LEIDSCH DAGBLAD Weer aanslag in Parijs "Micro - elektronica kost 100.000 banen" Horeca wil prijzen vrij n WERELD, 'lllAND.n STREEK Syrië laat toch Palestijnen toe Doodstraf voltrokken Kamerverhuur: geen voordeel Warenhuis 'per ongeluk' tegen de kerncentrales 4P Bom ontploft op vensterbank van een joods bedrijf ISRAEL LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36853 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bumu S*9*1 BllBGladan Voortetnrs w cokjton DEN HAAG (ANP) - Het warenhuisconcern Vroom en Drees- mann heeft de afgelopen weken een aantal schoolartikelen voor zien van politieke teksten uit de handel genomen. Medio juli verspreidde V en D een landelijke "school campus"-krant met onder meer kaftpapier en pennen-etuis die opdrukken tegen kernenergie en -wapens bevatten. Begin augustus is het betrok ken materiaal uit de verkoop gehaald en later zonder opdrukken weer in de handel gebracht. Een woordvoerder van het warenhuis verklaarde desgevraagd, dat men kort na het in de handel brengen van de artikelen-met- opdruk door klanten erop was attendeerd dat hiermee een "ta melijk eenzijdig beeld naar buiten werd opgewekt". "We moes ten erkennen dat de klanten gelijk hadden, want een warenhuis kan zich nooit in een politiek geladen zaak mengen. We hebben dus besloten het materiaal uit de handel te nemen om op deze manier deze niet gewilde propaganda te staken", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) De bedrijfs tak horeca wil na 20 jaar af van het overheidsprijsbeleid af waar onder zij al die twee decennia „zucht". In een brief aan minis ter Terlouw (economische zaken) heeft het bedrijfschap horeca de opheffing bepleit. De concurren tie is groot genoeg om de prijzen te beteugelen, zo zei bedrijfs chapsvoorzitter drs. F. J. Nijsten vanmiddag in de bestuursverga dering. Volgens Nijsten ondervindt de ho reca, vooral het cafébedrijf, in belangrijke mate de negatieve werking van de beperkingen die de consument zich de laatste tijd meer en meer moet opleggen. De totale omzet nam gemiddeld met slechts 2 procent toe; dat bete kende bij een gemiddelde prijs stijging van 5 procent een volu medaling van 3 procent. Voor de cafébedrijven was de da ling 8 procent, voor de hotels 3 procent, in de maaltijdverstrek- kende branche bleven de hoe veelheden gelijk. Voor dit jaar had het bedrijfschap een omzet daling van 4,5 procent geschat. Er is nog geen reden aan die prognose te twijfelen. Wellicht, veronderstelde Nijsten, kan de gunstige zomerperiode nog wat goedmaken. Ook op werkgelegenheidsgebied ziet het er in de horeca somber uit; een stijging van 11.000 werk lozen in 1981 tot ongeveer 17.000 dit jaar, ofwel 55 procent. Nijsten maakte bekend dat bin nenkort de Stichting Aanvul lingsfonds Bedrijfschap Horeca zal worden opgericht Uit dat fonds zal aan werknemers, die door een faillissement zijn gedu peerd onder bepaalde voorwaar den een aanvulling op hun (werkloosheids)uitkering wor den gegeven. PARIJS (GPD) - Een vrouw die haar hondje uitliet, werd kort na middernacht ernstig aan het gezicht en de han den gewond, toen een bom ontplofte op een vensterbank in de Parijse Rue de La Baume. De bom was gericht tegen bet gebouw waarin zich de vroegere joodse bank Meyer bevond en waar nu onder meer een importbedrUf van Israëlische zuidvruchten gevestigd is. Melina Mercouri succes als minister i Parijs werd gepleegd tegen een De ultra-linkse terroristenorgani satie Action Directe heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Over de volle lengte van de muur stond vanmorgen in ro de letters geschreven: „Als de Palestijnen uit Beiroet worden verdreven, doden wij alle finan ciers en propagandisten van het zionisme". De aanslag in de Rue de La Baume komt kort na de moordpartij in de Rue des Rosiers, waar twee mannen met mitrailleurs het joodse restaurant van Jo Golden- berg waren binnengedrongen. Deze