Leidse universiteit. In het rapport wordt vooral de vraag behandeld in welke mate WAO-uitkeringsgerechtigden beschikken over een zogenoem de arbeidscapaciteit op het mo ment van toetreding tot de WAO en in de periode daarna. Daarbij is geen rekening gehouden met de feitelijke mogelijkheden voor deze mensen op de - toen al rui me - arbeidsmarkt. Geconstateerd wordt dat na ver loop van tijd 53 tot 71 procent Gasturbines Bij AEG-Kanis. een dochteronder neming van AEG-Telefunken die buiten de surséance is gebleven, is gisteravond meegedeeld dat er vóór het einde van het jaar zeker zes turbines aan de Sowjet-Unie zullen worden geleverd. Eerder op de dag was vernomen dat het de bedoeling was er in septem ber twee af te leveren. AEG-Telefunken maakt bij de pro duktie van de turbines gebruik van Amerikaanse technologie. President Reagan heeft dat ver boden maar het bedrijf trekt zich daarvan met steun van de West duitse regering niets aan. De Westduitse banken hebben zich bereid verklaard de 200 miljoen mark bij elkaar te brengen die nodig is voor de financiering van de Russische order. van degenen die in 1980 in de WAO kwamen, weer passende arbeid zouden kunnen verrich ten. De aanwezigheid van ar beidscapaciteit komt veel voor bij jongeren en werknemers uit de bouw en verhoudingsgewijs weinig bij ouderen. Het gemid delde arbeidsvermogen varieert sterk, afhankelijk van leeftijd, bedrijfssector en diagnose. Een minderheid van de „toetre ders" uit 1980 (van 1 tot 18 pro cent) zou op het moment van de toetreding in staat zijn geweest het eigen werk (weer) op te ne men. Na verloop van tijd zou dit zelfs voor 20 tot 26 procent gel den; 33 tot 45 procent zou tot an- Reisbureaus: snel nieuw garantiefonds HEEMSKERK (ANP) - De reiswereld heeft goede hoop dat het nieuwe garantiefonds voor het einde van deze maand een feit zal zijn, zodat de vakantiegangers in de toe komst de grootst mogelijke zekerheid tegen het failliet gaan van reisorganisaties kan worden geboden. Dit heeft gisteren Ferry Fran sen, die behalve directeur van Arke-reizen ook be stuurslid is van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, verklaard op een persconferentie in Heemskerk waarop hij het winterprogramma van zijn reisorganisatie presenteerde. Het garantiefonds nieuwe stijl, dat volgens staatssecretaris Van Zeil van economische zaken op 1 september verwe zenlijkt zou moeten zijn om dat anders de overheid zou ingrijpen, is het laatste jaar één der belangrijkste onder werpen van gesprek in de Ne derlandse reiswereld ge weest. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 198! der passend werk in staat zijn. De WAO-toetreding van mensen die in 1980 uitkeringsgerechtigd werden kwam neer op een over heveling van arbeidsvermogen uit de beroepsbevolking naar het WAO-bestand van 15.900 tot 25.600 mensjaren in 1981. Bij deze schattingen is niet gere kend met de mogelijkheden die de arbeidsmarkt (eventueel) biedt om het bestaande arbeids vermogen van WAO'ers „te gelde te maken". Juist die feitelijke i,verdienmogelijkheden", zeggen de onderzoekers, ontbreken voor velen in de huidige situatie. Mis schien zou een deel van de nu verloren gegane arbeidscapaci teit benut kunnen blijven als be paalde aanpassingen in bedrij ven en pogingen tot heropne ming vervroegd en aanzienlijk vergroot worden. Schuttersveld naar bankroet ALMELO (ANP) - Onder intrek king van de eerder verleende surséance van betaling heeft de rechtbank in Almelo gisteren de Koninklijke Textielfabriek Van Heek/NV-Schuttersveld in staat van faillissement verklaard. Tot curator is benoemd de Ensche- dese advocaat mr. H.W. Kesler, als rechter-commissaris treedt op mr. H.P. Talsma. Schuttersveld, dat 123 jaar bestaat, heeft een kleine zeshonderd werknemers. Vorige week vrijdag hebben vak bonden en een aantal werkne mers een plan gepubliceerd om Schuttersveld in afgeslankte vorm voort te zetten. Volgens dat plan kan het bedrijf in een nieu we opzet doorgaan met 101 werk nemers. Dit zou een kapitaal van 23.5 miljoen vergen. De vakbonden gaan het reorgani satierapport morgen bespreken op het ministerie van economi sche zaken in Den Haag. AMSTERDAM Op een rustige effectenbeurs is vandaag de koers van KLM wat naar boven gegaan. Deze opleving was het gevolg van de uitkomsten over de eerste drie maanden van het per 1 april begonnen boekjaar, die erg zijn meegevallen. Mede door dekkingsaankopen van de beroepshandel liep de notering begin beurs op tot 86,30 en op dat peil werd een winst geboekt van ruim 4. Tijdens de handel ging de koers omhoog tot om- aandelen gaven udende stem- in. Olie boekte de ?n op 81 beliep veertig cent. Ak- cent omhoog tot Unilever wa- hoger op resp.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16