College komt er deze week ssv Van Dam zakt steeds dieper in het moeras v* Gezinsverzorging: meer bezuinigen tast niveau aan flCHTEROROHDl PvdA-fractie wil vrijdag de knoop doorhakken Bouw binnenstadsschool: WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 LEIDEN Wanneer de Leidse Stichting Gezinsverzorging nog meer moet bezuinigen zal dat het verzorgingsniveau zeker aantas ten en de werkgelegenheid in ge vaar brengen. Dat staat in het jaarverslag over 1981 dat de stichting deze dagen uitbracht. De werkbelasting van leiding, staf, helpsters en verzorgsters is eigenlijk al op een onaanvaard baar peil aangeland, zo meldt het rapport. De rek is al uit de hulp verlening, verdere bezuinigingen zullen zeker ingrijpende maatre gelen vergen. De speelruimte bij de Leidse Stich ting Gezinsverzorging is zo be perkt omdat de wachtlijst van hulpbehoevenden nog steeds maar stijgt. Niet dat er meer nieuwe hulpvragen dan vroeger bijkomen, maar de duur van de hulpverlening wordt wel steeds langer. Dit komt onder meer door de toenemende vergrijzing van de Leidse bevolking. Door het gebrek aan plaatsen in be jaardenhuizen behoeven nog zelfstandig wonende bejaarden ook steeds langere en intensieve re hulp. Hierdoor moest ook de hulpverlening aan gezinnen met kinderen een stuk geringer wor den. Toch is al bekend dat de Stichting Gezinsverzorging, na een bezui niging van 104.000 gulden in 1981, dit jaar 490.000 gulden moet bezuinigen. Volgend jaar moet de stichting het nog eens met 570.000 gulden minder sub sidie doen. Omdat de stichting koste wat het kost het niveau van de hulpverlening en van de werkgelegenheid in de uitvoe ring op peil wil houden, heeft ze naar andere oplossingen ge zocht. De stichting komt dan op een vermindering van het aantal leidinggevende functionarissen en vermindering van het aantal administratieve krachten. Bo vendien zou de traditionele hulp verlening veelal moeten worden omgezet in de goedkopere alpha hulpverlening die vooral van huishoudelijke aard is. De meeste hulpvragers komen op eigen initiatief naar de Stichting Gezinsverzorging aan de Rem- brandtstraat, een geringer aantal wordt doorverwezen door huisartsen of maatschappelijk werk. Vaak moeten hulpvragers enkele weken of zelfs enkele maanden wachten voor hem of haar een verzorgster wordt toe gewezen. De voornaamste rede nen om hulp te verlenen zijn een ziekenhuisopname of ouderdom. Van het totaal aantal cliënten van de Stichting Gezinsverzor ging is dan ook 75 procent be jaard. LEIDEN - Exact 1501 i hebben gisteravond de tocht naar de Hortus Botanicus aan het Rapenburg ondernomen om de Victoria Regia in bloei te zien. Nog nooit trok deze tropi sche waterlelie zoveel bekijks. De rij belangstellenden stond tot op het Rapenburg te wach ten. Waterlelie trekt 1501 bezoekers Traditiegetrouw biedt de hor tus het publiek eenmaal per jaar de gelegenheid de bloeien de Victoria Regia te zien. Dat wil niet zeggen dat de bloem maar één maal per jaar bloeit, zoals veel mensen denken. De plant geeft verscheidene bloe men per jaar, maar wel altijd 's avonds laat of 's nachts. LEIDEN Deze week valt de beslissing over de vor ming van een nieuw col lege van B en W. Vandaag praat de onderhande lingsdelegatie van de PvdA opnieuw met alle politieke partijen afzon derlijk. Vrijdag komt de PvdA-fractie in een extra vergadering bijeen om de knoop door te hakken. Wethouder Tesselaar (PvdA) sprak gisteravond doelend op de ge sprekken van vandaag over een "tweede informatieve ron de", waarin het beleid van de ko mende vier jaar onderwerp van gesprek zal zijn. Het door de PvdA geschreven ontwerp-pro- gramma en de door de partijen ingediende wijzigingsvoorstel len zullen volgens Tesselaar ter discussie staan. Tesselaar gaf deze summiere ver klaring over de stand van zaken na een twee en een half uur du rende