moordpartij kostte zes gas ten en omstanders het leven. Hoewel aanvankelijk werd ver moed dat Action Directe verant woordelijk was voor de slach ting, wordt nu eerder aangeno men dat het moet worden ge zocht in de richting van een Pale stijnse groepering die onder lei ding staat van Abou Nidal, die door de PLO zelf ter dood is ver oordeeld. Hoewel Action Directe elke verant woordelijkheid voor het gebeu ren in de Rue des Rosiers ont kende, nam ze wel de verant woordelijkheid op zich voor twee aanslagen het afgelopen weekeinde in de Franse hoofd stad. Een van deze aanslagen was gericht op een filiaal van de genationaliseerde Banque Roth schild. Maandagochtend nog had de poli tie acht aanhangers van de terro ristenorganisatie Action Directe na lange verhoren in verband met de Rue des Rosiers vrijgela ten. De groep zou het Franse ant woord zijn op de Westduitse Baader-Meinhoffgroep en de Ita liaanse Rode Brigades. Herhaal delijk slaagde de politie erin mu nitieopslagplaatsen van de bewe ging te ontmaskeren. Over het algemeen zijn het jonge mensen uit kapitaalkrachtige kringen, die er op uit zijn, zoals uit het eerste uit 1979 stammen de communiqué blijkt, „de sa menleving uit zijn voegen te lich ten door de instellingen en de mensen die ze leiden te vernieti gen, daarbij steunend op de krachten van het volk". In de kranten herhaaldelijk opge doken berichten als zou Action Directe definitief zijn opgerold, bleken nimmer op waarheid te berusten. De oorlog in Libanon heeft de groep kennelijk r inspiratie verschaft. Politiebonden: mogelijk acties "Vallende sterren" aan het firmament PAGINA 13 Verbod nodig op sigarettenkartel PAGINA 15 NICOSIA/TEL AVIV (AFP/Rcu ter) - Syrië zou bereid zijn 4.600 PLO-strijders op te nemen. Jordanië zou 1.000 Palestijnse strij ders die een Jordaans paspoort hebben, willen ontvangen, ter wijl Irak strijders voor wie elders nog geen onderdak is gevonden, zou willen opnemen, aldus de Li banese radiozender. In de Egyp tische hoofdstad Cairo zou een nieuw Palestijns commando worden opgericht. PLO-leider Arafat zou zich in Damascus of Tunis, waar de Arabische Liga is gezeteld, vestigen. De terugtrekking van de Palestijn se guerrillastrijders uit Beiroet lijkt een stap dichterbij te zijn ge- DEN HAAG (GPD) - Tot 1990 zal de verdergaande invoering van micro-elektronica, (chips), in ons land leiden tot een verlies van bijna 100.000 arbeidsplaat sen. De automatisering zal een overwegend positieve invloed hebben op de kwaliteit van het werk, vooral op de arbeidsom standigheden en de inhoud van de functies. Dit verwacht de Raad voor de Arbeidsmarkt, een commissie van de Sociaal- Economische Raad. Zonnig en warm Zonnig, maar in de avond mogelijk een regen- of onweersbui. Minimumtem peratuur ongeveer 14 graden; mid- dagtemperatuur rond 27 graden. Tot vrij krachtig toenemende zuidenwind. Elders in Europa blijft het morgen overwegend warm en droog, maar vrijdag wolkenvelden en lagere tem peraturen. Wisselvallig is het op de Britse eilanden bij middagtempera- turen van 17 graden in het noord westen en 20 tot 25 graden in het zon niger zuiden van Engeland. De temperaturen blijven vrij hoog. In het zuiden van Scandinavië en Fin land middagtemperaturen rond 23 graden, vrijdag dalend tot maxi maal 21 graden bij toenemende be wolking. Vooral in het westen regen. In Frankrijk, Zuid-Duitsland en het Alpengebied zonnig en warm bij temperaturen van 25 tot 33 graden. In Spanje, Portugal, Italië en de Bal kan blijft het warm bij veranderlij ke bewolking. 