Politiebonden: mogelijk acties Lagere uitkering bespreekbaar Uniser slalomde tussen wetten en overheden door Woiungbouwverenigiiigen m vrije sector Spanje zet activisten voor vrede over grens Voor uitbreiding personeel Meer zorg om dier bij vervoer Extra subsidie voor leerling-bouwvakker Heli's Angels weer vrij WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 MADRID (ANP/DPA) - De Spaanse politie heeft gisteren vijf Nederlan ders vrijgelaten die afgelopen zaterdag waren gearresteerd tijdens een vredesdemonstratie in de Zuidspaanse plaats La Linea. Ook 18 andere aangehouden buitenlanders mochten de gevangenis van Algeciras ver laten. De vredesactivisten moeten Spanje binnen drie dagen verlaten. Onder de 18 buitenlanders bevinden zich 16 Westduitsers, een Brit en een Amerikaan. Zij waren samen met de Nederlanders gearresteerd toen ze met een anti-militaristische mars door de straten van het stadje La Linea het feit herdachten dat 6 augustus 1945 de Japanse stad Hirosji- ma verwoest werd door een Amerikaanse atoombom. Aan de demon stratie deden 300 vredesdemonstranten mee die eind vorige week een vredeskamp betrokken in La Linea, dat dichtbij Gibraltar ligt Volgens deelnemers aan de manifestatie ging de Spaanse politie tijdens de demonstratie zonder enige aanleiding tot arrestaties over. Het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag liet echter weten dat de politie ingreep op het moment dat de demonstranten pamfletten gin gen uitdelen. In totaal werden 80 personen opgepakt. De meesten kwa men dezelfde zaterdag al weer vrij. De vijf Nederlanders en 18 buiten landers waren de laatsten die werden vrijgelaten. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Milieustaats- secretaris Ineke Lambers-Hac- quebard is niet van plan om een bestuurlijk onderzoek in te stel len naar de gang van zaken rond de vergunningen-verlening aan Uniser op het Moerdijkterrein. Mevrouw Lambers heeft dat sa men met minister De Ruiter van justitie aan de Tweede Kamer la ten weten, nadat vooral van pro gressieve zijde was aangedron gen op zo'n onderzoek. De staats secretaris noemt een bestuurlijk onderzoek niet alleen tijdrovend, maar belangrijker voor haar is dat fouten die in de Uniser-affai- re zijn gemaakt niet zozeer zijn te wijten aan de betrokken mensen en diensten, maar meer voortko men uit de structuur waarbinnen gehandeld moest worden. Zij duidt met dat laatste vooral op ontoereikende wetgeving op chemisch gebied en op bijvoor beeld een gebrek aan coördinatie tussen de verschillende betrok ken overheidsorganen. De Uni- ser-leiding heeft van deze mm of meer chaotische situatie geprofi Geen onderzoek naar ambtelijke fouten teerd door de overheden handig tegen elkaar uit te spelen, zegt de staatssecretaris. „De directie van Uniser heeft, handig gebruikma kend van de bestuurlijke com plexiteit rondom de vergunning en ontheffingverlening, lange tijd een omvangrijke milieucri minaliteit weten te verbergen", aldus Ineke Lambers. Er was in dat verband bijvoorbeeld geen enkele afstemming tussen de verschillende overheden en diensten. De oorzaak van dat feit ligt mede in de onbekendheid van de betrokken gemeentelijke ambtenaren met de materie en een onderbezetting bij de ver schillende diensten die bij de ad visering voor de verguningverle- ning zijn betrokken. Provincie Volgens Ineke Lambers wordt er te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om. wanneer er meerdere aanvragen voor ver schillende vergunningen op tafel liggen, de provincie in te schake len als coördinerende overheid. Een overzicht uit '81 leert dat van de 50 tot 100 