fractievergadering, die in het stadhuis achter gesloten deu ren plaats vond. Elders in het ge bouw vergaderden - ook in be slotenheid de fracties van WD, CDA en D'66. Voor de de mocraten betekende het in be slotenheid vergaderen een grote uitzondering. Na afloop van de vergaderingen gisteravond bleek zowel binnen als buiten de PvdA een zekere behoefte om nu snel tot zaken te komen. Enkele PvdA-ers be treurden het dat er nog geen kno pen zijn doorgehakt, terwij CDA-leider Walenkamp onom wonden toegaf nerveus te wor den van de terughoudende han delwijze van de socialisten. Volgens Walenkamp had de PvdA fractie uit de ingediende wijzi gingsvoorstellen toch een duide lijke conclusie kunnen trekken Hij sprak verder zijn verwonde ring erover uit dat over de bezui nigingen tot nu toe nauwelijks gesproken is. D'66 Fractievoorzitter Hoekema van D'66 verklaarde onlangs nu eerst over de zetelverdeling te willen Spreken. Hii was weliswaar van mening dat zijn fractie (met twee raadszetels) overbedeeld zou worden met een wethouder- spost, maar dat dat voor de socia listen eveneens het geval is, wan neer de PvdA (met dertien zetels) vier wethouders levert. Zowel over de zetelverdeling als op politieke hoofdpunten zou D'66 wel tot overeenstemming kun nen komen met CDA en WD, zo meende Hoekema. De democra ten hebben echter tot nu toe steeds een voorkeur uitgespro ken voor een college met de PvdA en tijdens de eerste infor matieve ronde ook verklaard "niet actief te zullen streven naar een college met CDA en WD". Maar naar het zich nu laat aan zien zou de zetelverdeling voor de democraten een breekpunt kunnen zijn. Walenkamp (CDA): nerveus. Rocktheater De Groningse rocktheatergroep Werk in Uitvoering treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, met het zomer vakantiestuk Fata Morgana. Deze muzikale show duurt anderhalf uur en wordt ge bracht door een zevenkoppige formatie. Er komen uiteenlo pende thema's aan de orde. Zoals: "Hoe word ik verliefd, hoe blijf ik het en hoe kom ik er vanaf', en "Wat doet com missaris Wiegel in de Elfste dentocht", en "Hoe ver ben jij met je rampenplan"enzo voorts. Hel optreden begint om tien uur, de zaal gaat een uur eerder oven. Duivensport P.v. Leiderdorp hield een wed vlucht uit Compiegne. Uit slag: 1,2 M. Reijerse: 3 W. de Roode; 4, 6 H. van Laar: 5, 7 B. van Vliet. 8 H. Flippo: 9 D. Zwaan-De Oude: 10 comb. B. Volksdansers door centrum LEIDEN - Een folkloristische op tocht trekt vrijdag door het cen trum. Dat gebeurt in het kader van het Internationaal Volks- dansfestival, dat komend week einde in de Groenoordhallen wordt gehouden. Aan deze op tocht doen groepen mee uit on der meer Roemenië, Israël, Fin land en Cambodja Om twee uur vertrekt de stoet van af het Ir. Driessenplein om dan via Pelikaanstraat, Haarlemmer straat. Stille Mare, Aalmarkt, Maars man steeg. Breestraat. Gangetje, Nieuwe Rijn en Koornbrugsteeg op het Stad huisplein te belanden. Daar wordt dan rond drie uur een wat meer uitgebreide demonstratie gegeven. Mr. Vrolijk opent 21ste Leidato LEIDEN - De sloop van San ders, de oude zeepfabriek aan het Levendaal die 125 jaar in bedrijf is geweest, is deze week pas goed begonnen. Voor de bouwvak waren de waardevolle materialen al uit de gebouwen verwijderd, maar nu gooit sloopbedrijf Van Eyck uit Delft in een paar dagen de hele boel plat. De schoorsteen van de fabriek zal niet zoals onlangs bij de conservenfabriek aan de Morsweg is gebeurd - met dy- Sloop oude zeepfabriek namiet worden opgeblazen, maar met een kogel omver worden gestoten. Het afvoe ren van het puin ten slotte neemt nog de meeste tijd on geveer acht weken in beslag. De winkel in visserij-artikelen op de hoek van het Levendaal en de Korevaarstraat zal in oktober sluiten. De winkel wordt met behulp van ge meente-subsidie verplaatst en even verderop in