12 AUGUSTUS Zon op: 6.18 uur, onder 21.11 uur. Maan op: 0.07 uur, onder 14.46 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.52 en 21.18 Laagwater te Katwijk om 4.38 en 17.01 Vanmiddag werden de resultaten bekendgemaakt van een onder zoek naar de gevolgen van de au tomatisering voor werkgelegen heid en arbeidsmarkt. Bij dienst verlening en overheid wordt een verlies van ongeveer 64.000 ar beidsplaatsen verwacht en in de industrie en ambachtelijke be roepen van 27.000. De meeste ba nen verdwijnen in de administra tieve sector, in andere (nieuwe) groepen neemt de werkgelegen heid per saldo toe. De verspreiding van de „chip" doet de kans op het vinden van een baan stijgen voor part-timers en hoger opgeleiden. Maar ook de arbeidsmarktpositie voor ge handicapten en jongeren wordt gunstiger. Verslechtering wordt verwacht voor ouderen, buiten landse werknemers en vrouwen. In dit rapport gaat het niet om algemene prognoses, maar om veranderingen onder invloed van verdere automatisering. Aanleiding tot dit onderzoek was de adviesaanvraag van maart 1981, afkomstig van de toenmali ge minister van sociale zaken, Al beda. De verspreiding vari cro-elektronica zal het snelst ver der gaan in de sfeer van de admi nistratie (bijvoorbeeld kasregis ters). Een laag tempo wordt ver wacht van de invoering van ro bots en van de automatische verrekening in het betalingsver keer. Economisch gezien zijn verminde ring van produktiekosten en ver betering van de concurrentiepo sitie de belangrijkste prikkels om „chips" in te voeren. Daarna volgen technische factoren, zoals kwaliteitsverbetering. In de der de plaats komen overwegingen van interne organisatorische aard. De menselijke factor wordt gezien als de belangrijkste rem mende factor. Onvoldoende ken nis van de mogelijkheden staat hierbij voorop. Een rem is bovendien niet alleen de weerstand in bedrijven tegen organisatorische veranderingen, maar ook het ontbreken van des kundigheid bij het personeel wordt als een probleem gezien. Groei van de werkgelegenheid wordt vooral verwacht in nieuwe beroepen, zoals die van systeem analisten en programmeurs; een stijging van 5 procent in de ko mende drie jaar. RICHMOND (DPA/Reuter) - De voormalige politie-agent Frank Coppola is vanochtend op de elektrische stoel terechtgesteld in de gevangenis van Richmond in de Amerikaanse staat Vir ginia. Coppola's executie was gisteren nog voor onbepaalde tijd uitge steld, maar het hooggerechtshof verklaarde met vijf tegen twee stemmen het besluit van de rechter nietig. Deze was tot uitstel overgegaan met het argument dat er nog een procedure aanhangig was over de vraag of de herinvoering van de dood straf in Virginia wettig was. Activisten tegen de doodstraf hadden zich fel gekeerd tegen de executie van Coppola, die zelf wilde dat het vonnis werd vol trokken. De 38-jarige oud-politicman had steeds verklaard on schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde roofmoord op een vrouw. komen nu ook Syrië zich bereid heeft verklaard een deel van hen op te nemen. Volgens het Syrische persbureau Sana werd dit gisteravond in Da mascus besloten door de Syri sche regering. Het persbureau voegde eraan toe dat Syrië zich tot dan toe "uit principe" op het standpunt had gesteld dat het de guerrillastrijders niet kon toela ten omdat ze "in Beiroet moeten blijven". Maar in het licht van de omstandigheden is de Syrische regering van dit standpunt terug gekomen. Het Syrische besluit werd met ver rassing in Jeruzalem ontvangen. Het lijkt tegemoet te komen aan een van de belangrijkste Israëli sche voorwaarden voor een defi nitief akkoord over een Pale stijnse aftocht: namelijk de op stelling van een lijst met Arabi sche landen die de Palestijnen willen ontvangen. (Zie ook pagina 6) De mogelijke oplos- H***in de L,bane* 05 X' se cnsis, die nu al ruim twee maan den duurt, lijkt dichtbij, maar er zijn nog veel haken en ogen. De Israëli sche regering heeft nadrukke lijk gesteld dat zij het alleen in principe eens is met het eva cuatieplan van de Amerikaan Habib. Toch kan er worden gesproken van een doorbraak De tradi tioneel sterk verdeelde Arabi sche wereld is bereid de PLO- strijders op te nemen, hoewel die bereidheid niet overal honderd procent is. Egypte moet bijvoorbeeld nog