c Israël aanvaardt plan-Habib Ook president Italië wil geen verkiezingen Frankrijk vreest opleving van anti-semitisme Melina Mercouri succes als minister van cultuur >- Bombardementen gehandhaafd Voorwaarden gesteld Het plan van Habib Nederland mag onbeperkt staal naar VS exporteren Buitenland (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - Toen de actrice Melina Mercouri, bekend om haar stryd tegen de kolonelsdictatuur, in oktober werd benoemd tot mi nister van cultuur en weten schappen in Griekenlands eerste socialistische kabinet onder Andreas Papandreou, lachte me nigeen dit weg als een geslaagde publiciteitsstunt met een sterk voorlopig karakter. De nieuwe bewindsvrouw maakte er ook zelf geen geheim van dat haar baan haar zeer vermoeide en haar maagzweer niet ten goede kwam. Bovendien werd zij al gauw berucht vanwege het ge brek aan accuratesse waarmee zy afspraken nakwam met de pers, maar ook met hooggeplaat ste buitenlanders. Actief was Melina echter wel en al lengs leek zij toch te groeien in haar functie. Met gemak over leefde zij de recente ingrijpende kabinetswijziging, die menig mannelijke collega deed sneuve len, en haar tot nu toe grootste succes boekte zij dezer dagen in Mexico, bij de Unesco-conferen- tie Mondiacult, waar zij na een gloedvolle rede gedaan kreeg dat met 56 tegen 11 stemmen en 22 onthoudingen een motie werd aangenomen die aandrong op te ruggave door Engeland aan Grie- WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 kenland, van de zgn. Elgin-mar- merstukken. Het gaat om een groot aantal unie ke kunstwerken uit de 5e eeuw voor Christus, waaronder 80 me ter van het Fries van het Parthe non op de Acropolis van Athene, die tussen 1801 en 1803 door de Britse diplomaat Thomas Bruce, zevende Earl van Elgin, voor een spotprijs werden gekocht van de toenmalige Ottomaanse autori teiten. De Brit speelde ze weer door naar het British Museum in Londen, waar ze nog altijd prij ken. De motie heeft slechts adviserende betekenis, maar de Engelse rege ring heeft te kennen gegeven dat de kwestie nader zal worden be keken als er een aanbeveling in dezelfde geest komt van de Unesco-commissie. Melina is op timistisch teruggekomen. De zaak zal voor Engelse gerechts hoven worden gebracht - het feit dat Britse musea privé bezit vor men zal de procedure niet verge makkelijken - en zii denkt dat over een jaar of drie de stukken kunnen zijn teruggekeerd. „Na tuurlijk niet tijdens Thatcher". Er zijn ook nog talloze Griekse kunstschatten in Franse en Duit se musea, in de eerste nlaats na- Melina Mercouri tuurlijk de Venus van Milo, in 1820 onder al even weinig nor male omstandigheden door een Frans oorlogsschip van een ei land meegenomen, nadat de Griekse vinder met een klein be drag was beloond. In het Louvre staat ook de Nike van Samothra- ki. Maar Melina heeft te kennen gegeven met deze beelden veel minder haast te hebben - volgens sommigen omdat in dat land een bevriende regering zetelt. „We realiseren ons, dat niet alle musea van de ene op de andere dag kunnen worden ontruimd. Maar in het geval van de Mar merstukken van de Acropolis gaat het niet om een schilderij of een beeld, we vragen de terug keer van een uniek monument, een bevoorrecht symbool van onze cultuur. De strijd zal door gaan tot onze Marmerstukken te rug zijn op zijn natuurlijke plaats onder de blauwe hemel van Atti- Bij de laatste woorden heeft me nigeen, speciaal in Griekenland, toch een lichte glimlach niet kunnen onderdrukken. De he mel boven de Acropolis is allang niet meer blauw, maar veeleer grijs, beladen met de beruchte „nefos", de gifwolk die ook het marmer van de tempels zozeer heeft aangetast, dat ook hier de Unesco zwaar moet inspringen, wil er deze eeuw nog wat worden gered. Het lijkt uitgesloten dat de Marmerstukken van Algin daar ooit nog weer terugkomen in de buitenlucht. Als zij ooit worden teruggegeven, zullen zij hoogst waarschijnlijk van een Brits naar een Grieks museum verhuizen. En dan valt het te hopen dat er tegen die tijd een oplossing zal worden gevon den voor een nijpend probleem, dat alle Griekse musea de laatste tijd noopt reeds om drie uur 's middags hun poort te sluiten, waardoor talloze toeristen zich zien gedupeerd Er blijkt geen