gevallen waarin pro vincies als coördinerende instan tie haden kunnen optreden, dat slechts drie maal daadwerkelijk is gebeurd. Zoiets zou kunnen worden verholpen door intergra- le vergunning-verlening. Mevrouw Lambers wijst er ook op het toezicht op naleving van de vergunningsvoorschriften onge coördineerd verloopt Boven dien wordt te vaak afgegaan op gegevens die door het betrokken bedijf verstrekt worden. Daar komt bij dat in sommige geva len, zoals bij Uniser. overtredu gen in feite gedoogd wordci waardoor het later voor bijvoo, beeld het justitieel apparaat e andere overheden moeily wordt op te treden. Bovendien i de bewijslast in dit soort miliei delicten bijzonder moeilijk te U veren. Overtredingen zoals ill< gale lozingen moeten op hetei daad geconstateerd worden. Schade verhalen Behalve dat er beter gecoordineer moet worden, zijn er ook ander maatregelen voor de toekom? denkbaar, waarby al aandacht i besteed aan de dubbelrol di sommige ambtenaren als advi seur en toezichthouder vervul len. Mevrouw Lambers en mini; ter De Ruiter willen nagaan ho kan worden voorkomen dat mi lieudelicten snel verjaren, of d maximumstraffen kunnen woi den verhoogd, en of de mogelyk heden om schade te verhalen uit gebreid kunnen worden. DEN HAAG (ANP) - De politiebonden sluiten de komende twee weken acties bij de politie als protest tegen het terugdraaien van de toegezegde personeelsuitbreiding niet uit. Het is niet de bedoeling om echte stakingen op touw te zetten maar prikac- ties in de vorm van bijvoorbeeld stiptheidsacties. Op deze manier wil men de druk op minister Rood van Binnen landse Zaken verhogen om als nog de uitbreiding (500 man ex tra) voor Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht door te laten gaan. De christelijke politie bond, de ACP zal nog niet actief met de acties meedoen, maar het iniatief overlaten aan de plaatselijke korpsen. Dit hebben woordvoer ders van de NPB (Nederlandse politie bond) en de ACP gisteren gezegd na afloop van een ge sprek op het ministerie van bin nenlandse zaken over de uitbrei dingsproblemen. Ook het kort geding dat de bonden tegen de minister hebben aan ge- DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van Landbouw en Visserij heeft een nieuw mo del welzijnscertificaat voor het internationale vervoer van dieren vastgesteld. Het zal, naar zijn ministerie mee deelt, van 23 augustus af ver eist zyn bij het internationale vervoer van Nederland uit van paarden, runderen, scha pen, geiten en varkens. An ders dan het oude model zal het behalve voor vervoer over land ook nodig zijn voor vervoer over water of door de lucht. Uit het certificaat moet blijken dat de dieren in goede condi tie zijn voor internationaal vervoer. Het moet worden af gegeven door een dierenarts van de veterinaire dienst. Binnen 24 uur nadat die er zijn handtekening op heeft gezet moeten de dieren voor het internationale vervoer zijn ingeladen. Anders ver liest het document zijn gel digheid. Minister de Koning geeft met zijn maatregel uitvoering aan een EG-richtlijn. Het certifi caat is echter ook vereist voor vervoer naar landen buiten de gemeenschap. kondigd zal waarschijnlijk door gaan. De bonden vinden dat de minister onrechtvaardig heeft gehandeld door de uitbreiding te schrappen zonder eerst dit plan in het overleg met de bonden aan de orde te stellen. De minister wil er nu nog wel met de bonden over na praten, maar hij weigert zijn beslissing terug te draaien en dan heeft praten geen zin meer, aldus bestuurder H. van Duijn van de NPB. Naast de uit breidingsproblemen is ook de veiligheid van de politieman in