c "Soms zeggen ze: ik wou dat je mijn moeder was' CDA en WD toch weer om de tafel y jm&SK weidse agenda Tafdteraiisvereiiigmg wü financiële steun gemeente Oegstgeest Stad en rand WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 In Zoeterwoudc is men al tien jaar lang inten sief bezig met Casa Materna, het kinderte huis in Portici. een voorstad van Napels. Ieder jaar offeren 24 meest jonge mensen uit Zoeterwoude hun vakantie op om naar het kindertehuis te gaan en daar allerhande klussen op te knappen. Omdat zij dat doen, kan op de post onderhoud bespaard wor den wat weer ten goede komt aan de kinde ren van Casa Materna. Dit jaar besloten vijftien fietsers een promo- tietocht te maken voor Casa Materna, het kindertehuis van de gebroeders De Santi waar kinderen uit de sloppenwijken van Napels hun jeugd doorbrengen. De tocht die voerde door Duitsland, Zwitserland en Italië was opgezet om het Napolitaanse te huis meer bekendheid te geven. Want zon der - financiële - steun uit het buitenland kan Casa Materna het niet redden. Verslaggever Henny van Egmond ging naar Portici en sprak daar met Tineke en Look de Joode, de leiders van het werkkamp, Greetje van der Veen. een jonge vrouw die anderhalf jaar in Casa Materna werkt en met mensen van het kindertehuis. Het eer ste verhaal over de fietstocht stond afgelo pen zaterdag in deze krant. Casa Materna afhankelijk van buitenlandse hulp NAPELS - "Het geld wat nu uitgespaard wordt, kan weer besteed worden aan de kinderen. Op die ma nier steunen wij het werk van De Santi's". Tineke de Joode is nu voor de derde keer in Casa Materna als 'werkkamper'. Dit jaar heeft zij voor het eerst de leiding op zich genomen, samen met haar man Look die de technische zaken behartigd. De oude gebouwen vin Casa Materna worden omgeven door een prachtige tuin en het complex ligt aan de baai van Napels. Ze zien er - van de buitenkant - redelijk uit. Toch blijkt er binnen nog wel eens wat te mankeren. Vooral het schilder- en stucwerk is in sommige gebouwen aan een opknapbeurt toe. Dit jaar is het hek geschilderd, de muren van de klaslokalen hersteld en geverfd en heeft het ziekenhuisje een kwast verf gekregen. De werkkampers maken lange dagen, 's Ochtends rond half zeven beginnen ze met het werk. Om half negen wordt ontbeten en dan weer door gewerkt tot half een. Na een siësta tot drie uur werken ze door tot half zeven. De 24 hebben een dag in de week vrij."Als het werk niet af komt, dan korten we de siës ta in en werken we 's avonds langer door. Het is wel eens gebeurd dat iemand in zijn werkplunje het vliegtuig in stapte", vertelt Tineke. Het blijft echter altijd vechten tegen de bierkaai. Look de Joode. zelf schilder: "De ge bouwen hebben vreselijk veel te lijden van de zon en de zee. 's Winters vooral van de sirocco, de saharawind die dan hier waait". Maaf ook het intensieve gebruik door kin deren laat zijn sporen na. Die factoren maken dat er altijd werk blijft voor de groep uit Zoeterwoude. Tineke de Joode: "Aan het eind van het seizoen ziet het er soms weer net zo uit, als toen wij kwa men om het op te knappen". Uitstekend Toch vinden zowel Tineke als Look het werk wat gedaan wordt zeer zinvol. Tineke: "Er wordt zoveel aan ontwik kelingshulp gedaan. Dat kan ook dicht bij huis. Het is alle maal ten gunste van de kin deren. De Santi's doen op hun manier uitstekend werk". Look beaamt dat. maar terugblikkend op het werkkamp is het hem toch niet allemaal meegevallen. "Moet ik daar zo nodig naar toe? Ik schilder het hele jaar al en dan die twee weken vakantie ook nog?" Vragen die Look uiteindelijk toch positief beantwoordde. Wel heeft hij problemen met het werken en leven in een groep. "Persoonlijk ben ik niet zo'n groepsmens. Met het werk heb ik helemaal geen problemen". De groep werkkampers was dit jaar erg jong. Voor het eerst in de tien