geld beschikbaar voor het bewakend personeel, dat arbeid in de namiddag als overuren beschouwt. Buiten landse touroperators, die hun programma's in de verdrukking zien komen, hebben al aangebo den het benodigde geld zelf te fourneren, maar ook dit is een vorm van buitenlandse inmen ging... BEIROET/JERUZALEM (Reuter/UPI/DPA) - Israël heeft gisteren het Amerikaanse voorstel voor de evacuatie van de ongeveer 7.000 in West-Beiroet belegerde guerrilla strijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in principe aanvaard. Om de militaire druk op de PLO te handhaven voerde de Israëlische luchtmacht opnieuw bombarde menten uit op Palestijnse vluch telingenkampen en posities in en rond het westelijk stadsdeel van de Libanese hoofdstad. Na bijna vier uur durende ka binetsvergadering waarin het acht-pagina's grote evacuatie plan van de Amerikaanse specia le afgezant, Philip Habib, werd besproken, werd bekend dat Is raël het voorstel in principe aan vaardt, maar nog enkele voor waarden stelt en amendementen wil toevoegen. Uit betrouwbare bron in Bei roet werd vernomen dat het plan van Habib er als volgt uitziet: •200 300 Franse soldaten, die later deel uitmaken van de multinationale vredesmacht, nemen voor het begin van de aftocht van de Palestijnen waarnemersposten in en rond Beiroet. Dit moet nog deze week gebeuren. •Hooguit een week na de in stemming van Israël en de PLO met het plan begint de terugtrekking van de PLO-le- den. 600 Palestijnen met de Jordaanse nationaliteit wor den met een Frans schip naar de Jordaanse haven Akaba aan de Rode Zee gebracht. •Een tweede groep van onge veer 1.500 guerrillastrijders, leden van het Palestijnse'be vrijdingsleger en de pro-Syri- sche „A-Saika"-strijders wor den over land naar Syrië ver- vperd. •Een week na het begin van de aftocht wordt de internatio nale troepenmacht (bestaan de uit 800 Amerikanen, 800 Fransen en 400 Italianen) in Beiroet gestationeerd. De licht bewapende troepen krij gen een mandaat voor dertig dagen. Samen met eenheden van het geregelde Libanese leger moeten zij de aftocht van de PLO-strijders waar borgen. Mochten de PLO- strijders niet vertrekken dan zijn de internationale troepen verplicht Israël de vrije hand te geven de Palestijnen als nog te verdrijven. •Twee weken na het begin van de evacuatie uit West-Beiroet en Libanon dient deze vol tooid te zijn. •De Arabische staten die zich bereid hebben verklaard PLO-leden op te nemen, krij gen de gelegenheid in Cyprus of Noord-Syrië de papieren van de voor hen bestemde Palestijnen te controleren. •Arabische staten als Egypte en Syrië, die zich nog niet be reid hebben verklaard Pale stijnen op te nemen, worden opgeroepen hun houding te wijzigen en het plan te steu- De Amerikaanse onderhande laar Habib wordt verzocht zijn pogingen een eind te ma ken aan de crisis, voort te zet ten. Ook de PLO-guerrilla- strijders die zich in het door Syrische troepen beheerste oostelijk Libanon bevinden, en de ongeveer 7.000 guerril lastrijders die door Israël in Zuid-Libanon gevangen wor den gehouden, zullen het land verlaten. Daarna zullen de partijen streven naar een overeenkomst, krachtens welke Israël en Syrië hun troepen uit Libanon terug trekken. Correcties De Israëlische regering wil in het plan een aantal „correcties" aan gebracht zien. Die zijn volgens de Israëlische (staats) radio: •De vrijlating van een Israëlische piloot die in Libanon door guer rillastrijders gevangen is geno men, en de teruggave van de stoffelijke resten van negen in 1974 in Libanon omgekomen Is raëlische soldaten die daar zijn begraven. •Dat het mandaat van de multina tionale troepenmacht niet langer dan dertig dagen duurt. •Dat tijdens de eerste dag van de terugtrekking, een Libanese, en geen Franse, eenheid als eerste in Beiroet wordt gestationeerd. Bovendien stelt Israël twee voor waarden: dat spoedig een lyst wordt opgesteld met landen die zich bereid verklaren Palestijnen op te nemen, en de aantallen Pa lestijnen die elk land opneemt. De wijzigingen die de Israëlische regering wenst te zien betreffen volgens waarnemers met name het tijdschema voor de statione ring van de internationale troe pen. Israël wil duidelijk zo lang mogelijk directe militaire druk op de guerrilleros