het gesprek aan de orde geweest. Dit mede naar aanleiding van de schietpartij in Amsterdam vorige week. De bonden hebben voor gesteld om een vaste werkgroep in het leven te roepen die zich moet gaan werpen op alle aspec ten van de veiligheid en gezond heid van de politieambtenaar. Het ministerie heeft dit voorstel in beraad genomen. Kort geding De algemeen christelijke politie bond (ACP) bespreekt vandaag met haar advocaat de mogelijk heid van een kort geding tegen de plannen van de minister. Zijn besluit om de gemeentelijke po litiekorpsen niet uit te breiden schaadt volgens ACP-voorzitter H.J. Teeuwen de rechtspositie van het personeel. Tijdens het overleg met de ambtelijke top van het ministerie stelde Teeu wen dat uitbreiding van de korp sen zowel de veiligheid van de burger als de interne organisatie van de gemeentepolitie ten goe de komt. Handhaving van de huidige sterkte houdt een aantal misstanden, bijvoorbeeld het il legale wapenbezit, in stand, al dus de ACP-voorzitter. De poli tiebonden hebben op 23 augus tus nog een gesprek met minister Rood. De ACP verwacht daar niet veel van, omdat de minister al heeft gezegd niet te willen overleggen, maar de zaak bespre ken. "Het enige dat ons nog van een kort geding zou kunnen af houden, is een juridisch aspect", aldus Teeuwen. HAARLEM (GPD) - Alle zes Heli's Angels, die dit weekeinde zijn gearres teerd in verband met de vechtpartij in Santpoort, waarbij een dode viel, zijn gisteren vrijgelaten. Nadat er drie van hen dinsdagochtend al wer den heengezonden, besliste de Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. H. Remmerts de Vries, rond het middaguur over de vrijlating van de andere drie. „In dit stadium van het onderzoek is er onvoldoende bewijs om hen te kunnen vasthouden", aldus de hoofdofficier in een toelichting op zijn beslissing. Bij de massale vechtpartij, in de nacht van vrijdag op zaterdag in Sant poort, werd de 24-jarige barkeeper G. J. van der Plas zodanig met mes steken verwond, dat hij korte tijd later in het Zeewegziekenhuis in IJmuiden overleed. DEN HAAG (ANP) Aannemers die een groep leerling-bouwvak kers de kans willen geven het vak te leren, komen in aanmer king voor een rijkspremie van 3500 gulden per jar per leerling. Dit is een van de gisteren be kendgemaakte stimulerings maatregelen van de regering tot instandhouding en uitbreiding van het aantal opleidingsplaat sen voor aspirant-bouwvakkers. Minister De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft in overleg met zijn collega's Nypels (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en Deetman (onder wijs en wetenschappen) voor de ze maatregel ruim 7,3 miljoen gulden uitgetrokken. Dit bedrag maakt deel uit van de vijftien miljoen gulden die oud-minister Den Uyl, de voorganger van De Graaf, binnen zijn werkgelegen heidsplan had bestemd voor leerling-bouwplaatsen. Naar Zuid-Limburg een van de grootste probleem-gebieden van Nederland wat betreft de werk loosheid - gaat vijf mfljoen gul den voor inrichting van extra bouwputten als opleidings-plaat- sen. Een bedrag van anderhalf miljoen gulden heeft De Graaf gereed liggen voor opdrachtge vers die woningen geheel door leerlingen willen laten bouwen. Per woning kan zo'n opdrachtge ver nu vijftienhonderd gulden krijgen. Minister De Graaf heeft verder nog 750.000 gulden voor opdrachtge vers die kantoren en andere be drijfsgebouwen door leerling- bouwvakkers willen laten neer zetten. Zo'n opdrachtgever kan nu 1.5 procent van de aanneem- som als premie in zijn zak ste ken. Nog eens 400.000 gulden heeft de bewindsman voor steun aan groepsopleidingen