diplomatiek bewerkt worden om überhaupt mensen op te nemen Soedan heeft ver klaard 600 PLO'ers tijdelijk' op te nemen. Syrië heeft toe gezegd 4600 PLO-strijders op te nemen. De regering in Jeruzalem wil absolute zekerheid en dat is begrijpelijk. Na 34 jaar diplo matiek en politiek gedram en ten koste van vele doden staat zij op het punt politiek en militair successen te boeken. De actie - hoe verschrikkelijk in menselijk opzicht ook - kan ervoor zorgen dat er voorlopig inderdaad vrede kan heersen in Galilea Voorts dat Libanon in staat zal zijn te beginnen met de opbouw van een vrije staat. Maar dat is alleen wan neer men het bekijkt van de kant van Israël. De oplossing van het Palestijn se probleem komt geen stap verder wanneer de PLO uit Li banon, met name West-Bei- roet zal zijn verdwenen. Dat probleem blijft levensgroot bestaan. De Palestijnen leven niet - ook straks niet - in een land waar zij het voor het zeg gen hebben en wat in feite toch hun ideaal is. Die discus sie zal andermaal moeten worden gevoerd. Het staat vrijwel vast dat het op nieuw de PLO zal zijn die als woordvoerder zal optreden. In politiek opzicht heeft de Liba nese actie de bevrijdingsor ganisatie aan prestige gehol pen. De overige Arabische landen (de PLO is bijna volwaardig lid van de Arabische Liga) zul len de PLO meer dan ooit steunen, zeker wanneer zij straks leden van de organisa tie binnen hun landsgrenzen zullen hebben. Voorlopig zijn er. met name voor Israël, een aantal prakti sche problemen. Bijvoorbeeld hoe te voorkomen dat de PLO niet op vrij korte termijn op nieuw in Libanon terug zal zijn. Als Israël en Syrië samen Libanon verlaten ontstaat er een open grens tussen Synè en Libanon, vanwege het ont breken van een behoorlijk Li banees leger of een ander controle-apparaat. Wel kan worden geconcludeerd dat het optreden van de Israë lische regering en dan met name premier Begin wellicht meer zal bijdragen tot de op lossing van het Palestijnse probleem dan tot dusver mo gelijk leek. De gruwelijkheden begaan tegen de burgers van Beiroet ten spijt. S. Van der Stee tegen belastingaftrek Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. NIJMEGEN (GPD) - Het verhuren van kamers aan studenten levert de verhuurder geen belasting voordeel op. Minister Van der Stee van financiën wil daar niet aan, omdat vrijstellen van een deel van de inkomstenbelasting strijdig is met zijn belastingpoli- tiek en bovendien van een gelij ke behandeling van belasting plichtigen geen sprake meer is. Voor een belastingvoordeel ten behoeve van kamerverhuurders in gebieden met een grote wo ningnood hebben de Wage- ningse wethouder A. Osinga en zijn Nijmeegse collega W. Vrij hoef sterk gepleit bij de minister van financiën. Ook elf andere steden willen hier voor in aanmerking komen. Een belastingvoordeel zou volgens de twee wethouders een stimu lans zijn voor particulieren om studenten aan een kamer te hel pen. Minister Van der Stee heeft daar een andere mening over Naast het feit dat hij vrijstelling van .een deel van de inkomstenbelas ting niet gerechtvaardigd vindt en niet iedereen voor deze vorm van „subsidie" in aanmerking kan komen, stelt de bewindsman dat de voorgestelde maatregel weinig zoden aan de dijk zal zet ten. Hij stoelt dat op een onder zoek uit 1978 van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, waar uit blijkt dat men grote behoefte heeft aan privacy, waardoor het aanbod van kamers beperkt blijft. Een belastingheffing speelt, aldus het onderzoek, een bijkomstige rol. Voor Wageningen komt de afwij zende reactie van de minister niet als een klap aan. De kamer- nood onder studenten is aardig weggewerkt. Momenteel zijn 1200 wooneenheden in aanbouw. De eerste 170 daarvan zijn bij het begin van het nieuwe studiejaar gereed voor bewoning. In Nijme gen is de vraag naar woonruimte nog wel groot Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1