jaar ging er zelfs iemand van vijftien mee. Tineke de Joode: "Ja, de groep was heel erg jong. Het gaat best goed maar het heeft ook nadelen. Ze zijn speels en eerder moe. Want het is ontzettend zwaar werk". Toen vlak voor het vertrek een werkkamper uit viel, moest er een vervanger worden gezocht. Dat werd een meisje van vyftien. "Het probleem was: laat je de plaats open of neem je ie mand van vijftien. Ik heb toen gepraat met haar om te kijken of ze niet te kinderlijk was. Dat was ze niet, daarom hebben we besloten haar mee te nemen", aldus Tineke. Ook Emilio de Cesare, zelf op gegroeid in Casa Materna, die na twaalf jaar in Nederland te hebben gewoond en gewerkt terugkeerde naar het kin dertehuis om daar te gaan werken, bevestigt dat zo'n jonge groep werkkampers ei genlijk niet genoeg ervaring heeft. Emilio: "Ze hebben hun best gedaan. Ze zijn hier eigenlijk te kort geweest. Ze moesten heel hard werken en Tineke en Look de Joode bij hun terugkomst afgelopen zaterdag in Zoeterwoude. dat hebben ze ook gedaan. Maar met een oudere groep met wat meer ervaring was het waarschijnlijk beter ge gaan". Hij voegt er wel gelijk aan toe dat hij heel blij en dankbaar is voor het werk dat ze verzet hebben. "Wij moeten hen daar heel dank baar voor zijn. Wij hebben veel geld nodig, want de kos ten worden steeds hoger. Als de werkkampers er niet wa ren geweest dan had het Casa Materna erg veel geld gekost om het werk te verrichten. De kostem voor het werkkamp komen geheel voor rekening van de Zoeterwoudse werk groep. Via acties in Zoeter woude (de overbekende jaar lijkse stroopwafelactie bij voorbeeld) en via giften van stichtingen en instellingen. Verder moeten de werkkam pers zelf een eigen bijdrage betalen van 250 gulden. Het kost Casa Materna helemaal niets, want ook de rekening voor het verblijf wordt ge woon betaald. Ook op andere manieren wordt vanuit Nederland steun ver leend aan Casa Materna. Zo werd er twee jaar geleden maar liefst 700.000 gulden overgemaakt voor de ver bouw en uitbreiding van een jongensverblijf op het ter rein. Het gebouw, modern in gericht, is nu al weer een tijd je in gebruik. Verder is er al tijd wel een iemand uit Ne derland, die een aantal kinde ren onder zijn hoede heeft. Op dit moment werkt Greetje van der Veen in Casa Mater na. Greefje, Margerita ge noemd door de kinderen, heeft acht jonge jongens in haar groep. Ze is nu al drie maanden in Casa Materna en blijft er nog vijftien maan den. Greetje vertrok naar Ca sa Materna na een vijfjarige theologiestudie aan de uni versiteit van Leiden. "Ik had een hele lange tijd gestu deerd en wilde er een tijdje tussenuit", vertelt ze. Greetje van der Veen is in dienst van Casa Materna, maar voor het geld hoeft ze het niet te doen. "Je hebt kost en inwoning gratis en krijgt vierhonderd gulden per maand. Daar blijft weinig van over". Greetje is dag en nacht bij haar kinderen, zes dagen in de week. Ze is een soort vervangende moeder. "Je bent het natuurlijk niet echt. Maar de kinderen ko men wel eens naar je toe en zeggen dan: ik wou dat je mijn moeder was". Als de echte moeder op bezoek komt (wanneer ze die ten minste nog hebben) is de houding van de kinderen ty perend. Greetje: "Ze halen de buit binnen (meestal een zak je snoep of klein speelgoed - red) en dan zijn de kinderen meestal weer verdwenen. De moeders zeggen vaak niet eens gedag tegen de kinde ren". Het werk van een groepsleider bestaat uit het verzorgen van de kinderen en hun behui zing. Het werk begint 's och tends om half acht als de kin deren opstaan. Ze moeten ge wassen en aangekleed wor den en gaan dan ontbijten en naar school. Tussen de mid dag wordt er een korte siësta gehouden en dan gaan ze weer naar school tot half vier. Vanaf die tijd tot het avonde ten om half acht moet Greetje de kinderen bezighouden. Als de kinderen op school zit