in bouw sectoren buiten de woning- en kantorenbouw. Van de in totaal tien miljoen gul den, die buiten Zuid-Limburg zal worden uitgegeven, moet in elk geval de helft ten goede ko men aan de drie provincies in het noorden van het land, aldus een mededeling van sociale zaken en werkgelegenheid OLDENZAAL (GPD) - Twee Oldenzaalse wo ningbouwcorporaties gaan huurwoningen bouwen in de vrije sector. Dat. betekent dat geen gebruik wordt gemaakt van overheids subsidies en de corporaties derhalve ook niet zijn gebonden aan allerlei provinciale en rijksregelingen. Een van de grootste voorde len van dit zeer opmerkelijke plan is dat 01- denzaal naast het door het Rijk toegewezen contingent extra kan bouwen in de sociale sector. De directeur van de woningbouwver enigingen Th. Oude Elberink zegt dat er op die manier in de komende jaren ongeveer 500 woningen meer kunnen worden ge bouwd, waarvan de eerste 30 reeds dit jaar zullen worden neergezet. In woningbouwkringen en ook bij het ministe rie van volkshuisvesting spreekt men van een revolutionair en uniek plan waaraan men in Oldenzaal maanden heeft gewerkt. De helft van de stichtingskosten die men voor de extra huizen moet opbrengen, zal worden betaald uit de reserves van de twee sloten Men denkt zo goede huizen te kunnen bouwen tegen zeer redelijke huurprijzen die wellicht nog lager uitvallen dan die in de gesubsi dieerde sector. Minister Nypels van volks huisvesting is vol lof over de plannen van de Oldenzaalse bouwverenigingen. „Initiatie ven die veel te weinig plaats hebben", zegt hij er van. Verder deelt de minister ook de opvatting dat financiële reserves van wo ningsbouwverenigingen actiever gebruikt moeten worden. „De manier waarop in Ol denzaal nu een deel van de reserves wordt aangesproken, spreekt mij zeer aan. Voor zichtig gezegd zou het misschien als lande lijk voorbeeld kunnen dienen", aldus minis ter Nypels. WEERRAPPORTEN Het wapentuig dat de Amster damse politie vond in de wo ning van de 33-jarige Brit. Zijn vriendin is met de noorderzon vertrokken. Brit die agent doodschoot is geen terrorist AMSTERDAM (ANP) - De Brit Allen Patrick R. die afge lopen vrijdag op de Brou wersgracht een agent dood schoot is zeer waarschijnlijk geen terrorist maar een ge woon crimineel. "Wy hebben geen aanwijzingen dat hij verbindingen had met terro ristische organisaties en gelo ven het eigenlijk ook niet meer", aldus inspecteur H. van der Pol van de Amster damse politie. Hij heeft de leiding van een team van tien rechercheurs dat een onder zoek instelt naar de achter gronden van R., sinds deze vrijdag de 27-jarige agent J.G. Honingh doodschoot na diefstal van een fles drank in een slijterij. Aanvankelijk dacht de politie wel met een terrorist te ma ken te hebben. "In de eerste plaats bleek de man een zeer goed schutter te zijn. Hij deed ook alles om uit handen van de politie te blijven, dan heb je natuurlijk wat te ver bergen. Daarnaast werden er bij huiszoeking in zijn wo ning links-extremistische boeken en pamfletten gevon den en bovendien bewoog zijn verdwenen vriendin Pa tricia Ford (31) zich in "trots kistische" kringen", vertelt Van der Pol. "Driebruggen en Woerden niet voegen bij Utrecht" DEN HAAG (ANP) - Gedcputecr de Staten van Zuid-Holland ziji niet van plan mee te werken aai de overgang van de Zuidholland se gemeenten Woerden en Dne bruggen naar de provincie Utrecht Zij schrijven dit in eer brief aan minister Rood van bin nenlandse zaken. In de planner die de procincie Utrecht heefl ontwikkeld voor de gemeentelij ke herindeling van het westelijk deel van de provincie worden Woerden en