blijven uitoe fenen en daarom ook niet ingaan op de eis van de PLO, al vóór het begin van de terugtrekking on geveer 300 Franse soldaten als voorpost van de internationale troepen Beiroet laten binnen trekken. Een tweede fase van het plan - te rugtrekking van PLO-troepen uit Tripoli naar het noorden en uit de Bekaa-vallei in Centraal- Libanon - moet nog worden be sproken. Bombardement Kort nadat het Israëlische-kabinet het evacuatie-plan in grote lijnen had geaccepteerd, begonnen Is raëlische vliegtuigen, artillerie en kanonneerboten met beschie tingen en bombardementen op Palestijnse stellingen in het bele gerde West-Beiroet. Vlucht na vlucht troffen Israëlische jacht bommenwerpers Palestijnse bol werken in de, op guerrillastrij ders na, verlaten vluchtelingen kampen in de zuidelijke buiten wijken, Bouij Barasjne en Chati- la. Deze kampen waren de laatste weken vaak het doelwit van be schietingen en bombardemen ten. Ook het gebied rond het vliegveld werd opnieuw beschoten. Voorts werden routine-doelen rond het centrum van het Palestijnse hart in West-Beiroet. bij de universi teit, opnieuw getroffen. Israëli sche artillerie en kanonneerbo ten beschoten de kustwijken van West-Beiroet na de luchtaanval len. De Verenigde Staten hebben de aanvaarding door Israël van het evacuatie-plan begroet. Deze ontwikkeling is een „wezenlek element" voor de regeling van het conflict, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De Israëlische oppositieleider. Shi mon Peres, ontmoette gisteren in Washington de Amerikaanse president, Ronald Reagan, en minister van buitenlandse zaken, George Shultz. Na het gesprek zei Reagan dat men dicht bij een vreedzame regeling van het pro- bleem-Beiroet is. Ook minister Shultz meende dat een door braak voor de deur staat. Vol gens de Israëlische politicus kan een oplossing in de komende een a twee weken worden bereikt. ROME (Reuter) - De Italiaanse president Sandro Per tini had vandaag een onderhoud met de demissio naire premier Giovanni Spadolini. Deze werd ge vraagd te proberen een nieuwe regering te vormen na de val eind vorige week van zijn uit vijf partijen bestaande coalitie. De socialisten lijken daar echter niets voor te voelen. Zij willen vervroegde verkie zingen. De president is tegen het houden van nieuwe verkie zingen. Dat geldt ook voor de meeste partijen. Van de vijf voormalige coalitiepartijen willen de meeste een herstel van de vorige regering. Dit zijn de chris ten-democraten, de sociaal-democraten, de republi keinen en de liberalen. Maar de socialisten, die de regering-Spadolini ten val brachten, hebben liever dat er nu verkiezingen wor den gehouden. Zij nemen een belangrijke sleutelpo sitie in. Zonder hen kan de republikein Spadolini geen nieuwe regering vormen. Zo'n regering zou volgens de socialistische minister van financiën Ri- no Formica slechts "opgewarmde soep" zijn. Alle tekenen wijzen erop dat de socialistische leider Bettino Craxi de huidige kabinetscrisis wil gebrui ken als nieuwe stap op weg naar zijn premierschap. Vorig jaar bracht Craxi de regering-Forlani ten val en zorgde hij er indirect voor dat Spadolini de eerste niet-christendemocratische premier werd van Italië sinds 1945. Waarnemers menen dat de ambitieuze socialistische leider vindt dat nu de tijd naderbij komt dat hij zelf premier wordt. Craxi en zijn minister hebben duidelijk gemaakt dat ze vervroegde verkiezingen willen, zo niet in de herfst dan toch in het voorjaar van 1983. Recente opiniepeilingen wezen uit dat de socialistische PSI in verkiezingen winst zal boeken ten opzichte van de twee grootste Italiaanse partijen, de christen-de mocratische DC en de communistische PCI. (Van onze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON - Nederland is vrijgesproken van de be schuldiging van het dumpen van staal op de Amerikaanse markt. Dit bepaalde gisteren het Amerikaanse ministerie van handel naar aanleiding van klachten van de staalin dustrie over Europese dump praktijken. De Hoogovens zullen dus ongehinderd door heffingen kunnen doorgaan met hun exporten naar Ame rika. Maar met name Frank rijk en Italië komen er in de ogen van het Amerikaanse ministerie slecht vanaf. Ook de resultaten voor West- Duitsland vallen tegen. De