ten moet zij kleren verstellen, strijken en andere huishou delijke taken verrichten. "Als dat allemaal klaar is dan heb je tijd voor je zelf'. Niemand Omdat de leiders dag en nacht bij de kinderen moeten zijn is het erg moeilijk mensen voor die baan te vinden. Teofilo de Santi (71), die samen met zijn broer Emanuelle (78) het kin dertehuis leidt: "In Italië kun je vrijwel niemand vinden die dag en. nacht voor de kin deren willen zorgen. Het zijn dan ook vooral buitenlanders en mensen die zelf in Casa Materna zijn opgegroeid die dat werk doen". TeofUo is de buitenlanders en dan vooral de Nederlanders dankbaar omdat die erg veel steun geven. Teofilo: "Alle Nederlandse werkers zijn zeer goed voorbereid. En wij zijn zeer tevreden over de continuiteit van de Neder landse hulp. Onze taak is de kinderen wel te geven wat ze nodig hebben. Geen van de kinderen in Casa Materna hoeft geweld of andere on geoorloofde middelen te ge bruiken om in leven te blij ven en elk krijgt hier een op leiding zodat het een betere toekomst heeft. Als dat lukt is onze taak volbracht. Maar dat kan alleen maar lukken als we steun krijgen uit ande re landen". HENNY VAN EGMOND Vervolg op coüegevorming Wassenaar? WASSENAAR - Burgemeester Staab van Wassenaar heeft suc ces gehad met zijn verzoek om WD en CDA weer rond de tafel te krijgen. Beide fractieleiders, Barning (WD) en Van Rij (CDA) gaan één dezer dagen met elkaar praten. Over de inhoud van het gesprek wordt met geen woord gerept. De verwachting is dat zo wel de brief van CDA-er Van Dingstee als de collegevorming aan de orde zullen komen. Het nieuwe college van burge meester en wethouders in Wasse naar heeft al heel wat voeten in aarde gehad, voordat het volgen de maand geinstalleerd wordt. WD en PvdA, gesteund door D'66, besloten onlangs tot een college-akkoord. WD kreeg drie wethouders en PvdA één. Met de steun van D'86 kan deze coalitie rekenen op dertien raadszetels. "Een monsterver bond", was de betiteling van de buitenspel gezette fractieleider van het CDA. Van Rij, voor dit college. Burgemeester Staab liet duidelijk merken dat ook hij geen voor stander was van dit college. In een brief aan de twee grootste partijen in Wassenaar, CDA en WD. schreef hij dat het college van burgemeester en wethou ders op een zo breed mogelijke basis moest steunen. Zij voor keur ging uit naar een college van deze twee partijen met steun van de kleinere partijen. De WD zou dan twee wethouders mogen leveren, CDA één evenals de kleine partijen samen. "Zakelijk gezien is dit dé voor de hand lig gende oplossing", aldus Staab in zijn brief. Brief Het CDA m Wassenaar is de laatste dagen ook nog op een andere manier in opspraak gekomen. Duidelijk werd dat wethouder Van Dingstee (CDA) tijdens de collegeonderhandelingen een brief heeft gestuurd naar forma teur Barning. In de brief schrijft Van Dingstee onder meer het volgende: "Het CDA heeft bij de verkiezingen een verlies geleden terwijl de WD winst behaalde. Indien het CDA dan één wethou derszetel moet afstaan, is de ver kiezingsuitslag meer dan vol doende tot uitdrukking ge bracht". "Indien vervolgens het CDA één wethouder kan leveren, acht ik het niet meer dan billijk dat de fractié mij kandidaat stelt en wel voor de portefeuille van Techni sche Diensten. Dit laatste uit doelmatigheidsoverwegingen, waar allerwegen op wordt aange drongen en omdat het in over eenstemming is met mijn uit drukkelijke voorkeur voor Tech nische Diensten". Deze brief zorgde in het CDA- kamp voor nog al wat geruchten. Zo zou door de brief de onder handelingspositie van het CDA sterk aangetast zijn. Het CDA- bestuur liet Van Dingstee vervol gens min of meer vallen en Was- senaarse CDA-ers willen over zijn functioneren een discussie. Officieel wordt verklaard dat de brief van Van Dingstee "bij de onderhandelingen geen rol van betekenis