Driebruggen samen gevoegd met enkele Utrechtse gemeenten. GS van Zuid-Holland schrijven nu dat de twee gemeenten al zijn be trokken bij de gemeentelijke herindeling van Midden-Zuid- Holland De modellen die de pro vincie Zuid-Holland daarbij han teert laten overgang van de ge meenten naar Utrecht niet toe. Het provinciebestuur vindt dat de minister met een beslissing over de Utrechtse plannen moet wachten tot na de behandeling van de Zuidhollandse plannen in de Tweede Kamer GS hebben de Utrechtse voorkeur overigens ook voorgelegd aan de twee betrokken gemeenten. Woerden bleek tegen een Utrechtse status weinig bezwaar te hebben, maar Driebruggen wees de plannen categorisch af. Toenemend naaktlopen verontrust Leerling DEN HAAG - Het kamerlid Mein- dert Leerling (RPF) heeft de mi nisters van justitie en binnen landse zaken, De Ruiter en Rood, schriftelijk gevraagd of het aan tal opgemaakte processen-ver baal met betrekking tot schen ding van de openbare eerbaar heid in recreatiegebieden in 1982 berichten bevestigt over een aan zienlijke toename van de naak trecreatie in het openbaar. Op welke gronden wordt besloten om af te zien van vervolging van naak trecreatie. zo wil Leerling van de bewindslieden weten. Dc fractieleider van de RPF vraagt zich af of de bestaande strafbepa lingen op dit terrein wel ade quaat zijn en in hoeverre het te kort aan politiepersoneel opspo ring van overtreders belemmert d. a 3 1 k K 1 S -£ \t 1 i a 2 l Amsterdam zwaar bew. 21 12 0 De Büt zwaar bew. 22 10 0 Deelen zwaar bew. 22 8 1 Eindhoven half bew. 23 11 01 Den Helder licht bew. 19 12 0 Rotterdam zwaar bew. 13 Twente zwaar bew. 22 7 1 Vlissingen zwaar bew. 22 16 0 Zd. Limburg licht bew. 23 12 1 Aberdeen zwaar bew. 19 0 0 Athene licht bew. 31 22 0 Barcelona onbewolkt 27 20 0 Berlijn zwaar bew 22 14 06 Bordeaux mist 25 14 0 Brussel licht bew. 23 15 3 Frankfort zwaar bew. 25 12 0 Genève onbewolkt 26 13 0 Helsinki half bew. 21 9 9 Innsbruck onbewolkt 24 13 0 Klagenfurt onbewolkt 25 13 02 Lissabon onbewolkt 19 Locamo onbewolkt 27 15 0 Londen geheel bew. 26 15 0 Luxemburg onbewolkt 21 12 0 Madrid onbewolkt 32 16 0 Malaga onbewolkt 29 19 0 Mallorca onbewolkt 30 16 0 München onbewolkt 22 14 1 Nice onbewolkt 23 - Oslo onbewolkt 22 11 0 Parys mist 22 13 01 Rome onbewolkt 30 18 0 Split onbewolkt 27 21 0 Stockholm onbewolkt 23 12 5 Wenen onbewolkt 25 18 8 Zürich onbewolkt 24 13 0 Casa Blanca zwaar bew. 35 19 0 Istanbul onbewolkt 28 19 0 Las Palmas zwaar bew 26 21 0 Tel-Aviv licht bew. 24 24 0 Tunis licht bew. 31 21 0 Arbeidsongeschikten -- _j*.-v - Romeinse vesting ontdekt MAASTRICHT (ANP) - Bij voor bereidingen van de bouw voor een appartementencomplex op een braakliggend terrein aan de Houtmaas in het Stokstraat kwartier in Maastricht is bij toe val een muur en een complete to ren van de oudst bekende Ro meinse nederzetting uit het jaar 360 gevonden. Diot is gisteren door de archeoloog drs. Th. Panhuysen van de stede lijke oudheidkundige dienst op een persconferentie meegedeeld. De ligging van deze nederzetting was gedeeltelijk bekend uit eer dere opgravingen ronde de O.L. Vrouwekerk maar de oostelijke afsluiting ervan ontbrak. Nu die thans is aangetroffen kan aan de hand daarvan de juiste oppervlakte van de nederzetting of castellum bij de Maas worden vastgesteld. Het castellum gele gen vlakbij de Romeinse maas brug, ongeveer ter hoogte van de huidige St. Servaasbrug, is 170 meter lang geweest en 90 meter breed. Tot nu toe werd een veel grotere breedte verondersteld. DEN HAAG (ANP) - Een herzie ning van de uitkeringspercenta ges over de hele linie met be houd van minimaal