de straat voortgezet. Het huidige win- kel/woonhuis valt dan even eens onder de slopershamer. Het gebied is bestemd voor het parkeren van auto's. Vermoe delijk zal er eerst een tijdelijk parkeerterrein worden aan gelegd. alvorens de plannen voor de bouw van een par keergarage worden verwe zenlijkt LEIDEN - De Leidato huishoud- show wordt dit jaar van 10 tot en met 19 september gehouden, zo als gebruikelijk in de Groenoord hallen. De officiële opening wordt verricht door mr. M Vro lijk, Commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Hol land. Het is de 21ste maal dat de beurs wprdt gehouden Het orga niserende comité meldt dat on danks de moeilijke economische tijden de Groenoordhallen al met standhouders zijn volgeboekt DEN HAAG/LEIDEN Twee an- tiekdieven uit Leiden zijn giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld respectievelijk tot twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, en achttien maanden gevangenisstraf. Het jeugdige tweetal hoorde twee weken eerder resp. anderhalf en twee jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De twee Leidenaren hebben maar liefst vijftig tot zestig inbraken gepleegd in de Leidse regio. Zy hadden het vooral gemunt op Friese staartklokken, die eventu eel met geweld van de muur wer den gerukt. De schade die het duo heeft aangericht loopt vol gens officier van justitie me vrouw mr. Couziin in de tonnen. Het begint er zo langzamer hand op te lijken dat de bouw van de binnenstadsschool een langdurige zaak gaat worden, waarmee niemand is gebaat. Tot voor enkele maanden geleden was het een uitgemaakte zaak dat de Lucas van Leydenschool, ge huisvest aan de Aalmarkt, een nieuwe school zou kry- gen aan de Kaasmarkt. Naast de school zou een parkeerga rage komen. Aanvankelijk veroorzaakte dat laatste bouwplan in de ge meenteraad enige commotie: "Een garage op de Kaas markt!", werd er verschrikt geroepen, maar aan het begin van dit jaar leek ook iedereen over dat obstakel heen geko men te zijn. De man die steeds in alle toon aarden heeft laten blijken de garage op de koop toe te wil len nemen, als er maar een openbare school op de Kaas markt kwam, was: wethou der Van Dam. Vergenoegd verklaarde hy in februari dat er nu snel kon worden gehan deld. De toestemming van het ministerie was binnen en de tekeningen waren klaar. En als alles volgens dat plan was gelopen, had de wethou der inderdaad de eerste paal nog net in zijn ambtsperiode de grond in kunnen heien. Wie schetst ieders verbazing toen diezelfde Van Dam in mei jurist Eggenkamp. een ambtenaar van het stadhuis, in de arm nam om samen met hem een opzet te maken voor een binnenstadsschool op de Garenmarkt? In twee maan den tijd was de situatie enigs zins gewijzigd. De 3 Oktober- school bleek toch niet die le vensvatbaarheid te hebben, die de wethouder haar had toegedacht. Hij raakte hier door even verstrikt in zyn ei gen. indertijd met veel bra- vour gepresenteerde, in standhoudingsnota. Al enige jaren kon de school namelijk in stand worden ge houden op grond van een uit zonderingsbepaling. Door een fusie tussen protestants- christelijke scholen aan de Van Vollenhovekade en de Stadhouderslaan, voldeed het scholenkoppel aan de Stadhouderslaan aan de door de gemeenteraad vastgestel de instandhoudingscriteria. Daarmee ontviel de grond aan de uitzonderingsbepa ling. Ook het ministerie van onderwijs en wetenschappen liet onlangs weten dat de 3 Oktoberschool school niet geacht kan worden in een reële behoefte te voorzien. Gat Terecht merkte wethouder Van Dam toen op dat er een gat dreigde te vallen ten zuid westen van de binnenstad in het voorzieningennet van het openbaar onderwijs (was dit niet eerder te voorzien ge weest. vragen velen zich afi. Een nieuwe inval leidde tot het plan Garenmarkt: waar om geen samenvoeging van de Lucas van Leijdenschool en de 3 Oktoberschool en een nieuwe onderkomen op de Garenmarkt? De beide onderwijsteams wa ren voor; de oudercommissie van de 3 Oktober was tegen. In de raadscomissies onder wijs en ruimtelijke ordening heerste grote verdeeldheid. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) vond dat de oor spronkelijke plannen niet heilig waren, maar dat er zwaarwegende argumenten moesten komen, om het plan voor de bouw van een school aan de Kaasmarkt te wijzi gen. Inmiddels boog ook de beleids groep stadsvernieuwing (werkgroep van ambtenaren, die zich met stadvemieuwing bezighouden) zich over de plannen. Deze beleidsgroep Wethouder Van Dam meende dat de bouw van de school op de Garenmarkt in stryd is met eerdere plannen. "Nieuwbouw van een school op de Garenmarkt zou vrij wel zeker ernstig worden ver traagd doordat het bestem mingsplan Levendaal-West gewijzigd zou moeten wor den". De ambtenarengroep stelde voor de school op het Ir. Driessenplein te bouwen of als er tegemoet moest wor den gekomen aan de zuidelij ke richting: de locatie Gere- straat. Getallen Enkele dagen geleden scheidde wethouder Van Dam - waar schijnlijk voor de laatste maal, na september keert hij niet meer terug - een nota af waarin hy nog eens duidelyk maakt waarom niet de Kaas markt, Gerestraat, Ir. Dries senplein, maar de Garen markt de enige juiste plaats is voor een openbare binnen stadsschool. In deze nota heeft Van Dam ge poogd zyn standpunt nog eens extra kracht bij te zet ten. Hy heeft daar niets nieuws meer aan toegevoegd of het moet het gegoochel met de door hem zo gelief koosde getallen zyn, waar mee hy probeert aan te tonen dat de leerlingen voor deze school vooral uit zuidweste lijke richting komen. In dat geval is volgens hem de Ga renmarkt nagenoeg de enige plek die daarvoor in aanmer king komt. De beleidsgroep gaat daar lijn recht tegenin. Zy schrijft dat voor de zuidelijk gelegen wy- ken de afstand (Ir. Driessen plein) geen overwegend be zwaar hoeft te zijn. "De kwa liteit van een school vormt een belangrijker keuze-argu ment dan de afstand", aldus de ambtenaren in een advies aan de gemeenteraad. Voor de politiek is de bouw van de binnenstadsschool inmid dels inzet geworden by de collegevorming. CDA, WD en D'66 zijn zeer verdeeld over de plaats van de binnen stadsschool, zeker als er gro te vertragingen gaan optre den. Ook de parkeerproble men, die ontstaan door be bouwing op de Garenmarkt. zien de dne partyen niet op gelost door een grotere par keergarage op de Kaasmarkt Haast Fractieleiders Walenkamp (CDA) en Kuyers (WD) heb ben al laten weten dat er in de onderhandelingen over dit punt compromissen zullen moeten worden gesloten. Al leen de PvdA heeft ronduit gezegd akkoord te gaan met een school op de Garen markt. tenzij er een vertra ging van meer dan twee jaar optreedt. Van Dam - hoe gek dat in zyn geval nog mag klinken - heeft opnieuw haast Zyn goed bedoelde poging om twee vliegen in een klap te slaan, lijkt hem nu lelyk op te gaan breken Gretig en goed lachs - het is in het verleden wel eens anders geweest volgen de besturen van het rooms-katholiek en het pro testants-christelijk onderwys hoe Van Dam steeds dieper in de moeilijkheden raakt, als een baron von Münschhau- sen. die zichzelf aan zyn ha ren uit het moeras moet trek ken. Hun plannen voor de nieuwbouw van een inter confessionele school tussen de Haarlemmerstraat en de Ceaciliastraat zyn al byna uit voerbaar. En zy weten dat een mooie nieuwe school veel aantrek kingskracht uitoefent op ou ders, zeker als je het interieur van de Lucas van Leyden school ooit eens van dichtby hebt mogen aanschouwen: om treurig van te worden. En wat stelt de overstap van een openbare naar een intercon fessionele school nu eigenlyk nog voor' SASKIA STOEUNGA. Lelden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3