dumpingmarges voor de Westduitse industrie lopen op tot 20 procent. De bedoeling is dat de heffin gen op de staalexporten evenredig zijn aan de dum pingmarges. Het ziet er dus somber uit voor deze Westeu- ropese landen. De verrassend negatieve uitkomst voor West-Duitsland heeft echter ook slechte gevolgen voor Nederland. Voorheen stond West-Duitsland altijd aan de kant van Nederland in de op positie tegen een onderling Europees akkoord over ex portquota in staal naar de VS. Die quota, waar landen zon der heffingen op hun expor ten zich ook aan moeten hou den, zouden heffingen op an dere Europese landen moe ten voorkomen. Het staalakkoord dat vorige week vrijdag is gesloten, moet nog officieel door de EG worden goedgekeurd. Nu blijkt dat West-Duitsland ook tot de schuldigen behoort, zal dit land minder reden heb ben om zich tegen een ak koord tot beperking van ex porten op te stellen. Alleen Luxemburg en Nederland ondervinden geen schade van de Amerikaanse maatre gelen in hun staalexporten. Maar Nederland heeft een onof ficiële bondgenoot in de Amerikaanse industrie, die het Europese staalakkoord van vrijdag heeft afgewezen. Dus zelfs al zullen de Europe se Gemeenschappen het goedkeuren, dan nog zal het Amerikaanse ministerie van handel met de procedure moeten doorgaan, als de Amerikaanse staalgiganten zich niet laten vermurwen door het Europese aanbod. En Hoogovens kan dan rustig zonder quota of heffingen blijven doorverkopen. De revolutionaire vleugel van El Fatah zou verantwoorde lijk kunnen zijn voor de moordpartij in het joodse res taurant van Jo Goldenberg maandag in Parijs, bij welke aanslag zes dodelijke slacht offers vielen en 22 gasten en omstanders min of meer ern stig werden gewond. Minis ter van binnenlandse zaken Gaston Defferre duidde gis termiddag op deze mogelijk heid, zonder evenwel de naam van deze dissidente vleugel van de PLO met na me te noemen. Zijn leider, Abou Nidal, werd al in '74 door een PLO-tribunaal on der voorzitterschap van Jas- ser Arafat bij verstek ter dood veroordeeld. Minister Defferre onthulde op zijn persconferentie dat in het restaurant van Jo Gol denberg patroonhulzen zijn gevonden van een uitzonder lijk type. Ze behoren bij een lichte mitrailleur van Poolse makelij, die bekend staat on der de formule WZ 3. Gaston Defferre vertelde dat dezelf de hulzen zijn gevonden na de aanslag van 29 augustus vorig jaar op een synagoge in Wenen, waarbij drie doden vielen. En eveneens na de aanslag op de Israëlische am bassadeur in Londen in mei van dit jaar. In beide gevallen werden de daders gegrepen en in beide gevallen eiste de revolutionaire vleugel van El Fatah de verantwoordelijk heid voor de aanslag op. De naam van Abou Nidal wordt ook steeds weër genoemd als de mogelijke dader van de eerste grote aanslag op de joodse gemeenschap in Frankrijk, toen in oktober 1980 een helse machine ont plofte voor de pui van de sy nagoge in de Parijse Rue Co- pernic. Bij deze aanslag kwa men vier voorbijgangers om het leven. Beschuldigingen De door minister Defferre ge dane onthullingen komen de Franse regering goed uit. Meteen na de aanslag afgelo pen maandag in de Rue des Rosiers beschuldigden de joodse bewoners van deze ty pische buurt president Mitte- rand en zijn regering ervan dat ze onder één hoedje spe len met Jasser Arafat en dat de Franse 'anti-Israëlische' politiek tot antisemitisme heeft geleid, die weer uit mondde in de aanslag. In feite poogt de Franse rege ring niet anders dan Arafat als PLO-leider te laten voort bestaan, niet als terrorist maar als politieke leidsman, in de hoop dat daardoor dol gedraaide figuren als Abou Nidal en zijn commando de kans niet krijgen de boven toon te gaan voeren en de we reld opnieuw terroriseren. Abou Nidal behoorde in '64 tot de mede-oprichters van de PLO. In '73 verliet hij de be weging van Jasser Arafat, omdat deze tot compromis sen met Israël bereid zou zijn en zou willen aansturen op erkenning van de joodse staat. De dissidentenleider is ook verantwoordelijk voor de moord op de vorige PLO-ver tegenwoordiger in Parijs, Ka- lek, die in '78 in zyn kantoor met een paar medewerkers werd neergeknald. Op het moment dat Jasser Ara fat bereid is het door de Israë lische troepen belegerde