heeft gespeeld". Van het gesprek tussen Van Rij en Barning wordt een verslag ge maakt voor burgemeester Staab. Wat daarna gaat gebeuren blijft vooralsnog onduidelijk. In een interview enkele weken geleden met deze krant zei WD-er Bar ning over het r volgende: "Feit is dat er een hele duidelijke overeenstemming is met drie handtekeningen (WD-PvdA-D'66 - red.). Het is een keihard gegeven en ook een feit. Ik vind en de hele WD- fractie vindt dat ook de geloof waardigheid verloren zou gaan als dit akkoord niet zou blijven staan" Zwembad mag wel uitbreiden DEN HAAG. WASSENAAR - Het provinciebestuur van Zuid-Hol land ziet geen „zeer zwaarwegen de argumenten" om aan de bouwplannen van het Sport- iondsenbad aan de Zanderijlaan in Wassenaar uit te wijden. De provincie nam deze beslissing ondanks van bezwaren van om wonenden tegen de vernieuwing van het bad. Ze zouden te veel overlast gaan ondervinden. Ze vinden onder andere het plaat sen van twee geluidsschermen rond het bad onvoldoende. De provincie is van mening dat de argumenten van de omwonen den niet sterk genoeg zijn. „Gelet op het verrichte akoestisch on derzoek en de rondom het bad aan te brengen geluidsschermen menen wy dat de geluidsoverlast in de toekomst niet zo zal zijn dat er gesproken kan worden van een ongewenste stituatie". De bedoeling is dat het bestaande overdekte zwembad zal worden verbouwd tot recreatiebad. Daar tegen aan komt een openlucht- bad Fakir De Voorschotense Lindehoeve opent dit weekeinde de deuren voor het nieuwe seizoen. Vrij dagavond om 21.00 uur treden een fakir plus buikdanseres op. Daarna wordt een swingavond gehouden. Zaterdag wordt het podium vrijgegeven aan de be kende disco-funkgroep "The Chaplin Band" die ook in Ne derland hoge ogen gooide met de hit 'Let's have a party'. Zondag vindt in de Lindehoeve een discomiddag plaats. Aan vang: 14.00 uur. Kampvuur OEGSTGEEST - De tafeltennis vereniging 'Oegstgeest' heeft bij de gemeente aangeklopt om gel delijke steun. De tafeltennissers zijn door een groot aantal tegen vallers in financiële moeilijkhe den geraakt. De gemeenteraad buigt zich aan het einde van de maand over het verzoek. De enerlaatst. v.k.ntiebe.ijheid in Warmond, donderdagmiddag om 14.00 uur, bestaat uit het bouwen van tenten en hutten. gonnen toen tijdens de bouw een eigen hal de aannemer fail liet ging. De aannemer die de bouw overnam ging eveneens over de kop. Onder het motto 'drie maal is scheepsrecht' ging daarna ook de sponsor nog eens bankroet. En alsof dat allemaal niet genoeg was rezen vervol gens de energiekosten en de ren- Kinderen van zes tot dertien jaar kunnen zich na afloop ver warmen bij een heus kampvuur. Plaats van handeling is achter in Lommerlust. Voor eten Waterspelletjes In de Leiderdorpse Sjelter zal donderdag van 10.00 tot 12.00 uur het water rijkelijk vloeien. Op het programma staat het houden van waterspelletjes. Vrijdag is er. ter, een mini-kermis die 10.00 tot 12.00 uur geopend zal zijn. daan om het hoofd boven water te kunnen blijven houden. Zo is een beroep gedaan op de porte monnee van de eigen leden, en zyn er subsidies van de provin ciale sportraad en de Nederland se Sportraad in de wacht ge sleept. Ook werd geprobeerd met reclame-opbrengsten uit de Ha C4ai rode cÜfers geraken. I hu Het grootste probleem van de tafel- tennissers ligt nu in de financiële overbrugging van één jaar. Om de zware hypotheeklast van bij- na drie ton voorlopig te kunnen dragen is de gemeente om hulp gevraagd. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën, gisteravond, werd verzocht om een garantie van de gemeente bij de bank van 300.000 gulden en een subsidie van twee maal 10.000 gulden, voor dit en het volgend jaar, te verlenen. Wethouder Kohlbeck (PvdA) van financiën deed een dringend be roep op de commissieleden om in te stemmen met het voorstel van B en W de garantie en de subsidie te verlenen. "De tafel tennisvereniging", zo zei hij, "verkeert wel in een penibele si tuatie maar er zijn ook gunstige berichten. Het ledental is in kor te tijd gestegen van tachtig naar 180 en de inzet van de leden is enorm. De vereniging bruist van activiteiten, is zeer levenslustig maar heeft gewoon een finan cieel ruggesteuntje nodig om de tegenvallers te kunnen verwer ken", aldus Kohlbeck. De commissieleden stonden wel willend tegenover het college voorstel maar wilden de zaak eerst met hun bespreken. Voor de pingpongers uit Oegstgeest is het wachten dus op de komende raadsvergadering. WOENSDAG Leiden - The Jam, 2e Binnenvestgracht, optreden formatie Squad 22.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - dagje uit met de Sjelter, 10 DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66. film 'L'attentat', Yves Boisset, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren - tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - Sjelter, waterspelletjes, 10 uur: levend ganzebord en stratego, 13.30 Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer en vervoer, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, jeugdvakan- tieland, 10 uur. Gemeentehuis - commissie openbare werken, 20 uur. Warmond - Lommerlust, tenten en hut ten bouwen, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 aug tot 13 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. .«ma, miuuciweg OO, lei. ten noorden van de R(jn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- Oegstjeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel. Voorschoten - gezondheidscentrum, •.d. Waalslaan. tel. 4641. Vernielingen en diefstal in kraakpand LEIDEN - De eigenaar van een be drijfspand aan de Langegracht heeft bij de politie aangifte ge daan van vernieling en diefstal waaraan een drietal krakers van het pand zich schuldig zouden hebben gemaakt. Het huis aan de Langegracht is en kele weken geleden gekraakt door een groep jongeren, nadat het geruime tijd had leeg ge staan. Na een kort geding, vorige week door de eigenaar aange spannen, werden de krakers ge dwongen het pand te verlaten. De eigenaar heeft, na de vrijwilli ge ontruiming, by de Leidse poli tie aangifte gedaan van de ver nieling en diefstal die volgens hem door de krakers zijn ge pleegd. In het pand blijken het sanitair, de vloer, muren en het plafond te zijn vernield. Tevens zijn enkele tuinstoelen, een tafel en een bed meegenomen. De totale schade zou 25.000 gulden bedragen. De krakers, drie mannen in de leef tijd van 20 jaar, zijn door de Leid se politie aangehouden, maar ontkennen zich aan vernieling en diefstal te hebben schuldig ge maakt. Zij zijn na verhoor heen gezonden. Eerste paal PTT-kantoor Schuttersveld LEIDEN - Aan het Schuttersveld wordt maandag om drie uur de eerste paal geslagen voor het nieuwe kantoor van de PTT. De bouw van dit kantoor werd enige tijd geleden voor ruim een mil joen gulden aanbesteed aan de IBC, dezelfde bouwer die ook de universiteitsgebouwen aan de Witte Singel voor zyn rekening heeft genomen. Wanneer de bouw van het PPT— kantoor volgens wens verloopt, zal de oplevering eind volgend jaar geschieden. Directeur Vos van de Leidse PTT denkt het ge bouw vervolgens begin 1984 te kunnen betrekken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdach Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 144941 Geen krant ontvangen: tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur); zaterdag van 1030-18 00 uu. Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217.90 Per post 1 307.30 Adjunct-hoofdredacteur: Ptv Alg redactiechef J Ruygrok-H< (buitenland) Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn. Brussel. Londen. Directie G Koopman Redactie stad en randgemeenten tal. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2