een uitke ring van 75 procent van het laat ste loon is gezien de economi sche situatie bespreekbaar. Dat schrijft de Nederlandse Federa tie van Arbeidsongeschiktenor ganisatie (NFA) in een brief aan de Tweede Kamer en aan minis ter De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. Mensen die nu arbeidsongeschikt worden, krijgen tot hun 65-ste een wao-uitkering die 80 procent van het laatste verdiende loon bedraagt. De NFA wijst in haar brief op de mogelijkheid van eni ge nuancering binnen de wao- uitkeringen, zoals de mogelijk heid om de uitkering procentu eel te laten stijgen naar leeftijd en tegelijk procentueel te laten dalen naar inkomen. Andere mogelijkheden die de NFA aanwijst om te komen tot een herziening van het stelsel van so ciale zekerheid en beheersing van de kosten zijn afschaffing of bevriezing van de automatische prijscompensatie omdat die naar het inzicht van de NFA de ftinc- tie van koopkrachthandhaving heeft verloren. Ook een herzie ning van het kinderbijslagsys teem en beperking van de aow aan mensen met een hoog extra inkomen worden in de brief aan gedragen als studie-onderwer pen die ertoe zouden kunnen bij dragen de collectieve uitgaven te beheersen. Een aantal zaken is voor de NFA echter beslist niet bespreekbaar. Zo houdt zy vast aan de indivi dualisering van de uitkerings rechten en verwerpt zij invoering van een kostwinnersbeginsel Dat kost geld, maar de sociale rechtvaardigheid eist dat, aldus de NFA. De kostenstijging moet dan maar gedekt worden uit die dingen die wel bespreekbaar zijn. Ook aan het sociale minimum mag niet worden getornd. Het zal mis schien opnieuw vastgesteld moe ten worden, maar als dat een maal is gebeurd mag er geen on derscheid worden gemaakt tus sen werkenden en niet- werkenden, zo is de mening van Hogere uitkeringen De NFA wil voorts dat er een rela tie blijft bestaan tussen de hoog te van de premie die is betald, en de uitkering. De hogere inko mens die ook een hoge premie opbrengen kunnen niet worden afgescheept met een lage uitke ring Aantasting van dit beginsel zou elke vertrouwensbasis in de sociale zekerheid ondergraven, aldus de brief. Ook de duur van de uitkering voor arbeidsonge schikten lot aan de aow bij bly. vende arbeidsongeschiktheid is voor de NFA onaantastbaar De organisatie klaagt er in de brief over dat bezuinigingen op .korte termijn steeds weer op de voor grond worden geschoven. Voor zover er al een lange- termijn be leid wordt aangetipt blijken de fundamentele waarden van de sociale verzekering toch steeds ondergeschikt te zijn aan de so ciaal-economische situatie van het moment. De NFA betreurt dan ook het ontbreken van een totaalplan voor de reorganisatie van de sociale zekerheid dat is gebaseerd op een degelyk so ciaal politiek beleid. Niettemin zouden beslissingen op korte termyn het voordeel heb ben dat de uitkenngsgerechtig den dan eindelyk verlost zullen zyn van de druk die de nu al ja ren voortslepende publiekelijk gevoerde discussie over hun so ciale (on)zckcrheid op hen legt. aldus de NFA Bedrijfswinst Om de kosten verder te beheersen Kleit de organisatie voor premie rfflng naar bedrijfswinst in plaats van naar personeelsbe stand in de bedrijven, voor ar beidstijdverkorting en humani sering van de arbeid die wellicht de arbeidsongeschiktheid kun nen drukken en voor een unifor me regeling bij ziekte. Nu nog wordt per cao vastgelegd of er in dat geval meer wordt betaald dan 80 procent. Ook wil zij dat ambtenaren dezelf de sociale premies gaan betalen als werknemers in het particulic re bedrijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7