Bei roet te verlaten, zou de aan slag in de Rue des Rosiers de haat tegen de PLO weer zo doen oplaaien dat de Israëli's bereid zouden zijn Arafat eer der in de puinhopen van de Libanese hoofdstad te laten omkomen, dan hem de kans op vrijgeleide te verschaffen, zo luidt een van de Abou Ni dal toegedichte theorieën. Over de gang van zaken maan dag tijdens het lunch-uur in het restaurant van Jo Gol denberg zijn intussen nieuwe getuigenissen gehoord. Jo zelf heeft zijn familie en zijn personeel aan de tand ge voeld en toen geconcludeerd dat een 'verkenner' eerst bin nen is gekomen, die een 'me talen bus' op een van de tafel tjes heeft gezet en toen is weggegaan. De bus ontplofte meteen en in de verwarring van de knal keerde deze zelf de man met de andere doders in het restaurant terug. Deze theorie klopt met getuige nissen van sommige gasten. Onder hen was een in de Ver enigde Staten wonend echt paar Van Zanten, waarvan de vrouw - Anne - onder de ko gels bezweek. Haar man ver klaarde in het ziekenhuis te gen niemand wrok te koeste ren. „Wat er gebeurd is was alleen maar absurd", aldus de zwaar gewonde Van Zanten. De Franse communistische partij heeft er op verzoek van de minister van binnenland se zaken Defferre van afge zien een 'optocht voor de vre de in Libanon' te houden, die gistermiddag van het station St. Lazare naar de Place de la Concorde zou lopen. Te elf der ure had de partij ook het protest tegen de aanslag in de Rue des Rosiers in zijn vaan del geschreven. Om 'provoca ties te vermijden' heeft de communistische partij het tijdstip van de betoging 'naar later verschoven'. Minister Defferre had ook de joodse organisaties gevraagd hun eigen betoging voor de ambassade van Israël af te ge lasten. Niet alle organisato ren bleken daartoe bereid. Ten slotte verzamelden zich ongeveer 500 betogers voor de ambassade, waar een van de spandoeken het opschrift droeg: 'Frankrijk spaart de PLO, maar de PLO spaart de joden niet'. Opnieuw werd geprotesteerd tegen wat als een anti-Israëlische hetze in de media wordt ondervon den, waarbij cameralieden van de Franse tv-netten het zwaar .te verduren kregen. De leden van de joodse raad hadden gistermiddag een on derhoud met premier Mau- roy en ook zij waren er voor dat de betoging voor de am bassade van Israël niet zou doorgaan. Alles is er nu om begonnen te verhinderen dat de gevoelens van delen bin nen de joodse gemeenschap tegen de regering en de pers niet overslaan en op hun beurt bij andere landgenoten een opleving van antisemitis me teweegbrengen. Begin Noch de joodse leiders in Frankrijk noch de regering- Mauroy waren dan ook dank baar voor de verklaring die de Israëlische premier Begin gisteren in de Knesseth afleg de. Begin verklaarde dat de aanslag in de Parijse Rue des Rosiers het gevolg was van 'aanstootgevende verklarin gen van bepaalde hoogge plaatste personages'. Ook kreeg de Franse pers er.van langs en tenslotte riep pre mier Begin de joodse jeugd in Frankrijk er toe op zijn ei gen verdedigingsorganisatie op te bouwen voor het geval de Franse autoriteiten niet voor de veiligheid van de joodse bevolking kunnen zorgen. De onvoorzichtige premier Be gin doelde met zijn 'hoogge plaatste personages' onge twijfeld op de even onzorg vuldige president Mitterrand, die op een persconferentie de manier waarop de Duitse be zetter de bevolking van het Franse dorpje Oradour-sur- Glane had uitgemoord verge leek met de Israëlische bele gering van Beiroet. De Franse autoriteiten houden nu de adem in. Alles is er aan gelegen in dit uiterst comple xe probleem van zakelijke belangen en diepgevoelde animositeiten de betrokken bevolkingsgroepen binnen de perken te houden. Het is voor de regering al moeilijk genoeg een man als Jasser Arafat als 'vredelievend' voor te stellen. Een van de Parijse ochtendkranten herinnerde er gisteren nog even aan dat de doders in het restaurant van Jo Goldenberg 'net zo hard met hun lood hadden rondgestrooid als ooit de PLO het op onschuldige pas sagiers deed op het vliegveld Lod in Te Aviv'. RUDOLPH BAKKER De Italiaanse president Pertini stond gisteren de pers te woord, alvorens hij leiders van de partijen om uit de kabinetscrisis te komen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6